הכנת קומפוסט בשלבים - טיפים

תת-פורום זה מכיל שירשורים חשובים, מידע לפי נושאים, סרטונים מיוחדים ועוד..
כל הנוןשאים הנמצאים כאן 'נעולים'!
לצורך שאילת שאלות הבהרה, יש להיכנס ל'פורןם גינון' ולשאול את השאלות שם.
רצוי לצרף לינק למאמר המדובר ולהודעה הספציפית.

Re: הכנת קומפוסט בשלבים - טיפים

הודעהעל ידי חזקיהו » 26 אפריל 2011,14:04

...
שלום חברים
חייב את עזרתכם
לא יצא לי לערבב את ערימת הקומפוסט במשך שבועיים
ועכשיו הערימה ממש אבל ממש מסריחה
מה לעשות ?
אני חייב לסדר את העניין לפני שהאישה או השכנים יוציאו לי צו סגירה לערימה
:(

האם כמה ערבובים יעבירו את הריח ?
חזקיהו
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 26 אפריל 2011,14:04

חזקיהו כתב:...
שלום חברים
חייב את עזרתכם
אני חייב לסדר את העניין לפני שהאישה או השכנים יוציאו לי צו סגירה לערימה
:(
האם כמה ערבובים יעבירו את הריח ?

ח ח ח ... כן, הפוך בה והפוך בה והכל יסתדר, תוך יום אחד !
הרעיון בערבוב הוא
א. איוורור של הערימה = חשיפתו לאוויר / חמצן
ב. התפחת החומר שהתהדק = איוורור

קח מגרפה, שטח בעזרתה את הערימה לצד אחד לשכבה דקה ככל שיש לך מקום. לאחר שעתיים שלוש, ערום את הערימה שוב, ל'הר חרוטי' בעזרת המגרפה, תוך כדי תנועות סרוק, מהצדדים למרכז ולמעלה.

מבטיח לך שהערימה תפסיק להסריח תוך יום אחר ואתה יכול להתארגן לסיום מחזור - לא להוסיף חומר חדש - ליצור 'הר חרוטי' גבוה ככל שניתן - ליצור במרכז חור (עם הידית של המגרפה) שיגיע עד לקרקעית - לתלות בקבוק של 1.5 או 2 ליטר מים שיטפטף בצורה איטית לתוך החור ו...את השאר, יעשה הטבע :)

קלי קלות
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי חזקיהו » 26 אפריל 2011,14:04

...
רות היישר
חזקיהו
גנן חדש

הודעהעל ידי נדב.ק » 27 אפריל 2011,14:04

עדכון+בעיה
כאמור יש לי 2 ומפוסטרים, לאחר שהראשון התמלא, עברתי לשני ותיפעלתי את הראשון ברמה של ערבוב ואוורור, עם קצת מים מידי פעם. הערימה כמובן ירדה בנפח, והיום העברתי את תכולת הקומפוסטר ה-1 שעדין לא מוכן אבל ברך, לקומפוסטר ה-2 שהוא בערך 450 ליטר....עכשיו הקומפוסטר ה-2 מלא לגמרי, ואני אתחיל למלא את הקומפוסטר ה-1 שהוא קטן יותר.
הבעיה שצצה, ראיתי בקומפוסטר ה-1 הקטן יותר, נביטה של צמחים, לא ברור עם עשבונים או מזרעים של זבל מהמטבח...מה עושים? יש דרך להרוג את הנבטיה הזאת? האם הוספה של חומר אורגני מסויים ( אולי משהו חזק ) יכולה להועיל? אני לא רוצה שהקומפוסט יהפוך למצה גידול לכל העשבונים והזרעים שבוודאות קיימים בתוך הקומפוסט.
אגב חשבתי אולי על שיטה שתאפשר חימום רציני לקומפוסט מבלי לשרוף כלום...מישהו מכיר אופציה כזאת? נראה שהפירוק שהתבצע בקומפוסטר לא היה מספיק יעיל ולא היה מספיק חם כדי להרוג את הזרעים....
תודה
נדב.ק
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 27 אפריל 2011,14:04

א. מה מפריע לך בנביטה שלהם?! שינבטו ! זה בסך הכל עוד 'זבל ירוק' שמשביח את הקומפוסט יותר טוב מזרעים שלא נבטו.

ב. לחמם?! אפשר בקלות ! לשים את הערימה בשמש ולכסות אותה בניילון שקוף והחום שבפנים, יהרוג את הכל - נבטים, חיידקים, פטריות וכל היצורים המפרקים שאמורים להכין לך קומפוסט !

ג. איך אתה חושב שמקבלים קומפוסט?! רק בזכות היצורים הללו !
(עונש ! לך לקרוא שוב על קומפוסט ! :geek: )

ד. כשהערימה מתחילה בשלב התרומופילי (ע"ע), הטמפרטורות בפנים, מגיעות לרמה של 60-70-80 מעלות ! כל הזרעים מושמדים בפנים ! היצורים המועילים בורחים לצדדים, כי בפנים מתבצע 'עיקור' מלא של זרעים ושל חיידקים פאתוגניים

יש ?! :!:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

אל תכעס ראובן...קראתי הכל, בזכות זה אני בכלל מבין את התהליך :)
אני לא רוצה להרוג את היצורים ...רק את הזרעים ..לדעתי הערימה אצלי לא הגיעה לטמפ' המתאימה, כי אחרת לא היו נובטים הזרעים...
אני אגיד לך מה הבעיה בכך, שכאשר אני אפזר מתישהוא את הקומפוסט הזה, אני לא רוצה שבמקומות האלו, יהיו עשבים וכד'...
כל עוד הערימה בקומפוסטר ועדיין בתהליך ההכנה, אין לי בעיה, אבל כשהכול יהיה מוכן, לא בא לי על תוספת עשבייה בגינה...גם ככה אני משתדל למעט בראונד אפ- בטח ליד תבלינים ועצי פרי, ואני כל היום מנקש עשבים עם הידיים כדי לעקור עם השורש....

אם כבר אנחנו מדברים....
אתה ממליץ לשים טפטפת של 2 ליטר שעה בקומפוסטר :rain: ( זה שעכשיו מלא עד הסוף גם עם חומר חדש וגם עם תכולת הקומפוסטר הקטן שכבר עברה תהליכים ), במרכז הערימה למעלה? אני אוכל לחבר אותה לקו השקייה של הכדים, המשמעות - פתוח כל יום 2-3 פעמים, למשך 3-4 דק', או לקו של הטפטפות הרגילות, המשמעות - פתוח כל 3 ימים, פעם ביום למשך 15-20 דק' ?

בכל מקרה אני מנסה להשיג זבל עופות..כדי לנסות ולהדליק את הקומפוסטר ולזרז שם את התהליכים....
נדב.ק
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 27 אפריל 2011,14:04

נדב.ק כתב:אל תכעס ראובן...קראתי הכל, בזכות זה אני בכלל מבין את התהליך :)
....

טוב, עכשיו בלי "כעס".. :inlove:
(אבל.. לפי השאלות, אני רואה ש..אתה צריך 'מועד ב' !)

שוב..! עוד לא 'הדלקת' את הערימה. בסיום תהליך הקומפוסטציה, לא יישאר בפנים שום זרע חי. נקודה.
הטמפרטורה הדרושה להשמדת זרעים, תהרוג לך את הקומפוסט ואת כל התהליכים המורכבים שמתחוללים בפנים !
פשוט מאוד ! תערבב יפה את הערימה, כדי שתהייה הומגנית - גוף אותה מסביב עם מגרפה, מהצדדים למרכז ולמעלה, כדי ליצור 'הר' כמה שיותר גבוה. עשה חור עד לקרקעית ותן לערימה לנוח ככה, יומיים שלושה.
לאחר מכן, תפעיל את הטיפטוף באופן חד פעמי !. טפטפת מספקת כ 1.5 - 2.0 ליטר לשעה וזה מהיר מדי ! אז.. או שתתקין מלמעלה את צינור ההשקייה עם האקדח וע"י סיבוב הבורג שבעורף האקדח, תוכל לגרום לטיפטוף מאוד איטי - לפחות חצי מהטיפטוף של הטפטפת. כי.. לא צריך יותר מ5-8 ליטר מים. ורק פעם אחת !
או שתתלה מעל החור, בקבוק 2 ליטר עם חור בפקק שיטפטף לאט לאט.. וכשהוא יגמר, תמלא אותו שוב..

וזהו

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

תודה...אני אלך על זה...
נדב.ק
גנן באימונים

הודעהעל ידי גיא מ » 27 אפריל 2011,14:04

אני רק רוצה לציין בכללי, אם אתה בונה את הערימה בשלבים ובמשך זמן כנראה שלא כל הזרעים ימותו בשלב הטרמופולי, כך זה אצלי, אז פשוט תעשה חיטוי טרמי לפני השימוש אם ממש בעייתי לך הנביטות האלה, למרות שהן יכולות אפילו לתרום לך
גיא מ
גנן עם עתיד

היי...
מה זה חיטוי טרמי?
נדב.ק
גנן באימונים

הודעהעל ידי גיא מ » 27 אפריל 2011,14:04

קח קומפוסט מוכן ולח, שים אותו בפיזור דק על משטח חשוף לשמש, נגיד החצר שלך, שים ניילון עליו ותן לו שבוע שבועיים כך בשמש, זה יהרוג את הזרעים אבל גם את החיידקים החרקים והכל
פחות מומלץ אבל יעיל.
אני חושב שאם תכניס הכל לדלי שחור ותסגור עם שקית זבל שחורה כזאת זה יעבוד אותו דבר.
אבל תעשה את זה רק לקומפוסט מוכן לחלוטין כבר...
גיא מ
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי דניאל רכטמן » 28 אפריל 2011,14:04

כמה סנטימטר כל שכבה צריכה להיות? כמה שאני רוצה?
דניאל רכטמן
גנן חדש

הודעהעל ידי גיא מ » 28 אפריל 2011,14:04

אני חושב שככל שזה דק יותר זה יהיה מהיר יותר
גיא מ
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 28 אפריל 2011,14:04

דניאל רכטמן כתב:כמה סנטימטר כל שכבה צריכה להיות? כמה שאני רוצה?

אם יש לך אזור עם בטון או מרוצף.. תן לשמש הבוקר לחמם את המשטח ולקראת הצהריים, פזר את הקומפוסט על המשטח הזה וכסה אותו בניילון שקוף.

בד"כ מספיק 'אמבט שמש' אחד כזה, לביצוע חיטוי תרמי מושלם.
השאר את הניילון עד למחרת ובבוקר, הסר את הניילון כדי לתת לקומפוסט להתייבש.

כשיש לי כמת גדולה של קומפוסט מוכן ומסונן, אני מייבש אותו לגמרי כדי שיזרום חופשי במיכל שאני מאחסן אותו - מיכל אלומניום בן 400 ליטר עם חור ריקון גדול בקרקעית.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דניאל רכטמן » 28 אפריל 2011,14:04

לא אני מתככוון בשיטת של ה4 שכבות רשום ענפים ו.. עלים... כמ סנטימטר כל שכבה צריכה להיות?
דניאל רכטמן
גנן חדש

דניאל רכטמן כתב:לא אני מתככוון בשיטת של ה4 שכבות רשום ענפים ו.. עלים... כמ סנטימטר כל שכבה צריכה להיות?

פעם הבאה, במקום 'תגובה', לחץ על 'ציטוט', כדי שנבין למה התכוונת.

לגבי שכבת החומר הלח - הקליפות והשארייות המגיעות מהמטבח - בזה אין שיעור, זה.. אילוץ !
כמה שיש, תפזר על פני הערימה לא ב'גוש' אלא שטח את זה לכל רוחב הערימה. אם צריך אז שטח קודם את הערימה, לצורך זה.

לגבי שכבת ה'חומר היבש' - זה מאוד חשוב ! החומר היבש חייב לכסות את כל החומר בלח בשכבה של כ 5 ס"מ. גם אם זה חומר יבש - 'קש' או כסחת דשא יבשה או כל דבר אחר וגם.. אם מדובר בעשבים ופסולת גינון ירוקה שנתלשה זה עתה.

שכבת 'החומר היבש', מגינה בשלב זה, על הערימה מפני ביקורים לא רצויים של זבובים וברחשים ושאר מעופפים. כשהשכבה הזו תתכסה בעוד 2 שכבות של 'חומר לח' ו'חומר יבש', היא תשמש כ'ספוג' לכל הנוזלים שיצאו משכבת 'החומר הלח' שמעליה והנוזלים הללו יסייעו לשכבה זו להתפרק.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי נדב.ק » 28 אפריל 2011,14:04

רוצה לספר לכם משהו מדהים...
בהמשך לתיאורי הקומפוסטרים שלי...החלטתי היום לבדוק את הקומפוסטר הגדול - זה שהעברתי אליו את התכולה הכמעט מוכנה של הקומפוסטר הקטן:
החלטתי לקחת את הצד ההפוך של של כף החפירה ועשיתי מס' "חורים" בערימה, לטובת איוורור. לאחר שעשיתי את החורים, הם התחילו להוציא אדים חמים וממש ראו את זה !!!
נראה מעולה! הכנסתי את היד וזה ממש חם!תענוג.....
ראובן...מה כדאי לעשות כדי לשמור על המומנטום הזה...? נראה שהערימה לחה, עדין כדאי להרטיב בשיטה האיטית? אני מניח שזה לא הזמן לערבב.
הקומפוסטר הגדול מלא כמעט עד הסוף לכן אני לא מוסיף יותר חומר טרי...להשאיר ככה? לטפטף מים אחת לכמה ימים?
לגבי הקומפוסטר הקטן שעכשיו יתחיל מההתחלה, ביצעתי את ההתאמות הדרושת, ואני מקווה ששם העסק ירוץ יותר טוב הפעם....
הגבהתי את הקומפוסטר ע"י לבנים דקות, שמתי בתחתית גזם עשבים ועלים יבשים, ואני אפזר בצורה שווה את הפסולת מהמטבח ( עד היום שמתי בפינות וכיסית...וכנראה בגלל זה לא הפסיקו להגיע הזבובונים!!!!
נדב.ק
גנן באימונים

נדב.ק כתב:ראובן...מה כדאי לעשות כדי לשמור על המומנטום הזה...? נראה שהערימה לחה, עדין כדאי להרטיב בשיטה האיטית? אני מניח שזה לא הזמן לערבב.
הקומפוסטר הגדול מלא כמעט עד הסוף לכן אני לא מוסיף יותר חומר טרי...להשאיר ככה? לטפטף מים אחת לכמה ימים?
!!!!

א. יופי !
ב. ברור שלא להרטיב ! אם עולים אדים, סימן שהמצב בפנים קלאסי! אז למה לקלקל אותו ?!
ג. כדי לשפר את התנאים הללו, קח מגרפה רגילה וגרוף מסביב לערימה - למעלה ולמרכז, כדי שהערימה תהיה כמה שיותר גבוהה - צורת החרוט היא הצורה עם שטח הפנים הכי גדול - כך תתנן לערימה את מיטב התנאים האירוביים - הכנסת חמצן / אויר לערימה שעוברת כעת תעליך 'תרמופילי' שהוא תהליך אירובי מובהק - ללא כל ריחות לוואי 'חמוצים' או משהו דומה.
זאת, להבדיל מערימה לחה / רטובה מדי שמתחילה להסריח - 'ריח חמוץ' - וזה כמובן, לא טוב !
ד. עשית הר גבוה?! יופי - כעת תעשה לו חור אחד באמצע, עד לקרקעית. אם הערימה מספיק גדולה, עשה עוד כמה חורים בחצי ההיקף
ה. וזהו ! אל תפריע לתהליך התרמופילי הזה - הוא יכול להימשך שבוע ואף יותר. תוכל לבדוק מדיח פעם אם החום ממשיך. תן לערימה את הזמן שלה, היא מספיק לחה ואין צורך להוסיף מים.
ו. רק לאחר שהערימה תירגע והטמפרטורה תרד, תערבב הכל היטב, תשמח ותצהל למראה החומר היפה שיש בפנים ואח"כ, לאחר הערבוב, שוב, 'הר' עם חור למעלה וטיפטוף איטי במשל לילה אחד!! זאת כדי לסיים את התהליך של החומר שהיה בשוליים ולא עבר את החום הגבוה.

יאסו...

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי חזקיהו » 03 מאי 2011,14:04

ראובן אורן כתב:ח ח ח ... כן, הפוך בה והפוך בה והכל יסתדר, תוך יום אחד !
הרעיון בערבוב הוא
א. איוורור של הערימה = חשיפתו לאוויר / חמצן
ב. התפחת החומר שהתהדק = איוורור

קח מגרפה, שטח בעזרתה את הערימה לצד אחד לשכבה דקה ככל שיש לך מקום. לאחר שעתיים שלוש, ערום את הערימה שוב, ל'הר חרוטי' בעזרת המגרפה, תוך כדי תנועות סרוק, מהצדדים למרכז ולמעלה.

מבטיח לך שהערימה תפסיק להסריח תוך יום אחר ואתה יכול להתארגן לסיום מחזור - לא להוסיף חומר חדש - ליצור 'הר חרוטי' גבוה ככל שניתן - ליצור במרכז חור (עם הידית של המגרפה) שיגיע עד לקרקעית - לתלות בקבוק של 1.5 או 2 ליטר מים שיטפטף בצורה איטית לתוך החור ו...את השאר, יעשה הטבע :)

קלי קלות

עדכון
הערימה הפסיקה להסריח
החור במרכז הערימה עד הקרקעית שיפר את האיוורור באופן משמעותי
תודה, חזקיהו

...
חזקיהו
גנן חדש

הודעהעל ידי נדב.ק » 03 מאי 2011,14:04

חברים אני חייב לשתף אתכם...
הערימה שאני כל הזמן מדבר עליה, ממש בוערת...
שימו לב מה עשיתי :
לקחתי ערימה ששוכבת בקומפוסטר כבר 3 חודשים ודי התייאשתי ממנה כי היא התקדמה לאט, ולא ממש נדלקה...
העברתי אותה לקומפוסטר ענק, שהיה בתוכו חומר חדש של בערך חודש, וערבבתי אותם.
עשית חור באמצע ושמתי טפטפת 2 ליטר שעה.....
הטפטפת מחוברת לקו השקייה של העציצים , ומופעלת 4 פעמים ביום למשך 3 דק' כל פעם.
תשמעו אי אפשר להכניס את היד לחור( נשמע לא טוב ) הכל רותח שם...
אני לא רוצה לגעת לערבב, או לעשות משהו שונה, כדי שלא תפסיק הערימה לבעור...ראובן מה אתה אומר?
נדב.ק
גנן באימונים

הקודםהבא

חזור אל ארכיב גינון

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־2 אורחים