השאלות שלי - אביב

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

השאלות שלי - אביב

הודעהעל ידי אביב ברכה » 03 יוני 2014,14:04

שמי אביב ואני שמחה להצטרף לפורום הנחמד הזה :)

אני מנסה לגדל ירקות באדניות כבר שנתיים ללא הצלחה רבה. ניסיתי בעיקר עלים ירוקים למיניהם וגם עגבניות, אלו גדלו אבל מהר מאוד נמלים השתלטו עליהם. אני לא מאמינה בריסוסים למיניהם ומנסה למצוא פתרונות שורשיים, אבל רק לאחרונה עלה בדעתי שאולי האדמה לא איכותית מספיק. לפני שנה קניתי את התערובת במשתלה במושב יציץ. הבנתי שגם אם היא היתה איכותית בהתחלה (לפי הגורל של הצמחים ששתלתי בשנה שעברה לא נראה לי שהיא היתה כ"כ איכותית), עכשיו היא כבר לא מספיק פורה.

להלן השאלות:
1. עכשיו כבר יש ירקות חדשים ששתלתי לפני שבוע. איך אני מדשנת, מוסיפה קומפוסט או מינרלים כשכבר יש צמחים באדניות?
2. מה צריך להוסיף? איך אני מוצאת קומפוסט איכותי? הומוס? האם יש איזשהם מינרלים שאני יכולה להוסיף? איפה קונים אותם?
3. האם אני יכולה לפזר על פני השטח של האדניות שאריות של ירקות ופירות?

תודה רבה וחג שמח!
אביב
אביב ברכה
גנן חדש

Re: שלום רב לכולם ולכולן :)

הודעהעל ידי ליאור1 » 03 יוני 2014,14:04

טוב, נתחיל.
דבר ראשון המצע-גן או "אדמה" שאת קנית לא שווה כלום... כי זה לא אדמה זה תערובת של חומרים כמו קוקוס/קלקר/כבול וכל מיני זבל
זה אומר שאת צריכה להביא אדמה מאיזור מגורייך, פשוט לצאת לשטח פתוח שלא שייך לאף אחד לחפור לעומק לנקודה שהאדמה כבר לחה ומשם לאסוף, מה שאני עושה זה פשוט עובר באתרי בניין, הם חופרים ממש..ממש ממש עמוק ומוציאים אדמה ממש איכותית שלא קבור בה כל מיני זבל.
את האדמה הזאת את מדללת ב40% קומפוסט קנוי ובזה את שותלת צמחים.
בגומה שאת שותלת את הצמחים את יכולה לשים חופן של הומוס בשביל שיהיה לצמח מינרלים זמינים בצורה מיידית.
בעיקרון את יכולה להשקות את הצמחים בתה הומוס בעת הצורך, תריצי חיפוש בפורום ותראי מה זה.

אם כבר מאוחר מידי ואת לא יכולה להחליף אדמה, פשוט תשקי את הצמחים שלך בתה הומוס (כשצריך), קומפוסט לא הייתי מוסיף כי אם תשימי כמות גדולה מידי זה יישרוף לך את בית השורשים ויהרוג את הצמח, חוץ מזה האדמת מצע שאת קונה מכילה בפנים קומפוסט (או לפחות סוג של..)

בנוגע לריסוסים, אם יש לך מזיקים זה אומר שמשהו בתהליך לא טוב, מה שמזכיר לי, אל תכניסי 10 צמחים באדנית אחת, תני לכל צמח את המרווח שלו לגדול.
בסופו של דבר אם לצמח יהיה אדמה טובה ומקום לגדול אין סיבה שיבואו מזיקים. אבל בכל זאת יש משהו, כל מקרה לגופו, תאמרי לנו איזה סוג של מזיק ונמליץ לך בהתאם איך לטפל.

וזהו על קצה המזלג, יעזור יותר אם תאמרי לנו מה את מגדלת ואם תעלי תמונות של איזור השתילה והצמחים..
ליאור1
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי י ם » 03 יוני 2014,14:04

בהמשך לליאור...
אל תדאגי,. זה תהליך שנשמע לא פשוט אאבל הוא לא כזה מסובך :shake:

באדניות זה די פשוט(גם אני מגדל ככה) אני מתאר לעצמי שאדמת מצע גן שלך היא לא בכמות גדולה אז זה מה שאת יכולה לעשות, אם האדמה שלך היא בכמות קטנה:

תחשבי נפח כולל של האדמה שאת צריכה(נפח כל אדנית ואז חיבור בינהם)
את הסכום שיצא לך, 60%ממנו את קונה אדמה(תלכי במשתלות מוכרים אדמת חמרה 25 ליטר ב4-9 שקל, אבל את יכולה גם לעשות מה שליאור אומר לדעתי זה לא כזה פשוט...את צריכה לבוא עם את חפירה ודליים/שקים...בחירה שלך :roll: )
40% את קונה קומפוסט
ולפני שאתה מכניסה את החמרה והקומפוסט לאדנית, תשפכי את שניהם על הרצפה/על ניילון גדול שקוף ותערבבי ובין לבין להוסיף מים(זה תהליך של עשר דקות חצי שעה גג :wink: )

ובאמת, פעם בשבועיים לתת לצמחים תה הומוס/ תה קומפוסט :nod:

דוגמא:

נפח האדניות הכולל שלי(גובהXאורךXרוחב , אם זה תיבה) שווה נניח ל1000 ליטר
אז 1000X0.40=400
400 מתוך ה1000 'יוקדשו' לקומפוסט וה600 הנותרים לחמרה

המלצה :geek: :
את הנפח תחשבי פחות 10 ס"מ באורך ותשימי חיפוי/גזם/רסק עץ ב10ס"מ זה עושה עבודה טובה בכך שהוא שומר על האדמה לחה וקרירה ונעימה לצמחים :nod:

אז...אם המידות שלי באדנית הם:
גובה 20
רוחב 10
אורך 10

אז תחשבי 10X10X10

בהצלחה :)
י ם
גנן מתקדם

הודעהעל ידי אביב ברכה » 04 יוני 2014,14:04

וואו, תשובות מעולות! ממש תודה! נראה לי שאעשה את התה הומוס עד המחזור הבא של שתילה וגם אצלם ואעלה תמונות בקרוב. יש מצב רציני שהעמסתי יותר מדי צמחים על שטחים קטנים מדי. במחזור הבא אעשה מה שהמלצתם לגבי הכנת האדמה.

אני ממש ממש שמחה שמצאתי את הפורום המעולה הזה!

:)
אביב ברכה
גנן חדש

הודעהעל ידי אביב ברכה » 04 יוני 2014,14:04

אגב, מה לגבי לחפור גומות באדניות ולטמון שם שאריות של פירות וירקות?
אביב ברכה
גנן חדש

הודעהעל ידי שגיא » 04 יוני 2014,14:04

זה לא לכאן :)
הפירות והירקות, צריכים חמצן כדי להתפרק
באדמה הם יסריחו ולא יתפרקו לקומפוסט

פירות, ירקות ושאר גזם/רסק/עלים, לערימת קומפוסט (לא קומפוסטר)
אבל זה עוד מעט (אם יש גינה)

תוכלי לצלם את הצמחים (אם יש כרגע?)
עוד קצת מידע - מקום בארץ, יש גינה/מרפסת/גג, איזו אדמה קנית (אם יש אריזה כדאי שתצלמי)
וכל מה שיוכל לעזור לנו כמו גודל האדניות, עומק
שגיא
גנן עם עתיד

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־82 אורחים