זן, אבנים... וגינת קדומים המתפתחת

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: זן ואומנות סיתות אבנים

הודעהעל ידי ארז » 04 דצמבר 2011,14:04

אם מדובר בסלע גירני ניתן לרסק אותו לחלקים קטנים בלי יותר מידי מאמץ (בדיוק כמו שעשה חניבעל במהלך הטיפוס שלו באלפים)
עושים מדורה על הסלע ומחממים אותו לכמה שעות לאחר מכן שופכים על הסלע חומץ הסלע יתפורר די בקלות לחלקים קטנים (זהירות החומץ משפריץ)
אין שכל אין דאגות
רק הגוף צועק והחברה סובלת
ארז
גנן מתקדם

הודעהעל ידי אלעד5 » 04 דצמבר 2011,14:04

תמיר עכשיו נשאר לך לחשב רק לאיזה עומק משפיע X שעות חימום ו-Y ליטרים של חומץ כדי להגיע עומק הרצוי
אבל עדיין תהיה לך בעיה של שורשים שמתישהו יגיעו לכלוב הגיר שמקיף אותם...
"מי שזורע רוח קוצר סערה..."
אלעד5
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי תמיר אילן » 04 דצמבר 2011,14:04

השאלה באמת מטרידה את מנוחתי. אני יכול לנסות את הרעיון של חימום עם מדורה ואז חומץ, ולשלב את זה עם קידוחים מקדימים עם מקדח שמן סופר דופר שהשאיל לי שלומי.
או שאמצא מישהו שמשכיר קוברה במחיר סביר ואגיע לבור של מטר וחצי בסלע. האם שורשי העץ יצליחו להמיס לעצמם מסלולים בגיר (מדובר בסלע גיר רך יחסית; לא סלע גרניט) ויאפשרו לצמח להתפתח? ואם כן, האם זה יקרה בקדנציה שלי על פני אדמות או שרק הילדים/נכדים/נינים יהנו מהפירות? והכי חשוב: אם יש למישהו נסיון כמה עומק צריך כדי לאפשר תנועה חיובית של צמיחה - גם אם בקצב מואט?
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 04 דצמבר 2011,14:04

תמיר1 כתב:השאלה באמת מטרידה את מנוחתי. אני יכול לנסות את הרעיון של חימום עם מדורה ואז חומץ, ולשלב את זה עם קידוחים מקדימים עם מקדח שמן סופר דופר שהשאיל לי שלומי.
או שאמצא מישהו שמשכיר קוברה במחיר סביר ואגיע לבור של מטר וחצי בסלע. האם שורשי העץ יצליחו להמיס לעצמם מסלולים בגיר (מדובר בסלע גיר רך יחסית; לא סלע גרניט) ויאפשרו לצמח להתפתח? ואם כן, האם זה יקרה בקדנציה שלי על פני אדמות או שרק הילדים/נכדים/נינים יהנו מהפירות? והכי חשוב: אם יש למישהו נסיון כמה עומק צריך כדי לאפשר תנועה חיובית של צמיחה - גם אם בקצב מואט?

ראית מה כתבתי בעמוד הקודם ? (לבדוק עם הקבלן..)

כי אם מדובר ביצירת "אמבטיה" אז.. זה כמו לגדל בעציץ ללא ניקוז.. ודי לחכימא..
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 04 דצמבר 2011,14:04

ראובן אורן כתב:ראית מה כתבתי בעמוד הקודם ? (לבדוק עם הקבלן..)

קראתי מה שכתבת. אשאל את הקבלן, אולי את המהנדס. איכשהו תחושתי שמשם לא תבוא ישועתי...
ימים קודרים... :cry:
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ינאי » 05 דצמבר 2011,14:04

תמיר, יכול להיות שהרעידת אדמה שהורגשה אתמול קשורה לחפירות אצלך ???
ינאי
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 05 דצמבר 2011,14:04

תמיר1 כתב:
ראובן אורן כתב:ראית מה כתבתי בעמוד הקודם ? (לבדוק עם הקבלן..)

קראתי מה שכתבת. אשאל את הקבלן, אולי את המהנדס. איכשהו תחושתי שמשם לא תבוא ישועתי...
ימים קודרים... :cry:

מלוא תמיכתי מרחוק.. :sun:
לא להתייאש !
בימים אלו אני מסיים עם 'פרוייקט השורשים', לאחר שהפכתי ומוללתי כל סמ"ר של האדמה המדוברת ואמש כבר התחלתי ב'סידור האדמה' - ממש 'סידור' - בשכבות! אדמה, קומפוסט, אדמה, קומפוסט.. כדי להחיותה ולהשיבה לאורגניותה, תוך הוצאת כמה וכמה שורשים מנותקים שסרבו למות.

אז.. לא להתייאש !
להתחיל כל יום מחדש. כל שעה.. מחדש.. :inlove:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 05 דצמבר 2011,14:04

ביטוי יפה באנגלית:
Today is the first day of the rest of my life!
או בעברית: היום זה היום הראשון של שארית חיי
:party: :party: :party: :party: :party:
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

דיברתי עם המהנדס שלי.
הוא אמר שלא שומרים את הנתונים האלה לגבי קידוחי המיקרופייל אלא כשמדובר בפרויקטים גדולים.
בבניה פרטית דואגים שהמיקרופיילר יגיע לשכבת סלע ושהשכבה תהיה בעובי של לפחות 5 מטרים.
מזכרון, הוא אמר שלדעתו הסלע משתפע גם מאחור לפנים (כפי שראיתי בעצמי וציינתי בשירשור) וגם משמאל לימין (כשמסתכלים מהכביש אל המצוק מאחור).
זה קצת מעודד כי הבור המתסכל שחפרתי כ-50 ס"מ בסלע הוא מאחור מימין... אז אולי מאחור משמאל יהיה טוב יותר.
הוא, אגב, שגר גם באזור השומרון, אמר שנסיונו הפרטי הראה שעץ ששתל בחציבה של חצי מטר על חצי (על חצי) בסלע דומה איפשר לעץ (אלון) לגדול יפה.

חוץ מזה השגתי טלפונים של מפעילי בובקאטים/מחפרונים למקומות צרים; אדווח בהמשך.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

ינאי כתב:תמיר, יכול להיות שהרעידת אדמה שהורגשה אתמול קשורה לחפירות אצלך ???

מכחיש כל קשר לרעידת אדמה. יש לי אליבי...
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 05 דצמבר 2011,14:04

מצדיק !
תמיר מרעיד רק את חצי הכדור הדרומי - אוסטרליה, ניו זילנד וכו'.. :!:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי עמיחי_ » 05 דצמבר 2011,14:04

תמיר, קח בחשבון שהרבה עצים שגדלים באזור ההר הישראלי באופן טבעי רגילים לנסיבות האלה של סלע קיומנו והשורשים מוצאים דרכם גם כך.

תראה את הזית שגודל בסביבתנו כאילו אין מחר, לא משנה כמה עומק הסלע מתחתם או כליל החורש למשל.

ההדרים לעומתם צריכים תנאים קצת יותר נוחים, אבל אצלי למרות שיש סלע למטה הם מסתדרים בינתיים.
עמיחי_
גנן באימונים

הודעהעל ידי תמיר אילן » 06 דצמבר 2011,14:04

עמיחי_ כתב:תמיר, קח בחשבון שהרבה עצים שגדלים באזור ההר הישראלי באופן טבעי רגילים לנסיבות האלה של סלע קיומנו והשורשים מוצאים דרכם גם כך.
תראה את הזית שגודל בסביבתנו כאילו אין מחר, לא משנה כמה עומק הסלע מתחתם או כליל החורש למשל.
ההדרים לעומתם צריכים תנאים קצת יותר נוחים, אבל אצלי למרות שיש סלע למטה הם מסתדרים בינתיים.

הנחתי שעצים מקומיים יסתדרו טוב יותר עם סלעי הגיר מאשר הלא מקומיים. אבל אפילו הנחה זאת התבססה על סלע גיר לא רציף (עם עורקי אדמה)
ברשימה שלי (לא סופית), בנוסף לזית, תאנה, רימונים, וגפנים ('החברה המקומיים') יש 6-7 הדרים, תפוח, אגס, שזיף, אפרסק, שסק, אבוקדו, מנגו, אפרסמון, ואנונה.
לגבי רובם אני חושש שלא יסתדרו לבד עם סלע 40 ס"מ מתחתם...ולא ברור אם יסתדרו עם "עציץ" חצוב מטר בסלע :rock:

בחיפושי פתרון הציע לי מישהו קידוח בבטון עם ציוד לקטרים גדולים. לדוגמה: קידוח בקוטר של 10 צול (כ-25 ס"מ) לעומק 20 ס"מ יעלה 280 ש"ח. אז מטר עומק יעלה 1400ש"ח ו-10 בורות יעלו סכום פעוט של כ-14000 ש"ח :roll: . לפי חישוב של 9 שקלים לקילו פירות בממוצע זה שווה לטון וחצי של פירות. אם אוכלים 10 קג פירות בשבוע אז תוך 3 שנים נחזיר את ההשקעה. כשמסתכלים על זה כך זה לא נורא :wink: , אבל האמת היא זה לא חישוב כלכלי נכון כי לא לקחנו בחשבון את עלות העצים והטיפול בהם (חוץ מזה שטוענים שגידול פרטי של עצים לא משתלם כלכלית - גם באדמה טובה...)

בסופו של דבר נקודת המוצא שלי שאני לא רוצה גינה בלי עצי פרי. נקודה. אני גם לא יכול להוציא עשרות אלפים על קידוחים. אז אצטרך לקחת סיכון, ואשתדל להקטין אותו כדי לא לבזבז שנות טיפול ולקבל פירות בונזאי (תפוחים בגודל של זיתים...)
אז אנסה טכניקה משולבת כדלקמן:
א. פינוי החמרה ופסולת הבנין ושכבת הסלע שמתפרקת בקלות:
ב. קידוח עם פטישון, או עם מכשיר חזק יותר, ארבעה? שישה? שמונה? קדחים בקוטר של כ-20 מ"מ ולעומק של 20-30 ס"מ ולאורך היקף מעגל שקוטרו כ-50 ס"מ (תיקנתי תודות להערה של אלעד: קוטר ולא היקף)
ג. שאיבת כל אבק הקידוח עם שואב אבק כדי לקבל קדחים נקיים
ד. מילוי הקדחים בבנזין והצתה. המתנה שהאש תפסק.
ה. שפיכת חומצה בריכוז גבוה (100% או 50%) לתוך הקדח החם. המתנה שהחומץ יגמר (אחרי שיעכל כמות מתאימה של סלע)
ו. שימוש בקונגו/פטיש חציבה חזק כדי לפרק את הסלע המוחלש.
ז. פינוי השברים
ח. בדוק עומק הבור; אם אין מטר אז חזור על צעדים ב' עד ח'; אם יש מטר אז סעודת הודיה.
אפשר גם להוסיף בסוף עוד הרבה קדחים כלפי מטה ולצדדים לתת מסלול הזנקה לשורשים...

מה דעתכם?
ראובן: אם הבנתי אותך נכון רמזת (לחכימא) ששורשי העץ ירקבו כי אין מוצא למים. האם סלע גיר באמת אטום? בנוסף, איך עצים הנטועים על שפת נחל או אגם שורדים (הרי השורשים שלהם כל הזמן באדמה רטובה). לחופי הבניאס למשל יש עצי תאנה והרבה אחרים שנראה לי ששורשיהם במים כל השנה...
נערך לאחרונה על ידי תמיר אילן בתאריך 06 דצמבר 2011,14:04, נערך פעם אחת בסך הכל.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי אלעד5 » 06 דצמבר 2011,14:04

לדעתי בנוסף לשלבים שתיארת אתה צריך גם לעשות חושבים על אילו עצים לוותר ע"פ עמידות למצב הנתון/צפי יבול/ אהבת הפרי/ אחר...
ככה תוכל להשקיע יותר בכל בור ואולי לתת לעצים סיכוי יותר טוב וגם ככה אולי תסיים עוד השנה הזאת את הפרויקט ותתפנה לשבת ולחכות לפירות עמלך(תרתי משמע).
היקף מעגל של 50 ס"מ ??? זה לא קטן הרדיוס יוצא משהו כמו...(1 ועוד לזכור בראש 3 ... לחלק ל פאי .. ) 7.9577471545947667884441881686257 ס"מ פחות או יותר... איך תרחיב מעבר ?
נראה לי שצריך להוסיף עוד שלב לאיטרציות שלך...
לאחר הבור הראשון תדע יותר טוב לאיזה עומק לצפות וכך תדע כמה עבודה / זמן זה ייקח לך...
נראה לי תארגן מישהו מהישוב עם ידע בנפיצים ותפנה אזור לכמה שעות יהיה יותר טוב. באמת.
"מי שזורע רוח קוצר סערה..."
אלעד5
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי תמיר אילן » 06 דצמבר 2011,14:04

אלעד5 כתב:לדעתי בנוסף לשלבים שתיארת אתה צריך גם לעשות חושבים על אילו עצים לוותר ע"פ עמידות למצב הנתון/צפי יבול/ אהבת הפרי/ אחר...
ככה תוכל להשקיע יותר בכל בור ואולי לתת לעצים סיכוי יותר טוב וגם ככה אולי תסיים עוד השנה הזאת את הפרויקט ותתפנה לשבת ולחכות לפירות עמלך(תרתי משמע).
היקף מעגל של 50 ס"מ ??? זה לא קטן הרדיוס יוצא משהו כמו...(1 ועוד לזכור בראש 3 ... לחלק ל פאי .. ) 7.9577471545947667884441881686257 ס"מ פחות או יותר... איך תרחיב מעבר ?
נראה לי שצריך להוסיף עוד שלב לאיטרציות שלך...
לאחר הבור הראשון תדע יותר טוב לאיזה עומק לצפות וכך תדע כמה עבודה / זמן זה ייקח לך...
נראה לי תארגן מישהו מהישוב עם ידע בנפיצים ותפנה אזור לכמה שעות יהיה יותר טוב. באמת.

תיקנתי ל-קוטר 50 ס"מ.
כל הפירות שכתבתי אני ו/או אשתי אוהבים. אשר לעמידות/צפי יבול - אני פתוחמבקש לשמוע עצות
זה חוקי להשתמש בנפיצים? מצאתי 2 מקומות שמשכירים קונגו בסגנון תעלת בלאומילך (2 ידיות) עם עוצמת הלימה פי 5 ממה ששלומי השאיל לי...
הערב אקבל מיוסי כלי עם עוצמת הלימה פי 2 מזה של שלומי ואחרי נסיון השבוע אשקול לשכור את הענק (לא זול החבר הזה... אבל אם התפוקה היא פי 2-3 אז זה מוצדק כי הזמן עוד יותר יקר...
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי אורנה » 06 דצמבר 2011,14:04

דניאל מציע גינה מגבההת בחממות ומיכלים ואת השאר באדמה
כמו בגינון גגות\פנטהאוז
נערך לאחרונה על ידי אורנה בתאריך 06 דצמבר 2011,14:04, נערך 3 פעמים בסך הכל.
"כי האדם עץ השדה"(דברים כ'19)

כוורת דבורים בחצר הבית - viewtopic.php?f=9&t=6472
סמל אישי של המשתמש
אורנה
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 06 דצמבר 2011,14:04

תמיר1 כתב:ראובן: אם הבנתי אותך נכון רמזת (לחכימא) ששורשי העץ ירקבו כי אין מוצא למים. האם סלע גיר באמת אטום? בנוסף, איך עצים הנטועים על שפת נחל או אגם שורדים (הרי השורשים שלהם כל הזמן באדמה רטובה). לחופי הבניאס למשל יש עצי תאנה והרבה אחרים שנראה לי ששורשיהם במים כל השנה...

סלע גיר, אם אין בו בקעים וסדקים, יישאר בגדר 'עציץ' ללא ניקוז. אפשר להשיג עציצי ענק ואגרטלים חרוטים (כן, במחרטה גדולה..) מאבן גיר אטומה !

'שיש חברוני' או 'ירכא', תוצרת הארץ, הוא.. 'אבן גיר' ! וכן השיש האיטלקי (ממחצבות 'קררה') מהם לאונרדו ומיכאלאנג'לו, חצבו את 'משה', 'דויד' ושאר היצירות הקלאסיות - כולם.. 'אבן גיר' - בלתי חדירה ובלתי מחלחלת.

יש עצים שלא פוחדים ממים, כמו שיש גאופיטים שאפשר להשאיר באדמה גם אחרי החורף והבצל / פקעת שלהם, לא נירקבים בהשקיית הגינה שלנו - מ'קלה' ועד לקלאסי - 'נרקיס' (..הנרקיס מלך הביצה.. :music: ) כך גם עם ערבה או תאנה ועוד..
תאנה לא צומחת בתוך מים בלבד, בהרבה נחלים בארץ, מרמת הגולן ועד לערבה, אפשר למצוא תאנים הגדלות לאורך סלעים כשהן צמודות לדופן ונאחזות בחגווי הסלע וחריציו ובקעיו, אבל לא בתוך 'חור אטום'

מחזק את ידיך..
כל חפירה וחציבה דאיכא ברשותי, דלא חמיתייה... בטלה ומבוטלה כעפרא דארעא..

עצוב ...

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי שלומי קאפח » 06 דצמבר 2011,14:04

תמיר1 כתב:תיקנתי ל-קוטר 50 ס"מ.
כל הפירות שכתבתי אני ו/או אשתי אוהבים. אשר לעמידות/צפי יבול - אני פתוחמבקש לשמוע עצות
זה חוקי להשתמש בנפיצים? מצאתי 2 מקומות שמשכירים קונגו בסגנון תעלת בלאומילך (2 ידיות) עם עוצמת הלימה פי 5 ממה ששלומי השאיל לי...
הערב אקבל מיוסי כלי עם עוצמת הלימה פי 2 מזה של שלומי ואחרי נסיון השבוע אשקול לשכור את הענק (לא זול החבר הזה... אבל אם התפוקה היא פי 2-3 אז זה מוצדק כי הזמן עוד יותר יקר...

תמיר הנה מספר טלפון נוסף של השכרת ציוד באיזור התעשייה בכפר סבא ליד תחנת הדלק (אחרי מגרש הכדורגל)
097653883
תבדוק אם יש להם פטיש חציבה עם 2 ידיות תברר את המחיר ואז הבחור מהקאנטרי ינסה להוריד את המחיר.

תמיר אני זורק רעיון תגיד אם מתאים לך.
למה לא להגביה את האדמה ב 40-50 סמ ואז לשתול את העץ בהגבהה הזו.
קוטר ההגבהה מטר אחד.
ניתן לתחום את ההגבהה עם האבנים המסותתות שיש לך בשפע.
יותר קל להוסיף אדמה מאשר להוציא סלע בחציבה.
שלומי
שלומי קאפח
המלאך הנודד
המלאך הנודד

הודעהעל ידי אסף א » 06 דצמבר 2011,14:04

נראה לי שהפטיש חציבה שלך פשוט לא מספיק חזק.
כסעבדתי בסאבקו,ראיתי הדגמה של כלי לחציבה בבטון.
בערך כמו לחפור ביםם עם כף ודלי...
תחפש קבלנים שיעשו לך את זה לא יקח להם יותר מיום עבודה.
אסף א
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 06 דצמבר 2011,14:04

אהלן תמיר

מודה שלא קראתי את כל הנכתב כאן,אבל תחשוב גם בכוון הזה:

באזור המערבי,ליד המידרון בין הבית לכביש,לדעתי לא תהיה בעית מים ושם לדעתי העצים ישרישו גם אם תעשה להם בור קטן.
חוזר על ההצעה שלי כשהיינו אצלך.למלא אדמה חצי מטר בין החומה למדרון המזרחי ולשתול שם חלק מהעצים.גם שם לדעתי העצים ישרישו לתוך המילוי ובצורה אופקית לתוך המדרון.
במרכז,איפה שיש סלע במאוזן כפלטה,הייתי שותל עצים/שיחים שתבדוק לגביהם שאינם דורשים העמקת שורש.גפן,דובדבן........כאלה.

סתם הירהורים.
אבי אלימלך
גנן אורגני

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־86 אורחים