עקרבים ונחשים אוהבים חום - איך נשמרים מפניהם?

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

עקרבים ונחשים אוהבים חום - איך נשמרים מפניהם?

הודעהעל ידי אלקנה » 19 מאי 2015,14:04

מוזמנים להוסיף כאוות נפשכם.
ולהוסיף מהידע והניסיון שלכם:

הנחיות להתנהגות זהירה בשטח?
איך נפטרים מעקרבים?
מה עושים נגד עקרבים בגינה שלנו.., בגן הציבורי או בגן הילדים ?
מה עושים כש'נעקצים'??

בגן של הבן שלי נצפו כמה וכמה עקרבים (אמנם שחורים אבל גם עקיצה מהם היא לא נעימה, בטח לילדים), והקיץ רק התחיל.
יש דרך להרחיק אותם?
שמעתי שקיפודים אוכלים עקרבים, אבל... איך אני משיג קיפוד? :?
(אולי בקח-תן :P )

עקרב שחור - שחרן יהודה.jpg
עקרב שחור - שחרן יהודה.jpg (57.54 KiB) נצפה 3393 פעמים
אלקנה
גנן מתקדם

Re: עקרבים ונחשים אוהבים חום - איך נשמרים מפניהם?

הודעהעל ידי צברי נוגן » 20 מאי 2015,14:04

אין דרך להרחיק עקרבים/נחשים
עכשיו הימים החמים גורמים להם להיות יותר פעילים ולכן רואים אותם יותר
בשביל להרחיק אותם צריך לחסל כל דבר שיכול להיחשב בשבילם כמקום מסתור
פוטנצייאלי (החל מצמח כזה או אחר וכלה בנעליים/משחקים של ילדים או אפילו המלונה של הכלב)
נחשים ועקרבים נצפים גם בתוך ערים סואנות (תפסו בתל אביב לא מעט צפעים בשנים האחרונות)
כך שבמיוחד אנו בעלי הגינות מועדים לביקורים שלהם.
בנוגע לנחשים, לכל המרכזניקים שלנו (מקו באר שבע צפונה) יש להיזהר מנחש אחד
שנחשב לארסי ומסוכן והוא הצפע הארצישראלי, ובוא נגיד את זה כך, מי שיפגוש אותו יבין
שזה צפע, נחש ארסי מאוד ומהיר מאוד.
שאר הנחשים הנפוצים במרכז אינם ארסיים או שהם תת ארסי (זאת אומרת נחש בעלי שיני ארס
אחוריות שזקוק לנשיכה ארוכה מאוד בשביל להפריש כמו ארס שתפגע באדם).
לצפוניים שלנו (בעיקר צפון רמת הגולן והר חרמון בדגש על החרמון) עשויים לפגוש גם את צפע החרמון שגם
הוא ארסי אך נדיר בהרבה מקרובו שחי בכל החבל הים תיכוני.
לדרומיים שביננו (קו באר שבע דרומה וכל אזורי התפר, כולל הבקעה, מישור החוף והעמקים)
עשויים לפגוש מספר נחשים ארסיים, סה"כ 7, ואלו הם:
1. פתן שחור הנפוץ בכל הדרום ומגיע גם לבקעה לעיתים.
2. שרף עין גדי (או בשמו הקודם צפעון שחור) נפוץ בכל השבר הסורי אפריקאי מהערבה ועד הר הגלבוע ואף צפונה משם.
3. אפעה מגוון, נפוץ בכל האזורים המדבריים וזולג עד להר הגלבוע.
4. שפיפון הנגב, נפוץ בכל האזורים המדבריים במיוחד בנגב ובערבה.
5. עכן החרטומים, באזור המדברי בדגש על החלקים הקרובים לגבול ישראל מצרים.
6. עכן גדול, בכל הערבה מחצבה ודרומה.
7. עכן קטן, בכל אזור הנגב המערבי.
בנוגע לעקרבים, ככל שתהיה במרכז היישוב כך הסיכוי של העקרב להגיע עד אליך הוא נמוך יותר.
אצלנו נמצא בתוך הבית השנה לראשונה מאז שאני בישוב עקרב שחור.
אמנם רובם לא מסוכנים לאדם בוגר או לילד אבל עקיצתם לא נעימה, לכן פשוט יש להיזהר ובמידה
ורואים עקרב לאסוף אותו בעזרת כלי כל שהוא ולשפוך אותו מחוץ לישוב (במקרה שלכם אלקנה בכפר הסמוך ;) )

מצרף שתי קישורים אחד על עקרבים ואחד על נחשים

עקרבים

http://www.keren-zvi.co.il/?page_id=927

נחשים

http://www.snake-id.com/full_list.php

אני מדגיש, כל הנחשים בישראל מוגנים על פי חוק! לכן אין להרוג אותם בשום אופן (אלה אם כן אתם מרגישים סכנה לחייכם-זה לא יקרה, הנחש יעדיף לברוח)
ובמידה ונתקלתם באחד בקרבת הבית יש לקרוא ללוכד מוסמך.
לק"י
יהודי זה הכי אחי
צברי נוגן
גנן אורגני

הודעהעל ידי באדי » 20 מאי 2015,14:04

שמן מנועים שרוף (משומש) מרחיק נחשים באופן מוגבל.
באדי
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 20 מאי 2015,14:04

בהמשך לסקירה הממוקדת של מורי נוגן :bow:
אוסיף כמה מילים..
לא מכירים?! אל תנסו להיות 'מומחים' ולזהות נחשים ולהחליט אם הם 'ארסיים' או לא. אם זה בשטח, סורו מדרכם. אם זה נחש שנכנס הבייתה / לגינה, הזעיקו לוכד מומחה לצורך העניין.
כבר נתקלתי בכל מיני 'מומחים' לכאורה ש.. 'אכלו אותה'. כמו אידיוט עירוני מתקופת הסדיר שהחליט שהוא 'איש טבע'.. והחזיק במעיל נחש "תלום קשקשים" שהוא כמובן לא ארסי. אבל, זה היה ב.. מדבר יהודה! ויום אחד הנחש החליט 'להפסיק להתחזות' והוציא דרכון של 'צפע עין גדי'. :lol: הבחור פונה עם מסוק לצפת ! וכשחזר.., המג"ד אמר לו - אם אתה מתקרב עוד פעם לתולעת.. אני עושה אותך ש.ג. ב'סנור' (צנחנים). אנחנו היינו גולנצ'יקים 8)
אז, למי שמבין, הם שונים! הצפע והתלום קשקשים. מי שלא מבין ומכיר.., שניהם נחש מסוכן.

החקלאים הזקנים לימדו אותי - "הנחשים יוצאים בל"ג בעומר" ! ותמיד סיפרו לי סיפורים על תקיעת קילשון באדמה.. ופתאום הקילשון זז ורועד - 'קן נחשים' !!

גם כשהם קטנים ו'חמודים', הם מסוכנים!! צפע צעיר מכיל כמות מכובדת של ארס ויותר עצבני - כי הוא צעיר, על אף שהוא נראה חמוד ולא מזיק.
כשאשתי, לפני כמה שנים (לאחר ל"ג בעומר) אמרה לי שיש איזה נחש קטן וחמוד בגינה הקדמית.., אמרתי לה להתרחק מהר, כי זה צפע. וניגשתי אליו.. ואכן, צפע צעיר. מאחר ואני 'קצת' ילד טבע, תפסתי אותו בזהירות ושיחררתי בשטח הבר שממנו נפל אלינו.

צפע 001.jpg

אם התמזל מזלכם ולחצרכם הגיע יצור מיוחד הנקרא 'קמטן החורש', נסו להבחין ולראות כי זה ממש לא נחש, אלא לטאה חסרת רגליים, עם ראש של לטאה ובצבע מקסים של ברונזה מבריקה. היצור הזה לא ארסי. ובחצר הבית רק יביא תועלת - מחסל בכיף צפעים ועקרבים, לא פחות טוב מחתול חצר !

בא אלינו אחד לביקור וקיבלתי פניו בשמחה ועשיתי לו הכרות עם הילדים. אבל, לא עזרו כל ההסברים לשכן חמום המוח.. כשראה אותו.., ריסק אותו עם שלל 'בלוקים'. :cry:

קמטן.jpg
קמטן.jpg (57.4 KiB) נצפה 3367 פעמים

מי שמכיר את 'שלי' / 'שליקו'.., :P היה לה (ואולי.. עדיין) בחצר, 'קמטן החורש' ענק (מטר וחצי..), בתור 'חיית גינה', נובר בפח האשפה, מקבל אוכל ומחסל צפעים..

אמרתי 'חתול' - חיה נפלאה ורצוייה מאוד בכל חצר וגינה. במיוחד אן זה גור שנגמל טבעית מהאמא המגדלת שלימדה אותו להיות 'צייד'. למעלה מ 20 שנים, תמיד יש אצלנו בחצר, לפחות חתול 1 !! מחסל נחשים (הביאו לאשתי המתפלצת.. צפעים רצוצי ראש והניחו לפניה בתודה על האוכל.. :rofl: :rofl: )
מחסלים עכברים, חולדות, ג'וקים, ע ק ר ב י ם ! ! וגם.. לטאות וציפורים ( :cry: )

אם אין לכם 'מברשת' הצמודה ל"פלדלת" בכניסה, היכנסו לחנות חומרי בניין ורכשו אחת. זה מגיע כ'סרגל' ארוך שאותו חותכים למידת הדלת שלכם, מסירים פס נייר ומדביקים לדלת. למה?! כי עקרבים נראים ענקיים, אבל הם 'דקים'.. עוברים בריצה את החריץ שמתחת לדלת ו.. רצים לסלון :shock: :rofl:

מסדרים את הגינה, או מארגנים מדורה בשטח?! זהירות עם הזזת אבנים!! לא לתחוב ידיים חשופות אל מתחת לאבן ! כן, עקרבים !!
זה מסוכן לילדים, פחות מסוכן למבוגרים, אבל בכל מקרה.. כואב מאוד !!
באחד האימונים במדבר יהודה, כל 'פזצט"א' שנייה, היינו שומעים מכמה כיוונים.. 'איי.. איי איי..) - כולנו 'זכינו' למנת עקרבים יומית, בד"כ בירכיים ולפעמים גם בישבן, כשמתיישבים בלי לבדוק קודם, על מה מתיישבים. אז כואב.. מקררים את המקום ומחכים שהכאב יעבור.

סיכום:
'עקיצה' מעקרב - מבוגר, לקרר המקום, לנוח ולטפל בכאב, עד שיעבור. ילדים, לפנות לרופא או למיון, תוך הרגעתם ובלי.. פאניקה

הכשה מנחש - לפנות מהר ל'מייון', רצוי עם הנחש המכיש, אך לא להסתכן לצורך זה !! רק בבי"ח יש להם 'נסיוב' לטיפול בהכשה וניסיון רב.

* אם למישהו יש השגות או הארות / הערות על מה שכתבתי.., מוזמן בשמחה להעיר/להאיר ולתקן. :bow:
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־93 אורחים