הגינה של רפאל

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

הגינה של רפאל

הודעהעל ידי רפאלדדון » 29 יולי 2016,14:04

שלום לכולם:) התחלתי להתעניין בכל הנושא של גינה אורגנית רק לאחרונה, ואחרי שקראתי הרבה עדיין נותרו לי מספר שאלות.
1)אחרי שהנבטתי מנגו מה עליי לעשות? אני מתכוון מהשלב שאני מעביר אותו לאדנית קטנה. איך לשתול? כמות השקיה? שיקבל שמש ישירה? שוב לסגור אותו עם ניילון נצמד ע״מ שיקבל לחות? אשמח להסבר על השלבים ומה כדאי לעשות ע״מ שיגדל לעץ גדול:)
2)הנבטתי תפוח והעברתי לאגנית קטנה שהכנתי מבקבוק פלסטיק-מה שלבי הטיפול? קראתי מצד אחד שצריך לחשוף לשמש ומצד שלי שצריך לקבל מנות קור(גם על איך נותנים לו מנות קור אשמח להסבר), אשמח להסבר על שלבי הטיפול והגידול.
תודה מראש לעוזרים:)
רפאלדדון
גנן חדש

Re: הגינה של רפאל

הודעהעל ידי ראובן אורן » 29 יולי 2016,14:04

בוקר טוב וברוך הבא :clap:

מנגו - מדוע להעביר ל..'אדנית קטנה'? תעביר, שתול בעציץ גדול - נפח 10 ליטר (כמו דלי ), עם חורי ניקוז בתחתית.
שכבה ראשונה בעציץ - כ 6-8 ס"מ של חומר אורגני יבש - שברי ענפים, עשבי וצמחי בר שתלשת מהגינה..
שכבה הבאה - אדמה מקומית (פשוט כך, אדמה מהאזור שלך) מעורבת 50% עם קומפוסט.
העציץ יהיה מלא ודחוס באדמה עד הסוף ממש ! כי אחרי ההשקייה, האדמה תידחס ותתרבץ.
רצוי ומומלץ להניח העציץ על איזושהי 'צלחת' גדולה. יש צלחות לעציצים או שתאלתר משהו מאיזו תבנית פלסטיק / אלומיניום.
כך תהייה למנגו סביבה לחה מסביבו, כמו שהוא אוהב ו..יפתח בית שורשים יפה, במיוחד אם בהמשך, תקפיד על מילוי מים בצלחת - כך השורשים ימהרו לרוץ למטה.
עדיין חם מאוד. לכן, אל תשים אותו במקום עם שמש צהריים מלאה, אלא עם שמש מזרחית או מערבית.
תקפיד על זה בחודש הראשון !

תפוח - חבל שלא שאלת קודם. כי להנביט תפוח זה 'הימור גנטי' :) הגלעין הגיע מתפוח שגדל על עץ 'מורכב'.., כלומר, הרבה גנים שונים, מעורבבים כאן. ממש לא בטוח שתקבל עץ עם תפוחים דומים, או עץ שייתן בכלל תפוחים.
חבל להשקיע 5-6 שנים בגידול איטי שכזה מ'זריע' ו.. אח"כ להתאכזב מהתוצאה - עץ שסיכויי ההנבה שלו, תלויים בספק.

* לגבי המנגו, זה אפשרי, כי עד כמה שאני יודע, עצי המנגו עדיין לא מורכבים. וייתכן שאיני מעודכן כבר.. :?:
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

שלום ראובן ותודה:) אני יודע שזה לא ייתן פירות דומים לעץ האם, אבל אני סתם עושה את זה בשביל הכיף:) המטרה בסוף להרכיב עליו מעץ מנגו אחר בגינה של ההורים:) השאלה שלי לגבי תפוח-האם לשים אותו במקום מוצל(בתוך הבית לדוג׳)או בחוץ? כמה להשקות?
ועוד שאלה כללית לגבי שתילים קטנים שזה עתה העברתי מהנבטה לתוך שתיל-האם לכסות אותם בניילון נצמד (סוג של סגירה כמו בתהליך ההנבטה) ואז זה שומר את הלחות, או לתת לו להיות פתוח?
משהו קטן נוסף- שתלתי מנגו בעציץ וכיסיתי עם ניילון נצמד-הגרעין נבט וצמח שתיל של 10 ס״מ, כשפתחתי אני רואה שכל השכבה העליונה של האדמה-ירוקה. למה? זה עובש?:/ תודה רבה על התשובות המהירות והעינייניות:)
רפאלדדון
גנן חדש

לגבי תפוח - כל זמן שהוא לא שתול באדמה ממש, להתייחס אליו ברחמנות - שלא יהיה מוצב במקום עם שמש צהריים מלאה. עצי תפוח אוהבים קור ועל כן, פינה צפונית עם שמש בוקר או שמש של אחר צהריים, תתאים להם.
כמה משקים? בהתחלה, בעציץ קטן, הכי טוב למלא מים בצלחת שמתחת לעציץ הקטן. האדמה תינק המים מלמטה - הכי טוב !

בעציץ גדול, תוחבים האצבע לאדמה, לעומק כ 5 ס"מ. מרגישים לחות, לא משקים. מרגישים יובש, משקים.
אין מינון מדוייק לכל המקומות בארץ! אתה נמצא שם ואנחנו לא, אז אתה תקבע לפי מצב האדמה אצלך !

רק בשלב ההנבטה, שומרים על כיסוי, כי זו למעשה 'מערכת סגורה'. המים נשארים בתוך ה'מערכת' הזו ולא מתנדפים. השתיל הצעיר מקבל את המזון / אנרגיה הראשונים שלו, מה'עלים הפסיגיים', שהם עלים ראשוניים, המתפתחים מ2 חצאי הזרע. כשיוצא זוג עלים ראשון, אמיתי.., העלים הפסיגיים מתנוונים ומתים. בשלב זה, יש להסיר הכיסוי ולתת לצמח לעלות למעלה, בלי שהנילון יפריע לו.
אם יוצאים עלים מלמעלה, זה סימן שכבר יצאו שורשים למטה.

'שכבה ירוקה' על האדמה.. זה יופי, אני אוהב את זה. ככה אצלי בכל המנבטות. כן זה 'עובש ירוק ובריא' ! סימן שהאדמה שם טובה ואורגנית ועובש ירוק, זו התחלה יפה של התפתחות 'מיקוריזה' (ע"ע).
בעבר הייתי מעודד התפתחות של עובש ירוק במנבטות, בעציצים וגם בערוגות, ע"י השקייה ב'תה סירפדים' (ע"ע) :geek:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דובי » 29 יולי 2016,14:04

שיהיה בהצלחה, אין לי ספק שתתמכר לזה כמו כולנו. גם לתחביב שבהשקעה והטיפול, וגם לטעם האמיתי של הגידולים.
דובי
גנן עם עתיד

תודה רבה ראובן!!! חידשת לי לגבי האדמה הירוקה:) לערבב אותה אחרי שמורידים את הכיסוי? לערבב אותה עם שאר האדמה או להשקות כל כך. ולא להפוך? תודה על התשובות המהירות והמדוייקות. עדיין לא מצאתי תשובות מדוייקות חוץ מהפורום הזה.
תודה רבה דובי:) בהחלט נושא מעניין מאוד.
רפאלדדון
גנן חדש

רפאלדדון כתב:תודה רבה ראובן!!! חידשת לי לגבי האדמה הירוקה:) לערבב אותה אחרי שמורידים את הכיסוי? לערבב אותה עם שאר האדמה או להשקות כל כך. ולא להפוך? תודה על התשובות המהירות והמדוייקות. עדיין לא מצאתי תשובות מדוייקות חוץ מהפורום הזה.
תודה רבה דובי:) בהחלט נושא מעניין מאוד.

אתה בהתחלה.. אז תהנה מהריח שעולה מהאדמה הירוקה הזו
כשהאדמה ירוקה, אין מזיקים.
תן ל'ירוקת' להתפתח שם, ללא הפרעה. כשהסביבה תהיה מספיק לחה.. ה'ירוקת' תעמיק והשורשים ישמחו מה'מיקוריזה'

שבת שלום

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

תורה רבה! עכשיו הולך לקרוא על ׳מיקוריזה׳:)
רפאלדדון
גנן חדש

הודעהעל ידי רפאלדדון » 31 יולי 2016,14:04

בוקר טוב:) אחרי שקראתי על מיקוריזה, עולה השאלה-למה לא לעשות שוב כיסוי עם ניילון נצמד וכדו׳, ע״מ ליצור שוב מיקוריזות?
שאלה אחרת-האם זה טוב להשקות עם מים שהורתחו ואז הגיעו לטמפ׳ החדר? או מים שיצאו מהמזגן? הבנתי ממישהו שזה טוב כי זה מונע חיידקים ומזיקים, ומצד שני ידוע שמים של מזגן או שהורתחו יוצאים מהם חלק מהמינרלים..
תודה:)
רפאלדדון
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 31 יולי 2016,14:04

הצמחים אמורים לצאת, מתישהו מהמנבטה.. לא?
כשיגיעו וידחפו את הניילון, אז יש להורידו.
אפשר להמשיך לשמור על 'אדמה ירוקה' גם בלי שום כיסוי. כל זמן שהאדמה טובה, תתפתח סביבה טובה.

המים הטובים והנכונים לשימוש במנבטות, עציצים,ושאר מיכלים.. הם 'מים רכים'. כלומר מי גשם או מי מזגנים.
מים אלו לא מכילים מלחים כמו המים מהברז.
רובנו התקנו בחצרות ובגינות אמצעי אגירה של מי גשם בחורף ומי מזגנים בקיץ.
מזגן ביתי / סלוני, 'מייצר' ביום אחד כ 100 ליטר ! מים רכים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

שוב תודה רבה ראובן:) כיף ללמוד ממך דברים חדשים :-)
רפאלדדון
גנן חדש

שבוע טוב :y:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

שכחתי לשאול משהו שרציתי לפני שבוע:/
בתמונה הבאה שמתי אננס בכוס פלסטיק ויש לו ייחור קטן בצד. 2 שאלות:1) אם אני שותל אותו ככה בלי להפריד בניהם-עדיין יגדול 2 אננסים?
2)במידה וצריך להפריד-הבנתי שצריך לחתוך ע״י סכין יפני צמוד ככל שניתן לגדול. זה נכון?
קבצים מצורפים
image.jpeg
image.jpeg (58.28 KiB) נצפה 14128 פעמים
רפאלדדון
גנן חדש

יפה.., נראים יפה
כן, שתול קודם באדמה, כדי שיתפתחו שורשים יותר רציניים ורק אחרי כשבועיים, תפריד
יפה מאוד

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

להפריד ע״י חיתוך בסכין יפנית?
וסתם מעניין, אם אני אשתול את שניהם יחד, עדיין יגדלו 2 אננסים? כי כבר שתלתי אחד ופתאום אני רואה 2 ציצות עלים:/
רפאלדדון
גנן חדש

סכין יפנית, מצ'טה, שפכטל חד.. מה שבא לך, העיקר שיהיה חד

כן, מכל ייחור יגדל צמח גדול
זכור להעבירם לעציצים גדולים ! לפחות בנפח של 10 ליטר, אחרת זה יישאר בגדר צמח נוי בלבד
ואל תשאיר את זה במים, יותר מדי, אחרת יצמחו שורשים דקיקים - 'שורשי מים' וההיקלטות באדמה לא תהיה קלה. כעת השורשים נראים יפה, אז תזדרז להעביר

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי רפאלדדון » 03 אוגוסט 2016,14:04

העברתי לאדמה, עכשיו אני אחכה שבועיים ואחתוך את הייחור הצדדי ואשתול באדמה. תודה ראובן:)
שאלה 1-אחרי ההנבטה של פרי מסויים, ובהנחה שאני לא רוצה עדיין לשתול אותו באדמה, לאיזה כלי כדאי להעביר אותו? כוס פלסטיק ואז לאדנית גדולה יותר? או לכלי שהכנתי מבקבוק פלסטיק ואז אדנית גדולה יותר? (תמונות מצורפות)

שאלה 2-לגבי מה שדיברנו על ׳מיקוריזה׳ שנגרמת מנתינת לחות לשתיל, עדיף לשתול ישירות ולהשאיר ככה? או למלא חצי כלי גדול באדמה וקומפוסט(50%,50%) לסגור אותו בניילון נצמד(ואז תיגרם מיקוריזה) ולחכות שייגדל עד שיגיע לניילון? זה לא פוגע בשתיל כשהוא בלי אוויר?
תודה מראש:)
קבצים מצורפים
image.jpeg
image.jpeg (50.74 KiB) נצפה 14092 פעמים
image.jpeg
image.jpeg (65.44 KiB) נצפה 2859 פעמים
רפאלדדון
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 03 אוגוסט 2016,14:04

יותר פשוט וקל.. להנביט ישר בבקבוק.
אם השרשת בכלי עם מים, העבר לבקבוק עם תחילת יציאת השורשים הראשונים. כי אם תשאיר במים, השורשים שיתפתחו בהמשך יהיו דקיקים - 'שורשי מים' ויהיה קשה לו להתחבר לאדמה.
בקבוק 1.5 - 2 ליטר, חותכים אותו ב'כתפיים' - 3/4 גובה..
ממלאים באדמה עד לחצי גובה ולא שוכחים לעשות בתחתית 3-4 חורי ניקוז.
את החלק העליון של הבקבוק שחתכת... אתה יכול להחזיר כ'כיסוי' ואז. יופי של 'חממה'. מתאים להנבטה וגם לייחורים.

לגבי ה'ירוקת' והמיקוריזה. זה לא 'נוצר מעצמו'. מדובר בנבגים של פטרייות הנמצאים באדמה ומתעוררים ומתרבים מהר באדמה אורגנית טובה.
אם אתה רוצה 'להרבות' אותם, פשוט, קח כף מהאדמה הירוקה ותעביר לאדמה אורגנית חדשה. שמור על סביבה נאה - לחות גבוהה, ע"י שמירה על לחות גבוהה - כיסוי ניילון.. וכו'
ו.. זה עובד !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי רפאלדדון » 03 אוגוסט 2016,14:04

תודה רבה :-) לגבי ה3-4 חורי ניקוז, באיזה גודל בערך? כמו בתמונה ששלחתי? חורים מלמטה או מהצדדים יוצר?
רפאלדדון
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 03 אוגוסט 2016,14:04

רפאלדדון כתב:תודה רבה :-) לגבי ה3-4 חורי ניקוז, באיזה גודל בערך? כמו בתמונה ששלחתי? חורים מלמטה או מהצדדים יוצר?

חורים מלמטה.. הכי טוב, כך אפשר להעמיד הבקבוקים בתוך תבנית אלומיניום, מגש או צלחת עמוקה ולמלא אותה במים.. וכך העציצים, שותים מהצלחת, מה שאני קורא - ' לשתות מהרגלים'. ההשקייה הכי טובה לעציצים.
חורים 6מ"מ זה בסדר. עם מקדחה או מוט ברזל מחומם

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־90 אורחים