אנרגיות חלופיות

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: פיתוח ישראלי: דוד שמש+רוח

הודעהעל ידי יעקב ישראל » 27 מאי 2010,14:04

ארץ הצבי כתב:ראובן, חלק גדול וחשוב מהדברים שהבאת מאשרים את אשר כתבתי מעלה, נכון גם לגבי אבנים בכליות, למעט מוסר כליות :roll:
ברור כי מים מזוקקים, ע"י סינון מיוחד (היה קיים בחשמליות-רכב בתי מרקחת) או ממזגנים למשל, אינם טובים לשתיה למעט הצלת חיים :idea:

יתרה מכך באבנית יש קלציום הדרוש לאדם

נ.ב. שתיית כוס מים מהברז כחצי שעה לפני הארוחה יכולה להואיל מאוד לעיכול ובמיוחד לסובלים מבעיות מעיים ועיכול
יעקב ישראל
גנן באימונים

הודעהעל ידי אילן1 » 09 יוני 2010,14:04

ארץ הצבי כתב:לעומת זאת, אלו אשר בונים עתה את בתיהם או מחדשים את מערכת המים, מומלץ להימנע סופית מצנרת פלדה על כל מרכיביה, מערכות SP טובות יותר , זולות יותר בהתקנה ומתאימות לדודי במוססי נחושת + פילטר מיקרוני טוב == מערכת יציבה עם מעט מאוד טיפול תקופתי :idea: נכון גם לגבי מערכות מבוססות פלטיק תקן 10 אך איני אוהב אותם , הן בגלל החומר הפלסטי והן בגלל המסורבלות בהתקנה ותיקון תקלות :|

בבנייני מגורים ישנים הצנרת משמשת לעתים בתור הארקה של מערכת החשמל בבניין.
שמעתי על מקרים בהם במהלך שיפוץ בניין הוחלפה צנרת פלדה ישנה בצנרת פלסטיק, ולמעשה מערכת החשמל נותרה ללא הארקה.
אילן1
גנן באימונים

הודעהעל ידי אילן1 » 09 יוני 2010,14:04

ראובן אורן כתב:באתר של מכון ויצמן למדע, נכתב - ".. ברור מאליו שהשיטה היחידה למנוע אבנית היא לסלק את החומר מתוך המים, זהו פשוט הגיון פשוט. חומר לא יכול להעלם מעצמו (כך גם קובע חוק שימור החומר). כדי לסלק את האבנית השיטה המודרנית ביותר היא להשתמש במחליפי יונים – שפשוט מצליחים לסלק את יוני הסידן מתוך המים על ידי החלפתם ביונים אחרים: כמו יונים של נתרן שהמלחים שלו לא שוקעים עם החימום. אם תהיתם פעם מה תפקידו של המלח להברקה שצריך להוסיף במקום מיוחד במדיח הכלים: ובכן במדיחי הכלים המודרניים יש מחליף יונים מובנה, מלח הבישול (נתרן כלורי) נועד למחזר את מחליף היונים בתחילת כל הפעלה (לספק לו יוני נתרן חדשים להחלפת יוני הסידן), ועל ידי כך להבטיח גם פעילות טובה של חומרי הניקוי, גם שמירה על גופי החימום של המדיח מפני הצטברות אבנית וגם מניעת סימני משקע אבנית לבנים על הכלים.

חשוב להבין את ההחלפה שמבוצעת כאן: מלח נתרן במקום אבנית.
ראיתי מקום בו הותקן מחליף יונים שכזה על המים שנכנסים למכונת הקפה, על מנת למנוע הצטברות אבנית על גוף החימום.
כתוצאה מכך, כל מי ששותה קפה מהמכונה מקבל מנה של מלח נתרן בלי ידיעתו.
הנקודה חשובה גם כאשר מיישמים פתרון כזה עבור מכונת הכביסה או מדיח הכלים,
ולאחר מכן ממחזרים את המים להשקיית הגינה. גם כאן אנו מקבלים מים עם מלח נתרן.
אילן1
גנן באימונים

הודעהעל ידי ארץ הצבי » 09 יוני 2010,14:04

אילן1 כתב:
ראובן אורן כתב:באתר של מכון ויצמן למדע, נכתב - ".. ברור מאליו שהשיטה היחידה למנוע אבנית היא לסלק את החומר מתוך המים, זהו פשוט הגיון פשוט. חומר לא יכול להעלם מעצמו (כך גם קובע חוק שימור החומר). כדי לסלק את האבנית השיטה המודרנית ביותר היא להשתמש במחליפי יונים – שפשוט מצליחים לסלק את יוני הסידן מתוך המים על ידי החלפתם ביונים אחרים: כמו יונים של נתרן שהמלחים שלו לא שוקעים עם החימום. אם תהיתם פעם מה תפקידו של המלח להברקה שצריך להוסיף במקום מיוחד במדיח הכלים: ובכן במדיחי הכלים המודרניים יש מחליף יונים מובנה, מלח הבישול (נתרן כלורי) נועד למחזר את מחליף היונים בתחילת כל הפעלה (לספק לו יוני נתרן חדשים להחלפת יוני הסידן), ועל ידי כך להבטיח גם פעילות טובה של חומרי הניקוי, גם שמירה על גופי החימום של המדיח מפני הצטברות אבנית וגם מניעת סימני משקע אבנית לבנים על הכלים.

ראיתי מקום בו הותקן מחליף יונים שכזה על המים שנכנסים למכונת הקפה, על מנת למנוע הצטברות אבנית על גוף החימום.

זה מידע מאוד חשוב :idea:
העולם הולך ונכחד, רק אנו יכולים להצילו!!!
סמל אישי של המשתמש
ארץ הצבי
גנן מתקדם

הודעהעל ידי ראובן אורן » 09 יוני 2010,14:04

זו למעשה הסיבה שמעכבת את השלמת מערכת טיהור המים אצלי, או יותר נכון, בניית מערכת נוספת שתטהר את המים מהמטבח הנמצא בצד השני של הבית

הרעיון הוא להשתמש רק במים הבאים מהכיורים ואילו את המים מ'מדיח הכלים', להמשיך ולהזרים לביוב, כי מעבר לדטרגנטים, מי השטיפה מכילים הרבה 'נתרן כלורי' - מלח בישול מהסיבה שהוזכרה למעלה
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 09 יוני 2010,14:04

רגע רגע רגע...
יש לי רעיון מהפכני: להחליף את המלח במדיח ב.......חומץ
החומץ ירכך את המים וימנע שקיעת האבנית על הכלים ועל גוף החימום
נשמע טוב מדי בשביל להיות אמיתי? מה אני מפספס?
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 09 יוני 2010,14:04

צריך לבחון את זה לאורך זמן ולחשוב על אספקטים שונים שהועלו כבר כאן

האם החומץ לא יפגע במערכת זו או אחרת?
אטמים - 'ארץ הצבי' דיבר על 'התנפחות' של אטמי גומי
חלקי פלסטיק של המשאבות..

בטוח שהחומץ יעשה פעולה כפולה - גם ניקוי הכלים וגם שמירה על המדיח מפני הצטברות אבנית ובנוסף, גם פחות עומס אקולוגי ! וזה אומר שאפשר להשתמש גם במי המדיח, דרך מערכת טיהור, לגינה !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן אורן כתב:צריך לבחון את זה לאורך זמן ולחשוב על אספקטים שונים שהועלו כבר כאן

האם החומץ לא יפגע במערכת זו או אחרת?
אטמים - 'ארץ הצבי' דיבר על 'התנפחות' של אטמי גומי
חלקי פלסטיק של המשאבות..
בטוח שהחומץ יעשה פעולה כפולה - גם ניקוי הכלים וגם שמירה על המדיח מפני הצטברות אבנית ובנוסף, גם פחות עומס אקולוגי ! וזה אומר שאפשר להשתמש גם במי המדיח, דרך מערכת טיהור, לגינה !

קודם הערה על השירשור: ראובן אולי כדאי להעביר התגובות בנושא אבנית חומץ ומלח לימון לשירשור אחר (קיים או חדש)?

ולענין עצמו: אם החומץ לא גורם לנזק למכונת הכביסה מדוע יגרום נזק למדיח כלים? (או שעוד שנה שנתיים כל מכונות הכביסה שלנו יתפוררו :lol: )
הרי בשניהם יש עיקרון מאד דומה ומערכות הזרמה שאיבה ואיטום דומות. בנוסף האינטואיציה שלי אומרת שחומץ שמתחיל בריכוז 5% ומדולל במכונת הכביסה פי 100 או יותר מגיע לריכוז שמצחיק את האטמים. זה שונה משפיכת חומץ ישר לקומקום בלי דילול נוסף (שם הועלה הדאגה של ארץ הצבי לאטמים של הקומקום)
ארץ הצבי: מה דעתך על הנזק האפשרי לאטמים ולחלקי המשאבה במדיח הכלים מהוספת חומץ.

אגב, במדיח יש תא למלח ותא למבריק. מה דעתכם לנסות לשים חומץ בתא המבריק (אני מניח שנכנס לפעולה בשלב השטיפה - סוף התהליך) ולשפוך כוס או חצי כוס חומץ על הכלים לפני הפעלה כדי שיתערבבו במים של שלב הסיבון?
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ארץ הצבי » 09 יוני 2010,14:04

תמיר תימצת את ההשוואה בין מכונת הכביסה למדיח, אין בהם גומי טבעי או אטמי פיבר ולכן החומץ לא יזיק , אך מניסיוני: במזון יש הרבה חומרים אשר חומץ לא יכול לפרק במחזור הדחה רגיל ומאחר והמדיח משתמש בכמויות מים זעירות הרי שהוא מהווה חיסכון אקולוגי בצריכת המים .
המדיחים החדשים גם יותר חסכניים בחשמל. נשאר שאנו משתמשים בחומרים סטנדרטיים אשר את יעילותם אין לבטל, הניסיון לעבור לחומר מבית WAVE לא צלח אצלי ולדרישותי מניקוי כלים, לעומת זאת , בחנות הטב/מרקחת בבנימינה הריבוע הירוק, נמכר חומר של אקו פריינד אם אני לא טועה, ושאלתי איש שרכש את דעתו והוא אמר לי כי החומר לסביעות רצונו. אני אמצע דרך לנסות אותו על מנת לראות אם הוא עונה על הדרישות, עם או בלי מלח וחומרי הברקה, אך זה ניסוי שיקח זמן :idea:
קבצים מצורפים
חומר למדיח 1 (375 x 300).jpg
wave לא הייתי מרוצה
חומר למדיח 1 (375 x 300).jpg (35.65 KiB) נצפה 6645 פעמים
סמל אישי של המשתמש
ארץ הצבי
גנן מתקדם

ארץ הצבי כתב:תמיר תימצת את ההשוואה בין מכונת הכביסה למדיח, אין בהם גומי טבעי או אטמי פיבר ולכן החומץ לא יזיק , אך מניסיוני: במזון יש הרבה חומרים אשר חומץ לא יכול לפרק במחזור הדחה רגיל ומאחר והמדיח משתמש בכמויות מים זעירות הרי שהוא מהווה חיסכון אקולוגי בצריכת המים .
המדיחים החדשים גם יותר חסכניים בחשמל. נשאר שאנו משתמשים בחומרים סטנדרטיים אשר את יעילותם אין לבטל, הניסיון לעבור לחומר מבית WAVE לא צלח אצלי ולדרישותי מניקוי כלים, לעומת זאת , בחנות הטב/מרקחת בבנימינה הריבוע הירוק, נמכר חומר של אקו פריינד אם אני לא טועה, ושאלתי איש שרכש את דעתו והוא אמר לי כי החומר לסביעות רצונו. אני אמצע דרך לנסות אותו על מנת לראות אם הוא עונה על הדרישות, עם או בלי מלח וחומרי הברקה, אך זה ניסוי שיקח זמן :idea:

כוונתי היתה להוסיף חומץ למדיח - בנוסף לטבלית ולא במקומה. המחשבה היתה להחליף את המלח ששמים במדיח בתא מיוחד כדי לרכך את המים, בחומץ שיעשה את פעולת הריכוך כדי שאפשר יהיה להשתמש במים להשקיה - ללא מלח.
אני משתמש בטבליות של סנו עליהם כתוב שהן אקולוגיות אך לא התעמקתי בתכולה שלהן. כרגע אני יוצא מנקודת הנחה שהטבלית לא תורמת מלח באופן משמעותי ושמקור המלח הבעייתי הוא בתא המלח של המדיח. בלי מלח יוצאים כלים עם הרבה סימני אבנית, ולי אין ביוב עירוני לשלוח להם את המלחים שלי...
אם לאקו-פרנד יש טבליות יעילות לניקוי שגם מרככות את המים אשמח גם לנסות (אחרי שאמצא אותם בחנויות) ועד אז אנסה את הרעיון של טבלית (סנו אקולוגי) + חומץ.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ארץ הצבי » 10 יוני 2010,14:04

תמיר1 כתב:
ארץ הצבי כתב:תמיר תימצת את ההשוואה בין מכונת הכביסה למדיח, אין בהם גומי טבעי או אטמי פיבר ולכן החומץ לא יזיק , אך מניסיוני: במזון יש הרבה חומרים אשר חומץ לא יכול לפרק במחזור הדחה רגיל ומאחר והמדיח משתמש בכמויות מים זעירות הרי שהוא מהווה חיסכון אקולוגי בצריכת המים .

כוונתי היתה להוסיף חומץ למדיח - בנוסף לטבלית ולא במקומה. המחשבה היתה להחליף את המלח ששמים במדיח בתא מיוחד כדי לרכך את המים, בחומץ שיעשה את פעולת הריכוך כדי שאפשר יהיה להשתמש במים להשקיה - ללא מלח.
אני משתמש בטבליות של סנו עליהם כתוב שהן אקולוגיות אך לא התעמקתי בתכולה שלהן. כרגע אני יוצא מנקודת הנחה שהטבלית לא תורמת מלח באופן משמעותי ושמקור המלח הבעייתי הוא בתא המלח של המדיח. בלי מלח יוצאים כלים עם הרבה סימני אבנית, ולי אין ביוב עירוני לשלוח להם את המלחים שלי...
אם לאקו-פרנד יש טבליות יעילות לניקוי שגם מרככות את המים אשמח גם לנסות (אחרי שאמצא אותם בחנויות) ועד אז אנסה את הרעיון של טבלית (סנו אקולוגי) + חומץ.

אמנם לא ניסיתי להוסיף חומץ למדיח, אך ההיגיון שלי אומר כי הסתירה בין החומץ למלחים או בסיסים, תשתק את הפעילות של האחד והשני מול הכלים, אולם זה נושא שיש ללמוד אותו וזה לוקח זמן :idea:
סמל אישי של המשתמש
ארץ הצבי
גנן מתקדם

פיתוח ישראלי: דוד שמש חדשני

הודעהעל ידי גולן ע » 10 אוגוסט 2010,14:04

אני מציע לבדוק את הדוד באתר הזה:
http://www.solarlib.hci.co.il/

מדובר בדוד מפלסטיק עם קולט מתכוונן.
המחיר 1500 ש"ח
חצי כמעט מדוד רגיל ובלי חלודה ואבנית ויותר מים חמים.

למשהו יש ניסיון עם הדוד הזה?
אני שוקל בקרוב אולי לרכוש כזה ואני תוהה
אם משהו שמע על זה ויש לו ניסיון בעניין?

אני קצת חושש...נשמע יותר מדי טוב... :-)
גולן ע
גנן באימונים

הודעהעל ידי אביחי » 10 אוגוסט 2010,14:04

מצטרף לשאלה למרות שלא ראיתי באתר שזה הדוד המשולב עם השבשבת...
אביחי
גנן באימונים

הודעהעל ידי גולן ע » 10 אוגוסט 2010,14:04

אביחי כתב:מצטרף לשאלה למרות שלא ראיתי באתר שזה הדוד המשולב עם השבשבת...

לא לא.
מה שקישרתי אליו, לא קשור לדוד עם שבשבת רוח.
מדובר בהמצאה אחרת לגמרי,
זה דומה לדוד שמש רגיל, רק שהקולט מתכוונן והדוד עצמו מפלסטיק.
לא קשור לרוח בכלל.
הסיבה ששירשרתי את העניין לפה זה בכדי לא לפתוח שרשור חדש
כשבעצם אנו עוסקים בנושא דומה, קרי: דוד שמש...

אשמח לדעת אם יש למשהו נסיון או השגות\תהיות בנושא הזה.
( אגב, נראה לי שהכוונון עצמו של הקולט דורש חשמל... השאלה היא אם כן וכמה זה יעלה החשמל...)

תודה,
גולן.
( מזמן לא ביקרתי פה מלבד אתמול... :-) )
גולן ע
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 10 אוגוסט 2010,14:04

סבלנות, גולן..

הימים ימי קיץ וחופשות
לא כולם בבית מול האינטרנט.. :D

ראיתי את ההודעה כשהכנסת אותה ובאמת מעניין אם למישהו יש פרטים נוספים על המערכת הזו..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 11 אוגוסט 2010,14:04

טוב חביירים:
מאחר ואני קצת קשור לתחום (הנדסה בכלל ואנרגיות חלופיות בפרט) זה עניין אותי אישית ולכן הרמתי את הכפפה ובדקתי.
ראשית, דיברתי עם המפתח ועם איש השיווק והתרשמתי שמדובר בפיתוח חיובי - לא רמאות ולא נסיון להוציא שקל מהיר מהלקוח.
שנית, הם עדיין לא בשלב המסחרי אלא עושים בדיקות וניסויים שלפני מכירה לציבור הרחב.
שלישית, ביקשתי שכמי שמצוי בתחום, יאפשרו לי לבקר אצלם להתרשם מהמערכת ומהאמינות שלה. הבטיחו להזמין אותי בקרוב. אחרי שאבקר שם אעלה עידכון לחברי הפורום.

כדי לענות לכמה שאלות שכבר עלו כאן, מדובר במיכל פלסטיק כדי להגדיל את חיי הדוד, הקולט הוא מראה פרבולית העוקבת אחרי השמש ומרכזת הקרניים על צינור שבו מסוחררים המים מהמיכל וחזרה למיכל באמצעות משאבה שמונעת מ...תא פוטו-וולטאי (כלאמר גם כן מהשמש). יש עוד פרטים ויתרונות (וגם חסרונות כשהעיקרי שבהם זה מורכבות המערכת בגלל העקיבה אחרי השמש וחשיבות הדיוק!), אבל ארחיב יותר אחרי שאבקר בחברה ואתרשם מהמוצר והצוות.

אם לא דחוף לכם להחליף קולט :wink: אז חכו עוד קצת כי יש פה באמת פוטנציאל :idea:

נ.ב. ראובן: אפשר לשנות את שם הנושא ל"אנרגיות חלופיות" כדי שיתאים לנושא המורחב ולתגובות עתידיות עם פיתוחים נוספים? אני נורא "קמצן" בשירשורים :lol: (למעשה אני פשוט אוהב יעילות וכשיש הרבה שירשורים על אותו נושא אני תמיד שואף לאחד (למחזר!) את השירשורים... :mrgreen:
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

Re: אנרגיות חלופיות

הודעהעל ידי ראובן אורן » 11 אוגוסט 2010,14:04

Off Topic
נ.ב. ראובן: אפשר לשנות את שם הנושא ל"אנרגיות חלופיות" כדי שיתאים לנושא המורחב ולתגובות עתידיות עם פיתוחים נוספים? אני נורא "קמצן" בשירשורים (למעשה אני פשוט אוהב יעילות וכשיש הרבה שירשורים על אותו נושא אני תמיד שואף לאחד (למחזר!) את השירשורים...

בוצע !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 19 פברואר 2012,14:04

אני מחייה את השירשור הזה עם תמונות מ"תחנת תמיר1" לייצור חשמל על גג ביתנו.
המערכת בעלת הספק נומינאלי של 15 קילוואט (שיא) והיא מחוברת רשת (כלומר מזינה לתוך רשת החשמל הארצית ועוברת דרך מונה ייצור לפיו משלמת לנו חברת החשמל על החשמל שהיא קונה מאיתנו). הנחת הפאנלים מקבילה לבית כדי לייעל ולמקסם את מספר הקולטים, למרות שהיא לא מכוונת ישר דרומה אלא דרום מזרחה. הסטייה מורידה כ-2% מהנצילות (בהשוואה לדרום מדויק).
בגלל הימים המעוננים/גשומים הרבים מאז ההתקנה קשה להעריך את האפקטיביות אך באחת מהפסקות השמש שהיו בשבועיים האחרונים בדקתי בסביבות 11 בבוקר ורווח לי לראות את המד הרגעי מראה כ-13 קילוואט. לא רע בשביל שמש חורף.
קבצים מצורפים
תצלום0302.jpg
מבט מדרום. שני פאנלים "חסרים" במכוון בשורה העליונה בגוש הקדמי כדי לא להצליל על ה'סקיי-לייט' הגדול שבמטבח
תצלום0300.jpg
מבט מדרום מזרח
תצלום0299.jpg
מבט ממזרח, מהגבעה שמעל הבית (אחרי ה"מצוק")
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 19 פברואר 2012,14:04

מזל טוב ! תתחדשו !!
48 פנלים?
יפה
כמה שאלות:
מה ההספק, אם בכלל, בעננות מלאה - '0' ?
אני מבין שחב' חשמל, לא ממש משלמת, אלא מוכרת לך חשמל בתעריף זול יותר. או שאני טועה?
15 קילוואט, זה הרבה לבית פרטי, לא?! אז, אני טועה ואתה מרוויח מכל העסק?

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 19 פברואר 2012,14:04

ראובן אורן כתב:מזל טוב ! תתחדשו !!
48 פנלים?
יפה
כמה שאלות:
מה ההספק, אם בכלל, בעננות מלאה - '0' ?
אני מבין שחב' חשמל, לא ממש משלמת, אלא מוכרת לך חשמל בתעריף זול יותר. או שאני טועה?
15 קילוואט, זה הרבה לבית פרטי, לא?! אז, אני טועה ואתה מרוויח מכל העסק?

חברת חשמל משלמת את ההפרש.
מערכת כזו זה 40-50 אלף שקל בשנה.
תלוי באיזה מחיר תמיר סגר את התעריף(שירד דרסטית בשנתיים האחרונות).
החזר ההקשעה 6-8 שנים.
גם תלוי בתעריף.
אבי אלימלך
גנן אורגני

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־203 אורחים