השאלות שלי, הגינה שלי - גיא

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: השאלות שלי, הגינה שלי - גיא

הודעהעל ידי ראובן אורן » 09 יולי 2012,14:04

בזה הרגע, עדכנתי את התחזית
מגיע אלינו גל חום כבד שיתחיל ממחר וימשיך ויעלה בהמשך השבוע

צריך להתארגן לכך בהתאם, לכל מי שיש גינה / חממה / עציצים

בגינה, יש לזכור שגם סולניים, לא 'מתים' על שמש לוהטת. מלפפונים לא אוהבים טמפ' מעל ל 28 מעלות - הם לא חונטים והפרחים הנקביים מתים.
כך גם עם קישואים. גם עגבניות סובלות מהחום הגבוה ועל כך יעידו כל אלו שרואים את העגכבנייות בגינה, נאנקות מהחום, מוותרות על עלים ('עלים חומים') וגם הפרחים מתייבשים ולא חונטים.
באור אחרון הערב, פרשתי מחצלת (ענפי ערבה) מעל לחלקת הפלפלים והעגבניות, כהכנה לימים הבאים - העגבניות שלי סובלות על אף שהן מקבלות מים

בעלי החממות - נא להתארגן ולהצליל את החממות בכל אמצעי.

מי שיש לו עציצים ואדניות, בצבעי חום ושחור - קחו בחשבון שבשמש העציצים 'מתבשלים' ו'מבשלים' את השורשים, או שתצבעו את העציצים בלבן, או שתצפו אותם ב'משהו', כמו נייר כסף ו.. לא לשכוח להשקות בנדיבות.

ועוד משהו חשוב ! צינורות חשופים לשמש, מכילים 'מים רותחים' !!! לפני שאתם משקים משהו עם הצינור, בדקו את חום המים ותנו ל'רותחים' לזרום לפינה ללא צמחים.

ו..שתו הרבה מים - גם אתם. ^_^
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי גיא » 11 יולי 2012,14:04

ראובן תודה רבה על הכל!!!
ולשאלה חדשה :)
יש לי מגשי הנבטה (לא יודע אם ככה קוראים לזה אבל זה המגשים האלה ששמים בהם אדמה וזרעים ואחר כך מעתיקים את השתילים הקטנים לאדמה).
עד היום ה"אדמה" ששמתי בכדי להנביט עגבניות פלפלים וכדומה הייתה "אדמת גן" שקונים במשתלות זאת שמכילה כבול וכל זה, הבנתי ממה שאמרת שזה הופך להיות כמו סתם ספוג וזה גם מדושן בחומרים כימיים ולכן רציתי לדעת באיזה אדמה כן להשתמש במגשים אלה מכיוון שהאדמה בגינה שלי קשה ולא נראה לי שטובה לנביטה ולהצמחת שורשים חדשים וקטנים.
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

האם זה נחשב "לאדמת מצע גן" שהסברת עליו למישהו בפורום שבו הוא יכול לשתול זרעים ולהנביט אותם??
http://www.google.co.il/imgres?hl=iw&sa ... 36&bih=764
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי טל אשרוב » 11 יולי 2012,14:04

זה אדמת מצע גן- מתאים לפרחים.
אני חושב שלהנבטה זה גם יתאים.
סמל אישי של המשתמש
טל אשרוב
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 11 יולי 2012,14:04

כפי שטל כתב, זה מתאים למילוי עציצים ואדניות של פרחי נוי, אבל דורש בהתאם טיפול רוטיני בדשנים כאלו ואחרים, כי מדובר בד"כ בחומרים אינרטיים שאינם מתפרקים כמו קומפוסט ואין להם 'ערך מוסף' אלא משמשים כחומרי נפח המחזיקים חללי אויר ביניהם וכן סופגים מים ודשנים

ראיתי את השק, אך לא ראיתי מה יש בו ^_^ . אולי תוכל לצלם תמונה ברורה, או לתת תיאור שלך, מה אתה רואה בחופן של החומר הזה.

יש תערובות כאלו שהן ממש טובות - מכילות סיבי קוקוס וכבול טחונים + 'חומר צמחי' וקומפוסט - זה מצויין למגשי הנבטה ומנבטות!! הזרעים נובטים ושולחים שורשים בקלות למטה ואתה מקבל שתילים עם בית שורשים יפה. ובינתיים הקומפוסט מתפרק לו ומתחיל להזין את השתילים הצעירים - קלאסי

כשלעצמי, אני דבק ומעדיף, תערובת תוצרת עצמית מאדמה מקומית מעורבבת בקומפוסט. אם מדובר בקומפוסט קנוי (מזבל פרות) יש לשמור על יחס של כ 30% קומפוסט, לא יותר. ואם מדובר בקומפוסט תוצרת בית שברוב המקרים הוא על טהרת החומר הצמחי, אפשר להשתמש גם ב 100% קומפוסט, בלי כל חשש לפגיעה בזרעים וכמובן, נביטה מוצלחת. ניסיתי זאת מספר פעמים ובהצלחה. עם זאתף, עדיף לשמור על יחחס של 50:50 בין קומפוסט צוצרת עצמית לבין אדמה מקומית

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

אז ככה,
קודם כל לגבי מה שאמרת שאתה מעדיף אדמה מהגינה עם קומפוסט, גם אני הייתי מעדיף זאת אבל א. האדמה אצלי מאוד קשה ולא נראית לי ממש מוצלחת, ב. עירבוב שלה עם קומפוסט יוצר לי הרבה גושים חצץ וכל מיני עצמים דיי גדולים שעושים לי סלט אחד גדול במגשי ההנבטה שאליהם אני מתכוון (מגש שמחולק לקונוסים קטנים שבכל אחד מהם צומח שתיל בודד.)
ולגבי ההתיחסות השנייה אז זה המפרט שיש באותה אדמת מצע גן שהראיתי לך בתמונה :
כבול איכותי, קוקוס, טוף,חומרי דישון והזנה. מה דעתך? נשמע לי לא אורגני במיוחד לא?
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 11 יולי 2012,14:04

גיא כתב:אז ככה,
קודם כל לגבי מה שאמרת שאתה מעדיף אדמה מהגינה עם קומפוסט, גם אני הייתי מעדיף זאת אבל א. האדמה אצלי מאוד קשה ולא נראית לי ממש מוצלחת, ב. עירבוב שלה עם קומפוסט יוצר לי הרבה גושים חצץ וכל מיני עצמים דיי גדולים שעושים לי סלט אחד גדול במגשי ההנבטה שאליהם אני מתכוון (מגש שמחולק לקונוסים קטנים שבכל אחד מהם צומח שתיל בודד.)
ולגבי ההתיחסות השנייה אז זה המפרט שיש באותה אדמת מצע גן שהראיתי לך בתמונה :
כבול איכותי, קוקוס, טוף,חומרי דישון והזנה. מה דעתך? נשמע לי לא אורגני במיוחד לא?

לגבי אדמה מקומית מעורבת בקומפוסט - בצע את הערבוב עם רשת סינון, כמו 'רשת טיט'. הערבוב יהיה יעיל יותר והתוצר יהיה אדמה מסוננת , ללא 'חצץ' ונוחה לעבודה בקונוסים קטנים.

טוף זה נחמד, אבל לא ל'קונוסים קטנים - זה כמו 'חצץ', לא?!
'חומרי דישון והזנה'.. לא אוהב.., בדיוק כמוך :geek:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי גיא » 12 יולי 2012,14:04

ראובן אז איזה "אדמת מצע גן" אתה כן ממליץ לי להשתמש? תוכל להראות לי תמונה או אתר או שם של חברה שממנה הכי כדאי לקנות?
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 12 יולי 2012,14:04

גיא כתב:ראובן אז איזה "אדמת מצע גן" אתה כן ממליץ לי להשתמש? תוכל להראות לי תמונה או אתר או שם של חברה שממנה הכי כדאי לקנות?

צר לי, אני לא כל כך בעניינים. לא רוכש כאלה מצעים, אלא מכין לעצמי את התערובות שלי.

במשך השנים, האדמה בה אני משתמש במנבטות, הפכה שחורה וכמובן שאני ממחזר אותה ומשקה אותה ב'מיץ סירפדים' ועל כן היא מאוד פורייה ו'שותפה לעשייה' :)

בין מחזור גידול למשנהו, אני נותן לה להתייבש לגמרי וכשמגיע הזמן להנבטות, אני משקה אותה והיא מעלה עובש ירוק המכסה את פניה - כמו שאני אוהב.. :)

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי גיא » 13 יולי 2012,14:04

לא הבנתי איך אתה ממחזר את האדמה.
הרי כשאני מגדל נניח עגבנייה בתוך מגשי ההנבטה בית השורשים מתפתח ואז כשאני מוציא את השיח הקטן הוא יוצא עם קונוס האדמה שהיה ואני שותל אותם יחד ולא מפריד בניהם...
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 13 יולי 2012,14:04

גיא כתב:לא הבנתי איך אתה ממחזר את האדמה.
הרי כשאני מגדל נניח עגבנייה בתוך מגשי ההנבטה בית השורשים מתפתח ואז כשאני מוציא את השיח הקטן הוא יוצא עם קונוס האדמה שהיה ואני שותל אותם יחד ולא מפריד בניהם...

אני לא משתמש ב'קונוסים'
משתמש ב'מנבטה' - ארגז קלקר גדול - 60*40*30 המלא באדמה בגובה כ 20 ס"מ. זה מאפשר לי לגדל את הנבטים לצמחים בוגרים וחזקים יותר שנקלטים יפה ובקלות באדמת הגינה.
מחלץ את הצמח עם גוש אדמה הצמוד לבית השורשים ושותל.
לאחר הוצאת כל השתילים, מוסיף קומפוסט ואם צריך, אז קצת אדמה, מערבב הכל ונותן ל'בצק' לנשום שבוע שבועיים, לפני הסיבוב הבא.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי גיא » 13 יולי 2012,14:04

החכמתי כרגיל תודה רבה, סתם שאלה קטנה לידע הכללי שאתה עושה את ההעברה מאותו ארגז אתה לא פוגע בבית השורשים שהצמח הצמיח?
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 13 יולי 2012,14:04

גיא כתב:החכמתי כרגיל תודה רבה, סתם שאלה קטנה לידע הכללי שאתה עושה את ההעברה מאותו ארגז אתה לא פוגע בבית השורשים שהצמח הצמיח?

משתדל שלא..
אני כבר די מיקצועי בעניין, אחר הרבה שנים של הנבטות ו'ייצור שתילים'..

אם מדובר בשתילים קטנים, אני חותך "פרוסה" של אדמה עם השתילים ומעביר לערוגה

אם מדובר בשתילים בוגרים יותר, אני מסמן סביבם ריבוע, עם 'שפכטל' או 'מסטרינה' ושולף 'קונוס' גדול ויפה, או 'גליל' שאני מבצע עם פחית שימורים , כמו שהראתי באחד הפוסטים הקודמים - כמכשיר ליצירת בורות שתילה.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי גיא » 17 יולי 2012,14:04

ראובן השגתי קופסת קלקר כמו שאמרת אפילו באותו הגודל ויש לי שאלה שבעצם תענה לי על 2 שאלות.
אחרי שאני זורע זרעים בקופסא בתוך האדמה אני סוגר את המכסה? ורק לאחר שנובטים הצמחים אני פותח אותו? מה צריך לעשות? כנ"ל לגבי קופסאות קטנות שבהם שמתי אדמה הרוותי אותה במים כמו שאמרת וסגרתי עכשיו לחכות להנבטה ואז לפתוח את המכסה ולחשוף קצת לשמש? דרך אגב הקופסאות הקטנות נמצאות בבית ללא אור שמש וללא תנאים חמים וכאלה זה בסדר?
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 17 יולי 2012,14:04

גיא כתב:ראובן השגתי קופסת קלקר כמו שאמרת אפילו באותו הגודל ויש לי שאלה שבעצם תענה לי על 2 שאלות.
אחרי שאני זורע זרעים בקופסא בתוך האדמה אני סוגר את המכסה? ורק לאחר שנובטים הצמחים אני פותח אותו? מה צריך לעשות? כנ"ל לגבי קופסאות קטנות שבהם שמתי אדמה הרוותי אותה במים כמו שאמרת וסגרתי עכשיו לחכות להנבטה ואז לפתוח את המכסה ולחשוף קצת לשמש? דרך אגב הקופסאות הקטנות נמצאות בבית ללא אור שמש וללא תנאים חמים וכאלה זה בסדר?

רגע.. רגע.. רגע..
קופסת קל קר - יופי
למלא באדמה קלה, חצי גובה
לזרוע יפה עם רוחיים סבירים, לפי סוג הצמח
לא סוגרים שום מכסה !!! חס וחלילה !
משקים עד רוייה ו.. מכסים במכסה שקוף - זכוכית, פלסטיק ניילון או ניילון נצמד
חייב לביות משהו שקוף! בלי אור כלום לא ינבוט !!
המכסה השקוף משחרר אותך מהשקייה נוספת, כי מדובר ב'מערכת סגורה'
בשיטוה זו, לאחר קצת ניסיון, מגיעים לנביטה תוך 24-48 שעות ברוב הזרעים.

מציבים את המנבטה במקום מואר - הרבה אור, אבסל בלי שמש ישירה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

אז למה קיבלתי את הרושם מכמה מקורות שאפשר להנביט אפילו בחשכה מוחלטת, כאילו הזרעים לא צריכים אור לנביטה? אין בזה שום אמת?
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי עמרי שוסטר » 17 יולי 2012,14:04

גיא כתב:אז למה קיבלתי את הרושם מכמה מקורות שאפשר להנביט אפילו בחשכה מוחלטת, כאילו הזרעים לא צריכים אור לנביטה? אין בזה שום אמת?

זרעים מסוימים רגישים לאור ולא ינבטו בהעדר אור. דוגמה אחת היא זרעי הטבק.
גם אלו שלא, זקוקים לאור מרגע הנביטה על מנת לקדם צמיחה תקינה. ללא אור הנבטים יציגו צמיחה מוארכת ודלילה, מה שעלול לפגוע בכל דפוס הצמיחה של אותו הצמח. מכוון ולא כל הזרעים נובטים באותו הרגע ויותר מכך, לא בודקים את המנבטה כל שעה, עדיף אספקת אור שוטפת.

אף אחד לא מנסה להטעות אותך, פשוט מנסים לעזור. גם אם לא מסבירים לך כל עצה קטנה, האמן לי שיש מאחוריה כוונה טובה.
סמל אישי של המשתמש
עמרי שוסטר
גנן מתקדם

לא חשבתי אחרת פשוט הבנתי כנראה לא נכון :)
תודה עומרי המשך לילה נעים.
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי גיא » 18 יולי 2012,14:04

עומרי עוד שאלה שצצה לי בנושא היא לאחר הנביטה (כמובן במיכל עם מכסה שקוף :) ) אני צריך לפתוח את המכסה השקוף להכנסת אוויר או שאני משאיר אותו סגור?
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי עמרי שוסטר » 18 יולי 2012,14:04

גיא כתב:עומרי עוד שאלה שצצה לי בנושא היא לאחר הנביטה (כמובן במיכל עם מכסה שקוף :) ) אני צריך לפתוח את המכסה השקוף להכנסת אוויר או שאני משאיר אותו סגור?

חובה לפתוח והסיבות הן:
  • ללא סירקולציה הטמפ' יקפצו, מה שיוביל לנבטים מאודים.
  • גם צמחים נושמים.
סמל אישי של המשתמש
עמרי שוסטר
גנן מתקדם

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־94 אורחים