השאלות שלי - חיים!

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: השאלות שלי - חיים!

הודעהעל ידי חיים הלל » 23 אוגוסט 2015,14:04

בוקר טוב ושבוע טוב!
לא יושן אז קורא ולומד...
ראובן, באחד השיטוטים שלי ראיתי שאתה פשוט "לא מוכן" לשים זבל פרות. מה לגבי סוסים, כבשים וכו?
עוד כמה חודשים מתחיל בהכנות של הגינה. האדמה שם (דרום רמת הגולן) כמעט פודרה, אפורה. אולי מרוב הטרקטורים...
חשבתי ליצור 2 שכבות. האחת של זבל פרות וסוסים שיש אצלנו בשפע, והשניה של נסורת של עצים לא מעובדים, על זה אדמה יפה יפה ממגרש שכן (חומה מקומית),
להשקות פעמיים שלוש (אם בכלל אצטרך כי כב נכנסים לסתיו חורף), ולתת לאדמה "להתבשל" כמה שבועות חודשים.
רק לקראת האביב להתחיל למעשה נטיעות, ערוגות וכו...
לקנות קומפוסט לכל השטח זה תיק...
אז בקיצור: למה לא? ואם יש רעיונות מקויים אשמח לשמוע.
חיים הלל
גנן חדש

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 23 אוגוסט 2015,14:04

בוקר טוב
למה לא מוכן? כל העצים אצלי עם זבל פרות וסוסים.
אבל קודם היו בערימה חצי שנה.הזבל "התישן" התפורר,איבד את ריחו ואת כל התרופות שהחיות קיבלו.
כל הקומפוסט/הומוס במשתלות מורכב מרובו מזבל פרות.
אחלה זבל.
אבי
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 23 אוגוסט 2015,14:04

טוב, אבי ענה לך פשוט ולעניין
אבל, מחשש שמא לא תבין אותו.., אוסיף כמה מילים.

גם קומפוסט לא זמין מיידית לשורשי הצמחים, רק במידה קטנה מאוד. להבדיל מהומוס שהוא למעשה 'חומר סופי' - קומפוסט שפורק לחלוטין ע"י יצורי האדמה למיניהם.

זבל פרות, ממש לא זמין והאגדה על פיזור זבל בשדות, התנפצה מזמן. בהרבה מאוד קיבוצים, ניתן לראות ערימות גדולות של זבל בקר, מכוסות בניילון (ועליו הרבה צמיגים.. שלא יעוף ברוח). הערימות האלו מתקמפסטות במשך חצי שנה בערך ורק אחרי כן, מפוזרות בשדות.
זה מה שאבי עושה! מזמין משאית זבל ונותן לה לעמוד חצי שנה. החומר המתקבל, הוא כמובן קומפוסט משובח.

הצנעת הקומפוסט באדמה ע"י קילטור והפיכת האדמה, עושה את שלו ויש לנו 'דשן איטי תמס' המתפרק באדמה לאורך תקופה ארוכה.

בהרצאות, אני נותן דוגמא יותר פשוטה - 'לפזר זבל על האדמה, זה כמו לתת לנו לאכול קורנפלקס יבש עם קשית. זה לא עובר בקשית! כך גם הזבל - לא עובר בשורשים !!'

ואבי הזכיר כמובן את החשיבות של חומרי ה'תילוע' שקיבלו הפרות או הסוסים. החומרים מופרשים ונמצאים בגללים והורגים כל יצור חי - אם זה 'תולעים אדומות' במיכל שלנו, או כל ה'מיקרוביוטה' שבאדמה שלנו.

הזבל חייב להתקמפסט ולהתפרק משרשראות ארוכות לחומר אחר לגמרי וממש לא מסריח, אחרת, אתה מרעיל את האדמה ואת מי התהום בכמות אדירה ומרוכזת של ניטראטים.
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי חיים הלל » 23 אוגוסט 2015,14:04

ראובן אורן כתב:טוב, אבי ענה לך פשוט ולעניין
אבל, מחשש שמא לא תבין אותו.., אוסיף כמה מילים.

גם קומפוסט לא זמין מיידית לשורשי הצמחים, רק במידה קטנה מאוד. להבדיל מהומוס שהוא למעשה 'חומר סופי' - קומפוסט שפורק לחלוטין ע"י יצורי האדמה למיניהם.

זבל פרות, ממש לא זמין והאגדה על פיזור זבל בשדות, התנפצה מזמן. בהרבה מאוד קיבוצים, ניתן לראות ערימות גדולות של זבל בקר, מכוסות בניילון (ועליו הרבה צמיגים.. שלא יעוף ברוח). הערימות האלו מתקמפסטות במשך חצי שנה בערך ורק אחרי כן, מפוזרות בשדות.
זה מה שאבי עושה! מזמין משאית זבל ונותן לה לעמוד חצי שנה. החומר המתקבל, הוא כמובן קומפוסט משובח.

הצנעת הקומפוסט באדמה ע"י קילטור והפיכת האדמה, עושה את שלו ויש לנו 'דשן איטי תמס' המתפרק באדמה לאורך תקופה ארוכה.

בהרצאות, אני נותן דוגמא יותר פשוטה - 'לפזר זבל על האדמה, זה כמו לתת לנו לאכול קורנפלקס יבש עם קשית. זה לא עובר בקשית! כך גם הזבל - לא עובר בשורשים !!'

ואבי הזכיר כמובן את החשיבות של חומרי ה'תילוע' שקיבלו הפרות או הסוסים. החומרים מופרשים ונמצאים בגללים והורגים כל יצור חי - אם זה 'תולעים אדומות' במיכל שלנו, או כל ה'מיקרוביוטה' שבאדמה שלנו.

הזבל חייב להתקמפסט ולהתפרק משרשראות ארוכות לחומר אחר לגמרי וממש לא מסריח, אחרת, אתה מרעיל את האדמה ואת מי התהום בכמות אדירה ומרוכזת של ניטראטים.

אבי וראובן תודה!
אז בעצם כן, אבל, לתת לו "לנוח" חצי שנה לפני.
הרעיון של לתת את השכבות (כי המערומים כרגע בצד לצורך הדיון) ולעזוב לכמה חודשים, במקום שהערמות יעמדו בדד כמה חודשים הוא בעצם לא טוב, כך אני מבין מכם.
כי התרופות, התילוע של הסוסים וכו, בעצם יהרוס יותר מאשר יבנה.
רק תקנו אותי אם אני טועה. פשוט להמתין בצד...יש סבלנות.
חיים הלל
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 23 אוגוסט 2015,14:04

משמעות ה "פשוט להמתין בצד" זה לתת לערימה לעבור קומפוסטציה.
להערים אצ ערימת הזבל לגובה, ככל שתצליח - ערימה חרוטית גבוהה, יש לה שטח פנים גדול וכך, חשיפה מירבית לחמצן = זרוז תהליך הקומפוסטציה.

הערמת לגובה, יופי
כעת להרטיב אותה היטב! אם יש לך אפשרות, אז להניח צינור מטפטף באיטייות, בראש / מרכז הערימה, לכמה שעות טובות (לילה!)

ואחרי כן, לכסות הערימה ב'משהו' - ניילון, ברזנט.. כדי לשמור על הלחות בפנים.

כמובן שאם 'פתאום' מתחיל גשם, חייבים לכסות כדי שהערימה לא תרטב יותר מדי.

** במפעלים התעשייתים לקומפוסט, יש מין 'טרקטור מיוחד שעובר על הערימות הגדולות, פעמיים בשבוע, מערבב את הערימות ומשאיר אותן מאחוריו בצורה של 'ערימה טרפזית' בגובה של כ 3 מטר ובאורך... שלא נגמר
ראה תמוןנות מהביקור שלי במפעל הקומפוסט של 'שחם ג. עדה' כאן, בקישור הזה viewtopic.php?f=9&t=3841

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי חיים הלל » 05 ספטמבר 2015,14:04

בוקר טוב ושבת שלום!
שובר את הראש על תכנון הגינה...
תכננתי בעזרת הפורום (הערות והארות שלכם בשרשורים שונים) מערכת מים אפורים, שימוש במי מקלחות וכיורי מקלחת בלבד.
אני רוצה להשקות עצים ושיחים, ולמדתי פה שלא משקים כל יום, אז אני צריך לתזמן את המשאבה. השאלה היא האם אפשר לחבר למשאבה ברזי חשמליים\מחשב גינה, ואז בימים שאני לא משקה עצים ושיחים, להשקות אזורים אחרים?
כי חבל על כל המים...
דבר שני, בהנחת טפטפות מסביב לעצים, יש בעצם צנרת טפטפות מבוזבזת במרחק שבין עץ לעץ. האם כל הצנרת צריכה להיות מחולקת צינור עיוור שיהווה מסלול ראשי, ואז מחברי T(לצורך העניין),
שמהם יצא צינור הטפטפות וככה לא נבזבז מים? וגם לא נעודד השקיה של אדמה שממנה יצמח לנו עשב שוטה...
ועוד שאלה בנוגע למים אפורים:
מתי להתקין את כל המערכת (לא הפרדת צנרת, אלא מיכלים). זה בסדר לפני טופס 4? אני חושש שבבדיקת הצנרת של המנהלת כאן יבקשו ממני לפרק את הכל.

תודה.
חיים הלל
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 05 ספטמבר 2015,14:04

שבוע טוב
תיזמון המערכת להשקייה במים מטוהרים, נשמע די מסובך...

המערכת שעבדה אצלי, הייתה עצמאית ברובה - 'גראוויטאציה', למעט משאבת מצוף ב'אגן הירוק' שהייתה משיבה את המים המטוהרים, בסירקטלציה, לאגן הראשון ('הפרדת שומנים) לסיבוב נוסף ונוסף..
עד שהייתי מקבל החלטה להשקות. ואז המשאבה הייתה מופנית להשקייה.

בין עץ לעץ ובין ערוגה לערוגה, הצינור יהיה כמובן 'צינור נעיוור' - חהל על המים שבדרך שיטפטפו היכן שלא צריך. מומלץ ורצוי שהצינורות יהיו מחופים כדי שלא יתחממו בשמש

בכל עירייה ובכל רשות מקומית, סף השיגעון / טימטום, שונה !! כדאי להמתין לאחר ה'טופס 4' .. לך תדע מה ה'קריזה' שלהם
ישאלו - מה כל המיכלים?! תגיד - כדי לאסוף מי גשם !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן תודה!
הציעו לי לחבר שעון שבת (יש כזה מסודר עם ימים ושעות), ואז החשמל של המשאבה מחובר אליו וזה מתוזמן.
העניין הוא שהמיכל יתמלא בימים הריקים וקצת חבל...כי העודפים חוזרים לביוב.

טיפ חשוב החיפוי.

וכניראה שבאמת נמתין.

שבוע טוב ומבורך.
חיים הלל
גנן חדש

כן, יש טיימרים ("שעון שבת") דיגטליים וחכמים, לשבוע ואף יותר.. חופשי, כמו מחשב ההשקייה.

הרעיון הכללי, כמו שכתבתי למעלה, זו משאבה ממחזרת - משאבת מצוף. כשהאגן הירוק מתמלא, היא מתחילה לעבוד ומשיבה את המים להתחלה לסינון חוזר וחוזר..
זה חשוב! כי המים המטופלים, אינם מוכלרים ועל כן, אסור שיעמדו ללא תנועה / סירקולציה, אלא ימוחזרו ויהיו בתנועה מחזורית. כך יהיו גם מאוד מאוד נקיים !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן אורן כתב:כן, יש טיימרים ("שעון שבת") דיגטליים וחכמים, לשבוע ואף יותר.. חופשי, כמו מחשב ההשקייה.

הרעיון הכללי, כמו שכתבתי למעלה, זו משאבה ממחזרת - משאבת מצוף. כשהאגן הירוק מתמלא, היא מתחילה לעבוד ומשיבה את המים להתחלה לסינון חוזר וחוזר..
זה חשוב! כי המים המטופלים, אינם מוכלרים ועל כן, אסור שיעמדו ללא תנועה / סירקולציה, אלא ימוחזרו ויהיו בתנועה מחזורית. כך יהיו גם מאוד מאוד נקיים !

דורשת בעצם חיבור נוסף לחשמל. ולהבנתי היא לא אמורה למחזר את כל האגן, אלא כמות קטנה על מנת ליצור סירקולציה...נכון?
חיים הלל
גנן חדש

ברור
\משאבת מצוף מתחילה לעבוד כשהמצוף מגיע לזוית מסויימת / גובה מסויים של המים.., ומפסיקה לעבוד כשהמצוף מגיע לזוית נמוכה / מפלס מים נמוך.
כך תמיד נשארים מים ב'אגן הירוק' לטובת צמחי מים או דגי גמבוזיה הנמצאים שם. הסירקולציה המחזורית והרוטינית, גורמת למים להיטהר ממחזור למחזור.
וכך גם במיכל הראשון, 'הצפת השומנים' שאליו גם נפנה, אם זה מסתדר, מי מזגנים או מי גשם.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי רונית מ » 06 ספטמבר 2015,14:04

עד כמה שאני יודעת,
גם מיכלים של מיחזור מים אפורים,
וגם מיכלים לאיסוף מי גשם,
אינם מותרים על פי החוק,
מטעמים שונים של בריאות הציבור,
אבל רוב הרשויות מעלימות עין.
רונית מ
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי חיים הלל » 07 ספטמבר 2015,14:04

אני שוקל לקבור את מה שניתן מראש, ופשוט להשאיר את המערכת לא מחוברת ומכוסה.
לכש וכש החיבור יהיה עניין של כמה דק.
חיים הלל
גנן חדש

הודעהעל ידי חיים הלל » 26 ספטמבר 2015,14:04

שלום!
יש שיח שאני רוצה לגדל לנוי, הורטנזיה.
קראתי בכמה מקומות לגבי דרישות של ברזל וסביבה חומצית...
עכשיו, כל עוד אני לא מוסיף חומרי דישון שכתוב שם מה רמת החומציות, בין השאר כי אני לומד המון מראובן וזו דרך שבחרתי ללכת בה (תודה),
אז איך אני יודע מה מצב החומציות? איך אני "משחק" עם זה? והאם זה בכלל רלוונטי? כלומר, אם אני שם קומפוסט רגיל, וכזה "שהכנתי" בבית...
בקיצור, נותן תנאים טבעיים מבלי לנסות לתמרן את מצב הקרקע, האם זה יספיק? אני מניח שכן, רק רוצה לוודא.
תודה.
חיים הלל
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 26 ספטמבר 2015,14:04

שבוע טוב
'צמחי נוי' זה לא הצד החסק שלי :lol:
אבל.. במקרה יש לי סימפאתיה מיוחדת להורנטזיה / הידראנג'ה :o

רמת החומצייות באדמה האבעית שלנו היא תקינה ומתאימה להורנטזיה, במיוחד אם האדמה מועשרת בקומפוסט הרוטינה.
כדי להיות בטוח ולתת לה לשגשג, השקה אותה, פעם בשבוע - שבועיים ב'תה קומפוסט' והיא תשגשג.

הוספת ברזל?! אין צורך. אלא אם כן אתה רוצה 'לשחק' מעט עם הצמח הזה ולגרום לכך שהפרחים הורודים שלו, יתחילו לקבל גוון של תכלת :nod:

המנהג החביב הוא, לטמון מסביב לצמח, בתוך האדמה, פיסות של 'צמר פלדה' רגיל, מהארון שמתחת לכיור :lol:
וזה יתפרק לאיטו ויגרום לפרחים לשנות צבע

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הקודם

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־84 אורחים