הגינה שלי - הדס

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: פתרון לבעיית המלפפון

הודעהעל ידי תמיר אילן » 09 יולי 2015,14:04

הדס ת כתב:עד היום לא הייתה לי בעיה של השקייה באדנית, הצמחים גודלים שם לא רע.
לגבי העצים:
עץ הזית הכי מבוגר - בן 20 שנה
ליצי - בן שנתיים בערך.
פג'ויה ,מנגו, אבוקדו, פומלה - בני 3 בערך.
לימון, תפוז, קלמנטינה - בני שבע שנים
הגנן סיבב את צינור הטפטפת מסביב לעצים מספר פעמים (2-3) והם מושקים כמו כל הפרחים שבשורה איתם. (צינור טפטפת אחד ארוך בשורה).
כרגע הכל מושקה פעמיים ביום למשך רבע שעה כל פעם

כמה "חורי טפטפת" יש לעצים בגילאים השונים?
קחי בחשבון שחור בצינור טפטפות נותן 1.6 ליטר לשעה.
יש חור כל 30 או 50 ס"מ - תלוי בצינור.
אם הצינור מלופף 3 פעמים בקוטר 30 ס"מ אז יש כ-3 מטר של צינור. במרווחים של 50 ס"מ זה נותן כ-6 חורים סה"כ.
זאת אומרת שהעץ מקבל 9 ליטר לשעה, וברבע שעה העץ מקבל כ-2 ליטר.
אם התאור שלי קרוב למציאות (וכמובן שהמצב שונה אם יש 10 ליפופים בקוטר של מטר והחורים במרווחים של 30 ס"מ) המים האלה בקושי מרטיבים את השכבה העליונה של האדמהנ ורובם מתאדים לפני ההשקייה הבאה; כלומר העצים רואים ומריחים מים אבל לא מקבלים הרבה. זה גורם לכך שהשורשים נשארים קרוב לפני השטח ועץ לא יהיה בריא או יתייבש למוות.

הדס, העצים לא צריכים להיות על אותו קו כמו הפרחים והירקות.
הם צריכים לקבל 2-3 פעמים בשבוע מיים וכל פעם 20-40 ליטר - תלוי בגיל העץ. יש טפטפות כפתור שיכולות לתת 4 או 8 ליטר בשעה ואולי יותר - תעשי את החישובים כמה צריך.
חשוב גם שתהיה צלחת גדולה לעץ ושהיא תהיה מלאה בגבבה (עלים ורסק של עשבים וענפים קטנים שימנעו פגיעת השמש (והגשם) באדמה ויצמצמו ההתאדות). כדאי שצינור טפטפות יהיה מתחת לגבבה...
(אני משקה את העצים בצינור 2-3 פעמים בשבוע; רואה בעיניים שהצלחת מתמלאת ומנצל את הדקה של השקייה לבחון את העץ)
תמיר
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

Re: פתרון לבעיית המלפפון

הודעהעל ידי ראובן אורן » 09 יולי 2015,14:04

הדס ת כתב:עד היום לא הייתה לי בעיה של השקייה באדנית, הצמחים גודלים שם לא רע.
לגבי העצים:
עץ הזית הכי מבוגר - בן 20 שנה
ליצי - בן שנתיים בערך.
פג'ויה ,מנגו, אבוקדו, פומלה - בני 3 בערך.
לימון, תפוז, קלמנטינה - בני שבע שנים

הגנן סיבב את צינור הטפטפת מסביב לעצים מספר פעמים (2-3) והם מושקים כמו כל הפרחים שבשורה איתם. (צינור טפטפת אחד ארוך בשורה).
כרגע הכל מושקה פעמיים ביום למשך רבע שעה כל פעם

טוב, אז ככה
עץ זית - אפשר לוותר על ההשקייה בכלל. הוא מבוגר וןמבוסס ויודע להגיע לשכבת המים שנותרה מהחורף.
ליצ'י וכל עץ טרופי ולמעשה, כל העצים שלך, כולל ההדרים - יש לעשות לו 'צלחת' בקוטר של כ 60 ס"מ וכל שנה, להוסיף עוד 10 ס"מ בקוטר, עד שמגיעים לצלחת בקוטר 1 מטר. הצלחת תהייה בעומק של כ 25 ס"מ בשוליה / בהיקף שלה ורדודה יותר ככל שהיא קרובה לגזע.
צינור הטפטפת יהיה מושקע בשוליים העמוקים ולא צמוד לגזע !! למה? כי צמח בן 3-4 שנים ומעלה, אין לו שורשים מתחת לגזע! השורשים מתפתחים לעומק טלצדדים!! בגדול, מבנה השורשים באדמה, נראה כמו 'תמונת ראי' של הענפים למעלה :!:

הצלחת תהייה מלאה ב'חיפוי' עד לגובה פני הקרקע. החיפוי מתפרק לאיטו ועל כן יש לחדשו מפעם לפעם, כי הוא מתפרק והופך לקומפוסט והומוס הנספגים באדמה.

ומכאן לאחד העקרונות החשובים ביותר בהרמוניה האורגנית הגינונית - שם עלה מאו שארית פרי או ענף גזום.., לא יוצא נהגינה שלכם. הכל חייב !!! לחזור לאדמה. עלי השלכת הענפים הגזוןמים.. הכל ! כי אם הם יוצאים מהגינה.., כל המינרלים שיש בהם ושנלקחו מהגינה, יהיו חסרים באדמה ואז.. 'חסר מינרלים' ו..תחילת מחלות בעצים.
אז עלים בסדר, מה עם הענפים הדקים? עורמים אותם על המדשאה או בחלק פנוי בגינה ו.. עוברים עליהם עם מכסחת הדשא והופכים אותם ל'סלט קצוץ דק' וממלאים הצלחות או מרימים נערימת קומפוסט.
והענפים העבים?! נחותכים, מייבשים ושוקפים אותם בחצי חבית או 'מדורה' כלשהי ושומרים מכל משמר, את האפר. הוא מתא במינרלים מסוג זרחן ואשלגן. אם הם חסרים לעץ, הוא מתחיל לחלות בכל מיני סוגים של מחלות עלים. מוסיפים אפר לצלחות ואין מזיקים יותר.

ולגבי ההשקייה - עץ צעיר בן שנתיים, השקייה כל יומיים 0 כל פעם כ 10 מליטר מים. סה"כ 20 ליטר בשבוע !!!
עץ בן 4 שנים ומעלה - 40 ליטר בשבוע, ב 2 סיבובים - כל 3 ימים 20 ליטר

וזהו! לא פעמיים ביום ולא כל יום !! ע"י ההשקייה הסרוגית, השורשים רודפים אחרי המים המחלחלים ומעמיקים למטה למטה. כך העץ לומד להיות עצמאי וובגרותו, כמעט ולא יצטרך השקייה מלאכותי בכלל. זון הכללה קצת הכללתית.. כח עצים טרופיים, אוהבים חום והרבה מים, אבל זה היה כדי לשבר לך את האוזן - עץ מבוגר שגודל נכול, לא צריך השקייה מלאכותית, בדייוק כמו הבוסתנים בגליל או בכל מקום אחר - אין שם ברז או טפטפות.
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: הגינה שלי - הדס

הודעהעל ידי רונית מ » 09 יולי 2015,14:04

לגבי אי השקיית עץ הזית - היתה לי עוזרת ערבייה שטענה שאם משקים את עץ הזית בקיץ, הזיתים יוצאים לא טעימים ולא טובים להחמצה.
לא יודעת כמה זה אגדת עם וכמה זו אמת המבוססת על נסיון חקלאי עשיר... אבל זה נכנס לי לראש כמשהו נכון.
רונית מ
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 09 יולי 2015,14:04

לפני כמה שנים טובות, הייתי מסתובב ברחבי הארץ, קיבוצים ומושבים, במטעים מכל הסוגים, לצרכי למידה והשכלה כמובן.

באחד הקיבוצים, ביליתי ארוכות עם מרכז ענף ותיק ובסיורנו במטע הנשירים הענק, ראיתי גם שורה של עצי זית מסוגים שונים
לשאלתי, גילה לי האיש את הסוד הכמוס שלהם - אלו עצי זית מזנים מיוחדים שנועדו לצרכי המטבח של המשק בלבד, להחמצה.
שאלתי אותו לגבי הסרוגייות הידועה של הזיתים והוא חייך וגילה לי ש.. סרוגייות רלוונטית לגידול בעל - טבעי, ללא השקייה. שורת עצי הזית ההיא, נמצאת בתוך מטע הנשירים ומקבלת השקייה נדיבה, כל הזמן, כמו הנשירים ועל כן, הסרוגייות ממש לא מורגשת.., אלא באחוזים נמוכים. והאיכות טובה מאוד, על פי דיווחיו של האקונומיסט המומחה מהמטבח שמטפל אישית בהחמצת הזייתים.
אפרופו, המומחה הזה, לא משרה את הזיתים במים ומחליף מים כל יום וכו'.., רק שוטף מלכלוך ואבק ו.. לחבייות ההחמצה הגדולות.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי הדס ת » 10 יולי 2015,14:04

אז ככה:
הגבהתי את המלפפונים וגזמתי להם את העלים הנגועים בתור התחלה.
עגבניות- האם מומלץ לגזום עלים? שמעתי מגנן אחד שמומלץ לגזום חלק מהעלים מכיוון שהם גוזלים לשיח הרבה מהאנרגיה שהוא צריך במקום שתלך לעגבניות.

בצינורות הטפטפת שלי יש חור כל 30 ס"מ. הצינורות לא צמודים לגזע אלא במרחק מסויים מהגזע.

מה זו הצלחת עליה אתם מדברים? איך יוצרים אותה ומה שמים בפנים, מה זה החיפוי? צריך גם את זה וגם להשקות במים שהושרו עם הומוס?
צילמתי את העצים שלי ואני מצרפת תמונות. לא ניתן להגדיל את הצלחת הזו בכל שנה כי הם מגודרים בתוחם.
כרגע חשבתי להשאיר את כל הצינורות השקייה כמו שהם ולהוסיף השקייה אם צריך בנוסף, זה בסדר? האם ההשקייה חייבת להיות ידנית כל כמה ימים או שיש פתרון אחר?

לגבי הגבבה, כמו שציינתי פיזרנו מעל האדמה שבבי עץ, זה אמור לעשות את העבודה אני מניחה. הצינורות מתחת.

כמו שציינתי יש לנו דשא סינטטי ולכן אין לנו מקסחת דשא. יש פתרונות אחרים בנושא?
לצערי, הגנן שהיה פה שבוע שעבר גזם את כל הגינה והעיף את כל הגזם לפח.
קבצים מצורפים
DSC_0286.JPG
זית
DSC_0286.JPG (196.25 KiB) נצפה 1655 פעמים
אבוקדו.jpg
אבוקדו
אבוקדו.jpg (239.72 KiB) נצפה 10832 פעמים
לימון.jpg
לימון
לימון.jpg (235.79 KiB) נצפה 10832 פעמים
ליצי.JPG
ליצי
ליצי.JPG (218.33 KiB) נצפה 10832 פעמים
מנגו.jpg
מנגו
מנגו.jpg (217.66 KiB) נצפה 10832 פעמים
הדס ת
גנן חדש

הודעהעל ידי הדס ת » 10 יולי 2015,14:04

עוד מתמונות העצים
קבצים מצורפים
פגויה.jpg
פגויה
פגויה.jpg (161.52 KiB) נצפה 10832 פעמים
פומלה.jpg
פומלה
פומלה.jpg (262.05 KiB) נצפה 10832 פעמים
קלמנטינה.jpg
קלמנטינה
קלמנטינה.jpg (272.25 KiB) נצפה 10832 פעמים
תפוז.jpg
תפוז
תפוז.jpg (219.11 KiB) נצפה 10832 פעמים
הדס ת
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 10 יולי 2015,14:04

א. 'גבבה' או 'חיפוי' זה למעשה, אותו הדבר. השתדלו לחתוך ולקצץ ענפים ולשמור אותם עם עלי שלכת ובהם להשתמש לחיפוי. אם תצליחו להשיג 'קש'.. מה טוב! גבבה משובחת לחיפוי.

ב. עגבנייות, אם מדלים אותם לגובה ולא שרועות, יש להוריד להן, דרך קבע, את ה'חזירים' - אלו ענפים חדשים היוצאים בין גזע הצמח לבין ענף ותיק.

ג. 'לא יודע מה זה 'מרחק מסויים', אבל, כפי שכתבתי למעלה, מתחת לגזע של עץ בוגר, אין שורשים !! אם הצינור בהיקף של הצלחת אז המים מחלחלים למטה (גרוויטציה) ולצדדים ('נימייות') וכך השורשים שבהיקף העץ, מקבלים מים

ד. מה זה צלחת?
הנה
קבצים מצורפים
צלחת.jpg
צלחת עץ.jpg

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי הדס ת » 11 יולי 2015,14:04

זו התוצאה אחרי סידור הערוגה. גזמנו וסידרנו הכל. מקווה שלא גזמנו יותר מידי.
שמתי בעציץ את כל מה שהוצאנו. חשבתי לשים את זה על האדמה בתור חיפוי כמו שאמרת אבל אין לי איך לקצוץ את הכל. יש רעיונות?
איפה יש מאמרים שאוכל לקרוא בנושא ההשקייה של העצים והצלחות?
אני צריכה לעשות קצת עבודת שכנוע קודם :wink:
תודה
קבצים מצורפים
20150711_125008.jpg
הדס ת
גנן חדש

בנוסף, קניתי הומוס, ואני קצת מבולבלת. המלצת להשקות עם מים שהושרו בהומוס. ומצד שני אני יודעת שמידי כמה חודשים צריך להוסיף לאדמה הומוס.
אז מתי עושים את זה ומתי עושים את זה?
הדס ת
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 11 יולי 2015,14:04

יפה יפה... :)

מה שקופץ לנו, אוטומטית לעיניים.., זו האדמה החשופה והאדומה :geek: רצוי מאוד שהיא תהייה יותר מקומפסטת, יותר 'שחורה'.
מציע, כבר כעת, לפזר עליה , בצורה אחידה, שכבה של כ 3 ס"מ קומפוסט. כן, כבר כעת.
כשתסתיים העונה של ירקות אלו, כל שנותר זה להפוך את האדמה עם קילשון, לערבב וליישר, לתת לה לנוח כשבוע ואז, לשתול ירקות חדשים.
החומר הירוק שבעציץ, יכול להישאר שם (עדיף במקום מוצל!) ותראי שהוא יצמצם נפח במהירות. תוכלי להוסיף עליו שכבה של 2-3 ס"מ קומפוסט וזה יתחיל מחזור ננאה של קומפוסטציה.

מצאי פינה עם אדמה חשופה ומוצלת, ויסדי לך 'פינה' של 'ערימת קומפוסט'. לא! זה לא מסריח ולא 'עושה / מביא עכברים.. :) זה פשוט תנליך טבעי, כמו שמתרחש בתחתית כל יער וחורשה טבעיים.
זה יהיה יותר נוח ואסטטי אם תהייה מסגרת עץ על האדמה. כל ארון מטבח ישן, יתאים לכך או שתבנו משהו דומה משארייות קרשים.
כן, כמעט לכל חברי הפורום כאן, יש ערימת קומפוסט נבגינה - צעד אלמנטרי בגינה האורגנית ששום דבר לא יוצא ממנה :nod:

חומר הנגנס לערימה, מספיק שיהיה קצוץ עם מזמרה.., כך תהייה לך התחלה קלה יותר.
הפורום מלא בחומר כתוב בנושא. זה למעשה הנושא העיקרי והראשוני שבו התחלתי לפמפם את ה'אורגנייות' וזה ההנושא הראשי בהרצאות שלי..

מציע, כדי שלא תלכי לאיבוד, על ההתחלה.., לשאול כאן כל שאלה ותקבלי תשובות קצרות וממוקדות..

ולגבי הומוס - לא מפזרים הומוס חופשי על האדמה.., מאלא אם כן יש לך הרבה כסף מיותר.. :) ההומוס הוא מזון זמין מיידית לשורשי הצמחים. בתוך בור שתילה של צמח כלשהו, מכניסים חצי כוס הומוס בלבד ! לנזנה של צמחים שתולים כבר, פשוט מכינים 'תה הומוס' - מכניסים לדלי או מיכל כלשהו הומוס ומים ביחס של 1:10 , מערבבים ומוזגים לכל צמח בנפרד.
כמה? פעם בשבוע, ספל (חצי ליטר כזב..) לכל צמח בוגר

'תה הומוס' חשוב במיוחד לצמחים הגדלים בעציצים או אדנייות, כי הם לא מחוברים לאדמה.

לאט לאט..., אנחנו כאן :y:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

אני אוסיף קומפוסט, אבל את הקומפוסט שמים בשביל להעשיר את הקרקע, לא? ומה עם חיפוי? לא צריך בערוגה?
את העלים שכרגע יש בעציץ לא כדאי לפזר על הקרקע? הם צריכים לעבור תהליך קודם?
אין לי בגינה מקום מוצל לאורך כל היום, קומפוסט חייב צל מלא?
אני מאוד חוששת ממקקים וכו וקראתי לא מעט על כאלו כתוצאה מטיפול לא נכון בערימת קומפוסט.
לכן אני מעדיפה כרגע להשאיר את זה לשלב מאוחר יותר כשארכוש ביטחון בתהליך.
מכיוון שאין לי עציצים והכל שתול באדמה אני מבינה שאני צריכה רק קומפוסט וחיפוי כרגע(?)
אם אני לא מתחילה את תהליך ערימת הקומפוסט כרגע אין לי מה לעשות עם העלים שבעציץ?
הדס ת
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 11 יולי 2015,14:04

הדס ת כתב:אני אוסיף קומפוסט, אבל את הקומפוסט שמים בשביל להעשיר את הקרקע, לא? ומה עם חיפוי? לא צריך בערוגה?
את העלים שכרגע יש בעציץ לא כדאי לפזר על הקרקע? הם צריכים לעבור תהליך קודם?
אין לי בגינה מקום מוצל לאורך כל היום, קומפוסט חייב צל מלא?
אני מאוד חוששת ממקקים וכו וקראתי לא מעט על כאלו כתוצאה מטיפול לא נכון בערימת קומפוסט.
לכן אני מעדיפה כרגע להשאיר את זה לשלב מאוחר יותר כשארכוש ביטחון בתהליך.
מכיוון שאין לי עציצים והכל שתול באדמה אני מבינה שאני צריכה רק קומפוסט וחיפוי כרגע(?)
אם אני לא מתחילה את תהליך ערימת הקומפוסט כרגע אין לי מה לעשות עם העלים שבעציץ?

קומפוסט אנו מצניעים באדמה כדי לשפר אותה מבחינה 'טכנית' ואורגנית. הקומפוסט מכיל מעט מינרלים והרבה חומר אורגני המשמש גם 'סביבה טובה' ליצורי האדמה הניזונים ממנו והגללים שהם פולטים, הם למעשה, הומוס !!
כן, את יכולה לפזר אותם על האדמה והם ישמשו כחיפוי. ו..יתפרקו לאט לאט. כשיש חיפוי טוב ועבה על האדמה, הוא משמש גם כבית מזמין לכל מיני יצורים חיוביים שישמרו על הצמחים והירקות שלך מכנימות ושאר מזיקים.
כמו שכתבתי למעלה, אני 'קמת' מכיר את הטענות והפוביות העממיות, נגד 'ערימת קומפוסט' :lol: - 'זה מביא עכברים'.., 'זה עושה ג'וקים', לכן המלצתי לך להתחיל עם הגזם מהגינה.., כח זה לא 'עושה ג'וקים' :rofl:
אבל, אין מה למהר.., לאט לאט

את יכולה לרכוש שק אחד של הומוס ולפנק את צמחי הירקות, פעם בשבוע ב'תה הומוס'. כי האדמה אצלך לא כל כך אורגנית.., היא רק אדמה ובלי הרבה חומרי מזון כמו שאדמה צריכה להיות.

לכן כדאי לפנק את האדמה והצמחים, לפני שיתחילו שוב מחלות או מזיקים (ראי מה כתוב ב'חתימה' שלי)
ולהתחיל עם 'חיפוי' של קומפוסט , כמו שכתבתי למעלה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי הדס ת » 12 יולי 2015,14:04

שלום,
בנוגע למלפפונים. אמנם תלשתי את העלים שהיו נגועים קשה בכנימות. אך נשארו מעט והיום נאלצתי לתלוש עוד אחד שנראה לי שהתרבו עליו הכנימות שנשארו.
באיזו שעה הכי מומלץ לרסס את העלים במים המהולים בסבון?
לגבי העלים שגזמתי והתייבשו , לפזר אותם כמו שהם על האדמה? אין לי רעיון איך לגזום אותם שיהיו דקים והם עדיין תופסים כמעט את אותו הנפח בעציץ.
לפזר אותם על הקומפוסט שפיזרתי?
מתי כדאי לפזר קומפוסט בפעם הבאה? ואז, פשוט לפזר על העלים ולערבב?
הדס ת
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 12 יולי 2015,14:04

הדס ת כתב:שלום,
בנוגע למלפפונים. אמנם תלשתי את העלים שהיו נגועים קשה בכנימות. אך נשארו מעט והיום נאלצתי לתלוש עוד אחד שנראה לי שהתרבו עליו הכנימות שנשארו.
באיזו שעה הכי מומלץ לרסס את העלים במים המהולים בסבון?
לגבי העלים שגזמתי והתייבשו , לפזר אותם כמו שהם על האדמה? אין לי רעיון איך לגזום אותם שיהיו דקים והם עדיין תופסים כמעט את אותו הנפח בעציץ.
לפזר אותם על הקומפוסט שפיזרתי?
מתי כדאי לפזר קומפוסט בפעם הבאה? ואז, פשוט לפזר על העלים ולערבב?

ריסוס בתמיסת סבון, רצוי בבוקר או בערב. רק לא כשהשמש בשיאה

העלים דקיקים והם יתפרקו במהירות. כן, על הקומפוסט, חופשי.

בסיום העונה שלהם ועם עקירת הצמחים. גם להשאיר הצמחים העקורים על האדמה ועם קילשון, להפוך את האדמה, לפזר שוב שכבה של כ 3 ס"מ קומפוסט ואז, להפוך שוב וליישר יפה עם מגרפה.
את האדמה שתנוח כך לפחות שבוע ! יש להשקות בערך פעם ביומיים, כדי שהקומפוסט המוצנע בה 'יתחיל לעבוד'

הדס, אני מבטיח לך שלאחר הטיפולים הללו באדמה.., תראי את ההבדל התהומי בין ה'לפני' וה'אחרי' בגידולים העתידיים !!!

ועוד משהו קטן. את שם, ואנחנו, כאן. אז כל המינונים שאני נותן מרחוק לגבי כמות הקומפוסט הם די 'כלליים'. לאט לאט תקחי פיקוד לידיים שלך ותחליטי לבד, האם האדמה עדיין 'חמרה חרסיתית' כמו חימר.., או שצריך להוסיף לה, עוד קומפוסט..

בהצלחה,

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי הדס ת » 15 יולי 2015,14:04

1. שתלתי באותה ערוגה גם פלפל (מתוק) והוא מתחיל עכשיו להתפתח כשמגיעה אליו השמש ולא מוסתרת על ידי העגבניות.
יש משהו שאני צריכה לעשות לגבי הפלפל כדי שיצמח טוב (תמיכה, גזימה או משהו אחר...?).
2. רוקנתי שק של 25 ליטר קומפוסט על האדמה (לא ערבבתי אותו עם האדמה, רק פיזרתי) אבל זה לא מכסה 2-3 ס"מ עדיין כמו שאמרת שצריך.
אני צריכה לרוקן עוד שק אחד לפחות נראה לי על מנת להגיע ל2-3 ס"מ.
בכל אופן, אח"כ אני אפזר את העלים שגזמתי אבל רציתי לדעת אם לפזר גם את הגבעולים (הם עבים יותר ולא דקים כמו העלים אז לא יתפרקו כל כך מהר)
וגם את העגבניות הירוקות שלא הספיקו להבשיל להשאיר על האדמה? או לזרוק אותן?
יכול להיות שהזרעים שבתוך העגבניות הירוקות יוציאו שתילים חדשים או שאין סיכוי וזה רק ירקב על האדמה?
3.יש מכשיר כלשהו (לא מכסחת דשא) שאפשר לקנות על מנת לקצוץ את כל הערימה הזו? כדי שהתהליך יעבוד יותר מהר?
4. כשאני משקה בתה הומוס, להשקות רק את הנקודה באדמה שבה יוצא הצמח? או לפזר באופן אחיד על כל האדמה?

תודה מראש!
הדס ת
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 15 יולי 2015,14:04

1. כן, מוט/מקל דק בגובה של כ 1- 1.5 מטר.., לתקוע באדמה צמוד לצמח ולקשור ביניהם, כל כ 25 ס"מ, אסל לא בקשר מהודק, כדי שהצמח לא ייפצע. אפשר להשתמש בפיסות בד מחולצה או בד כלשהו.

2. כן, את צודקת. אני עדיין בראש, עם שקים של 30 ליטר. הרוב עברו ל 25 ליטר ונשארו באותו המחיר - עוד 'אקט שיווקי' לעבוד עלינו.. :(
הכל נשאר בגינה שלך ולא יוצא החוצה. קצצו כמה שניתן, עם מזמרה והשאירו על האדמה. הכל מתפרק! גם דברים גסים, כמו גבעולים, יתפרקו בסוף ובינתיים יהיו 'חיפוי'. לקראת שתילה חדשה, כשתהפכו את האדמה, הכל יתערבב והאדמה תתמלא חומרים אורגניים שיעשירו את המבנה שלה.

3. המכשיר המקורי והיעודי, הוא 'מרסקת גזם'. אבל, מתאים יותר לבעלי גינה גדולה. מכשיר חשמלי שעולה כ 1,500 ש"ח ומעלה.. נראה כך (דוגמה !) תמונה

4. כן, מדוייק !
כששותלים צמח חדש, עושים בור באדמה. את האדמה שהוצאנו מערבבים 50:50 עם קומפוסו ועם התערובת, ממלאים את הבור.
אבל... !! בתחתית הבור, לפני שמכניסים את הצמח, שופכים מעט הומוס שישמש כמזון התחלתי לצמח.
כשיש צמח שתול כבר, אז מכינים תה הומוס ומשקים אותו פעם בשבוע.. בכמות.. תלוי בגודל הצמח.. 'חצי ליטר' לצמח מניב פירות.. פחות או יותר.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי הדס ת » 15 יולי 2015,14:04

תודה רבה על התשובות המהירות,
1. לא הבנתי, במה אני צודקת, בכך שהזרעים שבתוך העגבניות ינבטו או שהם ירקבו אך לא ינבטו?
2. יש המלצה על מזמרה? מה חשוב לבדוק כשקונים אחת?
הדס ת
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 16 יולי 2015,14:04

הדס ת כתב:תודה רבה על התשובות המהירות,
1. לא הבנתי, במה אני צודקת, בכך שהזרעים שבתוך העגבניות ינבטו או שהם ירקבו אך לא ינבטו?
2. יש המלצה על מזמרה? מה חשוב לבדוק כשקונים אחת?

בד"כ, בעגבנייות ירוקות, אין זרעים בשלים וחייוניים עדיין. אבל צמחים תמיד מפתיעים..
אז ייכול להיות בהחלט שהזרעים ינבטו..., אז מה?! מאכסימום יהיו לך שתילים בחינם ! :)

מזמרה איכותית עולה מ 60 ש"ח ומעלה..
יש מזמרות פשוטות, ב 18-20 ש"ח. עושות את העבודה והן יכולות להחזיק כמה שנים טובות
תלוי במחדת השימוש שלכם במזמרה.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי הדס ת » 16 יולי 2015,14:04

מה דעתך על המוצר הבא?
מפוח עלים חשמלי HYUNDAI דגם HD-6120

מפוח עלים חשמלי 2800W
הספק: 2800W
גורס ביחס : 1:10
שק איסוף ענק : 35 ל'
עוצמת נשיפה : 280 קמ"ש
מהירות שאיבה: 15 מ'/דקה
משקל: 4 ק“ג
3 ב 1 שואב/נושף/גורס
גלגלת קדמית + הטייה לנוחות בעבודה
דגם HD-6120

http://www.zap.co.il/modelofflinestores ... lid=893065

אני צריכה גם ככה מפוח לגינה...
אבל השאלה היא אם הגורס יהיה טוב
הדס ת
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 16 יולי 2015,14:04

אין לי ניסיון ומידע.. לגבי המפוח / שואב הספציפי הזה

ללית - מפוח זה טוב, במיוחד למי שיש גינה מחופה בטוף או בשבבי עץ
ואני מתכוון למפוח.., כשהוא נושב אויר החוצה !
לעומת זאת הקטע של 'שואב' עם ההתקן הגורס.., לא כל כך טוב, כי ברגע שנשאבת פנימה אבן או 'שבב' עץ גדול וקשה, ה"מגרסה" שבפנים נשברת !

אבל, מבואי נמתין לעוד תשובות מאחרים.., אולי למישהו יש ניסיון ו..יחדש לנו משהו.. :geek:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־50 אורחים