ניסוי הזרעים הראשון

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

ניסוי הזרעים הראשון

הודעהעל ידי עמיחי_ » 04 ספטמבר 2011,14:04

שבוע טוב,
אחרי שקיבלתי את הזרעים מחו"ל של הרב שנתיים (מתנצל מראש שזה לא ירקות או משהו פרודוקטיבי אחר... ) בכל מקרה, החלטתי סוף סוף לזרוע אותם במנבטה.

אז הלכתי ללמוד איך עושים מנבטה. אחרי שעשיתי מחקר, וקראתי כאן את ההמלצות של ראובן, ושם וראיתי סרטונים ביוטוב וקראתי את ההמלצות בספר אחד של כרטא.... הלכתי לגמרי לאיבוד.

יש כאלה שאמרו עדיף השקיה עילית, יש כאלה שאמרו עדיף השקיה תחתית, יש כאלה שאמרו סגור, אחרים פתוח, אחד בקלקר השני בפלסטיק, אחד במיכל גדול השני בקטן.

אז החלטתי ללכת על הכל ביחד. כן, בואו נעשה ניסוי. ואשמח מאוד להערותיכם הבונות.

אז מה יש לנו
zr1.jpg

3 סוגי אדמה -
1. תערובת גן של דשנית / 2. מצע קוקוס של שחם / 3. אדמת גן כבדה וחומה בערבוב עם קומפוסט אורגני של טוף.
ושקית של "שומשום" חצץ לבן קטן ודק

עכשיו לגבי המיכלים
zr2.jpg

כמה סוגים של מיכלים כדלהלן:
1. מיכל שקוף גדול (עם מכסה שאוטם, שלא רואים כאן)
2. שישיות טיקטק ריקות שחורות

ושני רעיונות מקוריים שראיתי באתרים שונים
3. תבנית ביצים (שסופגת ושומרת לחות)
4. גלילי ניר טואלט (כנ"ל)

שלב חשוב - מכיון שהשומשום (חצץ) היה מלא באבק שטפתי אותו טוב קודם.

מילאתי את כולם באדמה
zr3.jpg

מימין:
1. תבנית ללא שומשום - עם 3 סוגי האדמה בתיקתקים ישירות על המגש. השקתי (ואח"כ שפכתי את המים שניגרו, ומילאתי במקומם מעט יותר מים נקיים - כ 1 ס"מ גובה)
2. תבנית עם שומשום בגובה 2-3 ס"מ, ועליהם 3 סוגי אדמה בתיקתקים.
3. תבנית עם שומשום בגובה 2-3 ס"מ ועליה תבנית הביצים עם 2 סוגי אדמה (חצי תערובת גן וחצי תערובת קוקוס) וגלילי נייר טואלט (2 עם תערובת גן ו-3 עם קוקוס)
בכל אלה, ניפיתי את האדמה מהטוף שהיה שם, בגלל שזה כלים קטנים ורציתי להקל על הניצנים

zr4.jpg

בכלי הגדול (כ50 ס"מ אורך) מילאתי חצי חצי (עם תבנית מעוכה כחוצץ) תערובת גן / תערובת קוקוס.
כאן מכיון שלא היה לי מסננת השארתי את הטוף הקטן שהיה בתערובת. מקווה שהם יסתדרו.
מילאתי כ-10 ס"מ גובה, השקתי לפי אינטואיציה, שיהיה רטוב אבל לא ביצתי ואחרי ששקע הוספתי עוד קצת אדמה.

עכשיו הגיע שלב הזריעה.
זרעתי 6 זנים סה"כ בקטנים (ועוד 3 בגדולים) זנים שונים של קלמטיס ורב שנתי אחר שאיני זוכר את שמו. יאמר לזכותם של החנות האמריקאית, שהזרעים הגיעו בתוך מעטפה נייר, שבתוכה היתה שקית ואקום שבתוכה היתה מעטפת נייר קשיח שהקלה מאוד על הוצאת הזרעים. (סה"כ 3 אריזות אחד בתוך השני).

שמתי חצאי סכינים (שפצור קל להצעה של ראובן) עם מספרים ומספרתי את מעטפות הזרעים בהתאם.
בניתי מחבוא מהשמש הקופחת בצד מערב של הבית. (שם יש לי מקום קצת). נתתי לכולם עוד זרזיף קטן של מים (ממש בהתזה הכי עדינה של השפריצר לכמה שניות) והשארתי את זה שם לשבת.
zr5.jpg

המחסה מוגן מלמעלה, ממזרח ומדרום, כך שהוא מקבל טיפה שמש צפונית של צהריים וטיפה שמש מערבית של שקיעה.

עד כאן לזריעה.
נערך לאחרונה על ידי עמיחי_ בתאריך 04 ספטמבר 2011,14:04, נערך פעם אחת בסך הכל.
עמיחי_
גנן באימונים

Re: ניסוי הזרעים הראשון

זה כאמור היה ביום שישי.

באתי היום בבוקר, וראיתי שהכל רטוב. אני לא יודע אם זה מהטל והלחות בלילה, או שהמים למטה נשתו כלפי מעלה, אבל כל האדמה היתה רטובה
המיכל הגדול היה מלא בטיפות.
zr6.jpg

מגשי האלומיניום - אלה עם השומשום היו עוד רטובים מעט בתחתית (ומילאתי עוד טיפה מים) וזה ללא השומשום היה יבש לגמרי (כנראה שהכל נשתה...)
מילאתי גם אותו במעט מים.
במיכל הגדול לא נגעתי.

עכשיו נראה לי (שוב, הלכתי לאיבוד קצת מכל האופציות) שלמרות שהסגירה שלו מאפשרת מחזור הלחות באידוי ועיבוי, שעדיף בגלל החום לאוורר אותו קצת (ואז הלחות תברח גם?!) או שעדיף להשאיר אותו סגור?. האם אותו לא צריך להשקות, כי במדריך של ראובן לא ראיתי שום זכר להשקיה חוזרת אחרי ההשקיה הראשונית...

תודה לכולכם על ההשתתפות בניסוי. אמשיך לעדכן בע"ה.
עמיחי
עמיחי_
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 04 ספטמבר 2011,14:04

כמה משפטים כדי ליישר קצת את העניינים
א. לגבי מיכלי הנבטה - 'מנבטות'
כעת, מזג האויר עדיין יציב פחות או יותר. אך עם כניסת הסתיו והחורף, החשיבות של מנבטה מבודדת עולה.
והכוונה לארגזי קלקר שישמשו כמנבטות.
לצמחים יש מספר רב של חיישנים לצורך סינכרון 'השעון הזואולוגי' שלהם, וביניהם טמפרטורת אויר וטמפרטורת הקרקע שמשתנות בצורה חריפה בין היום ללילה.
על כן, בארגזי קלקר, אנו יוצרים 'סביבה' המנותקת מהסביבה וממישרעת הטמפרטורות המשתנה ועל כן ההנבטה מהירה יותר - כ 48 שעות עד לנביטה והצצה

ב. אכן, לאחר השקיית רוויה וזריעה, אין צורך יותר להשקות. כשהטמפרטורות עולות, המים מתאדים וניקוום על המכסה וכשהטמפ' יורדות, המים מתאחדים לטיפות המטפטפות מטה ומרטיבות האדמה שוב.

ג. גם השיטות האחרות (שמופיעות בפורום) עם קרטוני הביצים, או גלילי הקרטון, דורשות מיקום שלהם בתוך ארגזים מבודדים כשכל הייתרון שלהם הוא בשמירת על מבנה בית שורשים מכונס ו..האפשרות לשתילת הצמח הצעיר, יחד עם גליל הקרטון בתוך בור השתילה באדמה, כשהקרטון יתפרק לו, במשך הזמן. הקופסאות שהכנת עם הגלילים וקרטוני הביצים, חשופות לשינויי האקלים שבחוץ והבדלי הטמפרטורת שבין היום ללילה. בקרוב תיווכח שהמנבטה הסגורה, תנביט מהר יותר

ד. לא ברור לי לאיזה צורך הכבול. אם היה לי כבול מיותר, הייתי משתמש בו כשכבה ראשונה בתחתית המנבטה, שיכבה המשמשת כ'אקוויפר' מאחר ומדובר בחומר אינרטי לחלוטין שאין בו כל ערך מוסף לצמחים. עליו שכבת אדמה להנבטה, בעובי כ 10 ס"מ וכך, הכבול ישמור על שכבה לחה שתאסוף עודפי מים ותשמור על סביבה לחה במנבטה.

ועוד נקודה לסיום - אם אתה משתמש באדמה 'מבחוץ' כדאי שלא לסגור את המכסה הרמטי ולפקוח עין על מה שמחולל בפנים, כי באדמה שלא שלך, יכולות להיות כל מיני הפתעות, כמופטריות שונות והלחות הגבוהה, ללא תנועת אויר (אם המכסה סגור) תיצור תנאים קלאסיים להתפתחות מואצת של הפטריות.
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

א. אני מניח שב"כבול" אתה מתכוון לתערובת הקוקוס. האמת שקיבלתי אותה בטעות כשהזמנתי תערובת גן, ומכיון שזה ניסוי, אמרתי, מה אכפת לי לנסות גם בזה. במה זה שונה מתערובת הגן השניה? (מעבר לעובדה הטכנית שזה מכיל קוקוס...)
ב. אכן אאוורר קצת את המנבטה מפעם לפעם - האם לדעתך עדיף לפתוח ולאוורר ביום או בלילה?
ג. לא התייחסת לצורה של השקיה תחתית, (ע"ג השומשום או שלא) ע"י מילוי תחתית המנבטה ושהשתילים "ישתו" את המים מלמטה. ראיתי את זה כאן http://www.youtube.com/watch?v=TYAZisnt2PI והחלטתי להוסיף גם את זה לניסוי
ד. אם הבנתי נכון, אתה אומר שבעצם הכי טוב למנטבה זה אדמה מקומית (+קומפוסט) ולא כל האדמות הקלות והמועשרות בשקית?
ה. כך נראית פינת ההנבטה בצהריים (14:00). מסתבר שהיא מוצלת כ"כ, אפילו עכשיו אין לה שמש, אלא רק תקבל קצת ב17-18:00 בשעות האחרונות של השקיעה.. מהחור בפינה המערבית. האם זה מספיק אור?
manb1.jpg

(תתעלם מהיחורים המתים מחום בפינה השמאלית...)
ו. ולשאלת הטרמינולוגיה. כשיש פינה שבה מנביטים, בתוכה מיכל שבו מנביטים, בתוכו תיקתקים שבהם מנביטים, למי מהם קוראים מנבטה ? :?:

תודה
עמיחי
עמיחי_
גנן באימונים

סוררי.. כן, 'כבול' ו'סיבי קוקוס', שניהם חומר אינרטיים לחלוטין, כמו 'פרלייט' או חצץ, או כדוקי קלקר או פיסות ספוג.. ודומיהם. אין להם שום ערך מוסף אורגני.. וכו'

אם אתה יכול, אז תשאיר צד אחד פתוח קצת - 'חריץ'. אני מניח לוח זכוכית על ארגזי הקלקר ואו שמשאיר חריץ או שמניח אותו על ספייסרים בעובי 1 ס"מ וכך הלחות לא בורחת, אבל, יש איוורור מסויים - תנועת אוויר

השקייה תחתית - לא, לא התייחסתי ולא אתייחס.. לא אוהב את זה! לא כל כך 'אורגני', לא טבעי.. יותר מדי 'הידרופוני'. לא הייתי אוכל ירקות מגידול כזה !

כן, מספיק האור העקיף בימים אלו. כשהטמפרטורות ירדו, אפשר יהיה לחשוף אותם ליותר שמש

מנבטה זה הארגז הקלאסי המבודד השומר על תנאים שונים ממה שיש בחוץ.., מעין 'מיני חממה'

מצי שתמצא או תאלתר איזו ארונית מדפים שאותה תציב בפינה מתאימה ובחורף, תכסה אותה ביריעת ניילון שקופה ואז יש לך 'חממה'

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אייל זליג » 04 ספטמבר 2011,14:04

היי עמיחי
תודה על השיתוף
גם אני מתחיל עכשיו מנבטה - ומנסה 2 גישות:
מיכל פלסטיק שקוף ואטום
גלילי נייר טואלט

אשמח לשמוע איזו שיטה הצליחה לך הכי טוב
אייל זליג
גנן חדש

אייל וגם עמיחי
קופסת פלסטיק זה יפה.. וגם 'גלילי הנייר.. אבל הרעיון הכללי ב'מנבטה' הוא יצירת 'מיני חממה' כדי ליצור סביבה המנותקת מהסביבה עם מעט עליות וירידות של טמפרטורות, בין היום ללילה.

רק במנבטה, ניתן להגיע להנבטה תוך 48 שעות.
גם גלילי הקרטון וקרטוני הביצים, אמורים להיות בתוך מנבטה ורצוי שתהיה מארגז קלקר השומר על הטמפרטורה בצורה מאוד אחידה.

הנה דוגמא למנבטה

מנבטה.jpg

והנה דוגמא לחממה מאולתרת - לוח עץ שעליו תקועות קשתות מתכת שעליהן מתוח ניילון. הנבטתי בפנים כל מיני צמחים וירקות בחורף ! ובפנים היה חם ונעים.

חממה.jpg

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אנונימית » 05 ספטמבר 2011,14:04

ראובן,

גם אני עושה בדיוק כפי שאתה עושה,רק בקופסה קלקר, ומהר נובטים הזרעים שם,ממש מדהים.
"וזכרת את השם אלוקיך כי הוא נותן לך כח לעשות חיל"
סמל אישי של המשתמש
אנונימית
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 06 ספטמבר 2011,14:04

אנונימית כתב:ראובן,

גם אני עושה בדיוק כפי שאתה עושה,רק בקופסה קלקר, ומהר נובטים הזרעים שם,ממש מדהים.

:y:
אני מציע כאן, את התוצאות של הניסויים שלי, שעשיתי במשך 16 שנה, ללא הפסק, עד שהגעתי לתוצאות האופטימליות, בזריעה, הנבטה, קומפוסטציה, טיפול בדשא וכו'

מי שרוצה 'להמציא את הגלגל' מחדש, נו פרובלם.. :wink:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי שי אורה » 06 ספטמבר 2011,14:04

אני קניתי מספר מנבטות "מקצועיות" כולם עם אחוזי הנבטה נמוכים מאוד המיקום שלהם היה כפי ההוראות במיקום ללא שמש ישירה ומאוורר
בסוף זרקתי את הזרעים באדנית או מיכל 5-15 ליטר עגול ובהם היתה ההצלחה הטובה ביותר והמצע היה אדמת קוקוס,ניסיתי גם אדמת גידול עם פרלייט היו נביטות ולאחריהן הרבה נפילות.
סמל אישי של המשתמש
שי אורה
גנן באימונים

שוב ושוב ושוב...

'אדמת קוקוס' או יותר נכון, סיבי קוקוס טחונים, זה כמו 'כבול' או פרלייט או חצץ או שבבי פלסטיק או כדוריות קל קר, או קרעי ספוג או..צמר גפן..!!! שום צמח לא יכול לגדול בחומרים הללו ללא הזנה בדשנים.

והזנה בדשנים זה לא אורגני ! לא בריא ולא יעיל ו...לא מתאים לפורום הזה !! :shake:

מי שחושב על שימוש בחומרים הללו, אולי כדאי שיביט קודם על השם של הפורום - 'גינון אורגני' :nod:

פעם הייתי כועס, היום אני 'רק' מ-ב-ה-י-ר

:angel: :inlove: :twisted:

אז, נא להפסיק לכתוב על חומרים אלו, כאן בפורום.

רוצים להשתמש בהם ?! אין בעייה, בבית שלכם, בגינה שלכם, הכל מותר.

אבל כאן, בגינה הציבורית והוירטואלית של הפורום, אין מקום לחומרים הללו. זה רק יכול להטעות ולבלבל גננים חדשים

אז.. נא להפסיק לכתוב על כך, לאלתר !

תודה עלך ההקשבה :bow:

:whew:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי עמיחי_ » 06 ספטמבר 2011,14:04

ראובן ידידי. תנשום. הכל בסדר. :wasntme:

הקוקוס אורגני. לא הוספתי לו שום דבר כימי או אחר. טבעי לגמרי מריבונו של עולם. בורא פרי הקוקוס. זה בורות שלי שלא ידעתי שזה סתם אדמת בור ולא עשירה (חשבתי לתומי שהקוקוס מוסיף מזון, ולא ההיפך..). זה לא בכוונה להכעיס. טעויות של מתחילים. תודה על השיעור.

ולגבי הניסויים, אני כמו ילד קטן שרוצה לנסות לבד. זה לא חלילה שפקפקתי בתוצאות הניסוי שלך.

ואגב ניסויים, דוח מצ"ב

יום שני, אין תזוזה. שמעתי בעצתך והגבהתי את המכסה ב1 ס"מ עם מקלות בפינות כדי שיתאוורר קצת. אבל בלילה ראיתי שאין עיבוי וגם היה קר אז סגרתי מחדש.
d1.jpg

הבוקר, שוב פתחתי אבל מעט יותר רק הזזתי קצת את המכסה.
d3.jpg

d2.jpg

בתוך הקופסא קרה משהו מוזר, האדמה (התערובת מהשקית) שקעה בצורה לא פרופורציונלית (לא בקו ישר) אלא נוצרו בורות וגבעות. בכל מקרה עוד מוקדם לצפות לנביטה.
על השקית היה כתוב שלוקח לזה מינימום שבועיים.

אגב, ראובן האם יצא לך לעשות הנבטה באדמת הרים כבדה וכהה (בשילוב עם קומפוסט) או רק באדמת חמרה אדומה? האם גם במקרה זה תמליץ להעדיף את האדמה המקומית על התערובות הקלות למיניהן?

--
אגב, אם אנחנו כבר מצלמים את היחורים הגוססים משמאל כל יומיים, האם למישהו יש תובנה מעניינת למה הם מתים? להקל עליכם אתן תשובות אמריקאיות
א) מי עושה יחורים בחום הזה אדיוט?! ב) חסר להם מים, 10 דקות פעמיים ביום גם אתה היית מתייבש! ג) אין לי מושג.. אולי הצ'יטלפה לא מתאימה ליחורים
עמיחי_
גנן באימונים

עמיחי דארלינג
אם הייתי צריך 'לנשום עמוק', הרבה לפני זה הייתי מוחק כמה וכמה שירשורים מאוד לא אורגניים , באישורך, כמובן (מה שנקרא.. 'לחץ מתון' :D )
בטוח שיש כמה חברים שמתפלאים שעדיין לא עשיתי זאת, אם לגבי ההנבטות האינרטיות שלך :P ואם לגבי 'שיחה חופשית' על.. ראונד אפ !
אתה כנראה לא מפנים את העובדה שתפשת אותי במצב רוח טוב. כי.. לא מדברים על דברים כאלו בפורום הזה.. קפיש ?! :sun:

סיבי קוקוס זה לא אורגני ולא כלום, כמו שכתבתי לשניכם למעלה! צמר גפן, כבר יותר ""אורגני" ממנו :emo: כל החומרים האינרטיים משמשים כ'ספוג', כדי להכיל מים ו..שום דבר לא יצמח שם לאחר הנביטה, כי.. אין חומרי מזון ! אין מינרלים.. גורנישט ! נאדה ! ليس !
(עדיין רגוע..)

את המכסה של ה'מנבטה' / ארגז פלסטיק שלך תרים רק בחלק האחורי ומלפנים.. לא. ותשאיר את זה ככה קבוע

תערובת האדמה שקעה ? :D אם אתה 'מנסה'.. אז למה אתה שואל ? :inlove: גם כשמכינים תערובת אדמה לבד או שמכינים ערוגה לזריעה שתילה, מקלטרים ומצניעים קומפוסט, משקים ונותנים לאדמה לשקוע, להתעורר מהבחינה האורגנית. אלו דברים שכתבתי מניסיון.. אבל.. הכי טוב.. להתנסות.. 8)
אפרופו.. המגש כסף ההוא.. זה לתוספת אור? רפלקטור ?

כן, ב 16 שנים האחרונות, 'גנבתי' אדמה מכל מקום אפשרי כמעט, מהנגב ועד לחרמון, כדי להרגיש, 'לטעום', לחוות, ללמוד ולהתנסות. עם הניסיון, מרגישים את הטיב והאיכות של האדמה, ע"י מישוש.. מרגישים המון ! ואחר כך, מכניסים לקופסה שקופה, דוחסים חזר ומשקים במים. מזה לומגים המון על האדמה - ממהירות החילחול לחיוב או לשלילה.
אז גם ניסית כל מיני סוגים של אדמת הרים שהיא בד"כ אדמה מאוד סידנית שנצבע באדום ע"י תחמוצות ברזל, כמו 'חמרה' ו'נזאז'. על פי מידת החילחול נקבעת רמת החרסיתיות שלה ולפי זה אני מחליט כמה 'חומר טכני' (קומפוסט) להוסיף לה ובאיזו רמת סינון יהיה הקומפוסט, שמשמש בעיקר כ'חומר טכני' לאדמה.

"האם למישהו יש תובנות למה הייחורים מתים?!" :*

כן, אני 'מישהו' כזה ! שכתב אולי 100 פוסטים על איך מבצעים ייחורים ומלמד ומרצה על כך..
אז.. אולי.. תרצה ללמוד מהניסיון המצטבר ?! כי אני מייחר כל מה שבא לי, כל הזמן, קלי קלות.. :rofl:

(אתה רואה?! אני בכלל לא עצבני :headbang: )

אתן לך "רמז" - אסור שייחורים יהיו במצב כזה ! אין להם שורשים! והם צריכים להיות לחים ממים.. תחשוב על זה או שתעיין בפורום..

בכיף.. ח ח ח ח :clap:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי עמיחי_ » 06 ספטמבר 2011,14:04

בתור מישהו לא עצבני הייתי שולח אותך לאבארבנל :P אבל אני מעריך את סבלנותך אף לבורים ועמי ארצות כמוני.

אני דווקא רוצה להתייחס לשרשור הראונדאפ שהזכרת. אני שאלתי איך להפטר מהדשא. אמרתי שאני נמנע מזה ולא מצאתי פתרון וציפיתי לאיזה רעיון מקורי ואורגני. אתה הצעת ללטף אותו בראונדאפ, כך שזה לא יפה להאשים סתם :x

שנית לגבי היחורים, צודק. מודה ועוזב ירוחם :angel: במקום לחפש בשרשור המרכז החשוב (שמשום מה זכרתי בטעות שאין שם על יחורים) עשיתי חיפוש כללי בפורום על המילה יחורים והלכתי לאיבוד מרוב פוסטים שלא עזרו.

שלישית, לגבי האדמה, לא שאלתי, רק שיתפתי שזה מה שקרה. למען יראו ויראו. כל הפושעים כמוני שמנסים להשתמש בתערובת גן בשקית ולא באדמת גינה מקומית. לכאורה התערובת הזו אמורה להיות קלה יותר, עשירה יותר, ויציבה יותר מהאדמה הכבדה והחרסיתית שלי. לכן בחרתי לנסות איתה. זה לא תערובת שעשיתי לבד אלא כזו בשקית של דשנית. היא זו ששקעה.

התבנית משמשת לחייזרים לתקשור במורס :hai:. למען האמת, תבנית המתכת בתמונה שבתוך ארגז הפלסטיק היא חוצץ בין התערובת גן (משקית) לבין הקוקוס האינרטי והלא מועיל... כאמור יש שם 2 סוגי מילוי.

תודה בכל אופן. גם מטעויות לומדים. או בעיקר מטעויות.

אגב ההנבטה אינה הנבטה אינרטית, חוץ מסיבי הקוקוס האהובים עליך, יש גם תערובת גן וגם אדמה מקומית עם קומפוסט. אבל אם זה נראה לך מיותר לפורום, תמחוק.
נערך לאחרונה על ידי עמיחי_ בתאריך 06 ספטמבר 2011,14:04, נערך פעם אחת בסך הכל.
עמיחי_
גנן באימונים

תבדוק שוב - לא אמרתי 'ללטף' - זה מישהו אחר !
אמרתי שאפשר בטיפול נקודתי, עם חומר מרוכז ולא מדולל, לחתוך גבעול ולגעת בגדם ! נגיעה אחת !

לגבי האדמה - לא משנה איזו אדמה - כל אדמה 'שוקעת' לאחר שמרטיבים אותה, ובמיוחד 'אדמה' שלא ברור מה היא מכילה בכלל !

לגבי התבנית - חייזרים לא מתקשרים במורס - הם לא פרימיטיבים כמונו - בדוק !

להנבטה - מספיק מים. השאלה היא.., מה אח"כ השורשים בולעים ! מה יש בתוך ה'תערובת גן' - אולי זה לא בריא לך ?!

רות.. סוף :whew:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ניצנים נראו נראו בארץ

הודעהעל ידי עמיחי_ » 08 ספטמבר 2011,14:04

איזה כיף לראות ניצנים ראשונים. (מקווה שזה מה ששתלתי ולא עשב בע"ה :angel: )
אתמול בבוקר הם הנצו (יום רביעי לניסוי).

מתנצל על איכות התמונות, קצת קשה לצלם בזויות של פינת המנבטה שלי, וגם היה חשוך קצת בבוקר שצילמתי, וגם הייתי עצלן להביא חצובה.

קודם כל התבניות על החצץ.
g1a.jpg

בקרטון הביצים, בחצי הימני (תערובת גן) מתחילים לראות ניצנים. בשמאלי (כן, האינרטי.. למדתי מילה חדשה :oops: אין כלום.)
בגלילי הטואלט (חצי תערובת גן / חצי קוקוס) אין כלום.

בגזרת הקופסא, בקושי יש תזוזה.
רק בחצי של האדמת גן, יש איזה ניצנון קטן
g3a.jpg

בחצי הקוקוסי גם נבטו שניים קטנים למטה.
g0.jpg

באופן מפתיע (בעיקר מפתיע שאין עקביות בין החומר למיכל לזרע שנובט, בכל אחד זה משהו אחד)
במנבטה הקטנה על החצץ, נבט רק אחד בקוקוס.
g5a.jpg

ובמנבטה על התבנית ללא החצץ
נבט אחד בתערובת גן, ואחד באדמה המקומית+קומפוסט.
g6a.jpg

ממש מוזר.
עמיחי_
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 08 ספטמבר 2011,14:04

ההתנסות שלך - לא רק בסוגי מצע שונים, אלא גם במיקום הכי אופטימאלי / קלאסי לכל המנבטות

בחור, הם צריכים לקבל "שמש מלאה" של חורף ורצוי שיהיו (בטח אמרתי את זה 'מיליון פעם') על מדפים שאותם ניתן לכסות ביריעת ניילון כלשהי, עקב מישרעת הטמפרטורות הרחבה (עוד מילה חדשה לאוסף :P - "מישרעת, עפיצות.. או בעברית.. 'טולרנס'.. :lol: .."

לגבי הנבטים הצעירים, אם תקראה שהם עולים במהירות למעלה, דקיקים ולבנוניים - זה סימן לכך שהם צריכים מירום עם יותר אור שמש - אולי שמש של בוקר או שמש של אחר הצהריים. הגידול צ"ל די סימטרי מבחינת עובי הגבעול, יחסית לגובהו. אם חסר להם אור, הם משקיעים את רוב האנרגיה כדי להגיע 'למעלה' - אולי יש שם אור.. והם הופכים לדקיקים ושבירים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

לא הבנתי את עניין המדפים.

ראיתי שהמלצת על קופסת קלקר המתכסה (שכרגע בהעדר קלקר שמתי קופסת פלסטיק עם כיסוי - שאמור להיות די דומה)

מאידך ראיתי שהמלצת בפוסט אחר על מגט הנבטה עם ריבועים קטנים (כוורות) ששמים אותו על טוף/חצץ בארגז גדול יותר מכוסה

אבל לא הבנתי את עניין המדפים?

לעניין התאורה, ראיתי שכתבת (וגם במקומות אחרים) שכתוב שמספיק להם אור לא ישיר אבל לא שמש ישירה כי הם יצלו. האם יתכן שזה משתנה מזן לזן של זרעים? השמש עכשיו היא מאוד חמה (ולא חורפית כ"כ...)

תודה
עמיחי_
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 08 ספטמבר 2011,14:04

אסביר שוב
גם אני עושה כל מיני ניסויים בכל מיני ואריאציות של מיכלים.. - מה שמצליח יפה וברוטינה, אני מיידע את הפורום
אז הכוונה היא לא על הרצפה, תארגן לך איזה "ארון מדפים' פתוח מ 2 הצדדים ומצא לו פינה טובה
את כל הואריאציות של המגשים והקופסאות, תעמיד על המדפים.
הייתרון הוא שבחורף תוכל לכסות את כולם בניילון ולהפוך את המדפים ל'חממה' אחת גדולה.

זה הכל

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הבנתי. האם פורמט כזה של מגשים בארון סגור בניילון (מעין חממה) מייתרים את הכיסוי בניילון של הארגז עצמו (באופציה של ארגז הקלקר) שאמורים לשמור על הלחות או שזה לא קשור?
עמיחי_
גנן באימונים

הבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־225 אורחים