הגינה שלי. רחל שם טוב

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

הגינה שלי. רחל שם טוב

הודעהעל ידי רחל שם טוב » 30 יוני 2013,14:04

שלום.
ע"פ ההצעה של תמיר אני פותחת שרשור מיוחד לשאלות על הגינה שלי.
וקודם אפתח בסיפור של הגינה שלי:
לפני כשלוש שנים ניסיתי לגנן בפעם הראשונה, זה היה בבית הקודם שלנו. עם גינה של בית פרטי.
שאלתי שאלות בפורום הגעתי אז למפגש פורום (אצל אבי אלימלך) שהיה מאוד מהנה ומלמד,
מהגינה ההיא לא יצא בסוף כלום- עשיתי המון טעויות...
מאז עברנו עוד 2 בתים, והאחרון הוא בית קבע שלנו, עם שטח גדול מסביבו, על ספר מדבר יהודה- ואדי קלט.
אזור מקסים, עם המון רוחות.
הגינה אצלי היא חלום שאני מרגישה שאין לי עדין מספיק כלים ויכולת לתכנן אותו. דווקא בגלל שיש לי פה שטח גדול- (חלקו מפותח עם אדמה וחלקו גם זה לא), אין לי אפילו את התמונה בעיני רוחי איך אני רוצה שזה יראה. אבל אני ממש מרגישה שאני רוצה לחיות ביחסי גומלין טובים עם הטבע סביבי ולהפוך את הסביבה שלי לגן עדן פורח- להשקיע בה ולתת לה ממני, ולקבל ממנה בחזרה.
מאז הניסיון הראשון שלי עשיתי עוד כמה נסיונות קטנים חלקם צלחו יותר וחלקם פחות.
בתחילת הקיץ שתלתי משתילים, בשטח הכי מוגן מרוח שיש לי (הרוח בו ממש זניחה), בשמש מלאה: דלעת ערמונים, מלון, עגבניות שרי ורגילות, חצילים, קישואים, מלפפונים, ושעועית ירוקה.
רגע לפני ששתלתי כמעט נסוגתי- כי הבנתי שגינת ירק צריכה להיות חלק ממארג סביביתי של צמחים ועצים נוספים. אבל מכיוון שזה מה שהיה בידי לעשות עשיתי זאת והתפללתי לברכה במעשה ידי. השתדלתי לעשות את זה הפעם כמה שיותר נכון: המון קומפוסט, חיפוי חזק, טפטפות, ועכשיו אני עובדת על תה קומפוסט- בעיקר מטבק השיח.
וב"ה הגינה שלי פורחת ומלבלבת, וכמעט כל השתילות מניבות פרי או בדרך לזה.
הגינה באמת נראית יפה: 2 שיחי קישואים ענקים, עגבניות צומחות לגובה, שיחי החצילים פורחים ואני מחכה בקוצר רוח שיוציאו פירות, השעועית מטפסת בצורה מפעימה עוד מעט מגיעה לראש הפרגולה. וגם מלונים שיצאו מזרעים כנראה בקומפוסט שלא היה בשל מספיק (ערבבתי כמה קומפוסטים, אז כנראה שחלק היה מוצלח יותר וחלק פחות)

וכשחברים מתפעלים מהגינה אני מצהירה שזה ממש לא קל כמו שזה נראה, אלה קשה כמעט כמו לגדל ילדים. לכל צמח יש גלים- של פריחה וצמיחה ופתאום של עיכוב וקשיים (כאן מגיע תפקידכם, חברי היקרים...), אבל אני חיבת לספר שגיליתי שבצמיחה הזו יש משוש לנפש שלא הכרתי, הגינה מכניסה בי חדווה ושמחה, כל קישוא שנקטף מהשיח, נוסך גם בי כוחות של חיים אל מול הפלא המדהים של צמיחת הגינה. וכמו הילדים שלי- הגינה הפורחת מכניסה בי הרבה שימחה. וזה מפתיע ומרגש אותי כל הזמן.

זה הסיפור שלי, וכאן אשאל את שאלותי בצורה מסודרת. אולי בהמשך תוכלו לעזור לי בתכנון רחב יותר של כל השטח מסביב לביתי. כמו שראיתי שעושים כאן, יש לי גם שאיפה לעשות קורס פרמהקלצר ע"מ להרחיב את הכלים שלי.

משום מה אני לא מצליחה כרגע להעלות תמונות, אעלה בהמשך בעז"ה.
רחל שם טוב
גנן חדש

Re: הגינה שלי. רחל שם טוב

הודעהעל ידי שגיא » 30 יוני 2013,14:04

רחל שם טוב כתב:אני עובדת על תה קומפוסט- בעיקר מטבק השיח.

התכונת לתה סירפדים?
את יכולה להשתמש בעוד צמחים ועדיין, האפקט של ״חיסול״ המזיקים יהיה ;) .

אם תעלי סרטוט של הגינה זה יעזור למשתמשים ולמומחי הפורום לעזור לך, לתכנן אותה (כאשר תצליחי להעלות תמונות..).
מדוע אינך מצליחה להעלות תמונות?
שגיא :)
שגיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 01 יולי 2013,14:04

רחלללללללל

עכשיו אני מחבר בין השם לדמות עם התנוק/ת על הגב.

:clap: :clap: :clap:

אבי
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי רחל שם טוב » 01 יולי 2013,14:04

אכן זו אני.

כל תמונה שאני מנסה לצרף זה כותב לי שהקובץ לא חוקי.
מישהוא יודע להסביר לי למה?
רחל שם טוב
גנן חדש

הודעהעל ידי אריה להב » 01 יולי 2013,14:04

תקראי על מה הוא כותב "לא חוקי". בדרך כלל גודל קובץ או רוחב וגובה של התמונה.
אריה להב
גנן מתקדם

לגבי התה שלי, אני שמה בו דווקאט טבק השיח כי זה מה שאני מוצאת בשלב זה של השנה בסביבתינו.
אני מקווה שהוא עדין יהיה מזין.

שאלה: שתלתי דלעת ערמונים. 2 שתילים. שמש מלאה. השקיה של 20 ד'' כמעט כל יום בטפטפות.
מההתחלה באחד השיחים היו הרבה עלים עם שולים חולים , וגם העלה עצמו בצבע ירוק בהיר לא בריא כזה, לעומת עלים אחרים.
חשבתי שזה אולי קימחון, אבל ריסוס בסודה לשתיה לא עיזר. עכשיו גם הצמח השני "נדבק" בזה. שבוע שעבר גזמתי את כל העלים החולים,
אבל כל הזמן צומחים חדשים. כמו כן הצמח מוציא המון דלעות- אבל בגודל של כמה ס"מ הן נרקבות ונושרות, אף אחת לא גדלה מעבר לכך.

מה הבעיה לדעתכם?
קבצים מצורפים
IMG_20130630_103220 (Small).jpg
IMG_20130630_103220 (Small).jpg (157.82 KiB) נצפה 17586 פעמים
IMG_20130606_114358 (Small).jpg
IMG_20130606_114358 (Small).jpg (112.19 KiB) נצפה 17586 פעמים
רחל שם טוב
גנן חדש

הודעהעל ידי שגיא » 01 יולי 2013,14:04

הדלעות שמתייבשות הן פרחים נקביים שלא הופרו
שגיא
גנן עם עתיד

רחל
לא הבנתי כמה את משקה?
אבי אלימלך
גנן אורגני

קנינו טפטפות עם זרימה מאוד מהירה, אז אני משקה כ 10-15 ד'. כל יום. מידי פעם אני עושה יום הפסקה- או בטעות או כי יום קודם הטפטפות היו פתוחות יותר זמן- חצי שעה.
רחל שם טוב
גנן חדש

רחל שם טוב כתב:קנינו טפטפות עם זרימה מאוד מהירה, אז אני משקה כ 10-15 ד'. כל יום. מידי פעם אני עושה יום הפסקה- או בטעות או כי יום קודם הטפטפות היו פתוחות יותר זמן- חצי שעה.

אי אפשר לדעת מה הכמות שאת משקה בלי לדעת מה הספיקה(כמה ליטר לשעה בכל טפטפת)וכמה טפטפות יש לכל צמח.
בכל מיקרה,הצמח ניראה צמא ולי זה ניראה בכלל כמו קישוא,אבל יתכן שזו דלעת עם עלים דומים לקישוא.

הייתי ממליץ לעבור להשקיה של פעם ביומיים,כשלשה ליטר בכל פעם והייתי פורס רשת צל שחורה מעל.כשתצאנה הבנות,תפרי אותן ידנית.
קבצים מצורפים
IMG_0127.JPG
אבי אלימלך
גנן אורגני

תודה על העצות, אעשה כדבריך. ואדווח על תוצאות.
עשיתי טעות וכל הגינה מרושתת בטפטפות בצורה המשכית, ככה שעכשיו אני רוצה להמעיט בהשקית העגבניות ולהרבות בדלעת- אבל זה בעיתי...
אמצא פיתרון. ופעם הבאה אשים טפטפות עם מפצלים ככה שיש לי שליטה על כל גידול בנפרד בעת הצורך.
יש לי גם שיחי חצילים בלאדי, שכבר שבועים מוציאים פרחים יפיפים, ועדין אין זכר לפרי. האם גם כאן צריך לעשות הפריה ידנית? ואיך אני מבדליה בחציל בין פרחים זכרים לנקבים (בדלעת הבנתי את הרעיון)
רחל שם טוב
גנן חדש

ואיזה דלעת מדהימה!!! היבול שלך פשוט מהמם.
רחל שם טוב
גנן חדש

רחל שם טוב כתב:תודה על העצות, אעשה כדבריך. ואדווח על תוצאות.
עשיתי טעות וכל הגינה מרושתת בטפטפות בצורה המשכית, ככה שעכשיו אני רוצה להמעיט בהשקית העגבניות ולהרבות בדלעת- אבל זה בעיתי...
אמצא פיתרון. ופעם הבאה אשים טפטפות עם מפצלים ככה שיש לי שליטה על כל גידול בנפרד בעת הצורך.
יש לי גם שיחי חצילים בלאדי, שכבר שבועים מוציאים פרחים יפיפים, ועדין אין זכר לפרי. האם גם כאן צריך לעשות הפריה ידנית? ואיך אני מבדליה בחציל בין פרחים זכרים לנקבים (בדלעת הבנתי את הרעיון)

חציל בלאדי לא צריך הפריה ידנית.
סבלנות.
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי רחל שם טוב » 02 יולי 2013,14:04

:* היום בבוקר כשיצאתי לנסות לאתר פרחי דלעת שזקוקוים להפריה מצאתי דלעת אחת בקוטר עשרה ס"מ
כנראה רק השאלה כאן הספיקה כדי לתת להפריה להתרחש.
ושמחתי לראות ולשמוע בשעו תהבוקר דבורים מזמזמות ומסתובבות בגינה!!! ^_^ ^_^ ^_^
רחל שם טוב
גנן חדש

הודעהעל ידי שלומי קאפח » 06 יולי 2013,14:04

רחל שם טוב כתב:עשיתי טעות וכל הגינה מרושתת בטפטפות בצורה המשכית, ככה שעכשיו אני רוצה להמעיט בהשקית העגבניות ולהרבות בדלעת- אבל זה בעיתי...)

ניתן להוסיף טפטפת בודדת עם ספיקה גדולה
ולתקוע אותה ליד הדלעת.
או לחילופין לעשות מפצל T ליד שתיל הדלעת
ולהוסיף צינור טפטפות בצורה ספירלית .

שלומי
שלומי קאפח
המלאך הנודד
המלאך הנודד

הודעהעל ידי רחל שם טוב » 13 אוגוסט 2013,14:04

שלום,
בשמחה רבה הגעתי בחודש האחרון לשלב הקטיף של הירקות, וב"ה היה הרבה מה לקטוף, כמובן שלא הכל הצליח- ואני רק חושבת מה לשפר פעם הבאה. אבל לאור מבטי ההתפעלות של כל מי שמבקר אצלנו - אני מבינה שסה"כ יש לי ממש במה להתגאות!!!
ולשאלות:
1. צמחו לי די הרבה מלונים, לא שתלתי אותם, אלא מזרעים שכנראה היו בקומפוסט. גדלו וגדלו. וכשהצהיבו והריחו טוב קטפתי כמה. להפתעתי הרבה הם לא היו מתוקים בעליל. וממש לא טעימים. תהיתי למה הם לא טעימים? האם זה כנראה פשוט הזן של המילון? או שאולי יש משהו שאני לא יודעת לגבי זמן הקטיף או משהו אחר שאפשר לעשות כדי לגרום להם להיות יותר מתוקים, כי זה די מבאס.
2. תהיתי מה עושים על עלים של הצמח שכבר מזדקנים ומתיבשים? בהתחלה לא הבנתי למה העלים נראים ככה, עד שהבנתי שהם פשוט מיצו את זמנם והזדקנו. וראיתי שיוצאים עלים רעננים וטריים. האם יש צורך להוריד אותם או שפשוט לתת להם להשאר על השיחים?
3. רציתי לדעת מה תקופת זמן ממוצע של שיח מניב, ממה שראיתי לכל שיח (קישואים, שעועית, עגבניות) יש כמה שבועות (בערך 4) שהוא מניב ממש יפה ואחכ התפוקה מתחילה לרדת. האם זה ככה אצל כולם? החצילים רק עכשיו מניבים אז אני לא יודעת כמה זמן הם ימשיכו.

וגם רציתי לשתף במשהו מענין: לפני כשבועים ראיתי שתיל צעיר של פלפל נובט אצלי בערוגה (בלי ששתלתי, כנראה גם מהקומפוסט) עכשיו כבר יש עליו פלפל צעיר, ובמבט מעמיק בערוגות שלי גיליתי 6 שתילים צעירים של פלפלים שצמחו להם משום מקום. זה מאוד הפתיע ושימח את ליבי, במיוחד כשהגינה כבר נראית קצת זקנה, פתאום לבלוב טרי כזה. הערוגה הזו קימת כבר כשלושה חודשים ולא הוספתי קומפוסט חדש. ז"א שמסיבה כלשהיא דווקא עכשיו הוכשרו התנאים של הזרעים האלו לנבוט...
רחל שם טוב
גנן חדש

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 13 אוגוסט 2013,14:04

אהלן רחל

1.צריך לזכור שזרעים מפירות/ירקות מהסופר,הם מהכלאות.מה שיוצא מהם זה בדרך כלל פרי/ירק לא טעים ולא זהה למקור.יש כמובן גם הפתעות לטובה.
2.יש להוריד כל הזמן עלים שמתיבשים על הצמח(אם יש זמן וכח כמובן).
3.חצילים יכולים להניב עד דצמבר בלי בעיה.אצלך אולי קצת לפני.אין זמן קבוע להנבה.זה תלוי בהמון גורמים(אדמה,מז"א,השקיה,הזן,כווני אור,מזיקים,מחלות)

אבי
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי אלקנה » 13 אוגוסט 2013,14:04

לגבי המלון התפל, למדתי פה בפורום שפרי יכול להתנפח מסוכרים וגם ממים. אם משקים יותר מדי הפרי מתמלא מים ולא סוכרים ולכן אינו מתוק.
אמורים להשקות ברמה של קיום הצמח ולא מעבר, כדי שההתנפחות תהיה מהסוכרים.
(אשמח אם חכמים ממני יגיבו אם צדקתי)
אלקנה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי שגיא » 14 אוגוסט 2013,14:04

חכם ממך אני לא,
אבל רוב הסיכויים שזה זה :)
יכול להיות שקטפת מוקדם מדי ולא נהייה מתוק מספיק (כמו המלון שבסופר :puke: :punch: :mrgreen: )
שגיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי רחל שם טוב » 14 אוגוסט 2013,14:04

אבי אלימלך כתב:אהלן רחל

1.צריך לזכור שזרעים מפירות/ירקות מהסופר,הם מהכלאות.מה שיוצא מהם זה בדרך כלל פרי/ירק לא טעים ולא זהה למקור.יש כמובן גם הפתעות לטובה.
2.יש להוריד כל הזמן עלים שמתיבשים על הצמח(אם יש זמן וכח כמובן).
3.חצילים יכולים להניב עד דצמבר בלי בעיה.אצלך אולי קצת לפני.אין זמן קבוע להנבה.זה תלוי בהמון גורמים(אדמה,מז"א,השקיה,הזן,כווני אור,מזיקים,מחלות)

אבי

אשמח לפירוט על נושא ההכלאות, למה יוצא פרי שלא זהה למקור ולא טעים? האם זה אומר שלא שווה לגדל דברים שצמחו מאליהם?
רחל שם טוב
גנן חדש

הבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־101 אורחים