זן, אבנים... וגינת קדומים המתפתחת

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: זן, אבנים... וגינת קדומים המתפתחת

הודעהעל ידי ראובן אורן » 19 יולי 2017,14:04

לא זבולון
אצלי זה מאוד פשוט
אני לא מגפר ואני לא משקק ומעולם לא היו לי לא 'תולעים' ולא רימות ולא זחלים ולא נגיסות או ענבים מצומקים
בשנה שעברה העברתי / הטיתי 3 זמורות לכיוון רחוק מהשכנים עם הבוגונוויליות שהצלילו את סוכת הגפן.
הזמורות היו די צעירות ו'קצרתי' בעונה רק 4 אשכולות. אבל גדולים ויפים וכמובן.. בלי נבגים, פיייחת או קימחון או ..
כמה אשכולות שנתתי להם לגדול בצל המלא, היו עם קימחון ונראה כמו הצרות של אסד!
השנה, התפתחו הרבה אשכולות.. המון! על 3 הענפים שהרחקתי מהסוכה ומהצל של הבוגונוויליות, על 3 חבלים כמו 'תווים' של מוזיקה
עם החנטה ותחילת הפרי, התחלתי להשקות כל יומיים ובנדיבות ובהמשך, השקייה נדיבה, כל יום !
וזה לא עוזר! כי הבוגונוויליות שלא הושקו מעולם, התגנבו וגונבות לגפן את המים.
אז האשכולות שיש לי, הם חצי חצי - ענבי מוסקט גדולים ויפים וענבים קטנים בגודל אפונה - סימנים ברורים של 'חוסר מים', לכאורה ובדיעבד

אין שום מחלה, אין נגיסות, אין זבובים ואין 'תולעים' (רימות או זחלים). כן, שוב.. איני מגפר ואיני משקק.

יש כ 10 בוגונוויליות בגובה אקליפטוסים והן צמאות.. כבר 25 שנה. והן צמודות לגינה שלי.
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי זבולון » 19 יולי 2017,14:04

הבנתי, אבל מה שבאמת מעניין, איך הרימות והתולעים יודעות שלא לבוא אליך? הרי האשכולות שלך לא פחות טעימות מהאחרות של השכנים? :oops:
זבולון
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 19 יולי 2017,14:04

זבולון כתב:הבנתי, אבל מה שבאמת מעניין, איך הרימות והתולעים יודעות שלא לבוא אליך? הרי האשכולות שלך לא פחות טעימות מהאחרות של השכנים? :oops:

קרא מה שכתוב ב'חתימה' שלי

זה לא ציור!
זה אמיתי

זוהי כל התורה על רגל אחת.. והשאר.. (בארכיב) פירושים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 20 יולי 2017,14:04

בשני צמחי המוסקט המבורג שלי גם אין עקיצות ופייחת - לא באשכולות המשוקקים ולא באלה שפיספסתי עם השיקוק. מה שיש זה כמו שתיארתי: מיעוט פרי ואחוז גבוה יחסית של ענבים לא מפותחים. יתכן שכמות המים שנתתי להן לא הספיק לפצות על החום של הקיץ. הפרי, אגב טעים.

את האיזבלה לא שיקקתי כלל ולא ראיתי שם עקיצות.

בחברונית, לעומת זאת, יש המון עקיצות. אולי 50% של ענבים בכול אשכול נגוע מעקיצות.

נראה לי שזן הענבים בשיתוף עם המיקום (כולל המעופפים המזיקים שקיימים באזור) משפיע מאד על העקיצות, שהרי התנאים של הגפנים שלי מאד דומים והתוצאה מאד שונה.

מחר אבדוק אם יש אשכולות בשלים לגפן הצ'יליאנית ואדווח על מצב הפרי כולל הפייחת. לא יודע מספיק על גיפור אבל צריך לשקול זאת לקראת שנה הבאה בגלל מה שאמרתי לגבי התלות בזן יותר מאשר בתנאי הגינה.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 20 יולי 2017,14:04

:y: :y: :y:
[quote][/
נראה לי שזן הענבים בשיתוף עם המיקום (כולל המעופפים המזיקים שקיימים באזור) משפיע מאד על העקיצות, שהרי התנאים של הגפנים שלי מאד דומים והתוצאה מאד שונה. quote]

אבחנה מדוייקת ונכונה - מתוך הכלל הבסיסי (של 'ישראל גלאון' :bow: ) - הצמח הנכון... במקום הנכון

אין טעם להילחם ולחרוק שיניים ולהתעקש מלגדל צמח שלא מרגיש בנוח באזור ספציפי.
קוראים, מעיינים, לומדים וגם בודקים אצל שכנים בסביבה - אדמה, תנאי אור.. וכו'

רקר שלשום הסברתי למישהו שעם כל ה'כאב'.. חלק בלתי נפרד מכינון 'גינה'.. זו 'הברירה' - לברור ולעקור צמחים שלא מרגישים טוב בגינה שלנו, לאחר שניסינו אותם בכל מיני אזורים בגינה.

ב 25 שנים האחרונות, הרבה צמחים עברו מקום בגינה שלי וכמובן שגידלתי ירקות שונים בכל מיני אזורים, עד שהבנתי 'מי נגד מי' - היכן מתאים למי..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 20 יולי 2017,14:04

אבל זה כואב לעקור את הגפן החברונית שלי, שהיא בת 5 ומגיעה לגג ומתפרסת לאורך הבית, ו... ו...
אולי אני גר באזור לא מספיק גבוה בשבילה (חברון זה בגובה של כ- 1000 מ')
אתן לה עוד צ'אנס שנה הבאה תוך הקפדה על שיקוק מיד אחרי החנטה.
אם גם זה לא יעזור אז אכרות וארכיב עליה זן עמיד יותר.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 20 יולי 2017,14:04

בארור... קל לי להגיד מרחוק..

חרקתי שיניים.. הרבה פעמים.. ונלחמתי ו... ו...

* הרכבה, רעיון הכי טוב . כי היא כבר מושרשת חזק באדמה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 20 יולי 2017,14:04

תמיר אילן כתב:אבל זה כואב לעקור את הגפן החברונית שלי, שהיא בת 5 ומגיעה לגג ומתפרסת לאורך הבית, ו... ו...
אולי אני גר באזור לא מספיק גבוה בשבילה (חברון זה בגובה של כ- 1000 מ')
אתן לה עוד צ'אנס שנה הבאה תוך הקפדה על שיקוק מיד אחרי החנטה.
אם גם זה לא יעזור אז אכרות וארכיב עליה זן עמיד יותר.

למה לעקור? תטפל אחרת.
את דעתי כבר אמרתי כמה פעמים,כולל בהרצאה.
אתם נותנים לשלוחות לרוץ רחוק מדי.
תזמור ככה,שיהיו זמורות מטר מהגזע.
זה מספיק אשכולות.
אגב,אני ממתין ששני האשכולות שהרכבתי מרוכב חברוני ממך,במרץ השנה,יבשילו.
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי תמיר אילן » 23 יולי 2017,14:04

אבי אלימלך כתב:למה לעקור? תטפל אחרת.
את דעתי כבר אמרתי כמה פעמים,כולל בהרצאה.
אתם נותנים לשלוחות לרוץ רחוק מדי.
תזמור ככה,שיהיו זמורות מטר מהגזע.
זה מספיק אשכולות.
אגב,אני ממתין ששני האשכולות שהרכבתי מרוכב חברוני ממך,במרץ השנה,יבשילו.

אני אכן נותן לגפן החברונית לרוץ רחוק מאד. היא גדלה בפינה המערבית של הבית ויש לה שלוחה אחת לאורך הקיר הדרום-מערבי (באורך של 5-6 מטר) ושלוחה לאורך הקיר הצפון-מערבי באורך של כ-7-8 מטר. לא ברור איך זה משפיע על בעיות הפירות הבאושים.

בכרמים ראיתי שלפעמים נותנים לשתי שלוחות לגדול בכל כיוון; אחת גבוהה ואחת נמוכה. סה"כ 4 שלוחות שזה 4 מטר אורך כולל. אני מניח שלכן מה שחשוב לאיכות הפרי זה לא האורך הכולל אלא האורך של כול שלוחה ושלוחה. בחורף הבא אקצוץ את השלוחה הדרום-מערבית (ממילא קשה לטפל בשלוחה זאת בגלל צמחייה שמתחתיה) ובקיר הצפון-מערבי אשאיר שתי שלוחות: אחת באורך מטר והשנייה אשאיר ארוכה יותר (3-4 מטר) ואשקק את שתי השלוחות באותו זמן. יהיה מעניין ללמוד ולהסיק.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

האשכולות של החברונית אצלי כבר הבשילו ברובם.
אני מופתע שאצלך, אבי, הם עוד לא הבשילו (בהתחשב שאני קצת הררי ואתה בשפלה). אולי כי זאת הרכבה חדשה?

אני מחכה בקוצר רוח להבשלת אשכול דבוקי הראשון שלי. זה היה הפרי שהיה הכי טעים לי בטעימות שעשינו בסטף לפני כמה שנים (5 שנים?).
(קניתי אז מאסף בשן שתיל דבוקי ואחרי שנתיים התברר שבטעות קיבלתי חברונית; כפיצוי לטעות, אסף נתן לי שתיל דבוקי ללא עלות)

מבקש המלצה לגפן אדומה טעימה ללא חרצנים - מנסיון אישי (וכמובן שיהיה מאד נחמד לקבל כמה רוכבים בסוף החורף...). מוכן להחליף ברוכבים של גפנים שיש לי (דבוקי, איזבלה, מוסקט המבורג וכמובן חברונית; טלי וארלי סויויט שלי עדיין צעירות מדי).
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

ביום שישי בצרתי מספר אשכולות מהחברונית, מהמוסקט המבורג, ומהצ'יליאנית שכמעט כולם היו משוקקים.
המוסקט המבורג היה הכי בריא; ללא ענבים עקוצים (גם אלה שלא שוקקו), ורק אחוז מסוים (כ-10%) של ענבים שנותרו בגודל אפונה (ובצבע אפונה) העיבו על השמחה. :)
הצ'יליאנית היתה פחות טובה עם קצת ענבים עקוצים ולא מעט ענבים עם מעטה לבנבן או אפור. עצוב :(
החברונית היתה במצב קריטי עם אחוז גבוה מאד של ענבים עקוצים. היו אשכולות שישר זרקתי לקומפוסט, בעוד שמאחרים הצלתי חצי או שליש מהענבים. דיכאון :cry:
קבצים מצורפים
IMG_20170721_174636.jpg
אשכול חברונית שהושלך לקומפוסט
IMG_20170721_172948.jpg
ענבים מהחברונית עם עקיצות שעדיין לא התפתחו לריקבון
IMG_20170721_174320.jpg
אשכול קטן של חברונית שלא שוקק ודוקא נשאר שלם! (מוסתר מעיני הציפרים)
IMG_20170721_172906.jpg
דלי עם כמה ק"ג של ענבי הזעם שהלכו לקומפוסט
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

על הצד היותר משמח:
1. הנבטות מאוחרות של עגבניות; מקווה למשוך אותן לתוך החורף בחממה
2. הנבטה של קולארד או קייל; לא בטוח איזה כי נבטו לבד בערוגה בה יש גם וגם. חלק השארתי בערוגה וחלק הכנסתי לאיזור מוצל בחממה להבטיח שרידות של חלק מהנביטות העדינות

על הצד התמוה:
עלים מקופלים על עץ הליים למרות השקייה מסיבית (3-4 פעמים בשבוע כ-20 ליטר כול פעם). או שהוא פשוט צריך יותר מלימון רגיל (כמו העץ שלידו - לא מצולם - שהוא באותו גיל וגודל) או שאיכשהו המים בורחים לו למטה לתוך "חור שחור".
קבצים מצורפים
IMG_20170721_163752.jpg
עגבניות BRANDY G (בכוסות משמאל) מזרעים שקיבלתי לא מזמן מראובן כמעט 100% נביטה
IMG_20170721_163844.jpg
קולארד או קייל בהנבטה מוקדמת לקראת החורף (סוף סוף אני מקדים!)
IMG_20170721_154334.jpg
עץ הליים עצוב מאד; עליו מגולגלים למרות השקייה מסיבית
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 23 יולי 2017,14:04

לגבי המוסקט ההמבורגי
[quote][/המוסקט המבורג היה הכי בריא; ללא ענבים עקוצים (גם אלה שלא שוקקו), ורק אחוז מסוים (כ-10%) של ענבים שנותרו בגודל אפונה (ובצבע אפונה) העיבו על השמחהquote]

אכן.. גפן טובה וקשוחה.., רק שאצלי... 50% :(
[יש לי כמה 'תיכנונים' ורעיונות לשנה הבאה.. חושבים.. ]

* מדוע אתה זורע העגבנייות כל כל בצפיפות / 'יחד' ? בהפרדה נקרעים שורשים ! חבל

אני עושה במנבטה חורים כל כ 3-4 ס"מ ומניח בכל חור, זרע נפרד עם פינצטה

יוצאים שתילים ..ישא לאדמה בלי שורשים קרועים... = היקלטות טובה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 24 יולי 2017,14:04

אני גם משתמש במנבטה אבל הפעם האחרונה התייבשו לי כל הנביטות כי לא הספקתי להזיז אותם מהשמש...
זה נוח לטפל בכוס או שתיים במקום 5 או 10 - במיוחד כשמתחילים בסביבה מבוקרת כמו על המקרר.

בשלב מוקדם קל להפריד, לפני שהשורשים מסתעפים בין הנביטות, במיוחד כשההנבטה מתבצעת באדמה מאד אוורירית (כמו מצע גן)
אחרי ההפרדה אני מעביר כול נבט לעציץ גדול יותר (או כוס נפרדת) עם אדמה.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי אורנה » 24 יולי 2017,14:04

כיף להנביט עגבניות לחורף

עצוב הענבים .
מה עוקץ את הענבים ?

השנה אצלנו ללא עיטוף או גיפור
ענבים מעולים כל הזנים
למעט קטיף בנאים מעבר לגדר
והציליאנית שלא הניבה כלל
כיון שלא היתה מושקית .
"כי האדם עץ השדה"(דברים כ'19)

כוורת דבורים בחצר הבית - viewtopic.php?f=9&t=6472
סמל אישי של המשתמש
אורנה
גנן אורגני

הודעהעל ידי תמיר אילן » 24 יולי 2017,14:04

אורנה כתב:כיף להנביט עגבניות לחורף

עצוב הענבים .
מה עוקץ את הענבים ?

השנה אצלנו ללא עיטוף או גיפור
ענבים מעולים כל הזנים
למעט קטיף בנאים מעבר לגדר
והציליאנית שלא הניבה כלל
כיון שלא היתה מושקית .

כנראה לא זבוב כי ראיתי חרקים קטנים בתוך שקיות האורגנזה.
אנסה לצלם.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי זבולון » 24 יולי 2017,14:04

הציליאנית לא הניבה אפילו פריחות? זה מוזר, כיון שבזמן הפריחה האדמה עדיין רוויה מהחורף, ולכן אם היו פריחות שלא התפתחו היטב הייתי מסיק שהסיבה היא חוסר השקיה. הערכה שלי, ואינני בטוח בה, (ויתקנו אותי החברים אם טעיתי) היא: שהגפן עברה זמירה, והזמירה היתה בתאריך מאוחר מידי, קרוב מאוד ללבלוב, מה שאולי גרם להפסקת הפריחות, והתאוריה שאולי נכונה במקרה הזה היא: שהעץ כבר עבר אז התמיינות וקבע היכן יוציא פריחות ומה שאז קרה הוא: שבהתערבות שלנו חתכנו את הענפים והזמורות האמורים והמיועדים לפרוח. ולכן המסקנה היא, (אם אני צודק בתאוריה הזו), שאת הזמירה יש להקדים מעט ולא לדחות אותה ממש לרגע האחרון. האם אני צודק? מישהו חושב כמוני? או שנתקל בתופעה שהתאוריה שלי יכולה להסביר אותה? מעניין...
זבולון
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 24 יולי 2017,14:04

אני אכן נותן לגפן החברונית לרוץ רחוק מאד. היא גדלה בפינה המערבית של הבית ויש לה שלוחה אחת לאורך הקיר הדרום-מערבי (באורך של 5-6 מטר) ושלוחה לאורך הקיר הצפון-מערבי באורך של כ-7-8 מטר. לא ברור איך זה משפיע על בעיות הפירות הבאושים.

בכרמים ראיתי שלפעמים נותנים לשתי שלוחות לגדול בכל כיוון; אחת גבוהה ואחת נמוכה. סה"כ 4 שלוחות שזה 4 מטר אורך כולל. אני מניח שלכן מה שחשוב לאיכות הפרי זה לא האורך הכולל אלא האורך של כול שלוחה ושלוחה. בחורף הבא אקצוץ את השלוחה הדרום-מערבית (ממילא קשה לטפל בשלוחה זאת בגלל צמחייה שמתחתיה) ובקיר הצפון-מערבי אשאיר שתי שלוחות: אחת באורך מטר והשנייה אשאיר ארוכה יותר (3-4 מטר) ואשקק את שתי השלוחות באותו זמן. יהיה מעניין ללמוד ולהסיק.

יצא לי לראות כמה וכמה גפנים עתיקות בארץ ובעולם.
מי שיצא לו לטייל בארמון של הנרי השמיני, על התמז - Hampton Court - מעבר למבוך המגונן למופת (שלא עניין אותי) יש שם גינות לאורךמאות שנים. בין השאר יש שם גפן בת כ 700 שנה. כן 700. וכמובן שטופלה במסירות.. דור אחרי דור. מבנה רציני ומאסיבי, נבנה סביבה. הגזע ברוחב של כמטר + והיא עולה לגובה כ 6 מ'..(כבר לא זוכר) במספר ענפים ענקיים, כ 8 או 10 !! שעליהם צומחים האשכולות המיוחדים המשמשים להכנת יין ל..קינגדום, מאז ועד היום.

ו.. בצפת ובכמה כפרים סביב לירושלים (מנזר 'יוחנן במדבר' מול הסטאף..), אפשר לראות שרידים של מה שקראנו על ימי קדם בארץ - גפן השתולה בקרקע צמוד לבית ו..מטפסת לקומה ראשונה או.. שנייה, אל הגג , שם ישנה סוכת גפן גדולה לארוח ולשינה משפחתית בימות הקיץ החמים.

ולמה אני מספר את כל זה?
כי אף אני, כמוך, נתתי לגפן שלי לרוץ רחוק מדי והיא עוד צעירה ! (שלי כבת 10 שנים). אני נאלצתי לעשות זאת, עקב 'מכת הבוגונביליות' של השכנים - אחרת הגפן, לא הייתה מקבל טיפת שמש !
ו.. היא 'נראית' בהתאם למרחק שלה מן הגזע. רק ענפים קרובים לגזע הוציאו אשכולות סבירים. הרחוקים.. כאמור עם כ 50% 'אפונים'.

אז.. לשנה הבאה (אם הם לא יורידו הבוגונוויליות :twisted: :twisted: ), אתארגן אחרת ואקצר אותה משמעותית. כי היא צעירה עדיין, עם גזע של כ 30+ מ"מ

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אורנה » 25 יולי 2017,14:04

זבולון כתב:הציליאנית לא הניבה אפילו פריחות? זה מוזר, כיון שבזמן הפריחה האדמה עדיין רוויה מהחורף, ולכן אם היו פריחות שלא התפתחו היטב הייתי מסיק שהסיבה היא חוסר השקיה. הערכה שלי, ואינני בטוח בה, (ויתקנו אותי החברים אם טעיתי) היא: שהגפן עברה זמירה, והזמירה היתה בתאריך מאוחר מידי, קרוב מאוד ללבלוב, מה שאולי גרם להפסקת הפריחות, והתאוריה שאולי נכונה במקרה הזה היא: שהעץ כבר עבר אז התמיינות וקבע היכן יוציא פריחות ומה שאז קרה הוא: שבהתערבות שלנו חתכנו את הענפים והזמורות האמורים והמיועדים לפרוח. ולכן המסקנה היא, (אם אני צודק בתאוריה הזו), שאת הזמירה יש להקדים מעט ולא לדחות אותה ממש לרגע האחרון. האם אני צודק? מישהו חושב כמוני? או שנתקל בתופעה שהתאוריה שלי יכולה להסביר אותה? מעניין...

לדיון בעניין
גפן צ'יליאנית

וסליחה תמיר שלוקחת מקום בשרשור שלך

לאור שאלתך והעובדות שהוספת.
1.דניאל זמר את הגפן לפני פברואר 21.2.17 כה שבט תשעז
2.עלתה בי הסטוריית הגפן הצ'יליאנית ....שלנו
הגפן הזו נתקבלה על ידי
המייבא היחיד בזמנו בארץ
במלחמת שלום הגליל לפני כעשור
נותרה אצלנו כיון שלא הניבה למשך כ6 שנים
לימים זכתה
להשקייה היומית של
ערוגות גינת המאכל שהושקתה אינטנסיבית מידי יום
פתאום החלה להפתעתנו ואושרנו
הגפן הצ'יליאנית להניב בשפע
את אשכולותיה הענקיים וענביה המדהימים .
..............

נדון כאן בענייניו של תמיר
חשוב בעיני יותר
לי עצוב מידי
"כי האדם עץ השדה"(דברים כ'19)

כוורת דבורים בחצר הבית - viewtopic.php?f=9&t=6472
סמל אישי של המשתמש
אורנה
גנן אורגני

הודעהעל ידי זבולון » 25 יולי 2017,14:04

לפי נתוני הזמירה הללו, לכאורה לא היתה צריכה להיות בעיה בפריחה. והמוזר הוא שלא היתה פריחה בכלל... אחרי שבשנים האחרונות כן פרחה והניבה... מעניין מה הסיבה המסתורית בגללה לא פרחה? אולי מישהו שקיבל מהגפן הזו ונתקל בתופעה דומה יעזור למצוא את הסיבה לתופעה. (לי יש רד גלוב שאולי דומה בפירותיו לציליאנית, אך כבר התדיינו כאן האם הציליאנית זה הזן המסחרי שנקרא רד גלוב ולא הוכרע הדבר.)
זבולון
גנן עם עתיד

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־69 אורחים