'ערימה אינסטנט' - קומפוסט במהירות גבוהה

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

'ערימה אינסטנט' - קומפוסט במהירות גבוהה

הודעהעל ידי ראובן אורן » 01 יולי 2010,14:04

ערימה אינסטנט - קומפוסט במהירות גבוהה

מתאים לכל מי ש'כבר בעניינים' ועבר כבר כמה מחזורים של הבשלת הקומפוסט ויודע כמה שזה פשוט וטבעי.

בשרשורים הרבים על קומפוסט והכנתי, דיברתי על ההבדל שבין הערימה הביתית שלנו, לבין ערימה 'תעשייתית' ואני מתכוון לקומפוסט מזבל אורגני בלבד (פסולת מטבח + פסולת גזם מהגינה). במשטח תעשייתי, מגיעה משאית עם כמוןת גדולה של גזם גרוס + חומר אורגני לח, הכל מעורבב ונערם לערימה אחת שלא מוסיפים אליה יותר חומר, אלא עוד ערימה ועוד ערימה.. וכולן מבשילות בזמן שלהן
אצלנו, הערימה נבנית לאט לאט - עוש משלוח מהמטבח, ועוד גזם מהגינה ועוד אחד מהמטבח... וחוזר חלילה. התהליכים אצלנו, שונים ובעוד החומרא החדש עובר 'פירוק סוכרים' חלקים ותיקים בערימה, עוברים גם שלב 'תרמופילי'.. והערימה שלנו נראית מאוד הטרוגנית - לא אחידה - גם קומפוסט מוכן וכהה עם הומוס שנוצר מהפרשות היצורים שבתוך הערימה ובייחוד אם יש בערימה ג'ינג'יות
בנוסף, יש הרבה חומר טרי - גס (ענפים ועלים ושארייות ירקות + גלעינים..) שהם רק בתחילת הדרך.

השיטה שלימדתי - אם יש מספיק מקום - מכוננים ערימה חדשה ונותנים לערימה שלנו לסיים את התהליך. אבל למי שיש גינה קטנה (כמו אצלי) חסרים לו משאבי 'מקום פנוי' ו.. מה עושים עם הפסולת האורגנית בינתיים ?! :cry:

מספר פעמים ניסית לאגור את הפסולת החדשה בתוך מיכל גדול שריפדתי את תחתיתו בכמות גדולה (20-25 וגם 30 ס"מ) של 'חומר יבש' שיספוג הנוזלים.., בינתיים. ו..זה לא עובד ! זה מסריח - זה אנאירובי !

אז מה עושים ?!
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: 'ערימה אינסטנט' - קומפוסט במהירות גבוהה

רגע, לפני כן, עוד כמה מילים על הקומפוסט התעשייתי מ'זבל בקר'

קומפוסט תעשייתי מזבל פרות - הוא בכלל 'זיוף גדול, מסריח ומצחין'. למה?! כי 'הם ממהרים' ! כמו כולם !
להבדיל מאיתנו, ש'יש לנו זמן' ונכנסנו 'לקצב של הצמחים'.

הם מכניסים את זבל הפרות למתקני ערבול הגורמים לחומר להתפרק מהר מאוד, אבל רק מבחינה 'טכנית' - מתקבל חומר דק, אבל.. חומר שלא עבר את התהליכים הטבעיים ההכרחיים של 'פירוק סוכרים' ובסוף, 'השלב התרמופילי' וה'הבשלה'. בהם מתקבלות טמפרטורות גבוהות המשמידות זרעים וחיידקים פםאתוגניים. על כן הוא מסריח בטירוף ומלא בגזים מצחינים עם ריח חזק של אמוניה - ממש מרעיל את האדמה !
בקומפוסט כזה, לעולם ! לא תמצאו פגרים של יצורים כמו שלשולים, תולעים אדומות, טחביות או שאר 'ג'וקים'. כי.. לא הם עשו את הקומפוסט הזה ! הם לא מתקרבים לחומר המצחין הזה שמתפרק בצורה 'מכנית' ולא בתהליכים איטיים של גריסה בשיני היצורים ואחרי כן, פירוק התאית ע"י חיידקים ופטריות

לדעתי, קומפוסט כזה, ממש מזיק לאדמה !

איני מציין שם של תוצר זה או אחר, או מפעל זה או אחר. נשאיר זאת אולי, לשרשור עתידי של 'סקירת מוצר' - קומפוסט תעשייתי. כי ישנן כמה סנוניות טובות, כמו הקומפוסט של 'שדה אליהו' שאותו הייתי קונה 'בעיניים סגורות' כמעט (אם היה חסר לי קומפוסט.. :lol: ) - שמעתי שהם נותנים לו להבשיל יפה יפה.. אבל מוכרים אותו לחקלאים, באריזות ג ד ו ל ו ת

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

מה אמרנו?
כן, קומפוסט אינסטנט ובכל זאת אורגני למשעי ו... איכותי

ערימת הקומפוסט שלי, מתוחמת במסגרת במימדים של כ1.5 מטר על 1.5 מטר. עם השטח הזה ובתוכו, אני 'משחק' ככל האפשר עם החומר החדש שמגיע לערימה.
מודיע למשפחה, באיזה צד לערום את החומר החדש וכך הצד השני, מבשיל לאיטו.
בשלב מסויים, עושה הפסקה, מערבב את כל הערימה - כי הנפח ירד פלאים ואפשר להשתלט על הכל בלי להזיע יותר מדי. מערבב, הופך ו.. מערים בפינה אחת, צמוד לדופן ובצד השני, אדמה חשופה שעליה אני מפזר שכבה של 'חומר יבש' מה'באלה' שלתוכה הכנסתי את החומר שטחנתי - החומר כבר עבר התפרקות מסויימת ונראה פריך ואופור. על השכבה הזו, יונח חומר חדש מהמטבח וכמובן שיכוסה שוב, ב'חומר יבש' וחוזר חלילה.

אז כך נראית ערימת הקומפוסט שלי מקרוב - הביטו מקרוב - יש בפנים חומר כמעט גמור (שכמובן מכיל גם 'הומוס' - ההפרשות של היצורים הגורסים) וגם הרבה 'חומר גס' שעוד לא התפרק - שחור, וגם ירוק

הליך מזורז (1).jpg
(494.02 KiB) הורד 518 פעמים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

את החומר הזה, אני ממלא בדלי ומעביר אותו לסינון
"מערכת הסינון" פשוטה:
ארגז עץ גבוה עם 2 'מסילות' שעליהן נעה רשת סינון שלתוכה שופכים את החומר המעורב. החומר הדק נופל למטה, על האדמה או לתוך מיכל בגודל מתאים.

החומר הגס, יועבר כמובן , בחזרה אל הערימה, להמשך פירוק

גילוי נאות - האנרגייה להנעת המסננת, מתקבלת מהידיים והכתפיים של הבן שלי 8) :mrgreen:

אז הנה מגיע משלוח חדש

הליך מזורז (2).jpg
הליך מזורז (2).jpg (57.53 KiB) נצפה 3608 פעמים

היידה, קדימה ! להתניע.. :roll:

הליך מזורז (3).jpg
הליך מזורז (3).jpg (48.26 KiB) נצפה 3608 פעמים

יותר מהר..! חם בחוץ ! אין זמן ! :wink:

הליך מזורז (4).jpg
הליך מזורז (4).jpg (49.95 KiB) נצפה 3607 פעמים

ועוד דלי.. ועוד אחד.. (יש לו כבר.. אחלה כתפיים רחבות ! 8) ..)

הליך מזורז (5).jpg
הליך מזורז (5).jpg (47.58 KiB) נצפה 3608 פעמים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

(כשהוא מתעייף, אנחנו מתחילים לפנטז על 'מכונה אוטומטית' ! כעת הוא מחפש בערימות הגרוטאות, מאוורר ישן ובו נשתמש להנעת הרשת סינון באופן אוטומטי - הכל כבר מתוכנן ! עם 'אקסנטר' וכו'.. :wink: בינתיים שיעבוד 8) ..)

החומר המסונן מצטבר למטה, בתחתית ונראה יפה והומוגני

הליך מזורז (6).jpg
הליך מזורז (6).jpg (39.59 KiB) נצפה 3602 פעמים

כעת, מה שנותר לעשות זה רק לערום ל'הר חרוטי יפה וקלאסי, ולתלות מלמעלה צינור שמטפטף באיטיות רבה - מסובבים את הבורג שבעורף ה'אקדח' למצב של טיפטוף איטי מאוד! פחות מטפטפת של 2 ל/ש

הליך מזורז (7).jpg
(100.98 KiB) הורד 499 פעמים

לאחר יום או יומיים, משטחים את הערימה, מערבבים והופכים ו..שוב, עורמים להר חרוטי גבוה, כי החומר שהיה קודם במעטפת, לא עבר עת כל התהליך במלואו.

כן, העניינים זזים במהירות וכבר לאחר שלושה עד ארבעה ימים, העסק גמור !

כל הערימה הזו הופכת לקומפוסט שחור, פריך ועם ריח נפלא !

אני מעביר אותו למיכל איחסון כשהוא עוד לח ושם הוא עובר לאיטו, עוד תהליך של 'הבשלה', אבל זה כבר לא רלוונטי כל כך, כי החומר מוכן לשימוש

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־42 אורחים