ערימת קומפוסט - הכנת קומפוסט - תמונות והסברים

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: מה כן לשים ומה לא לשים?

הודעהעל ידי דרור » 17 יוני 2008,14:04

אורן ראובן כתב:שאלה טובה ! גם אני, בתחילת דרכי שאלתי שאלות דומות, אך בהמשך ניסיתי הכל והסקתי את המסקנות שלי

מה לגבי פרי הדר? הבנתי בשרשור אחר שיש פה בעייתיות של חומציות. אז לשים או לא?
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 17 יוני 2008,14:04

דרור כתב:
אורן ראובן כתב:שאלה טובה ! גם אני, בתחילת דרכי שאלתי שאלות דומות, אך בהמשך ניסיתי הכל והסקתי את המסקנות שלי

היי דרור

למה מתייחסת השאלה?!

מצטער, אך לא יכול לזכור את כל מה שכתוב בפורום
תודה לאל, הפורום 'זז' הרבה ויש המון שאלות ונושאים..
הרחב נא את שאלתך
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דרור » 17 יוני 2008,14:04

אורן ראובן כתב:
דרור כתב:

היי דרור

למה מתייחסת השאלה?!

הרחב נא את שאלתך

לשים בקומפוסט או לא?
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 17 יוני 2008,14:04

דרור כתב:
אורן ראובן כתב:
דרור כתב:

היי דרור

למה מתייחסת השאלה?!

הרחב נא את שאלתך

לשים בקומפוסט או לא?

כן, בהחלט

אך לא כמות גדולה במכה אחת.. אם עשיתה ריבות, או לימונדה או ..למונצ'לו.. או אני לא יודע מה.

כמות גדולה במכה אחת, יכולה להשבית את חגיגת החיידקים ושאר היצורים בערימת הקומפוסט

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי nuflood » 30 יוני 2008,14:04

גם לי יש שאלה אם אפשר.
בניתי ערמת קומפוסט בצורה די דומה להסבר פה (ארבעה לוחות עץ שתוחמים את הערמה).
שמתי ענפים קטנים בתחתית, שמתי גזם דשא ועלים מהמכנף הנאה שמשיר כל הזמן עלים וזרעים (פרופלורים) בערמה הבאה, שמתי על זה פסולת מטבח ולמעלה עוד גזם ועלים יבשים.
פעם בשבוע אני הופך את זה ומערבב.
אני רואה שאכן יש כמות מכובדת של חרקים בפנים (וגם הוספתי סטרטר של קומפוסט בשביל חיידקים) ואחרי זמן גם נעלמות שאריות המטבח. אך עם זאת, כל מה שמגיע מהמכנף הנאה לא נעלם ולא משתנה בכלל. החרקים כלל לא נוגעים בזה ובגלל זה אני לא מתקרב אפילו לצורת הקומפוסט שמופיעה בתמונות. מה גם שאין "בערה" בפעמים שניסיתי לטפטף מים במשך כמה שעות.
יש עצות כל שהן?
תודה מראש
nuflood

הודעהעל ידי ראובן אורן » 30 יוני 2008,14:04

nuflood כתב:גם לי יש שאלה אם אפשר.
בניתי ערמת קומפוסט בצורה די דומה להסבר פה (ארבעה לוחות עץ שתוחמים את הערמה).
שמתי ענפים קטנים בתחתית, שמתי גזם דשא ועלים מהמכנף הנאה שמשיר כל הזמן עלים וזרעים (פרופלורים) בערמה הבאה, שמתי על זה פסולת מטבח ולמעלה עוד גזם ועלים יבשים.
פעם בשבוע אני הופך את זה ומערבב.
אני רואה שאכן יש כמות מכובדת של חרקים בפנים (וגם הוספתי סטרטר של קומפוסט בשביל חיידקים) ואחרי זמן גם נעלמות שאריות המטבח. אך עם זאת, כל מה שמגיע מהמכנף הנאה לא נעלם ולא משתנה בכלל. החרקים כלל לא נוגעים בזה ובגלל זה אני לא מתקרב אפילו לצורת הקומפוסט שמופיעה בתמונות. מה גם שאין "בערה" בפעמים שניסיתי לטפטף מים במשך כמה שעות.
יש עצות כל שהן?
תודה מראש

אם מדובר בכמות גדולה כבר שמוכנה אצלך ב'ערימה', עבור לשלב ב' - הפסק להוסיף עו חומר כלשהו, ערום את הערימה, בעזרת מגרפה ל..ערימה חרוטית, גבוהה ככל שניתן, ע"י 'סרוק' שלה, מסביב וכלפי מעלה. עם ידית של מגרפה או מטאטא, עשה חור במרכז ה'הר'. קיבלת 'הר געש'.

מעל ל'לוע' של הר הגעש, מקם צינור שיטפטף מים, לאט לאט, משהו כמו 1/2 או 1 ל/ש. השאר את הטיפטוף למשך כמה שעות או למשך הלילה.. וזהו
תוך יומיים שלושה, תתחיל הבעירה

צריך לזכור שאיננו עוסקים בייצור מסחרי תעשייתי של קומפוסט. אין לנו 2 או 3 קוב של חומר שאנו עושים ממנו ערימה אחת גדולה ונותנים לה להתחיל לבעור. בגינה שלנו, זה קצת שונה. אנו אוספים את החומר, לאט לאט. קצת חומר מהמטבח, ועוד כסחת דשא מהגינה, ושוב חומר מהמטבח ועוד עלי שלכת וגם הגזם של היערה והפסיפלורה.. בקיצור, אנו אוגרים את הערימה שלנו, לאט לאט ובמשך אף כמה חודשים.

כשאנו מחליטים ש..זהו זה ! אני רוצה קומפוסט ! יש להפסיק להכניס חומרים. להערים את הערימה ולתת לה להתחיל לעבור. והיא תעבוד.. ועוד איך

.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי nuflood » 30 יוני 2008,14:04

אז גם העלים אמורים להתפרק להם?
nuflood

הודעהעל ידי ראובן אורן » 01 יולי 2008,14:04

nuflood כתב:אז גם העלים אמורים להתפרק להם?

בודאי

הכל.. אבל הכל.. הופך לחומר הומגני - אחיד - שחור, פריך וריחני.. כמו אדמהת יער. לא נשאר שום דבר גס, הכל הופך ל...'אבקה גסה'

קלחי תירס, גלעיני אבוקדו, קליפות של פירות וירקות, אבטיחים ומלונים, עלים קטנים וגדולים, ענפים דקים ובינוניים (וגן עבים, רק זה לוקח יותר זמן..) הכל, הכל מתפרק והופך ל"אדמה" שחורה ופריכה - קומפוסט

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

קומפוסטר מעץ - וגם מקום לעציצים :)

הודעהעל ידי noam » 01 יולי 2008,14:04

הי,

אני מעלה את התמונה לכן - כל מי שירצה הסבר לאיך זה בנוי שיצור איתי קשר

תמונה

בגדול זו מסגרת עץ ולוחות עץ העוטפות אותו - צמוד לקיר בעזרת דיבלים
noam

הודעהעל ידי nuflood » 08 יולי 2008,14:04

עשיתי את כל מה שנאמר. בניתי חרוט מהערמה ועשיתי חור במרכזו. שמתי מעליו צינור שטיפטף בקצב של בערך ליטר לשעה ללילה אחד. ועם זאת, לא התקבלה בערה.
אז כמה שאלות הבהרה:
1. אמרת שהבערה תתחיל תוך יומיים שלושה. במהלך היומיים האלה צריך להמשיך לטפטף בכל לילה?
2. הטיפטוף רק לתוך החור או על כל הערמה?

תודה מראש :)
nuflood

הודעהעל ידי ראובן אורן » 08 יולי 2008,14:04

nuflood כתב:עשיתי את כל מה שנאמר. בניתי חרוט מהערמה ועשיתי חור במרכזו. שמתי מעליו צינור שטיפטף בקצב של בערך ליטר לשעה ללילה אחד. ועם זאת, לא התקבלה בערה.
אז כמה שאלות הבהרה:
1. אמרת שהבערה תתחיל תוך יומיים שלושה. במהלך היומיים האלה צריך להמשיך לטפטף בכל לילה?
2. הטיפטוף רק לתוך החור או על כל הערמה?

תודה מראש :)

מספיק רק פעם אחת של כמה שעות או לילה ארוך

הטיפטוף רק לתוך הערימה, כך אנו מקבלים 'מרכז' שמתחמם וזה הולך ומתפשט לשוליים. בשולים התהליך לא יתרחש, אלא לאחר שבסיום הבעירה, תערבב שוב את הערימה ותחזור על התהליך שוב

אנא, כתבתי 'מיליון' פעמים - לא לאבד את הסבלנות ! הפעם הראשונה היא איטית יותר כי זו ההתחלה. אין עדיין המונים של יצורים מפרקים וחיידקים ובקטריות.. על כן זה יתחיל יותר לאט ועל כן הצעתי להוסיף כל מיני 'דברים טובים' לערימה, כדי לזרז את הקמת המושבות של החיידקים, הבקטריות והפטריות - קומפוסט קנוי או זבל עופות או זבל פרות וכו'. הם מכילים כבר את החיידקים הללו ויסייעו לייסוד הערימה הראשונה

אתה חייב להאמין לי שזה עובד, כמו שזה עובד בטבע וע"י יצירת התנאים הכי טובים שאפשר, זה גם יעבוד יותר טוב ויותר מהר מהטבע - יצירת חרוט גבוה, טיפטוף מים, הוספת 'דברים טובים' וכו'

רק סבלנות עם הפעם הראשונה !

גם אצלי, זה לא היה קלה ו.."אכלתי הרבה קומפוסט" עד שהגעתי לנוסחת הקסם, אותה אני מעביר לכם כאן..

כשזה יתחיל, אתה כבר תוכל להחליף אותי וליעץ לאחרים, החדשים... :wink:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי nuflood » 08 יולי 2008,14:04

חחח. "אכלתי הרבה קומפוסט" זה משפט זהב. לגזור ולשמור :)
הוספתי לערמה הומוס. זה מכיל גם בקטריות או בגלל שזה עבר כבר דרך תולעים אז זה נטול חיידקים?
הלוע שיצרתי מגיע עד תחתי הערמה והטיפטוף נעשה לתוכו. זה עמוק מדי או זה בדיוק הרעיון?
אלה לא שאלות של חוסר סבלנות אלא של הבהרות סופיות :)
תודה
nuflood

הודעהעל ידי ראובן אורן » 08 יולי 2008,14:04

nuflood כתב:חחח. "אכלתי הרבה קומפוסט" זה משפט זהב. לגזור ולשמור :)
הוספתי לערמה הומוס. זה מכיל גם בקטריות או בגלל שזה עבר כבר דרך תולעים אז זה נטול חיידקים?
הלוע שיצרתי מגיע עד תחתי הערמה והטיפטוף נעשה לתוכו. זה עמוק מדי או זה בדיוק הרעיון?
אלה לא שאלות של חוסר סבלנות אלא של הבהרות סופיות :)
תודה

:lol: ... באמת 'אכלתי' הרבה.. הרבה מאוד.. כי הייתי חייב להתנסות ב'קומפוסטרים' שונים ומשונים, כדי לומר ל'סטודנטים' שלי, כאן, ש..לא כדאי להשתמש ב'קומפוסטרים' - כי התהליך, ארוך עד מאוד - לא ניתן לערבב, להפוך וכדומה. כשסיימתי עם הניסויים שלי

זה היה נורא ואיום ומגעיל! כי .. הרבה קומפוסט לא נוצר שם וה"ערימה" שם בפנים הייתה 'אנאירובית' ומסריחה.. משהו משהו, עד שהחלטתי שנגמרו הניסויים, צברתי מספיק מידע וניסיון.

..את כל החומר המסריח, הערמתי לערימה גבוהה ויפה. תוך יומיים נגמר הסירחון - החיידקים האירובים ניצחו את השאר ותוך שלושה, ארבעה ימים, העסק התחיל לבעור, כמו שצריך, כאילו שחיכה שאני אשחרר אותו מהכלא של הקומפוסטר. מאז, רק ערימה, כמובן והתהליך מהיר להדהים, כי מדובר בותק רב, גם שלי וגם של הערימה עם כל ה'חברים' שמסביב

ולשאלתך.. אין כל טעם להכניס לשם הומוס - חבל על ה'זהב' הוא כבר לא פעיל מבחינה מיקרוארגניזמית.. הוא מוכן לאכילה, ע"י הצמחים - סמוך על התולעים !

אני מציע להכניס קומפוסט קנוי, מזבל בקר, רק בשלך העובדה שהוא ...מסריח! סימן שהוא ..לא גמור !

קומפוסט המיוצר על טהרת חומרים צמחיים, לא הייתי ממליץ להכניס לערימה, מאותה סיבה, כמו ההומוס - החומר 'רגוע' וסיים את העבודה. קומפוסט המיוצר מזבל בקר - לא סיים את עבודתו ! אם תרטיב אותו.. הוא יתחמם שוב ועל כן ומכך, נולדה ההמצאה הזו שלי, להוסיפו כסטארטר לערימה חדשה, בסיבוב הראשון. וזה עובד, כמו הוספת זבל בקר יבש או זבל עופות וכדומה

לא, החור לא חייב להגיע ממש לקרקעית אלא מספיק עד למחצית גובה הערמה - חבל על המים שישקו את האדמה, סתם. אנו רוצים שהערימה תרטב ותיווצר המושבה המתפתחת של החברים והם יתפשטו לצדדים בעקבות הלחות והאיורור

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי שי.י. » 26 אוגוסט 2008,14:04

אבא שלי שיהיה בריא- הביא הביתה 3 באלות (!!!) עם גללי כבשים\עזים מה אפשר לעשות עם כ"כ הרבה?
ש.י.
שי.י.
גנן חדש

הודעהעל ידי דיגו » 26 אוגוסט 2008,14:04

לפתוח מפעל... :)

אם יש לך יותר מידי, תמיד אפשר לחלק. תכתוב איפה אתה גר ואולי מישהו שצריך יקפוץ לקחת.
סמל אישי של המשתמש
דיגו
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 26 אוגוסט 2008,14:04

להניח בצד, לכסות נגד גשם ורטיבות ולהשתמש בזבל הזה בתבונה

לא לפזר את זה על האדמה !

נגמר העידן הזה. החקלאים כבר התפקחו בנושא זה ויודעים שזבל פרות, עיזים, כבשים, חמורים, גמלים.. אינו זמין לצמחים בצורתו הנוכחית ועליו לעבור תחילה הליך של קופוסטציה

השתמש בו בתבונה. אם יש לך מקום מספיק בגינה, עשה לך כמה ערימות של קומפוסט ותן לזמן לעשות את שלו. מעל כל ערימה שים טפטפת או מתז, כסה את הערימות בשק ותן לעסק לעבוד.. והוא יעבוד... יופי

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי שי.י. » 26 אוגוסט 2008,14:04

תודה.
ש.י.
שי.י.
גנן חדש

Re: ערימת קומפוסט; תמונות והסברים

הודעהעל ידי ברכה בן יוסף » 30 מרץ 2009,14:04

שלום אהרון
מהתמונות שלך ומההסבר נראה כי הערימה ממש יבשה
לי יש קומפוסטר רגיל מפלסטיק ואני משקה כל כמה ימים
הקומפוסט שלי הרבה יותר רטוב
האם החומר מתפרק בתנאי היובש אצלך?
ב. כשאתה מוציא קומפוסט מוכן, האם אתה משאיר אותו להתייבש לפני השימוש?
האם ניתן לפזר את החומר על צמחים כפי שהוא?
ברכה
ברכה בן יוסף

הודעהעל ידי ברכה בן יוסף » 30 מרץ 2009,14:04

מה הכוונה לבערה?
ברכה בן יוסף

הודעהעל ידי ראובן אורן » 30 מרץ 2009,14:04

ברכה בן יוסף כתב:שלום אהרון
מהתמונות שלך ומההסבר נראה כי הערימה ממש יבשה
לי יש קומפוסטר רגיל מפלסטיק ואני משקה כל כמה ימים
הקומפוסט שלי הרבה יותר רטוב
האם החומר מתפרק בתנאי היובש אצלך?
ב. כשאתה מוציא קומפוסט מוכן, האם אתה משאיר אותו להתייבש לפני השימוש?
האם ניתן לפזר את החומר על צמחים כפי שהוא?
ברכה

שלום ברכה וברוכה הבאה
אני נוטה לנחש כי כתבת 'אהרון' והתכוונת ל...'ראובן'... :lol:
מידת הלחות בתוך ערימת הקומפוסט תלוייה בכמות ה'חמר הלח' המגיע מהמטבח. חומר זה מכיל הרבה לחות וכשהוא מתפרק הוא מגיר את הנוזלים לתוך הערימה ולעיתים, יש צורך לאזן את הלחות הרבה, ע"י הוספת 'חומר יבש' כדי לספוג ולאזן את עודף הלחות. במידה ואין מספיק חומר לח והערימה יבשה מדי, כמובן שיש להוסיף לחות / מים כדי לשמור על האווירה הלחה בתוך הערימה
הערימה אצלי מאוד ותיקה והתהליכים מתרחשים במהירות גבוהה. יומיים שלושה לאחר הכנסת זבל אורגני - פסולת מהמטבח, לא נותר מהקליפות והשארייות, כל סימן היכול לזהות אותם עם מה שהוכנס.
עם קבלת ההחלטה על סיום מחזור קומפוסט, אני מפסיק להוסיף חומר חדש ומרגע זה, מתחיל שלב ההבשלה האמיתי עליו נכתב רבות למעלה ולאחר כ 3 שבועות מתקבל התוצר הסופי - קומפוסט כהה, פריך עם ריח של אדמת יער.

בתוך קומפוסטר סגור, על אף כל חורי האיוורור שבו, התהליך הרבה הרבה יותר איטי, מאחר והצורה הקלאסית ל'ערימת קומפוסט' היא צורה של 'הר חרוטי' המאפשר מגע ישיר עם האוויר / חמצן - כמו שהיצורים המפרקים אוהבים. דבר נוסף, בקומפוסטר / מיכל, אין אפשרות קלה, נוחה, להפוך את הערימה ולערבב אותה ולעשותה הומגנית, דבר שיכול לזרז מאוד את התהליך

הדרך הנכונה להתנהג עם קומפוסטר מיכל פלסטיק היא בעצם 2 אפשרויות. האחת - לא כל כך נוחה - היא להוציא חומר ותיק וישן מתחתית הקומפוסטר ולהכניס אותו לפתח שבראש הקומפוסטר. לצורך זה יוצר הקומפוסטר עם פתחים תחתונים, חוץ מהפתח העליון.
הדרך השנייה - לא בכדי הלקומפוסט יש צורה פירמידית. צורה זו נועדה לאפשרות של הרמת המיכל מעלה והעברתו למקום חדש לייסוד ערימה חדשה. את הערימה הישנה, הופכים ומערבבים ונותנים לה לסיים מחזור ע"י הערמתה לצורת הר חרוטי

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־92 אורחים