'תה סירפד' - 'תה קומפוסט'

תת-פורום זה מכיל שירשורים חשובים, מידע לפי נושאים, סרטונים מיוחדים ועוד..
כל הנוןשאים הנמצאים כאן 'נעולים'!
לצורך שאילת שאלות הבהרה, יש להיכנס ל'פורןם גינון' ולשאול את השאלות שם.
רצוי לצרף לינק למאמר המדובר ולהודעה הספציפית.

Re: 'תה סירפד' - 'תה קומפוסט'

הודעהעל ידי סער » 25 אפריל 2009,14:04

הגינה שלי מלאה בצמח הזה איך הוא בשביל תה סירפדים
קבצים מצורפים
IMG_4708.jpg
IMG_4708.jpg (20.83 KiB) נצפה 13075 פעמים
סמל אישי של המשתמש
סער
גנן אורגני

הודעהעל ידי יסמין » 25 אפריל 2009,14:04

סער כתב:הגינה שלי מלאה בצמח הזה איך הוא בשביל תה סירפדים

סער,
אני שמתי בתה כל מה שמצאתי בגינה. חוץ מלוף ולופית. עובד יופי. וכל הזמן אני מוסיפה פנימה מכל הבא ליד. אין לי שם סירפד אחד אפילו. התה שלי מורכב ברובו מעלי חובזה ענקיים וטיון דביק שגדל במגרש של פחי הזבל ברחוב שלי. פה ושם מוסיפה צמחי בר מהגינה.
הריח נורא...אני שמה כפפות מנתחים כשאני הולכת להתעסק בזה, אבל זה עושה נפלאות לייחורים ולצמחים :)
יסמין
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 25 אפריל 2009,14:04

יסמין כתב:

סער,
אני שמתי בתה כל מה שמצאתי בגינה. חוץ מלוף ולופית. עובד יופי. וכל הזמן אני מוסיפה פנימה מכל הבא ליד. אין לי שם סירפד אחד אפילו. התה שלי מורכב ברובו מעלי חובזה ענקיים וטיון דביק שגדל במגרש של פחי הזבל ברחוב שלי. פה ושם מוסיפה צמחי בר מהגינה.
הריח נורא...אני שמה כפפות מנתחים כשאני הולכת להתעסק בזה, אבל זה עושה נפלאות לייחורים ולצמחים :)

חחחחח... "כפפות מנתחים"... כמה שאת צודקת..! אם יצא לי לגעת במים הללו או שהם נשפכו לי על הידיים.. מאוד לא נעים לצאת החוצה עם הסירחון הזה.. אפילו עם סבון זה לא יורד כל כך מהר.. :lol:

אבל, כשהחומר נרגע, כמעט שאין ריח. ועוד משהו מוזר.. גם כשהחומר בשיא סרחונו.. ראיתי חתולים ניגשים ומלקקים ממנו.. מוזר !
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

כן, בהחלט ! רק תקפיד להוציא אותו לפני שהוא פורח

צריך להרטיב את האדמה לפני, כי לפעמים יש לו שורש ארוך מאוד

שים לב שהשורש קצת אדמדם - סימן טוב בשבילי לצמח בר שמלא במינרלים.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

לא בדיוק! האדמה בטבע, "קצת" יותר גדולה ורחבה מאשר הגינה שלנו.
גם אם ניתן לסירפדים בגינה שלנו, להבשיל זרעים ולפזר אותם, כמו בטבע, ברגע שנקפיד על החזרתם לאדמה (ולא להוציאם החוצה, למערום השכונתי) אם ע"י הפיכתם ל'תה קומפוסט' או ע"י קיצוצם ופיזורם על האדמה.

בסופו של דבר הם הולכים ומתמעטים, כי האדמה 'מתיישרת' מבחינה אורגנית.
קראתי על כך לפני הרבה שנים ונוכחתי בכך, אצלי בגינה.

בשנה שעברה, שנת השמיטה, נתתי לאדמה ממש לנוח ו.. כל מיני צמחי בר, הופיע שוב בגינה וגם על הדשא

לגבי ה 20.20.20 אתה נוהג נכון. אל תתן אותו לצמחים ועצים שאתה אוכל מהם אלא לצמחי נוי וגם למדשאה, אם יש לך.

לא כל כך מדובר ברעילות של ה 20.20.20. כי מדובר ביסודות שהצמחים צריכים.. אבל אנו לא יודעים כמה הם צריכים כי לא ביצענו כל אנליזה של הקרקע. כך ש..אנו יכולים לפטם אותם ביותר מדי NPK והגידול שלהם לא יהיה פרופורציונלי.. יגדלו מהר מדי לגובה בלי שיוסיפו במקביל עובי ורוחב.. וכו'..

אז לעציצים ומדשאה, אתה יכול להמשיך, עד שתגמור עם החומר הזה.

לא קל לדשן עציצים עם קומפוסט ועל כן הצעתי לייצר מדי פעם - 'קומפוסט נוזלי', אם מהקומפוסט שלנו ואם מקומפוסט קנוי.. להכניס למיכל / דלי קומפוסט ומים ביחס של 1:10 ואחרי 3 ימים יש לנו מים שמכילים את כל המינרלים של הקומפוסט ואיתם, נוח מאוד לדשן עציצים סבוכים שלא רואים בהם את האדמה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי יסמין » 25 אפריל 2009,14:04

ראובן אורן כתב:
יסמין כתב:

סער,

חחחחח... "כפפות מנתחים"... כמה שאת צודקת..! אם יצא לי לגעת במים הללו או שהם נשפכו לי על הידיים.. מאוד לא נעים לצאת החוצה עם הסירחון הזה.. אפילו עם סבון זה לא יורד כל כך מהר.. :lol:

אבל, כשהחומר נרגע, כמעט שאין ריח. ועוד משהו מוזר.. גם כשהחומר בשיא סרחונו.. ראיתי חתולים ניגשים ומלקקים ממנו.. מוזר !

היי ראובן,
1. כמעט שאין ריח - זה אומר שיש ריח, רק לא פצצת סירחון..הכל יחסי
2. כשזה פצצת סירחון - זה לא ייצא עם סבון. רק חומץ או לימון יכולים לעזור במקרה מצער שכזה.
3. שאלות על חתולים - אני הכתובת לתשובות. ויש תשובה לדבר המשונה שראית:הם מנקים את המעיים בעזרת החומר הירוק הרקוב והטוב הזה. בין אם יש להם גאזים (כן, גם לחתולים יש), ובין אם יש להם כדורי-פרווה שסותמים להם את המעיים. הם בד"כ אוכלים עשב בשביל זה. אבל למה לבזבז הרבה עשב ולחכות 12-24 שעות אם אפשר לזרז את התהליך עם התה של ראובן?... :D
יסמין
גנן חדש

חחחחח... אהבתי ! צודקת
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 29 אפריל 2009,14:04

ראובן
עוד שאלה לפני שאני יוצא לנפנף....
נגמרו הסירפדים ונגמר התה.
הכנתי חדש ,במיכל 50 ליטר,מעלי חסה(יש לי מלא שנפתחו)ותיבלתי בקקי יבש של עופות(כ 2-3 קג)
אני מניח שיצא משהוא טעים ומרוכז.בכמה לדלל את זה בהשקיה?(לירקות)
אם יצא מוצלח אכין חבית 200 ליטר לעצים.
אבי
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 29 אפריל 2009,14:04

אבי אלימלך כתב:ראובן
עוד שאלה לפני שאני יוצא לנפנף....
נגמרו הסירפדים ונגמר התה.
הכנתי חדש ,במיכל 50 ליטר,מעלי חסה(יש לי מלא שנפתחו)ותיבלתי בקקי יבש של עופות(כ 2-3 קג)
אני מניח שיצא משהוא טעים ומרוכז.בכמה לדלל את זה בהשקיה?(לירקות)
אם יצא מוצלח אכין חבית 200 ליטר לעצים.
אבי

:lol: חחח יצאתי לפניך... כרגע חזרתי
(היינו בשהם)

קח בחשבון כי 'זבל עופות' הוא חומר מעולה .. אבל לוקח לו די הרבה זמן להבשיל ולהתפרק. התמיסה עוברת תהליך די מורכב של התפרקות חנקות - תהליך הדומה במידה מסויימת לתהליך הקומפוסטציה, אך בסביבה נוזלית - לא כל כך אירובית.. ועל כן הריחות העולים מחבית כזו הם מאוד "איכותיים" - סירחון לא נורמאלי ! אפשר לזרז את ההבשלה והפירוק ע"י בחישה יומית או ערבוב העיסה, בדרך כלשהי..
הכנסת שארייות החסה, לא מעלה ולא מורידה.. כי לא מדובר ב'תה סירפדים' אל בתרכיז זבל עופות שזה משהו באמת אחר !
החומר המתקבל בסופו של התהליך הוא חומר חזק ומרוכז מאוד (בצבע שחור - כמו 'קוקה קולה') ויש לדלל אותו עד לרמה של תחילת שקיפות, כדי לתת אותו לעצים או שאר צמחים וירקות
כמו ב'תה סירפדים', התהליך מאוד ריחני אך הולך ופוחת עם הבשלת החומר.
התנסיתי בחומר הזה שהגיע אלי כבר רגוע וכמעט ללא ריח

חומר מעולה לדישון - ממש עושה פלאות

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 29 אפריל 2009,14:04

אם כך בקיץ אעשה מרק עוף ובחורף תה שירפדים.
אבי
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 29 אפריל 2009,14:04

:P

אהבתי !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי משה111 » 30 אפריל 2009,14:04

זה פשוט לא יאומן החומר הזה !!!

קניתי שתיל של פלפלים חריפים , שמתי אותו באיזה פינה בגינה וקצת שכחתי ממנו , שנזכרתי שתלתי אותו והשקתי אותו אך הוא לא ממש הצליח להתאושש במשך

שבועיים.

החלטתי לנסות ניסיון אחרון עם השקייה של התה סרפדים ולא להאמין הוא התאושש וגבה בכ- 50% תוך שבוע.

פשוט מדהים , תודה

משה
משה111
גנן באימונים

Re: 'תה סירפד' - 'תה קומפוסט' שימוש במי בריכת טיהור

הודעהעל ידי ארץ הצבי » 10 יוני 2009,14:04

שתי שאלות באותו עניין:
1. האם התמיסה טובה לדישון ירקות מאכל על מצע קוקוס סטרילי?
2. אני ממחזר ממכונת כביסה , ללא סבון כלל, מעט חומץ ושלש ארבע טיפות שמן אטרי ויש לנו כביסה נהדרת, מי הכביסה מנוקים למיכל של 1000 ליטר אשר יותר ירוקת, עתה הוספתי עוד שני חצאי מיכל דומה , שמתי בו צמחי מים ומדי כמה שעות אני מפעיל משאבה טבולה על מנת לסחרר את כל המים, השאלה : האים מים אלו עושים את עבודת הדישון? :?
העולם הולך ונכחד, רק אנו יכולים להצילו!!!
סמל אישי של המשתמש
ארץ הצבי
גנן מתקדם

Re: 'תה סירפד' - 'תה קומפוסט' שימוש במי בריכת טיהור

הודעהעל ידי ראובן אורן » 10 יוני 2009,14:04

ארץ הצבי כתב:שתי שאלות באותו עניין:
1. האם התמיסה טובה לדישון ירקות מאכל על מצע קוקוס סטרילי?
2. אני ממחזר ממכונת כביסה , ללא סבון כלל, מעט חומץ ושלש ארבע טיפות שמן אטרי ויש לנו כביסה נהדרת, מי הכביסה מנוקים למיכל של 1000 ליטר אשר יותר ירוקת, עתה הוספתי עוד שני חצאי מיכל דומה , שמתי בו צמחי מים ומדי כמה שעות אני מפעיל משאבה טבולה על מנת לסחרר את כל המים, השאלה : האים מים אלו עושים את עבודת הדישון? :?

לא, ממש לא !
הסברתי כאן בפורום, כי תפקידו של ה'תה סירפד' הוא לעודד 'חיים אורגניים' של יצורים סימביוטיים באדמה ובעיקר התפתחות של 'מיקוריזה' שהיא סוג של סימביוזה המתקיימת בין סוג של פטריית עובש הנמצאת באדמה, לבין שורשי הצמחים.
(כך גם לגבי קומפוסט שלא מתפקד כ'דשן' של ממש אלא כמזון ליצורים הסימביוטים באדמה המפרקים אותו לשרשראות חנקתיות זמינות לשורשי הצמחים)

גידול צמחים על 'קרקע אינרטית' - סיבי קוקוס, כבול או 'פרלייט', זה רחוק מלהיות אורגני, טעים או בריא.

את מי הסירפד חשוב להפיק מצמחי בר כמו סרפדים. לצמחי הבר תפקיד חשוב בגינה ובטבע - בעזרת השורש היתדי העמוק שלהם, הם משמשים כ'מעלית מינרלים' - שואבים מינרלים מהשכבות העמוקות של הקרקע ועם סיום עונתם, הם מתפרקים על שכבת האדמה העליונה וכך מדשנים אותה ביסודות קורט נדירים.
ה'ירוקת' שאצלך במיכלים, היא התפתחות של 'אצה חוטית' האופיינית לבריכות החשופות לשמש

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארץ הצבי » 10 יוני 2009,14:04

שוב תודה על ההסבר המעמיק, אז יצאנו לדרך נייצר תה סרפדים :P
העולם הולך ונכחד, רק אנו יכולים להצילו!!!
סמל אישי של המשתמש
ארץ הצבי
גנן מתקדם

הודעהעל ידי זוהר218 » 10 יוני 2009,14:04

לדעתי גם האצות יכולות להיות דשן איכותי.
זוהר218
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי אודי דגן » 10 יוני 2009,14:04

היי ראובן

קצת התפלאתי על המשפט שלך : "גידול צמחים על 'קרקע אינרטית' - סיבי קוקוס, כבול או 'פרלייט', זה רחוק מלהיות אורגני, טעים או בריא. "
משמעות המושג "אורגני" הוא תוצר של הטבע, דבר הנוצר מסביבתו הטבעית. לא כך הם פני הדברים בקוקוס ופרלייט ?
סיבי הקוקוס נטחנים מהקליפות, ומתפרקים (בכל תערובת קרקע שלא תהיה) חזרה לתרכובות המינראליות מהם נוצרו.
פרלייט הוא מחצב שעובר תהליך ניפוח בקיטור, אומנם אין לו שום שחרור מינרלים התורם לצמח, אך הוא "אוחז" מים מעולה. נכון שלגדל בפרלייט לבד אין יתרון, אך השקיית פרלייט בתה סרפדים יכולה לתת תוצאות נהדרות. עבדתי כמה שנים בחממות על מצעים מנותקים (פרלייט בעיקר), ולמרות שההשקיה הייתה מתוספת בדשנים (הרבה לפני שמישהו חשב בארץ על חקלאות אורגנית, 96' אם אני זוכר נכון) הירקות היו מעולים ! הטעם, הצבע, יבול/טון, הכל היה מצויין.
ברור שהיום אני נמנע מלגדל ככה (בגינה הפרטית) ודשנים נכנסו לארון הטאבו, אבל לעניות דעתי קוקוס ופרלייט נחשבים עדיין אורגניים, במידה והם חלק מתערובת שמכילה קרקע "אמיתית ".
קרקע אינרטית היא מצע לשורשים שאכן, לא מכיל "אדמה" ופעילות אורגנית בתוכה. השקייה בתה סרפד לא תייצר פעילות שכזו ?
אודי חופר בידיים
אודי דגן
גנן עם עתיד

זוהר218 כתב:לדעתי גם האצות יכולות להיות דשן איכותי.

ודאי, אך עם אפקט אחר לחלוטין מ'תה סירפדים' שהוא בעל תכונות רבות ובעיקר עקב ה'מטמורפוזה' שלו - הוא מכיל צמחים שהתפרקו והיסודות שהכילו הצמחים, מומסים במים. ולא כך באצות שלא התפרקו במים וכמובן שלא מכילות את אותו מיגוון עשיר של יסודות קורט אותם משיגים הסירפדים ממעמקי האדמה.

לפחות פעם בחודש (בקיץ), אני לוקח את 'רשת הדגים' ואוסף איתה כמויות גדולות של 'עדשת המים' הצפה ומתרבה בכמויות. חלק מהן אני מניח מסביב לצמחים מפונקים וחלר אני מעביר לחבית ה'תה סירפדים'. אבל שם, הן לא מתפרקות כלל וכלל. משמשות בעיקר כ"חומר איטום" נגד יתושים.

אצות ים, לעומת זאת, הן חומר דישון אורגני מעולה, העשיר בחומרים שלא נמצאים בד"כ באדמה, כמו יוד ועוד כמה מלחים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

אודי דגן כתב:היי ראובן

קצת התפלאתי על המשפט שלך : "גידול צמחים על 'קרקע אינרטית' - סיבי קוקוס, כבול או 'פרלייט', זה רחוק מלהיות אורגני, טעים או בריא. "
משמעות המושג "אורגני" הוא תוצר של הטבע, דבר הנוצר מסביבתו הטבעית. לא כך הם פני הדברים בקוקוס ופרלייט ?
סיבי הקוקוס נטחנים מהקליפות, ומתפרקים (בכל תערובת קרקע שלא תהיה) חזרה לתרכובות המינראליות מהם נוצרו.
פרלייט הוא מחצב שעובר תהליך ניפוח בקיטור, אומנם אין לו שום שחרור מינרלים התורם לצמח, אך הוא "אוחז" מים מעולה. נכון שלגדל בפרלייט לבד אין יתרון, אך השקיית פרלייט בתה סרפדים יכולה לתת תוצאות נהדרות. עבדתי כמה שנים בחממות על מצעים מנותקים (פרלייט בעיקר), ולמרות שההשקיה הייתה מתוספת בדשנים (הרבה לפני שמישהו חשב בארץ על חקלאות אורגנית, 96' אם אני זוכר נכון) הירקות היו מעולים ! הטעם, הצבע, יבול/טון, הכל היה מצויין.
ברור שהיום אני נמנע מלגדל ככה (בגינה הפרטית) ודשנים נכנסו לארון הטאבו, אבל לעניות דעתי קוקוס ופרלייט נחשבים עדיין אורגניים, במידה והם חלק מתערובת שמכילה קרקע "אמיתית ".
קרקע אינרטית היא מצע לשורשים שאכן, לא מכיל "אדמה" ופעילות אורגנית בתוכה. השקייה בתה סרפד לא תייצר פעילות שכזו ?

לגבי ה'פרלייט' שנינו מסכימים שזה לא חומר טבעי אל חומר מותפח שאינו מוסיף לצמחים דבר אלא משמש כ'מרכיב טכני' לאדמה.
גם הכבול וגם סיבי הקוקוס, הם אורגניים, כי באו מהאדמה, אך שימושם הוא גם כ'תוסף טכני' לאדמה ואילו לצמחים, הם לא מוסיפים דבר

נסה להכין קומפוסט מ.. כבול או סיבי קוקוס.... :wink:
אנו חלוקים 'אידיאולגית' לגבי המשמעות האורגנית של חיבור צמחי מאכל לאדמה שהוא דבר שונה לחלוטין מצמחים הגדלים על מצעים אינרטיים ומולעטים בדשנים ("חומרי מזון"). המדע רחוק מאוד מהטבע ושפע מתנותיו לצמחים. שום תערובת דישון ושתהיה מתוחכמת ככל שתהיה, לא משתווה לאדמה אורגנית דשנה המכילה אינ ספור יסודות קורט / מיקרואלמנטים הנותנים לצמח את חיוניותו המועברת לנו בטעמים, ריחות, מינרלים וויטמינים.
אפשר לגדל ירקות על 'קלקר' הצף על מים עם חומרי דשן ועושים זאת ב'שנת שמיטה' - אל תשאל אותי מה הטעם שלהם..
אפשר לכ=גדל ירקות ללא שום מים וללא שום אדמה או מצע.. ועושים את זה! חומרי המזון מגיעים אליהם בצורה גזית.. ובסופרמרקטים באירופה, אתה יכול "לקטוף" או יותר נכון לשלוף ירק מ"ערוגה" מתכתית - חורים שבהם יושבים מיני ירקות כשהשורשים שלהם משתלשלים מטה לתוך מנהאה שבה מוזרמים תערובות הגזים.. וכך יש ירק עם שורשים ובלי "ליכלוכים" כמו אדמה.. :roll:

כל האעיון הבסיסי של 'תה סירפד' הוא יצירת סביבה 'ירוקה' מסביב לשורשי הצמחים. ואני מתכוון ל'מיקוריזה' - שהיא סוג של סימביוזה הנוצרת בין קורי פטריות עובד לבין שורשי הצמחים. תה הסירפד גורם להתפתחות מהירה של המיקוריזה והפטרייות 'מאכילות את השורשים בחנקן זמין ובאיזושהי צורה, השורשים גם בולעים / סופחים חלק מהקורים של הפטרייה.

אז תה סירפד הוא לא דשן כמו שהקומפוסט הוא לא דשן הזמין מיידית, אלא מזון ליצורים הסימביוטים של האדמה, המעבדים אותו ומפקקים אותו לרמה פשוטה יותר של חנקות שאותן השורשים יכולים לספוג

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אודי דגן » 10 יוני 2009,14:04

תודה ראובן על התגובה המהירה.
אנחנו לא חלוקים אידיאולוגית בכלל. הגינה הפרטית שלי (דונם וחצי) כולה על טהרת הגינון האורגני, כולל יצור קומפוסט והומוס מתולעים (רק התחלתי ומקווה שהחברות החדשות נהנות מהקומפוסת שבישלתי להן). אין לי שום קשר לפרלייט (למרות שאבא שלי בנה חצי מהמפעל הראשון בארץ) ואני לא משתשמש בו כיום, כבול זה רק כשלאישתי בא להשתעשע :D וקוקוס אכלתי לאחרונה בברזיל...
ואם כבר הגענו להומוס, מי מלבד קיבוץ דברת מייצר בארץ הומוס באופן מסחרי ? מצאתי ביו-טיוב סרטון על ייצור קומפוסט מזבל פרות בלבד, שמזין מליוני תולעים אדומות להומוס כתוצר סופי. מיותר לציין שכמושבניק עם גישה חופשית לזבל פרות גם לי צץ החשק לעשות ניסוי בקנה מידה ביתי.
http://www.youtube.com/watch?v=X6TiawLx0J8
אודי חופר בידיים
אודי דגן
גנן עם עתיד

הקודםהבא

חזור אל ארכיב גינון

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד