בניית בריכת דגים / צמחי מים

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: בניית בריכת דגים / צמחי מים

הודעהעל ידי ענבר ה. » 13 אפריל 2014,14:04

הבריכה מתחילה להיות עכורה ויש קצף מסביב לעלים של הנימפאה..

אני אשמח לקבל רעיונות להכנה של פילטר חיצוני, מישהו כאן הכין בעבר. תודה :)

הנה הבריכה גמורה אחרי קצת שיפוצים..שבת שלום

IMG_20140412_125227.jpg
ענבר ה.
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 13 אפריל 2014,14:04

היי ענבר
כן, אני הכנתי ומשום מה..., לא מצאתי תמונות של הכנת הפילטר המדובר שכמובן עובד ועובד כבר הרבה זמן

אז, הכנתי סקיצה ואני מקווה שהיא מספיק מובנת. אם לא, אני פתוח לשאלות.

הנה הסקיצה
מסנן.jpg

צינור פלסטי בקוטר 6-8" (צול) - כ 25 ס"מ, גובה כ 1 מטר

באתרי בנייה ותשתית, אפשר למצוא קטעים כאלה זרוקים באשפה למכביר.

ה'פקקים' זה סיפור לא זול, אבל אפשר לאלתר מכסים, עליון ותחתון מחומר פלסטי והדבקתו בסיליקון / סיקה או אפוקסי - דבק חזק.
רצוי שהמכסה העליון יהיה בר פתיחה, לצורכי ניקוי ותחזוקה.

כמתואר בסקיצה - כניסת מים ממשאבת הבריכה, דרך צינור שמבריגים לחור בתחתית המסנן, כ 6-10 ס"מ מהתחתית
יציאת מים - רצוי שתהיה במידה אחת גדולה מהכניסה - בחלק העליון של הצינור, כ 10 ס"מ מתקרת המסנן.

בתוך המסנן מכניסים כ 10-12 'ליפות' פלסטיק. לא יודע מה שמם, אבל הכוונה למין חוטי פלסטיק שזורים בעיגולים המשמשים לקירצוף סירים. חבילה של 6 יח' עולה כ 5 ש"ח !
הליפות הצבעונייןת הללו, קולטות ומעכבות את כל ה'מרחפים' הנשאבים מהבריכה וגורמות להם לשקוכ בתחתית הצינור.
כך, מהפתח העליון, יוצאים מים זכיםפ וטהורים.
פעם בחצי שנה.. מפסיקים את המשאבה, מנתקים הצינור התחתון ופותחים מכסה עליון, לשטיפת המשקעים החוצה. מהפתח העליון מתיזים מים לזרוז שטיפת המשקעים החוצה וזהו.
אפשר להוציא החוצה את ה'ליפות' ולשטוף אותן היטב 'כמו חדשות' והן לא מתכלות כמובן
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי נחום » 14 אפריל 2014,14:04

ענבר ה. כתב:
אני אשמח לקבל רעיונות להכנה של פילטר חיצוני, מישהו כאן הכין בעבר. תודה :)

הנה קישור לשרשור שלי שכולל גם תיאור של בניית הפילטר שמתפקד מצויין מאז
viewtopic.php?f=9&t=6116
סמל אישי של המשתמש
נחום
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ענבר ה. » 17 אפריל 2014,14:04

תודה רבה על ההצעות היצירתיות :) אעדכן

מישהו יודע מה יכול להיות הקצף שצמוד לעלים של הנימפאה?
ענבר ה.
גנן חדש

הודעהעל ידי ענבר ה. » 17 אפריל 2014,14:04

1. צמר פרלון עדיף על ליפות מפלסטיק בתוך הפילטר?
2. המיכל חייב להיות סגור הרמטית ?ֿ
3. אפשר הכוונה ספציפית יותר לפילטר שלא מורם לגובה? אין אפשרות כזו אצלי..
תודה :)
ענבר ה.
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 17 אפריל 2014,14:04

ענבר ה. כתב:1. צמר פרלון עדיף על ליפות מפלסטיק בתוך הפילטר?
2. המיכל חייב להיות סגור הרמטית ?ֿ
3. אפשר הכוונה ספציפית יותר לפילטר שלא מורם לגובה? אין אפשרות כזו אצלי..
תודה :)

1. לכאורה הפרלון מנקה טוב יותר. אבל הוא נסתם מהר ! דורש תחזוקה של ניקוי כל שבועיים שלושה. ניסיתי והפסקתי עם זה. עדיף חורים גדולים יותר.החומר שוקע לבסוף בקרקעית ופעם בכמה חודשים, מנקזים אותו החוצה בשטיפה.

2. לא, רק מלמטה. למעלה אפשר להסתפק בכל 'מכסה' או רשת, העיקר שלא יכנסו יתושים.

3. במקום פילטר לגובה, אפשר להשתמש בעציץ פלסטיק המתאים לגובה שלכם בבריכה וכמכסה להשתמש בתחתית לעציץ

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי צברי נוגן » 17 אפריל 2014,14:04

ראובן, חשבתי על משהו אורגני, תגיד לי מה אתה חושב,
חשבתי לשים בפילטר ליפות רגילות (אמתיות) וכל כמה זמן לזרוק אותם לערימת הקומפוסט,
הבעיה היא שנצטרך מאגר של לפחות 100 ליפות לשנה :)
לק"י
יהודי זה הכי אחי
צברי נוגן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 17 אפריל 2014,14:04

צברי נוגן כתב:ראובן, חשבתי על משהו אורגני, תגיד לי מה אתה חושב,
חשבתי לשים בפילטר ליפות רגילות (אמתיות) וכל כמה זמן לזרוק אותם לערימת הקומפוסט,
הבעיה היא שנצטרך מאגר של לפחות 100 ליפות לשנה :)

זהו ש.. הן מתפרקות מהר מאוד !
בד"כ אני לוקח ליפות (עם קליפה ובלעדיה..) שלא נראות 'הכי הכי' וקושר אותן מעל הטילדנסיה או תולה אותן ותוקע בהן אפיפיטים אחרים, כדי שיחזיקו בתוכן לחות לזמן ארוך ויעבירו אותה לאפיפיטים. הבעייה היא שהן מתפרקות באויר במהירות כשהן לחות. אז מה יהיה בתוך המים?? יעלמו תוך כמה ימים
קבצים מצורפים
ליפת אפיפיטים.jpg

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי יעל ב » 22 אפריל 2014,14:04

שלום לידידיי,
לאחר שהקמנו גן ירק ענק ומתפקד נפלא בעזרת ראובן והפורום (השנה המנגולד עלה על גדותיו, הכרובית נתנה שפע יפיפיות, הרוקט ענקי, בצל ירוק ושום בכיף, צנוניות נפלאות ושפע עשבי תיבול כמו פטרוזיליה כוסברה וכו'), והקמנו לול תרנגולות לתפארת, שוב בעזרת אנשים טובים מהפורום ובעיקר אורנה שלא נתנה לנו להתיאש, ויש לנו 7 תרנגולות חמודות ומטילות ואני מחלקת ביצים לכל המשפחה, עכשו חיפשנו ריגוש חדש...

אז... בנינו בריכת נוי מאמבטיה ישנה וגם מפל בגובה של מטר וחצי בערך, שמנו משאבה מקצועית (pf 2000), אבל עשינו הרבה טעויות של טירונים ואולי בעזרתכם אוכל להבין יותר וגם לתקן.

לפי מה שקראתי במאמרים, הבריכה היתה צריכה לעמוד מס' ימים עם מים - לא עשינו. אח"כ מס' ימים רק עם צמחים - לא עשינו. ורק אז להכניס את הדגים- לא עשינו. בקיצור - מילאנו מים, קנינו צמחים (ששתלו לנו בעציצי רשת מיוחדים) ודגי גמבוזיה אצל עפרה בציפורי, והכנסנו את הכל באותו יום לבריכה. אני מבינה, טעות...

הצמחים שיש לנו כרגע הם נימפאה צהובה אחת וצמח עם עלים גדולים שאמור לתת פרחים סגולים וגדל לגובה. לפי המאמרים, חסרים צמחים שקועים בשביל החמצן, אשמח להמלצה, ואולי לא דוקא שקועים.
הבריכה עם מים, צמחים ודגים בסכ"ה מיום שישי וכל יום אני מוצאת 2 או 3 דגים מתים. אין לי מושג מה לא טוב להם. חוץ מזה, המים עכורים
ויש להם גוון חום בהיר, הם לא ממש צלולים. האם עם הזמן העכירות תעלם או שיש דרך לעזור לה להעלם. חשבנו שהמים לא צלולים כי האדמה בורחת מהחורים של עציצי הרשת אבל אז זה כבר היה אמור לשקוע ולהיות נקיים, או שלא? עלי לציין שאין לנו עדיין פילטר וגם פה אשמח לעצות מהמומחים אם בכלל צריך.

ועוד שאלה - כל הזמן נכנסים למים פרפרים קטנים וזבובים, האם להוציא אותם או שהגמבוזיות ידאגו להם?
ועוד משהו, מתבישת לשאול אבל צריך להאכיל את הדגים??? קראתי שאבי לא מאכיל אותם אבל אולי הם מתים מרעב... :cry:

תודה מראש לכל העוזרים והמגיבים,

יעל ושמשון.
יעל ב
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 22 אפריל 2014,14:04

היי..
שמח לשמוע על ההתפתחויות.. גן ירק ולול מטילות.. אחלה יופי :clap:

כן, גם בבריכת הדגים אין מה למהר, כמו בגינון :)
שאלה - מה אתם עושים עם המשאבה?

המשאבה צריכה לעבוד כ'מסנן' - שוכבת על קרקעית הבריכה, ושואבת מים מלוכלכים, מעבירה אותם דרך מסנן והמים המסוננים, חוזרים לבריכה ב'מפל' כלשהו וכך הם מרעננים את מי הבריכה ומבצעים בה סירקולציה.
דגי גמבוזיה, לא צריכים לקבל אוכל. תפקידם בבריכה שלנו הוא להיזון מביצי וזחלי יתושים וכך הבריכה שלכם משמשת כ'מלכודת יתושים' קלאסית. בתחילת הדרך, כמו אצלכם, אפשר להאכיל אותם מעט (פעם או פעמיים בשבוע) בפירורי לחם, פסטה, ביצה קשה ואפילו מעט 'בונזו' של הכלב. בהמשך, תיווצר, לאט לאט, מין 'סביבה אקולוגית' סגורה בבריכה שלכם, הצמחים ייזונו מהגללים של הדגים (חנקן) והדגים בילקם, ינגסו בצמחים וכמובן בכל מיני רמשים שיגיעו לשם.
משאבת הסינון לא חייבת לעבוד 'נון סטופ'. אפשר לחבר אותה ל'שעון שבת' ושתעבוד מהבוקר, עד הערב בהפסקות - שעתיים עבודה, שעה מנוחה וכדומה.
חשוב שיהיו בבריכה כמס סוגים שונים של צמחים, גם 'צפים'(חבצלות, יקינטון, חסה) וגם 'שקועים' הנמצאים בעציצים.
לא צריך למלא בעציצים 'אדמה', אפשר להסתפק בטוף. הצמחים לא צריכים אדמה.
רצוי שצד אחד של הבריכה (אמבטיה) יהיה עמוקנ יותר מהשני. כך זה בד"כ באמבטיה שיש לה שיפוע 'טבעי', אבל כדאי להגדילו, כדי לקבל מים עמוקים (כ 40-50 ס"מ) בצד אחד, הצד שבו תשכב גם המשאבה.
במקביל, רצוי שכניסת המים('מפל') בחזרה לבריכה, תהיה מהצד השני וכך תהייה 'זרימה' קבועה של הליכלוך שבקרקעית לכיוון המשאבה לצורך סינון.

ונקודה אחרונה, חשוב שהבריכה לא תהיה בשמש! כדי שלא יצמחו לכם אצות חוטייות ('קרן האיל') שיסתמו את המשאבה ואת הבריכה.
על כן, אם מיקמתם לא נכון את האמבטיה, תקנו זאת ע"י שתילת מיני 'צמחי גדה' בחלק הדרומי של הבריכה, כדי ליצור צל מלא.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן תודה על התשובה המפורטת ואנסה להשיב לך בתוך תשובתך.

כן, גם בבריכת הדגים אין מה למהר, כמו בגינון :)
שאלה - מה אתם עושים עם המשאבה?

המשאבה צריכה לעבוד כ'מסנן' - שוכבת על קרקעית הבריכה, ושואבת מים מלוכלכים, מעבירה אותם דרך מסנן והמים המסוננים, חוזרים לבריכה ב'מפל' כלשהו וכך הם מרעננים את מי הבריכה ומבצעים בה סירקולציה.
ובכן, המשאבה שלנו מוגבהת כי באתר של משתלות יגור נאמר שהמשאבה צריכה לשאוב את המים החמים מלמעלה כדי שבבריכה יהיו תמיד מים קרים. אם המשאבה תהיה על הקרקעית היא לא תיסתם מהלכלוך?
דגי גמבוזיה, לא צריכים לקבל אוכל. תפקידם בבריכה שלנו הוא להיזון מביצי וזחלי יתושים וכך הבריכה שלכם משמשת כ'מלכודת יתושים' קלאסית. בתחילת הדרך, כמו אצלכם, אפשר להאכיל אותם מעט (פעם או פעמיים בשבוע) בפירורי לחם, פסטה, ביצה קשה ואפילו מעט 'בונזו' של הכלב. בהמשך, תיווצר, לאט לאט, מין 'סביבה אקולוגית' סגורה בבריכה שלכם, הצמחים ייזונו מהגללים של הדגים (חנקן) והדגים בילקם, ינגסו בצמחים וכמובן בכל מיני רמשים שיגיעו לשם.
משאבת הסינון לא חייבת לעבוד 'נון סטופ'. אפשר לחבר אותה ל'שעון שבת' ושתעבוד מהבוקר, עד הערב בהפסקות - שעתיים עבודה, שעה מנוחה וכדומה.
המשאבה עובדת כל הזמן, אין בעיה עם זה?
חשוב שיהיו בבריכה כמס סוגים שונים של צמחים, גם 'צפים'(חבצלות, יקינטון, חסה) וגם 'שקועים' הנמצאים בעציצים.
לא צריך למלא בעציצים 'אדמה', אפשר להסתפק בטוף. הצמחים לא צריכים אדמה.
במשתלה של צמחי המים שתלו את הצמחים במשהו שנראה כמו טוף שחור גרוס בתוך עציצי רשת שחורים. אני מאמינה שהם יודעים מה הם עושים.
רצוי שצד אחד של הבריכה (אמבטיה) יהיה עמוקנ יותר מהשני. כך זה בד"כ באמבטיה שיש לה שיפוע 'טבעי', אבל כדאי להגדילו, כדי לקבל מים עמוקים (כ 40-50 ס"מ) בצד אחד, הצד שבו תשכב גם המשאבה.
במקביל, רצוי שכניסת המים('מפל') בחזרה לבריכה, תהיה מהצד השני וכך תהייה 'זרימה' קבועה של הליכלוך שבקרקעית לכיוון המשאבה לצורך סינון. לאמבטיה יש שיפוע טבעי ולא הגדלנו אותו, היא די מפולסת, המשאבה בצד העמוק והמפל בצד השני כמו שכתבת.
ונקודה אחרונה, חשוב שהבריכה לא תהיה בשמש! כדי שלא יצמחו לכם אצות חוטייות ('קרן האיל') שיסתמו את המשאבה ואת הבריכה.
על כן, אם מיקמתם לא נכון את האמבטיה, תקנו זאת ע"י שתילת מיני 'צמחי גדה' בחלק הדרומי של הבריכה, כדי ליצור צל מלא.
הבריכה בצל של הרימון והתות, ממש מעט שמש. להפך, הבנתי מאחד המאמרים שהעלים שנושרים מהעצים הם שגורמים לאצות כי הרקבון שלהם משחרר חומרים רעילים.
אז למה המים שלנו עכורים ולמה הדגים מתים?
קבצים מצורפים
בריכה 001.jpg
בריכה 001.jpg (157.9 KiB) נצפה 2206 פעמים
יעל ב
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 22 אפריל 2014,14:04

טוב.. תחליטי על איזו אסכולה את הולכת, כאן או שם.
הלכליך שוקע למטה, ושם צריכה להיות המשאבה.., ל מ ט ה. אחרת, מה החוכמה לשאוב מים עליונים נקיים ולהזרים אותם למסנן??
לא ענית לי.. יש לכם מסנן?
עניין המים הקרים והחמים, משעשע ותו לא..

משאבה עובדת כל הזמן - לא חבל?! יש לה אורך חיים מסויים, אז למה לעייף אותה (במיוחד אם אין לכם מסנן).

לא מכיר את הרעיון הזה של 'עלים נושרים מייצרים אצות'. אם יש שמש, אז מתפתחות אצות.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

מכיוון שאני חברה בפורום הזה כבר שנים וזה הוכיח את עצמו בגינה ובלול, אז אני מעכשו ממשיכה עם המסורת ולומדת כאן גם על הבריכה.

ובכן... אין לנו מסנן. המשאבה שלנו עטופה ברשת נגד יתושים פשוט כדי שלא תיסתם. לא טוב?
ראיתי בשרשור למעלה הוראות איך להכין פילטר מצינור ונבצע עוד השבוע ואולי אז הכל יסתדר.

בכל אופן, תודה על העזרה.
יעל ב
גנן באימונים

הודעהעל ידי יעל ב » 03 מאי 2014,14:04

הבריכה שלנו מתפקדת יופי. יש לנו פילטר שעשינו לבד לפי ההוראות בפורום, יש דגי רוזי בארב שאני מקווה שיתרבו וכמובן שיש גמבוזיות.
עכשו הגענו לשלב צמחי המים. יש נימפאה שכרגע שורדת בקושי ואני מאמינה בה... יש טליה וגומא בעציצים וקבלתי 2 יקינתון. לא ברור לי אם היקינתון צריך להיות בעציץ או פשוט לצוף על המים. מי שיש לו תשובה, אודה לו.
באופן כללי ממה שראיתי כאן בתמונות, הצמחים הגדולים שתולים בעציצים, והאחרים??
יעל ב
גנן באימונים

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 03 מאי 2014,14:04

הקינטון צף.גם החסה צפה.
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי יעל ב » 03 מאי 2014,14:04

אבי, תודה
יעל ב
גנן באימונים

הודעהעל ידי תמיר אילן » 11 מאי 2014,14:04

המים בבריכה שלי מסוחררים ע"י משאבת אקואריום של כ-30 ואט.
עובדת נונ-סטופ כי אם היא עוצרת (הפסקת חשמל למשל) אני צריך "לאתחל" אותה ע"י מכה קטנה בכנף (של הפרופלר :) ).
הבנתי משלומי שגם אצלו זה כך (עייפות החומר? או בעייה סינית?).
אז אני נותן למשאבה לעבוד 24/7

הפילטר אצלי הוא עציץ חרס שקדחתי חורים בתחתית שלו. יש בו גרגרים של פחם פעיל למטה ושכבת פרלון (מילוי כריות...) למעלה אותה אני שוטף פעם בשבוע-שבועיים בצלחת של אחד העצים.
המים מהמשאבה מגיעים לעציץ מלמעלה. עוברים את הפרלון ואת הפחם ויוצאים מהחורים למטה.
העציץ יושב על סלע גדול שיושב על דופן הבריכה ובולט לתוכה. כך נוצר מפל של כחצי מטר.

תוצאות: המים נראים צלולים. הדגים (גמבוזיות בלבד) נראים חיוניים ואין יתושים בבריכה. צמחי מים גם נראים טוב (2 פרחי נימפיאה חדשים צצו מעל פני המים ויפתחו כנראה בקרוב), אבל נוצרות כל הזמן אצות חוטיות.
לא מעט עבודה לנקות את האצות מהצמחים ומהמים :sweat:
חשבתי שמנורת UV תעזור אבל ממה שקראתי ברשת UV עוזר רק לאצות חד תאיות שזורמות בתוך בית מנורת ה-UV (צינור דרכו זורמים המים מהמשאבה).

עד שצמחיית הגדה תגדל ותצל על הבריכה (ותציל אותה :D ) חשבתי על שתי אפשרויות:
1. הוספה של דג מנקה (כזה שאוכל את הירוקת באקואריום) שיטפל באצות ולא בצמחי המים
2. מנורת UV שיושבת בתוך הבריכה ללא "בית"

פתרון מס 1 בעייתי כי הדג המנקה אולי יאכל ע"י הגמבוזיות? ואם לא הוא אז צאצאיו כך שצריך יהיה להביא אספקה של דגים מנקים כל כמה זמן. גם לא ברור מה ההספק של דג מנקה? בבריכה של כ-קוב כמה חברה כאלה צריך?
פתרון מס 2 עלול להיות בעייתי כי הוא עלול לעקר את הגמבוזיות והוא אפקטיבי (אם בכלל) רק קרוב למנורה...

מבקש עצות או לשמוע נסיון (מוצלח ולא מוצלח) של אחרים במלחמה באצה החוטית (או קרן האייל? לא בטוח שאני מבדיל ביניהם)
תודה
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי שלומי קאפח » 11 מאי 2014,14:04

תמיר שלום.

אצלי בבריכת הדגים (900 ליטר ) הופעת האצה החוטית בצורה מוגברת
שימשה לי כאינדיקטור להחלפת מנורת ה UV שחדלה לתפקד.
מנורת UV עוזרת מאוד במניעת התפתחות האצה החוטית.
הבריכה שלי חשופה לשמש ישירה של 4 שעות
והתפתחות האצה החוטית אצלי היא מינורית
עם השימוש הקבוע במנורת ה UV.
את משאבת המיים יש למקם רחוק ככל שניתן
מצינור חזרת המיים המסוננים לבריכה.
אצלי כל המיים מהמשאבה עוברים דרך מנורת הUV
למסנן הפרלון וחזרה לבריכה.
המיים צלולים והאצה החוטית לא נראית בדפנות הבריכה.

הפתרון המומלץ והיעיל למניעת האצה החוטית
הוא הצללה.
הצללה בתוספת מנורת UV וסינון יעיל
הם הפתרון האופטימלי לבריכת הדגים.

שלומי
שלומי קאפח
המלאך הנודד
המלאך הנודד

הקודם

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־87 אורחים