תיגבור והעצמת המיקרו-פאונה החיובית באדמה

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: תיגבור והעצמת המיקרו-פאונה החיובית באדמה

הודעהעל ידי טל אשרוב » 07 דצמבר 2013,14:04

לא הבנתי..
בשביל מה צריך את הפחם בכלל?
מה הוא נותן לאדמה?
סמל אישי של המשתמש
טל אשרוב
גנן אורגני

הודעהעל ידי אורנה » 08 דצמבר 2013,14:04

טל אשרוב כתב:לא הבנתי..
בשביל מה צריך את הפחם בכלל?
מה הוא נותן לאדמה?

טל תשובה לשאלתך רשומה במסר....
נראה כי שאלת לפני שסיימתי.
שאל שוב במידה ולא ברור .
שבוע טוב אורנה
"כי האדם עץ השדה"(דברים כ'19)

כוורת דבורים בחצר הבית - viewtopic.php?f=9&t=6472
סמל אישי של המשתמש
אורנה
גנן אורגני

הודעהעל ידי אריה להב » 08 דצמבר 2013,14:04

אורנה כתב:בביוצ'אר נעשה הפיחום של העץ ללא נוכחות חמצן
האש מבעירה רק את הגאזים הנפלטים מהעץ
ובכך נוצרת הפחתת הפליטה של פחמן דו חמצני לאטמוספירה בעת הבעירה
הפחמן הדו חמצני יוחזר עם הפחמים אשר נטעין בחומרים מעשירים כמו תה הומוס תה קומפוסט
הוא נטמן עם הפחם בחזרה לאדמה.

הוא יוצא כפחם פעיל
פחם פעיל סופח אלין כל חומר ביולוגי,כימי,נכלא בתוכו כמו פילטר כמו ספוג .
הוא אינו מתכלה מעל ל500 שנה.
אם נשים אותו באדמה יספח אליו הפחם את כל החומרי ההזנה והצמחים יכנסו לעקה עקב החסר .
המבנה הפיזיקאלי של הפחם מלא נקבוביות
כמו תעלות מקרוסקופיות שגם בהן נקבוביות וכן הלאה
כמו ספונג' כמו תעלות מקרוסקופיות איןההולכות ונוספות
בתוך כל התעלות חרירים ניתן לראות זאת בהגדלות
כמו ספונג נוקשהשטח פנים שואף לאין סופי כמו קריסטל.
הכנסת גרגרי פחם בגודל סומסומי
אל כל תה שלנו למשך כ12 שעות
יספח אליו אותו עם כל הטוב שבו
ולאחר מכן לערבב את הפחם כקומפוסט באדמת הערוגה
החומרים הטבים ישתחררו בהתאם לצורך .לאורך זמן
הפחם מהווה גם מענה לבעיית האוורור ואחזקת המים בקרקע..
מווסת את כמות המים בקרקע
ניתן לערבבו גם בקומפוסט רגיל בשל אך אז משך השהיה שלו בקומפוסט צריך להיות לא פחות משלושה שבועות .
הטמנת הפחם בקרקע להזנה וטיוב
משפרים מאוד את מחזור הצמיחה המהירה .
ומגביר את הנקיונות <<<(את זה אני לא מבינה .אברר).

לילה טוב
אורנה

לילה טוב
אורנה

לילה טוב תודה

אורנה בוקר טוב,
שלושה דברים איני מבין בתיאור תהליך זה :
1.אני מניח כי שריפת עצים בדרך זו אינה מפחיתה גזי חממה, אלא יוצרת פחות גזי חממה מאשר בשריפה רגילה ?
2. פחם פעיל אכן חומר סופג וסופח - איך הופכים אותו לאחר מכן לכזה שמשחרר את מה שהוא ספג ?
3. אם יש פליטה של גזים כנראה יש גם כניסה של חמצן לתוך התהליך מהסביבה ?
אריה להב
גנן מתקדם

הודעהעל ידי צברי נוגן » 08 דצמבר 2013,14:04

חבר'ה בוקר טוב ושבוע טוב
אני לא מבין למה דנים בסוגיות שלא קשורות לארצנו הקטנה,
רוב האדמות בארץ הקודש בתוספת קומפוסוט הופכות לאדמות
פוריות וטובות לגידול, תוספת פחם או 'אבק סלעים' כמו שפורסם
בשרשור נפרד לא בטוח תעזור לפוריות האדמה ואולי אף תזיק
זה כיף ללמוד ואף לראות איך ה' חנן אזורים מסויימים בקרקעות
פוריות עד מאוד אך מנגד כדאי לראות גם את החסרונות.
כמו באזור האמזונס כך גם בדלתא של הנילוס שהייתה פורייה
עד מאוד, שימוש לא נכון בקרקע הפך אותה לקרקע דלה ולא מתאימה
לגידולים רבים.
כבדרך אגב אורנה בעירה ללא חמצן יוצרת גזים רעילים יותר שאולי לא יפגעו
בשכבות האטמוספירה אך הם מאוד רעילות לבני אדם, אני לא חושב
שבשריפה כזו אנו נמנע את אפקט החממה (שבין כה קצב גידולו הואט בניגוד
לתחזיות השחורות של החוקרים) בעירה בנוכחות חמצן מכלה את העץ לגמרי
ואז אפשר כמו שכתב אחד החבר'ה למעלה להשתמש באפר, הרבה יותר ישים
וזמין.
ועוד משהו, מעולם המים- באקווריומים צמחייה לא ממליצים לשים פחם בכלל
עקב היותו כמו שכתבת אורנה סופח את הכל אבל הכל מהמים, אני לא מבין
מה ההבדל בין גוש פחם גדול לגרגרים קטנים, אלה להפך ככל שהחלקים יותר
קטנים שטח הפנים שלהם יותר גדול והם יספחו יותר חומר.
ואני שואל כמו אריה איך הוא בדיוק פולט את מה שהוא בולע?
לכן אני שב וכותב את מה שכתבתי למעלה, בואו נשאר
בתחום של קומפוסט והומוס ולא נתחיל להפיץ שיטות לא לנו לפוריות הקרקע.
זה מבלבל הרבה מהחדשים וגם חלק מהוותיקים.(אני לא זוכר שאבי התלונן
על מחסור כל שהוא באדמתו לאחר הוספת קומפוסוט וגם לא ראובן,שלומי ועוד רבים)
שיהיה לנו שבוע טוב וחודש טוב מלא בגשמי ברכה
נערך לאחרונה על ידי צברי נוגן בתאריך 08 דצמבר 2013,14:04, נערך 3 פעמים בסך הכל.
לק"י
יהודי זה הכי אחי
צברי נוגן
גנן אורגני

הודעהעל ידי אורנה » 08 דצמבר 2013,14:04

אריה נוגן תודה להתייחסות
יש תשובותברורות ומדוייקות מאחרת לעבודה
בינתיים
אולי תתקבלנה תשובות נוספות
שבוע טוב אורנה

סמל אישי של המשתמש
אורנה
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 08 דצמבר 2013,14:04

חברים, בוקר טוב ושבוע טוב :)

מאחר ובתחילה 'הנושא החדש הזה' עניין אותי, כי ברוב שנותי כ'אוטודידאקט כפייתי' :lol: לא נתקלתי בנושא זה אך 'משהו' קטן ניקר לי בראש ועל כן (ומאחר ויש לי זמן רב פנוי... :wink: ) החלטתי להמיק קצת בנושא ולנסות לסדר לעצמי, במוח, את הדברים ואחרי שכל נושא ייכנס ל'מדף' המתאים לו, במוח המופרע שלי, אוציא את דעתי המגובשת בעניין, כמנהגי בערך ב 15 שנים האחרונות.

כמןבן ש'דעתי זו' אינה 'מוחלט' אלא דעה שלי בלבד, עם 'תוספות' מידע אנתרופולוגי, עוד נושא החביב עלי. אשמח אם כל בעל נגיעה בנושא ובנושאים קרובים, יתן דעתו, יסתור דברי או יחזקם וכו'

אז אתחיל 'לשלוף מהמגירות': :)

א. "ההיסטוריה רבת השנים של ה'ביוצ'אר' באמזונאס" -
חפירות ארכיאולוגיות מגלות ממצאים של 'אדמה מועשרת בביוצ'ר' באתרים באמזונאס.
כן, מדובר בשיטה עתיקה לבירוא יערות עד והכשרת הקרקע לצורך גידולי מזון בסיסי ושאר ירקות.
שבטי האינדיאנים שבאגן האמזונס, מנו בעבר כ 2 מיליון נפש על פי שבטים שונים ובכל זאת, על אף מספרם הגבוה לכאורה(היום מונה מספרם כ 200,000 נפש), עסקו באופן מסורתי בבירוא חלקות יער בסמוך לכפר בו הם גרו. השבטים הללו חיו מאז ומתמיד כ'ציידים לקטים' - הגברים בד"כ יוצאים לצוד בשר + דבש ואילו הנשים והילדים עוסקים באיסוף אגוזים, פקעות מזינות ושאר צמחי מאכל ומרפא.
לעיתים, המזון אינו מספיק והם משלבים במזונם גם גידולי שדה שונים להשלמת התזונה - מתירס ועד לסוגי קטנייות.
מאחר ומדובר ב'יער', אין שם שטחי אדמה מתאימים ומרווחים ועל כן עליהם לברא את היער כדי ליצור לעצמם חלקת אדמה. הם היו כורתים חלקת יער, משתמשים בגזעים לבניית בתים והסקה ואילו את הענפים והגזם, היו שורפים במקום, במדורות ענק שהיו בוערות באיטיות זמן ארוך, עם גשמים האופייניים לאזור אגן האמזונאס שהיו ממתנים את מהירות השריפה מחד ומאידך, מחדירים לאדמה מינרלים שבודדו והפכו לברי תמס, תוך תהליך השריפה. זה גרם לשכבת הקרקע הפעילה - 30-40 ס"ס להיות די מזינה ועשירה, אבל למשך מספר בודד של עונות, עד שהמינרלים שבאדמה, נגמרים! ואז, עוברים לשטח יער אחר, מבראים אותו, עוקרים עצים, שורפים ו... חוזר חלילה.
אלא מה? מאחר ומדובר בשבטים החיים בטבע וניזונים מהחי הרוחש ביערות, הם כמובן שלא עסקו ב'השמדת יערות' כמו ההשמדה המתועשת, האינטנסיבית והקטלנית של חברות העץ הטורפנייות שממשלותיהן מעלימות עין מבירוא היערות האדיר, יערות עד המשמשים כמחצית מ'הריאה הירוקה' של כדור הארץ ביצירת חמצן עבורנו, כשהמחצית השנייה ואולי יותר מכך, שייכת ל"יערות" האדירים שנמצאים מתחת לפני הים - צמחי המים המייצרים חמצן בכמויות אדירות.
שוב, בירוא היערות ע"י השבטים היה מעין 'גידול סרוגי' ! לאחר שנסתיימו המינרלים בשטחים שביראו והאדמה לא נתנה יותר את יבולה והפכה לדלה, הם נדדו רחוק יותר והקימו כפר במקום אחר וחוזר חלילה. כמובן שאותן חלקות יער שהם ביראו ושרפו, התאוששו מהר ובצורה בריאה יותר - זרעים של העצים שמסביב החלו לנדוד ולנבוט ולמלא את קרחות היער שנותרו כשלהן יש את מיטב התנאים לגידול בריא ומהיר. הרבה אור - בלי מאבקי אור ושמש כמו ביער הסבוך, גשם חופשי וכמובן שהם יודעים להעמיק שורשים הרבה הרבה מעבר ל'שכבה הפורייה' שיצרו השבטים שביראו שטחים ויצרו חלקות חקלאיות עם אדמה מזינה לעומק של כ 40 ס"מ.
כך זה היה וכמובן שזה לא הפריע לטבע בכלל, בדומה לצייד מסורתי של שבטים באפריקה, הצדים בע"ח שונים לצורך מזון ולא צדים אריות או פילים כדי להצטלם ליד גטוויותיהם ולהכניס התמונות שלהם כ'גיבורים' לפייסבוק'.
כך שאני חולק כאן, מכל וכל על ה'המצאה הזו שתושבי האמזונאס כבר אלפי שנים מייצרים 'ביוצ'אר'. לא מקבל את זה ! הם כרתו ושרפו יערות והצליחו לקבל אדמה פורייה לכמה עוונות בודדות וברחו משם כשהאדמה הידלדלה. בהמשך, היער 'ריפא' את עצמו ושם החל תהליך טבעי של 'התקמםסות קלאסית', עלים, ענפים, פירות וגללי חיות ועופות המרבצים את האדמה ומעשירים אותה וכל זאת על פני שכבת האדמה המלאה בפחמים שהתרוקנו ממינרלים לאחר כמה עונות של גידולי שדה.
על כן, דעתי היא ש'המימצאים הארכיאולוגים' שהמומחים מצאו ומוצאים, לא מצביעים כלל וכלל על כך שהשבטים העתיקים היו 'מייצרים ביו-צ'אר'. הם לא ידעו על זה בכלל ( לא היה להם אינטרנט :rofl: ), הם רק רצו לחיות. והארכיאולוגים מוצאים היום את שרידי הפחמים מבירוא היערות שעליהם נערמו שכבות רבות של קומפוסט טבעי, כמו שקורה ביער שמתאושש לבד.

ב. לא ארחיב כאן בסוגייה של 'השמדת יערות העד' והאסון האקולוגי האדיר שהולך ומתעצם בכל רגע. הנושא רחב מאוד וממשלות ארצות האמזונס מצפצפות על העולם ועל האו"ם וממשיכות להשמיד כל יום אלפי דונמים !!!, מוכרים את העצים שורפים יערות ומשנים את הטבע!! אין עצים שיחזיקו בשורשיהם את האדמה, שנסחפת לעמקים ויוצרת אסונות נוראיים כמו, חשיפת הרים מצמחייה, גלישות של 'הרי בוץ' המשמידים כפרים, סותמים ערוצי נחלים ועוד..

ג. לאחר שבחנתי הנושא לעומקו, כמובן שמצאתי עוד סרטונים, נכונים יותר על אופן הכנת הפחם בצורה יותר 'אנאירובית', כלומר - דוד ענק שאליו מכניסים גזרי עצים ומכסים ואוטמים לחלוטין את הדוד הזה כשמסביבו יוצרים מדורה או מבחוץ או ב'דוד חיצוני' ומחממים את בולי העץ, שבבים או נסורת, לחום גבוה מבלי שהם מקבלים חמצן ובוערים בכלל.
החומר המתקבל אכן יכול לשמש כאמצעי בעירה מצויין ודי נקי לסביבה. אבל האם אין אנו עושים שקר בנפשנו??? כדי לייצר את המוצר ה"אקולוגי" הזה, אנו חייבים ליצור מדורה גדולה, מדורה אירובית, לוהטת ומזהמת אויר בצורה גועלית ובלתי אקולוגית בעליל. אז מה? העיקר שאנו רוכשים חבילות של 'ביו-צ'ר' להבערת הקמין שלנו 'בצורה אקולוגית', או מספיגים אותו בחומרי מזון ליצירת אוכלוסיה עשירה של מיקרופאונה חיובית?? תוך שימת 'סכי עיניים' ובלי להביט אחורה, איך ייצרו את הביוצ'אר וכמה זיהמו את הקרקע והאטמוספירה, כדי ליצרו?!

ד. זה מזכיר לי 'ויכוחים' עם קארניבורים - 'אני אוהב בשר וחושב שזה בריא לי' ואני עונה - נו פרובלם! אז קח פרה, תרנגולת ותשחוט אותה בעצמך. זה לא יפריע לי! אם תעשה זאת בעצמך. אבל לשים 'סכי עיניים ולהתעלם מסבל בעלי החיים ואח"כ לרכוש 'שניצלים' מסודרים אחד אחד בתוך מגשונים סגורים בואקום.. זה כבר 'שקר עצמי'.. לא?!

ה. לסיכום, אני מקווה שאף לא אחד, לא מתכוון להתחיל לייצר 'ביו-צ'אר' בחצרו, לעשות מדורת ענק ולייצר 'פחם אנאירובי' בכמות קטנה, ע"י שריפת כמות אדירה של עץ (לצורך יצירת חום) בצורה אירובית לחלוטין, ולזהם את האטמוספירה שלנו כמו המפחמות האנאירובייות של כפרים כמו 'אום אל פאחם' ואחרים.

* רוצים לעשות ניסיון בייצור פחם אנאירובי? שישמש לכם טוב להדלקת מדורה או 'מנגל'?
מאוד פשוט
קחו קופסת מתכת, כמו של 'נס קפה', הכניסו לתוכה גזרי עץ או פיסות בד כותנה (רק לא סינטטי) סגרו את המכסה, עשו חור קטן עם מסמר במכסה ושימו את הקופסה הסגורה על מקור אש, אולי על הגחלים בסוף המנגל. תקבלו חומר שחור מאוד דליק ו..יופי טופי.

ו. ולגבי 'העצמת המיקרו פאונה באדמה', לדעתי, יותר אקולוגי, מהיר ובריא, לאסוף כמה פיסות מעץ שמת והחל להתפרק ביער או בחצר שלכם. רסקו אותו ויש לכם יופי של 'ספוגייות' שגם ישמשו כ'סטארטר' מעולה להדלקת מדורה או 'מנגל' וגם להשרייה במיכל עם 'מיקרופאונה' ושאר 'אבות מזון' החביבים על המיקרוביוטה שבאדמה והצניעו אותם באדמה שלכם וחסל. הרבה יותר בריא לסביבה של הכדור הכחול והמעונה שלנו

:bow:

:sun:
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אריה להב » 08 דצמבר 2013,14:04

מסכים עם כל מילה.
אין אפשרות לייצר את החום הדרוש ללא שריפה כלשהי - זה מזכיר לי שראיתי בארה"ב אוטובוסים חשמליים עליהם יש שלט מאיר עיניים "אפס פליטות", ברור, האוטובוס אינו פולט אך תחנת הכוח בה מייצרים את החשמל עבורו ועוד איך פולטת.
שריפה "אקולוגית" של חומר אורגני ניתן לייצר אם שולטים בדיוק רב על כמות החמצן כך שאכן ייפלטו פחות מזהמים לאויר, שריפה בלתי מבוקרת תמיד תפלוט מזהמים לסביבה.
אריה להב
גנן מתקדם

הודעהעל ידי תמיר אילן » 08 דצמבר 2013,14:04

הגדרה (ציורית): רכב חשמלי הוא רכב עם צינור פליטה מאד מאד ארוך (רמז: ארובת תחנת הכח)
כמובן שתחנת כח מודרנית מצוידת במערכת טיהור אויר שכנראה טובה יותר מאשר רכב. אך עדיין חשוב לאל לרמות את עצמנו (ולא להטעות אחרים) במחשבה שרכב חשמלי לא מזהם.
רכב המונע בתאי דלק ממיר אנרגיה כימית לחשמלית בלי בערה וזה כבר משהו אחר לגמרי (אם כי ייצור תאי דלק יקר מאד וכרוך בתהליך מזהם פוטנציאלית)

ולעניינינו (פחם וביו-צ'אר) נראה לי קצת עקום לזהם אויר במפחמות כדי לייצר חומר סופח חומרי הזנה לביוטה שבאדמה.
את האפר מהמנגל כדאי כמובן להטמין. את שאריות הפחם כדאי לנסות לשרוף שוב במנגל או לגרוס ולהוסיף לקומפוסט או לחיפוי. אבל לא לייצר פחם במיוחד בשביל זה.
קומפוסט הוא הדשן איטי התמס של הטבע, והוכיח עצמו מליוני שנים :f:
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי אורנה » 09 דצמבר 2013,14:04

בוקר טוב .
ראובן מורי :bow: ואתם חברי לדרך :clap:

אין כאן כל הטעיה :x
יש מודל הזנה נוסף
לא חייב מי לא רוצה .

ביוצ'אר
נפלט גז עץ עולה למעלה
ונדלק (יוצר אש בארובה )
ניתן במקום שיעלה גז לארובה
לדחוס אותו למיכלים ולשימוש לבישול רכבים וכדו'.

האש בוערת בארובה
הגאזים בועריםכמעט לגמרי .
מה שנראה כמו עשן נקי
זה קצת מים
ו-דו תחמוצת הפחמן .

אגב בקרוב נבנה טאבון
ונמשיך בשמחה
להדליק מנגל ומדורות לג בעומר!!! :party:
ולאסוף את הגחלים והאפר שלהם .

אורנה
נערך לאחרונה על ידי אורנה בתאריך 09 דצמבר 2013,14:04, נערך פעם אחת בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
אורנה
גנן אורגני

הודעהעל ידי חזי » 09 דצמבר 2013,14:04

אורנה כתב:בוקר טוב .

אין כאן כל טעיה :x
יש מודל הזנה נוסף
לא חייב מי לא רוצה .

ביוצ'אר
נפלט גז עץ עולה למעלה
ונדלק (יוצר אש בארובה )

האש בוערת בארובה
מה שנראה כמו עשן נקי
זה קצת מים
ו-דו תחמוצת הפחמן .

אגב בקרוב נבנה טאבון
ונמשיך בשמחה
להדליק מנגל ומדורות לג בעומר!!! :party:
ולאסוף את הגחלים והאפר שלהם .

אורנה

מי שהוא אמר שהחיים זה בית ספר אחד גדול
אז אנחנו לומדים
תודה לכל אלה שעושים מאמץ ונתנים לנו ללימוד עוד מה שהוא
יום נפלא
סיכמנו שלא מתיחסים יותר לשגיעות כתיב שלי
חזי
גנן מתקדם

הודעהעל ידי אריה להב » 09 דצמבר 2013,14:04

אורנה כתב:בוקר טוב .

ביוצ'אר
נפלט גז עץ עולה למעלה
ונדלק (יוצר אש בארובה )

האש בוערת בארובה
מה שנראה כמו עשן נקי
זה קצת מים
ו-דו תחמוצת הפחמן .

אורנה

אורנה,
גזי עץ, או גזים אחרים מחומר אורגני - כדי שיישרפו בכמות כזו המסוגלת לייצר פחם בזמן קצר, זה נראה לי קצת מוזר. תהליך כזה נקרא "גזיפיקציה", יש הרבה חברות בעולם ומתקני ניסוי כדי להוכיח יעילות ולייצר אנרגיה נקיה במתקנים כאלו אולם זה לא ממש עובד.

מה שלהבנתי קורא בתהליך ייצור הביו-צ'אר זה שריפה יחסית נקיה של העץ אשר נמצא בהיקף המתקן, מבנה הארובה יחד עם החורים בתחתית מייצרים זרימת אויר מצויינת כך שהשריפה נקיה (מעיד על כמות חמצן גבוהה) והאש עולה כמובן אל הארובה. בשריפה נקייה אכן נפלטים אדי מים ודו-תחמוצת הפחמן ועוד קצת חלקיקים וגזים אחרים.
אריה להב
גנן מתקדם

הודעהעל ידי דייב » 14 דצמבר 2013,14:04

אחד מההסברים היותר טובים אודות התועלות שבשימוש בביוצ'אר - https://www.youtube.com/watch?v=53hZe9_7yvY
מיקרופאונה - viewtopic.php?f=9&t=6777
תמצייות צמחים - viewtopic.php?f=9&t=8109
זרעי מורשת - viewtopic.php?f=9&t=7161
דייב
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי דייב » 06 ינואר 2014,14:04

ראובן אורן כתב:ו. ולגבי 'העצמת המיקרו פאונה באדמה', לדעתי, יותר אקולוגי, מהיר ובריא, לאסוף כמה פיסות מעץ שמת והחל להתפרק ביער או בחצר שלכם ...והצניעו אותם באדמה שלכם וחסל.
http://www.permaculturenews.org/images/ ... iagram.jpg https://www.youtube.com/watch?v=Sso4UWObxXg
דייב
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי שגיא » 06 ינואר 2014,14:04

לא עדיף להכניס רסק עץ במקום גזע ענק?
כמו שאמרו בסרטון (ביוטיוב) לגזע לוקח 3 שנים להתפרק באדמה ולרסק ייקח פחות זמן...
ושאלה כללית שקשורה לסרטון,
זה לא כמו להכניס קומפוסט לאדמה? יש לזה פעולות אחרות שזה עושה שאין בקומפוסט?
שגיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 06 ינואר 2014,14:04

דייב כתב:
ראובן אורן כתב:ו. ולגבי 'העצמת המיקרו פאונה באדמה', לדעתי, יותר אקולוגי, מהיר ובריא, לאסוף כמה פיסות מעץ שמת והחל להתפרק ביער או בחצר שלכם ...והצניעו אותם באדמה שלכם וחסל.
http://www.permaculturenews.org/images/ ... iagram.jpg https://www.youtube.com/watch?v=Sso4UWObxXg

:)
:bow:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ראובן אורן » 06 ינואר 2014,14:04

כמה מחשבות כלליות /'פילוסופיות', על ה'Hugelkultur' וה'פרמהקאלצ'ר'..

בשיטות אלו(ועוד רבות אחרות..), מלמדים למעשה את מה שאני מכנה 'השיטה הטבעית', ומעלים מנבכי האנתרופולוגיה העתיקה, שיטות גידול מיטבייות, עתיקות ומשמרות קרקע, כולל נושא ה'ביוצ'אר' בו דשנו לפני כמה זמן.
מיטב המומחים הרציניים עוסקים בכיוון הזה ומלמדים ומרצים ומחנכים דורות חדשים 'לחזור לאדמה ולאוצרותיה' ולהפעיל שיטות חקלאות עתיקות יומין...
(וכאן אני נכנס לתחום ה'פילוסופיה' :!: )
מי לימד וחינך את חקלאי העת העתיקה בכל השיטות הנפלאות הללו?
אנו חוקרים וחופרים ומפענחים שיטות חקלאיות עתיקות ושיטות איסןף מים (ה'נבטים' במדברייות..) וכותבים על כך מחקרים מדעיים, עבודות מאסטר ודוקטוראט..
אבל.. איך הם ידעו את זה, החקלאים של אז??
לא, איני יכול לקבל את עיקרון ה'אבולוציה', לא בבוטאניקה, לא בזואולוגיה וגם לא באנתרופולוגיה חקלאית. כלומר, לא מתאים לי שחקלאות מיטבית והרמונית כמו שאנו פוגשים בשיטות הטבעייות הללו, התפתחה במשך רבבות שנים באבולוציה של ניסוי וטעייה ותהייה.
כן, הם למדו האחד מהשני והעבירו ביניהם מידע. אבל מהיכן הם ידעו זאת, 'הראשונים'?

מחשבות שכאלו, רצות אצלי בראש כבר הרבה שנים ועל כן הפסקתי כבר מזמן לצרוח בהתלהבות על כל מיני גילויים וחידושים שמתגלים בכמה מקומות בכדור הארץ במקביל.
ואפילו כל מיני "המצאות" שלי :nod: כמו 'טחינת גזם עם מקצרת דשא', או 'תה קומפוסט' ותה הומוס' ו'סינון קומפוסט ברשת' שעלו לי בראש, ככה פתאום, עוד לפני עידן ה'יוטיוב' וכמה שנים, לאחר מכן, פתאום שולח לי מישהו קישור לסרטון ביוטיוב - 'ראה, בדיוק כמו שאמרת..'. ואני מחייך לעצמי, מבין ש'זה קורה כל הזמן' וממשיך הלאה, כי איני יודע את התשובה לכך ואין לי בעייה עם זהנ, זורם עם זה הלאה.
:sun:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 06 ינואר 2014,14:04

שגיא כתב:לא עדיף להכניס רסק עץ במקום גזע ענק?
כמו שאמרו בסרטון (ביוטיוב) לגזע לוקח 3 שנים להתפרק באדמה ולרסק ייקח פחות זמן...
ושאלה כללית שקשורה לסרטון,
זה לא כמו להכניס קומפוסט לאדמה? יש לזה פעולות אחרות שזה עושה שאין בקומפוסט?

מישהו אמר להכניס לאדמה "גזע ענק"?
ראובן הציע לאסוף פיסות של עץ רקוב. לי זה אומר חתיכות קטנות כמו רסק עץ.
העץ הרקוב מכיל כנראה הרבה צורות חיים שמפרקות אותו אז הוא עדיף על רסק טרי.
אבל למי שלא ממהר שניהם טובים וגם קומפוסט יעשה פעולה דומה.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי שגיא » 06 ינואר 2014,14:04

התכוונתי בסרטון שדייב שלח...
הראו שמכניסים גזעים לאדמה כדי שהתפרקו...
שגיא
גנן עם עתיד

לא מדובר אך ורק בגזעים.
דייב
גנן עם עתיד

סרט כוללני אודות תגבור החיים באדמה באמצעות פרמקלצ'ר - http://vimeo.com/37872653
נערך לאחרונה על ידי דייב בתאריך 18 אפריל 2014,14:04, נערך פעם אחת בסך הכל.
דייב
גנן עם עתיד

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־104 אורחים