מי מזהה? כתמים צהובים בעלי הדרים

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

מי מזהה? כתמים צהובים בעלי הדרים

הודעהעל ידי דרור » 02 פברואר 2009,14:04

בהתחלה הכתמים היו רק בקצוות, עכשיו גם על העלים.

מה זה ואיך מטפלים בזה?
קבצים מצורפים
IMGA0263.JPG
IMGA0263.JPG (107.5 KiB) נצפה 7914 פעמים
IMGA0264.JPG
IMGA0264.JPG (106.61 KiB) נצפה 7916 פעמים
IMGA0265.JPG
IMGA0265.JPG (107.56 KiB) נצפה 7916 פעמים
דרור
גנן עם עתיד

Re: מי מזהה? כתמים צהובים בעלי הדרים

תמונה אחרונה...
קבצים מצורפים
IMGA0268.JPG
IMGA0268.JPG (107.91 KiB) נצפה 7914 פעמים
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 פברואר 2009,14:04

אני מסתמך בעיקר על התמונה האחרונה ומעז לאבחן חוסק בברזל ואולי גם באשלגן

מה עושים?!

אם יש לך אפשרות להשיג אפר עצים מתנור חימום או ממדורה.. אבל לא מ'מנגל' - שם זה אפר של פחמים ! זה יפתור את בעייה החוסר באשלגן - לתחח את האדמה הצלחת שמסביב לעץ ולהוסיף את האפר ולתחח שוב כדי להצניע אותו באדמה

לגבי הברזל - בדוק בסביבה (לפני שאתה קונה..) אם יש מישהי שלקחה 'ברזל' במשך ההריון ועוד לא זרקה את הבקבוק. מדובר בנוזל אדום סמיך שאותו מוהלים במים ומשקים את העץ. נדמה לי שהתוסף הזה, נקרא 'פרופל' - PEROFEL

לחילופין, אתה יכול לקחת חבילה של 'צמר פלדה' ולשים אותה בדלי מים. המים יאדימו מ'חלודה' ואיתם תשקה את העץ

כמה?! הכל לפי רגש. לא תזיק לעץ במינון יתר. אבל תוכל לראות די מהר שמצב העלים משתפר

שים לב במיוחד על הליבלוב הצעיר, אם מופיעים עליו סימני הצהבה
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

טוב שלא מחלה... קומפוסט לא יעזור?
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 פברואר 2009,14:04

לא
קומפוסט מכיל כ 3-4% מינרלים בלבד
עיקר חשיבותו של הקומפוסט הוא בטיוב האדמה והפיכתה לאורגנית - משכן נעים ליצורים הסימביוטים הנמצאים באדמה ואשר יפרקו את החומר האורגני לשרשראות חנקתיות זמינות לשורשי הצמחים והעצים

לא בכדי, עצי הדר אוהבים ומשגשגים באדמת השרון - אדמת חמרה חומצית ועשירת ברזל.
ולעומת זאת, עצי הדר לא מסתדרים טוב עם אדמה גירנית כמו בפרתי ירושלים וירושלים רבתי. האדמה הגירנית מפריעה להם לקלוט גם חנקן ועל כן יש להעשיר באופן קבוע את האדמה בהרבה חנקן

כשהעצים שלך יגדלו ויתבגרו, הם יעמיקו שורשים ויגיעו עמוק יותר, אל מרבצים המכילים יותר מינרלים. כעת, כשהם עוד צעירים, צריך קצת לסייע להם

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן אורן כתב:אם יש לך אפשרות להשיג אפר עצים מתנור חימום או ממדורה.. אבל לא מ'מנגל' - שם זה אפר של פחמים ! זה יפתור את בעייה החוסר באשלגן - לתחח את האדמה הצלחת שמסביב לעץ ולהוסיף את האפר ולתחח שוב כדי להצניע אותו באדמה

מה לגבי אפר נייר?
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 03 פברואר 2009,14:04

איני יודע אילו תהליכים של עיבוד עבר הנייר ואם נותרו בתוכו מינרלים כלשהם או שהוספו לנייר חומרים וכימיקלים, כמו במגזינים הצבעוניים ..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דרור » 09 פברואר 2009,14:04

ראובן אורן כתב:אני מסתמך בעיקר על התמונה האחרונה ומעז לאבחן חוסק בברזל ואולי גם באשלגן

מה עושים?!

אם יש לך אפשרות להשיג אפר עצים מתנור חימום או ממדורה.. אבל לא מ'מנגל' - שם זה אפר של פחמים ! זה יפתור את בעייה החוסר באשלגן - לתחח את האדמה הצלחת שמסביב לעץ ולהוסיף את האפר ולתחח שוב כדי להצניע אותו באדמה

לגבי הברזל - בדוק בסביבה (לפני שאתה קונה..) אם יש מישהי שלקחה 'ברזל' במשך ההריון ועוד לא זרקה את הבקבוק. מדובר בנוזל אדום סמיך שאותו מוהלים במים ומשקים את העץ. נדמה לי שהתוסף הזה, נקרא 'פרופל' - PEROFEL

לחילופין, אתה יכול לקחת חבילה של 'צמר פלדה' ולשים אותה בדלי מים. המים יאדימו מ'חלודה' ואיתם תשקה את העץ

כמה?! הכל לפי רגש. לא תזיק לעץ במינון יתר. אבל תוכל לראות די מהר שמצב העלים משתפר

שים לב במיוחד על הליבלוב הצעיר, אם מופיעים עליו סימני הצהבה

1. יש דרכים יותר קלות? לא נראה לי להתחיל לאסוף עצים ולהכין מדורה בשביל לקבל אפר.
2. גם לגבי הברזל , השכנים שבשבילם שאלתי את השאלה שמו חומר של אקוגן "כלאט ברזל READY FER G 60 Fe EDDHA" מה דעתך?
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 09 פברואר 2009,14:04

ברור שלא שלחתי אותך לעשות מדורה..
מספיק שתתעניין אצל השכנים. יש מספיק שכנים שיש להם קמין / תנור עצים והם לא יודעים מה לעשות באפר שמצטבר אצלם

לגבי החומר המוצע - נשמע בסדר גמור, על אף שאיני מבין בזה בכלל ! אני לא מכניס ולא רגיל להכניס 'חומרים זרים' ובלתי מוכרים לי, לגינה שלי. מה עוד שהאדמה אצלי מאוזנת ועל כן איני נזקק לחומרים וכימיקלים קנויים

נסה.. זה אמור להשפיע מהר, כפי שכתבתי לך לעיל..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן אורן כתב:ברור שלא שלחתי אותך לעשות מדורה..
מספיק שתתעניין אצל השכנים. יש מספיק שכנים שיש להם קמין / תנור עצים והם לא יודעים מה לעשות באפר שמצטבר אצלם

לגבי החומר המוצע - נשמע בסדר גמור, על אף שאיני מבין בזה בכלל ! אני לא מכניס ולא רגיל להכניס 'חומרים זרים' ובלתי מוכרים לי, לגינה שלי. מה עוד שהאדמה אצלי מאוזנת ועל כן איני נזקק לחומרים וכימיקלים קנויים

עוד שאלה לגבי הברזל:
אני מבין מהטיפ הראשון שהחלודה זה מקור ברזל לצמחים? כלומר אם יש ברזל חלוד מתפורר , און ברגי ברזל ישנים ומחלידים אפשר לשים את זה באדמה (או לחילופין לא להוציא? באחרונה שלפתי בארכיאולוגיה שאני עושה צינור ברזל 2 צול חלוד לגמרי ומתפורר. הייתי למשל צריך להשאיר אותו שם?)
דרור
גנן עם עתיד

קישור מעניין שמצאתי בהקשר הזה:
יסודות חיוניים לצמח
http://www.edugal.org.il/hokrim/library/ma116.htm
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי מנשה » 09 פברואר 2009,14:04

בשביל להשיג ברזל עשיתי שני דברים, האחד כמו שראובן הציע לקחתי את הברזלית (זו ששוטפים איתה כלים) המשומשת ושמתי במים ולאחר כמה ימים היא מתמוססת ואז אני משקה. דרך אחרת היא לקחת חתיכות ברזל לשים אותם בדלי מים ולאחר יומיים להומיא אותם למקום מוגן מהשמש למשך כמה ימים ואז יש חלודה מצויינת. מה עוד שאבא שלי מסגר אז יש לי דלי ליד המסור התעשייתי שלו ופעם השבוע אני מטאטא את האזור ומקבל כמות נכבדת של חלקיקי ברזל נהדרים.
סמל אישי של המשתמש
מנשה
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 09 פברואר 2009,14:04

דרור כתב:
ראובן אורן כתב:ברור שלא שלחתי אותך לעשות מדורה..

עוד שאלה לגבי הברזל:
אני מבין מהטיפ הראשון שהחלודה זה מקור ברזל לצמחים? כלומר אם יש ברזל חלוד מתפורר , און ברגי ברזל ישנים ומחלידים אפשר לשים את זה באדמה (או לחילופין לא להוציא? באחרונה שלפתי בארכיאולוגיה שאני עושה צינור ברזל 2 צול חלוד לגמרי ומתפורר. הייתי למשל צריך להשאיר אותו שם?)

כן, בהחלט. 'חלודה' זו 'תחמוצת ברזל' או ברזל חמצני - ברזל מחומצן
כמובן שככל ששטח הפנים שלו יותר גדול, כך היווצרות החלודה, יותר מהירה. ושטח פנים הכי גדול זה כמובן ב'צמר פלדה' המשמש להברקת ומירוק כלים, הרבה יותר טוב מכל 'בורג' או מוט ברזל שיהיה באדמה. אם יש כמה חתיכות ברזל ו/או מסמרים וכו' שהתחילו כבר להתפרק.. זה מצויין
באתרי בנייה, תוכל למצוא לפעמים ערימה של חוטי ברזל או מסמרים חלודים - גם טוב מאוד.. לקבור אותם באדמה.
דרך אגב. ישנו צמח נוי בשם 'הידראנג'ה' או 'הורנטזיה' שצבע פרחיו ורוד. אם קוברים באדמה סביבו, ברזל - 'צמר פלדה' וכדומה, הפרחים הופכים להיות כחולים.. :shock:

ראה בנוסף מה כתב גם 'מנשה'.

ודרך אגב, מנשה.. יש לי 2 חברים מסגרים שאני מבלה אצלם הרבה מאוד. ניסיתי פעם להפיק 'מי חלודה' מנסורת ברזל שאספתי מהאזור של ה'דיסק חיתוך' הגדול וכן מהמשור ברזל. לא היה חומר כל כך מוצלך, עקב השומן הרב שמכסה את הברזל והשבבים - 'ברזל שחור' או 'טרנסמיסיה'.. :wink:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דרור » 13 פברואר 2009,14:04

ראובן אורן כתב:

מה בעצם גורם לחלודה חוץ מהלחות? צריך לזה גם אויר? האם אפשר לבקבק מתכת בבקבוק עם מים, לתת לזה להחליד, להשקות, למלא במים וחוזר חלילה?
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 13 פברואר 2009,14:04

לצורך התפתחות הקורוזיה / חלודה, נשרשים 2 משתתפים חוץ מהברזל והם לחות/מים ו..אויר/חמצן

לכן, אם תקבור ברזל בתוך האדמה, יקח לו הרבה זמן עד שיתחיל להתפרק, אלא אם כן מדובר באדמה שנרטבת לסירוגין

לעומת זאת, במקום יבש, לא תתפתח חלודה. קראתי על מוט ברזל שנמצאבאחד מהמדבריות, עמוד ברזל עתיק שמסמן מרכז כלשהו והוא בן למעלה מ 1000 שנים והוא שחור כולו, בלי שום טיפת חלודה, כי המקום יבש

אם אתה רוצה לקרוא עוד, על חלודה, הנה לינק לויקיפדיה

חלודה - http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%97%D7% ... 7%93%D7%94

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דרור » 13 פברואר 2009,14:04

ראובן אורן כתב:לצורך התפתחות הקורוזיה / חלודה, נשרשים 2 משתתפים חוץ מהברזל והם לחות/מים ו..אויר/חמצן

לכן, אם תקבור ברזל בתוך האדמה, יקח לו הרבה זמן עד שיתחיל להתפרק, אלא אם כן מדובר באדמה שנרטבת לסירוגין

לעומת זאת, במקום יבש, לא תתפתח חלודה. קראתי על מוט ברזל שנמצאבאחד מהמדבריות, עמוד ברזל עתיק שמסמן מרכז כלשהו והוא בן למעלה מ 1000 שנים והוא שחור כולו, בלי שום טיפת חלודה, כי המקום יבש

אם אתה רוצה לקרוא עוד, על חלודה, הנה לינק לויקיפדיה

חלודה - http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%97%D7% ... 7%93%D7%94

אני התכוונתי , במקום לקנות דליי מים לנושא הזה, להשתמש בבקבוקי פלסטיק, להכניס שאריות ברזל וברזלית, פה ושם חלודה שגרדתי מצינור ישן, למלא מים (לאור מה שכתבת להשאיר מקום לאויר) ולסגור שלא יישפכו המים בטעות. במקם תה סרפד - תה חלודה... :wink: מה דעתך?
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 13 פברואר 2009,14:04

כן, אנימחושב שאתה יכול להתחיל עם זה ולראות עד כמה זה עובד..

אולי מיכל של מים מינרלים.. זה של ה 10 ליטר, השקוף.. יתאים לכך

יעזור אם תנער את הבקבוק מפעם לפעם או ש...אל תמלא את הבקבוק לגמרי במים אלר רק כמה ס"מ של מים בתחתית כדי לשמור על אווירה של לחות והרבה אוויר וזה כבר יעשה את העבודה מצויין

מדי פעם תוכל להוסיף עוד קצת מים וכך תקבל 'תרכיז חלודה' די סמיך

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אריה להב » 07 יולי 2010,14:04

נראה לי כי כדאי לבדוק מה עוד מכילים המוצרים הללו, ברזלית, ברגים וכו'. לפעמים יש שם כל מיני מתכות כמו כרום, ניקל ועוד שאיננו רוצים באדמה שלנו.
אריה להב
גנן מתקדם

הודעהעל ידי ראובן אורן » 07 יולי 2010,14:04

בינתיים 'השכלתי' עוד בנושא

"מי חלודה" שאני מייצרים משארייות ברזל (הכי מהיר זה עם 'צמר פלדה', עקב שטח הפנים הגדול שלו), לא כל כך זמין לרוב הצמחים והעצים. רק צמחים בודדים מגיבים מיידית לברזל מסוג זה (לא נכנס להסברים הכימיים ה'מסובכים')

כדי לגרום לעץ, להפיק תועלת מ'תחמוצת הברזל' הזו, שהכנו לבד, יש להכניס את העץ למצב של 'עקה' - "לחץ" ! או ע"י מניעת מים ממנו למשך שבוע עד 10 ימים ! או... להציף אותו בכמות גדולה של מים !

בשני המקרים העץ 'יסכים' לקבל את 'מיץ החלודה' שהכנתם

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־78 אורחים