הריח המשכר שלאחר הגשם הראשון

תת-פורום זה מכיל שירשורים חשובים, מידע לפי נושאים, סרטונים מיוחדים ועוד..
כל הנוןשאים הנמצאים כאן 'נעולים'!
לצורך שאילת שאלות הבהרה, יש להיכנס ל'פורןם גינון' ולשאול את השאלות שם.
רצוי לצרף לינק למאמר המדובר ולהודעה הספציפית.

הריח המשכר שלאחר הגשם הראשון

הודעהעל ידי ראובן אורן » 08 ספטמבר 2014,14:04

הריח שלאחר הגשם


מאת: בת-עמי שורק | מתוך עלון חוות ח'ביזה - חקלאות בשיתוף הקהילה


גם היום, עם כל הקצב המהיר והחיים מרוצפי הבטון והאספלט, כנראה יש בנו עדיין כמיהה בסיסית לגשם ולרטיבות המחייה שהוא מביא איתה. כשניסיתי השבוע לחפש תשובות לשאלה "מהו הריח שלאחר הגשם?" מצאתי, בצד ההסברים המדעיים (שיובאו בהמשך), גם פרץ בלתי פוסק של געגוע והשתוקקות לריח הזה, לזכרונות שהוא נושא איתו, שאצל רבים מקושרים לילדות ולבית, למקום ולזמן בו התחלנו לצמוח, שלחנו שורשים, לנקודת התחלה מסוימת. אולי לכן הוא גם עושה בלב מין תחושה כזאת של התחדשות ושל התחלה חדשה, נקיה.

ריח של גשם מופק ומיוצר בחכמה עבורנו (ועבור יצורים חיים אחרים, על כך בהמשך) על ידי השחקנים הראשיים בעולם הטבע: הצמחים, המיקרובים והאבנים. בטבע יש לו בעצם שני מרכיבים עיקריים: גאוסמין ופטריכור.

הגיאוסמין (geosmin, שמיתרגם מילולית ל"ריח האדמה") הוא תרכובת אורגנית שמפיקים מיקרואורגניזמים שונים, במים אלו אצות, באדמה אלו חיידקים. בתנאי יובש וחום החיידקים הללו מתים ושולחים נבגים עמוסי גיאוסמין, שיכולים להחזיק מעמד באופן רדום גם בתקופות יבשות וחמות מאוד לאורך שנים. כאשר הם פוגשים גשם ולחות מועצם הריח של הגיאוסמין, הנבגים מרוססים לאויר על ידי הטיפות וגורמים לו להריח "כמו גשם", ובעצם - כמו אדמה. אהבתנו את הריח הזה חשובה לחיידקים, שרוצים שנתקרב אליהם ונתעסק בנבגים שלהם כדי להפיץ אותם, ואכן, האף האנושי יכול להבחין בריח של גיאוסמין גם בריכוזים קטנטנים.

אחת החיות הרגישות ביותר לריח הגיאוסמין היא הגמל. זה כמובן לא מפתיע. מי כמוהו זקוק לזיהוי מדויק של הריח העדין ביותר של רטיבות ומים. גמלים מצליחים להריח מים ממרחק רב מאוד (עד 80 ק"מ) בזכות הרגישות הרבה שלהם לניחוח הגיאוסמין, עבורם זהו עניין של חיים ומוות. גם שוכני עפר רבים - שלשולים וחפרנים אחרים - נמשכים לריח הגיאוסמין ומסייעים לחיידקים במשימתם להפיץ את עצמם.

קבוצת החיידקים המדוברת, אקטינומיציטים (ובאופן ספציפי streptomyces), היא קבוצת חיידקים חשובה ביותר להפקת חומרים אנטיביוטיים, נוגדי דלקות ופטריות ממקור טבעי. ייתכן והמשיכה שלנו לריח שלהם אינה רק נוסטלגיה נעימה לתקופה בה היתה לידינו פיסת אדמה לחה, אלא כלי חשוב במשיכה שלנו לחומרים שיגנו עלינו, במיוחד בחורף הגשום והקר?

לא תמיד הריח הזה הוא ריח נחשק. מתקנים לטיהור מים מנסים להוציא אותו ממי התהום המגיעים לברזים, ייננים משתדלים להילחם בו כדי שלא יתן ליינות שלהם ריח טחוב משהו, וגם חברות התרופות לא משתגעות משיווק תרופות בטעם אדמה. מחקר פורץ דרך לגבי הרכבו ודרך היווצרותו של הגיאוסמין מקווה להיות זה שיפתור להם את הבעיה. בסלים שלנו השבוע אתם דווקא מוזמנים לטעום גיאוסמין בסלקים הראשונים שהוצאו מן האדמה רגע אחרי הגשם (ורגע לפני הסופה הקרבה), הטעם האדמתי האופייני לסלק הוא טעמו של הגיאוסמין.

המרכיב השני בריח מכונה פטריכור. גם לשמו תרגום דרמטי, משהו כמו: "דם סלע אלוהי" (פטרי - סלע, איכור - הנוזל שזרם בעורקי האלים במיתולוגיה היוונית). את המונח המרשים הזה, שמשמעותו כיום היא "הריח הנעים שמלווה גשם אחרי תקופה יבשה", טבעו שני חוקרים אוסטרליים, בר ותומאס (I.J. Bear and R.G. Thomas), במאמר שפרסמו בשנות השישים של המאה העשרים. צמחים מסויימים מפרישים שמנים לאטמוספירה, והשמנים הללו מצטברים על גבי אדמות חרסיתיות, אבנים וסלעים. בתקופות יבשות כמות גדולה יותר מהם מצטברת על הקרקע והסלע, וכשעולה הלחות ויורד גשם הם משתחררים לאוויר ומפזרים את ריחם סביב.

בר ותומאס רצו מאוד שהפטריכור יסביר את התופעה המיוחדת של צמיחה ופריחה מהירה שיש באיזורים מדבריים לאחר גשם קצר. הם ניסו להראות שיש בתרכובת השמנים משהו שמזרז צמיחה. להתפעתם הם גילו בדיוק את ההיפך - שהפטריכור מעכב ומאט את הנביטה והצמיחה. ההשערה היא שכך מגנים על עצמם הזרעים מפני גשם קצר שאחריו חוזרת תקופת יובש, משום שנביטה שאין אחירה המשך מים גוזרת את דינו של הנבט למיתה, בעוד שבמצב הגרעיני והלא נבוט יש לו עדיין פוטנציאל לחכות לגשם האמיתי שיבוא. גשם חזק ורציני ישטוף את השמנים מן הזרעים וימנע את עיכוב הנביטה.

בעשרות השנים האחרונות אנחנו מגלים את השפעתו ההרסנית האפשרית של הגשם, ואני לא מתכוונת לאסונות טבע כגון שטפונות או צונאמי. הגשם, אחרי הכל, פוגש בדרכו את מה שיש בסביבה, והלחות מעצימה את הריחות וגורמת לריקאציות משלה. אם בסביבה ריחות לא נעימים, הם יועצמו על ידי הלחות של הגשם - ריחות דלק, זבל, אבק, ביוב - כל אלה חוזרים ובגדול בגשם. גם זיהום האוויר נאסף על ידי הטיפות הקטנות, הופך לחומצות מסוכנות ומשקה השקיה הרסנית ומזהמת צמחים, אגמים ובעלי חיים החיים בתוכם. יותר עצים, במיוחד בעיר המרוצפת בטון ועתירת הריחות מהסוג האחרון, ופחות מזהמים שאנחנו משחררים לאוויר מטים את כף הנשימה והריחות לטובת ניחוחות הפטריכור המעוררים בנו געגוע ותחושת בית. שווה, לא?


תודה ל'חוביזה' על המאמר הנפלא

ותודה ליענק'ל TCU מ'תמב' :bow:
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי
 
הודעות: 30208
הצטרף: 05 יוני 2006,14:04
מיקום: זכרון יעקב

Re: הריח המשכר שלאחר הגשם הראשון

הודעהעל ידי י ם » 08 ספטמבר 2014,14:04

"החזאי אורי בץ טוען שחורפים לאחר מלחמות ישראל רוויים במיוחד בגשמים, בשל ריבוי החומרים הכימיים שנפלטים לאטמוספירה כתוצאה מהלחימה. "שלא במקרה, אחרי מלחמת לבנון היה חורף שלא זכור כמוהו"
איזה כיף!! :) :)
אולי הפעם באמת נקבל חורף אמיתי!! :rain: :rain: :rain:לכתבה המלאה בוואלה!חדשות: http://bit.ly/1CJk6SA
י ם
גנן מתקדם
 
הודעות: 1145
הצטרף: 27 מרץ 2014,14:04
מיקום: המרכז, חולון

Re: הריח המשכר שלאחר הגשם הראשון

הודעהעל ידי רונית מ » 10 ספטמבר 2014,14:04

כמו שלמדתי מתום צור, מדריך אקולוגיה:
הריח של הגשם הראשון שאנחנו כל כך אוהבים הוא בעצם הגאזים של הבקטריות שבאדמה...
רונית מ
גנן עם עתיד
 
הודעות: 594
הצטרף: 22 אוקטובר 2011,14:04
מיקום: זכרון יעקב

Re: הריח המשכר שלאחר הגשם הראשון

הודעהעל ידי י ם » 10 ספטמבר 2014,14:04

אני למדתי בשיעורי מדעים שריח הגשם המקורי מקורו באוזון..לא?
י ם
גנן מתקדם
 
הודעות: 1145
הצטרף: 27 מרץ 2014,14:04
מיקום: המרכז, חולון

Re: הריח המשכר שלאחר הגשם הראשון

הודעהעל ידי ראובן אורן » 10 ספטמבר 2014,14:04

העניין של 'הגזים שפולטים החיידקים', הוא כמובן נכון, אבל די ישן. הבאתי את זה לפני שנתיים.
המחקר שהובא כאן, הוא החדש והמעמיק יותר
נראה שתום (מ'מעגן מיכאל'), עוד לא התעדכן במחקר חדש זה.
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי
 
הודעות: 30208
הצטרף: 05 יוני 2006,14:04
מיקום: זכרון יעקב


חזור אל ארכיב גינון

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־13 אורחים

cron