אמיר - השאלות שלי

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

אמיר - השאלות שלי

הודעהעל ידי אמיר » 27 דצמבר 2014,14:04

איזה גידול אורגני אפשר לגדל בתוך דירה ושיהיה כדאי מבחינה כלכלית וקל לתחזק? צמחי תבלין באדניות? אילו צמחים? האם צריך שיהיו על אדן החלון או שאפשר למקם אותם בכל מקום בדירה? מזון נוסף חוץ מצמחי תבלין? איך עושים את זה? כאחד שיש לו מודעות לגבוהה לתזונה בריאה אני שותה כוס חליטת תה כל יום - גינקו בילובה/קמומיל/סירפד/לואיזה, וכו' ומשתדל לשלב עלים ירוקים בתזונה בכל יום - סלרי/פטרוזיליה/כוסברה/חסה, וכו'. אני יודע שקל יחסית לגדל עלים ושומע על אנשים שמגדלים גם בתוך הדירה. אשמח לעזרה. אני גר בראשון.

תודה מראש.
אמיר
גנן חדש

Re: אמיר - השאלות שלי

הודעהעל ידי ראובן אורן » 28 דצמבר 2014,14:04

בוקר טוב

2 עקרונות מובילים, בייחוד בתחילת הדרך:

א. כל צמח צריך אור, אפילו מינימלי, אבל צריך. משמע, אתה חייב למקם העציצים / אדנייות, ליד החלון

ב. צמחי חורף לגדל בחורף וצמחי קיץ, בקיץ.

הרחבה - צמחי תבלין הם צמחי קיץ מובהקים הדורשים שמש והרבה! כי לצורך יצירת מיגוון שמנים אתריים (טעם וריח) הם דורשים הרבה שמש. בחורף הם גדלים ברמה של 'הישרדות' ומי שמיומן ומנוסה בערבוב אדמת מצע טובה, זוכה בכל זאת ליבול סביר - נענע, לואיזה וכדומה.

חשוב מאוד איזו תערובת אדמה אתה מכין להם, גודל/נפח העציצים וכמובן, הדישון האורגני הרוטיני שחשוב במיוחד לצמחים שלא גדלים באדמה אלא במיכלים.
האדמה צ"ל 'אדמה מקומית' (חמרה וכדומה) מעורבת בכ 40% קומפוסט. והדישון הרוטיני, עם 'תה הומוס' - ערבוב של הומוס עם מים ביחס של 1:10
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אמיר » 28 דצמבר 2014,14:04

בוקר טוב.
אם אני מבין נכון כדאי תמיד למקם את הצמחים על אדן החלון.
הגודל - יש סורגים - בסלון 2 מ' על חצי מ', בחדר חצי מ' על חצי מ'.
באיזו תדירות מומלץ להשקות כל צמח ולדשן את האדמה? יש לינק טוב לטבלת צמחים לפי עונות השנה? יש צמחים שכדאי להתחיל לגדל למי שאין ניסיון? הבדל בין עציצים לאדניות? אדמה מקומית = חופר בגינה של הבניין? מאיפה היית ממליץ לי לקנות את כל מה שדרוש? צמחים, עציצים/אדניות, קומפוסט, הומוס?
אמיר
גנן חדש

אמיר כתב:בוקר טוב.
אם אני מבין נכון כדאי תמיד למקם את הצמחים על אדן החלון.
הגודל - יש סורגים - בסלון 2 מ' על חצי מ', בחדר חצי מ' על חצי מ'.
באיזו תדירות מומלץ להשקות כל צמח ולדשן את האדמה? יש לינק טוב לטבלת צמחים לפי עונות השנה? יש צמחים שכדאי להתחיל לגדל למי שאין ניסיון? הבדל בין עציצים לאדניות? אדמה מקומית = חופר בגינה של הבניין? מאיפה היית ממליץ לי לקנות את כל מה שדרוש? צמחים, עציצים/אדניות, קומפוסט, הומוס?

היכנס קודם כל, לארכיב הפורום ושם תמצא כמה טבלאות העוסקות במועדי שתילה / זריעה של ירקות ואז, תחליט מה אתה רוצה לגדל ואוהב ותוכל ליצור קשר, כאן בפורום עם כאלה הגרים בסביבתך, ויש הרבה! ותוכל לקבל מהם (אצלנו, הכל בחינם ! ראה שרשור 'קח תן'), זרעים ושתילים, חופשי.
קצת מזיכרון, מה אתה יכול לגדל כעת - כולפ צמחים 'ראשוניים' פחות או יותר, שאינם דורשים משאבים של 'אדמה אורגנית בוגרת' ותהייה לך הצלחה די טובה, כבר על ההתחלה.

חסה, מנגולד/סלק עלים, פטרוזיליה, סלרי, כוסברה, בצל ירוק, צנונייות - אל תבזבז מקום על 'אשרושים' גדולים כמו - צנון, לפת, סלק או כרוב וכרובית - לוקח להם הרבה זמן לגדול גם בגינה, קל וחומר בעציצים ואדנייות.

כן, אדמה מהגינה של הבית או מערימה סמוכה. מצא משתלה או חנות גינון נורמאלית. שק קומפוסט בנפח של 30 ליטר, אמור לעלות בין 12 ל 15 ש"ח, לא יותר !
תתחיל עם זה ותערבב ותכין אדמה למילוי עציצים ובהמשך, תקבל עוד טיפים מחברים שגרים בסביבה, איפה לרכוש הומוס הכי איכותי והכי בזול.

(ים, יש לך הצעות?!)

עציצים מינימום בנפח של 5 ליטר. כמה צמחים בעציץ?! תלוי אילו צמחים וזרעים השגת. [גם עציצים, בד"כ אפשר למצוא בקלות, או מחברי הפורום ('קח תן') או מגננים שזורקים אותם לאחר שתילת צמחים בגינות]
העציצים והאדנייות, צריכים להיות עם 'תחתייות'.
אדנייות - בעומק של 30 ס"מ !
כמה להשקות?! נדבר על זה בהמשך!
תתחיל לחשוב על הצבת מיכל גדול לאיסוף מי גשם או מי מזגנים לצורך השקיית העציצים והאדנייות. זה חשוב! לא להשקות במי ברז כי הם מלאים במלחים המצטברים בקרקעית המיכל.

זהו, בינתיים.. ^_^

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

אמיר, מציע לך, בחום רב, לעיין בשרשור הארוך של 'ים' - viewtopic.php?f=9&t=7275
ים התחיל מההתחלה, עם 'מיליון' שאלות שגם אותך מעניינות.
אצלו אומנם, ה'גינה' היא 'גינת גג', ובמיכלי ענק שהוא בנה.., אבל העקרונות דומים, בעיקר ב מה לגדל' ו..איך מכינים "אדמה טובה" !!!

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי י ם » 28 דצמבר 2014,14:04

חחחחחחחחחחחחחחחח :y: :y:
הצעות? אז ככה..
בעיקרון,יש שני חברות הומוס מוכרות- דשנית ודברת
דשנית יותר זול
דברת יותר איכותי
אבל אני אגיד לך ככה-- ההומוס של דשנית בסדר גמור! אם תעבור ליידי תוכל לקבל שקית הומוס להתחלה..יש לי לתת :) :y:

אדמה-
אם אתה יכול להשיג אדמה זה מצויין! ככה אני עשיתי :lol: הלכתי עם כמה בני דודים עם ארגזים לערימת אדמה קרובה לבית ו יאללה להעמיס :D
אם אתה משיג אדמה אז תערבב עם 50% קומפוסט :)
אבל, אם אתה לא משיג אדמה..שקית אדמה של דשנית" חמרה מועשרת" זו חמרה עם קומפוסט מנופה, אבל צריך להוסיף לה 20-30% קומפוסט וזו אדמה מעולה!!
האדמה נהפכת 'טובה' עם הזמן

אז...עברנו את העניין הזה
איזה צמחים כדאי...?
סלרי/פטרוזיליה/כוסברה/חסה...אצלי גדלים לאט, אבל גדלים....אני בספק אם תזכה לטעום מהם אם תתחיל בקרוב.. :worried:
אולי זה ספיציפית אצלי..לא יודע
מה שכן...צנונית קלה מאד לגידול ונובטת מהר מאד...עם העליים הייתה צריך להתחיל מוקדם יותר

עציצים אתה מחפש??
בד"כ זורקים בהמון גינות ציבוריות...אם אתה לא מוצא, תעבור אצלי ותקבל הרבה..
מהדליים האלה אני התחלתי..באמת! לאט עם הזמן הרגשתי שאני יכול הרבה יותר מזה וניסתי ליצור דמוי גינה :lol:
אם אתה צריך עוד משהו..אני פה :lol: :)
י ם
גנן מתקדם

יפה מאוד, ים
תודה !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן