טיהור 'מים אפורים'

תת-פורום זה מכיל שירשורים חשובים, מידע לפי נושאים, סרטונים מיוחדים ועוד..
כל הנוןשאים הנמצאים כאן 'נעולים'!
לצורך שאילת שאלות הבהרה, יש להיכנס ל'פורןם גינון' ולשאול את השאלות שם.
רצוי לצרף לינק למאמר המדובר ולהודעה הספציפית.

טיהור 'מים אפורים'

הודעהעל ידי ראובן אורן » 30 מאי 2008,14:04

טיהור 'מים אפורים'

על החשיבות, החיסכון והשימושים וכן כמה שיטות

אם יש שאלות בנושא, אנא רכזו אותן, כאן, בשירשור זה

שבת שלום

טיהור מים אפורים

חשבתם פעם על הביזבוז הנוראי של מים טובים וראויים לשתייה המשמשים להדחת האסלות?!
כל לחיצה - 25 ליטר
בבית רגיל ונורמאלי (ממוצע של כ 5 נפשות), מתבצעות לפחות 10 'הורדות' כאלו ביום
משמע, למעלה מ 250 ליטר ביום, יורדים עם הצרכים שלנו

האם מים משומשים - מי אמבטיות וכירורים או מים של 'מכונת כביסה', לא מתאימים לכך?! לניקוי האסלות?!

ומה עם השקיית הגינה?! שוב, בית פרטי רגיל עם מדשאה וגינה, צורך כ 300 ליטר מים ליום, לא חבל על המים הללו?

הכינרת מתקרבת ל'קו השחור' ועוד מעט תתחיל 'לשאוב אויר'...

כדאי לקחת בחשבון ולהפנים כי תחשיב ההתחשבנות על צריכת המים, עומד להשתנות בקרוב. הרעיון הכללי הוא חיוב הצרכנים בתעריף מוזל, על צריכת 10 קוב ראשונים. מעבר לכמות זו התעריף אמור להיות גבוה יותר וכמו כן, גם בבתים של חקלאים, תבוצע הפרדה ויותקן שעון מים נפרד, לבית הנצרכים לשימוש הבית, בנפרד מהמים לשימושים חקלאיים

משפחה ממוצעת של 5 נפשות, צורכת כ 1200 ליטר ליום. לפחות מחצית מכמות זו, אנו יכולים למחזר לטובת האסלות או השקיית הגינה.

איך?! השלב הראשון הוא שלב 'הפרדת צנרת הביוב'
הפרדה של צנרת 'המים האפורים' מצנרת 'המים השחורים'.

מה זה 'מים אפורים'?
מי כיורים, אמבטיות, מקלחות, מכונת כביסה, מדיח כלים

מה זה 'מים שחורים' ?
מים מהאסלות המכילים 'צרכים'

אם אתם עומדים לקראת בניית בית חדש, הכניסו את הדרישה הזו במפרט - הפרדה של הצינורות, עם אפשרות להתחבר אליהם מבחוץ.

בבתים בנויים, התהליך קצת יותר מסובך, אך אפשרי

השלב השני הוא סינון והכשרת המים ע"י פילטר ביולוגי + פילטר צמחי המושתת על צמחי מים וגדה שהם צמחים בעלי כושר ניקוי וטיהור של מים

איך זה עובד?! מה עושים?
אם מדובר במים מהמטבח ומכונת הכביסה, הרי שמדובר במים עם שומנים, על כן חייבים במיכל מקדים בו יצופו השומנים על פני המים ואילו זרימת המים לכיוון מיכל הסינון/טיהור, תהיה מצינור השקוע מתחת לפני מים אלו.
משם, המים יכולים לזרום למיכל השני, הנמצא בכל מקום אחר בגינה כשהצינור המחבר ביניהם, מוטמן מתחת לאדמה, גם הוא.
המיכל הבא, אמור להיות גם הוא, שקוע באדמה לגמרי ולא יראה כלל וישמש כעוד 'פינה ירוקה' בגינה, מאחר ובו שתולים צמחי מים וגדה.
מתחתיתו של מיכל זה, ינועו המים המסוננים, כיוון מיכל האגירה או ישירות לערוגת העצים והצמחים, לצורך השקייה
מיכל מס' 2 - מערכת הסינון - יכיל בתחתיתו חומרים גסים ומלאי נפח וחללים כדי לאפשר לבקטריות וחיידקים מפרקים, להתרבות שם. מעל שכבה זו, יש להניח שכבת הפרדה של 'בד גיאוטכני ועליו למלא טוף גס, עליו טוף דק ומעליו שכבת אדמה שבה ישתלו צמחי גדה - קנה, גומא, יקינטון, קאלה, קאנה ועוד.

המים היוצאים ממסנן זה, הינם מים ללא שום ריח ! ניתן לאגור אותם ולהזרימם לגג לצורך שטיפת אסלות וכמובן לצורך השקייה ישירה, או בעזרת משאבת סניקה (+ מסנן) להשתמש בהם להשקייה בטפטפות או בממטרות.

תרשים - מחזור 'מים אפורים'

תמונה

המשך.. בקרוב..
נערך לאחרונה על ידי ראובן אורן בתאריך 08 יוני 2008,14:04, נערך 5 פעמים בסך הכל.
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ראובן אורן » 01 יוני 2008,14:04

סער
--------------------------------------------------------------------------------

מה זה מים אפורים לייט?

bmshlomo
--------------------------------------------------------------------------------

מי אמבטיה לילדים עם מעט סבון

בכל מקרה השקתי בהרבה מים ואני אפסיק עם מנהג זה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: מים מהמקלחת

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 יוני 2008,14:04

amirk כתב:חיברתי צינור שמוריד את מי המקלחת בבית לדלי גדול, כמות המים שיורדת היא גדולה יותר מההשקיה הנחוצה לעצים הבוגרים.
יש אולי איזה רעיון איך לטהר את המים בשביל השקיית גינת ירק?

כן, בהחלט !

כל "בריכה" שתוכל לאלתר עם צמחי מים וגדה, תעשה את העבודה

הרעיון הכללי הוא - חבית של כ 200 ליטר - אפשר למצוא כאלו מתגלגלות 'חופשי' באתרי בנייה וכדומה

בתחתית החבית מתקינים צינור יציאה (רצוי עם ברז) ואת החבית ממלאים בטוף גס, לפחות עד חציה, מעליה שכבה של טוף דק בגובה כ רבע מהמיכל ושכבת אדמה גננית('מצע גן') בעובי של כ 10 ס"מ. בשכבה זו יש לשתול 'צמחי גדה'.
המים מהמקלחות, צריכים לזרום לחלק העליון של החבית ומהצינור התחתון, יצאו מים מטוהרים המתאימים לירקות.

אם תשיג 2 חביות, מה טוב! החבית הראשונה תקבל את מי המקלחת ובחלקה העליון יהיה צינור שיעביר את המים מהחבית המתמלאת, אל החבית המסננת.

אני עובד, על משהו כזה, אצלי.. לאט לאט אבל באינטנסיביות..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: מים מהמקלחת

הודעהעל ידי ראובן אורן » 06 יוני 2008,14:04

amirk כתב:
אורן ראובן כתב:
amirk כתב:חיברתי צינור שמוריד את מי המקלחת בבית לדלי גדול, כמות המים שיורדת היא גדולה יותר מההשקיה הנחוצה לעצים הבוגרים.
יש אולי איזה רעיון איך לטהר את המים בשביל השקיית גינת ירק?

כן, בהחלט !

כל "בריכה" שתוכל לאלתר עם צמחי מים וגדה, תעשה את העבודה

הרעיון הכללי הוא - חבית של כ 200 ליטר - אפשר למצוא כאלו מתגלגלות 'חופשי' באתרי בנייה וכדומה

בתחתית החבית מתקינים צינור יציאה (רצוי עם ברז) ואת החבית ממלאים בטוף גס, לפחות עד חציה, מעליה שכבה של טוף דק בגובה כ רבע מהמיכל ושכבת אדמה גננית('מצע גן') בעובי של כ 10 ס"מ. בשכבה זו יש לשתול 'צמחי גדה'.
המים מהמקלחות, צריכים לזרום לחלק העליון של החבית ומהצינור התחתון, יצאו מים מטוהרים המתאימים לירקות.

אם תשיג 2 חביות, מה טוב! החבית הראשונה תקבל את מי המקלחת ובחלקה העליון יהיה צינור שיעביר את המים מהחבית המתמלאת, אל החבית המסננת.

אני עובד, על משהו כזה, אצלי.. לאט לאט אבל באינטנסיביות..

יש לנו פח ישן שחור של 60 ליטר.. ועוד אחד של 200, חשבנו לעשות את השחור בתור מסנן ושהמים משם יעבור גדול יותר לאגירה והשקיה גינה.
-שאלה בקשר לשכבות טוף- המים מגיעים מלמעלה -לפי מה שראיתי בחוות בחו"ל זה שהחומר הגס נמצא למעלה כך כל הלכלוך הגדול נתפס,משם עוברים לשכבה מתחת שהיא אבנים עדינות יותר וכך הלאה- שהשכבה האחרונה-חומר כדוגמת פחם או אבנים קטנות מאוד ->בתחתית החבית וזוהי השכבה שמסננת את הרכיבים הקטנים ביותר. .(ומלמטה המים עוברים לחבית הגדולה יותר.

נעשו כבר הרבה נסיונות כדי להגיע ל'נוסחה' המיטבית

הרעיון הוא לא כל כך לסנן את המים, כמו 'לטייב' אותם. פעולה זו נעשית ב 2 שלבים:
שלב ראשון - המים מחלחלים לאיטם (!) דרך שכבת האדמה שלמעלה, בה שתוללים 'צמחי גדה' המטהרים בשורשיהם את ה'רעלים' והכימיקלים שבמים.
מתחת לשכבת האדמה, שכבת אגרגט דק (טוף או 'מחלוטה'), ומתחת לשכבה זו, שכבה של טוף עבה. שכבה זו צריכה לשבת על 'רשת' קשיחה ועמידה שמתחתיה יהיה 'הסנן הביולוגי' - שכבה של כ 30 ס"מ של חומרים עם שטח פנים גדול (רשת פלסטיק צפופה, או "צמר סינתטי" כלשהו. שכבה זו יושבת גם היא על רשת פלסטיק קשיחה הנמצאת כ5-10 ס"מ מעל לתחתית החבית, שם נמצא צינור היציאה להשקייה ישירה, או לחבית אגירה לצורך המטרה, או העלאת המים לגג לצורך שימוש בהם כמים לאסלות.

שכבת הסינון הביולוגית, תאסוף בקירבה בקטריות שיעסקו בטיהור ביולוגי של המים מכל מיני חיידקים שהם למעשה הסיבה לסירחון ולריח הרע.

המים היוצאים מחבית זו, יהיה חסרי כל ריך, אל לא צלולים לגמרי ו..מתאימים להשקייה.

אם אתה משתמש במים המכילים שומנים, אפשר להשתמש בחבית הקטנה לצורך 'מיכל לאיסוף שומנים'. שם יצופו השומנים מעל לפתח הצינור המוביל מים לחבית הסינון.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ראובן אורן » 11 יוני 2008,14:04

לא
זה רק יפריע להתפשטות השורשים של הצמחים המטהרים
שורשיהם עושים, בדרך מופלאה, את מלאכת הטיהור של החומרים הרעילים והבלתי ידידותיים
על כן, רצוי לתת להם עומק גדילה מירבי

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ראובן אורן » 12 יוני 2008,14:04

כתבתי, למיטב זכרוני, כבר למעלה, כי מאחר ויש לך 2 חביות, האחת של 200 ליטר והשנייה של 60 ליטר, הייתי ממליץ להשתמש בחבית הגדולה לצרכי סינון ואילו בחבית הקטנה, להשתמש כ'מיכל איסוף שומנים', במידה ואצתה מתכוון להשתמש במים מכיור המטבח, מדיח הכלים ו/או מכונת הכביסה

לא, האדמה לא תחלחל פנימה. כך זה עובד בטבע וכך גם מכינים שטחים אטומים למים כמו כבישים ודרכים, עוד מימי המהנדסים הרומאים שהיו אלופים בבניית דרכים איכותיות שחלקן עוד מחזיקות מעמד, עד ימינו אנו - כ 2500 שנים ואף החלוצים הראשונים שלנו, סללו כבישים בדרך זו
קודם מיישרים את השטח, אחר אבנים גדולות, עליהן וביניהן מכניסים אבינים קטנות יותר שממלאות את החללים ועל הכל שכבה של חומר יותר דק ("מחלוטה") ושוב, חומר יותק דק - כורכר כבוש או חול ים

השיטה הזו עובדת ונעשית גם היום, אם כדרך חקלאית ואם ככביש המרובד באספלט
כל השכבות הללו, יוצרות 'מרבד' אטום כמעט לחלוטין למים, מתוך העובדה שהחללים שבין האבנים, ממולאים ע"י האבנים היותר קטנות והיותר קטנות וכך הלאה..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ראובן אורן » 12 יוני 2008,14:04

amirk כתב:יש מבצע של חצי מחיר לזרעים שונים באתר המעולה של תומפסון
[/url]http://seeds.thompson-morgan.com/uk/en/.[url]
אילו צמחי צמחים ממולצים לזרוע בחבית?..
מתכנן לעשות קניה היום עד חצות :)
[/url]

לא צריך זרעים ולא צריך לבזבז יותר מדי כסף
הרבה אנשים שמחים להיפטר מסוגים שונים של 'גומא' הגדל ומתפשט בגינה ללא סוף
כך גם עם סוגים של 'קנה' ו..'קאנה'
אתה יכול לשתול גם 'קאלות' ואז, יש לך גם עלים ירוקים וגדולים וגם פרחים לבנים ומקסימים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: אורן, כתבתי לפני מספר ימים מספר שאלות ולא התייחסת אליהן

הודעהעל ידי ראובן אורן » 13 יוני 2008,14:04

zvika כתב:האם סתם פספסת אותן או שהסיבה שונה

:( אף פעם אין ולא היה דבר כזה - סיבה שונה :oops:

הולך לחפש מה פיספסתי

אני אמור לקבל התראה במייל על כל הודעה שנכנסת לפורום גם אם לא מתייחסת אלי ואז אני רואה, צופה ושותק.

לעיתים, ההתראות לא מגיעות ואיני יודע עדיין מדוע. אך מאחר ואני מבקר בפורום, 'לפחות כמה פעמים ביום', אז, אני רואה הודעות שמהבהבות לי כחדשות, או הודעות שיש עליהן '0' תגובות

............ חיפשתי ולא מצאתי שום שאלה שלך.. אם פיספסתי משהו, כוון אותי ע"י לינק או....

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: הנה ההודעה מחדש - כלאמר השאלות

zvika כתב:פשוט במקום לינק ושתלך לחפש העתקתי הכל מחדש וכך תוכל לראות מיידית:

הודעהנשלח: 11/06/2008 ב- 20:55:57 כותרת הודעה: מספר שאלות לגבי התיאור המפורט שלך תגובה עם ציטוט
1. כמה זמן לוקח עד שגדלים החיידקים בתחתית ומתחיל ניקוי המים?
2. האם יש לאגור את המים במערכת ללא הוצאתם במשך זמן מסויים?
3. כמה זמן לוקח לטהר מים חדשים לאחר שכבר גדלה כמות חיידקים נכבדה?
4. האם ניתן לטהר כך מי מכונת כביסה כך שישמשו בריכת דגים?

1. לא יודע להגדיר בזמנים מדוייקים או משוערים, כי אצל כל אחד יש תנאים אחרים לחלוטין, החל מכמות ואיכות המים וכלה בבצמחים במיכלים וכדומה. ממליץ לעשות את מה שאני הולך לעשות - להשהות את הנחת השכבה האחרונה של האדמה על 2 שכבות הטוף, אך בינתיים, אפשר לשתול בטוף את צמחי המים. זאת כדי לאפשר כניסה מהירה יותר של חיידיקים אירוביים ובקטריות לשכבה התחתונה. האינטואיציה שלי אומר ש..רק לאחר כחודש, יש להוסיף את השכבה האחרונה של האדמה. המבחן או בחינת התוצאה, היא ע"י בחינה מדגמית של המים היוצאים מתחתי החבית. מסריחים?! החיידקים והבקטריות עדיין לא רבים מספיק. המים לא מסריחים בכלל, יופי ! אפשר להוסיף את האדמה

2. רצוי שלא לאגור מים אלו, כי הם יתחילו להסריח, אלא אם כן תתקין שם משהו שיערבל אותם + משאבת אויר שתכניס חמצן למים ותגרום להתרבות החיידקים האירוביים שיפרקו את שאריות החומר האורגני

3. אין כאן שאלה של 'זמן', התהליך הוא רוטיני. מים אפורים נכנסים מלמעלה ומים מטוהרים יוצאים מלמטה - גרויטציה גרידא

4. עקרונית, כן. מעשית, זה שוב תלוי בכמה פרמטרים - גודל החבית ואיכות הסינון שלה. גודל הבריכה וכמות צמחי המים שבה - גם בבריכה ימשיכו צמחי המים לטהר ולהשביח את איכות המים
מים היוצאים ממערכת סינון ביולוגית עליה אנו מדברים, הם מים באיכות טובה המוגדרים כ'מים שפירים ברמה שניונית'. המים לא מסריחים, אבל מעט עכורים. אפשר, כאמור לעיל, לשדרג אותם ע"י עירבול וחימצון ו...הוספת 'סנן' מינימלי ואז, המים יצאו גם צלולים ובטוח שיתאימו בקלות לבריכת הדגים.

בסוף ההודעה הראשונה של שירשור זה, כתבתי "המשך בקרוב.." ועוד לא הגעתי לזה..
על כן, אוסיף כאן בינתיים, פרט חשוב מאוד

רצוי מאוד להציב צינור אחד או שניים שיהיו תקועים בתוך שכבת ה'סנן' התחתונה - הסנן הביולוגי. צינורות אלו (בקוטר כ 30 מ"מ, יספיקו) יצאו אל מעל פני האדמה וישמשו כ'נשמים', מינורות שאפשרו כניסת חמצן / אויר לשכבה החיידקית/בקטריאלית. כך תוחש ההתרבות והפעילות של הבקטריות והחיידקים בשכבה זו

( אני כבר מסודר גם בעניין של צינורות, 40, ו 30 מ"מ :lol: פשוט לפקוח עיניים ולאסוף את מה שאחרים זורקים)

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

zvika כתב:הרבה תודה על התשובות המפורטות.

אני כמובן עןשה הכל מג'אנק שאני מלקט בצידי הדרכים. בשלב זה יש לי רק חצי חבית של 100 ליטר ואם זה אתחיל

רק רציתי להבהיר נקודה אחת, עד שמצטברת מושבת חיידקים מספיקה (עד הוספת האדמה, או ההנחה שלך לחכות חודש) אני מניח שכדאי לא לתת למים לצאת (בעזרת הגרויטציה כפי שציינת) אלא לעצור אותם עם ברז - האם אני צודק?

אני אתחיל גם לבצע ואיידע אותך בתוצאות ובניסיון שלי.

אני מניח שעם מידע משותף נגיע לתןצאות טובות

כן, מסכים איתך

לשתף?! בוודאי ובשמחה

ספר על הכל ואנסה לעבוד במקביל אליך ונחליף דעות ו"חוויות"

השבוע לא עשיתי כמעט כלום.. אבל יש כמה חברים מההיי-טק שמחפשים לי כל מיני פריטים כמו "רשת פלסטית ליצירת הסנן, וכדומה

שבת שלום

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי שי.י. » 14 יוני 2008,14:04

שבןע טוב לכולם!
אני כבר מחפש כבר הרבה זמן משאבת יניקה - מאחר וכשבניתי את הבית שלי לא חשבתי אורגני אני רוצה לישאוב את מי המיקלחות בלי להרוס את הבית .
הבעיה בעיקר המחיר הגבוה שלהם אם מישהו יוכל לעזור אשמח.
ש.י.
שי.י.
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 14 יוני 2008,14:04

השוק מלא בכל מיני משאבות, גם משאבות מקצועיות וגם משאבות לבריכות דגים, מזרקות ובריכות שחייה קטנות לגינה

פשוט להתחיל להתעניין בגודל וספיקה הדרושים לך ולהשוות מחירים ולהתיעץ עם חברים לגבי האמינות

לא נכנסתי לעניין הזה עדיין ובכלל, כי קיבלתי מחבר, משאבה ענקית שהוא לא צריך. פשוט "זרק" אותה לכיעוון שלי..

פקח עיניים ואוזניים ואולי גם תמצא משהו כזה..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: ועוד כמה שאלות

הודעהעל ידי ראובן אורן » 20 יוני 2008,14:04

amirk כתב:כל מיני שאלות צצות במהלך התכנון של המערכת.
1. קראתי בשני ספרים שונים (ומעולים) על מערכת מים אפורים-
הראשון בספרה של טליה שנידר והשניה ב"זבלאנושי"(שמבוסס על המערכת מ GREYWATER.COM)
יש הבדלים עקרוניים בין שתי המערכות- לפי מה שאני הבנתי.
מערכת אחת צינור הכניסה נמצא למטה-בשכבת האבנים והחומר הגס ואילו צינור היציאה בחלק העליון ביותר של המיכל -מעל לצמחים.
במערכת שניה ההפך- כניסה מלמעלה ואילו יציאה מלמטה.
האם נתקלת בזה?
(אוכל לצרף צילומים מהספרים אם יש צורך)

2. קצב סינון המים- האם לא תהיה בעיה בכמות של 60 ליטר שיורדת בבת אחת אל המיכל סינון- לפי מה שהבנתי קצב הסינון הוא איטי ולכן יכול להיות מצב שהמים ישפכו החוצה מהמיכל?

3. - צמחי מים - מה קורה במצב של יום או יומיים ללא מים במיכל הסינון?

4. מהי שכבת הפרדה "בד גיאוטכני" ?
5. הצינור שיוצא משכבת הסינון התחתונה לא יתמלא במים (חוק כלים שלובים )?

תודה רבה

ב 10 השנים האחרונות, נפגשתי ועקבתי אחרי כל מיני "משוגעים" 'ירוקים' שהקדימו את זמנם והחלו להתקין מערכות טיהור 'מים אפורים', מתוך שליחות מוסרית שלהם, ובלי כל קשר ל"מודה" או לטרנד החדש, הירוק והאקולוגי.
לאחרונה, נחשפתי, בעקבות כתבה גדולה שכתבתי במקומון האזורי, לחברה שהשקיעה הרבה כסף בפיתוח של מערכת 'טבעית', כמו שאתה, אני ואחרים מנסים להרכיב בבית.
הם עסקו הרבה זמן בפיתוח המערכת כדי להגיע לפשטות טכנולוגית מירבית המסייעת למערכת להיות אוטונימית, עצמאית וכמעט שאינה דורשת כל טיפול. בחנתי ארוכות את המערכת ואכן, היא יעילה, פשוטה וחכמה. על פי הנתונים שלה, ועל פי המידע שאספתי, אשיב לך

למעשה נדרשות 3 חביות - כ 200 ליטר, או יותר, כל אחת - שלושתן שקועות באדמה ולא נראות כלל, מעל פני השטח.

חבית ראשונה - מקבלת לתוכה מים אפורים + מי מזגנים.
הצינור המוציא ממנה מים, הוא עם מפרק של 90 מעלות שאליו מחובר צינור באורך כ 20 ס"מ. זה מאפשר לשומנים לצוף מעל לפתח יציאת המים ולא נותן להם לזרום הלאה.
את השומנים מהמים, אפשר לאסוף ידנית, על פי שיטת 'טליה שניידר' או, בצורה יותר פשוטה ומתוחכמת, לעשות בתחתית החבית, פתח יציאה ישיר לרשת הביוב עם 'פקק' המחובר למוט. מושכים את המוט והפקק עולה וכל המים עם השומנים, זורמים לביוב - פעיתות האחזקה היחידה למערכת, המתבצעת פעמיים בשנה.
מאותו צינור, יוצאים המים לחבית הטיהור. היא יכולה להימצא בכל מקום בגינה, גם רחוק מהחבית הראשונה, כשהצינור עובר מתחת לדשא או לאדמה ולא נראה. שם, בחבית זו, נמצאת מערכת הטיעור עם השכבות המתוארת מעלה.
מתחתית חבית זו, יוצאים המים המטוהרים לחבית השלישית שהיא 'מיכל איסוף המים המטוהרים' ומשם משקים את הגינה או מעלים מים על הגג לצורך מילוי הניאגרות

לשאלתך, אני מדגיש שוב - לאחר שראיתי מערכות רבות ושונות, כולל המערכת של טליה שניידר, אצלה בבית, אני יכול להעיד כי זו הדרך הטובה והיעילה ביותר שמצאתי וכוונתי ל 3 החביות עם חבית הסינון שהמים האפורים נכנסים מלמעלה ויוצאיםפ מטוהרים, מלמטה.

2. אם יש חבית מס' 1, לפני חבית הסינון, הבעייה לא קיימת. את קצב זרימת המים מחבית זו, אפשר גם לקבוע על ידי ברז או התאמת קוטר הצינור המחבר בין החביות

3. לא מדובר בצמחי מים מובהקים, כמו יקינטו הצף על המים, אלא ב'צמחי גדה' שיודעים לשרוד גם חודשים ארוכים ללא מים. קנים וקאלות וקאנות

4. בד גיאוטכני הוא סוג של בד סינטטי של מתפרק ממגע עם מים. הוא משמש למעשה 'רשת סינון' שלא מאפשרת לחול ועפר לעבור הלאה. משתמשים בו גם בתחתית של אדניות גדולות הבנויות בבניין, כדי לשמור על חורי ניקוז פתוחים, מבלי שהאדמה תסתום אותם

כל שק מחומר סינטטי שלא מתפרק, יתאים לכך וכן כל רשת דקה - רשת יתושים מפלסטיק וכדומה. במשתלות וחנויות לצרכי גינון, נמכר 'בד גיאוטכני' לצורך חיפוי אדמה (עליו מניחים את הטוף) ולכל שימוש אחר, במבחר צבעים - אם איני טועה, השם המקצועי שלו נקרא - 'שימשונית'

5. חוק כלים שלובים, עובד רק כשיש מים במערכת, לא?! :wink: אין שם מים כל הזמן ועם ירידת המים, האויר גם נמשך פנימה, במידה מסוימת - חוק ברנולי - מקום בו יש זרימה מהירה, ייוצר בו אזור לחץ נמוך.. :lol:

התנאים שונים בכל מקום ומקום. אנו משתמשים בחסיויות שונות, בגדלים שונים ובצינורות בקטרים שונים... יש לבחון כל שלב של המערכת שהוא עובד, לתכנן היטב את זוית השיפוע, לזרימה בקצב המתאים לדרישותינו וכדומה

זה לא מסובך ואפילו מהנה לכל מי שאוהב...

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ראובן אורן » 21 יוני 2008,14:04

amirk כתב:תודה.
1.טוף גס וחצץ יעשו את אותה עבודה ?
מצטער על השאלה החוזרת אבל בעיית חוסר הבנת פיזיקה קלה-
2. אם החבית המסננת שקועה באדמה- והצינור שמוציא מים יוצא מתחתיתה- איך המים יעברו לחבית השלישית (האוגרת) בעצם? (יצא מצב שהחבית השלישית גבוהה יותר או באותו הגובה של השניה)

טוף יותר טוב מחצץ מפםני שהוא בעל 'שטח פנים' גדול יותר - מהווה בית גידול מעולה לכל החיידקים והבקטריות, עקב פני השטח שלו, המלאים בחורים קטנים

כן, החבית השלישית אמורה להיות יותר נמוכה והמים יכולים לזרום אליה, מכניסה באמצע או מלמעלה. גם חבית זו, יכולה להיות במקום רחוק מהחבית השנייה, אם זה מתאים לך מבחינת תנאי השטח או ההשקייה וכדומה. אין כל צורך למקם 3 חביוטת, האחת ליד השנייה - הכל גמיש..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי שי.י. » 22 יוני 2008,14:04

אני הבנתי שהחבית עם הטוף והצמחים צריכה להישאר כל הזמן מלאה מים ע"י כך שהצינור שיוצא מהתחתית עולה לגובה מסויים (שהוא פחות מגובה החבית עצמה) ואז נישפך לחבית אחרת.
ש.י.
שי.י.
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 22 יוני 2008,14:04

שי.י. כתב:אני הבנתי שהחבית עם הטוף והצמחים צריכה להישאר כל הזמן מלאה מים ע"י כך שהצינור שיוצא מהתחתית עולה לגובה מסויים (שהוא פחות מגובה החבית עצמה) ואז נישפך לחבית אחרת.

אני חושב שכתבתי על כך בתחילת הדיון על נושא טיהור מים אפורים

ציינתי שלאחר הכתבה (בעצם 3 כתבות) שעשיתי על הנושא ובתחקיר נחשפתי ל 2 שיטות שונות, ראיתי ובדקתי את היעילות של כל סוג מערכת והתרשמתי מאוד לחיוב מאותה מערכת המורכבת מ 3 חביות כפי שתארתי למעלה. שם המים האפורים נכנסים לחבית הטיהור מלמעלה חולפים על פני שורשי הצמחים דרך שכבות האגרגט ושכבת ה'סנן הביולוגי' ומתנקזים, לאט לאט, תוך כדי טיהור, מתחתית החבית, אל החבית שאוגרת את המים המטוהרים. בדקתי את המים הללו ולא היה להם כל ריח. לעומת השיטה הקודמת שהותירה ריח במים.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ראובן אורן » 22 יוני 2008,14:04

ממש לא

א. החבית האחרונה, לאגירה, יכולה להיות קטנה יותר

ב. הצינור מהחבית המסננת, יכול להיכנס לחבית האגירה במרכז החבית

ג. אם יש שיפוע כלשהו בגינה, כמובן שזה יכול להועיל אך 2 הסעיפים, א' וב', מקלים על הבעייה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי שי.י. » 23 יוני 2008,14:04

ניתן לחבר ביציאה של חבית הסינון משאבה של מכונת כביסה - מאוד פשוט - והיא יכולה להרים את המים לגובה של יותר מ 1 מטר.
ש.י.
שי.י.
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 26 יוני 2008,14:04

הסינון איטי ולכן המים "ישבו" על האדמה ובין הצמחים זמן מה של סינון.. לא בעייתי ?
-החבית תהיה באדמה אני מקווה -יש תחזוקה כלשהי לחבית שמסננת מבחינת החלפת אבנים או ניקוי אחר?
-מישהו מכיר מקום לקניית טוף טוב ולא יקר מדי למילוי החבית?
-שכבת תחתונה-סנן ביולוגי- רשמת בהסבר שצריך רשת פלסטיק צפופה או צמר סינטטי. אבנים גדולות לא יעשו את העבודה? לפי הבנתי השורשים לא יכולים להגיע לשכבה זו בגלל הרשת, ולכן כל חומר גס שישאיר מקום לחמצן והתרבות חיידקים ובקטריות יהיה טוב.
..................==

יפה, אני די מפגר.. התחלתי היום עם כריית תעלה צרה לרוחב הדשא, כדי להטמין, מתחת לדשא צינור שיוביל ישירות לקלמנטינה.. החום הרג אותי לגמרי.. אחכה לאחר הצהריים..

לגבי הסינון האיטי - אין עם זה בעייה. איכות המים היוצאים, תלך ותשתפר עם הזמן, עם גדילת המושבה של החיידקים והבקטריות בשכבת ה'סנן'

אין למעשה כל תחזוקה לחבית הסינון. החבית היחידה הדורשת איזושהי אחזקה, אם הולכים על הקונספציה של ה 3 חביות.., היא החבית הראשונה, במידה והיא אוספת גם מים עם שומנים. פעם בחצי שנה בערך, יש לרוקן את השומנים לביוב או לערימת הקומפוסט..

אל תמהר לרוץ ולקנות טוף. פקח איניים ותחזיק כמה דליים בבגאז' של האוטו. יש הרבה הפתעות בדרף או ש...אולי אתה במקרה נוסע ל...רמת הגולן?!?! :wink:

כן, הרעיון הוא לא לתת לשורשים להגיע לשכבת ה'סנן'.
עברה לי מחשבה.. להכניס את החומר הגס שאני אאסוף, לתוך 'באלה' קטנה ואותה, כמות שהיא, להכניס לתחתית החבית, מעל לצינור היציאה..
עוד חושב על זה...

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ראובן אורן » 26 יוני 2008,14:04

amirk כתב:כן -חום מטורף..חצי שעה של ניקוי עלים יבשים וצהובים מהעגבניות(יש הרבה בשבוע האחרון) ולא ראיתי מרוב זיעה על העיניים :)
------
לגבי הסינון האיטי - אין עם זה בעייה. איכות המים היוצאים, תלך ותשתפר עם הזמן, עם גדילת המושבה של החיידקים והבקטריות בשכבת ה'סנן'
------
-הכוונה בשאלה היתה האם לא תהיה בעיה שמים בגובה כזה של כ50 סמ יעמדו או יותר נכון יסתננו .
-האם התכנון מבחינת גבהים של השכבות והאדמה נראה הגיוני?
-מה לגבי שאלת השכבה התחתונה של החומר הגס "רשמת בהסבר שצריך רשת פלסטיק צפופה או צמר סינטטי. אבנים גדולות לא יעשו את העבודה? לפי הבנתי השורשים לא יכולים להגיע לשכבה זו בגלל הרשת, ולכן כל חומר גס שישאיר מקום לחמצן והתרבות חיידקים ובקטריות יהיה טוב. "

לצערי לא מגיע לרמת הגולן בקרוב. אז אצטרך למצוא ולקנות טוף דק עבה :)

לא אמור להיווצר מצב של 'עמוד מים' בגובה של 50 ס":מ שיעמוד בחבית. המים ימשיכו לזרום, גם אם בזרימה איטית, אל החבית השלישית - חבית האגירה, או ישירות לערוגות.

כן, נראה הגיוני - אך זכור את מה שאני משנן לעצמי.. לא לקבע דבר, עד שהעסק עובד טוב

חייבת להיות הפרדה בין שכבה לשכבה.. והכוונה במיוחד להפרדה בין שכבות הטוף של מעלה, לבין שכבת ה'סנן', כדי שהטוף לא יסתום את הסנן ולא יפריע להיווצרות מושבה משגשגת.

מתחת ל'סנן', גם צריך שתהיה הפרדה עם 'בד גיאוטכני' כלשהו ויושם, כפי שהצעת, על שכבה של כ 10 ס"מ של חומר גס שיאפשר למים לזרום חופשי לצינור היציאה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הבא

חזור אל ארכיב גינון

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־71 אורחים