פינת המתכון השבועי

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

פינת המתכון השבועי

הודעהעל ידי ארסרט » 07 דצמבר 2011,14:04

היי
חשבתי על זה שמסתובבים פה מלא זנים של ירקות, פירות, עשבים וקטניות למיניהן ומלבד סחוג בפוסט של הפלפל חריף לא נתקלתי במשהו.
חוץ מזה שלאחרונה אני "סובל" מזמן פנוי מרובה אז החלטתי להעלות פה מתכון שבועי ואולי כמה מחשבות על אוכל ובישול.
מקווה שיתקבל בברכה

סחוג (נראה לי שהתימנים קוראים לזה זחוג)

סחוג.jpg

רכיבים
2 צרורות כוסברה טריה ללא ענפים עבים
15 פלפלים חריפים בינוניים אפשר בכל צבע אפשרי(ללא גבעולים)
כוס פלפל שאטה אדום מיובש(מושרה בכוס מים פושרים למשך לילה ללא גבעולים)
חצי כוס שמן זית כתית
5 שיני שום גדולות קלופות(עדיף מזן ישראלי)
כף זרעי כמון
כפית גרגירי כוסברה
5 תרמילי הל
5 זרעי חילבה
ציפורן אחת
מלח לפי הטעם(אני לא אוהב לשים הרבה בערך חצי כפית על הכמות הזאת כי אחרי זה אם מאחסנים לתקופה ארוכה הוא נהיה סמרטוטי מעט, תמיד אפשר להוסיף מלח כשאוכלים :))

הוראות הכנה
-מחממים במחבת על אש נמוכה את השמן והתבלינים על מנת "לפתוח אותם"
-טוחנים את כל הרכיבים במטחנת בשר מלבד המלח(אם אין אז אפשר לקצוץ בסכין גדולה וחדה או במעבד מזון(במקרה הזה הוא מאבד מזון כי הוא יפגע במרקם!)
אם מחליטים על מעבד מזון אמליץ על טחינה בפולסים של כל רכיב בנפרד.
את התבלינים להעביר במטחנה פעמיים על מנת שיטחנו או למי שיש במטחנת תבלינים
-מוסיפים מלח מערבבים טוב ומעבירים לצנצנת זכוכית מעוקרת

לחם נמוך לטבול בסחוג

רכיבים
חצי ק"ג קמח לבן מספר 2 של שטיבל (אני מעדיף להשתמש בקמח אקסטרא למי שיכול להשיג)
חצי ק"ג קמח מלא
35 גרם שמרים טריים
מעט מים פושרים להמסת השמרים
3 כפיות מלח ים
2 כפות סוכר חום
1/3 כוס שמן זית כתית
חצי כוס עשבים ארומטיים קרועים(אני מעדיף טימין וזעתר)
כף זרעי כמון
כף זרעי כוסברה
כחצי ליטר מים קרים

הוראות הכנה
- ממיסים את השמרים הטריים במעט מים פושרים (לא מעל 25 מעלות) והסוכר בתנועות ערבוב עדינות, מניחים בצד לרבע שעה או עד שרואים שהשמרים החלו
בפעולתן(ניתן לזהות בבועות שהולכות ומתרבות בחלק העליון של הכלי בו הנחנו אותם)
הסבר קצר על שמרים: שמרים הם פטריות חד-תאיות פקולטטיביות, כלומר פטריות שביכולתן לבצע נשימה אווירנית ואל-אווירנית. השמרים משמשים את האדם בעיקר
באפייה ובייצור משקאות חריפים. מה שאנחנו קונים אלו שמרים רדומים שבעזרת מעט מים פושרים וסוכר.
השמרים גורמים לבצק לתפוח בכך שבמהלך תהליכי ייצור האנרגיה שלהם מהסוכר הם פולטים פחמן דו-חמצני. הגז מנסה להיפלט לאוויר ויוצר כך מעין בועות בבצק -
וכך גורם לבצק לתפוח. הוספת ביצים, תפוחי אדמה או סוכר לבצק גורמת להאצת גדילת השמרים, בעוד הוספת מלח או שומנים כגון חמאה מאטים את גדילתם.
בעתיד אספק גם מתכון לבצקים על בסיס מחמצות טבעיות שהן סוג אחר של שמרים ואולי הסבר מפורט יותר על גידול של מחמצות שמתחבר פה טוב מאוד לנושאים.
- מחממים את עשבי התיבול והתבלינים במחבת על אש נמוכה עד שעולה ניחוח עדין מהם.
- בקערה מניחים את הקמח, מוסיפים אליו את השמרים ומתחילים ללוש, כשהתערובת אחידה יחסית מוסיפים את השמן, המלח והתבלינים וממשיכים ללוש ולהוסיף
בהדרגה את המים, לאחר שהוספנו את כל המים להמשיך בלישה עד שנוצר גוש בצק ולא נשאר קמח בקערה, מוצאים מהקערה ומתחילים ללוש על משטח עבודה
בתנועות קבועות שנעזרות במשקל הגוף במשך כעשר דקות על מנת לפתח גלוטן בבצק.
הסבר קטן על גלוטן: גלוטן הוא חלבון המצוי בעיקר בדגנים, כחיטה, שעורה, שיפון שיבולת שועל וכוסמין. יחודו של גלוטן הוא היותו בלתי מסיס במים - תכונה המקנה לו
את היכולת ליצור לחם.הגלוטן מאפשר "הדבקה" של מרכיבי הקמח והפיכתם לבצק. במהלך פעולת הלישה, הגלוטן מתפתח, נוצרים קשרי גופרית ונוצר מבנה תלת-ממדי
דחוס בו רשת סיבים דקים ואלסטיים. תכונות רשת הסיבים כגון צפיפותה, גמישותה והאלסטיות שלה תלויה בכמות הגלוטן בקמח, ביחס שבין רמת הגלוטנין לגליאדין,
בנוכחות אנזימים המסייעים או מפריעים לתהליך ובנוכחות מחמצנים. תכונות אלו, וכמות הגלוטן הכללית משתנה בהתאם לסוג וזן החיטה ואיכותה. תפקידה של רשת
הגלוטן התלת-ממדית בזמן התפיחה, היא "לכלוא" ו"להחזיק" את הגזים הנוצרים עקב פעילות האינזימים והשמרים, וכן את אדי המים המתהווים בתוך חללי הבצק עקב
הטמפרטורה הגבוהה בזמן האפיה.
- מעבירים חזרה לקערה עם מעט שמן זית, מכסים במגבת ומניחים במקום חמים למשך כשעה ורבע (תלוי מאוד בטמפרטורה בחדר)
- הופכים את הקערה על משטח עבודה מקומח מעט ומוציאים את האויר מהבצק, מחלקים ל-4 כדורים שווים ומניחים אותם על חציה של מגבת, בחצי השני מכסים את
הכדורים ומניחים לתפיחה נוספת כחצי שעה.
- מעצבים את כדורי הבצק לצורה רצויה ויוצרים בצורה חורים בעזרת מזלג, מורחים עליה מעט שמן זית ומפזרים מלח גס
- מכניסים לתנור שחומם מראש לחום גבוה כמה שיותר יותר טוב. לפחות 200 מעלות צלזיוס עדיף ישירות על אבן שמוט או על מגש שהיה בתנור, לכעשר דקות או עד
שהבצק מקבל גוון חום זהוב.
- מניחים כמה דקות להתקרר וטובלים בקצת סחוג והרבה שמן זית

בתיאבון
ארסרט
גנן באימונים

Re: פינת המתכון השבועי

הודעהעל ידי ראובן אורן » 08 דצמבר 2011,14:04

תודה ארז
נראה שאתה בעניינים! זה המקצוע שלך?!

אכניס קישור לשרשור זה, ל'שרשור הקיצורים והקישורים של הפורום - יש שם אוסף נכבד ומרשים של מתכונים.
את העדכון השבועי שלך, תכניס באותו שרשור, כל פעם

:y: :y:
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי עמרי שוסטר » 08 דצמבר 2011,14:04

נשמע ונראה טעים מאוד! תודה. :)
סמל אישי של המשתמש
עמרי שוסטר
גנן מתקדם

הודעהעל ידי ארסרט » 08 דצמבר 2011,14:04

כן זה המקצוע שלי, למרות שכרגע אני בסוג של הפסקה.
בכל יום אני קורא עוד קצת מהמאמרים ומשכיל קצת, זה פשוט לא נגמר ואני מניח שבגלל הנסיון שלי ליסודיות וקריאה כרונולוגית טרם הגעתי לקישורי המתכונים.
כשהגינה שלי תחל בהפקת מרכיבים לרוב :) אני מבטיח לקשר את המתכונים למצאי בגינתי, בינתיים אקשר למצב הרוח או לבקשות שיעלו
ארסרט
גנן באימונים

הנה אני חוזר למקצוע העתיק שלי.. עיתונאי ואני 'מראיין אותך' :)

כמה שאלות:

- עד כמה הקפדת בעבר להשתמש בירקות אורגניים אמיתיים !

- הצלחת לחוש בהבדל שביניהם לבין 'ירקות של סופר'? ואחדד.. חסות מתוקות ולא מרירות (הרגילות!), סלרי, פטרוזיליה, 'מתוקים ולא מרים'
(אשתי עשתה מהם, כמה פעמים..'פסטו' במקום בזיל !)

תגובות -
:P

נ.ב. פינת המתכונים בשרשור הצמוד ל'ראש התורן' של הפורום
החלה עקב המטעמים המיוחדים והמגוונים שהביאו חברי הפורום למפגשי הפורום
נמצא למטה, בשרשור ההוא
פינת המתכונים

שרשור מתכונים - בעקבות המפגש
שרשור מתכונים, בעקבות מפגש - 21/10/2011 - רמת הנדיב ז"י
החמצת זיתים בבית - כל הפטנטים
החמצת מלפפונים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

אגב ניסיתי להכנס דרך הקישור למטה אבל הוא לא עובד..או שזה לא קישור
בקשר לנושא ההקפדה והטעמים. אספר קצת על עצמי מהכיוון המקצועי והדברים שראיתי וחוויתי ואני מניח שהתשובות יהיו חבויות בין השורות

אני בתחום הבישול רוב חיי, בכל אופן לפני כעשר שנים חייתי בהודו.
חיים מה שקוראים פה אורגנים, שם זו היתה כמעט האופציה היחידהץ
גרתי בבית עץ מדהים בהרי ההימלאיה, פרדס תפוחי הימאצ'ל (למי שמכיר), שני בגיג'ות של דונם כל אחת(למי שמכיר), נביעה של מים ישר מהקרחון, מקלחת ישר בנהר והמון ירקות עונתיים בנחלה, הרבה תירס, עדשים ושעועית למיניה.
חוץ מזה שגם הפעלתי מסעדה בכפר סמוך בה למדתי רבות על נפלאות הבישול ההודי והצלחתי להביא גם נגיעות אישיות.
בשהותי שם, נזכרתי והעלמתי מתודעתי את שהדחקתי שנים רבות, את החיבור לאדמה.
אני במקור ממושב ובא ממשפחה של קיבוצניקים ומושבניקים שמחוברים לאדמה, אך משנות ילדותי גדלתי בעיר, אמנם בבית פרטי עם גינה גדולה ואיפה שהוא לאורך הדרך איבדתי את הקשר לאדמה, את ההבנה של עונות השנה ואת המחזוריות בטבע.
בכל אופן הבישול ההודיף מעבר למורכבות והטעמים הרבים שבו מכיל בתוכו המון המון תרבות של בריאות וחיבור לגוף.
השימוש המרובה בתבלינים, שכיום הוא נראה לנו טריביאלי בא למעשה משני מקומות, המקום הראשון הוא יעילותן של תבלינים מסויימים כחומר משמר(בעקבות חוסר באמצעי קירור וטמפרטורה סביבתית גבוהה) והן ביעילותן של תבלינים מסויימים כאני דלקתיים או "כאנטיביוטיקות" מסוגים שונים.
לצערי החיבור הזה לאדמה וההבנה הזאת נמצאת אצלי בזיגזג מתמשך ואני לא מצליח לשמור על עקביות לאורך זמן.
במהלך השנים האחרונות שהיתי תקופות ארוכות בחו"ל על בסיס מקצועי.
באותה מסגרת, עבדתי במסעדה בהולנד, באזור צפון הולנד בסמוך לים הצפוני.
למסעדה היו שני כוכבי מישלן - למי שמכיר את המדריך.
חוץ מזה שהשתמשנו בה בחומרי גלם מדהימים מכל העולם היו לרשותינו שני מחלקות בוטנאיות.
אחת, גינה אורגנית שהופעלה על ידי פגועי נפש ומוח ושניה חממת גידול, הגדולה והמתקדמת ביותר באירופה לצמחים צעירים (cress למיניהם).
בגינה האורגנית גידלו בעיקר ירקות, פירות וזנים שונים של פרחים אכילים שאיפשרו לנו לקבל מוצרים בשלבים שונים של ההפתחות של הצמח.
לדוגמא מלפפון ננסי, או מיני שורשים למיניהם בגדלים מבוקשים.
בחממה, נעשה חיפוש מתמיד כל הזמן אחר צמחים בעלי מאפייני טעם חזקים. לדוגמא פרח שוקולד או עלי אוייסטר. התוצאות היו מדהימות ובימים אלו ניתן למצוא דוגמאות אלו גם במסעדות בארץ.
בתקופה אחרת שהיתי בפרובאנס, שם האקלים לרוב דומה מאוד לארץ.
נתקלתי בהמון זנים שונים ומשונים של עגבניות וגזרים שטעמם עמוק ומתוק.
לאחרונה ניתן לראות דומים להם בשוק הנמל בת"א, אשמח מאוד אם למישהו יש זרעים של גזרים כאלו שישתף בינינו.
המפליא הוא שמלבד שני סוגים אלו של עגבניות וגזרים והרים של דובדבנים טעמם של שאר הירקות עלוב ביחס למצאי בארץ או בגינותינו.
אין מה להגיד שהשווקים צבעוניים וריחניים במיוחד אבל אני סבור שהתעשיה הגנטית והדשנית השאירה את חותמה.
יש סרט של לואי דה פינס אודות תרבות המסעדנות מהאוכל מסוף שנות השישים, המדהים בו הוא הרלוונטיות שלו היום יותר מתמיד, כמעט 50 שנה אחרי...

בקשר להבדלים בטעם אני חושב שרוב ההבדלים הם בעיקר בירקות שאוכלים טריים ופחות בירקות מבושלים.
קשה לי להגיד שבטעימה עיוורת של תבשיל ארוך של ירקות שורש אבחין בהבדל מהותי בין סיר עם ירקות אורגניים או ירקות מובחרים שנקנו בשוק.
בעשבי תיבול, חסות וכו' ההבדלים בטעם יכולים להיות גדולים מאוד לטעמי שוב בעיקר מאחר ואוכלים אותם במצבם הטבעי ולא לאחר בישול.
טרם טעמתי תבשיל עם מנגולד שגידלתי אבל מקווה שבעוד מספר שבועות אזכה לכך.

מבטיח שאצרף תמונות אודות ביקורי בחו"ל עם מעט תובנות והגיגים מפעם לפעם
ארסרט
גנן באימונים

יפה יפה..
לענייות דעתי ומתוך ניסיון של 'כמה' שנים בעניין( כ 17 שנים אורגניות.. בינתיים :), ומתוך חוש טעם מחודד (אני צמחוני /טבעווני, למעלה מ 50 שנה - מאז אני זוכר את עצמי) שהתפתח מתוך התזונה המיוחדת שלי (ירקות ירקות..), כשתכנס לזה, תרגיש בהבדל המשמעותי בטעמים ובאיכות ! כן באיכות! כשנכנסים לזה, מתחילים להתעורר אוטומטית עם הזריחה וחוש הטעם מתחדד. אפשר לקבוע 'איכות' של פרי או ירק, ע"י נגיעה בו, בקצה הלשון! יש לנו שם איזה 'סנסור' שמדווח לנו על ה'איכות', גם אם נוגעים בקליפה. איני יודע לזהות איזה רעל רוסס על העגבנייה, אבל קצה הלשוןם יודע שזה 'רעל'. הטעם המיוחד נשמר גם בבישוליןם, במיוחד בכל מיני ואריאציות של ירקות שורש, אפויים, צלויים, מטוגנים או מבושלים. יותר הרבה 'קרמל' בטיגון ובחריכה, כי הגידול יותר איכותי ונוצרים יותר סוכרים. וכך גם עם חצילים מתוקים מתוקים. כל זאת בתנאי שמכניסים למשוואה גם את הנושא של 'קטיף בזמן' שזו הפריבלגיה הכי גדולה אצל מי שמגדל ירקות ופירות בגינה שלו - לקטוף את העגבנייה כשהיא אדומה ורכה ולא ירוקה כמו בסופר. כי לעגבנייה ירוקה המאדימה על המדף בסופר או בבית, יש 'חיי מדף ארוכים', אבל.. אין ויטמינים ! ה'לוייקופן' לא משלים עיבוד ולא נהפך ל'ויטמין A' ועוד ועוד.
לא רק קיבוצניקים ומושבניקים לשעבר, שבויים בקונספציה הזו, אלא גם אגרונומים צעירים, לומדים איך להדריך חקלאים ל..'יותר תנובה, יותר משקך' ולא ל'יותר איכות' ועל כן הם מלמדים את החקלאים לקטוף עגבנייות ירוקות ולימונים ירוקים, בעוד שלימונים צהובים, בשלים ועסיסיים, נופלים לבד מהעץ, כי ככה זה טבעי.. ונכון.
כמו.. השקייה בלילה.. כי 'יש יותר לחץ בצינורות' :D והרבה בנים ונכדים, נשארו עם זה בראש. אבל, כאן לומדים שלא משקים בלילה או בערב, רק בבוקר מוקדם, כי הצמחים הולכים לישון בלילה ואם יש לחות בלילה, מגיעים גם המזיקים, לעצים, לירקות וגם למדשאה. :geek:

ברוך הבא למסגרת הזו :) יש לכאורה המון מה ללמוד כאן (כתבתי כאן הרבה במשך 7 השנים האחרונות.. :lol: ) אבל במקביל, תפתח את האינטואיציות הפשוטות והבסיסייות, או יותר נכון, תעיר אותן בחזרה ואז תרגיש ותבחין באיכות, ותדע איך לגדל נכון.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארז » 08 דצמבר 2011,14:04

ארז אחלה מתכונים העלית כמו כן קבל ח"ח על השם (ארז) ההורים שלך עשו בחירה מעולה בבחירת השם 8)
אין שכל אין דאגות
רק הגוף צועק והחברה סובלת
ארז
גנן מתקדם

הודעהעל ידי גלללל » 08 דצמבר 2011,14:04

:y: :y: :y:

עכשיו אכלת אותה, אנחנו נדרוש מתכון חדש בכל שבוע! חסר לך שלא! :D
גלללל
גנן חדש

מבטיח לפרסם מתכון שבועי עוד לפני הדרישה :)
וכבר הרבה זמן לא קראו לי "ארז בחור כארז"
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי אנונימית » 08 דצמבר 2011,14:04

שלום ארסט,

ידוע לי שההודים משתמשים הרבה בתבלין קארי,עד כמה זה בריא? ולאיזה תבשילים הוא מתאים?

המתכון של הסחוג מאוד טעים.
"וזכרת את השם אלוקיך כי הוא נותן לך כח לעשות חיל"
סמל אישי של המשתמש
אנונימית
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ארסרט » 09 דצמבר 2011,14:04

ניסית כבר?
בקשר לקארי אני אפרט ממש ממש בקצרה ובעתיד אפרט יותר..
קארי זה למעשה שלושה דברים:
1. עלים ירוקים של עץ הקארי
עץ הקארי - Murraya koenigii, הוא עץ קטן שנפוץ בעיקר בהודו באיזורים טרופים וסאב טרופים. http://en.wikipedia.org/wiki/Curry_Tree
2. תערובת תבלינים
תערובת התבלינים המכונה קארי מבוססת לרוב על המסאלה ההודי. סביר שימצא בתוכו כורכום ומיגוון רחב של תבלינים אחרים: זרעי כוסברה, זרעי כמון, זרעי שומר, זרעי חרדל שחור וצהוב, ג'ינג'ר מיובש, ציפורן, קנמון, פלפל שחור, חילבה, אגוז מוסקט, פלפל שחור ופלפל חריף מיובש
3. שם מערבי לשלל תבשילים מתובלים על בסיס ירקות בתוספת חלבונים שונים(דגים, בשר, עוף, פירות ים)
במקומות מערביים רבים מגישים תבשילים על בסיס תערובת התבלינים ההודית או על בסיס משחת תבלינים שלרוב זהה במרכיביה רק שונה במצב הצבירה שלה

לאחרונה פורסמה כתבה על צמח הכורכום והשפעותיו המועילות על הבריאות http://www.X.co.il/articles/0,7340,L-3671921,00.html
האמת היא שהידע הספציפי שלי על מאפיינים הבריאותיים של כל תבלין ותבלין לא רבים אבל אני ממשיך להשכיל בנושא ואשמח לשתף.
מידיעה ברורה, כורכום, קנמון, ציפורן וחילבה הם נוגדי חמצון, חומרים משמרים ומרחיקים חרקים מעצמם וממי שאוכל אותם.

אני ממליץ להתחיל בתבשילים בסיסיים שאת בטוחה בהם, בדרך ההכנה שלהם ובתוצאה הסופית שהם יותר בכיוון בישול "מזרחי" נגיד עם כמון או בסגנון הזה.
תנסי להמיר את הכמון או תערובת תבלינים אחרת באבקת קארי למיניה ולבחון את התוצאה - חלק מהאנשים לא אוהבים אוכל מתובל מאוד ולחלק אחר זה אף פעם לא מספיק.
שילוב ידוע, מעולה ומומלץ זה לשלב קארי עם חלב קוקוס. לטעמי כל מה שתזרקי לשם ותמזגי על אורז בסמתי הימצ'לי יצא מדהים
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי אנונימית » 09 דצמבר 2011,14:04

שלום ארסרט,
ניסיתי את המתכון טעים מאוד.

תודה על ההסברים.
"וזכרת את השם אלוקיך כי הוא נותן לך כח לעשות חיל"
סמל אישי של המשתמש
אנונימית
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי דייב » 09 דצמבר 2011,14:04

ניראה מצויין :y: :)
מיקרופאונה - viewtopic.php?f=9&t=6777
תמצייות צמחים - viewtopic.php?f=9&t=8109
זרעי מורשת - viewtopic.php?f=9&t=7161
דייב
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי סופיה » 09 דצמבר 2011,14:04

ארסרט כתב:מבטיח שאצרף תמונות אודות ביקורי בחו"ל עם מעט תובנות והגיגים מפעם לפעם

פליייז דו דאט!!
:nod:
סופיה
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי דניאלצ » 10 דצמבר 2011,14:04

ארסרט - קודם כל, איזה כיף שמדברים פה על קארי! :-)

רק הערה קטנונית אחת,(ותקן אותי אם אני טועה) - "מסאלה" היא פשוט המילה לתערובת בהינדי, ככה שאין תערובת שנקראית "מסאלה", יש "גראם מסאלה" (מילולית, "תערובת חמה") שהיא תערובת תבלינים יבשים מאוד נפוצה ופופולארית, יש "פאנצ' מסאלה" (מילולית "תערובת החמש") שמבוססת על פלפל שחור, קצח, חרדל, חילבה ושומר, כמדומני (חמישה תבלינים ולכן השם) וכן הלאה...

עוד משפחת מאכלים שמכונה קארי במערב היא התבשילים התאילנדים שמכונים קארי, שמתבססים על משחת קארי - מחית של עשבי תיבול, שורשים ופלפלים חריפים, זאת בניגוד לאבקות ההודיות שמבוססות על תבלינים יבשים.

יש ספר פשוט מעולה שנקרא The Ultimate Curry Bible מאת מאדהור ג'אפרי, שם היא סוקרת את כל ההתפשטות של המאכל, על כל גרסאותיו והשמות שלו ברחבי העולם. ספר נהדר ממש, עם מתכונים פשוט מעולים. מאוד מאוד מקיף:

http://www.amazon.com/Madhur-Jaffreys-U ... 655&sr=8-1

מומלץ מאוד מאוד למי שמתעניין בנושא. :)
דניאלצ
גנן באימונים

הודעהעל ידי ארסרט » 10 דצמבר 2011,14:04

היי
לא אקבל זאת בקטנוניות אלא בשמחה
כתבתי "תערובת התבלינים המכונה קארי מבוססת לרוב על המסאלה ההודי".
ישנם סוגים רבים של מסאלה שכוללים שילובים שונים של תבלינים כמו שפירטתי קודם.
ישנם תערובות שמיועדות ספציפית לשימושים שונים כמו מסאלה חריפה יותר או מסאלת דגים או מסאלת טנדורי.
בקשר לשימוש במילה, במקרים רבים מהמעבר מן שפת המקור לשפתנו או לשפה אחרת ישנו שיבוש.
אני נתקלתי במקרים רבים בהם בהודו משתמשים במילה גם בשימושים שאינם כוללים תיאור לתערובת תבלינים כזו או אחרת לדוגמא מסאללה דוסה שזה מעין פנקייק שמכיל בתוכו אבקת "קארי" או צ'יקן טיקה מסאלה שזה עוף מתובל בחריפות עזה.
מסאלה יכול להגיע גם כאבקה וגם כמשחה כמו שפירטתי קודם.
במערב ישנה הפרדה מוחלטת בין קארי הודי לקארי תאילנדי למרות שבאיזורים דרומיים טרופים בהודו תיתקל במשחות קארי ובשילובים ידועים מהמטבח התאילנדי כמו חלב קוקוס ג'ינג'ר וכו'.
אני מתכנן לעשות בקרוב הזמנה גדולה מאמזון, נראה לי שאצרף את הספר לרשימת הקניות שלי, מה גם שמלפני כמה ימים הוחלט שאין מס מתחת לסכום מסויים(1200 שח)
אגב, בלואנלי פלאנט המורחב של הודו, יש חלק מאוד מפורט על התרבות הקולינארית הענפה של הודו

בום בוילינאט סבקה סאט
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי דניאלצ » 10 דצמבר 2011,14:04

נהדר. :)

עוד ספר מומלץ הוא Thai Food של David Thompson - קניתי אותו לא מזמן, ואני מאושר. :-)

שים לב שהפטור הוא רק מ*מכס* ולא על מע"מ, קח זאת בחשבון כשאתה מזמין - בכל מקרה, בהצלחה.
דניאלצ
גנן באימונים

הודעהעל ידי אורנה » 10 דצמבר 2011,14:04

ברכות לשרשור
אני בעד.
כל מגדל\מלקט\צייד
הוא בשלן.
יש המתחילים את הסעודה
מהליקוט בסופר
ויש המתיחילים מכיפוף הגב
על ערוגה מבושמת וחופן זרעים ביד ....
בשלנים מעולים פה
שווה לרכז.
"כי האדם עץ השדה"(דברים כ'19)

כוורת דבורים בחצר הבית - viewtopic.php?f=9&t=6472
סמל אישי של המשתמש
אורנה
גנן אורגני

הודעהעל ידי סער » 12 דצמבר 2011,14:04

ארסרט ברוך הבא לפורום
אהבתי את המתכון של הסחוג אני הולך לנסות אותו בקרוב :)
סמל אישי של המשתמש
סער
גנן אורגני

הבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־119 אורחים