הגינה שלי

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: הגינה שלי

הודעהעל ידי ראובן אורן » 23 יוני 2011,14:04

סופיה כתב:ראובן, האם האבקה השחורה שעליה דיברת מצביעה בהכרח על כנימות? יש לי אותה על התפרחות של כל שתילי העגבניות אבל אני לא מוצאת אף כנימה.. ומה הנזק שהאבקה הזו יכולה לגרום? דרך אגב, השתילים לא נראים טוב. הם גבהו מאוד אבל לא מוציאים הרבה עגבניות. והעלים שלהם נראים לא משהו בכלל..

לא! ממש לא !

זו אותה 'אבקה שחורה' המופיעה גם על פרוסת לחם שנשארה על השיש, או על הקיר הלח במקלחת. זה התפטיר של הפטורייה הזו שהנבגים הזעירים שלה, מרחפים כל הזמן באויר ואנחנו בטח נושמים גם אותם. אם הם נוחתים על מקום 'טעים', הם מתרבים וזו האבקה.

כמובן שאם במקרה יש כנימות שמפקישות 'טל דבש' מתוק, לא רק הנמלים מחבבים אותו, אלא גם הפטריות, כי זו קרקע מזון מעולה.
אין באבקה השחורה נזק משמעותי לעלים, מלבד העובד שהי מסתירה את השמש מהעלים ומפריעה למטבוליזם של הפוטוסינטזה. מספיק לקחת צמר גפן לח (מים) ולנגב את השחור.

גובהים בלי עגבניות, ייתכן מאוד שזה בגלל ההפרעה לפוטוסינטזה.
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי משולם יולזרי » 23 יוני 2011,14:04

ראובן אורן כתב:משולם,
השיפלרה לסוגיה, ידועה כצמח 'מתוק'. בהרבה שיפלרות, הצד הצפוני שלהן, שאינו מקבל שמש, תמיד עם 'אבקה שחורה' - 'פייחת'. ו..גם כנימות.
אז את העלים הנגועים, אתה יכול להעביר בשקט לערימת הקומפוסט - הכנימות לא יודעות לעוף..

טיפול מונע ?!
לאוורר את השיפלרה - לקטום ולגזום ענפים שפונים 'פנימה' לתוך העץ כדי שאור השמש יוכל לעבור לצד הצפוני וגם לייבש את הלחות המצטברת במרכז. העץ צריך להיות 'שקוף', בלי תסבוכת במרכז ואז, חסחת 98% מהסיכויים לכנימות או 'פייחת'.

כן, חסלן את הכנימות או שתוריד את העלים, כי גם הרימון נחשב 'מתוק' וחביב על כנימות.

תודה על התשובה,
צדקת בהבחנה ,באמת כל הכנימות מסתתרות בצד הצפוני, בזמנו היה לי אבקה שחורה על השיפלרה אבל היום אין , יש רק הרבה כנימות (70% מהעלים על העץ)
מספר שאלות המשך :
1. אם אני הוריד כל עלה שיש עליו כנימות לא ישאר לי עץ עם עלים. האם יש דרך אחרת להפתר מהכנימות או שפשוט השאיר אותם שם.
2. קראתי באחד האתרים באינטרנט שנמלים מעבירים את הכנימות לעצים אחרים. האם אין סיכוי שהנמלים יעבירו את הכנימות שנמצאים בערימת הקומפוסט לעצים אחרים ?
משולם יולזרי
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 23 יוני 2011,14:04

מספר שאלות המשך :
1. אם אני הוריד כל עלה שיש עליו כנימות לא ישאר לי עץ עם עלים. האם יש דרך אחרת להפתר מהכנימות או שפשוט השאיר אותם שם.
2. קראתי באחד האתרים באינטרנט שנמלים מעבירים את הכנימות לעצים אחרים. האם אין סיכוי שהנמלים יעבירו את הכנימות שנמצאים בערימת הקומפוסט לעצים אחרים ?

1. יפה שאתה חושב על כך. אז תכין תמיסת סבון מסבון שמקצים, או 'שמפו'.. ביחס של כפית אחת לליטר מים. תכניס את התמיסה לבקבוק ריסוס, ותרסס את הכנימות עד שיתכסו בקצף. המתן 10 דקות ושטןף את הסבון במים.
הכנימות ימות, אבל לא בהכרח שהם יפלו מהעלים. אפשר 'לנגב' אותן עם נייר מגבת או צמר גפן לח.

2. הסיפור של נמלים מעבירות כנימות, הוא נכון והוא יותר סיפור טבע יפה. זה לא קורה בגינה שלך. נמלים מכל מיני סוגים מגדלים 'עדרים' של כל מיני יצורים לצורך ייצור מזון לקהילה שלהן. יש נמלים שמכינות 'קומפוסט' כדי לגדל עליו פטריות שהן אוהבות. וכך, יש גם נמלים המטפחות כנימות כדי להפיק מהן כמויות גדולות של 'טל דבש' מתוק. אבל.. לא באזורינו

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי משולם יולזרי » 05 יולי 2011,14:04

היום לאחר כחודש מאז שהתחלתי את יסוד ערימת הקומפוסט, נראה שהקומפוסט מוכן.

מצ"ב תמונה של הערימה המוכנה (עדין יש כמה גושים אבל הריח טוב)
קבצים מצורפים
קומפוסט.JPG
first קומפוסט
קומפוסט.JPG (97.12 KiB) נצפה 13273 פעמים
משולם יולזרי
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 05 יולי 2011,14:04

wellcome to the c l u b

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי משולם יולזרי » 18 אוגוסט 2011,14:04

כמה שאלות לגבי מחזור הקומפוסט השני שלי.

היום יש לי שתי ערמות :
ערמה אחת שסיימתי להכניס לתוכה חומר רטוב שאני הופך אותה פעמיים בשבוע. הקומפוסט נראה מוכן.
אבל עדין יש בערימה המון יצורי אדמה קטנים. השאלה היא האם זה הזמן לסנן ולהעביר לאחסון (יחד עם עוד כמה יצורי אדמה קטנים) בנוסף מצאתי תולעת ענקית לבנה בתחתית הערימה (מצ"ב תמונה).
האם אפשר לקבל הסבר על התולעת , מי היא ? מה היא עושה שם לבד ?

הערימה השניה היא ענקית כבר ואני חושב להפסיק להכניס לתוכה חומר רטוב. בראש הערימה (לא כמו בערימה הקודמת) יש תמיד תולעים קטנות שמחסלות את כל החומר הרטוב. השאלה היא, האם להוציא את התולעים הקטנות ואז לערבב את הערימה ?
קבצים מצורפים
IMG_2329.JPG
IMG_2329.JPG (37.98 KiB) נצפה 13254 פעמים
משולם יולזרי
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 18 אוגוסט 2011,14:04

ערב טוב, משולם

הייתי שמח לצפות בתמונה של ערימה זו וכן השנייה. גם אוהב את זה וגם.. מסייע לי לייעץ מרחוק 8)

האם נתת לערימה לסיים תהליך של בעירה תרמופילית? האם מדובר בחומר מפורר וכהה ?

אל תתייחס ל'יצורים', אל תטרח בגינם. תעשה ען החומר כרצונך. תמלא שקים, מיכלים, תאחסן.. חופשי. אם נשאר שם מעט חומר אורגני בלתי מפורק.. זו הסיבה שהם עוד נמצאים שם וממשיכים בעבודה.

ה'תולעת' הלבנה נראית כמו זחל של יקרונית התאנה - 'מכונת אכילה מזעזעת המכרסמת כל סוג של עץ - תשמיד אותה ! ומהר !

ראה באתר jugend.co.il תמונה ברורה של הזחל להשוואה - http://www.jugend.co.il/gallery/data/50 ... 1726-1.jpg

לגבי הערימה השנייה עם ה"תולעים הלבנות" - מאחר וזה בראש הערימה, נראה שמדובר ברימות של זבוב כזה או אחר..
שוב, אל תתייחס אליהם, אל תגע בהם.. הם חלק בלתי נפרד מהקומפוסט בערימה.
אם הם מפריעים לך בעיניים, אתה יכול ברוטינה, לדאוג תמיד לכיסוי הערימה - מעבר לכיסוי בחומר יבש לאחר 'חומר לח', באיזהשהו בד סינטטי, כמו באלה חתוכה, ברזנט וכדומה.. ואז הם לא יגיעו..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי טל אשרוב » 18 אוגוסט 2011,14:04

מה צריך שיהיו בערימה רימות זבובים??
סמל אישי של המשתמש
טל אשרוב
גנן אורגני

ההבחנה שלך והקישור לגבי התולעת מדויקת. :!:

העברתי את התולעת לקופסת פלסטיק עם חומר מערימת הקומפוסט ואני עוקב מקרוב איך שהתולעת אוכלת כמעט הכל (איזה פה יש לה :worried: )
איך היא היגע לערימה ?
אם יש תולעת אחת אזי יכול להיות שיש עוד תולעים כאלו בסביבה ?
איפה התולעת יכולה לעשות נזק ?

בקשר לערימת הקומפוסט :
את הערימה עם החומר הרטוב אני מחסה כמובן תמיד בחומר יבש ותמיד מכסה אותה ביריעת נילון.

הערימה שלדעתי כבר מוכנה, היא בצבע חום כהה עם ריח של אדמת יער.

מצ"ב תמונות של הערימות
IMG_2322.JPG
ערימה רטובה
IMG_2322.JPG (126.53 KiB) נצפה 13246 פעמים
קבצים מצורפים
IMG_2325.JPG
ערימה מוכנה
IMG_2325.JPG (121.97 KiB) נצפה 13246 פעמים
משולם יולזרי
גנן עם עתיד

תוספת לתגובה הקודמת

ראובן, התמונה שצריפת מאתר jugend.co.il היא מדויקת זו בדיוק התולעת.
אבל חיפוש באנטרנט באתר ויקיפדיה תחת השם "יקרונית התאנה" מציגה תמונה אחרת .

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7%A7%D7%A8%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%AA_%D7%94%D7%AA%D7%90%D7%A0%D7%94
האם יש לך טעות בשם שלה ? או הערך בויקפדיה לא נכון ?
משולם יולזרי
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 18 אוגוסט 2011,14:04

משולם

ירקונית התאנה זו החיפושית.
היא מטילה ביצים מהם יוצא הזחל(זחל,לא תולעת).
הזחל נובר בגזעים וענפים.
לי הוא השמיד שני עצים.
אבי אלימלך
גנן אורגני

אבי אלימלך כתב:משולם

ירקונית התאנה זו החיפושית.
היא מטילה ביצים מהם יוצא הזחל(זחל,לא תולעת).
הזחל נובר בגזעים וענפים.
לי הוא השמיד שני עצים.

אבי תודה על התשובה,

שאלות נוספות :
האם יתכן שהחיפושית הטילה עוד ביצים ?
אם כן, איך מוצאים את כל התולעים לפני שהם יגרמו גם לי נזק.

האם יכול להיות שהחיפושית הירקונית היגע אלי מקליפות של תאנה שזרקתי לערימת הקומפוסט לפני שבוע ?
משולם יולזרי
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 18 אוגוסט 2011,14:04

החיפושית יכולה להגיעה גם מהשכנים והסביבה.
רק חלק קטן מהביצים הופך לזחלים.
אם תמצא חורים בענפים או נסורת על האדמה
אז סימן שיש זחל בעץ.
אם תמצא אז תודיע כאן,יתנו לך עצות.
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 19 אוגוסט 2011,14:04

בוקר טוב משולם
2 דברים
א. בהמשך לאבי - זה לא 'תולעת', אלא 'זחל' ! כלומר שלב מעבר בין ביצה לבוגר שיראה כמו היקרונית, החיפושית, האמא - יצור ענק ויפה.. אבל, מזיק ! האמא קודחת בקליפה לחה ורכה של עץ ובתוך הקדח מטילה ביצה אחת וכל בכל מקום בו היא מוצאת גזע עם קליפה רכה. מהביצה מתפתח היצור הזה, הזחל. ('תולעת' זה יצור שכל חייו הוא ..תולעת, בלי מעברים ומטמורפוזות של להיות בוגר - פרפר, חיפושית, עש או יצור אחר). זחל היקרונית הוא 'מכונת אכילה' אדירה, עם מלתעות של 'פלדה', נוגז, לועס ומרסק כל סוג של עץ ומתקדם תוך כדיח כך בתוך העץ ויוצר בו מחילות נסתרות הפוגעות מאוד בעץ. 2-3 זחלים בעץ, מחסלים עץ מבוגר וגורמים לו להישבר וליפול. לאחר שסיים לאכול והוא מגיע למימדים של סיגריה עבה !! הוא מתמקם במקום הקרוב לקליפה, מתגלם (הופך לגולם) ומתחיל בתהליך של ה'גילגול' - מטמורפוזה - שבסופו הוא הופך לבוגר - החיפושית הגדולה שבתמונה, ויוצא דרך הקליפה, החוצה.
איכשהו, הגיעה לערימת הקומפסט שלך, חתיכת עץ רקובה שבתוכה שכן הזחל. האמא לא מטילה ביצים בערימת קומפוסט או בכל מקום אחר. רק בתוך עץ כלשהו.

ב. לגבי ערימת הקומפוסט שלך - לא, היא עוד לא מוכנה ! היא מוכנה כעת לשלב הפרוק הסופי
הנה כמה תמונות שיבהירו לך, יותר:

קומפוסט.jpg
קומפוסט.jpg (18.04 KiB) נצפה 13230 פעמים

סינון קומפוסט.jpg

קומפוסט מסונן2.jpg

אז הערימה שלך מוכנה לשלב הסופי, אבל היא עדיין לא קומפוסט !
בסיום התהליך, תהיה לך כמעט 'אבקה' של חומר בצבע חום כהה, עם ריח נפלא של אדמת יער.

אז מה אתה צריך לעשות כעת ?!
לקחת מגרפה, ולעשות מהערימה שלך, הר גבוה גבוה, ככל שתצליח לבנות, ע"י גרוף הערימה מהצדדים, למרכז ולמעלה כשאתה הולך מסביב לערימה וגורף כלפי מעלה. לאחר מכן, קח את המגרפה, הפוך אותה ותקע את הידית במרכז הערימה, עד לאדמה. סובב קצת כדי שייווצר 'חור' - 'לוע' כמו בהר געש ואז, קח את צינור המים ותן לו לטפטף באיטיות רבה, פחות מטיפטוף של טפטפת, או עם בקבוק שמטפטף,.. תן לו לטפטף במשך כל הלילה, לתוך ה'לוע' - מדובר על כמות של כ 5-10 ליטרים

ראה התמונה המצ"ב איך נראית ערימה בתחילת התהליך המסיים, עם הצינור מעליה

הדלקת הערימה.jpg

וזהו, לא להפריע לטבע ! זה ייקח כשבוע! התהליך ה'תרומופילי'.. והערימה תבער ותגיע לטמפ' של כ 70-80 מעלות !! כל היצורים יברחו לצדדיים מהחום הגדול שמתחיל מהמרכז.

כמובן שהתהליך מתבצע בעיקר במרכז ומעט יותר, בשוליים. לאחר שבוע, עליך לערבב את הערימה יפה יפה ולחזור על התהליך, פעם נוספת - 'הר חרוטי', בור, טיפטוף.. ואחרי כן, יהיה לך קומפוסט משובח - דק, פריך, עם ריח של אדמת יער עשירה.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי רפי_ק » 19 אוגוסט 2011,14:04

ראובן,
זכור לי שהמלצת מתישהו שאת השלב האחרון ניתן לעשות כאשר מכניסים את הערימה לבאלה/שק אחר ולשם לטפטף את המים, זכרתי נכון?

ומה המשמעות של ההמלצה שכאשר אנחנו קונים שק קומפוסוט לא מוכן, אז לישפוך לתוכו ליטר מים, זה מייצר את השלב התרמופילי?

את הטיפ הראשון, נתתי, למיטב זכרוני, ב'פינת הגאון' או ב'פינת הייקה' ! והכוונה לשלב נוסך שלא חייבים בו, אלא רק מי ש'משוגע' לעניין, כמוני, לדוגמא. שלב זה נרקרא 'הבשלה'. שלב איטי וארוך יותר. מאחסנים את הקומפוסט בשקים או בבאלות ומרטיבים. הקומפוסט ממשיך להתפרק לאיטו וכל החלקים האורגניים שלא התפרקו לגמרי, מתפרקים לחלוטין והתוצאה.. חגיגה לעיניים ולאף - ממש חומר דק ופריך וריחני - לא צריך לסנן! הוא כמו 'חול'.

ולגבי קומפוסט קנוי - מצער אותי שגם על החברות הטובות בשוק, אנו שומעים מהחברים שהקומפוסט שלהם - מסריח
וחבל שכך. זה אומר שמצפצפים עלינו ודוחפים לנו מוצר לא גמור, לא מעובד ואיפה ה'בקרת איכות' - QA..QC .. שום דבר !

פגשנו את זה גם בקומפוסט של 'שחם גבעת עדה' וגם לאחרונה (טל אשרוב) בשק קומפוסט של חברת 'דשנית' ששיבחנו אותה !!

המשמעות של קומפוסט מסריח היא שזה לא קומפוסט ! זה זבל פרות שיובש ונטחן והוכנס לשקים, בלא שעבר תהליך קומפוסטציה של פירוק ברמה מולקולארית, בלי שלב 'תרמופילי' וזה אומר שאנו מכניסים לגינה ולאדמה, זבל של פרות שלא עושה כלום לאדמה, מלבד להרעיל אותה ובנוסף, כל הזרעים שמתחבאים בפנים, ינבטו בגינה שלנו, כי הם חיים !

אז.. או שלוקחים את הכמה שקים שקנינו ועושים מהם 'ערימה קלאסית' עם חור למעלה וטיפוף מים ו..כמובן שהערימה הזו מתחילה לבעור מיידית והריח הנוראי נעלם כבר לאחר יום יומיים בסיום התהליך הכפול - להבעיר פעמיים.. וכו', יש לנו קומפוסט מצויין ! אז למעשה, קנינו 'חומר גלם לייצור קומפוסט' - זבל פרות טחון ומיובש.

וכמובן שנתתי הצעה יותר קלה (בעיקר לשרירי הגב), פשוט לפתוח את השקים ולהשקות אותם במים וגם כך התהליך יתחיל - החומר בשקים יתחמם יופי !
רפי_ק
גנן מתקדם

הודעהעל ידי משולם יולזרי » 19 אוגוסט 2011,14:04

תודה על התשובות :

ראובן, אתה צודק ומתאר בדיוק את מה שראיתי. עקבתי אחר הזחל מקרוב וראיתי פה ענק עם לשון לא פחות גדולה, לעס כל הזמן את החומר שהיה בקופסא.

בכל מקרה הזחל חוסל כבר אתמול. אני מאוד מקווה שהחיפושית הירקונית לא הטילה עוד ביצים בגינה שלי.

בנושא של הקומפוסט יש לי עוד כמה שאלות / הבהרות :

מצ"ב תמונה של דגימה מתוך הערימה על כף ידי.
כפי שכתבתי החומר פריך עם ריך של יער וצבע חום חזק

אם הייתי משתשמש בחומר שנמצא אצלי בערימה ללא התהליך הסופי כפי שתארת האם היה נגרם נזק כלשהו לאזור בו פזרתי את ה"דמוי" קומפוסט ?

האם לאחר הטפטופ לערימה רצוי לחסות את הערימה . במקרה שלי אני מכסה עם יריעת נילון גדולה.

ובהמשך למה שכתב רפי
האם אני יכול להעביר את החומר לדלי מכוסה ושם הוא ימשיך את תהליך הפרוק ?
קבצים מצורפים
IMG_2342.JPG
IMG_2342.JPG (68.11 KiB) נצפה 13224 פעמים
משולם יולזרי
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי רפי_ק » 19 אוגוסט 2011,14:04

[quote=] ל הזרעים שמתחבאים בפנים, ינבטו בגינה שלנו, כי הם חיים !

[/quote]
קצת מוזר לי שעורכים לי את ההודעה במקום תשובה.

בכל אופן, זהיתי בבירור שבמקומות שהשתמתי בקומפוסט של דשנית נבטו המון דברים...
רפי_ק
גנן מתקדם

רפי_ק כתב:[quote=] ל הזרעים שמתחבאים בפנים, ינבטו בגינה שלנו, כי הם חיים !

קצת מוזר לי שעורכים לי את ההודעה במקום תשובה.

בכל אופן, זהיתי בבירור שבמקומות שהשתמתי בקומפוסט של דשנית נבטו המון דברים...[/quote]

איזו הודעה ערכו לך ?!

אני היחיד ש'מטפל' בפורום מבחינות אלו ו..רק כעת חזרתי.. :o

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

משולם יולזרי כתב:תודה על התשובות :

ראובן, אתה צודק ומתאר בדיוק את מה שראיתי. עקבתי אחר הזחל מקרוב וראיתי פה ענק עם לשון לא פחות גדולה, לעס כל הזמן את החומר שהיה בקופסא.

בכל מקרה הזחל חוסל כבר אתמול. אני מאוד מקווה שהחיפושית הירקונית לא הטילה עוד ביצים בגינה שלי.

בנושא של הקומפוסט יש לי עוד כמה שאלות / הבהרות :

מצ"ב תמונה של דגימה מתוך הערימה על כף ידי.
כפי שכתבתי החומר פריך עם ריך של יער וצבע חום חזק

אם הייתי משתשמש בחומר שנמצא אצלי בערימה ללא התהליך הסופי כפי שתארת האם היה נגרם נזק כלשהו לאזור בו פזרתי את ה"דמוי" קומפוסט ?

האם לאחר הטפטופ לערימה רצוי לחסות את הערימה . במקרה שלי אני מכסה עם יריעת נילון גדולה.

ובהמשך למה שכתב רפי
האם אני יכול להעביר את החומר לדלי מכוסה ושם הוא ימשיך את תהליך הפרוק ?

יופי, התמונה הזו כבר יותר מרגיעה אותי מאשר התמונה שלמעלה - שם ראיתי חומר כמעט 'חי'..

החומר שאתה מחזיק ביד, יפה !! :y:
כדאי ורצוי להעביר אותו את התהליך
אם אין לך כמות גדולה מדי שאותה אתה צריך לאחסן, אין צורך להעביר את הערימה שת שלב ה'הבשלה' בתוך מיכל או שק - פשוט תשתמש בחומר לגינה.

במקרים שיש לי כמות גדולה של קומפוסט מוכן - 300-400 ליטר.., אז אני מעביר אותו את שלב ההבשלה וגם מייבש אותו בסוף לצורך נוחות שלי - חומר יבש שוקל פחות וגם 'זורם' יותר טוב כש'מוזגים' אותו מהמיכל הגדול לדלי..

רצוי לסיים את התהליך לגמרי, ע"י התהליך התרמופילי, מכמה סיבות
א. כדי להשמיד זרעים שהגיעו לשם
ב. כדי להשמיד חיידקים אנאירוביים
ג. כדי לפרק את החומר האורגני לשרשראות חנקתיות יותר קצרות ואז החומר יותר קרוב ל'הומוס' ונספג מהר יותר ע"י השורשים. אם תכניס חומר כזה, בלתי גמור, לאדמה, יצורי האדמה יתחילו לטפל בו, לאט לאט ולהופכו להומוס. התהליך שאני ממליץ עליו - הר חרוטי וכו', יוצר את התנאים המיטביים לערימת הקומפוסט מבחינת צורה הנדסית עם שטח מגע הכי גדול עם האוויר / חמצן + החור במרכז והמים - התנאים המיטביים שהצלחתי לפתח לצורך האצת התהליך הטבעי.

כן, לאחר סיום הטיפטוף אפשר לכסות בבד ברזנט או ניילון והתהליך יואץ עוד יותר, כי הניילון ישמור על החום ועל לחות גבוהה שלא תברח החוצה.

אל תפספס את העונג של תחיבת היד פנימה ו.. לחוש את החום הרב שבתוך הערימה !!!

ולגבי החיפושית הגדולה הזו - השם שלה הוא יקרונית - מלשון 'קרניים' - 2 המחושים הגדולים שיוצאים לה מהראש.

בילדותי, היא הייתה חיית המחמד שלי.. :oops: תמיד הייתה לי אחת בכיס החולצה של ה'תלבושת אחידה'.. :lol:
לא מסוכנת.., רק מאיימת עם רעש מפחיד שהיא עושה ע"י חיכוך הראש ב'כתפיים' שלה.. ^_^

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי טל אשרוב » 19 אוגוסט 2011,14:04

יש חברה באמת טובה של קומפוסט בלי חרא של פרות ושנותנים לזה להבשיל עד הסוף?
סמל אישי של המשתמש
טל אשרוב
גנן אורגני

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־87 אורחים