קומפוסט קנוי - מה הם 'מוכרים' לנו?!

תת-פורום זה מכיל שירשורים חשובים, מידע לפי נושאים, סרטונים מיוחדים ועוד..
כל הנוןשאים הנמצאים כאן 'נעולים'!
לצורך שאילת שאלות הבהרה, יש להיכנס ל'פורןם גינון' ולשאול את השאלות שם.
רצוי לצרף לינק למאמר המדובר ולהודעה הספציפית.

Re: קומפוסט קנוי - מה הם 'מוכרים' לנו?!

הודעהעל ידי ראובן אורן » 06 ספטמבר 2011,14:04

נלך על 200 מ"ר, כפול 10 ליטר למ"ר = 2 קוב - לדעתי די והותר ולא לשכוח שהעלויות יכללו גם השכרת מתחחת ליום או יומיים עבודה [+ יומיים מנוחה, לאחר מתיחת שרירים. רצוי מאוד להגביר יומיים לפני אכילת בננות כדי למנוע 'התכווצות שרירים' - הצטברות של 'חומצת חלב' בשרירים שלא עובדים בד"כ.. :lol: ]

מסתבר שההומוס שלהם זה בעצם 10-20% הומוס והיתר קומפוסט

אז מה הועילו חכמים בתקנתם ?! הם יכולים להבטיח ולהתחייב שב 80% קומפוסט שלהם, אין שום זרע?!

לא, אין כל צורך לבזבז הומוס ע"י פיזורו בחלקה שלמה, או בערוגה שלמה. ההומוס הוא מזון מרוכז וזמין ואותו נותנים בבור השתילה כאבקה או ברוטינה כ'תה הומוס'.

הקומפוסט, לעומתו הוא 'דשן איטי תמס', המכיל כמות קטנה יחסית של מינרלים - כ 5% ועיקר תפקידו הוא כ'תוסף טכני' לאדמה כמו אדמת חמרה המתנהגת ב'חרסיתיות' - לשבור את החרסייתיות שלה, ולאפשר לה לחלחל יפה מצד אחד ולהחזיק בתוכה מים, מצד שני.

אז, קומפוסט ליישם על פני השטח - 2 באלות של 1 קוב = סה"כ 2 קוב - לתחח, לפזר, ולתחח שוב להצנעה, להשקות ולתת לאדמה להתעורר.

המומלצים שלי מבחינת קומפוסט איכותי - שדה אליהו, טוף גולן ו'דשנית' - ולפי הסדר הזה.

לגבי השאר, לא מכיר
לגבי עלויות ולוגיסטיקה זה הארנק שלך :y:
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 07 ספטמבר 2011,14:04

גם אני שאלתי אותו אם ב-80% אין זרעים... לא היתה לו תשובה מניחה את הדעת (מעבר ל "בתהליך...")
תודה על העצות
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי תמיר אילן » 11 אוקטובר 2011,14:04

קיבלתי שק "ביוקומפוסט" באריזה של 25 ליטר במחיר 8 שקלים שנקנה במשתלה ליד אלפי מנשה (כביש 55 מזרחית לכפר סבא)
שם החברה "גנים" וזה מיוצר בבית אליעזר או שדה אליעזר (משהו עם אליעזר, אבל בלי גזר :) ).
הספקתי רק לפתוח את השק הבוקר ולשמחתי לא עלה ריח רע ממנו. הצבע שחור, בסדר. החופן שלקחתי הרגיש בסדר אבל בלי ריח של אדמת יער אחרי גשם; אולי אחרי שארטיב...
מחר אני מפרק את השק לצורך שתילה אז אדווח אם מצאתי חלקי ביגוד, דגים משומשים, בולי דואר נדירים וכד' (מקווה שלא :punch: )

מישהו שמע/ניסה קומפוסט זה?
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי משולם יולזרי » 11 אוקטובר 2011,14:04

תמיר1 כתב:קיבלתי שק "ביוקומפוסט" באריזה של 25 ליטר במחיר 8 שקלים שנקנה במשתלה ליד אלפי מנשה (כביש 55 מזרחית לכפר סבא)
שם החברה "גנים" וזה מיוצר בבית אליעזר או שדה אליעזר (משהו עם אליעזר, אבל בלי גזר :) ).
הספקתי רק לפתוח את השק הבוקר ולשמחתי לא עלה ריח רע ממנו. הצבע שחור, בסדר. החופן שלקחתי הרגיש בסדר אבל בלי ריח של אדמת יער אחרי גשם; אולי אחרי שארטיב...
מחר אני מפרק את השק לצורך שתילה אז אדווח אם מצאתי חלקי ביגוד, דגים משומשים, בולי דואר נדירים וכד' (מקווה שלא :punch: )

מישהו שמע/ניסה קומפוסט זה?

אני קונה גם משם.
הם מוכרים שק גם ב- 7 ש"ח תלוי בהכרות המוקדמת עם המוכר ו/או בכמות השתילים שקונים מהם.
התאור שלך מדויק לגבי הצבע והריח.
אני לקוח קבוע שלהם . היום קניתי 3 שקים.עד היום לא נתקלתי בעבמים בקומפסט.
אבל ... מה שבטוח הקומפוסט תוצרת בית הוא הכי טוב.
משולם יולזרי
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי אלעד5 » 12 אוקטובר 2011,14:04

לגבי קןמפוסט של דשנית...
אני צרכן די קבוע שלהם(לפחות הייתי... ) יותר בקטע של שקי 25 ל'.
כשהנחתי את הדשא (60מ"ר) הזמנתי 2.5 קוב שעלה כולל הובלה 700 ש"חים
תמיר לך יש 200-250 מ"ר אז נראה לי (ויסלח לי ראובן...) ש2 קוב בשבילך יהיה מעט-החישוב שלי היה 3ס"מ גובה למ"ר כפול 80 מ"ר = 2.4 קוב (קימפסטי גם אזורים שלא הנחתי דשא-כדי לשפר את האדמה)
לעניין הקומפוסט- בתוך הבאלה הענקית (בערך 2.5 מ גובה) גיליתי את כל האוצרות הבאים:
מצית
כפיות
צינורות פלסטיק בעוביים שונים
ומה שהיה בכמות הכי גדולה זה- כל רפרטואר החיפוי של דשנית (טוף וחלוקי נחל ו... ו...)
אהה ושכחתי גל חלקי חולצות ושאר רצועות בד
גילוי נאות - הכמות זניחה ביחס ל2.5 קוב אבל מצד שני אם יש חלקי חולצה פחדתי שאמצא גם חלקי אדם...שלבש את החולצה...
לחומר היה ריח חזק ולא של אדמת יער אבל לאחר הפיזור תיחוח והשקייה 90% נעלם.
בכל מקרה אני חושב לנסות את שאר הייצרנים שהעלו כאן כתחליף לדשנית...
"מי שזורע רוח קוצר סערה..."
אלעד5
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי רועי » 21 אוקטובר 2011,14:04

איני יודע מאיזה תאריך השרשורים הנ"ל אבל האם יכול להיות שמאז דברים השתנו?
יש לי בבית גם קומפוסט וגם הומוס של חברת דשנית.
הקומפוסט שלהם אינו מסריח כלל ומזכיר ממש אדמת יער.
מישהו מכיר במקרה את הקומפוסט הזה ?
אני מנסה עכשיו לשים אותו בתוך מיכל עם הרטבה עדינה ולראות אם הוא "יבער" ואז אולי נדע באיזה מצב הוא מגיע.

רועי
רועי
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 21 אוקטובר 2011,14:04

רועי

שוב ושוב.. תעיין בפורום ובצע 'חיפוש' על 'דשנית' ! דובר על כך רבות !

בגדול הקומפוסט שלהם טוב מאוד ! במיוחד כשקונים אותו בשקים של 30 ליטר

ברכישה בבאלות גדולות של 1 קוב או 2 קוב, מצאו בפנים הרבה 'חומרים זרים' - קרעי בדים, קרעי ניילון ועוד..

בגדול, הוא נחשב לדי איכותי בשוק !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

תודה
אכן אני קונה בשקים של 30 ק"ג.
סליחה על הבלאגן, לומד אט אט לחפש, לעיין ולקרוא בפורום. אני כבר מעל 4 שעות רק קורא כאן וזה לא נגמר...
אפשר להעביר כאן מחזור חיים שלם :-)

למרות החיפושים והקריאה הרבה, חשוב לי להבין את נושא ההבדל בין שימוש בקומפוסט והומוס.
יש לי גינה בת שנתיים וחצי עם עצים בני שנתיים שלוש. כל העצים בגינה הינם עצי פרי (מעל 30 עצים).
האם יש עדיפות לשימוש בקומפוסט או הומוס לשימור וחיזוק העצים?
האם יש זמן מסויים להשתמש בקומפוסט וזמן מסויים להומוס (כמו בחורף בקומפוסט ובקייץ בהומוס)?

הרבה תודה ושב"ש
רועי
רועי
גנן חדש

הודעהעל ידי סקיבה » 21 אוקטובר 2011,14:04

הי רועי,

הומוס - צואת תולעים אדומות/ דשן אורגני מרוכז. משתמשים בו לדישון הצמחים בכמויות קטנות, וניתן להוסיף מעט ממנו עם הוספת הקומפוסט לצלחות העצים פעמיים עד ארבע פעמים בשנה - יש הוראות על-גבי האריזה באשר לכמויות.
קומפוסט - חומר אורגני מפורק ברמות פירוק שונות/ מטייב קרקע, משפר אחיזת נוזלים וחלחול, משפר פוריות וחיות הקרקע. הקומפוסט מכיל בתוכו גם הומוס בכמות מסויימת.
מצניעים אותו פעמיים-ארבע פעמים בשנה בצלחות העצים.

תוספת של כמות יפה של קומפוסט פעמיים בשנה צריכה להספיק בד"כ - וזו התוספת החשובה ביותר. כל השאר (הומוס/ אפר מדורות) דרושים באמת רק אם יש סימני חסר.

הזמן המתאים ליישום הוא בד"כ בחילופי העונות (במיוחד כשמדובר בפעמיים...) בסוף הקיץ/ סוף החורף.

בהצלחה,
אמיר
בטבע אין תופעות על-טבעיות.
אבל באופן טבעי, יש כמה תופעות נשגבות מבינתנו...

:shake: :nod: ^_^
סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

היי אמיר

תודה רבה על התשובה המפורטת והברורה.
האם את הקומפוסט מומלץ לערבב עם האדמה שמסביב לעץ (להטמיע באדמה) או פשוט לפזרו מסביב ?
באחת מהמשתלות המליצו לא להטמיע אותו בקרקע כיוון שלטענתם, תהליך ההטמעה גורם לפגיעה בשורשים העליונים של העץ האחראיים על ספיגת מים ולעץ לוקח זמן לגדלם בשנית.

תודה
רועי
רועי
גנן חדש

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 22 אוקטובר 2011,14:04

רועי
לערבב הכוונה עם עשרת בס"מ הראשונים למעלה.
עם מקלטרת(3 השיניים)או מגרפה,כשהאדמה קצת לחה.
אבי
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי סקיבה » 22 אוקטובר 2011,14:04

הי רועי,

הרחבה קטנה על דבריו הנכונים של אבי:
פעולת החדרת הקומפוסט לאדמה נקראת הצנעה, ומבחינתנו ההפרעה לשורשים העליונים היא רק לטובה - כי היא מלמדת את העץ להעמיק את שורשיו התחתונים ולהגיע למקורות מים עמוקים (ולהתרחק מהדשא, ומצינורות הביוב, והמדרכות...).

יום טוב,
אמיר
בטבע אין תופעות על-טבעיות.
אבל באופן טבעי, יש כמה תופעות נשגבות מבינתנו...

:shake: :nod: ^_^
סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי רועי » 22 אוקטובר 2011,14:04

אמיר ואבי,
תודה רבה על התשובות.

שב"ש
רועי
רועי
גנן חדש

הודעהעל ידי רועי סופר » 23 אפריל 2012,14:04

מעט נתונים שאספתי בנוגע לקומפוסט קנוי
שדה אליהו רושמים באתר שהקומפוסט שלהם מאושר כקומפוסט אורגני, מורכב מזבל בקר, עופות וצמחים. אבל לא מוכרים לא בשקים ולא בבאלות. רק במשאיות 30-60 קוב... לחקלאות.
טוף גולן יש שני סוגי קומפוסט למי שמזמין בבאלות - זבל בקר או פטריות. להבנתי הפטריות טוב יותר. דעתכם? הם גם אומרים שזה של הזבל בקר יותר מסריח.
דשנית - זבל בקר מעורבב עם קש.
שחם - זבל בקר.
למישהו יש ניסיון או המלצה איזה מהם כדאי? מיהו מכיר אולי חקלאי הקונה משדה אליהו שניתן לקנות ממנו באלה?

בנוסף, האם לדעתכם כדאי להשתמש בקומפוסט קנוי כחלק מחיפוי קרקע? ז"א לפזר אותו על האדמה כחיפוי? האם זה יתרום משהו או עדיף לטמון ומעליו לפזר חיפוי של גזם עלים, דשא ועוד...?
ואחרונה - האם עכשיו (אפריל/מאי) זו תקופה נכונה/טובה לפזר קומפוסט (קנוי) בגינה ?
תודה
רועי
The doctor of the future will give no medicine, but will interest his/her patients in the care of the human frame, in proper diet, and in the cause and prevention of disease.

Thomas A. Edison
רועי סופר
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 23 אפריל 2012,14:04

אפשט לך את התהליך
אם הקומפוסט מסריח - לא לקנות ולא להוציא כסף !
'מסריח' מצביע על כך שהפעילות החיידקית לא נסתיימה - לא הושלם השלב ה'תרמופילי' ועל כן, החיידקים מפרישים את הריח.
אם רכשת, מסיבה זו או אחרת, קומפוסט כזה, מה שעליך לעשות זה להעביר אותו את השלב התרמופילי. כלומר, אם מדובר ב'באלה', אז לבצע בקומפוסט 3-4 חורים עמוקים עד לתחתית ולהרטיב אותו היטב היטב. התהליך התרמופילי יימשך כשבועו וחצי עד שבועיים והריח יעלם.
אם קנמית כמה שקים והם מסריחים, רוקן אותם על משטח בטון או משטח אדמה מצופה בפלסטיק / ניילון. צוא מהקומפוסט ערימה גבוהה ככל שתצליח ובמרכזה עשה חור עד לקרקעית (עם 'מקל מטאטא') ומעל החוך תלה צינור מים המטפטף באיטיות רבה - בקצב של כ 1 ליטר לשעה ואפילךו פחות. תשאיר את הצינור מטפטף למשך כל הלילה ואחר כך תן לערימה להתחיל לבעור . התהליך ייקח כשבוע והקומפוסט ירגע ויהיה בשל.

קומפוסט לא משמש כ'חיפוי'. יש להצניעע ולתחח אותו לתוך הקרקע. תפקידו העיקרי הוא לשפר את המבנה הטכני של האדמה. תפקידו המשני הוא לשמש מזון ליצורי האדמה שיאכלו אותו ויפיקו ממנו הומוס. תפקידו השלישי והמיזערי, הוא לספק מינרלים לאדמה, שעיקרם הוא חנקות. מדובר בכ 5% של מינרלים זמינים בלבד.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי רועי סופר » 24 אפריל 2012,14:04

ראובן תודה, אכן זו הדרך הברורה אבל חשבתי שאולי יש כאן כאלו שכבר התנסו ויודעים להמליץ ממי לרכוש.
אולי פספסת את שאלתי האחרונה והיא היתה האם עכשיו (אפריל/מאי) זו תקופה נכונה/טובה לפזר קומפוסט (קנוי) לכלל צמחי הגינה ?
תודה
רועי
The doctor of the future will give no medicine, but will interest his/her patients in the care of the human frame, in proper diet, and in the cause and prevention of disease.

Thomas A. Edison
רועי סופר
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 24 אפריל 2012,14:04

רועי סופר כתב:ראובן תודה, אכן זו הדרך הברורה אבל חשבתי שאולי יש כאן כאלו שכבר התנסו ויודעים להמליץ ממי לרכוש.
אולי פספסת את שאלתי האחרונה והיא היתה האם עכשיו (אפריל/מאי) זו תקופה נכונה/טובה לפזר קומפוסט (קנוי) לכלל צמחי הגינה ?
תודה
רועי

אביב וסתיו הם מועדים מועדפים לפיזור קומפוסט.
לכל הגינה?
זו הכללה.
למה שנשאר מהחורף(ירקות,פקעות פרחים,.......)אין טעם לפזר .
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי רועי סופר » 24 אפריל 2012,14:04

אבי תודה.
אכן לשאריות זה ברור שלא :)

Thomas A. Edison
רועי סופר
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 24 אפריל 2012,14:04

רועי סופר כתב:ראובן תודה, אכן זו הדרך הברורה אבל חשבתי שאולי יש כאן כאלו שכבר התנסו ויודעים להמליץ ממי לרכוש.
תודה
רועי

נתתי לך הנחייה כללית, המתאימה לכל הספקים. אם עיינת בשרשור הזה מההתחלה, ראית שעשיתי בדיקה אישית של הקומפוסט של 'שחם', מאחר והוא היה מסריח. הסתבר שהייתה תקלה כלשהי בייצור. היו כאלה שהיו מבסוטים מאוד מהקומפוסט של 'דשנית' ואח"כ ירדה ההתלהבות. בקיצור, נתתי לך דרך פשוטה איך לבדוק, ומה עושים אם זה מסריח.

אין דבר כזה 'תקופה נכונה לפיזור קומפוסט! קודם כל לא מפזרים! אלא מצניעים באדמה. והתהליך הוא רוטיני, לפי טיב ואיכות האדמה שלך. רק במדשאות יש 2 תקופות מתאימות - באביב כדי להעיר את הדשא ובסוף הסתיו, לפני שהוא נכנס ל'שנת חורף'.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי רונית מ » 24 אפריל 2012,14:04

אני קונה קומפוסט 25 ליטר של טוף מרום גולן, ואני מרוצה.
אין ריח.
אין שאריות וחתיכות של דברים לא רצויים.
רונית מ
גנן עם עתיד

הקודםהבא

חזור אל ארכיב גינון

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־4 אורחים