ביו-גז ביתי - מי נרתם למשימה?

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: הגינה שלי-גולן

הודעהעל ידי תמיר אילן » 02 יולי 2015,14:04

צברי נוגן כתב:תמיר, מתאן נפלט במקום חמצן בתהליך אירובי, אבל התוצר הגולמי זה קומפוסט...

חולק עליך, ידידי.
מתאן זה CH4 כלומר פחמן וארבע אטומים של מימן - ללא כל חמצן. בכל מערכות ביו-גז מקפידים שלא יכנס חמצן למערכת כי זה מקטין תפוקת המתאן.

מצטט מויקיפדיה:
"המתאן נוצר כתוצאה מריקבון של חומרים אורגניים בתנאים אנאירוביים (תנאים של חוסר חמצן). לתהליך זה (הנקרא מתאנוגנזה) אחראיים חלק מהחיידקים הקדומים. הללו מפרקים את החומר האורגני במעמקי האדמה; פירוק זה, אשר מתרחש מזה מיליוני שנים, הוא זה שהביא להיווצרות מרבצי הגז הטבעי."
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי צברי נוגן » 02 יולי 2015,14:04

אנחנו לא חולקים ידידי,
בתנאים אנאירובים (מחסור בחמצן) נפלט גז מתאן, בתנאים אירוביים נפלט גז פחמן דו חמצני וחמצן,
מכיוון שאין חמצן בתהליך הפירוק האנאירובי נפלט פחמן עם ארבעה אטומי מימן...
לק"י
יהודי זה הכי אחי
צברי נוגן
גנן אורגני

Re: ביו-גז ביתי - מי נרתם למשימה?

מי שאחראית על נושא "קמפוס ירוק" שלחה לי הזמנה להצטרף למחזור השני של פרויקט חוצה גבולות Sustainable Energy Sustainable Peace אשר ממומן על ידי האיחוד האירופאי (EU) ובמסגרתו המשתתפים עוברים הכשרה ומתקינים מערכות ביוגז ומים אפורים בכפרים בדואים בשטחי C.
שאלתי אם התקנה בקדומים זה מספיק בדואי (כי אני כבר בשטח "C") :twisted:
לצערי נאמר לי שזה לא... :punch:

אם היו אומרים שבמסגרת הפרויקט יותקנו מערכות ביו-גז ומים אפורים ביישובי הפריפריה היהודים (או לפחות גם אצל יהודים) הייתי שוקל ברצינות
עניי עירך ועניי עיר אחרת - עניי עירך קודמים.
אבל זה עוד פרויקט ממומן ע"י האיחוד האירופי שבשם שוויונות ושלום לא יהסס להפלות יהודים...

לעצם העניין, יש לי חבית שלומי של 220 ליטר.
אני מחפש חבית קצת יותר קטנה בקוטר שתיכנס לחבית זאת הפוכה ותשמש לאגירת הגז בנפח משתנה (החבית ההפוכה תעלה ותרד עם העליה/יריד בכמות המתאן האגורה)
מישהו ראה כזאת חבית "רזה"? ואני לא מתכוון לחביות הקטנות של 50 ליטר.
(זאת בקשה שאשים גם בשרשור קח-תן)
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 יולי 2015,14:04

נוגן יקירי, מחמד נפשי.. :lol:
גם האכינודורוס וגם החבצלות, משגשגים אצלי במים. אבל הבוצה הולכת ומצטברת ולא 'נעלמת'. :shake: הטיפול האחרוןם שלי בה, היה לפני נכ 3 שנים. והייתה שם בוצה שחורה שלכאורה 'נראתה' רגועה. אבל רק הפרעתי לה קצת... והניחוחות שעלו ממנה, לא היו נעימים, בכלל! על אף שהיא נראתה.., לכאורה רגועה.

זה דרש טיפול ספציפי וממוקד. הוצאת הצמחים, הוצאת הדגים והפניית המים הנשאבים ל'פילטר חיצוני' - דלי מלא בפרלון היושב עח חצי חבית עם ברז בתחתיתה, המזרים מים זכים, חזרה לבריכה.

הבוצה היא ממש לא 'קומפוסט' ולא תתקמפסט לעולם, כי.. הפרוק של החומרים האורגניים שיצרו אותה, הוא פירוק אנאורגני מובהק! שכמובן פולט מתאן. בביצות בטבע, ישנן תופעות מוכרות וידועות של 'להבות רפאים' או כל מיני שמות מפחידים לגז ביצות (מתאן !) הנפלט מהביצות ולעיתים מתלקח עקב חשמל סטטי או גורמים טבעיים אחרים ..

בוצה מביצות או ממתקני טיהור שפכים, יכולה להפוך לקומפוסט.. רק לאחר שכורים אותה ומאפשרים לה לעבור תהליך אירובי עם כמה 'מאיצים'. כי המיקרוביוטה האירובית, צורכת מתאן ולא פולטת אותו, כמו שעושים החיידקים האנאירוביים.

ולגבי חברת 'עפרה' מציפורי - הייתי שם וביקרתי בכמה פרוייקטים שלהם, כולל 'חוות מקורה' בכרם מהר"ל ועוד כמה.
בגדול, מדובר ב'אגן ירוק' קלאסי, כמו ב'שבע טחנות' או בכמה נחלים מסכנים שמולאו בשפכים ע"י ה'אינתיפאדה' וכעת הם באמצע טיפול יפה ע"י חלוקה לאגנים ירוקים מדורגים וכו'

זה לא קורה בבריכות הקטנות שלנו..
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן, מורי ורבי ;)
אם כך, מדוע צמחי ביצה סיגלו לעצמם אפשרות להתפתח דווקא בבוצה,
אמנם הבוצה יושבת על קרקע כל שהיא, אך מנגד בשלב מסויים הבוצה כל כך עמוקה
שהיא כבר הופכת להיות שכבת קרקע בפני עצמה, שורשי הצמחים מאווררים את הבוצה,
אצלי שערבבתי את הבוצה בחלק מהבריכות לא עלו ניחוחות, אמנם החומר שיצא היה
בעל מרקם ממש לא אדמתי אך מנגד גם לא הריח כמו ביוב או דבר דומה,
שוב, לעניות דעתי, ככל שיהיו יותר צמחים בעלי שורשים (עדיפות לאגרסיביים שביניהם כמו גומא, איריס ענף, קנה ועוד)
הבוצה תתאוורר וכך תתקמפסט לאיטה, בנוסף בל נשכח שגם ערימת קומפוסט לא נעלמת אלה רק
מצמצמת נפח מכיוון שהפירוק מצמצם את נפח חומרי הגלם ששמנו באדמה.

ובלי קשר, אני מהדוגלים בכך שיש לשים שכבת אדמה בעומק של לפחות 10 ס"מ בתחתית הבריכה ולתת לנימפיאות לרוץ
בקרקעית חופשי, ממש כמו בטבע ולרסן רק צמחים אגרסיבים שעלולים להשתלט ולפגוע בבריכה.
לק"י
יהודי זה הכי אחי
צברי נוגן
גנן אורגני

Re: ביו-גז ביתי - מי נרתם למשימה?

א. תתחיל ללכת יחף.. :lol:

ב. נסה למצוא מישהו העובד בחברת תרופות כלשהי..
יש שם 'מציאות'... חבלז !!
חבייות לבנות בגובה 80 ו 100 ס"מ ובקוטר 40 ס"מ
מעבירים בתוכן, מיני אבקות במצב יבש ובתוך שקים אטומים... חבייות מעולות!

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הסיפא, ענתה על הכל..!
כי.. בלי להיכנס לנבכי נפלאות הבורא, שורשי הצמחים מתנהגים בחוכמה יתירה, בתנאים שונים..
אבל, זה לגבי בריכות / ביצות עם קרקעית שהיא אדמה ולא פלסטיק או גומי או..
ועל כן, הסיפא שלך, סיכמה בקלות את הנושא

:bow:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

צברי נוגן כתב:אנחנו לא חולקים ידידי,
בתנאים אנאירובים (מחסור בחמצן) נפלט גז מתאן, בתנאים אירוביים נפלט גז פחמן דו חמצני וחמצן,
מכיוון שאין חמצן בתהליך הפירוק האנאירובי נפלט פחמן עם ארבעה אטומי מימן...

התכוונת שבתנאים אירוביים נפלט גז פחמן דו חמצני ומים...כן?

האם שמת לב אם הבוצה אצלך הולכת ומצטברת או שהיא הגיעה ל- steady-state?
יכול להיו שהשרימפסים אוכלים אותה?
אני מניח שאחרי הפרוק האנארובי מה שנשאר זה חומרים אנאורגניים (מלחים שונים? חנקות?)
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

צודק תמיר, טעות שלי, אכן בתנאים ארוביים נפלטים פחמן דו חמצני ומים, החמצן משמש את התהליך,
אני רואה שהבוצה מצטברת אבל באותה תדירות בה נערם הקומפוסט (גם הוא לא נעלם)
השרימפסים והחלזונות אוכלים את החומר האורגני הנרקב, בבוצה היחידים שיכולים לעשות תועלת
אלו צמחי הגדה השונים.
וראובן, כמו שאם תשים חומר יבש בתוך חבית ללא חיבור לאדמה התהליך יהיה איטי בצורה מטורפת
מתהליך זהה על האדמה מכיוון שאין את כל הייצורים שחיים באדמה...
כבדרך אגב, הסתכלת פעם על אדמה ששכבה בתוך מים תקופה ארוכה? היא הופכת שחורה ומשנה מרקם
מכיוון שכל החומר האורגני שבה נרקב...
לק"י
יהודי זה הכי אחי
צברי נוגן
גנן אורגני

ברשות מורי ורבותי... אוסיף כאן קטע מכתבה שלי, מתקופת העיתונאות שלי.. :geek:
הכתבה לאחר ראיון עם ממוחה לטיפול בשפכים וטיהורם, כאן אצלנו ביקב המערכת עובדת ביעילות, כבר כ 15 שנים בערך..

"...מדובר בהליך אקולוגי המופעל שם במפעל הטיפול בשפכים של היקב.
השפכים הנוצרים ביקב מכילים רמה הגבוהה מהמותר של 'ביו-מסה', להזרמה לביוב, על פי תקנים מחמירים של המשרד לאיכות הסביבה, דרך המועצה המקומית.
על כן, חייב היקב לטפל בשפכים ולהקטין את כמות ה'ביו-מסה' והליך זה נעשה ע"י טיפול בשפכים ע"י 'בוצה', תהליך בו מכניסים לשפכים חיידקים אירוביים, אצות וחד-תאיים הפועלים על ה'מסה' ומפרקים אותה באופן אירובי ולא בתהליך אנ-אירובי, המייצר ריחות חומציים וגזי אמוניה מצחינים.
בתהליך זה, נוצרת לכאורה 'ביו מסה' רבה, אך נקייה יותר וחסרת חיידקים פתוגניים מסוכנים. התהליך כולל מספר שלבים של פרוק המסה והזרמת חמצן לצורך התרבות החיידקים והאצות ובסוף התהליך נכנסים לפעולה החיידקים המתנוגניים ההופכים את החומצה האצטית לפחמן דו-חמצני ו..מתאן. בסיום התהליך יורדת כמות המוצקים לרמה של 20% מהכמות הראשונית ותוצר הלוואי הוא גז מתאן היכול לשמש כמקור אנרגיה מצוין.

התקנים המחמירים לא מתירים שחרור של גז המתאן לאטמוספרה והפתרון הוא שריפתו ע"י מתקן זה הנראה כמגדל גבוה עם 'לפיד' בוער בראשו. כשלחץ גז המתאן מגיע לרמה מסוימת, המערכת האוטומטית, מציתה את הלפיד ומשחררת את הגז בצורה מבוקרת לבעירה ושריפה מלאה של הגז המשתחרר. ה'בוצה' יכולה לשמש לדישון שדות ומטעים ללא כל חשש של זיהום. המים היוצאים בסיומו של תהליך זה, מכיוון צנרת הביוב, הם מים באיכות שניונית שאינם יוצרים עומס על המערכת או על מתקן טיהור השפכים.
...."

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הקודם

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־93 אורחים