הכנת קומפוסט בשלבים - טיפים

תת-פורום זה מכיל שירשורים חשובים, מידע לפי נושאים, סרטונים מיוחדים ועוד..
כל הנוןשאים הנמצאים כאן 'נעולים'!
לצורך שאילת שאלות הבהרה, יש להיכנס ל'פורןם גינון' ולשאול את השאלות שם.
רצוי לצרף לינק למאמר המדובר ולהודעה הספציפית.

Re: הכנת קומפוסט בשלבים - טיפים

הודעהעל ידי סקיבה » 19 מאי 2011,14:04

אתה משחק גולף על הדשא?
אז בשביל מה אתה כל-כך מתאמץ להשוות גבהים וליצור אחידות...?
בטבע אין תופעות על-טבעיות.
אבל באופן טבעי, יש כמה תופעות נשגבות מבינתנו...

:shake: :nod: ^_^
סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי ראובן אורן » 19 מאי 2011,14:04

נדב.ק כתב:אני חייב להשקות פעם ב- כדי לעקור את העשבים הגדולים שצומחים מהר, ונדרש לעקור אותם...
אני מנסה ליישר את הדשא, ואני מכסח קצת נמוך כדי להשוות גבהים עם קצת חול וקומפוסט.

אין כל צורך להשקות את כל המדשאה לצורך עקירת צמחי הבר - חבל על המים !
יש לך צינור השקיחיה, עם 'אקדח'? יופי
סובב את הבורג שבעורף האקדח, עד שהאקדל יתחיל לטפטף באיטיות. שים אותו ליד אחד הצמחים ל10 דקות ולך לעשות משהו אחר.. :oops: אח"כ תעביר לצמח הבא ולצמח הבא..
אפשר להיעזר לצורך העקירה בכלי כמו מברג רחב. לא נורא אם השורש יישאר באדמה, העיקר שתעקור את בית השורשים והצמח לא יגדל יותר אלא יתפרק באדמה.

לא, אל תקצות את הדשא נמוך ! ככה, רק תחליש אותו ! תרים את המכסחת לגובה יותר גבוה, שתקצוץ את הדשא בגובה של 6-8 ס"מ ! כן, אני לא טועה !
תזכור כי העלים של הדשא הם גם קולטני שמש לצורך ביצוע פוטוסינטזה ! אם תקרקף אותם, הדשא יהיה חלש ולא יתגבר על הצמחים האחרים

דשא הוא צמח פראי וקשוח - בד"כ מהמשפחה של ה'יבלית'. דשא הוא צמח אגרסיבי שמתפשט במהירות ובצפיפות ועל כן בחרו בו לשמש כמדשאה. הוא אמור לדכא ולחסל כל צמח מתחרה, אבל.., אם אתה קוצץ אותו נמוך (מקרקף) אתה מאבד את כל האפקט החזק שלו..

יש ?!
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי נדב.ק » 20 מאי 2011,14:04

קיבלתי את מה שאתם אומרים....האמת נשמע הגיוני...
הגובה של המדשאה חשוב לי לאו דווקא בגלל מראה , אלא בגלל שכאשר יורד גשם אות יש השקייה, המים נאספים במקום הנמוך יותר וזה יוצר אמבטיות כאלו...ושם גם נראה לישהדשא דוקא לא הולך טוב...אז אני מעדיף לנסות וליישר...
אגב, ניתקלתי בבעיה חדשה בקומפוסטר - הוא מלא בנמלים אדומות, ואני ממש מקווה שזה לא נמלת האש, ואני לא כל כך רואה חרקים אחרים....
נדב.ק
גנן באימונים

הודעהעל ידי אריה להב » 20 מאי 2011,14:04

נמלים בקומפוסטר זה אומר שאינו חם מספיק, תנסה ל"הבעיר" אותו ותראה שהנמלים מחפשות להן בית אחר.
אריה להב
גנן מתקדם

הודעהעל ידי ראובן אורן » 20 מאי 2011,14:04

אריה להב כתב:נמלים בקומפוסטר זה אומר שאינו חם מספיק, תנסה ל"הבעיר" אותו ותראה שהנמלים מחפשות להן בית אחר.

ובנוסף.. ערבוב הקומפוסט, פעם בשבוע, יחסוך לך מנוי ל'חדר כושר', יזרז את הבשלת הקומפוסט ו..ישלח את הנמלים לשכנים.. :geek:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי נדב.ק » 20 מאי 2011,14:04

אני אנסה להכניס קצת זבל עופות....
אפשר גם זבל סוסים...?
נדב.ק
גנן באימונים

הודעהעל ידי סקיבה » 20 מאי 2011,14:04

אפשר.

סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי אריה להב » 21 מאי 2011,14:04

בעיקרון אפשר כל זבל של אוכלי עשב, יש הבדלים בתרומה לערימת הקומפוסט לפי השוני בתהליכי העיכול השונים אצל אותם אוכלי עשב.
אריה להב
גנן מתקדם

הודעהעל ידי נדב.ק » 21 מאי 2011,14:04

הנסתי ערימת זבל של ארנבות , הערימה שכבה בצד כמה זמן, וכשהוצאתי אותה היא היתה ממש מסריחה.
ערבבתי עם הערימה בקומפוסטר, והוספתי גם שקית גדולה של זבל סוסים...
נראה לי שזה מספיק, ערבבתי את הכול...נראה לי שזה יעשה את העבודה..
נדב.ק
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 21 מאי 2011,14:04

נדב.ק כתב:הנסתי ערימת זבל של ארנבות , הערימה שכבה בצד כמה זמן, וכשהוצאתי אותה היא היתה ממש מסריחה.
ערבבתי עם הערימה בקומפוסטר, והוספתי גם שקית גדולה של זבל סוסים...
נראה לי שזה מספיק, ערבבתי את הכול...נראה לי שזה יעשה את העבודה..

בהחלט
כשהערימה עומדת לא מאוררת, זה מסריח! כי לא נכנס אויר פנימה וההתפרקות היא 'אנאירובית'.
כשמערבבים את הזבל עם חומרים אורגניים, יותר אוויר נכנס ומתחילה פעילות אירובית שהיא לא מסריחה בכלל

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי רפי_ק » 29 מאי 2011,14:04

שלום ראובן,
ראשית תודה רבה על כל מה שכתבת עד כה, קראתי והשכלתי, אך יחד עם זאת גם קצת הלכתי לאיבוד, אודה לך אם תוכל לעשות לי מעט סדר.
לפני כשבוע בניתי קומפוסטר, מ-4 דפנות עץ, של 50*50 בגובה של 80 ומכסה מעל, אין תחתית, זה מונח כך על הקרקע.
בדפנות קדחתי חורים בקוטר של 3 ס"מ.
לתוך הקומפוסטר זרקתי פסולת ירקות, גזם מהגינה והומוס, השקיתי את הערימה מספר פעמים.
כרגע יש לי בעיקר המון זבובונים, וריח מעט לא נעים של ירקות מרקיבים והערימה עצמה קרה.
כעת יש לי מספר שאלות:
1. מה אני אמור לעשות ע"מ לגרום להבערה?
2. איך אני מטפל בכל מושבת הזבובונים שהתיישבה שם?
3. כרגע אין לי ממש חומר יבש, האם לשם כך עלי לקנות חול בנייה? קומפוסט? מחטי אורן (יש מלא, אך הבנתי שלא כדאי)? משהו אחר?
4. בתקווה שאצליח להשתלט על כל הנ"ל, מה יהיו השלבים הבאים?
בתודה,

רפאל
רפי_ק
גנן מתקדם

הודעהעל ידי ראובן אורן » 29 מאי 2011,14:04

רפי_ק כתב:שלום ראובן,
ראשית תודה רבה על כל מה שכתבת עד כה, קראתי והשכלתי, אך יחד עם זאת גם קצת הלכתי לאיבוד, אודה לך אם תוכל לעשות לי מעט סדר.
לפני כשבוע בניתי קומפוסטר, מ-4 דפנות עץ, של 50*50 בגובה של 80 ומכסה מעל, אין תחתית, זה מונח כך על הקרקע.
בדפנות קדחתי חורים בקוטר של 3 ס"מ.
לתוך הקומפוסטר זרקתי פסולת ירקות, גזם מהגינה והומוס, השקיתי את הערימה מספר פעמים.
כרגע יש לי בעיקר המון זבובונים, וריח מעט לא נעים של ירקות מרקיבים והערימה עצמה קרה.
כעת יש לי מספר שאלות:
1. מה אני אמור לעשות ע"מ לגרום להבערה?
2. איך אני מטפל בכל מושבת הזבובונים שהתיישבה שם?
3. כרגע אין לי ממש חומר יבש, האם לשם כך עלי לקנות חול בנייה? קומפוסט? מחטי אורן (יש מלא, אך הבנתי שלא כדאי)? משהו אחר?
4. בתקווה שאצליח להשתלט על כל הנ"ל, מה יהיו השלבים הבאים?
בתודה,

רפאל

ברוך הבא, רפאל
החלק החשוב ביותר בבניית ה'ערימה' הוא ה'ערום בשכבות' - שכבה ראשונה של חומר יבש ועליה שכבה של 'חומר לח' מהמטבח ו..חייבים !! לכסות שכבה זו ב'חומר יבש' כלשהו.
לא, לא חול! לערימת הקומפוסט לא נכנס שום חול או אדמה! רק חומר צמחי ואורגני בלבד.

הכנסת פנימה הומוס?! מדוע?

ככלל, אני ממליץ להתחיל את הערימה הראשונה, ללא חומר מהמטבח, אלא רק חומר צמחי מהגינה.
בהמשך, כשהערימה תתחיל ל'עבוד' ותראה לראשונה 'חומר שחור' בקרקעית, זה הזמן להתחיל להוסיף 'חומר לח' מהמטבח.
כשאתה מכניס חומר לח, לא צריך להרטיב את הערימה, במיוחד אם אתה מריח ריח חמוץ של זבל. החומר האורגני המתחיל להתפרק, מפריש הרבה נוזלים וזה מספיק בדרך כלל.

נסה להשיג 'זבל עופות' מלול תרנגולות בסביבה. הוא ישמש לך כ'סטאטר' מעולה לערימה. הזבל מכיל הרבה חיידקים ופטריות מעכלי תאית והוא ישמש כגרעין למושבה שתתחיל אצלך.
לא מצליח להשיג 'זבל עופות'?! קנה שק של קומפוסט תעשייתי והשתמש בו.
את הזבל או הקומפוסט, פזר כשכבה על החומר הלח שאתה מכניס לערימה
תן לערימה לגבוה בלי לערבב אותה, לפחות למשך שבועיים.

ולגבי הקומפוסטר - 50*50 זה קצת צר מדי - לא קל לתמרן בפנים ולערבב או להפוך. זה כמו קומפוסטר קנוי.
אני ממליץ כאן על ערימה רגילה על האדמה. אפשר עם מסגרת לצרכי תיחום או שהאזור יהיה יותר דקוראטיבי, אך הכוונה למסגרת בסדר גודל של לפחות 'מטר וחצי' על 'מטר וחצי'. שבתוכה הערימה יכולה לזוז מצד לצד תוך כדי ערבוב.
את הקומפוסטר שבנית, תעמיד על 4 לבנים (אקרשטיין) כדי שחרקים שונים יוכלו להיכנס חופשי לאזור הערימה - הם אלה שמטפלים בעראימה וגורסים את החומר האורגני ומפרקים אותו.

בסבלנות עם הפעם הראשונה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי רפי_ק » 29 מאי 2011,14:04

תודה,
הגבהתי את הקומפוסטר, ושפכתי מעל שק קומפוסט תעשייתי.
מה צפוי לקרות עכשיו? לחכות שיתחמם לבד? צריך עוד משהו?

המון תודה
רפי_ק
גנן מתקדם

הודעהעל ידי סקיבה » 30 מאי 2011,14:04

הגבהת את הקומפוסטר? היית צריך להרחיב אותו. שיהיה 150X150, במקום 50X50..., שיהיה ניתן לערבב את הקומפוסט ולאוורר אותו עם קלשון.
שפכת מעל? למה? החומר צריך להיות בפנים, במרכז הערימה.

אז אחרי שתרחיב את הקומפוסטר, תערבב הכל היטב, ותכסה בשכבה של חומר יבש - עלים/ קש/ עשבים יבשים... - אז יהיה לך קומפוסטר, במקום מפגע תברואתי.

* ובבקשה תשתדל לא לצטט כל פעם את כל התגובות שהיו קודם, זה הופך את הקריאה לארוכה ומסורבלת... (יש הגיון בציטוט משפטים נבחרים, אך לא בציטוט תגובות שלמות וארוכות...)

סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי נדב.ק » 09 יוני 2011,14:04

רפאל שלום,
מכל מה שנכתב והוסבר לך, הייתי רוצה לחדד עצה טובה. תשתמש בכסחת דשא כדי לכסות כל פעם ערימת זבל מהמטבח ...היא פשוט מונעת את הגעת הזבובונים ( בהנחה שעשית את כל השאר..ייבוש הערימה וכד' ) בחורף יותר בעייתי כי כמעט לא צומח הדשא אבל עכשיו..תענוג יש לי 2 קומפוסטרים פעילים ללא זבובון אחד....אבל חשוב לשים לב שאם הערימה רטובה מידי זה לא יעזור, כי יהיה לך רייח מסריח.פשוט תערבב עם עלים יבשים או משהו כזה ותכסה את מה שיוצא עם כסחת...
נדב.ק
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 09 יוני 2011,14:04

בחורף יותר בעייתי כי כמעט לא צומח הדשא

רק שאלה של התארקגנות נכונה. לקראת החורף, בסתיו וגם לאורך החורף, יש הרבה עלי שלכת.. ואןותם צריך פשוט לאסוף ולאחסן בשק או שקים גדולים בסמנוך לערימת הקומפוסט, לצורך ה'שכבה היבשה'.
החומר שבשקים יעבור בעצמו תהליך של התפרקות, יתחמם ויהפוך לבד לחומר מפורר ופריך - מעולה להוספה לערימת הקומפוסט.

רפי,
גם אני, גם נדב וגם אמיר, ניסינו להבהיר לך ש'השיטה הטבעית' של 'ערימה' היא השיטה המוצעת כאן בפורום ולא כל סוג כלשהו של 'קומפוסטר' עומד לגובה.
בשיטה של ה'ערימה', התהליך טבעי יותר ומהיר יותר. אין הרבה סיכויים ל'התחממות או 'בעירה' של הערימה בתוך קומפוסטר צר וגבוה. התהליך שם יכול להימשך כחצי שנה ויותר לעומת חודש ימים (30 יום) בערימה טבעית וה'חודש ימים' מתייחס מהרגע שבו מפסיקים להפריע לערימה ונותנים לה לסיים תהליך.
לכן אמיר מדגיש בפניך, לשנות את מבנה הקומפוסטר שלך. עששה ממנו 'מסגרת' דקורטיבית במימדים של כ 1.5 מטר על 1.5 מטר. ראה את התמונות של ערימת הקומפוסט שלי - הגעתי לכך מתוך ניסיונות חוזרים ונשנים של כל הואריאציות האפשריות. מסגרת במימדים של כ 1.5 על 1.5 מטר ובגובה של כ 60 ס"מ.
אתה מכין את הערימה שלך באחת הפינות, עורם שכבה על שכבה וכשאין לך חומר יבש, אתה מתחיל לבנות ערימה חדשה בפינה הנגדית ומשתמש בחומר מהערימה הראשונה, לכיסוי החומר הטרי. כך אתה מערבב את הערימה הראשונה, מאוורר אותה והופך אותה להומוגנית. בשיטה הזו אתה יכול 'לטייל' בין 4 הפינות ובסיום התהליך, כשאתה רוצה קומפוסט.., להפוך ולערבב ארת הערימה ולערום אותה במרכז המסגרת שלך ואז.. חודש ימים ויש לך קומפוסט קלאסי !

בקומפוסט עומד, צר וגבוה, אין כמעט אפשרות להפוך ולערבב את החומרים. הוא מתאים רק לשלב ה'ערום בשכבות'. אחרי כן, חייבים להרים אותו, להזיז אותו הצידה ולתת לערימה לעבוד.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי נדב.ק » 09 יוני 2011,14:04

ראובן אורן כתב:
בחורף יותר בעייתי כי כמעט לא צומח הדשא

רק שאלה של התארקגנות נכונה. לקראת החורף, בסתיו וגם לאורך החורף, יש הרבה עלי שלכת.. ואןותם צריך פשוט לאסוף ולאחסן בשק או שקים גדולים בסמנוך לערימת הקומפוסט, לצורך ה'שכבה היבשה'.
החומר שבשקים יעבור בעצמו תהליך של התפרקות, יתחמם ויהפוך לבד לחומר מפורר ופריך - מעולה להוספה לערימת הקומפוסט.

זה מה שעשיתי בחורף האחרון, אבל יותר התחברתי לכסחת דשא, נראה שהיא גם נרקבת מאוד מהר וגם היא ממש מונעת את הגעת הזבובונים.
נדב.ק
גנן באימונים

ברור, כי מדובר בחלקיקים קטנים יותר, למעשה, עם 'שטח פנים' גדול יותר.

את אותו אפקט מהיר, ניתן לקבל מכל חומר אורגני, עלים או ענפים.. אם 'טוחנים' אותם עם מכסחת הדשא. ו..כשמכניסים אותם לשק גדול, הם מתחילים להתחמם מיידית ואם מכסים בהם את ערימת הקומפוסט, הם 'מדליקים' גם את הערימה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי רפי_ק » 09 יוני 2011,14:04

נראה לי שהבנתי את הרמז :)
מחר כנראה שהוציא את הקומפוסט מהמיכל, נראה איך יתקדם מכאן

אין לי מכסת דשא, כך שכנראה לא אוכל להינות מהפריווליגיה של גזם קצוץ :)
רפי_ק
גנן מתקדם

לא נורא
הגריסה של החומר הצמחי - ענפים ועלים, פשוט מחלקת את הענף או העלה ליותר חלקים קטנים ובכף שטח הפנים, לכאורה גדל ועל כן ההתפרקות יותר מהירה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הקודםהבא

חזור אל ארכיב גינון

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־4 אורחים