השרשור שלי - רפאל

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

השרשור שלי - רפאל

הודעהעל ידי רפאל » 29 אוקטובר 2014,14:04

שלום,
כיצד יש להשקות דקלי אריקה וקנציה בינוניים-קטנים בתוך עציצים בבית?
שמתי לב האדמה מתייבשת במהירות אחרי יומיים גם לאחר הרווית העציץ, מצד שני
אם אני משק פעמיים-שלוש בשבוע העלים מקלבים קצוות חומים ונרקבים ואף פטריות גדלות על המצע!
מהי אם כן תכיפות ההשקייה הנכונה?
תודה
רפאל
גנן באימונים

Re: השקיית דקלים בבית

הודעהעל ידי ראובן אורן » 29 אוקטובר 2014,14:04

רפאל
חסרים לנו הרבה פרטיםף
היכן אתה גר?
מה נפח העציצים?
איזו אדמה יש בהם?
והכי חשוב.., לצרף כמה תמונות
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

במרכז.
30 ליטר בערך מלאים באדמת גן קנויה.
תמונות ננסה לארגן
רפאל
גנן באימונים

'אדמת גן קנוייה' - אתה מתכוון ל'אדמת מצע גן'..?
לדעתי.., לא מתאימה לצמחים רבי שנים כמו דקלים. היא אדמה מאווררת מאוד (ולא אתייחס ל'הרכב' שלה כעת) ומאוד מחלחלת. מתאימה יותר לצמחים עונתיים עם שורשים קטנים.

בינתיים, מציע לך לתקן את הנושא. להשיג אדמה מקומית כלשהי ולערבב אותה 50:50 עם ה'מצע גן' שקנית ולשתול הצמחים מחדש.

ועוד משהו.. רצוי שכל עציץ יעמוד על צלחת / תחתית, ולדאוג שבהשקייה יישארו מים בתחתית וכשהצמח צמא, הוא כבר יינק אותם מלמטה וזה מאוד בריא לבית השורשים.

השקייה פעם ב 3 ימים זו השקייה נכונה..., אבל תלוי גם באיזו כמות אתה משקה. אז אתן לך 'כלל אצבע' התחלתי.. כל 3 ימים, תשקב בכמות של כ 10% מנפח העציץ.

זה מתאים לקיץ... ואנחנו כבר נכנסים לחורף ואז, אותה כמות, פעם בשבוע בלבד

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

תודה על הטיפ!
לכל העציצים יש צלחת תחתית כמובן.
אני מכיר את עמדתך כנגד מצע גן אבל אני משתמש בו רבות ולטעמי יתרונותיו רבים על חסרונותיו.
אדמה רגילה "בורחת" עם המים מחורי העציץ בהשקיות וכן גם הופכת את העציץ לכבד יותר ומקשה על הזזתו.
מה גם שהמשתלה מלכתחילה מגדלת את העצים במצע הזה...
רפאל
גנן באימונים

:)
זה לא שאני נגד ה'אדמת מצע גן שהמשתלות משתמשות'..., אני פשוט בעד הגננים פה ורוצה שיצליחו בגידול הצמחים שלהם.

אותו מצע, מתאים לצמחים צעירים ובמיוחד במשתלות שבהן מלעיטים את הצמחים בכל מיני כימיקלים והורמונים כדי ש'יראו טוב'. כי זה אקט שיווקי !
המצע הזה מורכב מכל מיני חומרים ספוגיים שאותם יש 'להספיג' כל הזמן בדשנים והורמונים. לכן לצמחים כאלו, המגיעים הבייתה, יש תמיד 'נפילה' ואחרי כשבועיים שלושה, הם לא נראים יפה כמו שהיו במשתלה, כי הם ב..'גמילה מסמים'.

מתוך כלל היסוד - 'הצמח הנכון, במקום הנכון', אני ממליץ לך להחליף או לערבב לצמחים אדמה שתהייה יותר דומה ל'אדמה טבעית'. האדמה חשובה לא פחות מתנאי האור והטמפרטורה.

בהצלחה,
מתוך הכ

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

המצע לכשעצמו הוא מדיום שתילה, הרי גם באדמה רגילה או בחמרה אין הורמונים ודשנים אז מדוע המצע הסיבי לוקה בחסר?
במידה ומוסיפים לו דשן, קומפוסוט, הומוס... הרי גם אדמה פשוטה בעציץ תנושל מהמינרלים שבה תוך זמן מסוים ונדרש להוסיף זאת ידנית לא כן?
ואגב במשתלה יש להם גם עצים בוגרים בני כמה שנים בעציצים עם מצע גן שנראים מצויין.

תודה על הסבלנות
רפאל
גנן באימונים

הודעהעל ידי י ם » 29 אוקטובר 2014,14:04

זה שהמשתלה מגדלת את השתילים/עצים באדמה כזו לא הופך את האדמה לטובה, ולא אומר שזה בסדר לגדל באדמה כזאת.
האדמה הזאת רק מזרזרת את קצב הצימוח של הצמחים והעצים וזה ממש לא בריא לצמח/עץ, וזה מה שרואים במשתלות, שהכל מניבים פרי וגודלים יפה...אבל ממש לא!
אני אסביר-
אדמת מצע-גן מלאה בדשנים כימיים ודשני איטי-תמס..בקיצור חומרים לא טובים והורמונים לצמחים כדי שיזרזו את הופעת הפרי ויתבגרו שלא בקצב שלהם..
אדמה רגילה, שווה את כל המאמץ, תאמין לי אני יודע על מה אני מדבר..אדמה רגילה, יש בה מינרלים שחיונים לתפקוד הצמחים ויש בה יצורים חיים שמועילים לאדמה אבל באדמת מצע גן, אין! כי הסביבה של האדמה לא מאפשרת לאף יצור לי 'לשרוד' או בכלל להתקיים שם...אדמה עם קלקרים ודשנים, כבול ועוד חומרים שביחד נקראים תערובת...האדמה הזאת קלה ומתאימה לצמחים עונתיים...
קח דוגמא
אני, עד לפני מספר חודשים גידלתי באדמת מצע גן...וחשבתי שבכל טוב ויפה ומהר מאד החלו להופיע המון מחלות על הצמחים והשתילים לא ידעו כיצד להתמודד איתם ופשוט החלו למות..הפירות שהניבו הצמחים הגיעו לגודל של כעשירית ממה שיש בסופר..לפני כשלושה חודשים החלפתי אדמה.
העברתי את חלק מהצמחים החולים לאדמה הרגילה כי רציתי לראות אם ישרדו והאדמה 'תציל' אותם..דרך אגב, ככה עשיתי גם עם עצי פרי..עצי פרי שגדלו במצע גן לא הוציאו הרבה פירות והיו חולים..בקיצור, אחרי שהעברתי את השתילים והעצים לאדמה אמיתית, פתאום התחלתי לראות המון פרחים והנצות חדשות! יותר פירות והגודל של הפירות הגיע ליותר גדול משבסופר..מה גם, שהטעם שווה את המאמץ..
י ם
גנן מתקדם

לאחר מה שכתב ים :y: , ומתוך ניסיון, עוד מהתקופה שלא כל כך האמין לי.. :lol:

אין לי יותר מה להוסיף. ים כתב מה שלמד פה ומה שהתנסה בו עד ש..'התיישר' וכעת, 'קוצר פרי' יפה ובריא.

מדגיש שוב, תהייה לצמחים שלך 'נפילה' כי כעת הם כבר לא במשתלה ולא 'צורכים סמים'. ואותו 'מצע גן' יתרוקן מהדשנים, לאט לאט ובאדמה אין לצמחים כלום, אלא אם כן תערבב להם אדמה מקומית עם קומפוסו וכו'

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי רפאל » 30 אוקטובר 2014,14:04

אתה מוזמן לבוא לראות את אדמת הגן בעציצים שלי ממש גן חיות :D
אני מגדל במצע הזה באדניות צמחי תבלין, ירקות, צמחי נוי ופרחים וגם עצי פרי בלי שום בעיה וכמוני גם חצי מדינה...
אבל בשביל הספורט ולמען ההשוואה אני אנסה אדנית אחת עם חמרה כדי לתהות על ההבדלים :y:
רפאל
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 30 אוקטובר 2014,14:04

רפאל כתב:אתה מוזמן לבוא לראות את אדמת הגן בעציצים שלי ממש גן חיות :D
אני מגדל במצע הזה באדניות צמחי תבלין, ירקות, צמחי נוי ופרחים וגם עצי פרי בלי שום בעיה וכמוני גם חצי מדינה...
אבל בשביל הספורט ולמען ההשוואה אני אנסה אדנית אחת עם חמרה כדי לתהות על ההבדלים :y:

אל תנסה עם 'חמרה'. רק עם תערובת - חמרה + 30-40% קומפוסט. לערבב היטב, להשקות ולתת לתערובת 'לנוח' יומיים שלושה. לערבב שוב ולמלא עציצים ואדנייות.

אין לי ויכוח עם 'חצי מדינה'. אני מעדיף את החצי השני, כאן בפורום

רוב בריאות

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי רפאל » 30 אוקטובר 2014,14:04

אוקיי אנסה
אגב גם את מצע הגן אני מערבב עם כמות דומה של קומפוסט.
מה לגבי הומוס תולעים? מומלץ יותר או פחות?
רפאל
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 30 אוקטובר 2014,14:04

הומוס הוא דשן מעולה הזמין מיידית לשורשים
הוא יהיה זמין אם ינתן באדמה טובה ולא ב'מצע גן' כלשהו, כי המצע הוא מאוד מאוורר ולא יחזיק טוב את ההומוס גם אם יפוזר כאבקה או שיפוזר כ'תה הומוס'.

חייבת להיות אדמה אמיתית לצמח רב שנתי

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־74 אורחים