הנמלים והחומיינים משגעים אותי

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

מה שעוד מאוד מוזר לי

הודעהעל ידי braveman » 27 יוני 2007,14:04

זה איך הם מגיעים לקומה 2 או 3.
כלומר, אמרת שהם אוכלים צמחים והכל, אז איזה אינטרס יש להם להתרחק מהקרקע?
אני גם לא מבין איך הם מצליחים להיכנס מפתחים כל כך אטומים.

בכל מקרה, אתמול הייתי באיזה מגרש פה באיזור, ששם ראיתי אותם לראשונה השנה, כשבוע לפני שהם התחילו להופיע אצלי בבית, ואתמול היה שם יחסית ריק. יכול להיות שזה היה "גל" של חומיינים שנמשך כשלושה שבועות בכל האיזור ועכשיו זה יתחיל לדעוך עד שהם ייעלמו לחלוטין?
braveman

Re: מה שעוד מאוד מוזר לי

הודעהעל ידי ראובן אורן » 27 יוני 2007,14:04

braveman כתב:זה איך הם מגיעים לקומה 2 או 3.
כלומר, אמרת שהם אוכלים צמחים והכל, אז איזה אינטרס יש להם להתרחק מהקרקע?
אני גם לא מבין איך הם מצליחים להיכנס מפתחים כל כך אטומים.

בכל מקרה, אתמול הייתי באיזה מגרש פה באיזור, ששם ראיתי אותם לראשונה השנה, כשבוע לפני שהם התחילו להופיע אצלי בבית, ואתמול היה שם יחסית ריק. יכול להיות שזה היה "גל" של חומיינים שנמשך כשלושה שבועות בכל האיזור ועכשיו זה יתחיל לדעוך עד שהם ייעלמו לחלוטין?

למיטב ידיעתי וזכרוני, הן בעלי כושר תעופה מכובד ביותר ! הזכרים מעופפים אחר הנקבות ונמשכים לכל חלון עם אור מאחוריו

כל הטלה היא של כ 100 ביצים ולא רק הבוגרים מטרידים בנזקים לגינה שלנו, אלא גם הצעירים הבוקעים מהביצים ומתפתחים ל'דרנים'.., הם 'מכונת אכילה' עם רגליים הזוללים את כל מה שקשור לצמחים, מתחת לאדמה
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

אוקיי....

הודעהעל ידי braveman » 27 יוני 2007,14:04

במשך כמה זמן כדאי לי להמשיך להציף את האדמה גם אחרי שאני כבר לא רואה אותם על מנת לוודא שאני הורג גם את הילדים ואת הביצים?
braveman

Re: אוקיי....

הודעהעל ידי ראובן אורן » 27 יוני 2007,14:04

braveman כתב:במשך כמה זמן כדאי לי להמשיך להציף את האדמה גם אחרי שאני כבר לא רואה אותם על מנת לוודא שאני הורג גם את הילדים ואת הביצים?

הנתונים הידועים הם "..התקופה הפעילךה היא מאפריל עד אוקטובר.."

אביא לכאן מאמר שמצאתי בנושא

מתקפת החיפושיות החומות ( Maladera matrida) \ אהוד קלפון
מאין באות להקות החיפושיות החומות המטרידות אותנו במהלך הקיץ בנופית? זוהי חיפושית זבלית חומה בשם מלדרה מטרידה, שהתגלתה בארץ בשנת 1983 והיא נפוצה בכול המזרח התיכון . אורכה 10 מ"מ, היא פעילה בשעות הערב והלילה וישנה בכל שעות היום. הזכר קטן בהרבה מהנקבה, קצה בטנו מעוגלת ולנקבה יש שתי לוחיות אלסטיות בקצה הבטן הנפתחות להטלת ביצים ולכן בטנה נראית ישרה.

החיפושיות האלו יוצאות בשעות הערביים מאדמה לחה שבה יש גידולי שדה שונים ומתאספות בלהקות גדולות לצורכי הפריה ותזונה. בסביבתנו, לאורך נחל ציפורי, יש שדות גן ירק מושקים בקיץ, המשמשים מקום אידיאלי להתרבות החיפושיות החומות המגיעות בלהקות גדולות גם לנופית. הנקבה מטילה מאות ביצים בשורשי צמחים באדמה לחה עשירה בחומר אורגני, הזחלים הבוקעים מהביצים, אוכלים את שורשיהם של גידולי הגן והשדה, וגם של הדשאים. הבוגרים לעומת זאת ,כלומר החיפושיות עצמן, ניזונות מעלים של צמחי גן ירק ומעלים של עצי מטע ופרדס וגורמים להם נזקים.

לחיפושיות החומות (מלדרה מטרידה) אין אויבים טבעיים בארץ, הן מתרבות מהר ואוכלוסייתן הולכת וגדלה. הטיפול העיקרי נגדן נעשה בעזרת ריסוסים שונים בשדות החקלאיים, אולם גני הירק שלאורך נחל ציפורי, מהווים מקומות מחייה והתרבות מתאימים לכל הקיץ. הנקבה מושכת את הזכרים בעזרת ריח הנובע מתרכובת של פרומונים מיניים הנמצאים על הכיסוי הכיטיני שעל גופה. אם נפיץ ריח חזק בגינה, למשל של נרות קטורת או משהו אחר, זה עשוי להפריע למשיכה שבין הזכרים לבין הנקבות ואולי הם יבחרו לא להתקהל בגינות שלכם (שווה לנסות).

החיפושית הצעירה היוצאת מהאדמה בפעם הראשונה לאחר שלבי הגידול, צבעה בהיר. תוך יום אחד היא מקבלת גוון חום בהיר ולאחר ימים נוספים, היא מקבלת גוון חום כהה. להקות החיפושיות החומות מתחילות להופיע כבר בחודש מאי, אולם הן הולכות ומתעצמות לקראת סוף הקיץ. החיפושיות האלו, אינן מסוכנות לאדם, אינן עוקצות וגם לא נושכות (הן צמחוניות). לעומת זאת, טרדתן נובעת מפלישות בלתי צפויות של להקות ענקיות לחצרות מוארות, לגינות, למרפסות, וגם לתוך הבתים. אל תדרכו על החיפושיות הנופלות על הרצפה, כי מופץ מהן ריח חריף עז לא נעים. אם תרצו להזמין חברים לשבת אתכם בגינה מוארת, בערב של קיץ, רצוי שלא תופתעו מפלישה פתאומית של החיפושיות האלה. אפשר להשתמש בריסוס רגיל נגד חרקים, על מנת לרסס את פינת הישיבה בחוץ, עוד לפני הגעת החיפושיות והאורחים. עדיף לחשוב מראש על רפואה מונעת, מאשר להתמודד עם הבעיה המופיעה באופן פתאומי בקיץ.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

זה המאמר המלא

הודעהעל ידי braveman » 28 יוני 2007,14:04

או שיש המשך?
braveman

הודעהעל ידי ראובן אורן » 28 יוני 2007,14:04

זהו

אם אתה מעוניין בעוד מידע, הקש ב'גוגל' "מלדרה" (עם מרכאות) ותקבל עוד חומר. לא הספקתי לעבור על הכל

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי braveman » 28 יוני 2007,14:04

היום היה אצלנו מרסס. אולי עוד קצת מוקדם להסיק מסקנות, אבל בינתיים זה לא נורא שהחומיינים ממש התרגשו מכך.
הספקתי כבר לקטול כמה בתוך הבית. אני משתגע מזה. איך זה לא הורג אותם?
גם אמרתי לו לתת כמה מכות ריסוס איפה שראיתי אותם מתקהלים בחוץ, מתוך תקווה שאחרי 3 ימים של רגיעה זאת תיהיה המכה הניצחת.

נקווה לטוב.

דרך אגב, שאלה ששאלתי כבר לפני יומיים ולא קיבלתי תשובה - איפה שראיתי אותם בפעם הראשונה, שבוע לפני שהם הופיעו אצלנו בבית חלה ירידה משמעותית שלהם. יכול להיות שזה מן "גל" כזה של 3-4 שבועות ותיכף הם ייעלמו מהאיזור או שזה לא ריאלי?
braveman

הודעהעל ידי ראובן אורן » 28 יוני 2007,14:04

braveman כתב:היום היה אצלנו מרסס. אולי עוד קצת מוקדם להסיק מסקנות, אבל בינתיים זה לא נורא שהחומיינים ממש התרגשו מכך.
הספקתי כבר לקטול כמה בתוך הבית. אני משתגע מזה. איך זה לא הורג אותם?
גם אמרתי לו לתת כמה מכות ריסוס איפה שראיתי אותם מתקהלים בחוץ, מתוך תקווה שאחרי 3 ימים של רגיעה זאת תיהיה המכה הניצחת.

נקווה לטוב.

דרך אגב, שאלה ששאלתי כבר לפני יומיים ולא קיבלתי תשובה - איפה שראיתי אותם בפעם הראשונה, שבוע לפני שהם הופיעו אצלנו בבית חלה ירידה משמעותית שלהם. יכול להיות שזה מן "גל" כזה של 3-4 שבועות ותיכף הם ייעלמו מהאיזור או שזה לא ריאלי?

מצאתי היום, זמן לפגוש בנושא זה את אחראי הגינון אצלנו במושבה. הוא אדם עם הרבה ניסיון

סיפרתי לו על צרתכם והנה הוא הפתיע אותי.. סיפר לי כי לגינתו הנמצאת בשכונה אחרת, גם הגיעו נחילים אדירים. נמשכים אל מקור אור ומעופפים סביב למנורות. הנקבות הנכנסות הבייתה, מדיפות ריח נוראי - אותו 'פרומון' המופרש ע"י הנקבות והמיועד למשוך את הזכרים.
הוא עקב אחריהן למן הגעתם ואני מדגיש את המילה - הגעתם - כי הוא ראה שהם מגיעים בגל אדיר של נדידה וממהרים להתחפר ולהתחבא בכל 'חריץ' ובור באדמה, כדי לצאת בלילה ולנגוס בצמחים. אז הם אכן מגיעים בגל. מהיכן הם מגיעים? זה לא ברור

הוא טיפל בהם בצורה ממוקדת בריסוס עם תכשיר קטלני בשם 'דיזיקטול' ומתוך ניסיונו הרב, הקפיד שלא לרסס את הסביבה, אלא לטפל בהם בצורה ממוקדת ולהתיז את החומר לתוך הנקיקים והבורות בו התחבאו

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי may » 01 יולי 2007,14:04

ראובן, אני לא מאמינה שאתה הולך להמליץ פה למישהו להשתמש בזה...

מאידך - אשמח אם תפרט את הרעיון עם הנפט(?!) שהופיע איפשהו למעלה.

אגב אצלי המלחמה נמשכת אך נדמה שיש הפחתה הדרגתית.
may

הודעהעל ידי ראובן אורן » 01 יולי 2007,14:04

may כתב:ראובן, אני לא מאמינה שאתה הולך להמליץ פה למישהו להשתמש בזה...

מאידך - אשמח אם תפרט את הרעיון עם הנפט(?!) שהופיע איפשהו למעלה.

אגב אצלי המלחמה נמשכת אך נדמה שיש הפחתה הדרגתית.

אל תאמיני ! אני ממש לא ממליץ ! מדובר בחומרי רעל מסוכנים ביותר ואני עדיין כואב את מותו של 'גולי' שלנו - החתול המפואר ש'נרצח' עקב ריסוס של גינה מסויימת באותו חומר מכיל זרחן אורגני.. והוא לא היה היחיד בשכונה...

היית צריכה לראות את ה"פחד" שהיה בעיניו של אותו 'מנהל גינון'.... הביט לי בעיניים בזהירות והקדים.."... אתה לא כל כך תאהב את זה..." ומייד השלים "..לא ריססתי על השטח, אלא רק לתוך המחילות בהן הם התחבאו.. ריסוס ממוקד" וכו' הוא יודע את דעתי בנושא ומכיר אותי היטב.

ולגבי הנפט / סולר - כאמור, בעבר היו החקלאים מרססים שדות גם לפני ההנצה וגן אחרי הנצת הירקות, בנפט/סולר, וזה לא היה פוגע בירקות או באדמה, אלא משמיש את העשבים 'רחבי העלה'.

עקב 'שומניותם' של חומרים אלו, אני נוטה להאמין כי פעולתם תעשה חיים קשים לחומיינים ותהיה יותר ממוקדת מ'תמיסת הסבון'. כאמור, לא ניסיתי זאת אך שווה לנסות כדי לעצור את ה'גל' שלפי העדויות האחרונות, כנראה שהגיע אליכם תוך כדי נדידה ולא בהכרח מהטלה של השנה הקודמת.

מאוסף הנתונים שהצטברו אצלי, נראה שאותן חיפושיות, לא עפות גבוה ונדידתן מתרחשת במקומות היותר נמוכים.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

למקרה שהתעניינתם

הודעהעל ידי braveman » 02 יולי 2007,14:04

אצלי כבר קרוב לשבוע בקושי רואים חומיינים, אבל הם עדיין קיימים.

כלומר, התחושה היא שהצלחתי להוריד אותם למינימום, אבל את ה10-15 שאני רואה בערב אי אפשר להוריד.

מה אתם אומרים?
braveman

Re: למקרה שהתעניינתם

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 יולי 2007,14:04

braveman כתב:אצלי כבר קרוב לשבוע בקושי רואים חומיינים, אבל הם עדיין קיימים.

כלומר, התחושה היא שהצלחתי להוריד אותם למינימום, אבל את ה10-15 שאני רואה בערב אי אפשר להוריד.

מה אתם אומרים?

אלו אותם 10-15 או שכל ערב... חדשים ?! :wink:

היכן אתה גר?

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי braveman » 02 יולי 2007,14:04

לא אותם חבר'ה, חדשים.
עשינו לפני שבוע ריסוס בבית, אז כל יום אני רואה איזה 2-3 הולכים ליד הדלת ומוצא איזה כמה גופות בתוך הבית (אני מניח שזה מהריסוס כי הם מתים ולא מעוכים).

גר בטבעון (שזה ליד נופית..)
braveman

הודעהעל ידי may » 03 יולי 2007,14:04

אצלי אתמול ממש שקט מוחלט, איתרתי רק שתיים - שלוש
may

הודעהעל ידי ראובן אורן » 03 יולי 2007,14:04

מעניק לשניכם את צל"ש הפורום

על .. עוז הרוח - דבקות במשימה - תעצומות הנפש ו...השבת מצב לקדמותו !

אני תיקווה כי בשנה הבאה, לא תזכו לביקורן של אורחות בלתי מוזמנות אלו

ובינתיים, תעלה גינתכם האורגנית ותפרח ותוריק בעלים שלמים ובלתי אכולים

גם אני שמח היום ! סוף סוף אילתרנו פתרון ראשוני נגד ביזבוז המים המשווע והמתסכל..

אומנם אילתור אך זה עובד !

גם באמבטיה וגם במקלחת, הצבנו מיכלים גדולים עם הנחייה גורפת לכל מי שנוהג "להמתין" עד שיבוא המים החמים - להעביר את המים הללו למיכלים הללו !
המים עוברים לחבית הנמצאת ומוצבת במרפסת הכביסה ואליה מחובר צינור המגיר כעת, באיטיות את המים למרומי ערימת הקומפוסט.. ובעתיד, ישמש גם להשקייה, כי הצינור מסתיים בחיבור מהיר היכול להתחבר לצינור ההשקייה או לטפטפות...

יום נאה לכולם

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי may » 06 יולי 2007,14:04

מחר אני עושה פסטו!

סופסוף, חיכיתי לזה שלושה חודשים כששתילי הריחן שלי נאבקו על חייהם מול החומיינים. עכשיו יש עלים בשפע!

אגב, תקראו לי קטנת אמונה אבל יש לי תחושה שהם יחזרו... מוזר שהם הופיעו ונעלמו בהרבה מקומות באותו הזמן. מה שמביא אותי לחשוב שזו "עונה" ולא בהכרח בקיעה שכל מקורה אצלי בגינה. בכל מקרה לא נתתי להם (אני מקווה) להטיל יותר מדי אצלי. ימים יגידו.
may

הודעהעל ידי ראובן אורן » 08 יולי 2007,14:04

may כתב:מחר אני עושה פסטו!

סופסוף, חיכיתי לזה שלושה חודשים כששתילי הריחן שלי נאבקו על חייהם מול החומיינים. עכשיו יש עלים בשפע!

אגב, תקראו לי קטנת אמונה אבל יש לי תחושה שהם יחזרו... מוזר שהם הופיעו ונעלמו בהרבה מקומות באותו הזמן. מה שמביא אותי לחשוב שזו "עונה" ולא בהכרח בקיעה שכל מקורה אצלי בגינה. בכל מקרה לא נתתי להם (אני מקווה) להטיל יותר מדי אצלי. ימים יגידו.

בשעה טובה וכן ירבו

כפי שכתבתי למעלה, חזרתי בי מן ההשערה של ..בקיעה אצלך בגינה ודבקתי בדעה של 'נדידה', על פי המידע שסיפק לי הגנן של המועצה, לאור ההתקפה שהייתה אצלו בגינה הפרטית שלו.
הוא מכיר את גינתו היטב וראה את החומיינים מגיעים אליו בגל נודד אדיר.

מה יקרה הלאה?! ממש לא יודע.. כרגיל, מדובר ב'גל' אחד בלבד, אך נראה שההתחממות, משפיעה על הרבה דברים.. כמו גל הנמלים עליו אני מדווח מכל הארץ. גם אצלי היה גל נמלים אדיר שעוד לא היה אף שנה ובהרבה חצרות וגינות, ברחבי הארץ, אני שומע על כך.

אז אם החומיינים ישובו, בגל נוסף, אני לא מעז למחש או לקבוע.. נחכה ונראה.

מה שעשיתם, אצלכם בגינה, בטוח שהמעיט את האוכלוסיה שלהם.

ועוד משהו חשוב... חבר סיפר לי על פלישה של נמלים לחצרו.. נמלים גדולות ש'קצרו' באינטנסיביות את כל מה ש'ירוק' מסביב לפתח הקן שלהם. הוא השתמש באבקה נגד פרעושים, לכלבים וחתולים - 'אופיגל' - והתוצאה הייתה מעולה.

שיהיה טעים ה'פסטו'.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי may » 28 יולי 2007,14:04

לאאאאאאאאאאאאאאאא!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

הם חזרו!

הם חזרו, המגעילים בהמוניהם, שוב אוכלים לי את הסולניום היסמיני (נשאר רק "שלד, גבעולים ממה שהיה שיח פורח מדהים... הויסטרה היפנית שהראתה סימני פריחה שניה כבר אכולה היטב, והבזליקום והנענע היפים שלי שהתפשטו לכל עבר שוב נראים כמו מסננת.
יצורים מגעילים.
ועץ התפוח שרק עכשיו הורדתי ממנו את כל התפוחים של סוף העונה ואת הרשת שעטפה אותו נגד מזיקים - כל העלים נראים כמו תחרה.
טוב, לעמוד עם שואב אבק בחום הזה לא בא בחשבון.נחכה שהחמסין יישבר. ראובן שמעת בינתיים על אמל"ח חדש כלשהו? ומה איתך ברוומן, מה המצב אצל בגינה?
may

הודעהעל ידי ראובן אורן » 28 יולי 2007,14:04

may כתב:לאאאאאאאאאאאאאאאא!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

הם חזרו!

הם חזרו, המגעילים בהמוניהם, שוב אוכלים לי את הסולניום היסמיני (נשאר רק "שלד, גבעולים ממה שהיה שיח פורח מדהים... הויסטרה היפנית שהראתה סימני פריחה שניה כבר אכולה היטב, והבזליקום והנענע היפים שלי שהתפשטו לכל עבר שוב נראים כמו מסננת.
יצורים מגעילים.
ועץ התפוח שרק עכשיו הורדתי ממנו את כל התפוחים של סוף העונה ואת הרשת שעטפה אותו נגד מזיקים - כל העלים נראים כמו תחרה.
טוב, לעמוד עם שואב אבק בחום הזה לא בא בחשבון.נחכה שהחמסין יישבר. ראובן שמעת בינתיים על אמל"ח חדש כלשהו? ומה איתך ברוומן, מה המצב אצל בגינה?

קיץ מטורף לחלוטין !!!
אנו בהתקפה של 2 סוגי נמלים - הקטנות השחורות ועוד סוג ענק. השיטה שהכי הוכיחה את עצמה היא ריסוס במי סבון הפועלים עליהן במהירות רבה מאוד - ריסוס קטן והן שובקות.

אולי תנסי להציף את המחילות שלהם במי סבון וגם לרסס אותם במי סבון...

2 מיתקפות בעונה אחת.. על זה עוד לא שמעתי :roll: .. מה יהיה?!?!

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי may » 29 יולי 2007,14:04

לא ראובן, לא נמלים - חומיינים!!! הלוואי והיו לי מחילות להציף.. כל מה שיש לי זה לאסוף אותם כל ערב וזה קשה בטירוף ומייאש
may

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד