הגינה שלי - הדס

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: הגינה שלי - הדס

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 16 יולי 2015,14:04

מפוח כזה שוכב לי במחסן כבר שנתיים.
פיל לבן.
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי הדס ת » 16 יולי 2015,14:04

אבי, יש לך מכסחת דשא? אם לא אז איך אתה קוצץ את הענפים/כל הגזם?
עם מזמרה רגילה זו נראית לי עבודה קשה.
הדס ת
גנן חדש

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 16 יולי 2015,14:04

הדס ת כתב:אבי, יש לך מכסחת דשא? אם לא אז איך אתה קוצץ את הענפים/כל הגזם?
עם מזמרה רגילה זו נראית לי עבודה קשה.

יש לי מכסחת דשא,וחרמש מוטורי.
השואב הזה שואב עלים,לא ענפים.
עלים לא צריך לקצץ.
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי הדס ת » 17 יולי 2015,14:04

משהו נראה לי לא בסדר עם עץ המנגו.
היום מצאנו מנגו אחד שנפל מהעץ. ועוד אחד חצי תלוש.
העלים וגם חלק מהענפים קיבלו נקודות.
צירפתי תמונות.
מה זה ומה לעשות?
קבצים מצורפים
IMG_20150717_105205.jpg
IMG_20150717_105205.jpg (213.43 KiB) נצפה 9505 פעמים
IMG_20150717_105235.jpg
IMG_20150717_105235.jpg (240.16 KiB) נצפה 1452 פעמים
IMG_20150717_105247.jpg
IMG_20150717_105247.jpg (245.69 KiB) נצפה 1452 פעמים
הדס ת
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 17 יולי 2015,14:04

א. העץ צעיר מאוד לנשיאת פירות ! הוא כנראה בן 3... ?! לענפים אין עובי וכוח לשאת פירות גדולים. יהעץ סובל ונאנק ! ש לתמוך הענפים עם הפירות עם מקלות / מוטות התקועים באדמה ואליהם לקשור את הענפים הדקים

ב. הנקודות.. - מישהו ריסס משהו שם.., צבע או.. נוזל לניקוי חלונות.., או שמישהו עבד שם עם משור מוטורי ושמן התיז על העלים..

ג. כללית, למנגו יש בית שורשים מאוד רחב, לכן מומלץ מאוד ליצור לו צלחת בקוטר 1 מטר, מסביב לגזע. כן, כבר עכשיו. והצלחת תהייה מלאה בחיפוי של עלים יבשים וכדומה. הוא צמח טרופי - אוהב חום ו.. אדמה לחה ומים.
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי באדי » 17 יולי 2015,14:04

מנגו עושה דילול עצמי של פירות בהתאם ליכולתו להזין אותם.
לפעמים הוא משיר פירות שנראים כאילו הם ממשיכים עד הסוף...
לא צריך להתרגש, זה לא עץ מסחרי.
באדי
גנן באימונים

הודעהעל ידי הדס ת » 18 יולי 2015,14:04

שלום שוב,
קנינו היום שתיל נענע בשביל לשתול אותה בעדנית.
איזו אדמה לשים בעדנית לפני שאני מעבירה את השתיל?
יש עוד המלצות בעניין?
הדס ת
גנן חדש

עוד שאלה,
את כל העלים והענפים של העגבניות שגזמתי שמתי בעציץ ריק עד שאסיים עם שכבת הקומפוסט,
היום רציתי לחפות את הערוגה בהם וגיליתי שבפנים הכל נרקב ויש המון נמלים ועובש בפנים.
אני מניחה שצריך עכשיו לזרוק הכל לפח, נכון?
הדס ת
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 18 יולי 2015,14:04

הדס ת כתב:שלום שוב,
קנינו היום שתיל נענע בשביל לשתול אותה בעדנית.
איזו אדמה לשים בעדנית לפני שאני מעבירה את השתיל?
יש עוד המלצות בעניין?

מאחר ומדובר בצמח מאכל ש.. נכנס לפה שלנו, אז רק אדמה מקומית.., מהגינה או מערימה מזדמנת. לערבב חצי חצי עם קומפוסט (50:50) ולמלא האדנית ('אדנית' מלשון 'אדן החלון') עד הסוף. לאחר ההשקייה, האדמה תתרבץ ותשקע כמה ס"מ.
שמש מלאה והרבה מים ! הרבה מים.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הדס ת כתב:עוד שאלה,
את כל העלים והענפים של העגבניות שגזמתי שמתי בעציץ ריק עד שאסיים עם שכבת הקומפוסט,
היום רציתי לחפות את הערוגה בהם וגיליתי שבפנים הכל נרקב ויש המון נמלים ועובש בפנים.
אני מניחה שצריך עכשיו לזרוק הכל לפח, נכון?

'נרקב' ו.. 'עובש'.. זה חלק בלתי נפרד מהקומפוסטציה !
זה ההליך הטבעי. כולל נמלים ושאר יצורים... טחבייות, צבטנים..
פזרי על החוצר הצמחי הגלוי, מעט קומפוסט קנוי, שיכסה אותו ו..כאילו שזה עציץ נענע, תשקי גם אותו, מדי פעם. מהר מאוד תראי שהמפלס יורד, מצטמצם בנפח. אז תוסיפי עוד חומר צמחי ועלייו קומפוסט וחוזר חלילה.

זו ההתחלה ! בהמש/ך, מצאי פינה מוצלת, עם אדמה חשופה ושם, הניחי איזו מסגרת תוחמת על האדמה ובה תרכזי את כל השארייות מהגינה ו... יש לך התחלה יפה של 'ערימת קומפוסט', טבעית וקלאסית ! :nod:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

1.אני לא יודעת מה זה אדמה מקומית, במשתלה מכרו לנו תערובת שתילה (בשביל העדנית של הנענע), זה לא טוב?

לגבי העלים היבשים בעציץ, אני יודעת שההמלצה שלך היא להקים מיכל קומפוסט אבל לא תכננתי להקים אותו כרגע,
יש לי עדיין יותר מידי שאלות בעניין.
2.אז אם אני לא מתכננת להמשיך את העניין אלא רק להשתמש במה שיש לי כרגע עליי לזרוק את העציץ שמעלה עובש?

3. אם אפזר על העציץ כרגע קומפוסט ואשקה אותו (פעם ביום? פעם בשבוע? מה זה מידי פעם ובאיזו כמות?) זה יסתדר?
4. לא צריך לערבב את התכולה מידי פעם? (כי זה כרגע בלתי אפשרי).
5. כמה קומפוסט להוסיף? רשמת מעט ומצד שני כאילו זה עציץ), אז לשים קומפוסט עד שכל העציץ מלא בקומפוסט או רק לפזר מעט?

אם הייתי מפזרת את העלים לפני שכל העובש הזה היה מתחיל, לא היה עובש באדמת הערוגה?
המון שאלות כמו שאמרתי... סידרתי אותם בנקודות כדי שיהיה יותר ברור כי אני בעצמי מבולבלת...
תודה מראש
הדס ת
גנן חדש

מה שאני מנסה להטמיע.. אצלך, זה את התובנה הבסיסית ב'קיימות אורגנית בגינה' - שום דבר לא יוצא מהגינה, הכל חוזר לאדמה :)
אז העציץ הגדול, זו התחלה טובה..
לא צריך לזרוק כלום! 'מעלה עובש' זה הליך של קומפוסטציה טבעית ונורמאלית! זה מסריח?! לא! יש לזה ריח כמו בחורשה מוצלת או יער.., נכון?!
כן, פעם ביומיים שלושה, מעט השקייה, כדי לשמור על לחות בפנים.
כמה קומפוסט? שכבה דקה שתכסה את החומר הירוק שיש בפנים.
למה? כי בהתחלה, החומר הירוק שהכנסת, אין הו חיידקים ופטרייות מפרקי תאית. אבל בקומפוסט הקנוי (שמיוצר מגללים של בקר..) יש. אז הקומפוסט משמש כקטליזטור לתחילת הקומפוסטציה אצלך.
כשתהייה לך פינה עם ערימת קומפוסט, יהיו יותר הרבה יצורים מפרקים בפנים והכל ירוץ יותר מהר.
לא, לא צריך לערבב. רק תשתדלי לשים בפנים בשכבות סרוגין - שארייות צמחים ועליהם שכבת קומפוסט ושוס ושוב..
והטבע יעשה את שלו

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

אוקי,
אני אשים בתוך העציץ קומפוסט ואשקה כל יומיים, לא אערבב ואני מבינה שזה צריך להיות בצל. ואז, תוך כמה זמן בערך יגמר התהליך בפנים ואוכל להשתמש בתוצר בשביל הערוגה?
אני מבינה שערימת קומפוסט צריכה להיות על אדמה חשופה ובעציץ התנאי הזה לא מתקיים, למה צריך אדמה חשופה?
אם הייתי מפזרת את שכבת העלים מהתחלה על אדמת הערוגה עדיין הייתי רואה את העובש הזה כמו עכשיו?

תוכל בבקשה לענות לי גם על השאלה לגבי תערובת השתילה של הנענע?
(אני לא יודעת מה זה אדמה מקומית, במשתלה מכרו לנו תערובת שתילה (בשביל העדנית של הנענע), זה לא טוב?)

תודה רבה על הסבלנות
הדס ת
גנן חדש

אווףףף.... עצבים !
כתבתי כבר תשובה ו... הפסקת חשמל ! עם 'הבטחה טלפונית' ש..עד 12 בלילה זה יתוקן.. :D
ו..חוזר.. ומתנתק שוב.. אפשר להשתגע..

טוב, איפה היינו?! :P

כן, אם היית מניחה שכבה עבה ויפה על הערוגה לפחות למשך שבועיים ואחר כך, לפני שתילה וזריעה הופכים את האדמה בקילשון ומצניעים הכל באדמה.., זה היה מעולה! ככה מעירים את האדמה !!

באדמה יש חיידקים חייוביים רדומים שמתעוררים לאחר השקייה או הצנעת חומר אורגני. זו הסיבה לריח הטוב שכעולה מהאדמה לאחר הגשם הראשוןץ

בערימת קומפוסט שאני מלמד להכין, התהליכים פשוט דומים מאוד לתהליכים בטבע ועל כן, התהליך מהיר! החיידקים מהאדמה מתחברים לערימה והכל פועל מהר

נמכרים9 בארץ כל מיני מוצרים הנקראים 'תערובת מצע לעציצים ואדנייות' - הרבה מהם, מכילים קרעי ספוג וכדורייות קלקר וזה מתאים אולי לצמחי נוי אבל לא לצמחים שאנו רוצים לאכול. אז או שתמצאי תערובת של חברת 'דשנית', או ממשתלות שמוכרות 'אדמה מעורבת בקומפוסט' או שתמצאי איזו ערימת אדמה באזור ותערבבי אותה עם קומפוסט

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי הדס ת » 19 יולי 2015,14:04

אם אתחיל את התהליך בימים אלו, עוד כמה זמן בערך אוכל לשפוך את התערובת על אדמת הערוגה?
כל הרעיון של החיפוי הלך לי, עכשיו האדמה של הערוגה חשופה ושחורה, ואני כל הזמן רואה נביטה חדשה של צמחים שאני לא מעוניינת בהם.
הדס ת
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 19 יולי 2015,14:04

מתי שאת רוצה! גם עכשיו.
והמשיכי להוסיף עוד ולכסות את האדמה.
כשיהיו לך שתילים חדשים לשתילה, פשוט היפכי את האדמה עם קילשון, הצניעי את כל מה שהיה על האדמה, ישרי יפה עם מגרפה ו.. שתלי

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי הדס ת » 19 יולי 2015,14:04

סלח לי על הבורות (פשוט לא מבינה), אבל אם אפשר לשים את הכל על האדמה כבר עכשיו עם כל העובש אז מה הרעיון של ערימת קומפוסט?
הייתי יכולה גם לזרוק באדמה עכשיו קליפות ביצים ושאריות ירקות והכל היה בסדר?

מקווה שאני לא משגעת, אבל יש לי עוד שאלה:
רשמת שאני יכולה לשים עוד כל הזמן, אז מתי זה יותר מידי? יותר מידי קומפוסט לא הופך להיות מזיק בכמות מוגזמת?
הדס ת
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 19 יולי 2015,14:04

את שמה על האדמה חומר אורגני.., לא קומפוסט !
החומר הזה יתפרק לאט לאט , מעל האדמה או כשהוא מוצנע בתוך האדמה. יתפרק לאט מאוד.
בערימת קומפוסט הפירוק הרבה יותר מהיר, כי ב'צפיפות שאנו יוצרים, יתרחש ריבוי מהיר מאוד של יצורים מפרקים - מחיידקים ועד לחרקים גדולים יותר.
קחי בחשבון שחומר אורגני שאת מעבירה למיחזור, ממצטמצם בנפחו ב.. 70% !! אז צריך הרבה חומר כדי שתתחיל להיות לך כמות משמעותית להתחלה של קומפוסט.

לא ! אם אין לך ערימת קומפוסט מסודרת, את לא ממחזרת שום אשפה אורגנית מהמטבח ! כי על פני האדמה זה לא יתקמפסט ורק תיצרי מפגע של ריח וזבובים.

הפירוק צריך להיות מסודר ואירובי, בערימה בצל ואז אין ריחות ואין זבובים.

לאט לאט

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי הדס ת » 24 יולי 2015,14:04

שלום,
מאז הביקור האחרון שלי פה ריססתי את המלפפון שלי פעמיים כי ראיתי את הכנימות הירוקות, היום הסתכלתי שוב ובאו אלי אורחים חדשים. :(
יצור מעופץ קטנטן לבן שגם הוא מתחת לעלים. ברגע שאני נוגעת בעלה הם קופצים ומעופפים מסביב. מצרפת תמונה. מה זה? ושוב, איך לטפל?
את התופעה של המעופפים האלו ראיתי בעיקר בעלים שיוצאים על החוט לכיוון הקיר. זהו קיר דרומי אבל הוא מוצל יחסית הרבה במהלך היום.
גם את המללפונים שכבר יצאו כבר לא רואים, כנראה הלכו לעולמם.

בנוגע להומוס, חיפשנו בכמה משתלות כבר הומוס ומשום מה אין במשתלות הומוס כרגע בטענה שזו לא תקופה טובה ושחסר. (אולי לא חיפשתי במשתלות הנכונות)
מהו מחיר סביר להומוס בערך? לכמה זמן משרים את ההומוס במים ומה עושים עם שאריות ההומוס אחרי שמשקים את כל המים?
ואם אני לא משתמשת בכל ה- 10 ליטר ביום אחד איך כדאי לשמור את המים?

לגבי הצלחות שצריך לעשות מסביב לגזע העצים. רציתי לדעת אם אפשר להשאיר פרחים וצמחייה בתחום הצלחת או שמטר מסביב לגזע לא כדאי שתהיה צמחייה.
חבל לי לעקור את הצמחים מסביב, אם אעקור את הצמחים מטר מסביב ליד כל גזע לא יישאר לי הרבה מקום לקצת צבע מהפרחים.

תודה
קבצים מצורפים
white.JPG
מעופפים לבנים
מלפפון.JPG
הערוגה
מנגו.JPG
עץ מנגו
תפוז.JPG
עץ תפוז
הדס ת
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 24 יולי 2015,14:04

יופי של תמונות !! מצויין :y:

היצור המעופף, הקטן והלבן, זה כנימת העש / עש הטבק - מתנחלים, מטילים ביצים ו..נזק לעלים ולצמח. העלים מתקפלים מתעוותים. ו... ו.
אז כן, זה מזיק !! וכמובן שמגיע לתחתית העלים, לחלק הקריר והמוצל. אם המלפפונים יהיו בשמש מלאה..יהיה להם חם מדי ולא יוציאו מלפפונים ואולי גם פרחים לא תראי.., אם הטמפרטורה סביבם, מעל 28-30 מ"צ
אז.. אולי תקופה לא נכל כך מתאימה לגדל מלפפונים אצלך
'מה עושים', בכל זאת?! נלחמים בהם - מרססים את תחתית העלים במיצוי שום המשמש לדחייה / הרחקה כי תמיסת סבון, לא תפגע בהם הםישר ממריאים ו..לך תרדוף אחריהם :(
אפשר מיצוי שום או מיצוי ניקוטין - מכירה?!

יופי, יש לך פרמטר טוב לבדוק מה זה 'משתלה נורמאלית' !! אין הומוס, תעברי הלאה! לא רציניים! רוצים למכור לך 'כימיקלים' - עזבי אותם.
מחיר- לא בדקתי לאחרונה.., כי רובנו, וגם אני מייצרים לבד את ההומוס, בגינה. אבל , פחות או יותר (הומוס דברת 25 ליטר. מחיר מחירון: ₪45.00. )
הומוס הוא חומר סופי - זמין מיידית לשורשים. הכיני כמות של כ 10 ליטר ('דלי') פעם ב 10 ימים - שבועיים, ופנקי את כל הצמחים. לא הוא לא מתקלקל, אם הוא נשאר.
החומר שנשאר בקרקעית?! מזגי גם אותו. הכל..

כן, הצלחות יכולות להיות מקושטות בצמחי נוי השתולים שם, או אפילו ב'פירמידה' של עציצים, העומדים אחד על השני, מסביב לעץ. השורשים של העץ נמצאים במפלס הרבה יותר עמוק משורשי הפרחים וכך, גם יהיה 'חיפוי' יפה ושימושי וגם חיסכון במים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־83 אורחים