השאלות שלי- דגנית

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

השאלות שלי- דגנית

הודעהעל ידי דגנית ג. » 25 מרץ 2014,14:04

שלום לכולם ושבוע טוב!
אשמח למענה על מספר שאלות..
כרגע אני מתכננת להקים גינה מאפס בקיבות חולתה, ליד הירדן.

-לגבי כיוון הערוגות-
לאן עליי להפנות את הערוגות? מזרח/מערב או צפון/דרום?
בנוסף, ישנם שני עצים עצומים שלדעתי יחסמו מעט את השמש בשעות הצהריים המאוחרות עד שקיעה-האם זה יהיה בסדר לגידול ירקות?

-לגבי האדמה-
האדמה לא טופלה במשך שנים, כרגע מלאה בעלים יבשים מעץ פיקוס מפלצתי בגודלו, צומחים גם הרבה סירפדים וכל מיני עשבי בר.
איך להתחיל? האם להוסיף אדמה קנויה כלשהי?
-המלצות לאיזה קומפוסט לקנות-
-בבניית ערוגה מוגבההת, האם עליי להשתמש בעשבים האלו כשכבה "מעשירה" כלשהי? האם יש צורך בשכבות שונות של ענפים יבשים וכו?
וחוץ מלתאר את האדמה כחומה בהירה ויבשה ולשלול את האופציה שהיא חמרה-אני לא יודעת איך לסווג אותה...

-לגבי השתילה-
אני מבינה שיש דעה מקובלת של גידול מסודר ומאורגן שייקל על הטיפול בגינה אבל, יצא לי להכיר דעה נוספת שתומכת בגידול של כמה סוגי ירקות ותבלינים ביחד ובמן "פראות".
"גידול משולב הוא מצב שבו גדלה קבוצה מעורבת של צמחים מזנים ומינים שונים. גידול משולב משפר באופן מידי את איכות הגידול של כל צמח בקבוצה"
מה דעתכם על צורה זו? והאם היא מומלצת?
ואם כן, האם יש מידע מאורגן לגבי מה לשתול עם מה?

-אני מתכננת להכין את הגינה ומקווה שעוד חודש וחצי אוכל כבר לשתול/לזרוע.
-כיוון לזרעי מורשת באזור? מישהו?-
אני מעוניינת לנסות מלפפון, עגבנייה, פלפלים מתוקים ובצל. בנוסף בעדניות עשבי תיבול.
האם להתחיל בהנבטה במגשיות לירקות?
והאם אפריל-מאי יהיה זמן מתאים לשתילה בגינה?

נראה לי שזה הכל, תודה מראש על העזרה!! ^_^
דגנית ג.
גנן חדש

Re: השאלות שלי- דגנית

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 25 מרץ 2014,14:04

שלום
את כאן מ2011 :clap: :clap: :clap:
אז אענה בקיצור:
1.אם יש מספיק מקום והערוגות מרווחות,אין כל כך משמעות לכוונים,אצלי הם לכל כווני השעון.
2.לירקות הקיץ צריך שמש מלאה כל היום.שש שעות לפחות.פחות מזה אפשר,פחות טוב.
3.הייתי מגרף את כל העלים לערימה אחת גדולה,שם על הערימה מטזון ונותן לה להירקב לאט לאט.בעוד כמה חודשים כבר תוכלי להשתמש בה.
4.לא להוסיף אדמה קנויה.
5.תבדקי בקיבוץ אם יש ערימה ישנה של זבל פרות/סוסים/עופות.אם כן,יש לך אוצר.לפזר על האדמה ולהפוך עם קילשון.
6.את הערוגות תכיני מאדמה +הזבל הנ"ל(אם אין,תקני כמה שקי קומפוסט)את העלים תעבירי לערימה.אחר כך תוכלי להחזיר כחיפוי.
7.לא מתמצא בגידולים מעורבים.אצלי לכל ירק ערוגה משלו.
8.את יכולה כבר להנביט(אני כבר שותל באדמה),אם היית באה למפגש היית מקבלת כמה שתילים כסטרט.

ניראה לי שזה הכל :) ושהמומחים ימשיכו מכאן.........

אבי
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי סקיבה » 25 מרץ 2014,14:04

הי דגנית,

ממליץ לך להביט בשרשור הזה:
viewtopic.php?f=9&t=5645

יש שם כבר כמה תשובות ותמונות...

בנוסף,

1. כיוון הערוגות, מומלץ צפון-דרום, כך השמש חולפת על פני הצמחים ממזרח למערב, וכל צמח זוכה למנת השמש שלו. מאידך, בצורה זו אין לך אפשרות לשתול צמחים בצל.
אולי תרצי דווקא לחשוב על עיצוב ערוגות שכזה:
https://www.google.co.il/search?q=manda ... 80&bih=860
או כזה:
https://www.google.co.il/search?q=keyho ... 80&bih=860
אם הייתי מתחיל עכשיו מאפס, הייתי מנסה את הכיוונים האלה.

2. אם צל העצים משפיע רק בשעות אחה"צ המאוחרות, אני מאמין שניתן יהיה לגדל ירקות ללא בעיה.

3.
גורו גנזלר כתב:לגבי האדמה-האדמה לא טופלה במשך שנים, כרגע מלאה בעלים יבשים מעץ פיקוס מפלצתי בגודלו, צומחים גם הרבה סירפדים וכל מיני עשבי בר.
איך להתחיל? האם להוסיף אדמה קנויה כלשהי?

כפי שכתב גם אבי, לאסוף ולשמור את העלים ועשבי הבר. אם ניתן, לרסק אותם באמצעות מכסחת או מרסקת. ברסק ניתן להשתמש לחיפוי הגינה, או כחומר יבש ליצירת ערימת קומפוסט.
אני מקווה ששורשי הפיקוס המפלצתי לא מרשתים את כל השטח בו את מתכוונת להקים את הגינה - אם כן, צפויה לך עבודה מרובה...

4.
גורו גנזלר כתב:-המלצות לאיזה קומפוסט לקנות-
-בבניית ערוגה מוגבההת, האם עליי להשתמש בעשבים האלו כשכבה "מעשירה" כלשהי? האם יש צורך בשכבות שונות של ענפים יבשים וכו?
וחוץ מלתאר את האדמה כחומה בהירה ויבשה ולשלול את האופציה שהיא חמרה-אני לא יודעת איך לסווג אותה...

כדאי לקנות קומפוסט שחור, נקי מניילונים ושאריות, ושאין לו ריח של צואת פרות. (כל היצרניות מצליחות ליצור קומפוסט כזה מדי פעם...)
לגבי הערוגה המוגבהת, אם את מתכוונת למה שמכונה "ערוגת שכבות", או "ערוגת לזניה", אז כן, ניתן להשתמש בעלים ובשאריות העשבים בתוך שכבות הערוגה. אני פחות אוהב את השיטה הזו, של הטמנת חומר אורגני לא מפורק בתוך האדמה - אבל זו דעתי האישית בלבד.

5.
גורו גנזלר כתב:-לגבי השתילה-
אני מבינה שיש דעה מקובלת של גידול מסודר ומאורגן שייקל על הטיפול בגינה אבל, יצא לי להכיר דעה נוספת שתומכת בגידול של כמה סוגי ירקות ותבלינים ביחד ובמן "פראות".
"גידול משולב הוא מצב שבו גדלה קבוצה מעורבת של צמחים מזנים ומינים שונים. גידול משולב משפר באופן מידי את איכות הגידול של כל צמח בקבוצה"
מה דעתכם על צורה זו? והאם היא מומלצת?
ואם כן, האם יש מידע מאורגן לגבי מה לשתול עם מה?

גידול משולב, איננו "פראי" או "לא מאורגן", או "לא מתוכנן", להיפך - זה דורש מחשבה תחילה, לגבי שילוב הצמחים בצורה הגיונית מבחינת הצמחים, ומבחינת הטיפול בהם.
יש המון מידע בתחום - חלקו בארכיב הפורום, ועוד הרבה בגוגל.
ממליץ לך לשתול באופן מעורב "לפי החשק ומצב הרוח", וללמוד מהנסיון בתחום (איזה צמחים כדאי לגדל בסמיכות, וכמה מקום להשאיר לכל צמח...וכו').

6.
גורו גנזלר כתב:-אני מתכננת להכין את הגינה ומקווה שעוד חודש וחצי אוכל כבר לשתול/לזרוע.
-כיוון לזרעי מורשת באזור? מישהו?-
אני מעוניינת לנסות מלפפון, עגבנייה, פלפלים מתוקים ובצל. בנוסף בעדניות עשבי תיבול.
האם להתחיל בהנבטה במגשיות לירקות?
והאם אפריל-מאי יהיה זמן מתאים לשתילה בגינה?

האם יש לך עניין מיוחד בזרעים של זני מורשת? כי יש הרבה זרעים מוצלחים של אנשים שמגדלים כבר כמה מחזורי גידול של צמחים מסוימים, שאינם עונים להגדרה של "זרעי מורשת".
ניתן כמובן לרכוש זרעים - "זרעי קדם", "משתלת ירוק", ואולי עוד כמה שאינני יודע עליהם.
ואפשר גם לנסות להגיע למפגשי החלפת זרעים (אפשר לחפש באינטרנט, ולגלות מתי ואיפה מתקיים מפגש בקרוב).
עכשיו זה כבר הזמן להתחיל בגידולי קיץ - האביב ללא ספק כבר כאן. אפשר להתחיל לזרוע במקביל במנבטה, ובגינה, ולהשלים את החוסרים בגינה מהמנבטה בהמשך...
בצל, לא כדאי לזרוע (אלא אם יש לך סבלנות שיא...), מומלץ לטמון בצלצלים, או לחתוך את השליש התחתון של הבצל בו את משתמשת לבישול, להשאירו יום אחד במקום מוצל, ואח"כ לטמון באדמה - כשזה מצליח, גדלים לך בצלים. (בהתחלה ניתן להשתמש בהם כ"בצל ירוק", ובהמשך הם הופכים לבצלים של ממש.

בהצלחה,
אמיר
בטבע אין תופעות על-טבעיות.
אבל באופן טבעי, יש כמה תופעות נשגבות מבינתנו...

:shake: :nod: ^_^
סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי אורנה » 25 מרץ 2014,14:04

עם כל הנל דגנית
נותר לך רק לקפוץ לראש פינה
לקבל שתילי עגבניות
היום הם ענקיים

תהני אורנה
"כי האדם עץ השדה"(דברים כ'19)

כוורת דבורים בחצר הבית - viewtopic.php?f=9&t=6472
סמל אישי של המשתמש
אורנה
גנן אורגני

הודעהעל ידי צברי נוגן » 25 מרץ 2014,14:04

ואוסיף על קודמי עניין אחד,
מבחינה הלכתית יש בעיתיות בגידול משולב/פראי/כל שם אחר
מבחינת ההלכה זה נקרא גידול כלאיים והוא אסור, למי שחשוב לו
העניין הזה כדאי להקפיד, לא רק זה שגידול משולב יוצר לפעמים
תחרות שאנחנו לא רואים כי היא מתחת לאדמה, בין צמחים חזקים
יותר לבין העדינים יותר.

בהצלחה
לק"י
יהודי זה הכי אחי
צברי נוגן
גנן אורגני

הודעהעל ידי אבישלום » 30 מרץ 2014,14:04

אבי אלימלך כתב:5.תבדקי בקיבוץ אם יש ערימה ישנה של זבל פרות/סוסים/עופות.אם כן,יש לך אוצר.לפזר על האדמה ולהפוך עם קילשון

אפשר להשתמש בזבל פרות/סוסים בלי שעבר תהליך בקומפוסט?
אבישלום
גנן באימונים

הודעהעל ידי צברי נוגן » 30 מרץ 2014,14:04

לא!!!
עיין בשרשור של סהר על עניין זה
לק"י
יהודי זה הכי אחי
צברי נוגן
גנן אורגני

הודעהעל ידי סקיבה » 30 מרץ 2014,14:04

אבישלום כתב:
אבי אלימלך כתב:5.תבדקי בקיבוץ אם יש ערימה ישנה של זבל פרות/סוסים/עופות.אם כן,יש לך אוצר.לפזר על האדמה ולהפוך עם קילשון

אפשר להשתמש בזבל פרות/סוסים בלי שעבר תהליך בקומפוסט?

לא, מאד לא מומלץ.
אני מניח שאבי ציין במכוון "ערימה ישנה" של זבל, מתוך הנחה שערימה כזו מסיימת את תהליך הקומפוסטציה שלה - לעניות דעתי, גם במקרה זה עדיף להכניס את הזבל לערימת קומפוסט פעילה ולא ישר לאדמה. זאת משום שאנחנו לא יודעים אם החומר אכן התייצב.
במיוחד יש להזהר משימוש בזבל עופות, כי זה חומר מאד חריף - יכול לעשות הרבה נזק, אם מגזימים.

שבוע טוב,
אמיר
בטבע אין תופעות על-טבעיות.
אבל באופן טבעי, יש כמה תופעות נשגבות מבינתנו...

:shake: :nod: ^_^
סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 30 מרץ 2014,14:04

צודק אמיר :y:
נכתב במכוון ערימה ישנה.
ישן זה לא חודש חודשיים,אלא שנה שנתיים.
אבי אלימלך
גנן אורגני