'תה סירפד' - 'תה קומפוסט'

תת-פורום זה מכיל שירשורים חשובים, מידע לפי נושאים, סרטונים מיוחדים ועוד..
כל הנוןשאים הנמצאים כאן 'נעולים'!
לצורך שאילת שאלות הבהרה, יש להיכנס ל'פורןם גינון' ולשאול את השאלות שם.
רצוי לצרף לינק למאמר המדובר ולהודעה הספציפית.

הודעהעל ידי ראובן אורן » 28 אוגוסט 2008,14:04

tomas6565 כתב:אז ככה :P הכנתי תה סירפדים בלי יותר
מידי שאלות... לקחתי הרבה צמחי בר
חתכתי אותם קצוץ קצוץ הכנסתי לבקבוק
ליטר וחצי סגרתי בפקק מילאתי במים פושרים
והנחתי אותו להתבשל בשמש 8)

עכשיו לנוזל יש צבע חום ונשארו
כמה צמחים בודדים שאיך שהוא ניתן לזהות אותם...
ולשאלה: האם זה מוכן ??? חחחחח :lol:

א. אתה 'צנוע' מדי ! מה זה "ליטר וחצי"?! הצחקתני...!

לך בגדול יותר ! מצא איזושהי "חבית" של 50 או 100 ליטר.. או בקבוק גדול של 'מי עדן'..

מדובר בייצור של חומר מעולה שחשוב ובריא מאוד לכל הצמחים ו..ליטר וחצי זו כמות מאוד קטנה

ב. אל תסגור את הבקבוק הרמטית.. הוא עוד יכול להתפוצץ לך !!!
אם אתה 'מתעקש' להישאר עם בקבוק, דאג שהוא יהיה מלא עד ל'כתף' של הבקבוק ולא עד לפייה, כדי שיהיה מגע גדול יותר עם האויר. פתח את הפקק ובמקומו, שים איזו 'רשת' - 'גזה' או שארית של רשת יתושים או סתם חתיכת בד כדי שיתושות לא יטילו שם ביצים וגם כדי שהגזים ישתחררו ! יוצאים משם הרבה גזים מסריחים !!!
אם אתה סוגר את הבקבוק הרמטית, אתה עוצר את התהליך הטבעי
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי tomas6565 » 29 אוגוסט 2008,14:04

אוקי אני עומד לעבור לבקבוק גדול אבל קודם רציתי להתחיל בקטן :wink:

והבנתי לגבי זה שחשוב שיהיה אוויר

עכשיו מה לגבי הבקבוק שאצלי כבר 3 שבועות והוא מלא
בנוזל חום וקצת חתיכות האם זה מוכן ? :?:

וכמה זמן בערך לוקח לבקבוק כזה להיות ?
tomas6565

הודעהעל ידי ראובן אורן » 30 אוגוסט 2008,14:04

אני נוטה להאמין שאם החומר 'נרגע' ופחות מסריח, הרי שהוא מוכן.. אבל מאוד מרוכז ! תוכל לדלל אותו בכמות משולשת של מים לצורך שימוש

לגבי "זמן הייצור" תלוי בתנאים - קיץ, חורף וכו'
בקיץ, ההתפרקות יותר מהירה
אם מערביים ובוחשים.. זה מזרז את התהליך
לכן אני תמיד עם 2 מיכלים כאלו - אחד עם חומר מוכן שממנו אני יוצק למשפך, מוסיף כמות שווה של מים ומשקה
השני, תמיד בתהליך של תסיסה והכנה ואליו אני מכניס כל צמח בר שאני תולש מהגינה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: 'תה סירפד' - 'תה קומפוסט'

הודעהעל ידי נדב שטיין » 14 ינואר 2009,14:04

שלום ראובן וכולם.
לאחרונה מצאתי חבית של 100 ליטר לצורך הכנת קומפוסט נוזלי.
שאלתי היא האם העובדה שבחבית היה סיד בעבר ( יש קצת שאריות) מפריעה או שזה בסדר??
נדב שטיין
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 14 ינואר 2009,14:04

אין שום בעייות
לא זוכר את הנוסחה הכימית של הסיד... אבל אני בטוח שבמים שאנו שותים מהברז, יש יותר..

בהצלחה !

לא לשכוח לסדר ברז בתחתית החבית, כ 5-6 ס"מ יותר גבוה מהקרקעית כדי להותיר מקום לכל מיני משקעים שלא יסתמו את הברז

בחצר בית המלאכה של חבר שלי, עלו כמויות אדירות של סירפדים. בשבוע שעבר הצטיידתי בשק גדול ובכפפות טובות והתחלתי למלא את השק. לא הפסקתי עד שהוא היה מלא ודחוס עד שפתו.

כל תכולת השק הוכנסה לחבית שלי - 100 ליטר - והכל שם תוסס ומבעבע

מזדתי היום כמה ליטרים למשפך, כדי להשקות עם זה כמה עציצים עם ייחורים שונים

פווווו, איך שזה הסריח... משהו...

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 14 ינואר 2009,14:04

ראובן
אחרי שבוע כבר השתמשת בתה?
אני מחכה לפחות שבועיים.

התחלתי להשרות,חצי ק"ג זבל עופות ב10 ליטר מים.(לשלשה ימים)
כל 3 ימים יש לי חצי ק"ג מהעופות שלי.
חשבתי כל פעם לכבד עץ אחר עם 10 הליטר האלה.
כ 30 עצים,יוצא פעם בשלשה חודשים לעץ.
מה אתה אומר?

אבי
אבי אלימלך
גנן אורגני

היי, ערב טוב

החבית מלאה במים ועם מעט 'חומר ירוק', ממה שתלשתי בגינה שלי ולא היה הרבה.
לפני כשבועיים או שלושה, חתכתי כמה ענפים גדולים של 'טבק השיח' כדי להכין למישהו ייחורים לשתילה באדנית גדולה הבנוייה ליד החנות שלו. את כל העלים והענפים הדקים, הכנסתי גם לחבית.
כמובן שהחומר כבר התחיל לעבוד.. אני לא מכין 'נגלה' אחת ומחכה שתבשיל, אלא ממשיך להוסיף כל הזמן 'חומר' חדש.... וכך גם עם הסירפדים. כך, אני יכול למזוג כל הזמן ולהשקות את הצמחים.
לאחר המזיגה, נתתי גם לעזק ערבוב טוב עם מקל ו...הוספתי עוד מים בשפריץ חזק מהצינוק, כדי להכניס אוויר פנימה ולזרז את תהליך ההתפרקות

ברור שאם הייתי מכניס 'נגלה' אחת של חומר ירוק וממתין שהיא תבשיל.. זה היה לוקח , עכשיו בחורף, כשבועיים שלושה, לפחות, עד שהעסק נרגע ורמת הצחנה יורדת.. אז אני ממשיך את זה כל הזמן - סובל קצת מהריח.. אבל הצמחים נהנים..

לגבי זבל העופות - זה חומר מעולה ! אבל מאוד חזק ! יש צורך למהול אותו בהרבה מים וגם אז הוא בצבע של 'קולה'. מניסיון בעבר, הפרמטר שלך לרמת הסמיכות של החומר, יכול להיות על פי השקיפות של הנוזל. אם הוא לא מעביר בכלל אור, הוא סמיך מדי. אם הוא קצת שקוף, הוא מתאים להשקיית העצים.

לדעתי, גם כמות של 5 ליטר, פעם בשבועיים, תספיק לעצים שלך (בני כ 6 שנים.., נכון?!).
אם מערכת הטיהור שלך, כבר עובדת, ההשקייה בהצפה של ה'צלחות', תשלים את המלאכה ותוריד את כל החומרים הטובים שנאספו בצלחת מהזבל עופות הנוזלי, לאט לאט לשורשים העמוקים - קלאסי.. קלאסי..
טיפטוף - טפטפות, לא יעשה את המלאכה הזו כמו הצפה של צלחת

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 14 ינואר 2009,14:04

תודה
פעם בשבועיים לעץ,זה שעבוד.אני אשקה כל פעם אחד,כך שאחזור לכל עץ,פעם בשלשה חודשים.זה מה יש........שיגידו תודה.
מערכת הטיהור לא מוכנה.השבוע סיימתי ל "הוביל "את 6 החביות(פלסטיק שקופות,3 כחולות,3 לבנות,200 ליטר כ "א)מהבקעה.
אני מתלבט לגבי המיקום והאם להקצות בנפרד 2 למטבח ו4 לאמבטיה,כי אלו צדדים שונים של הבית וקצת מרוחקים.
אני גם מתלבט אם לפתוח את החביות,כי הן סגורות לגמרי,אפילו יש פקקים.אולי אפתח רק את האחרונה לצמחים וגמבוזיות ולשחרור הלחץ?
מצד שני ,אם יהיו סגורות,אולי התהליך של טיהור המים יפגע?
אבי
אבי אלימלך
גנן אורגני

מציע שאת טיהור המים מהמטבח, תשאיר כפרוייקט מס' 2, כי הוא קצת שונה. שם יהיה עליך להקדים עם 'מיכל לאיסוף שומנים', שם יוצפו השומנים והמים יזרמו לחבית הבאה, או ישירות לגינה מצינור שייכנס לחבית בצורת ' ר ' שוכב... לחבית זו כדאי גם לעשות חיבור ישיר לביוב של הבית, כדי לשטוף לשם, פעם בחצי שנה או שנה, את השומנים שהצטברו.

אם אתה אוסף מי גשם, תתאים לכך מאוד החבית עם הפתחים והפקקים. לשאר המערכת, אני חושב שכדאי להוריד את החלק העליון ולהישאר עם התוכנית המקורית שלך. איך תתקין 'ברז' או צינורות חיבור בין החבייות, בלי להוריד את החלק העליון?! דרך אגב, זה לא כל כך קל לחתוך אותו ! יש שם כמה חלקים עבים מפלסטיק קשוח מאוד.. כדי לתת חיזוק לחבית..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דרור » 30 ינואר 2009,14:04

אם יש שטח שגדלים בו סירפדים גדולים, ואין לי הרבה עציצים כך שאין לי צורך בתה סרפד, האם אפשר להפוך שם את האדמה עם הסרפד כזבל ירוק - או שזה יהיה טעות כמו לקבור את הקלמנטינות(*) באדמה?

(*) אגב, מדהים לראות איך במקום שקברתי את הקלמנטינות הסרפדים קטנים ו 2 מטר ליד הם גדולים. כאילו שקשה להם עם החומציות.

(**) שבוע שעבר עשיתי הפעלה לילדים:
הכנו תערובת קומפוסט (קנוי) ואדמה (משטח טוב) שמנו בכוסות פלסטיק ישנות, זרענו חומוס ודלעת, ושמנו מקלות עץ עם השמות.
בינתיים לא נבט כלום.
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 30 ינואר 2009,14:04

דרור כתב:אם יש שטח שגדלים בו סירפדים גדולים, ואין לי הרבה עציצים כך שאין לי צורך בתה סרפד, האם אפשר להפוך שם את האדמה עם הסרפד כזבל ירוק - או שזה יהיה טעות כמו לקבור את הקלמנטינות(*) באדמה?

(*) אגב, מדהים לראות איך במקום שקברתי את הקלמנטינות הסרפדים קטנים ו 2 מטר ליד הם גדולים. כאילו שקשה להם עם החומציות.

(**) שבוע שעבר עשיתי הפעלה לילדים:
הכנו תערובת קומפוסט (קנוי) ואדמה (משטח טוב) שמנו בכוסות פלסטיק ישנות, זרענו חומוס ודלעת, ושמנו מקלות עץ עם השמות.
בינתיים לא נבט כלום.

סירפדים - ודאי ! הסירפדים, כמו שאר ורוב צמחי הבר, מתאפיינים בשורש יתדי עמוק מאוד - מטר או מטר וחצי באדמה - ובית השורשים שלהם, בד"כ אדמדם. הם משמשים כ'מעלית אלמנטים'. מגיעים בשורשיהם העמוקים אל שכבות עמוקות המכילות מינרלים ו'מעלים' אותם אל פני השטח, לשכבה הפעילה של האדמה, שכבה בעומק של כ 40-60 ס"מ. על כן, אם תשאיר את הסירפדים העקירים / קצורים, על פני השטח כ'חיפוי ירוק' או תצניע אותם באדמה כ'זבל ירוק', אתה מטייב את האדמה בצורה הטובה ביותר שיכולה להיות !
אפילו לעבור עם 'מקצרת דשא, ללא 'סל האיסוף' על השטח ולרסר אותם ולהשאיר אותם במקום כדי שיתפרקו.

ועוד משהו מעניין ! מעניין מאוד !! אדמה שטיפלת בה בצורה כזו, תלך ותצמיח, משנה לשנה פחות ופחות סירפדים ! גם אם זרעיהם ממשיכים להתפזר.. הם הולכים ומתמעטים אם ממשיכים בטיפול הזה. כעל זאת מעצם העובדה שצמחי בר מסויימים וסירפדים ביניהם, משמשים למי שעיניו בראשו, כאינדיקטורים של מצב הקרקע העילית מבחינת פורייות ואורגניות. ברגע שהאדמה 'בסדר', הסירפדים נעלמים משם - פשוט כך
(כבר הרבה שנים חלפו מאז שזכיתי לראות צמחי בר או סירפדים בערוגות שלי. בשנת השמיטה, לאחר כמעט שנה שבה לא נגעתי, לא דישנתי ולא גידלתי כמעט כלום, החלו לעלות כמה וכמה צמחי בר וגם סירפד אחד או שניים - סימן ברור לכך שהאדמה העילית קצת 'רזה'

לגבי ההנבטות, אני מאמין שאם הכוסות יהיו בשמש מלאה, ההנבטה תתחיל השבוע. נכון שיש שמש די יפה.., אבל מאוד קר בחוץ ושעות השמש קצרות ולזרעים יש 'שעון בוטני' פנימי הרגיש לאור, שעות אור, טמפרטורה חיצונית וטמפרטורת אדמה. הזרע יודע שאין כל טעם לנבוט כרגע, אם אין מספיק לחות או קר מדי בחוץ וכו'

כדי לקבל נביטה מהירה, תוך שבוע, 4 ימים או אפילו תוך 50 שעות.. צריך לתת להם תנאים מתאימים, קרי - 'חממה' עם תנאים קבועים.
להכניס את כל הכוסות לתוך ארגז גדול עם מכסה שקוף (זכוכית, ניילון פלסטיק) ולהניח במקום עם הרבה שמש. כך הטמפרטורה בפנים תהיה יותר יציבה, בלי קפיצות גדוטלות בין היום ללילה והם ינבטו תוך יום יומיים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי זוהר218 » 15 פברואר 2009,14:04

ראובן שלום,
יש לי מיכל 30 ליטר תה סירפד ירוק.
מסריח כמו פיגוע סביבתי (בן שבועיים). השאלה היא האם הריח נירגע או שניגזר עלינו להשתמש בסירחון.
זו השנה הראשונה שאני מתעסק באורגני לאחר כ 20 שנות "כימיקלי".
פעם ראשונה ללא ראונד אפ על העשבייה.
ערימת קומפוסט ראשונה בגובה של יותר מ-1.5 מטר העלתה עשן היום, ערימה שנייה בבנייה.
מושבת תולעים מייצרת הומוס בשמחה עצומה.
3 שיחי עגבניה צמחו לבד + אחד תפו"א.
בהנבטה: עגבניות+פלפל חריף.
ניטמנה ערוגת תפו"א מחכה לתוצאות.
המים להשקיה לקומפוסט ולתולעים הם מהפילטר של ברכית הדגים.
האם העונה מתאימה למלפפון וגזר עכשיו ומה עוד רץ בתקופה הזאת?
זוהר218
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 15 פברואר 2009,14:04

זוהר218 כתב:ראובן שלום,
יש לי מיכל 30 ליטר תה סירפד ירוק.
מסריח כמו פיגוע סביבתי (בן שבועיים). השאלה היא האם הריח נירגע או שניגזר עלינו להשתמש בסירחון.
זו השנה הראשונה שאני מתעסק באורגני לאחר כ 20 שנות "כימיקלי".
פעם ראשונה ללא ראונד אפ על העשבייה.
ערימת קומפוסט ראשונה בגובה של יותר מ-1.5 מטר העלתה עשן היום, ערימה שנייה בבנייה.
מושבת תולעים מייצרת הומוס בשמחה עצומה.
3 שיחי עגבניה צמחו לבד + אחד תפו"א.
בהנבטה: עגבניות+פלפל חריף.
ניטמנה ערוגת תפו"א מחכה לתוצאות.
המים להשקיה לקומפוסט ולתולעים הם מהפילטר של ברכית הדגים.
האם העונה מתאימה למלפפון וגזר עכשיו ומה עוד רץ בתקופה הזאת?

"לא מאמין".. רוצה תמונות.. חחחחחחח..
יפה יפה שמח מאוד לשמוע
לגבי ה'תה סירפדים' - כמובן שהוא ירגע.., אבל בחורף זה לוקח יותר זמן. בקיץ הוא נרגע מהר יותר. אם יש לך אומץ, אז סגור את האף ותן לו עירבוב פעם או פעמיים בשבוע וזה יזרז את ההליך המצחין

אני משתמש בחומר גם כשהוא עוד מצחין, מערבב אותו עם כמות שווה של מים ומפנק כל מיני עצים ושתילים ואז, כמובן מוסיף מלמעלה מים

לגבי שתילת ירקות - לא הייתי ממליץ לעבור בצורה גורפת, עדיין, ל'ירקות קיץ' כמו עגבנייות, חצילים, מלפפונים ופלפלים. אלא אם כן יש לך פינה עם מפנה דרומי וקיר שיאגור את החום.., זה יעזור ל'סולניים' הקייציים להתגבר על מזג האויר העדיין קר
גזר שייך ל'ירקות החורף' אבל דורש הרבה טיפול של דילול, כי מדובר בזרעים קטנים ואי אפשר לזרוע אותם, כמו חסה (הזרעים, באותו הגודל) במנבטה.. כי גזר לא אוהב שמעבירים אותו ממקום למקום. לכן יש לזרוע אותו ישר בערוגה ובפיזור מכסימאלי ואחר הנביטה, יש לדלל את השתילים - לעקור שתילים צמודים ולהשאיר רק שתילים הנמצאים במרחק של כ 4-6 ס"מ האחד מהשני, אחרת.. לא יגדלו לך גזרים ישרים אלא גזרים מסולסלים ולא שימושיים, כי גזר אחד יפריע לשני לחיות ולגדול

עוד 'ירקות חורף' - שום, בצל ירוק, קולורבי,לפת, צנון, צנונית, כרוב, כרובית, ברוקולי, סלרי, פטרוזיליה, כוסברה, סלק עלים - מנגולד

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי זוהר218 » 15 פברואר 2009,14:04

תודה על התשובה.
בעיקרון השנה מה שיגדל נגיד תודה.
האדמה עלובה, יבשה וקשה. יש הרבה מזיקים שהתחזקו מכל הריסוסים הקודמים.
המשימה הראשונה היא טיוב הקרקע ז"א: הכנת הרבה קומפוסט והומוס. זריעה/שתילה של ירקות שונים ואת השאריות להחזיר לאדמה.
בנתיים הדבר שהולך הכי טוב פה זה התולעים, אוכלות סלט ומוציאות הומוס.
כמה שהן מתרבות יותר הן אוכלות יותר שאריות מטבח. אירגנתי להן מתחת לארגז שהן גרות ארגז נוסף להתחיל את התהליך של שאריות ירקות. ארגז זה הוא ללא טיפול פשוט זורק את שאריות הסלט שכבה על שכבה. הארגז העליון בנוי לפי הספר מצע זבל וכו'.
ללא שום הכוונה הן פשוט עברו לארגז התחתון ומתרבות שם בטירוף.
זוהר218
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 15 פברואר 2009,14:04

"..האדמה עלובה, יבשה וקשה.."

נאה דרשת.
מציע שתחלק את האדמה שלך ל"ריבועים/חלקות" ותתחיל לטפל חלקה אחר חלקה. לתחח לעומק - רצוי 'תיחוח כפול' לעומק של 50-60 ס"מ ולאחר התיחוח להצניע בין הרגבים קומפוסט מתוצרת עצמית.

בנוסף, דאג שערימות הקומפוסט שלך ינדדו מחלקה לחלקה. כל חלקה שתעשה עליה ערימת קומפוסט, האדמה תספוג את עודף הנוזלים וה'מיצים' וכבר תתחיל להתעורר

אם עולים לך באדמה כל מיני צמחי בר, אל תמהר לעקור אותם. תן להם לצמוח מאכסימום עד לשלב הפריחה ואז.. להפוך את האדמה יחד איתם - הם ישמשו כ'זבל ירוק' וישביחו גם את האדמה.

עוד לגבי 'זבל ירוק' - אם האדמה מאוד קשה, תחח אותה תיחוח עדין וזרע בה מיני 'דגניים' - מזון לציפורים ותוכים - דורה, בקייה וכדומה. כשהם יגדלו ויהפכו ל"דשא" תחח אותם, הפוך את האדמה יחד איתם והאדמה תושבח מאוד

בהצלחה ורוב הנאה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי זוהר218 » 17 פברואר 2009,14:04

תודה ראובן,
התיחוח לעומק הוא קשה מאד גם עם הרטבה לפני העבודה.
מה שאני עושה כעת זה תיחוח קל כ 10 עד 20 ס"מ עומק, את האדמה המתוחחת עורם לגדודיות,
מערבב עם קומפוסט הופך ומערבב עד שתופס נפח יפה. מאמץ גם את הרעיון של ערמת קומפוסט נודדת כי נראה לי שהיא משפיעה לטובה על האדמה שמתחתיה.
שאלה: ערימת הקומפוסט עומדת ליד עץ תפוז שבכל שנה נתן תפוזים חמצמצים ולא כל כך טעימים (למרות שקיבל דשנים כימיים לרוב). עכשיו כשהקומפוסט לידו, התפוזים השתפרו פלאים וגם הצבע יותר יפה. אתה חושב שזה השפעה מיידית של הקומפוסט?
הקומפוסט נראה די בריא תופס צבע שחור עם מלא יצורים בפנים. מושקה רק במי פילטר בריכת דגים או בגשם.
תודה על התשובות ראובן.
זוהר
זוהר218
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 17 פברואר 2009,14:04

אני מתאר לעצמי... מדובר באדמה ששינתה את מירקמה עקב הזנחה ו/או דישון ב'כימיקלים' וכנראה גם בכל מיני 'קוטלי עשבים' ו'מונעי נביטה' - עובדה שמנעה מצמחי הבר לגדול שם ולתחח ולהשביח את האדמה. השימוש בכל מיני כימיקלים, כמובן שמבריח מהאזור את כל היצורים הסימביוטים האמורים לשרוץ בה ולטייב אותה, גם מבחינת תיחוח האדמה וגם מבחינת פינוק העצים והצמחים ע"י פרוק חומר אורגני לשרשראות חנקתייות המתאימות לשורשי הצמחים והעצים
נכון, זה לא קל, אבל הכרחי. אז לאט לאט ומשנה לשנה האדמה תשנה פניה, תקבל חומר אורגני איכותי מערימת הקומפוסט שלך ותהפוך בית טוב לשלשולים ושאר 'מתחחי אדמה' שישביחו אותה וירפאו אותה

לגבי התפוז שהולך וממתיק תפוזיו - כן, בהחלט ! זה רק אחד מהניסים הרבים שיתגלו לעיניך עם הבראת האדמה. הדשנים הכימיים הניתנים בהמלצת חשבונות הבנק של מפעלי הכימיקלים, מפרים את איזון הכימיקלים, היסודות שבאדמה והגידול של העצים הופך להיות 'משהו אחר'. גם אותנו מזהירים לא לצרוך יותר מדי ויטמינים או יסודות קורט - הכל במידה ובפיזור נדיב של כימיקלים - NPK - הכל משתנה

כן, גם אני מתקרב לסיום מחזור נפלא בערימת הקומפוסט שלי.. 'חתיכת מנה נכבדה' יש לי שם

אכניס תמונה של הערימה בשירשור על 'ערוגות טרפזייות, עוד כמה דקות

כל הכבוד, זוהר, אתה גורם לי עונג רב.. מזכיר לי את הימים הראשונים בגינה שלי.. ימים ארוכים שהתמשכו גם לחצי שנה ואף יותר, בהסראת והחייאת האדמה המתה בגינה שלי

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אריה להב » 27 מרץ 2009,14:04

האם ניתן להכניס למים כל מיני עלים ירוקים ? עלי הדר, עשבים ירוקים וכד' או רק רחבי עלים ?
אריה להב
גנן מתקדם

הודעהעל ידי זוהר218 » 27 מרץ 2009,14:04

אם יש בסיס טוב של סרפדים בהתחלה, בהמשך החומר "אוכל" הכל. אני משתדל לשים בעיקר רחבי עלים, בעיקר בר אבל גם של נוי.
נראה לי שהחומר עוזר מאד להנבטה ולשתילים צעירים.
זוהר218
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 27 מרץ 2009,14:04

אריה להב כתב:האם ניתן להכניס למים כל מיני עלים ירוקים ? עלי הדר, עשבים ירוקים וכד' או רק רחבי עלים ?

אותה שאלה, גם בפורום וגם ב'מסר אישי'.. על מה ולמה?! :roll:

כבר עניתי לך במסר ואענה בקצרה, לטובת אחרים, כאן

עלי הסרפדים וצמחי הבר מכילים כמויות אדירות של מינרלים שאותם הם שואבים מעומק האדמה במסגרת תפקידם בטבע כ'מעלית מינרלים'. שואבים מינרלים מהעומק וכשהם מתפרקים על האדמה, סיימו תפקידם והעשירו את שכבת הקרקע העליונה במינרלים

עלי הלימון ושאר העצים, מכילים כמות גדולה של סיבים ותאית שאותם רק היצורים מפרקי התאית שבערימת הקומפוסט, יצליחו לפרק. ועם כל זאת,ף בעלי העצים אין כל כך הרבה מינרלים וטנינים כמו בעלי צמחי הבר שכולם ככולם משמשים כצמחי מרפא לכל מישרעת המחלות והנגעים.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הקודםהבא

חזור אל ארכיב גינון

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־3 אורחים