ערימת קומפוסט - הכנת קומפוסט - תמונות והסברים

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: ערימת קומפוסט; תמונות והסברים

הודעהעל ידי אורה » 01 יוני 2009,14:04

שלום ראובן

זהו, החלטתי שאני מסיימת ערימה. הגודל שלה רק הצטמצם כפי שתיארת. האם אחרי שלושה ימים אחרי הרטבה של הערימה הזבל מהמטבח יכול להחשף? הרי על ידי הערבוב הדברים שלמטה עולים ואז זו ההזדמנות של הזבובים והיתושים לחגוג... מה עושים אז?

שאלה נוספת קניתי שקיות אשפה מתכלות מתוך מטרה להכניס את האשפה הביתית לתוכה וככה לשים בערימת הקומפוסט ,רק לאחר מעשה ראיתי באותיות הקטנות שהן מתפרקות בתנאי חום לחות וכו' אחרי שנה וחצי אני מבינה שהקומפוסט אמור להיות מוכן תוך כ-3 חודשים מכאן אני מבינה שאין להכניס אותן לערימתי?!

שאלה נוספת: היכן הכי טוב לשתול תפוחי אדמה? בניתי( הגנן) ערוגה בצד המערבי סמוך לקיר מרפסת שמצל את הצד המזרחי הערוגה תקבל שמש כשעתיים ביום-אחר הצהריים , בניתי אותה במיוחד למען החסה שהיא גידול חורף והופכת להיות מרה בעודף שמש, -בהתאם למידע שקראתי כאן בפורום. מה עוד נכון לשתול בערוגה הזו?

תודה מראש על התשובות.

אורה
אורה
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 01 יוני 2009,14:04

אורה כתב:שלום ראובן

זהו, החלטתי שאני מסיימת ערימה. הגודל שלה רק הצטמצם כפי שתיארת. האם אחרי שלושה ימים אחרי הרטבה של הערימה הזבל מהמטבח יכול להחשף? הרי על ידי הערבוב הדברים שלמטה עולים ואז זו ההזדמנות של הזבובים והיתושים לחגוג... מה עושים אז?

שאלה נוספת קניתי שקיות אשפה מתכלות מתוך מטרה להכניס את האשפה הביתית לתוכה וככה לשים בערימת הקומפוסט ,רק לאחר מעשה ראיתי באותיות הקטנות שהן מתפרקות בתנאי חום לחות וכו' אחרי שנה וחצי אני מבינה שהקומפוסט אמור להיות מוכן תוך כ-3 חודשים מכאן אני מבינה שאין להכניס אותן לערימתי?!

שאלה נוספת: היכן הכי טוב לשתול תפוחי אדמה? בניתי( הגנן) ערוגה בצד המערבי סמוך לקיר מרפסת שמצל את הצד המזרחי הערוגה תקבל שמש כשעתיים ביום-אחר הצהריים , בניתי אותה במיוחד למען החסה שהיא גידול חורף והופכת להיות מרה בעודף שמש, -בהתאם למידע שקראתי כאן בפורום. מה עוד נכון לשתול בערוגה הזו?

תודה מראש על התשובות.
אורה

יפה, שמועות טובות
המקצועיות שלנו משתפרת מערימה לערימה וממחזור למחזור. על פי הניסיון המצטבר אנו לומדים אם יש צורך להרטיב את הערימה או שמא, הלחות מהחומר הלח המגיע מהמטבח, מספיקה להקטיב גם את החומר היבש המתוסף לערימה.
אציין כי ערימה שכבר 'עובדת' ורוחשת מיני אורגניזמים אמורה לעבוד מהר וכבר לאחר 3 ימים ! לא ניתן לזהות כל חומר אורגני שהגיע מהמטבח לערימה. על כן, אין מה לחשוש מפני 'זבל חשוף' ו\או זבובים וברחשים. ואם כן.. פשוט מערבים שוב או מכסים ב'חומר יבש'.

שקייות מתכלות - בתהליך הייצור שלהן, כמו בתהליך הייצור של יריעות פוליאטילן לחממות חקלאייות, מוכנס לחומר הגלם 'פקטור' הגורם לפוליאטילן להתפרק תחת קרינה אולטרה סגולית - קרינת השמש. ניתן לכוון את מועד ההתפרקות לפי זמן ההבשלה של הירקות וכו'. על כן השקייות חייבות להיות חשופות לאור השמש

ערוגה מוצלת - מתאימה לגידול תפוחי אדמה ומתאימה מאוד לגידול 'ירקות חורף' גם בקיץ
ירקות חורף - חסה, פטרוזיליה, סלרי, כוסברה.. ושאר ירקות עליים

ועוד משהו, לגבי תפוחי אדמה - חשוב שהערוגה תהיה עם אדמה מתוחחת ומדושנת \ מזובלת היטב לעומק של לפחות 60 ס"מ. כך יתקבל יבול נאה ויפה. אדמה קשה עם אבנים וסלעים, לא אהובה על תפוחי אדמה.
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אורה » 01 יוני 2009,14:04

תודה לך ראובן

איזה כיף לקבל תשובה כלכך מידית
אורה
גנן חדש

Re: ערימת קומפוסט - הכנת קומפוסט - תמונות והסברים

הודעהעל ידי ג'ינג'י » 09 יוני 2009,14:04

שלום ראובן,

אני משתמש חדש בפורום, עד עכשיו רק קראתי בו ולמדתי ממש הרבה דברים חדשים.

יש לי ערימת קומפוסט מאחורי הבית, שעד אתמול לא ראיתי בה יותר מידי תזוזה של חרקים, והיום כשהוספתי שאריות מהמטבח הופתעתי לראות המון תולעים שמנות בתוכה. הן נראות קצת כמו טחביות אבל בלי רגליים. יש לך מושג מהן? ואם הן תורמות לתהליך הקומפוסטציה או שהן "סתם נהנות" מן האוכל שם? שמתי לב גם שהטמפרטורה בערמה עלתה מעט. להערכתי היא בין 40 ל-50 מעלות בפנים. חיפשתי קצת בהיסטוריה של הדיונים פה בפורום וגם באינטרנט ולא מצאתי איזכור לתולעת כזאת.
ג'ינג'י

הודעהעל ידי ראובן אורן » 09 יוני 2009,14:04

ברוך הבא... ג'ינגי'

ה"תולעים השמנות" - אני מרשה לעצמי 'לנחש' שהן בצבע לבן.. נכון?! :lol:

אלו לא 'תולעים' אלא רימות של זבובים !

האם הן נראות כך ?!

תמונה

משמע.. אתה לא מכסה, מספיק טוב את 'החומר הלח' המגיע מהמטבח ועל כן זבובים (הרגילים.. 'זבוב הבית') מצליחים להגיע לזבל מהמטבח, אוכלים ממנו וגם מטילים בו ביצים שמתפתחות לרימות - ה"תולעים" שאתה רואה

אז מה עושים?!
דואגים שהערימה שלך תהיה בצורה של 'הר חרוטי', גבוה ככל שניתן
איך עושים את זה?
לוקחים מגרפה ליד ומתחילים להסתובב סביב הערימה וגורפים מהתחתית כלפי מעלה וממשיכים כך תוך כדי תנועה מסביב לערימה. לא קשה, די קל וחוסף כסף ! לא צריך לשלם על 'מכון כושר' ! :wink:

כשמביאים משלוח חדש של זבל לח מהמטבח, משטחים קצת את קודקוד ה'הר' ושופכים את החומר הלח במרכז הערימה ו... אותו תהליך אם המגרפה - מרימים מהתחתית חומר ותיק ומכסים איתו את החומר החדש

ויותר מזה.. למדנו כאן שכמה שנערבב את הערימה יותר, התהליך יזורז ויואץ - לפחות פעם בשבוע, יש להפוך את הערימה. אז הפטנט הכי טוב והכי קל הוא 'להזיז' את הערימה, תוך כדי ערבוב, בכל פעם שאנו מוסיפים זבל לח חדש.
למה אני מתכוון?! פשוט לגרוף יותר מצד אחד של הערימה ואז למעשה אנו 'מזיזים', לאט לאט את ה'הר' קצת הצידה וגורפים את החומר הכי ותיק, למעלה על ראש ההר וזה המצב הכי קלאסי שיכול להיות

אני מבין שזה המחזור הראשון אצלך. המחזור הראשון הוא קצת איטי - היצורים שאמורים להיות בתוך הערימה, מגיעים לאט לאט ומתנחלים שם - חשופיות, שלשולים, טחביות, צבתנים וגם כל מיני אורגניזמים שלא רואים בעין - חיידקים, בקטריות ופטריות שיודעים לעכל 'תאית'
אתה יכול להאיץ ולשפר את המצב ע"י הכנסת 'סטארטר' לערימה - זבל של כל יצור צמחוני - זבל פרות, כבשים, עיזים, ארנבות, תוכים, יונים וכמובן... זבל עופות. הזבל / גללים שלהם, מכיל חיידקים ובקטריות וברגע שתכניס אותו לערימה, תתחיל החגיגה ממש
החום שאתה מרגיש בערימה - כ 40 - 50 מעלות הוא פועל יוצא של תהליך 'מזופילי' - תהליך של פירוק סוכרים והוא מתרחש בצורה טבעית גם בערימה של כסחת דשא או עליי שלכת. זה מצוין !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

תודה על התשובה המהירה!

האמת שהתולעים היו כבר בשלב השני שרואים בתמונה - גוון חום אפור, יותר קצרות ושמנות מהלבנות.
מייד כשקראתי ניגשתי לערבב את הערימה, וגם בניתי אותה בצורת חרוט וכיסיתי בעוד עלים יבשים. שמתי גם בקבוק מים הפוך עם חור קטן בפקק בראש הערימה על מנת להוסיף לחות "ולהבעיר" את הערימה. אולי החום גם ייסלק את הזבובים, או יקטול את הביצים שלהם?

עד עתה לא נהגתי לערבב בכלל את הערימה כי קראתי שהערבוב אמנם מאיץ את התהליך אבל גורם לאיבוד חומרים מהערימה(חנקן, חמצן ועוד). אבל נראה לי שבערימות ביתיות קטנות בכל זאת כדאי לערבב מידי פעם, בגלל שהערימה לא נעשית בצורה "מקצועית" אלא "מזדמנת", וכתוצאה מכך ישנם חומרים אורגאניים שלא מכוסים היטב, ועוד בעיות.

יש לי ערימה נפרדת, ישנה יותר, של קומפוסט חצי בשל, הוא עדיין חם, צבעו שחור אבל יש בו הרבה חומר "עצי" שלא התפרק. האם מומלץ להוסיף אותו לערימה החדשה בתור "סטרטר"?
ג'ינג'י

בסה"כ, זה לא נורא ! אלו רק זבובים! אז בשעה טובה, אתה מגדל זבובים... :lol:
השלב החום הוא ההתגלמות של ברימה, לקראת המטמורפוזה שלה והפיכתה לזבוב בוגר
כמובן שאם תהפוך יפה את הערימה, הם יעברו "בישול" שישמיד אותם

לגבי הערימה המוכנה
מציע שתסנן אותה עם רשת סינון ואת החומר הגס תעביר לערימה ל"בישול" נוסף. הוא כבר מכיל כל מיני חיידקים ובקטריות ורק יסייע לתהליך בערימה החדשה

רשת סינון - קל מאוד להכין !
או שמשתמשים ברשת כמו שמשתמשים טייחים לסינון הטיט, או שקונים רשת מגוולבנת עם חורים של 10 מ"מ ומותחים אותה על מסגרת עץ, עפ מסמרים / ברגים
את הרשת מניחים על ארגז / מריצה ממלאים אותה בקומפוסט ומניעים אותה קדימה ואחורה לצורך הסינון ואת החומר הגס, כאמור לעיל, מעבירים לערימה החדשה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

לגדל זבובים זה בעייתי בלב קיבוץ... גם ככה השכנים לא ממש מבסוטים מהערימה :evil:

תודה רבה על העזרה ועל הפורום הנפלא.
ג'ינג'י

לגבי זבובים..

פשוט מאוד ! זבבוק
תמיד יש לי אחד, תורן, תלוי ליד ערימת הקומפוסט, שמא..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי סער » 14 יוני 2009,14:04

שאלה כלב שאוכל אוכל צימחוני (כל אוכל אחר שיש בו בשר גורם לו לאלרגיה) אפשר להכניס את הצואה שלו לערימת קומפוסט ?
סמל אישי של המשתמש
סער
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 14 יוני 2009,14:04

שאלה מצוינת !
דעתי היא שגם צואה של כלבים וחתולים ש...אוכלים בשר, אפשר להכניס לערימת הקומפוסט

חבל שאת המראה שראיתי, ראיתי בשבת, כי לא יכולתי לצלם !
כלב הותיר לנו 'מתנה' בצורת ערימה מצחינה בשביל המוליך לבית. בבוקר מוקדם ראיתי 2 חשופיות גדולות מטפלות בגללים שלו - לועסות ובולעות בכיף..

ויותר מזה.. גם על 'זבל בקר' ניתן להיאמר שהוא לא כל כך זבל של 'חיה צמחונית'.. ולמה?!
מי שמכיר את מערכת העיכול המסובכת והמורכבת של הפרות, יש להן מערכת של 4 קיבות שונות המאפשרות להן לטפל בחומר כמו 'קש' ולעכל אותו. העיכול הלפני אחרון מתבצע למעשה ע"י חיידקים מפרקי תאית ובקיבה האחרונה, הפרה למעשה מעכלת את החיידקים יחד עם תוצרי הפירוק שלהם... בבקשה.. הפרה ממש 'בשרית' :)
אז תרגיש בנוח להכניס את כל הגללים של הכלבים והחתולים לערימה, האורגניזמים שבערימת הקומפוסט יחגגו ולא יהיו שום ריחות

אני לא הכנסתי לפורום את נושא המיחזור, בערימת קומפוסט כמובן, של צואת אדם. יש הרבה שעוסקים בכך ברוטינה רגילה ואקולוגית וכמובן שזה עובד ובלי ריחות או מצוקות אקולוגיות..
אז. גללי חיות.. חופשי

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ג'ינג'י » 14 יוני 2009,14:04

שלום ראובן

בהמשך לטיפול בתרבית הזבובים בקומפוסטר - יום לאחר ערבוב הקומפוסט , מדדתי בערימה טמפרטורה של מעל 50 מעלות. בנוסף הפניתי בעזרת צינור את מי המזגן לערימה כדי להוסיף עוד לחות, שלדעתי היתה קצת חסרה.
כרגע אני לא מוצא רימות בערימה, וגם הזבובים הלכו.
ברוך שפטרנו...
תודה על העזרה.
ג'ינג'י

הודעהעל ידי ראובן אורן » 14 יוני 2009,14:04

יפה
כה לחי !

אין מה לחשוש מ'עודף רטיבות', כל עוד כולנו כאן מיצרים קומפוסט בערימה המונחת על האדמה. העודפים של המים שלא יספגו בערימה, יתנקזו לאדמה

המשך מוצלח.. המשך לדווח

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דרור » 15 יוני 2009,14:04

ראובן אורן כתב:שאלה מצוינת !
דעתי היא שגם צואה של כלבים וחתולים ש...אוכלים בשר, אפשר להכניס לערימת הקומפוסט

נו, אז החתול אצלנו ממש משתחשב... הוא חפר והשאיר את החבילה בערימה הותיקה ...
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי אילן1 » 01 יולי 2009,14:04

היי,

אשמח אם תוכלו לפרט באילו חומרים אתם משתמשים כ"חומר יבש".
אילו נסיונות ביצעתם, מה היה מוצלח יותר ומה פחות.

ובאופן יותר ממוקד:
- האם גזם של שיחים יכול לשמש כחומר יבש?
- האם קרטוני ביצים או קרטונים אחרים יכולים להתווסף לערימת הקומפוסט?

תודה.
אילן1
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 01 יולי 2009,14:04

שלום אילן וברוך הבא
נכנסת לשרשור הנכון
עיין בו.. יש את כל התשובות בפנים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אורה » 02 יולי 2009,14:04

שלום לכם

הערימה הראשונה של הקומפוסט לא מגיבה כפי שכתוב בפורום... היא לא מתחממת אני מרטיבה אותה פעם בשבוע ומה שקורה יש נבטים מכל מיני סוגים.
אפילו שפכתי לשם מי שמרים חמימים לעודד פעילות אבל...
מה לעשות

אורה
אורה
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 יולי 2009,14:04

שלום אורה ובוקר טוב

ביום שלישי האחרון, נסתיימה עוד סדנה שלי (3 מפגשים) בנושא קומפוסט וקומפוסטציה - הדרך הטבעית
בתחילת הסדנה ובפרסומים, הבטחתי והתחייבתי שהשיטה אותה אני מלמד תגרום לכך שיתקבל קומפוסט מושלם, כהה, פריך ועם ריח של 'אדמת יער' - תוך חודש ימים ! מרגע שמפסיקים להוסיף חומר חדש.

מפגש הסיום שהתקיים ביום שלישי, היה בחצרות התלמידים. הגברת הכי סקפטית :) בקבוצה, זכתה לביקור הראשון של כל באי הסדנה. הראתה לי את הערימה שלה - ערימה בקוטר של כ 1 מטר ובגובה של כ 50 ס"מ, אותה בנתה בהקפדה על 'ערום בשכבות'. הערימה הייתה מכוסה במפה לבנה ישנה - חגיגה לעיניים !
ניגשתי לערימה ותחבתי את ידי לתוכה והיא כמובן הייתה חמה - כ 40 מעלות בתוך הערימה. מסביב, כבר חגגו בכמויות גדולות, הרבה חרקים ובמיוחד המון טחביות קטנות וצעירות

הערימה הייתה בת שבועיים !

לקחתי מגרפת עלים והתחלתי להסתובב סביב הערימה ולגרוף, בתנועות קצרות, את השוליים מהבסיס, כלפי מעלה ותוך כמה גריפות ו2 דקות, יצרתי ערימה יותר גבוהה עם בסיס יותר קטן - "הר" קלאסי - כמו שהחרקים אוהבים

הערימה עובדת מצויין, תוך שבועיים !

ערבבי ושמרי על לחות גבוהה ותראי איך שהטבע עובד ומהר !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אורה » 02 יולי 2009,14:04

שלום ראובן

אני מבינה שאני צריכה לצמצם את הקוטר ולהגביה למעין חרוט וזה יאפשר לטבע לעשות את שלו. כמובן להרטיב וגם לערבב.

הערימה הזו היא כבר בת יותר מחודש.האם זה משנה משהו?

תודה אורה
אורה
גנן חדש

הודעהעל ידי זוהר218 » 02 יולי 2009,14:04

אורה,
אמנם לא ראובן אלא קומפוסטאי מתחיל.
הסוד הוא פשוט.
ערימה גדולה בצורת חרוט.
לשמור על לחות נכונה. רטוב מידי יסריח, יבש מידי יתייבש.
צפי לירידה גדולה בכמות ככל שהתהליך מתקדם.
נובטים לך דברים כי עוד לא עברת תהליך בעירה.
בהצלחה,
זוהר
זוהר218
גנן עם עתיד

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־93 אורחים