קומפוסט קנוי - מה הם 'מוכרים' לנו?!

תת-פורום זה מכיל שירשורים חשובים, מידע לפי נושאים, סרטונים מיוחדים ועוד..
כל הנוןשאים הנמצאים כאן 'נעולים'!
לצורך שאילת שאלות הבהרה, יש להיכנס ל'פורןם גינון' ולשאול את השאלות שם.
רצוי לצרף לינק למאמר המדובר ולהודעה הספציפית.

קומפוסט קנוי - מה הם 'מוכרים' לנו?!

הודעהעל ידי ראובן אורן » 05 אוקטובר 2010,14:04

נושא כאוב ומרגיז..
התאפקתי כמה שיכולתי, אך.. הגיע הזמן לדבר על כך

ק-ו-מ-פ-ו-ס-ט

רק רואים את המילה הזו 'קומפוסט' וכבר עוברות לנו בראש מחשבות על גינה עם ריחות מהבילים של אדמה טובה ולחה.. ואורגנית וכהה מהקומפוסט הנפלא שהלעטנו אותה בנדיבות ובאהבה רבה...

זה נכון, אם.. מדובר בקומפוסט תוצרת בית - תוצרת גינתנו.
הותיקים וכל מי שערימת הקומפוסט בגינה, היא רוטינה ברורה, לא פחות מהשקיית הגינה, לא נדרשים בכלל לרכישת קומפוסט - אצלנו זה דבר אלמנטרי ! שום חומר אורגני לא יוצא מהמטבח או מהגינה, החוצה ! הכל ממוחזר, מתמחזר, הופך במהירות לקומפוסט משובח המשיב את המינרלים לאדמה ומשביח אותה, משנה לשנה.

אבל..
קורה ולפעמים.. ואנו צריכים כמות גדולה של קומפוסט, בבת אחת - מחליטים על הנחת מרבדי דשא ורוצים להכין את האדמה. או רוציםן לעודד את המדשאה. או שרוצים להכשיר חלקה חדשה לטובת גידול ירקות, נטיעת עצים.. וכו'
אז.. הולכים ורוכשים כמה שקים של קומפוסט או 'באלה' ('ביג באג')של קומפוסט..

יצרני הקומפוסט, 'הריחו' את האפשרויות הכלכליות הנפלאות הגלומות בגל האורגני והלכו עם זה וחזק !
מייצרים קומפוסט !
..התחילו לצחוק בדרך אל הבנק.. וקיבלו עוד תיאבון..
יאלללה, יותר מהר.. יותר הרבה..
איך מזרזים את התהליך ?
"..לתת לזה לעמוד ולהתפרק ? שלב מזופילי.. שלב תרמופילי ? הבשלה?! שטויות ! תשאירו את זה ל'ראובן והמשוגעים שמסביבו', אנחנו יודעים להכין ""קומפוסט"" מהר יותר.. תוך שבועיים.. תוך שבוע.., תוך יומיים ! בסרט נע.. העיקר שהשקים מתמלאים ומועמסים על משטחים.. יאללה שרינק.. להעמיס על המשאית

יש (אולי) מי שרכש את המכשיר הזה שמתקינים בארון שמתחת לכיור.. "מכשיר פלאים" חשמלי ! "קומפוסטר חשמלי" :mrgreen: . זורקים פנימה את הקליפות והמכשיר מחמם ומערבב וטוחן ומערבב ובסוף (יומיים? שבוע? שבועיים?!) יש מין חומר כהה ומיובש שהם מעזים לקרוא לזה "קומפוסט".

אז.. הולכים על זה בגדול ! לא עם 'פסולת גזם' שנשארת לעמוד בצידי החלקות, ללא כל שימוש , אלא.. עם זבל בקר - זבל פרות ! עושים קרטל עם כמה מהקיבוצים בסביבה - אתם לא יודעים מה לעשות את הזבל של הפרות?! תביאו אותו אלינו.. אנחנו יודעים לעשות מזה כסף..

והם מביאים
(לא כולם ! יש עדיין קיבוצים שמדללים את זבל הפרות ו'משקים' את האדמות ואח"כ 'לא מבינים' מדוע מי התהום שלהם מזוהמים בחנקות וניטרטים והסטיסטיקה הרפואית האזורית, מצביעה על עלייה מטאורית במספר התקפי הלב, מחלות לב ושבץ קטלני..)

יש מתקן - מפעל לקומפוסט !
אתם חושבים שמתבצע שם איזשהו תהליך של קומפוסטציה?! תשכחו מזה !

רמז ! תחשבו על ה'קומפוסטר החשמלי..
הנה דוגמא..
http://www.neco.co.il/Product.aspx?IID= ... eed0775499

שימו לב ל'מפרט' , ובמיוחד לשורה הזו - "בתא העליון של הקומפוסטר נוצרים תנאים אידיאליים ליצירת קומפוסט – חימום (60°),ערבול, אוורור ולחות. הקומפוסטר מנטרל ריחות,תולעים ומזיקים שונים" - מה דעתכם ?

המשך יבוא.. (המתינו עם התגובות, כי זו רק ההתחלה..)
..............==

הנה.. אנחנו ממשיכים

אז.. בתחילת הקיץ, החלטתי לאושש את המדשאה הקטנה שלי שעברה כל מיני התעללויות וקניתי לדשא 'מתנה' - 4 שקי קומפוסט. כבר הרבה שנים חלפו מאז קניתי קומפוסט..
בדיעבד, מסתבר שזו הייתה החלטה טובה, אחרת, לא הייתי מודע למה שאני הולך לכתוב כאן.

נכון, כתבתי בעבר על כך שהחברות המייצרות קומפוסט לא מקפידות על קומפוסטציה מלאה ועל כן הקומפוסט שלהם מאוד מסריח - כי החיידקים ממשיכים לעבוד ולפלוט גזים. וגם סיפרתי שעשיתי ניסוי ורכשתי שק קומפוסט מכל סוג וחברה שמצאתי וכל שק כזה הקטבתי והקומפוסט התחיל לבעור ולהתחמם..

אז קניתי 4 שקים, בחברת 'הגרעין' - הקומפוסט מתוצרת ש.ח.ם. - ג.עדה ופיזרתי את הקומפוסט על המדשאה.. ויישרתי וסרקתי.. כמו גדול
..זה היה מסריח ! סליחה, לא מסריח.. אלא מצחין !
מיהרתי להשקות את המדשאה המצחינה במים - מניסיון העבר, עד למחרת בבוקר, הריח אמור להיעלם לחלוטין.
אז.. הוא לא נעלם ! והמדשאה המשיכה להסריח, בצורה נוראית, עוד 3 ימים. אי אפשר היה לפתוח את הדלתות או החלונות הפונים לכיוון - הצחנה הייתה נוראית, כמו 'בילוי' ליד בור השופכין המבעבע של רפת גדולה.

המשכתי להשקות, כל יום, מתוך פאניקה.. כדי לזרז התפרקות החומר שלא כל כך רצה להתפרק.. ונדבק לרגלים ולנעלים כמו ... ח** של פרות..! כי זה מה שזה היה !

לדשא זה לא עשה כלום ! אולי גם הרעיל אותו קצת והשהה את גידולו !
נכנסתי לאתר של חב' הגרעין ומילאתי שם דף 'פיידבק' ובו קבלתי על האיכות הגרועה של ה"קומפוסט"" מתוצרת ש.ח.ם. ג. עדה שהם משווקים וגם מכרו לי.
למען האמת, לא ציפיתי לתגובה..
לאחר כשבוע או שבועיים, אני מקבל טלפון ! מר ירון שפירא - מנכ"ל ש.ח.ם - ג. עדה - קראתי את תלונתך וכו' אני מציע לפצות אותך ב 4 שקים חדשים של קומפוסט..
צחקתי.. ואמרתי לו:
א. אני מאוד מתרשם לטובה מהעובדה שחוזרים אלי ועוד.. מנכ"ל החברה
ב. ממש לא ! לא כתבתי דברים אלו לצורך קבלת עוד 4 שקי קומפוסט כאלו.. מה אעשה עם זה?

הוספתי עוד ש.. 'לעניות דעתי', זה לא קומפוסט ! זה זבל פרות מיובש וטחון !
מר ירון שפירא, ניסה לסבר אוזני על המפעל החדש שלהם ואמרתי לו שאני יודע עליו למן תחילת ייסודו ולאורך הקמתו, שם ב'עמק', בשיתוף עם קיבוצי הסביבה.. 'עין חרוד' ועוד. וכי אני יודע שהמשרד לאיכות הסביבה מאוד הקפיד על הנהלים למניעת אפשרות של זיהום מי התהום וכל זבל הפרות המגיע לשם, מונח על שכבה מבודדת של פלסטיק עבה ותקני.. וכו'
- אכן, הגיב מר שפירא - מדובר במפעל חדשני לקומפוסט, מפעל משוכלל מאוד..
- אבל, מר שפירא - הפסקתי אותו - אתם לא מייצרים שם קומפוסט ! אתם לא נותנים לערימות זבל הפרות, 'להבשיל' ולעבור תהליך כלשהו של 'קומפוסטציה'.., כמו.., לדוגמא מפעל הקומפוסט של 'שדה אליהו', עם הערימות המעלות "עשן" של תהליך הקומפוסטציה..
- נכון - ענה לי מר שפירא.. - השיטה שם, במפעל החדש, אחרת. וממוכנת ואם אתה רוצה, אני מוכן לקחת אותך לסיור במפעל, כדי לראות אותו מקרוב.
- בשמחה - אמרתי - אני אוהב לראות דברים כאלו ואשמח לדווח על כך בפורום אותו אני מנהל..
- טוב - אמר מר שפירא - אומר למזכירתי לתאם איתך מועד וניסע בייחד לביקור במפעל..

אמרתי תודה
מאז, אני יושב ליד הטלפון וממתין... וממתין :smoke:

חשבתי ש..אולי 'אחרי החגים'.. נראה
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: קומפוסט קנוי - מה הם 'מוכרים' לנו?!

מסקנות ?!
עדיין לא! אנחנו רק פותחים את הנושא - כולנו ביחד !

התחילו לבדוק, התעניינו, בידקו וספרו לנו כאן על כל מה שאתם מעלים בחכתכם לגבי מפעלי קומפוסט ודרך הייצור של הקומפוסט שלהם.

כי.. מה שמוכרים לנו בשקים, זה לא קומפוסט ! זה גללים מיובשים וטחונים !

כבר לפני הרבה שנים, למדו החקלאים שלנו ש'נגמרה האגדהש של פיזור 'זבל' על פני השדות. לא זבל פרות ולא זבל סוסים ולא זבל תרנגולות !
כי 'זבל' שמפזרים על האדמה, לא עושה כלום לצמחים, אלא רק מרעיל את האדמה ואותנו! תוך כדי חילחול למי התהום מבלי שעבר כל פירוק, ע"י אורגניזמים.
כל ערימה של גללים, חייבת לעבור הליך של קומפוסטציה מלאה ובמיוחד 'זבל עופות' המכיל בד"כ כמויות גדולות של פאתוגניים ויש הנחיות חד משמעייות לגבי ביצוע עיקור - סטריליזציה - שלו במתקנים מיוחדים, לפני כל שימוש כלשהו, אם לצורך דישון או לצורך פיטום בקר (כן, זה מה שמאכילים את הפרות !)

כעת תורכם לדבר.. :emo:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי סער » 05 אוקטובר 2010,14:04

חווית קומפוסט דומה

לפני שנתיים לקראת החורף פזרתי גם קומפוסט של גבעת עדה על המדשאה שלי ובאמת כל התופעות שראובן מספר חוויתי בעצמי רק שלצערי רוב
המדשאה שלי מתה ולקח לה המון זמן להשתקם האמת שעד היום לא חשבתי שזה קשור לקומפוסט :mrgreen:

עוד דבר מי קומפוסט שהכנתי מקומפוסט קנוי של אותה החברה לאחר שדוללו ביחס של יותר מאחד לעשר הרגו לי המוון צמחים :twisted:
סמל אישי של המשתמש
סער
גנן אורגני

הודעהעל ידי אודי דגן » 05 אוקטובר 2010,14:04

ראובן היקר
איך התאפקת יפה כל כך הרבה זמן... :D אני יודע שלא היה לך קל :whew:
לכשתקבל את הטלפון המיוחל, תשאל בבקשה אם אפשר להביא חבר.. אני אשמח להצטרף. מזמן כבר רציתי לראות מקרוב את תהליך "הקומפוסטציה המזורזת" שלהם.
חוץ מזה, המפעל מרחק יריית רוגטקה מהבית שלי, אז דיר באלאק אתה לא בא לקפה !!
אני והתולעים ניעלב :mrgreen:
אודי חופר בידיים
אודי דגן
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי חווה ויוסי » 05 אוקטובר 2010,14:04

אשכול חשוב מאוד. אני שמח שגם אתה חושב שהקומפוסט של שדה אליהו הוא טוב, כי בדיוק בימים אלה אנו הולכים להזמין 15 קוב קומפוסט משדה אליהו לדישון האדמה שלנו. אם יש בעיה עם זה אז נשמח לשמוע.
חווה ויוסי
אדם הולך ואדם בא והאדמה לעולם נשארת...
סמל אישי של המשתמש
חווה ויוסי
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי אודי דגן » 05 אוקטובר 2010,14:04

יוסי וחוה, 15 קוב ? סחטיין. יהיו לכם המוווווווווון ירקות :D
לאיזו מטרה הכמות הנאה הזו, אם יותר לי להתעניין ? בית חדש עם גינה בתולית ? השבחת שדה גידולים ?
אני יודע שכמה אנשים בפורום התעניינו בזמנו לקנות קומפוסט שלהם, (אולי אחרי שאני גיריתי אותם בסיפורים איך הסתובבתי בין ערימות הענק המהבילות והמבשילות שלהם בשדות הקיבוץ ? :lol: ), אולי יהיו כאלו שיירצו פרטים על איש הקשר שם, עלויות, הובלה וכו'.
אני ממליץ בחום על הקומפוסט שלהם, לאחר שעבדתי בחווה אורגנית שמשתמשת מזה שנים אך ורק בקומפוסט של שדה אליהו.
בעל החווה הוא פדנט (ואדם נפלא) ואין לי ספק שבדק לעומקו של עניין את התוצרת הטובה ביותר שיוכל לקבל בארץ.

אההה, לפזר קומפוסט בשדות עם טרקטור... :sun: :y: איך שהאבק השחור של הקומפוסט נדבק לזיעה... סוג של תענוג. הייתי חוזר מימים כאלו מטונף ככורה פחם, ומאושר כנער שובב.
אודי חופר בידיים
אודי דגן
גנן עם עתיד

yosyhava כתב:אשכול חשוב מאוד. אני שמח שגם אתה חושב שהקומפוסט של שדה אליהו הוא טוב, כי בדיוק בימים אלה אנו הולכים להזמין 15 קוב קומפוסט משדה אליהו לדישון האדמה שלנו. אם יש בעיה עם זה אז נשמח לשמוע.
חווה ויוסי

כן, אתם יכולים ללכת על זה בעיניים עצומות לרווחה !
שדה אליהו לא משקרים ודוגלים באורגניות אמיתית !
כאמור, חבר טוב ואורגני, סיפר לי על הערימות המהבילות.. מראה משובב עיניים ו..ערובה לאיכות !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

אודי דגן כתב:ראובן היקר
איך התאפקת יפה כל כך הרבה זמן... :D אני יודע שלא היה לך קל :whew:
לכשתקבל את הטלפון המיוחל, תשאל בבקשה אם אפשר להביא חבר.. אני אשמח להצטרף. מזמן כבר רציתי לראות מקרוב את תהליך "הקומפוסטציה המזורזת" שלהם.
חוץ מזה, המפעל מרחק יריית רוגטקה מהבית שלי, אז דיר באלאק אתה לא בא לקפה !!
אני והתולעים ניעלב :mrgreen:

איך התאפקתי ?! חרקתי שיניים והמתנתי.. כי אני נותן צ'אנס לכל מי שמבטיח לי משהו..

ו... מר ירון שפירא - מנכ"ל ש.ח.ם. ג. עדה הבטיח לי שהוא יאסוף אותי וניסע ביחד לראות את המפעל
אז.. חיכיתי.. עד היום.

המפעל לא נמצא לידך !
המפעל נמצא מול עין חרוד, למרגלות הגלבוע
תשים ת'קפה על האש.. אולי עוד השבוע..

אפרופו, בריכת הדגים שלי, עשוייה מפיסת פלסטיק ששימש לדיפון האדמה במפעל ה"קומפוסט" שלהם, שם בעמק. חבר קיבוצניק, הביא לי חתיכה מהשארייות... :D :party:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

סער כתב:חווית קומפוסט דומה

לפני שנתיים לקראת החורף פזרתי גם קומפוסט של גבעת עדה על המדשאה שלי ובאמת כל התופעות שראובן מספר חוויתי בעצמי רק שלצערי רוב
המדשאה שלי מתה ולקח לה המון זמן להשתקם האמת שעד היום לא חשבתי שזה קשור לקומפוסט :mrgreen:

עוד דבר מי קומפוסט שהכנתי מקומפוסט קנוי של אותה החברה לאחר שדוללו ביחס של יותר מאחד לעשר הרגו לי המוון צמחים :twisted:

כן, סער
לא רק שזה לא מעודד את צימוח הדשא, אלא ממש 'מכסח' אותו !
הדשא שלי כעת ב'טיפול גמילה' מהתרעלה הזו ואחרי כן, יקבל יופי של קומפוסט ביתי מה'בציר' האחרון שלי - כ 150 ליטר של קומפוסט משובח שבאל לי לישון עליו, כמו החתולה...

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי חווה ויוסי » 05 אוקטובר 2010,14:04

כן, בית חדש עם 400 מטר גינה ואם אדמה שחציה חמרה אדומה וחלקה אדמה חומה אבל כבדה ודביקה כשמשקים אותה. האם אתם חושבים שצריך יותר או פחות על מנת להשביח 400 מטר?
תודה
חווה ויוסי
אדם הולך ואדם בא והאדמה לעולם נשארת...
סמל אישי של המשתמש
חווה ויוסי
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי זוהר ד. » 05 אוקטובר 2010,14:04

שלום ראובן לפני לא הרבה זמן קניתי שק קומפוסט,ואני מאוד מרוצה היה לו רוח מדהים בדיוק כמו של קומפוסט אמיתי והוא אכן כזה!
צבעו שחור כהה,פשוט אין מילים לתאר.
שמתי אותו על עץ השקד ועוד כמה מקומות ופשוט הצמחים קמו לתחייה.
דעתי היא שיש כמה חברות שלא באמת מוכרים לנו זבל,לכן צריך לדעת מה אנו קונים ולא סתם.
קניתי שק 25 ליטר ב15 שקלים.
מה דעתך?
זוהר ד.
גנן באימונים

זוהר ד. כתב:שלום ראובן לפני לא הרבה זמן קניתי שק קומפוסט,ואני מאוד מרוצה היה לו רוח מדהים בדיוק כמו של קומפוסט אמיתי והוא אכן כזה!
דעתי היא שיש כמה חברות שלא באמת מוכרים לנו זבל,לכן צריך לדעת מה אנו קונים ולא סתם.
מה דעתך?

מעולה !
ספר לנו מי היצרן של הקומפוסט הזה !

בד"כ, המחיר הרווח בשוק של הקומפוסט המזוייף ("קקי של פרות - מיובש וטחון), הוא כ 10-12 ש"ח לשק של 30 ליטר ..
לקומפוסט טוב ואיכותי, כמו שאתה מתאר, המחיר יפה והוגן !

לפני למעלה מחצי שנה, נתקלתי הידיעה על חברה אחת בארץ !!! שמייצרת קומפוסט מפסולת גזם.
בקומפוסט כזה, אין סיכוי למשהו מסריח ולא יעיל. הוא חייב לעבור קומפוסטציה..
אז אם מישהו מכיר ויודע על איזו חברה מדובר.. נשמח לשמוע !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

yosyhava כתב:כן, בית חדש עם 400 מטר גינה ואם אדמה שחציה חמרה אדומה וחלקה אדמה חומה אבל כבדה ודביקה כשמשקים אותה. האם אתם חושבים שצריך יותר או פחות על מנת להשביח 400 מטר?
תודה
חווה ויוסי

יוסי/חווה
א. מזל טוב גדול גדול !
ב. איזה יופי..! 400 מ"ר.. הלואי עלי.. :y:
ג. נראה שמדובר אצלכם באדמה חרסיתית ('דביקה'). כדי לשבורא את החרסיתיות שלה, כדאי לערבב אותה עם אדמה בעלת אגרגט גדול יותר - חול גס או זיפזיף.
ד. אבל.. קודם ערבבו אותה עם הקומפוסט שרכשתם - הוא אמוןר גם כן, 'לשבור את החרסיתיות' של האדמה.
ה. אדמה חרסיתית, לא מחלחלת טוב, אז תכננו את הגינה שלכם לפי סוגי הגידולים:
ישנם עצים שלא אוהבים הרבה מים (בידקו את ה'מיפרט' של העץ) ואותם יש לגדל על תלוליות / גדודיות - כשהם מוגבהים מפני השטח
צמחים עונתיים וירקות - זה טוב מאוד בשבילם ו..חוסך השקייה - המים לא בורחים מהר לעומק

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארז » 05 אוקטובר 2010,14:04

קרה גם לי לפני שלוש שנים רציתי לעשות כמה עציצים יפים למרפסת
קניתי עציצים צמחים אדמת עציצים וקומפוסט שמתי קומפוסט עם אדמת העציצים ושתלתי
לצערי חלק לא קטן מהצמחים שקניתי מתו מהר מאוד וחלקם פשוט הותקף על ידי טפילים שונים ומשונים
האדמה לא ספחה מים כמו שצריך והייתי חייב להשקות את העציצים בכמות גבוהה של מים שמהר מאוד חלחלו ויצאו מהתחתית לקערה שהוצפה מהר מאוד
לאחר שהחלפתי את אדמת העציצים שעורבבה עם קומפוסט לאדמה רגילה כל התופעות הללו נעלמו והצמחים ששרדו שגשגו בצורה מדהימה
בחורף שעבר לאחר שהתוודעתי בפורום הזה למעלותיו של ההומוס קניתי שק ופיזרתי לעציצים ולחלק מהעצים בגינה
עם תחילת האביב כל העציצים צמחו ולבלבו בצורה מרשימה מאוד והצריכו הרבה מאוד גיזום אפילו דקל נוי שהגיע אלינו נטול שורשים הוציא השנה הרבה יותר עלים
לצערי ההרפתקה הזו נכשלה אבל הייתה שכר לימוד מעולה
אין שכל אין דאגות
רק הגוף צועק והחברה סובלת
ארז
גנן מתקדם

הודעהעל ידי זוהר ד. » 05 אוקטובר 2010,14:04

ראובן אורן כתב:
זוהר ד. כתב:שלום ראובן לפני לא הרבה זמן קניתי שק קומפוסט,ואני מאוד מרוצה היה לו רוח מדהים בדיוק כמו של קומפוסט אמיתי והוא אכן כזה!
מה דעתך?

מעולה !
ספר לנו מי היצרן של הקומפוסט הזה !

בד"כ, המחיר הרווח בשוק של הקומפוסט המזוייף ("קקי של פרות - מיובש וטחון), הוא כ 10-12 ש"ח לשק של 30 ליטר ..
לקומפוסט טוב ואיכותי, כמו שאתה מתאר, המחיר יפה והוגן !

לפני למעלה מחצי שנה, נתקלתי הידיעה על חברה אחת בארץ !!! שמייצרת קומפוסט מפסולת גזם.
בקומפוסט כזה, אין סיכוי למשהו מסריח ולא יעיל. הוא חייב לעבור קומפוסטציה..
אז אם מישהו מכיר ויודע על איזו חברה מדובר.. נשמח לשמוע !

בינתיים אני לא זוכר.
אבל מה שכן זכור לי זה שהיה רשום עליו קומפוסט אורגני
זוהר ד.
גנן באימונים

סיימתי כרגע, 'פגישה אורגנית' עם אדם נחמד, בעניינים אורגניים.. 8)
דיברנו הרבה, על הרבה דברים..
בין השאר, סיפרתי לו בקצרה על מה שנכתב כאן, בשירשור זה.
הוא חייך וסיפר לי את הסיפור הבא - טרי טרי
מסתבר שהנושא שהעלתי פה, הגיע גם ל'ערכאות' !
אמסור הפרטים בקצרה:

חברת X (יזמית)הזמינה כמות גדולה מאוד של קומפוסט מחברת Z (יצרנית קומפוסט)לצורך הקמת פרוייקט חקלאי מסויים, בקנה מידה גדול.
הקומפוסט נרכש, שונע ופוזר ו..כל העסק נפל ובגדול !
הקומפוסט לא היה קומפוסט. שוב, זבל בקר שלא עבר כל תהליך קומפוסטציה. ה'חומר' שנמכר, שימש כ'בית גידול' לכל מזיק אפשרי והיה מלא בכל המחלות האפשריות כולל.. כשות !!!
התוצאה - כישלון אדיר של הפרוייקט, כל השתילים החדשים נוגעו בכשות + מחלות שונות.
הפסד כספי גדול לחברת X המזמינה.
הגיעו לערכאות.. חברת Z - ה"יצרנית" של ה""קומפוסט"" הפסידה וחוייבה בתשלום פיצויים
.
.
.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דרור » 06 אוקטובר 2010,14:04

ראובן אורן כתב:... מסתבר שהנושא שהעלתי פה, הגיע גם ל'ערכאות' ! ....

תוכל בבקשה לצרף פרטים למציאת פסק הדין?
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 06 אוקטובר 2010,14:04

דרור כתב:
ראובן אורן כתב:... מסתבר שהנושא שהעלתי פה, הגיע גם ל'ערכאות' ! ....

תוכל בבקשה לצרף פרטים למציאת פסק הדין?

מתאפק עוד קצת...
כל הפרטים אצלי - החברה התובעת, החברה הנתבעת, סכום ההפסד, סכום הפיצויים שהושתת ע"י בית המשפט ועוד..

נמתין עוד קצת, מתאסף עוד חומר

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי שחיין » 06 אוקטובר 2010,14:04

yosyhava כתב:ואם אדמה שחציה חמרה אדומה וחלקה אדמה חומה אבל כבדה ודביקה כשמשקים אותה.
תודה
חווה ויוסי

קיים סיכוי שהאדמה החומה הדביקה היא אדמה מתוצרת געשית - לבה.
אולי מרמה"ג אולי ממקומות אחרים בגליל.
לא כל אדמת הבזלת היא טובה. האדמה ממרכז רמת הגולן למשל אינה מתאימה כלל לחקלאות ולכן למרות השטחים הנרחבים שם - אין שם יישובים חקלאיים! רק שטחי מרעה ואימונים של צה"ל. [החקלאות ברמה"ג מרוכזת בדרום ובצפון הרמה ובשני המקומות יש אדמה מסוגים שונים שכל אחת מתאימה לחקלאות שונה].

בכל מקרה עירבוב כמות גדולה של קומפוסט היא תנאי מקדים לגידולים טובים על כל אדמה.
שחיין
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי מוטי בגינה :) » 07 אוקטובר 2010,14:04

אני חייב לציין שהשירשור הזה בנושא הקומפוסט אכן מעשיר ומרתק. בתור גנן חובב (כמה שנים בתחום הביתי), לא השתמשתי
כל כך בקומפוסט עד כה, אך לא היה לי ולו חצי מושג בדבר התעשיתיות והנוכלות בשם הצדק הירוק שנוצר ממצב איום שכזה...!
אך זה לא באמת מפתיע, וכמו כל דבר אחר - מחפשים איך לקבל תפוקה מקסימלית, במינימום זמן. בדיוק כמו כל הפירות
והירקות שאנו קונים בסופר ובשוק. בלי טעם אמיתי, לא על פי קצב הגידול הטבעי של הירק וכמובן בכמות אדירה במקום איכות...
זה גורם לי להעריך מחדש כל מלפפון, גמבה, עגבניה עסיסית ועוד שאני קוטף מגידוליי האהובים...
:P :P :P (הסמיילי לא מוציא לשון במקרה הזה, הוא פשוט מלקק את השפתיים מהטעם האיכותי המשובח והערב לחך !!!)

מוטי בגינה :oops:
:f:
"הדואג לימים - זורע חיטים, הדואג לשנים - נוטע עצים, הדואג לדורות - מחנך אנשים."
יאנוש קורצ'אק.
סמל אישי של המשתמש
מוטי בגינה :)
גנן חדש

הבא

חזור אל ארכיב גינון

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־2 אורחים