הגינה שלי - הדס

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

אלו פרחים כדאי לשתול

הודעהעל ידי הדס ת » 02 יולי 2015,14:04

שלום,
בעבר הומלץ לי לשתול בגינה את כובע הנזיר בכדי להרחיק את פרפר לבנין הכרוב מהערוגה שלי.
הבנתי מהגנן שלי שאת הפרח הזה מוכרים בחורף ולא עכשיו...
אני רוצה להכין רשימה לגנן שלי של פרחים שהייתי רוצה בגינה ולכן אני שואלת אתכם על מה הייתם ממליצים בכדי להרחיק מזיקים מהערוגה, אם יש כאלו(?)
תודה
הדס ת
גנן חדש

Re: אלו פרחים כדאי לשתול

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 יולי 2015,14:04

היי הדס
אכן, 'כובע הנזיר' הוא צמח חורפי. כעת בימים חמים אלו, הוא 'ממשיך לחיות' רק במקומות מוצלים וקרירים בלבד
ובמקביל.., כמובן גם 'לבנין הכרוב'.., לא נראה כמעט בגינתנו, כי 'חם לו' מדי והוא מחבב את ירקות החורף העליים.
היחיד שראיתי לאחרונה, הוא במופע הצהוה לימוני. בלבן, לא ראיתי כבר הרבה זמן.

אולי תרחיבי, בכמה מילים, על גינתך ומה את מגדלת.. ואז נוכל להמשיך ולייעץ.

ו..עצה טובה וחשובה - אם לגינתך, לא ייכנס שום תכשיר כימי של 'דשן' או 'הדברה'..., לא יהיו מזיקים בגינה שלך !

כן, אני אומר זאת ב א ח ר י ו ת !
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי הדס ת » 02 יולי 2015,14:04

שלום ותודה על התגובה המהירה.
הגינה שלי מחולקת לשניים: עצים ופרחים בצד אחד וערוגה בנפרד. הדשא סינטטי.
בערוגה אני מדשנת מידי פעם רק הומוס.
בצד של הפרחים והעצים עד לפני כמה חודשים דישנו עם דישון המהול דרך ההשקיה אך הפסקנו עם בוא האביב.
העצים השתולים בגינה לפי הסדר הבא בשורה: אבוקדו האס, פג'ויה , תפוז, מנגו מאיה, לימון, פומלה, קלמנטינה, ליצי, עץ זית.
כרגע בערוגה שתלתי עגבניות שרי, מלפפון, פלפל (לא חריף).

דרך אגב שאלה בנוגע לעגבניות: מתי לקטוף? לחכות לצבע האדום או לקטוף קודם?
לצערי לא שמתי לעגבניות עמודים לטפס עליהם והן השתרעו להן. יש כבר המון עגבניות ירוקות ואני תוהה מתי הן יהפכו לאדומות כי הן כבר גדולות המון זמן.
הדס ת
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 יולי 2015,14:04

אזכיר רק עוד פעם אחת נוספת... :( רוצה לשמור על בריאותך ובריאות משפחתך? אל תדשני יותר ב'דשנים' - 20.20.20 ... או כל 'מספר' אחר.

למה? כי את לא יודעת אם באמת חסר לצמחים / לאדמה שלך מינרלים. ואם חסר.., כמה?!
פיטום של צמחים בדשנים, משגע להם את המטבוליזם הטבעים והפירות, אולי 'יראו יפה' אך, הערך התזונתי שלהם, לא קיים, כי הגידול המואז מדלג על כמה תהליכים חשובים ו..הפירות ללא ויטמינים !

דשני ב'תה הומוס' בלבד (ערבוב ההומוס במים ביחס של 1:10), פעם או פעמיים בשבוע, לירקות או לעצים צעירים. עצים בוגרים, בני 4 שנים ומעלה, לא צריכים.
ו.. עצים בוגרים, לא משקים בטפטפות !! (סתם ניחשתי... :P )

עגבנייות קוטפים רק כשהן אדומות לחלוטין בלי שום 'ירוק'. כי נהירוק זה הכלורופיל שבקליפה המייצר בפוטוסינטזה, סוכריים, עמילנים, חלבונים ו.. ויטמינים ! הצבע הכתום / אדום הוא לויקופן שאמור להפוך לויטמין A
אולי משהו מסתיר מהן את השמש ! נסי לאלתר הגבהות של העגבנייות מעל האדמה, כדי שיקבלו יותר שמש.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי הדס ת » 05 יולי 2015,14:04

שלום שוב,

האם ניתן להשקות בתה הומוס דרך הטפטפות? אני רוצה להמנע מכימיקלים אך לא רוצה להיות משועבדת לגינה.
ואם לא משקים עצים דרך טפטפות אך איך כן?

הגנן שלי היה אצלי בסוף השבוע ואמר שיש לי בגינה כמויות עצומות של נמלים. מה עליי לעשות?
יש כל כך הרבה מה ללמוד בנושא, איך מתחילים? מאיפה אפשר ללמוד?
תודה מראש
הדס ת
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 05 יולי 2015,14:04

הדס ת כתב:שלום שוב,

האם ניתן להשקות בתה הומוס דרך הטפטפות? אני רוצה להמנע מכימיקלים אך לא רוצה להיות משועבדת לגינה.
ואם לא משקים עצים דרך טפטפות אך איך כן?

הגנן שלי היה אצלי בסוף השבוע ואמר שיש לי בגינה כמויות עצומות של נמלים. מה עליי לעשות?
יש כל כך הרבה מה ללמוד בנושא, איך מתחילים? מאיפה אפשר ללמוד?
תודה מראש

כן, כאן המקום... לענייות דעתנו :)
אפשר לבצע 'חיפוש' על נושא מסויים, או.. להיכנס לארכיב ולעיין שם - יש שם ריכוז אדיר של מידע לפי נושאים.

וכמובן, אפשר לשאול פה, בשרשור שלך ! העלי כל פעם שאלה אחת ונענה לך בפרוטרוט..., מבטיח !
מציע שתעשי כמו כולם, היכנסי לפרופיל שלך ובמשבצת 'מיקום', הכניסי את מיקומך בארץ. לא צריך 'רחוב ומספר' :) מספיק עיר. זה יעזור הלכולנו מלתת לך הנחיות יותר מדוייקות לפי האזור בו את גרה וכמובן, תוכלי ליצור קשר עם מי שגר בסביבתך, לצרכי 'קח תן', כמנהגנו בפורום.

לגבי השקייה - עצי פרי, בני 4 שנים ומעלה, אמורים לקבל כ 40 ליטר מים ב 2 מנות שבועייות ( 20 + 20) ולא טיפטוף כל יום. מינון זה הוא בגדר 'טבלת אצבע' כללית מאוד, בלי שאנו יודעים עדיין את מיקומך בארץ (תנאים אטמוספריים, דרום, צפון, גובה.. וכו')

מסביב לכל עץ אמורה להיות 'צלחת' בעומק של כ 20 ס"מ לפחות ובקוטר של כ 1 מ' !
צינור הטפטפת המסוגל לתת ספיקה המתאימה למינון שכתבתי למעלה, יהיה טמון בשולי הצלחת (שזה המקום הנמוך ביותר ב'צלחת') והצלחת תהייה תמיד מלאה עד גדותיה ב'חיפוי' - חומר צמחי גרוס, כמו 'קש' או גזם יבש מהגינה. חומר זה מתפרק לאיטו ועל כן יש לחדשו מפעם לפעם. נושא החיפוי חשוב מאוד ויש עליו מאמרים מיוחדים ב...ארכיב. חשיבותו גבוהה עוד יותר לעצי הדר ו..עצים טרופיים.

לגבי הומוס - אל תטרחי לבצע סינון ולהכניס 'תה הומוס' למשאבת הדישון. פשוט, היכנסי לרוטינה של מתן 'תה הומוס ', פעם ב 10 ימים, לעצים, במיוחד לעצים צעירים וכמובן לירקות וצמחי תבלין ומאכל.

נמלים - מה הבעייה איתן? מפריעות במשהו?
(לא להרשות לגנן לפזר שום 'חומר נגד נמלים' !! אם בריאותך ובריאות כל יצור חי המסתובב בגינה, חשובה לך !! התייעצי תמיד עימנו !!

(נראה לי שאיזה גנן.., הולך לכעוס עלי מאוד... :lol: לא נורא, התרגלתי..)

הבמה שלך :geek:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הגינה שלי - הדס

הודעהעל ידי הדס ת » 08 יולי 2015,14:04

שלום,
בערוגה שלי יש מלפפון ועגבנייה.
העגבנייה גודלת לה בשלווה כרגע ואילו חלק מעלי המלפפון נראה עם כתמים לבנים (מצורפת תמונה).
מתחת לעלים הלבנים האלו נמאות כנראה כנימות והמון נמלים. עדיין יש לא מעט עלים נקיים.
מה עושים?
קבצים מצורפים
Image00001.jpg
2.jpg
3.jpg
3.jpg (247.45 KiB) נצפה 20238 פעמים
הדס ת
גנן חדש

Re: פתרון לבעיית המלפפון

הודעהעל ידי ראובן אורן » 08 יולי 2015,14:04

היי הדס

תני עוד קצת פרטים
האם המלפפון בשמש מלאה?
האם הצמח מודלה לגובה? או שוכב על האדמה??
איך את משקה אותו ובאיזו שעה?

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי הדס ת » 09 יולי 2015,14:04

לא יודעת בדיוק להגיד כמה שעות שמש יש עליו, אני מניחה שכמה שעות ביום, בעיקר בבוקר (צד מזרח).
הצמח התפשט קרוב לאדמה.
אני משקה את הערוגה באמצעות צינורות השקייה, עד השבוע השקאתי פעמיים ביום למשך חצי שעה. והשבוע הורדנו את הכמות לפעמיים ביום למשך רבע שעה כל פעם.
השעות שאנחנו משקים הן: שעה 3:00 ושעה 15:00.
הדס ת
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 09 יולי 2015,14:04

הדס ת כתב:לא יודעת בדיוק להגיד כמה שעות שמש יש עליו, אני מניחה שכמה שעות ביום, בעיקר בבוקר (צד מזרח).
הצמח התפשט קרוב לאדמה.
אני משקה את הערוגה באמצעות צינורות השקייה, עד השבוע השקאתי פעמיים ביום למשך חצי שעה. והשבוע הורדנו את הכמות לפעמיים ביום למשך רבע שעה כל פעם.
השעות שאנחנו משקים הן: שעה 3:00 ושעה 15:00.

יפה, 'חששתי' מכך.. :)
א. כיוון מזרח, די טוב למלפפונים! כך הם לא סובלים מהשמש הקופחת של הצהריים ! כי אם הטמפ' הסביבם עולה על 28 מעלות, הם לא יוציאו מלפפונים !

ב. מלפפונים חייבים לגדל לגובה ! ל ה ד ל ו ת - לתקוע עמוד בגובה של כ 2 מטר באדמה, סמוך לצמח ולקשור עם חוט כפול או סרט בד (כדי שלא לפצוע את הצמח..), את הצמח אל המוט. כשהצמח עובר את גובה העמוד, אפשר לקשור לראש העמוד עוד חבל מתוח ועלי הצמח 'ירוץ' לאורך.
למה? כי מלפפון הוא צמח מטפס - זה טבעו! כל עלה מסוכך (כמו מטרייה) על הפרח הנקבי שממנו יצא מלפפון. כשהוא שרוע, אין חשיפה טובה לשמש, אין הגנה משמש יוקדת ו.. היצורים המעופפים המאביקים, לא יכולים לבצע עבודתם ולהעביר אבקה מפרחים זכריים לנקביים = אין הפרייה = אין מלפפונים

ג. צמח שרוע צובר ושומר על לחות גבוהה וזה מאוד אהוב על מזיקים, כמו שצילמת בתחתית העלים שלך. כי תחתית העלים חשוכה ולחה, כמו שהם אוהבים. כשהצמח יהיה מודלה לגובה, הרוח והשמש ישמרו שהעלים יהיו יבשים ואז.. אין מזיקיםן. נקודה !

ד. אני מבין שיש לכם טפטפות לאורך הערוגות. יופי !
אבל.. לא משקים בלילה. חד משמעית גם אנחנו לא אוכלים ושותים בלילה. בלילה כולם ישנים! גם הצמחים. השקייה בלילה, חביבה על המזיקים! הכל לח ואין שמש שתייבש את שכבת האדמה העליונה והם חוגגים ומתרבים ואוכלים לך את הצמחים.
אז משקים בבוקר, לעת הזריחה בלבד !!
ואם מדובר ביום קיץ חם ולוהט.. או שאתם רואים שהצמח, עם עלים נפולים, גם אחר הצהריים.., זה אומר שהוא צריך יותר מים ואולי גם השקייה נוספת בצהריים, בערך ב 15:00. אבל לא בערב או בלילה ! לעולם לא.

*** הדס, שוב..., צייני בכרטיס האישי שלך את מיקומכם בארץ !! זה יעזור לנו לעזור לכם. כולם עושים זאת !!!

ו... לפני שתשאלי.., אז.. לא! אין שום חומר ריסוס מומלץ, אורגני או לא אורגני.. כולם רעל המסוכן לאדמה ולכם.
לא מטפלים ב'סימפטומים' (כנימות ומזיקים), אלא מטפלים בסיבה שבעטיה הם מגיעים לצמחים שלך :y: :y:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

תודה רבה.
רשמתי בפרופיל שלי את המיקום.
אתקע את העמוד ואקשור אותם בהקדם.
לשנות את זמן ההשקייה לחמש בבוקר בערך? ואם אני דוחה את ההשקייה הראשונה, אז למתי לדחות את ההשקייה השנייה, היום היא בשעה 15:00?
אם לא מטפלים במזיקים, מה גורם להם לא להתרבות ולהרוס את הצמח לחלוטין?
יש בערוגה גם עגבניות, יש סיכוי שהם ימשיכו אליהן?
הדס ת
גנן חדש

יופי טופי... אני אוהב תלמידים טובים :sun:

בוקר.. מתי שנוח לכם, אבל בבוקר! כי הצמחים צמאים לאחר הלילה. כשתספרי ותראי לנו יותר את הגינה, נוכל למקד את ההצעות והעזרה יותר..
כן, הימים ארוכים וב19:000 יש עוד אור. אז זה אומר שב 15:00 עוד די חם, כדי לייבש אדמה לחה מדי וכדומה..

יש לכם מחשב השקייה??!!

מזיקים... מה גורם להם... וכו' - הכנימות הן חיות עם אבולוציה מטורפת !! כשהן מגיעות לגינה שלך, הן עם כנפיים ו.. הן בהריון !! נוחתות על עלים הנמצאים בצל ובתחתית העלים הן צתחילות ל ה מ ל י ט ! לא, לא טעיתי! להמליט נקבות קטנות ובוגרות מבהינה מינית !! לא מטילות ביצים ! הנקבות נולדות בהריון!! ורק הדור הבכגא, הוא עם הליכים של 'זכר נקבה', הזדווגות והטלת ביצים :!:
כך שהגידול וההתרבות שלהם, הם פנומינלים !! בייחוד בהתחלה.

אז הבנת את הרעיון ו... מה עושים הלאה?!
אז חותכים ומסירים כל עלה שמלא בכנימות (ונראה רע), מכניסים העלה לשקית ניילון שקופה, קושרים ומניחים בשמש כדי ש'ישתזפו' :P

יש עוד כנימות ו..חבל להסיר את כל העלים?! אז לוקחים בקבוק ריסוס / ספריי כזה ומכניסים לתוכו כף אחת של סבון כלים ו.. 1 ליטר מים. מנערים היטב ו.. מרססים את הכנימות. לא את כל הצמח. רק את הכנימות עצמן.
בועות הסבון אוטמות להן את פתחי הנשימה והן מתפגרות תוך כ 2-3 דקות.

חשוב מאוד !! לאחר 5 דקות
לשטוף הסבון מהעלים עם מים !! אם לא.. בועות הסבון יחנקו את העלה, כי גם לו יש פתחי נשימה (פייונייות).
יש עוד כנימות?! לחזור על הריסוס, עד למיגורן.

ולגבי העגבנייות.. א. הן חייבות להיות בשמש חזקה, כמו פלפלים או חצילים (כולם 'סולניים')
ב. הן לא שרועות. אם הן שרועות ושוכבות, הכנימות יגיעו גם אליהן, בגלל הצל, הלחות וכו'..
אם הן שרועות, אז גם.. לתקוע מוטות ולהדלות לגובה - כך יקבלו שמש ואויר ורוח ו..אין כנימות.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

יש לנו מחשב השקייה. אשנה את ההשקייה לשעה חמש לפנות בוקר ולארבע אחר הצהריים.
לגבי העגבניות, אין לי אפשרות להזיז את העדנית ואין עוד אחת במיקום שונה אז העגבניות יאלצו להשאר במקומן. הן התפתחו מאוד יפה אך אכן הן שרועות ובמצב הנוכחי אני אנסה אך
יהיה קשה להרים אותן מבלי לקרוע להן את הגבעולים כי הן הסתבכו אחת בשנייה. (יש בערך שש שתילים).
אבל בכל אופן, הן התפתחו מאוד יפה ויש תפוקה.

לגבי שאר הגינה, איזה מידע עוד יעזור?
הדס ת
גנן חדש

יש מחשב... יש !
אז הזמנים בסיידר.. בקיץ בלבד! נכשהימים יתקצרו, אפשר לעבור להשקייה אחת בבוקר בלבד.
כל השקייה בטיפטוף, למשך מלא יותר מ 20 דקות !! יותר מזה.. סתם בזבוז מיםן המחלחלים ל'אוסטרליה' וחבל
זה נכון לגבי ירקות, צמחי תבלין ושיחים.
לגבי עצים, הכל שונה. - יש לכם עצים ?? כמה ואילו עצים??

אהה.. לגבי העגבנייות שבאדנייות, שיישארו כך, בינתיים,מ כדי שלא ייפגעו. אבל.. לא נבצד מזרח ! הן צריכות יותר שמש... הרבה שמש.

ועוד הערה - איך תדעי אם ה 20 דקות מתאים גם לאדנייות?! אם בסוף ההשקייה יש מעט נגירת עודפי מים מחורי הניקוז של האדנייות / עציצים.., זה טוב מאוד ! אם לא נוזלים מים, אז לבדוק אם חורי הניקוז לא סתומים או.. שהאדנית לא מקבלת מספיק מים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

יש עצים:
העצים שתולים בגינה לפי הסדר הבא בשורה: אבוקדו האס, פג'ויה , תפוז, מנגו מאיה, לימון, פומלה, קלמנטינה, ליצי, עץ זית.

העדנית שלנו בנוייה מארבעה קרשים שתוחמים אדמה. לא ידוע לי על חורי ניקוז.
הדס ת
גנן חדש

הדס ת כתב:יש עצים:
העצים שתולים בגינה לפי הסדר הבא בשורה: אבוקדו האס, פג'ויה , תפוז, מנגו מאיה, לימון, פומלה, קלמנטינה, ליצי, עץ זית.

העדנית שלנו בנוייה מארבעה קרשים שתוחמים אדמה. לא ידוע לי על חורי ניקוז.

לגבי האדנית - מצויין! הבדיקה הפשוטה היא לתחוב אצבע לאדמה לעומק כ 10 ס"מ. אם האדמה יבשה, יש להשקות. אם מרגישים לחות, לא משקים.

לגבי העצים
בני כמה הם?
איך הם מושקים? צינור טיפטוף צמוד לגזע?
כמה אתם משקים אותם? כמה פעמים בשבוע ואיזו כמות?

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 09 יולי 2015,14:04

השקייה פעמיים ביום :o :o :o
אני משקה פעם ביומיים (פרט לימי חמסין) :!:
כל שתיל (רוב הירקות אצלי השנה בדליים או אדניות פלסטיק ענקיות-ציבוריות פרט לספיחים או ירקות רב-שנתיים) מקבל בין 1.5 ל-3 ליטר מים (סופר עד 5 או עד 10 תלוי אם הצמח חשוף לשמש רוב היום או חצי יום)
כל הדליים ואדניות מכוסים בכ-5 ס"מ של גבבה כך שהאדמה אף פעם לא מגיע ליובש.
לא עובד השנה עם טפטפות כי לא הספקתי להתארגן עם שינוי הצנרת מהשקייה על האדמה להשקייה לתוך דליים; אז פעם ביומיים קם מוקדם בבוקר (~6) ועובר על כל הירקות.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

תמיר.., לאט לאט..
הם חדשים בנושא..
'גבבה', 'חיפוי', 'תערובת אדמה נכונה'...
לאט לאט
השקייה פעם ביום, זה ליותר מיקצוענים. לחדשים אני מרשה פעמיים ביום, כי עוד לא מכירים את משפת הגוף של הצמחים וכו'..
ההנחיות שלי, הן בבחינת 'טבלת אצבע' ראשונית.. מבלי להכיר את תנאי המקום,
לאט לאט, הדס מספרת..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

עד היום לא הייתה לי בעיה של השקייה באדנית, הצמחים גודלים שם לא רע.
לגבי העצים:
עץ הזית הכי מבוגר - בן 20 שנה
ליצי - בן שנתיים בערך.
פג'ויה ,מנגו, אבוקדו, פומלה - בני 3 בערך.
לימון, תפוז, קלמנטינה - בני שבע שנים

הגנן סיבב את צינור הטפטפת מסביב לעצים מספר פעמים (2-3) והם מושקים כמו כל הפרחים שבשורה איתם. (צינור טפטפת אחד ארוך בשורה).
כרגע הכל מושקה פעמיים ביום למשך רבע שעה כל פעם
הדס ת
גנן חדש

בנוסף לכך שמנו מעל האדמה שבה שתולים הפרחים והעצים (לא באדנית) חיפוי של שבבי עץ.
הדס ת
גנן חדש

הבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־90 אורחים