השאלות שלי, הגינה שלי - גיא

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: השאלות שלי, הגינה שלי - גיא

הודעהעל ידי גיא » 15 יוני 2012,14:04

חחחחח בפעם הבאה אני אתגנב בחושך ואז אדליק פנס :P

רציתי להודות לכם על הטיפים במיוחד על הזבבוק אומנם הטפילים המעופפים שעל עץ התפוח והתאנה כמו שהראתי בתמונה לא נמשכים כלל למלכודת הזו אבל כל שאר היצורים אכן נכנסו אליה בהמוניהם, תוך יומיים שלושה הבקבוק היה כולו שחור מגוויות של מזיקים מעופפים וכך הרחקתי אותם כמה שיותר מהפרי ומהגינה שלי בככל תודה לכם :) !

ראובן אני מרסס מזה כשבוע כבר את עץ התפוח שלי עם מרסס במינון של 5 ליטר מים ו5 כפות סבון כלים הטפילים שהבאתי בתמונה למעלה אכן מתים אבל יום לאחר מכן העץ מלא כולו שוב כל עלה שלישי פשוט מפוצץ בהם אני חסר אונים בקטע הזה יש לך עצה נוספת בשבילי?
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי גיא » 17 יוני 2012,14:04

שכחתי לעדכן אתכם שנמצא האחראי להשמדת הגינה שלי :) :
תמונה
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 17 יוני 2012,14:04

ד"ש :lol:
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי גיא » 30 יוני 2012,14:04

ראובן מה שלומך?
רציתי לשאול אותך משהו, לפני כמה ימים קראתי באחת מהתגובות שלך למישהו שאם הוא אכל עגבנייה או כל ירק אחר והיה לו טעים הוא יכול פשוט לשמור את הזרעים לייבש אותם לשתול וכך ייהנה מאותה עגבנייה שוב, רציתי לדעת אם אותו הירק גדל עם כל מיני חומרים שאנו לא משתמשים בהם (חומרים לא אורגניים) האם הדבר לא פוגע בזרעים וכן בירקות שיצאו ממנו?? ז"א יהיה לא אורגני...
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 30 יוני 2012,14:04

גיא כתב:ראובן מה שלומך?
רציתי לשאול אותך משהו, לפני כמה ימים קראתי באחת מהתגובות שלך למישהו שאם הוא אכל עגבנייה או כל ירק אחר והיה לו טעים הוא יכול פשוט לשמור את הזרעים לייבש אותם לשתול וכך ייהנה מאותה עגבנייה שוב, רציתי לדעת אם אותו הירק גדל עם כל מיני חומרים שאנו לא משתמשים בהם (חומרים לא אורגניים) האם הדבר לא פוגע בזרעים וכן בירקות שיצאו ממנו?? ז"א יהיה לא אורגני...

התשובה מאוד מורכבת !
כדי ליהנות מעושר הטעמים של 'עגבנייה' ומאיכותה הגבוהה -עושר של ויטמינים, ברור שהכי הכי טוב זה לגדל אותה בגינה שלנו ולקטוף אותה כשהיא בשלה לחלוטין, אדומה ורכה.
(אני כותב 'עגבנייה' עם מרכאות והכוונה גם לשזיף רך הנקטף מהעץ וכולו מיץ מתוק שאפשר 'לשתות' בלי ללעוס!!)
האלטרנטיבות האחרות הן - קנייה של 'עגבנייה' אורגנית בחנות שנוטים לסמוך עליה. וגם שם, ייתכן שה'עגבניה' נקטפה מוקדם מדי - 'ירוקה' - ואת זה אפשר לראות על פי כמות הזרעים שבפנים. עגבנייה שנקטפה 'ירוקה' אין בה זרעים כמעט. ואם יש, הם לבנבנים ומנוונים.

הגידול באופן אורגני, משפיע על הציפה של הפרי שאותה אנו אוכלים - היא הפיתיון של הצמח כדי שאנו נהיה השליחים שלהם ונעביר את הזרעים הרחק מצמח האם.
אם העגבנייה טעימה מאוד לך והגוף יודע מה זה טעים, אם לא 'נכנע' לפרסומים של המרכולים ש..'עגבניות ירוקות זה בריא וטעים' :D אז אתה יכול לסמוך על הטעם.

ב'עגבנייה' שגודל עם כימיקלים שונים ומשונים (לא אורגנית), הציפה לא טעימה וכמובן שלא בריאה כי עודף הכימיקלים שבהם מלעיטים אותה, פוגע במטבוליזם של ייצור הויטמינים.

מה ההשפעה של כל זה על הזרעים (אם בכלל יש זרעים ?!) אני לא יודע. זו כבר שאלה גנטית מורכבת. הרבה שנים אספתי זרעים מירקות שנקנו בשוק. לפעמים הם טובים ואז אני ממשיך מהם 'מחזור זרעים'. ולפעמים הם לא טובים ואז.. לערימת הקומפוסט.

כעת יש לי הרבה שתילים של 'תמר' ו 2 שתילים של עגבנייה גדולה, שאני מקווה שייכנסו למחזור הזרעים של הגינה שלי - בינתיים נראות יפה. אינשאלללה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי גיא » 02 יולי 2012,14:04

ראובן תודה על תשובתך הקודמת.
יש לי עוד שאלות האחת האם יש לכם המלצות מאיפה כדאי לי לקנות קומפוסט בכמות גדולה במחיר טוב ושהקומפוסט כמובן יהיה באיכות טובה?
והשנייה היא בדקתי בכל מיני אתרים לגבי קומפוסט לקנייה וכתוב שם פירוט על הקומפוסט והוא הולך כך:
"ייצור הקומפוסט הוא תהליך מחזור ביולוגי טבעי המתבצע תחת תנאי חמצון מבוקרים.

במהלך הקומפוסטציה עובר החומר האורגני שינוי בעזרת מיקרואורגניזמים והופך לחומר דישון אורגני
הקומפוסט עשיר בחומרי הזנה כגון : חנקן, זרחן, אשלגן ובמיקרואלמנטים הזמינים לכל צמח .
השימוש בקומפוסט מסייע "לאוורר" את הקרקע, לשפר את יכולתו של הצמח לקלוט את חומרי ההזנה, לדכא מחלות קרקע, להיטיב את מבנה הקרקע ולהעלות את אחוז החומר האורגני בה.
הקומפוסט נקי מזרעי עשבי בר ומגופים זרים ועובר תהליך ניפוי, מוכן לשימוש מיידי ונוח ביותר לפיזור בשטח."

השאלה שלי האם כל קומפוסט הוא אורגני ובכל קומפוסט יש את החומרים שמפורטים פה כמו זרחן אשלגן וכו'? או שכאן מדובר בקומפוסט שהוא לא אורגני???

וכן אני יודע שעדיף להכין קומפוסט בבית אני מכין אך אני זקוק לכמות גדולה ואין לי כוח לחכות מה גם שנראה לי שהקומפוסט שאני מכין לא יוצא משהו יש לו ריח לא טוב הוא רטוב ונראה די מעפן :?:
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 יולי 2012,14:04

קומפוסט טוב
א. חברת 'דשנית' - קומפוסט טוב - לבדוק עלויות כולל הובלה ב'באלות' - 'שקי ענק', מול חברות אחרות.

ב. 'שדה אליהו' - קומפוסט מעולה וזול - רק שתצטרך לארגן בעצמך את ההובלה.

ג. 'שחם גבעת עדה' - המפעל נמצא בכלל בעמק - ליד 'עין חרוד' - צריך לבדוק מחיקים ל'באלות' כולל הובלה

[quoteהשאלה שלי האם כל קומפוסט הוא אורגני ובכל קומפוסט יש את החומרים שמפורטים פה כמו זרחן אשלגן וכו'? או שכאן מדובר בקומפוסט שהוא לא אורגני???
][/quote]
שאלה קשה שאלת ! מנסים לבלבל את הצרכנים עם כל מיני סיסמאות של 'קומפוסט אורגני' וגם "ביואורגני" ועוד שמות מפוצצים. למיטב ידיעתי, כולם מייצרים קומפוסט מזבל בקר וכל אחד האיכות אחרת. אין (עדיין) 'תקן' לנושא וגם אין חובת סימון ערכים מינרלים על האריזה, כך שהנושא די פרוץ והדרך הטובה ביותר לבחור בקומפוסט המיטבי, הוא ע"י שאלה למי שהתנסה לאחרונה והאם הוא מרוצה מהאיכות, הריח והמחירים. וזה מה שאתה עושה כעת.
מאוד מצער אותי שעוד לא קמה חברה המייצרת קומפוסט מחומר צמחי או לפחות עם אחוז גבוה של חומר צמחי - 'פסולת גזם גרוסה'. קומפוסט כזה נעשה או בצורה פרטית בחצר של כל אחד ואחת, אם במקומות מאוד אורגניים מאורגנים כמו 'גני הנדיב' בזכרון יעקב ועוד..
מבחינתך, הפרמטר הטוב ביותר לבדיקת איכות הקומפוסט הוא - מסריח או לא מסריח
אם הקומפוסט מסריח כמו 'זבל בקר' הרי שהוא לא סיים את תהליך הקומפוסטציה וההבשלה שלו. או שמוותרים על התענוג לאחר בדיקה. או שמעמידים את הקומפוסט בשקים פתוחים ומרטיבים אותו להמשך וסיום התהליך, עד שהוא לא מסריח.

וכן אני יודע שעדיף להכין קומפוסט בבית אני מכין אך אני זקוק לכמות גדולה ואין לי כוח לחכות מה גם שנראה לי שהקומפוסט שאני מכין לא יוצא משהו יש לו ריח לא טוב הוא רטוב ונראה די מעפן

כמות גדולה, זה עניין אחד
קומפוסט ביתי, זה עניין אחר.
חשוב מאוד להנתמיד ברוטינה של קומפוסטציה בייתית, בלי קשר לעובד אם החומר מספיק לגינה או לא. ביום שישי קניתי 3 שקי קומפוסט כי אני צריך ולא הספיקה לי הערימה שלי. וגם כדי לדווח על האיכות שלו - אדווח על כך בפוסט נפרד.
בכל מקרה, תתמיד עם הקומפוסטציה הביתית ואל תוציא שן גזם מהגינה שלך ! זה הדבר הכי חשוב - שפסולת הגזם לא תעזוב ותצא מהגינה שלך, אלא תחזור לאדמה כ'חיפוי' מתפרק או כקומפוסט בערימה שלך.

ולגבי "..הקומפוסט שאני מכין לא יוצא משהו יש לו ריח לא טוב הוא רטוב ונראה די מעפן" - אל תתייאש! זה הרבה יותר פשוט !! תערים את 'הקומפוסט המעפן' שלך לערימה יפה בצורת גבעה ותן לו לעמוד מכוסה לאחר שהרטבת אותו היטב. תן לטבע לעבוד, בלי להפריע ותראה מהר מאוד את התוצאות - קומפוסט שחור ופריך.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן תודה רבה לך על כל העזרה עד כה וגם על זו שבטח תבוא בעתיד תבורך !!!!!
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

ראובן אני מקווה שאני מאתגר/משעשע/מעביר את זמנך בנעימים ולא חופר לך יותר מדי אבל יש לי עוד שאלה חחח
יש מסביבי מלא קיבוצים ומושבים שמגדלים פרות והשאלה שלי אם אוכל להשיג אישור לאסוף את הצואה היבשה שלהם ולקחת אותה אלי לגינה האם זהו קומפוסט טוב?
ועוד אחת איפה צריך לשתול פטרוזיליה? צל מלא שמש וכו' ??
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 יולי 2012,14:04

... לא מאתגר, לא משעשע, לא מעביר את זמני בנעימים ולא חופר... :D
אתה שואל ואם אני יודע את התשובה, אני עונה 8)

יש מסביבי מלא קיבוצים ומושבים שמגדלים פרות והשאלה שלי אם אוכל להשיג אישור לאסוף את הצואה היבשה שלהם ולקחת אותה אלי לגינה האם זהו קומפוסט טוב?
צואה של פרות זה לא קומפוסט ! נקודה.
צואה של פרות זה.. צואה !
אתה רוצה להעביר אותה קומפוסטציה אצלך בגינה, כרצונך. אבל לא מפזרים צואה בגינה! היא צריכה לעבור תהליך מלא של קומפוסטציה. אם תערבב אותה עם ערימת הקומפוסט שלך, היא תחיש את מהלך הקומפוסטציה כי היה מכילה הרבה חיידקים ושאר מיקרוארגניזמים מפרקי תאית. יצירת תנאים מיטביים - לחות גבוהה + ערימה מאווררת ואירובית, תגרום להתפרקות מהירה של כל המרכיבית בערימה ללא שום ריח מסריח האופייני לריקבון אנאירובי.

פטרוזיליה כמו סלרי או כוסברא או חסה... הם ירקות חורף

אם אתה רוצה לנסות לגדל אותם בגינה בקיץ, אתה צריך למצוא להם מקום מוצל לגמרי וקריר

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי גיא » 09 יולי 2012,14:04

שוב שלום לכולכם,
לפני כמה חודשים זרעתי זרעים של עגבניות שרי גדלו לי שני שתילים יפים ועכשיו הם בגובה בערך של מטר,
הם מוציאים פריחה יפה וצהובה והרבה אבל משהו קורה אחרי הפריחה במקום להפוך לפרי הם מתייבשים ומתים ואין לי אף לא עגבניית שרי אחת,
מה יכולה להיות הסיבה?
יש לציין בזמן הגדילה השקתי אותם יפה יפה וגם שמתי קומפוסט בכמות נדיבה לפני השתילה וגם לאחר מכן בצלחת ההשקייה.

ועוד שאלה כבר בערך שבועיים שאני מזהה בגינה שלי עשרות גמלי שלמה את אלה שאני מצליח ללכוד אני מעיף מהגינה שלי אבל השאלה היא אם הם מזיקים קשים? זאת אומרת אם הם יפגעו בתבלינים/ירקות שבגינה שלי?
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי טל אשרוב » 09 יולי 2012,14:04

גיא..
הפרחי עגבניות שרי שלך קנראה לא הופרו כי לפי מה שאתה מתאר,
הצמחים מאוד חזקים. אצלי תמיד, בכל הירקות החמש פרחים הראשונים בערך לא מצליחים...
יש לך עשרות גמלי שלמה? זאת מתנה גדולה שאתה זורק מהגינה. וחבל.
הם אוכלים כנימות, חרקים קטנים...
אני צריך לחפש מלא כדי למצוא במקרה גמל שלמה אחד כדי להאכיל את השממית שלי...
אוהבת רק גמלי שלמה...
סמל אישי של המשתמש
טל אשרוב
גנן אורגני

הבעיה שאצלי זה לא רק חמשת הפרחים הראשונים אלא הרבה יותר...

או קיי מעכשיו אניח לגמלי שלמה לנפשם אבל השאלה היא חוץ מהכנימות והחרקים הקטנים הם פוגעים גם בצמחים שלי או שהם לא כאלה מזיקים גדולים בכל מה שקשור לאכילת עלים ירקות וכדומה...
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי טל אשרוב » 09 יולי 2012,14:04

קצת גוגל.. :)
חרק הקרב אל גמל-השלמה נלכד במהירות הבזק בין הקוליות והשוק ונמחץ בין שיני הקולית.
לאחר מכן הוא נאכל אט-אט.
בתום הסעודה הזאת נותרות לפליטה כנפיו של החרק הנטרף.
הטרף העיקרי של גמל השלמה הם חגבים וזבובים.

**קוליות זה השני "ידיים" הקדמיות שלו שמלאות בקוצים ואיתם הוא טורף**

&ויקיפדיה&
סמל אישי של המשתמש
טל אשרוב
גנן אורגני

הודעהעל ידי עמרי שוסטר » 09 יולי 2012,14:04

אהלן גיא,
נושא נשירת הפריחה בסולניים הוא דיי שכיח. אל דאגה, הכל ניתן לפתירה.

כדי לסייע לך לפתור את התעלומה, נא ענה על השאלות הבאות:
מה טמפ׳ השיא ביום?
מה טמפ׳ השיא בלילה?
מהם אחוזי הלחות באזורך?
האם הצמחים שתולים באדמה או בעציצים?
במידה ואדמה, איזו אדמה והאם יש גורם המפריע להשרשה?
במידה ועציצים, איזה מצע, מה גודל העציצים והאם ישנו רק צמח אחד בכל עציץ?
הם אתה מדשן?
במידה וכן, כיצד?
מהם הרגלי ההשקיה שלך?
האם הצמחים בתוך חממה או מבנה אחר המרחיק חרקים מאביקים?

בהצלחה.
סמל אישי של המשתמש
עמרי שוסטר
גנן מתקדם

הודעהעל ידי ראובן אורן » 09 יולי 2012,14:04

גיא
א. גמלי שלמה, כפי שהבהיר טל, הם טורפים מובהקים! לא צמחוניים אלא בשריים והם ברכה גדולה בגינה האורגנית - לוכדי מזיקים קלאסיים ! שמור עליהם.

ב. לגבי העגבניות - חם! חם מאוד בחוץ! כולנו סובלים מהעובדה הזו בעניין העגבניות. כשחם מאוד, לא רואים גם הרבה דבורים או 'מאביקים' אחרים בחוץ..
אז, אם יש לך איזושהי אפשרות, להצליל מעט את חלקת העגבניות, זה יסייע מאוד - גם אני הולך לבצע זאת כעת

ג. נסה לענות על השאלות של עומרי..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

קודם כל לגבי הגמל שלמה ראיתי שנשארו לי עוד כמה בגינה מעכשיו לא אגע בהם ומקווה שהם יתרבו ויהינו בגינה שלי חחח.

ולגבי השאלות שלך עומרי הנה התשובות עד כמה שיכולתי לענות:
אני גר בעמק בית שאן ככה שמאוד חם,
טמפרטורת שיר ביום 40 מעלות.
טמפרטורת מינימום בלילה 24 מעלות.
לחות יחסית בצהריים 25%.
הצמח שתול באדמה.
אין לי מושג מה סוג האדמה, אני רק יכול לומר שלפני ששתלתי את הצמח שמתי כמות מכובדת של קומפוסט ועירבבתי טוב, מה גם שאני משקה את השיח עם מים מעורבבים בקומפוסט כל הזמן.
אני משקה כל יום מנה גדושה בצלחת שמסביב לצמח במים רגילים ולעיתים מים מעורבבים עם קומפוסט, הבנתי שעד שלא מופיעות עגבניות קטנות אחרי הפרחים צריך להשקות היטב תקנו אותי אם אני טועה.
ולא הצמח לא בחממה הוא נגיש וזמין לכל חרק שחפץ בו.
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

נשמע כמו שילוב של טמפ׳ גבוהות במיוחד, בעיקר בלילה (עגבניות צריכות כמה שעות קרירות) ולחות נמוכה. העצות של ראובן קולעות בול למטרה.

בהצלחה.
סמל אישי של המשתמש
עמרי שוסטר
גנן מתקדם

מה הכוונה להצליל מעט? הצמח עומד בשמש ישירה רוב היום, פשוט לשם מעליו גגון שלא יקבל שמש בכלל?
אקונה מטטה.
גיא
גנן עם עתיד

גיא כתב:מה הכוונה להצליל מעט? הצמח עומד בשמש ישירה רוב היום, פשוט לשם מעליו גגון שלא יקבל שמש בכלל?

הצללה חלקית. רשת.
סמל אישי של המשתמש
עמרי שוסטר
גנן מתקדם

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־89 אורחים