ניסוי הזרעים הראשון

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: ניסוי הזרעים הראשון

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 אוקטובר 2011,14:04

בגדול המשמעות לגבינו היא אביב !
על אף שכעת, מזג האויר לכאורה מתאים.., אבל זה מזג אויר די קפריזי של סתיו שלפני חורף

כדאי לחכות לאביב. אבל...

* שים לב שלאורך כל השיחה הזו.. לא סיפרת באילו זרעים בכלל מדובר ! אתה לא חושב שזה יכול לעזור לנו לעזור לך ?!

"במקרה חשבתי על זה.." :rofl:
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי עמיחי_ » 02 אוקטובר 2011,14:04

האמת שמרוב ששתלתי אותם מזמן ונתתי להם מספרים גם אני כבר לא זוכר. (אני מתייחס אליהם רק כמספרים, אני מקווה שהם לא נעלבים)

זה זן כל שהוא של צמח נוי רב שנתי (נדמה לי קלמטיס...) אעדכן כשאהיה בבית בערב.

אני אנסה את השתילה בחוץ עכשיו נראה אם יצמח משהו, כי הגינה שלי מתנהגת כאילו אביב (הכל פורח ומלבלב...), בתקוה שהמזג אויר הזה יחזיק לכמה שבועות ללא מהפיכות...
עמיחי_
גנן באימונים

הודעהעל ידי עמיחי_ » 05 אוקטובר 2011,14:04

איזה קטע. חשבתי שעדכנתי לפני כמה ימים ומשום מה זה לא נכנס...

אז הנה שוב. הצמח הוא Campunela שזה זנים שונים של פעמוניות.
והנה מהמקור שממנו הזמנתי את הזרעים:
http://www.swallowtailgardenseeds.com/p ... anula.html
תראו את התמונות היפות ותוכלו להתרשם למה טרחתי להזמין מחו"ל....

אגב עדכון קצר, מכיון שבמיכל הגדול, הנביטות התחילו להראות תעוקה קלה (התכופפו ונראו מסכנים) הוצאתי אותם עם כף למיכלים קטנים נפרדים.
עכשיו השאלה אם לשים אותם במכלי האלומיניום עם המים (שישתו מלמטה) או שעדיף להשקות מלמעלה כמו כל שתיל רגיל?

IMG_1766.jpg

ראובן, כמה אתה ממליץ להשקות שתיל קטן כזה? כרגע זה מקבל טפטפת של 2ל"ש 10 ד' שלוש פעמים ביום. (שמן הסתם יוצא יותר - כי עוד נוזלים מים גם אחרי סגירת הברז ממה שנשאר בצינור). אגב, התזמון הזה אחרי כמה חודשים כאלה דפק לי את הברז החשמלי... (שנסגר ונפתח 3 פעמים ביום...)

עדכון ניסוי
במיכלים הקטנים אין ממש התקדמות. יש כמה נבטים קטנים שלא זזים כבר שבועות, ואני מעריך שרובם בכלל עשבי בר שנבטו :cry:
מעניין שמי שנבט והצליח במיכל הגדול (אלו שהוצאתי החוצה) היו 3 זנים (מעבר ל-6 שנזרעו במיכלים הקטנים) שמכל אחד מהם הצליחו 2 נביטות. (והאחרים עדיין נאבקים על קיומם).
אגב, כולם נבטו בצד של הקופסא עם התערובת גידול ולא הקוקוס (כזכור, זה היה חצי חצי.)

עדכון מסקנות:
* אם אתם לא זורעים ישירות באדמה, תמיד עדיף לזרוע במקום סגור, עניין נביטת זרעי הבר בתוך מיכל הנביטה שלכם הוא מבעס ומאכזב מאין כמוהו.
* הקוקוס טוב לאכילה. לא לזריעה.
עמיחי_
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 05 אוקטובר 2011,14:04

ח ח ח ח.. יופי של פוסט :y:

יש לי הצעה טובה לסדר, בשבילך, בנושא ההשקייה

עזוב אותך מטפטפות.. (מצטער.. בטח השקעת זמן בקנייה ובמיוחד בחיתוך הצינורות וחיבור הטפטפות..)
תעבר ל'ממטרונים / מתזונים' - הם זולים ואם תארגן את העציצים / מנבטות / מיכלים.. בצורה יפה, מדורגת או.. לא יודע מה.. מתזון אחד או שניים, יספיקו ויתנו השקיה מעולה לכל העציצים במכה אחת.
אני אוהב 'המטרה'.. כי גם הצמחים אוהבים. זה דומה לגשם. ומאחר והעלים של הצמחים, לא משמשים רק לפוטוסינטזה, אלא גם כ'מובילי מים' (כתבתי פעם על כך..), ההמטרה העדינה, תתן להם את ההשקייה הכי קלאסית, מלמעל.. ישר לבית השורשים.
ההשקיה בממטרונים / מתזונים, תחסוך לך מים וכבר כעת אתה יכול לעבור ל 2 השקיות קצרצרות ביום. כן, קצרצרות - 2-3 דקות יספיקו !

שוב, תפקח עין ותראה אם מישהו לא זרק איזשהו 'ארון מדפים', מפלבטיק, במבוק, 'קש', או עץ, מתכת וכו'.. או שתבנה משהו כזה.. משארייות.
כל העציצים על המדפים ועודפי המים יטפטפו מלמעלה למטה, ממדף עליון למדף תחתון.. יופי של חיסכון במים..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי עמיחי_ » 05 אוקטובר 2011,14:04

כנראה שכיוונתי לדברי חכמים. בדיוק היום חיפשתי כאלה. אבל מסתבר שקשה למצוא אותם.

חיפשתי גם בגרעין וגם בנחלים מתזים שתולים מלמעלה (כמו במשתלות) ושניהם לא מוכרים כאלה. רק מתזים רגילים על עמוד (שאפשר לקמבן אבל זה נראה לי מעאפן)

יש למישהו מושג איפה משיגים מתזים כאלה שתולים כמו במשתלות. ראיתי שנטפים מייצרים אבל לא מצאתי לקנות. בסוף כנראה אקנה כזה עם עמוד ואקמבן איתו משהו.

ואכן, אני חולם על חממית קטנה משלי. אקרא לה חומי. חומי החממית. יום יבוא...
עמיחי_
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 05 אוקטובר 2011,14:04

עמיחי_ כתב:כנראה שכיוונתי לדברי חכמים. בדיוק היום חיפשתי כאלה. אבל מסתבר שקשה למצוא אותם.

חיפשתי גם בגרעין וגם בנחלים מתזים שתולים מלמעלה (כמו במשתלות) ושניהם לא מוכרים כאלה. רק מתזים רגילים על עמוד (שאפשר לקמבן אבל זה נראה לי מעאפן)

יש למישהו מושג איפה משיגים מתזים כאלה שתולים כמו במשתלות. ראיתי שנטפים מייצרים אבל לא מצאתי לקנות. בסוף כנראה אקנה כזה עם עמוד ואקמבן איתו משהו.

ואכן, אני חולם על חממית קטנה משלי. אקרא לה חומי. חומי החממית. יום יבוא...

אלה שתלויים מלמעלה, הם לא 'מתזים' אלא 'מערפלים' והם מתאימים למקומות סגורים.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי עמיחי_ » 06 אוקטובר 2011,14:04

אוקי. טוב לדעת, חשבתי שראיתי במשתלות כאלה שתלויים מלמעלה (וזה בשטח פתוח) אבל אולי זה מתזים רגילים שקימבנו אותם הפוך.

זה קצת מוזר כי המתזים הרגילים, מתיזים בקשת די ישרה (90/180 מעלות) ולא ממש ברדיוס עגול שאפשר להשקות איתו מלמעלה.

אני צריך לקפוץ לאיזה משתלה לבדוק מה בדיוק הם עושים שם... אבל זה כנראה כבר יהיה אחרי החג
עמיחי_
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 06 אוקטובר 2011,14:04

עמיחי_ כתב:אוקי. טוב לדעת, חשבתי שראיתי במשתלות כאלה שתלויים מלמעלה (וזה בשטח פתוח) אבל אולי זה מתזים רגילים שקימבנו אותם הפוך.

זה קצת מוזר כי המתזים הרגילים, מתיזים בקשת די ישרה (90/180 מעלות) ולא ממש ברדיוס עגול שאפשר להשקות איתו מלמעלה.

אני צריך לקפוץ לאיזה משתלה לבדוק מה בדיוק הם עושים שם... אבל זה כנראה כבר יהיה אחרי החג

הנושא של ה'מערפלים' הוא רחב מאוד - יש כל מיני ואריאציות, מהפשוטים ועד ל'אולטרהסוניים

מתזים / מתזונים, יש עם 90 / 180 מעלות וגם .. 360 מעלות שמסתובבים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי עמרי שוסטר » 06 אוקטובר 2011,14:04

אני באופן אישי חושב שהתנאים האידאלים לנביטה משתנים מזרע לזרע. צמחים שונים דורשים טיפול ראשוני כגון השריה, חריצה וכו', רמת pH שונה, אחוזי לחות שונים וחלקם נובטים רק באור או בחושך. גם מספק ניקוז לזרעים שלוקח להם זמן רב לנבוט.

כשמדובר בהנבטה בסיסית ומדובר בזן אחד, מפזר הזרעים על מצע ומפריד השתילים לאחר הנביטה. כשמדובר במספר זנים, משתמש בקרטוני הביצים שאגרתי. :P
סמל אישי של המשתמש
עמרי שוסטר
גנן מתקדם

הודעהעל ידי עמיחי_ » 10 אוקטובר 2011,14:04

אחרי שהנבטים שלי סבלו מצום קשה ביום כיפור, עשיתי שדרוג לכל הקונסטלציה באזור המשתלונת שלי.

זה מה שהיה בהתחלה (כך זה נראה אחרי שהוצאתי את זה מהשתילים ומהעציצים)
p1.jpg

המון טפטפות נעץ בתוך סבך צינורות מתקפלים

אז הלכתי אתמול לגרעין וזה מה שקניתי
p2MatazimSml.jpg

משמאל - מתזון חמוד ותקני (360 מעלות)
מימין - "התמנון". ותיכף אסביר.

את המתזון הציע הבחור המקסים בגרעין, לפרק. את העמוד להעיף ובמקום הצינור שיוצא מהמתזון לתקוע את השפיץ שלו פשוט בצינור 16 עיוור.
והנה - תמונה עדיפה מאלף מילים.
p3sml.jpg

נראה לי שבקרוב אפטר מכל המיכלי אלומיניום האלה והמיכל הגדול (והמבעס) שיש בו עוד 3-4 נביטות ששווה להציל.

לגבי ה"תמנון" זה המצאה נפלאה של נטפים.
שמים טפטפת אחת בראש (נניח של 4ל"ש) והיא מחלקת את המים שווה בשווה בין 4 קצוות (1 ל"ש לכל קצה)
עכשיו היופי הוא שזה מודולרי, היינו אם תוקעים טפטפת של 8 ל"ש (של נטפים שמתאים) זה מתחלק בהתאם.
וזה עולה כמה שקלים בודדים. ממש שווה.
עמיחי_
גנן באימונים

הודעהעל ידי עמרי שוסטר » 10 אוקטובר 2011,14:04

עמיחי, מגשי ההנבטה בשילוב עם מרסס הלחץ שלי מחווירים בהשוואה למערכת הטכנולוגית ביותר שבנית לך. :)
סמל אישי של המשתמש
עמרי שוסטר
גנן מתקדם

הודעהעל ידי עמיחי_ » 11 אוקטובר 2011,14:04

עלאק טכנולוגית. לאו טק במיטבו
30 ש"ח השקעה :P
עמיחי_
גנן באימונים

הודעהעל ידי עמרי שוסטר » 11 אוקטובר 2011,14:04

30 ש"ח יותר משלי. :lol:
סמל אישי של המשתמש
עמרי שוסטר
גנן מתקדם

הודעהעל ידי עמיחי_ » 24 אוקטובר 2011,14:04

בכמה מהנביטות ראיתי סימנים של נקודות כאילו שהצמח אכול, אבל אין זכר למי שאכל (אין כנימות או תולעים בסביבה)

האם להתעלם או לרסס בסבון/ניקוטין?

eat.jpg

eat2.jpg
עמיחי_
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 24 אוקטובר 2011,14:04

לא, לא לרסס בכלום ! העלים בודדים ועדינים

מי שישרוד הוא הצמח החזק יותר והטוב יותר