הגינה של ערן

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: הגינה של ערן

הודעהעל ידי שגיא » 15 אוגוסט 2013,14:04

אם תרצה,
אוכל לנסות להכין לך ייצור מהפסיפלורה שלי, היא מניבה המון המון פירות ומתפשטת מהר!
בעונה שהייתה (כמעט נגמרה) היו בערך 8-9 פירות בשבוע.

עריכה:
והיא עוד לא כל כך בוגרת וגדולה, בעונה הבאה יהיו אולי 12 בשבוע, עם שימוש נכון בתה הומוס וקומפוסט.

שגיא
שגיא
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 15 אוגוסט 2013,14:04

ערן89 כתב:הלחצת אותי עכשיו..
אומנם הפרחים מהממים ביופים אבל אני(ושאר המשפחה) חמדנים לפירות חח..
פשוט ראיתי באתר כלשהו את המידע הנ"ל: com/pasiflora.htm.משתלה.http://www
וציטוט לעצלנים: " צמח פסיפלורה בוגר שאינו מניב פרי הנו בד"כ צמח שמקורו בריבוי ע"י זרעים. רק צמחים שנוצרו ע"י ריבוי וגגטיבי (ייחורים למשל) יניבו פרי."
שזה גורם למספר תהיות ולמוח להתחיל לחשוב שוב..האם יכול להיות שזרע מצמח פסיפלורה יגדל עקר?

כן, ייתכן
במידה והפרח של הצמח המקורי הופרה באבקה מצמח מזן אחר ואולי גם זן המשמש לנוי ללא פירות, הרי שהתערבבו גנים שקילקלו את המבנה ה'טכני' המיוחד של הפרח והאבקנים קרובים מדי לצלקות, וכך שום חרק מעופף אינו יכול להפעיל את מנגנון ההפרייה המיוחד או בכלל להגיע למקורות הצוף המשמשים כפיתיון למאביקים.
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ערן89 » 16 אוגוסט 2013,14:04

תודה רבה על התגובות!.
שגיא תודה רבה על ההצעה! והיית מאוד שמח אבל לא נראה לי שיצא לי בקרוב לקפוץ להרצלייה אז חבל לי סתם להטריח אותך, אבל שוב תודה רבה!.
וראובן תודה על השיעור הקצר בביולוגיה של צמחים, באמת שלא היה לי מושג שככה זה עובד וגם בזכותך הבנתי את התשובה של המוכרת "all the passifloras I offer are not a crossing from 2 sorts.".
בכל מקרה לא עמדתי בפיתוי וקניתי כמה שממש ריתקו אותי(ומסתבר לפי ויקופדיה שהן צומחות כאן חלקן כעשב בר..) ואחרי שאני והמוכרת הנחמדה עברנו על הכל הוחלט שהאיזור שלי הוא אדיאלי לשתילת פסיפלורה(כמו רוב הארץ חח).

השאלה שלי מה מרחק הזריעה בן זרע לזרע אם אני רוצה כיסוי מלא של גדר?

ואני מבטיח שאם הם יגדלו כמו שצריך תמונות וייחורים לכל מי שירצה! :lol:
ערן89
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 16 אוגוסט 2013,14:04

אם יש לך סבלנות, אז מספיק צמח אחד שיטופל ויפונק היטב והוא כבר יכסה את 'כל השכונה' :P

אם אתה מעוניין בכיסוי מהיר ואינטנסיבי יותר, אז שתול כמה שתילים, במירווחים של כ 3 מ' האחד מהשני, רק תקפיד שכולם יהיו מאותו הזן, כדי למנוע בלאגן בהאבקה וגנים שונים.

אם את רוצה פסיפלורה לצורך פירות טעימים, ממליץ שתתסתפק בשיח אחד בלבד, שגם עליו יהיה קשה להשתלט, מבחינת גיזום, בעתיד.
מספיק שהמקום יהיה חשוף לרוחות ותהייה לך הפרייה מוצלחת ברמה של 90% הצלחה. כמובן שאתה יכול לסייע בהפרייה ע"י איבוק עם מכחול / מברשת רכה, או לעבור עם 'מפוח עלים' פעם ביום ולארגן 'רוח'.

כדאי לקרוא ולהעמיק ידע על המכניזם הנפלא של תהליך האיבוק וההפרייה עד לחנטה, בפרח הפסיפלורה המורכב בגאונייות אלוהית, ממש מקסים !

הנה סרטון לדוגמא
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-5OOVzSUZVs[/youtube]

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ערן89 » 04 אוקטובר 2013,14:04

בעיה חדשה.
צמח האננס שלי סובל ממשהו שלא ברור לי מאז תחילת ספטמבר..
הוא כבר כמעט בן 5 חודשים והתפתח נורא יפה (ומהר לדעתי) בארבעת החודשים הראשונים למרות כל הטעויות שעשיתי איתו, כמו למשל שלקח לי זמן להבין שהיא צריך קצת פחות מחצי צל כי אם לא העלים מצהיבים.. או שהוא אוהב השקייה כמעט כל יום(כל יומים אני נותן לו השקיה של 4-3 ליטר) ושהומס לתת לו פעם בשלושה ימים..
הבעיה היא שמאז ספטמבר אני אובד עיצות...אין לי מושג מה קרה לו פתאום.. העלים מקבלים גוון ירוק בהיר עם קצת צהוב, על כמה עלים הופיע מין כתם לבן, ויש עלה אחד שביכלל כמעט הצהיב כולו ויש עליו נקודות של יובש.. אומרים שתמונה שווה אלף מילים... אז ככו כמה :lol:
IMG_0524_640x478.jpg
תמונה כללית
IMG_0524_640x478.jpg (185.38 KiB) נצפה 8010 פעמים

IMG_0520_640x478.jpg
עוד אחת
IMG_0520_640x478.jpg (148.36 KiB) נצפה 2316 פעמים

IMG_0523_640x478.jpg
העלה הכי פגוע
IMG_0523_640x478.jpg (176.12 KiB) נצפה 8010 פעמים

IMG_0521_640x478.jpg
הכתם הלבן
IMG_0521_640x478.jpg (142.53 KiB) נצפה 8010 פעמים

IMG_0522_640x478.jpg
עוד אחת של הכתם הלבן
IMG_0522_640x478.jpg (174.93 KiB) נצפה 2316 פעמים

חשבתי אולי זה קור(למרות שבאינטרנט מצויין שעד 15 מעלות זה מעולה לו) למרות שעדיין לא ניכנסנו יותר מידי לקור.. אז הכנסתי אותו אתמול לחדר בבית מתחת לחלון עם אור בדיוק עליו..נראה אם יכול שיפור..

בכל מקרה אם מישהו מכיר את התופעה אשמח לעזרה!
דרך אגב חבר שראה את האננס אמר לי שהוא מוזר כי אין עליו קוצים ביכלל.. האם מישהו יודע איזה זן זה?(או איזה זן של אננס יש ביכלל חוץ מהתאילנדי ושלנו?)
ערן89
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 04 אוקטובר 2013,14:04

באיזה סוג אדמה הוא שתול??
אתה יכול לגדל אותו רק בעציץ? אין לך גינה?

השאלות מכוונות ל.. :geek:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הוא שתול באדמת חמרה+קומפוסט+טוף+הומס, דווקא קראתי שמומלץ לגדל אותו בעציץ מכיוון שהוא לא ישרוד את החורף ומומלץ להכניס אותו הביתה כשמתקרר.

גינה זה נושא מסובך חח.. בגדול אני כל הזמן אומר כשיהיה זמן אני אצא לסדר אותה אבל פשוט אין זמן ובכל מקרה יש מתחתיה יותר מידי בלאגן(מהפעמים שהתחלתי לסדר) כמו למשל צינורות גז מים ומשום מה שתי מכסים של ביוב.. מה שמרמז שלך תדע אם השורשים יחליטו ללכת ולגדול מהמים ששמה.. בקיצור עד שיהיה לי זמן פשוט להביא איזה תאילנדי שיסדר שם הכל היא בנתיים מחוץ לתחום..

דרך אגב האם רמזת שחסר מינרליים?, כי זה אפשרי גם כי הוא מושקה רק במים של מזגן וחשבתי שהקומפוסט וההומס יספקו את מה שחסר..
ערן89
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 04 אוקטובר 2013,14:04

לא מבין מדוע ערבבת גן טוף. שיהיה..
קומפוסט מעורב באדמה לעציץ, משמש רק כחומר נפח טכני לאדמה.
כי בעציץ אין מיקרואורגניזמים שיפרקו אותו להומוס.

כן, הוא בחוסר של מינרלים !!
תשקה אותו קבוע ב'תה הומוס' ותוציא אותו לשמש
הוא לא צמח של צל או חצי צל

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

תודה רבה על העצה!
קניתי היום עוד שק של הומוס והוספתי לעציץ עוד קומפוסט והשקתי בהומוס וקצת תה סרפדים .. בקשר לשמש בעצתך אני אעשה שוב את הניסוי למרות שפעם שעברה ראיתי ששמש ישירה לא חביבה עליו במיוחד..
אבל אם אתה אומר אז אני אנסה.
שוב תודה רבה!
ערן89
גנן חדש

הודעהעל ידי חזי » 07 אוקטובר 2013,14:04

ערן89 כתב:תודה רבה על העצה!
קניתי היום עוד שק של הומוס והוספתי לעציץ עוד קומפוסט והשקתי בהומוס וקצת תה סרפדים .. בקשר לשמש בעצתך אני אעשה שוב את הניסוי למרות שפעם שעברה ראיתי ששמש ישירה לא חביבה עליו במיוחד..
אבל אם אתה אומר אז אני אנסה.
שוב תודה רבה!

אם אפשר להוסיף
יש לי אננס בחצר במקום של חצי יום שמש
ואני משקה אותו פעמים בשבוע
לא מפונק לדעתי . אבל אצלי העלים עם קוצים וגם קצרים יותר
סיכמנו שלא מתיחסים יותר לשגיעות כתיב שלי
חזי
גנן מתקדם

הודעהעל ידי ראובן אורן » 07 אוקטובר 2013,14:04

חזי, בוקר טוב
תכניס בהזדמנות תמונה שלו...

יום טוב

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ערן89 » 08 אוקטובר 2013,14:04

חזי אז האננס שלך הוא ה"רגיל" הוא שמוכרים בדרך כלל בסופר, יש לי שתיל אחד גם שלו אבל הרבה יותר קטן.
כל הרעיון של גידול האננס הוא מחבר שמגדל גם את זה עם הקוצים והוא הוציא לו השנה פרי אחד גדול שמן ויפה והכי חשוב טעים!.
לקח לו שנה וחודשים להוציא את הפרי ושלושה חודשים לפרי עצמו להבשיל(לקח את הזמן חח). מעניין מתי הוא מגיע לבגרות כי אם מבחינת גודל אז שלי כבר קצת יותר גדול משלו..

שמעתי שיש דרך עם תפוח/אתלין לגרום לו להוציא פרי ועוד שיטה בעציץ להעמיד אותו על הצד או בשיפוע..
לא יודע עד כמה עובד אבל לפחות הוא יפה(וקוצני נורא במקרה שלך חח)
ערן89
גנן חדש

הודעהעל ידי חזי » 08 אוקטובר 2013,14:04

ערן89 כתב:חזי אז האננס שלך הוא ה"רגיל" הוא שמוכרים בדרך כלל בסופר, יש לי שתיל אחד גם שלו אבל הרבה יותר קטן.
כל הרעיון של גידול האננס הוא מחבר שמגדל גם את זה עם הקוצים והוא הוציא לו השנה פרי אחד גדול שמן ויפה והכי חשוב טעים!.
לקח לו שנה וחודשים להוציא את הפרי ושלושה חודשים לפרי עצמו להבשיל(לקח את הזמן חח). מעניין מתי הוא מגיע לבגרות כי אם מבחינת גודל אז שלי כבר קצת יותר גדול משלו..

שמעתי שיש דרך עם תפוח/אתלין לגרום לו להוציא פרי ועוד שיטה בעציץ להעמיד אותו על הצד או בשיפוע..
לא יודע עד כמה עובד אבל לפחות הוא יפה(וקוצני נורא במקרה שלך חח)

הבנתי :(
שלי גם די קטן שנה ראשונה טוב לדעת שיש סיכוי שיתן גם פרי
לא יודע על טיפול אתלין אשמח לדעת מעט יותר
סיכמנו שלא מתיחסים יותר לשגיעות כתיב שלי
חזי
גנן מתקדם

הודעהעל ידי ערן89 » 08 אוקטובר 2013,14:04

ראובן הייתי חייב לעדכן!
אתה קוסם!!! עברו רק ארבעה ימים וכבר האננס נראה הרבה יותר טוב! רוב העלים חזרו לצבע נורמלי והוא אפילו חזר להתפתח(כמה עלים התחילו להתארך).
בקיצור תודה רבה!.

ולשאלות חדשה..
יש לי רוזמרין בגינה כבר כמעט שנה ולא יודע למה לאחרונה התחלתי להתעניין איזה סוג הצמחים שלי ואיתו קצת הסתבכתי.. הפרחים שלו לבנים וכל הרוזמרין שמצאתי באינטרנט בארץ הפרחים הם סגולים/כחולים אבל אף אחד לא לבן שאלתי היא האם אתה מכיר את הסוג?
וגם מה ההבדל בין רוזמרין רפואי(על כל סוגיו) לבין רוזמרין רגיל?

ושאלה אחרונה להפעם.. כשהלכתי לקנות את הקומפוסט במקרה נתקלתי בצמח שלא ראיתי שנים, מימוזה ביישנית וכמובן שהייתי חייב לרכוש אותה,למרות שהעובדים במשתלה אמרו לי שהיא כנראה תמות לי בקרוב בחורף אבל הסבירו לי שהיא מזריעה את עצמה אז שאלתי היא איך?,פרחים כמעט כל יום פורחים שניים יפיפיים בצבע ורוד ובלילה מתים אבל לא ראיתי מהם זרעים.. או שהכדור שנשאר מהפרח הוא הזרעים..

IMG_0535.JPG
מימוזה
IMG_0535.JPG (105.43 KiB) נצפה 2256 פעמים
ערן89
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 08 אוקטובר 2013,14:04

הרומרין הרפואי עם פרחים בצע תכלת עד סגול

שמעתי פעם על רוזמרין עם פרחים לבנים, אבל הוא מאוד שונה ממה שאנו מכירים, עם עלים יותר רחבים - תכניס תמונה..

כן, מהפרחים יתפתחו זרעים. תן לפרחים להתייבש ולנשור לבד ואז הזרעים יפלו לאדמה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ערן89 » 09 אוקטובר 2013,14:04

עם השמש היום לקח קצת זמן לתפוס תמונות נורמליות בפלאפון.. וגם זה לא יצא משהו..
וכמובן בדיוק שאתה צריך אין פרחים.. עד לפני שבועיים היו מלא ועכשיו נשארו רק שרידים להזכיר שפעם היו. מה שמפתיע באחד מאלה שצילמתי בעזרת המצלמה וזום במחשב אפשר לראות איזה 2-3 נקודות פצפוניות סגולות אבל הפרח לעין רגילה נראה לבן..
עדיין לא יצא לי לטעום אותו עם תפו"א אבל שיצא אני ידע אם הטעם "רגיל" או משהו שאני לא מכיר.. צורת העלים נראת לי רגילה(צילמתי גם אותם חח)
1.jpg
פרח בזום
1.jpg (104.98 KiB) נצפה 2241 פעמים

2.jpg
2.jpg (110.94 KiB) נצפה 2241 פעמים

3.jpg
3.jpg (160.62 KiB) נצפה 2241 פעמים

4.jpg
4.jpg (118.06 KiB) נצפה 2241 פעמים
ערן89
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 09 אוקטובר 2013,14:04

כן, זה אותו אחד שאליו התצכוונתי
הוא שונה מהרפואי
ראה כאן, את מבנה וצורת העלים

https://www.google.co.il/search?hl=iw&s ... 5ZQ_-tw5wE

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ערן89 » 09 אוקטובר 2013,14:04

אכן אני רואה שהוא שונה...
תמיד הייתי בטוח שהוא רפואי.. טוב שיש אותך ואת האינטרנט..
אתה יודע במקרה מה השוני בו?,מבחינה רפואית או טעם.
ואולי את שמו? גם באנגלית זה מצויין.

אני בכל מקרה החלטתי שהשבוע יהיה תפו"א בתנור עם רוזמרין ואבוי לו שאחרי שנה שאני דואג לו הוא יעשה פאדיחות.. נו מילא גם אם כן זה הצמח שהכי פחות דורש צומי..
ערן89
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 09 אוקטובר 2013,14:04

לא, לא מכיר.. :cry:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ערן89 » 14 אוקטובר 2013,14:04

ראובן, או כל מי שמכיר את הנושא.
אני כבר כמה ימים מתחבט בשאלה ושואל אנשים מתחומים אחרים כשפשוט אני יכול לשאול את כל המומחים בתחום כאן!.
שאלתיי הן:
מאחר ורוב הגידולים שלי הם במצע מנותק ועד היום היו מושקים רק במי מזגן נתקלתי בבעיות הזנה,ראו בעיות אננס למעלה חח, ומאחר שהסתיו/חורף בא עלינו המזגן לא בשימוש וממיכל של 200 ליטר נישאר לי אולי 40(שזה מספיק לכמה ימים בודדים..) ואז חוזרים לכלור וכולרה מהמוביל הארצי.. אני כרגע במשא ומתן עם תושבי הבית על מערכת אוסמוזה 5 שלבים אבל עד שעניין זה יצא לפועל הצמחים שלי יעברו לצריכת כלור(אנחנו בבית שותים מבקבוקים.. ולמים בברז יש טעם של לא יודע מה,סורי אם נשמע מפונק אבל בדיקות אזורית מצביעות לטובתי..).
א )כדאי להתחיל לערבב בשבוע הזה לפחות מים רגילים עם מי מזגן,להקל על השוק, או שלא יהיה ביכלל שוק?(הצמחים הם בעיקר תבלינים למיניים,עץ רימון,תאנה,גפן ,אננס ופאפיות חדשות
ב) ראיתי באייבי(וגם בארץ) מכשירים לבדיקת PH TDS לומינס(אור) ולחות במחירים דיי אטרקטיבים של 100-150 שח של חברות שונות. ובמחירים של 300+ של חברות כמו HM וHANNA .
השאלה שלי היא עד כמה אמינים המכשירים הללו? , נראה לי פשוט יותר מקצועי להתחיל לדעת מה מצב המצע שלי קודם כל מבחינת חומציות וגם במה אני משקה אותם.. וכמובן ההם רמת המינרלים תקינה או לא(ראה תקרית אננס).. אני עדיין לא מדבר על ערכות בדיקת פוספטים חנקן ואשלגן,למרות שגם עליהם קצת פזלתי חח, אבל לדעת בערך תמונת מצב.

בימים האחרונים עשיתי לעצמי קצת מבוא לכימיה מה כל דבר אומר (PH EC לומינס) ואיך הוא משפיע על הצמח ובתור בנאדם שיחסית אוהב להבין למה הוא עושה דברים זה נראה לי מאוד הגיוני שאני צריך את המכשירים הללו בשביל לא לגשש באפלה.. אשמח לשמוע את דעתכם.

נ.ב
ממש לא פייר שכולכם מאיזור היחסית צפון.. אולי אחד או שתיים כמו שראיתי מאיזור השפלה.. אני ממש מוחה על כך! חח,גם אני רוצה תותים!! ולהתחיל לייצר הומס! חח,טוב נו מזל שאבי המליץ על משתלת סולנר וככה מצאתי מקום חדש עם מחירים סבירים ביותר!.
ערן89
גנן חדש

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־32 אורחים