הגינה שלי - בעז

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: הגינה שלי - בעז

הודעהעל ידי בעז1 » 10 מרץ 2014,14:04

האם השנה אפשרי לזרוע פלפל חריף כבר עכשיו?, או לחכות מעט עד לפסח, מה התנאי גידול שלו?
בעז1
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 10 מרץ 2014,14:04

תתחיל תתחיל..
תזרע כעת ויש סיכוי טוב שבפסח יהיו לך פלפלים

תנביט במנבטה קלאסית וכשיהיו בגובבה 20 ס"מ + עם לפחות 2 זוגות עלים, תעביר לאדמה
שמש מלאה !
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי בעז1 » 11 מרץ 2014,14:04

אפשרי פשוט לקחת גרעינים מפלפל חריף קנוי ולזרוע באדמה?
צריך לתת לו להתייבש או משהו?
תודה רבה :)
בעז1
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 11 מרץ 2014,14:04

בעז1 כתב:אפשרי פשוט לקחת גרעינים מפלפל חריף קנוי ולזרוע באדמה?

זרעים מפלפל קנוי, לא בטוח בכלל שיניבו שיח עם פלפלים דומים למה שאכחת. כי מדובר ב'זרעי מכלוא', זרעים שעברו הכלאות או שהופרו ע"י אבקה מצמחי פלפל אחרים וכו', בלי ששמרו עליהם כמו על 'זרעי מורשת' - ע"ע

דבר שני, לא בטוח שהזרעים יהיו חיוניים, כי הפלפלים נקטפו ירוקים ואז.., אחוז קטן מנהם ינבוט, אם בכלל
כדי שזרעים יהיו חיוניים, הפרי צריך להיות בשל (אדום) ורצוי שיתייבש גם על השיח.
ובקיצור.., נסה להשיג ממישהו, פלפלים שהתייבשו על השיח. הכי טוב

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי בעז1 » 13 מרץ 2014,14:04

תודבה
ראובן אורן כתב:
בעז1 כתב:אפשרי פשוט לקחת גרעינים מפלפל חריף קנוי ולזרוע באדמה?

זרעים מפלפל קנוי, לא בטוח בכלל שיניבו שיח עם פלפלים דומים למה שאכחת. כי מדובר ב'זרעי מכלוא', זרעים שעברו הכלאות או שהופרו ע"י אבקה מצמחי פלפל אחרים וכו', בלי ששמרו עליהם כמו על 'זרעי מורשת' - ע"ע

דבר שני, לא בטוח שהזרעים יהיו חיוניים, כי הפלפלים נקטפו ירוקים ואז.., אחוז קטן מנהם ינבוט, אם בכלל
כדי שזרעים יהיו חיוניים, הפרי צריך להיות בשל (אדום) ורצוי שיתייבש גם על השיח.
ובקיצור.., נסה להשיג ממישהו, פלפלים שהתייבשו על השיח. הכי טוב

בעז1
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי בעז1 » 23 אפריל 2014,14:04

למישהו יש מושג על טיפול אורגני נכון בסחלבים?
נכון להיום נותנים להם דשן כימי כל כמה זמן מדויק, מה אפשר לתת להם אורגני?
בעז1
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 23 אפריל 2014,14:04

בעז1 כתב:למישהו יש מושג על טיפול אורגני נכון בסחלבים?
נכון להיום נותנים להם דשן כימי כל כמה זמן מדויק, מה אפשר לתת להם אורגני?

כמה עצות "אורגנייות" (שהן פשוט 'טבעייות', בניסיון לחקות את סביבתם הטבעית)

א. מיקום - צל מלא עם 'שפיץ' של אור.. כזה בקושי, כאילו שהוא נמצא בתחתית היער הטרופי עם כל העצים הענקיים המסוככים מלמעלה.

ב. האורכידיאה כנראה שתולה אצלך בעציץ לבן המלא ב'כדורייות' טוף מלאכותי. תפרידן הוא להחזיק בתוכן לחות לפרק זמן ארוך. כי הסחלבים בטבע מסתמכים על מים אקראיים המגיעים אליהם בד"כ מהלחות שבאויר אל מיקומם 'המוזר', במסעף ענפים או בקפל סלע וכדומה.. ממש 'אפיפיטים' כמו פנלופסיס' ועוד רבים אחרים שאותם אנו מארחים בבית, להבדיל מסחלבים מקומיים בארת שרובם גדלים באדמה.

ג. על כן, העציץ חייב להיות מונח על צלחת או מגש הגדולים מהיקף הצמח, כשהם מלאים בשכבה של 2-3 ס"מ טוף דק שעליו יש לשמור לח תמיד, כדי שהלחות מהמגש, 'תעטוף' את הצמח מסביב ותתן לו 'הרגשה ביתית'.

ד. ההשקייה של הצמח עצמו, צריכה להיות מזערית ועדיף לבצע השקייה זו ע"י ריסוס מים במרסס על פני כל הצמח, פעם או פעמיים בשבוע! אם הוא נמצא בתוך הבית. אם הוא בחוץ, במקום מוצל, יש לרססו כל יום בשעות הצהריים.

ה. אסור להשקותו או לרססו במים מהברז ! אך ורק במי גשם או מי מזגנים הדומים למים טבעיים, כמו שהוא אוהב.

ד. דישון - לדעתי.. לא צריך. אבל זו דעתי. אני הייתי מסתפק במזיגת חצי כוס של 'תה סירפדים' אחת לשבועיים. הנוזל יעבור השורשים שבעציץ וייקווה בתחתית שמשמשת גם כ'מחסן' למים עבור השורשים. כשהטוף בתוך העציץ מתייבש, יעלו המים מהתחתית למעלחה, אל השורשים ('מפל ריכוזים' / 'נימייות' וכו')

* גידלתי בעבר פנלופסיס ודנדרוביום או קטליאה.. בעציצים קטנים על מסעף בעץ הזית, במיקום עם 'אווירה טרופית' קלאסית כשאת רוב הלחות שלהם, קיבלו מהסביבה - מתזונים גבוהים שיצרו לחות ולחות שעלתה מחיפוי עבה על האדמה.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי בעז1 » 14 מאי 2014,14:04

תודה רבה ראובן!

אמרו לי שאולי לא כדאי לי להדלות את המלון, אני באזור עם רוחות (גב ההר), ויש חשש שהפירות ייקרסו מרוב משקל..
מה דעתכם בעניין? :)
ועוד - כמה קומפוסט מומלץ לשים באדמה לפני העברת שתילי המלון? (ליטר למ"ר) ועד איזה עומק?
אני חושש שאני אשים קצת מדי והמלון שלי יסבול..

יוצא כבר תקופה שרף מהגודגדן.
גנן אמר לי שאם אני לא רוצה לשים קונפידור, אז אני צריך לחכות לחורף ולעשות לו גיזום, ואם בשלב כלשהו יוצא לי כמו אבקה מהעץ במקום שרף, זה אומר שהוא לא הצליח להתגבר על הבעיה לבד. ואני צריך להתחיל בטיפול של "חילוץ תולעים" או במקרה הקשה יותר רק קונפידור יעזור...

עוד המלצות?
בינתיים העץ נראה חיוני וירוק, ונתן פירות מתוקים למרות הפצעים.(בן 25 שנה)

תודה רבה! אשמח לעזרה..:)
אגב, איך מומלץ לעשות טיהור תרמי של ווילה לתולעים? ככל הנראה כל התולעים מתו לי, וחדרו לבפנים יתושים :/
שקלתי לפרוס ניילון שחור ולהעמיד בשמש..
בעז1
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 14 מאי 2014,14:04

מלון לא מדלים אלא אם כן יש איזה 'סידור' לתמיכת המלונים, או מדף ארוך או רשת קטנה לכל מלון, לתמיכה

מה זה אצלך 'לשים' באדמה?? אם מכשירים חלקת אשמה (ערוגה) אזי מתחחים לעומק כ 30 ס"מ ועל האדמה המתוחחת מפזרים שכבה של כ 3 ס"מ קומפוסט (כ 10-15 ליטר ל 1 מ"ר) ומתחחים שוב להצנעתו בתוך האדמה
לא מכניסים קומפוסט לבור שתילה.
אם יש לך הומוס, אז תחפור בור שתילה קצת יותר עמוק מהדרוש ותכני לתוכו חצי כוס הומוס ושתול

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן אורן כתב:מלון לא מדלים אלא אם כן יש איזה 'סידור' לתמיכת המלונים, או מדף ארוך או רשת קטנה לכל מלון, לתמיכה

מה זה אצלך 'לשים' באדמה?? אם מכשירים חלקת אשמה (ערוגה) אזי מתחחים לעומק כ 30 ס"מ ועל האדמה המתוחחת מפזרים שכבה של כ 3 ס"מ קומפוסט (כ 10-15 ליטר ל 1 מ"ר) ומתחחים שוב להצנעתו בתוך האדמה
אם יש לך הומוס, אז תחפור בור שתילה קצת יותר עמוק מהדרוש ותכני לתוכו חצי כוס הומוס ושתול

מלון - אחלה, אז לגדל לרוחב? מה מרחק מומלץ בין שתיל לשתיל?
קומפוסט - זאת הייתה הכוונה, אל תדאג, לא התכוונתי לדחוף קומפוסט לכל בור, בזכותך ובזכות הפורום הבנתי שזה לא דשן ושלא ככה משתמשים בו :)
לגבי הגודגדן - תוכל לתת עצה, כמעט שכנעו אותי לשים קונפידור (!), למזלי לא השתכנעתי ;)
תודה רבה ראובן, אתה מאוד עוזר לי בכל עניין האדמה והגינה :)
בעז1
גנן עם עתיד

בעז1 כתב:
ראובן אורן כתב:מלון לא מדלים אלא אם כן יש איזה 'סידור' לתמיכת המלונים, או מדף ארוך או רשת קטנה לכל מלון, לתמיכה

קומפוסט - זאת הייתה הכוונה, אל תדאג, לא התכוונתי לדחוף קומפוסט לכל בור, בזכותך ובזכות הפורום הבנתי שזה לא דשן ושלא ככה משתמשים בו :)
לגבי הגודגדן - תוכל לתת עצה, כמעט שכנעו אותי לשים קונפידור (!), למזלי לא השתכנעתי ;)

מלון - תלוי במבנה השטח שלך ומימדיו. אפשר לגדל כמו שהמלצתי לגבי דלעות ואבטיחים, ב 2 שיטות. או לכוון את הצמח שיגדל בצורת ספירלה צפופה או בשורות ארוכות וצמודות - 2 האפשרויות הללו נועדו ליצור צפיפות וקירבה בי הפרחים לצורך מירב הפרייה. ולכאן גם מתחבר הקטע של ההדלייה, אפשרות לגדל מלונים בתקרה של 'סוכה' כלשהי כשהם נתמכים ברשתות. אפשר לראות את זה בשרשור של 'הגן של המטבח הויקטוריאני', הכנסתי שם הכוונה ותיזמון לקטע המתאים בסרט - שווה צפייה.
איכות האדמה ואופן הגידול, כמובן שמשפיעים על מרחקי השתילה. אם אתה מגדל בספירלה, אזה המרחק יהיה כ 1.5 מ'. ואם בשורות, אז.. 40 ס"מ. וכך גם לגבי איכות האדמה. ככל שתהייה יותר אורגנית ו'פועמת', אפשר להיות יותר 'חוצפנים' ולתול צפוף כי לכולם יש אוכל מספיק. כמו 4 שתילי העגבנייה שגידלתי ב כ 60 סמ"ר והגיעו ל'שמיים' ונתנו אינסוף פרי..
אלו השיקולים.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן אורן כתב:
בעז1 כתב:

מלון - תלוי במבנה השטח שלך ומימדיו. אפשר לגדל כמו שהמלצתי לגבי דלעות ואבטיחים, ב 2 שיטות. או לכוון את הצמח שיגדל בצורת ספירלה צפופה או בשורות ארוכות וצמודות - 2 האפשרויות הללו נועדו ליצור צפיפות וקירבה בי הפרחים לצורך מירב הפרייה. ולכאן גם מתחבר הקטע של ההדלייה, אפשרות לגדל מלונים בתקרה של 'סוכה' כלשהי כשהם נתמכים ברשתות. אפשר לראות את זה בשרשור של 'הגן של המטבח הויקטוריאני', הכנסתי שם הכוונה ותיזמון לקטע המתאים בסרט - שווה צפייה.
איכות האדמה ואופן הגידול, כמובן שמשפיעים על מרחקי השתילה. אם אתה מגדל בספירלה, אזה המרחק יהיה כ 1.5 מ'. ואם בשורות, אז.. 40 ס"מ. וכך גם לגבי איכות האדמה. ככל שתהייה יותר אורגנית ו'פועמת', אפשר להיות יותר 'חוצפנים' ולתול צפוף כי לכולם יש אוכל מספיק. כמו 4 שתילי העגבנייה שגידלתי ב כ 60 סמ"ר והגיעו ל'שמיים' ונתנו אינסוף פרי..
אלו השיקולים.

אם אני מגדל לאורך, אני צריך לשים רשת כלשהי שעליה המלון יטפס קצת, או לתת לו להתפשט לרוחב?
בעז1
גנן עם עתיד

ממש לא. דרך הגידול הפופולרית של המלון, כמו אבטיח ודלעת, שרוע על האדמה. לכן לכולם יש את אותו כתם לבן שלא 'משתזף, כי הוא על האדמה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ומה לגבי הגודגדן?
בעז1
גנן עם עתיד

גנן אמר לי שאם אני לא רוצה לשים קונפידור, אז אני צריך לחכות לחורף ולעשות לו גיזום, ואם בשלב כלשהו יוצא לי כמו אבקה מהעץ במקום שרף, זה אומר שהוא לא הצליח להתגבר על הבעיה לבד. ואני צריך להתחיל בטיפול של "חילוץ תולעים" או במקרה הקשה יותר רק קונפידור יעזור...

עוד המלצות?

תודה רבה! אשמח לעזרה..
אגב, איך מומלץ לעשות טיהור תרמי של ווילה לתולעים? ככל הנראה כל התולעים מתו לי, וחדרו לבפנים יתושים :/

משום מה.., פיספסתי את החלק הזה... :?:
מצב העץ נשמע גרוע! גם נסורת וגם שרף.. הוא עם 'נוברים' בפנים!! זחלים של חידקונית, סס או כל חיפושית אחרת
הטיפול צריך להיעשות מהר ומיידי, אחרת תפסיד את העץ.
תארגן לך חוט פלדה דק - חפש אצל מישהו שמייצר תכשיטים. נסה ליצור לו בקצה מעין 'בורג' דוקרני, כמו 'חולץ פקקים'.
מצא חור פעיל עם נסורת היוצאת ממנו ותתחיל להחדיר את החוט פנימה תוך הוצאת הנסורת. עם הרבה סבלנות ורגש, תצליח אולי 'לדוג' את הזחל ולשלוף אותו החוצה ואם לא, לפחות לדקור ולחסל אותו.
אם זה לא הולך, נקה כמה שיותר נסורת מהחור ואז, החדר פנימה כדורי צמר גפן טבולים באלכוהול או 'בנזין לבן' ולאחר מכן, לסתום מיד את החור במשחת עצים ואם אין לך, אז בפלסטלינה / פימו.., כדי שהאדים ישארו בתוך החור ויחסלו את הנובר. עבור כך מחור לחור. אין ברירה, אחרת תפסיד את העץ. אם יש ממטרות שמרטיבות את הגזע, צריך לטפל בכך, כי קליפה לחה היא רכה ומאפשרת לנוברים לחפור בקלות.

[קונפידור מרעיל את כל העץ, כולל הפירות! אל תסכן את עצמך.]

לגבי החיטוי התרמי, עם ניילון שקוף ולא שחור - החום מתחת לשקוף, גבוה מאוד

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן אורן כתב:

עוד המלצות?

תודה רבה! אשמח לעזרה..

משום מה.., פיספסתי את החלק הזה... :?:
מצב העץ נשמע גרוע! גם נסורת וגם שרף.. הוא עם 'נוברים' בפנים!! זחלים של חידקונית, סס או כל חיפושית אחרת
הטיפול צריך להיעשות מהר ומיידי, אחרת תפסיד את העץ.
תארגן לך חוט פלדה דק - חפש אצל מישהו שמייצר תכשיטים. נסה ליצור לו בקצה מעין 'בורג' דוקרני, כמו 'חולץ פקקים'.
מצא חור פעיל עם נסורת היוצאת ממנו ותתחיל להחדיר את החוט פנימה תוך הוצאת הנסורת. עם הרבה סבלנות ורגש, תצליח אולי 'לדוג' את הזחל ולשלוף אותו החוצה ואם לא, לפחות לדקור ולחסל אותו.
אם זה לא הולך, נקה כמה שיותר נסורת מהחור ואז, החדר פנימה כדורי צמר גפן טבולים באלכוהול או 'בנזין לבן' ולאחר מכן, לסתום מיד את החור במשחת עצים ואם אין לך, אז בפלסטלינה / פימו.., כדי שהאדים ישארו בתוך החור ויחסלו את הנובר. עבור כך מחור לחור. אין ברירה, אחרת תפסיד את העץ. אם יש ממטרות שמרטיבות את הגזע, צריך לטפל בכך, כי קליפה לחה היא רכה ומאפשרת לנוברים לחפור בקלות.

[קונפידור מרעיל את כל העץ, כולל הפירות! אל תסכן את עצמך.]

לגבי החיטוי התרמי, עם ניילון שקוף ולא שחור - החום מתחת לשקוף, גבוה מאוד

כנראה בטעות לא הדגשתי את המילה "ואם".
לא יוצא לי עכשיו נסורת, רק שרף. אני רק שואל אם העצה שלו טובה, ומה יש לך להוסיף..
בעז1
גנן עם עתיד

בן כמה העץ? מבוגר ?
האם הממטרות מרטיבות לו את הגזע?

להביע דעתי על הגנן?? אולי הוא יודע יותר טוב ממני..!

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי שגיא » 14 מאי 2014,14:04

העץ בן 25 שנה (כתוב למעלה)
שגיא
גנן עם עתיד

לא ראיתי..
25 שנה זה הרבה. אז יכול להיות שלא מדובר בנוברים אלא בהזדקנות של העץ

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אריה להב » 14 מאי 2014,14:04

מה לגבי התולעים ? גם אצלי מתו פתאום כולן.
אריה להב
גנן מתקדם

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־87 אורחים