הגינה שלי - אורן

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

הגינה שלי - אורן

הודעהעל ידי אורן י. » 04 יוני 2017,14:04

שלום לכולם,
אני חדש פה בפורום, רוצה לציין שהוא ממש מועיל, הרבה ידע נחלק פה.
עוד רוצה לציין שהקשר ביני לבין גינון הוא מקרי בהחלט, אף פעם לא התמודדתי עם אחזקת גינה, שתילה, תכנון גינה וכד', עד כה..
לאחרונה עברנו לבית פרטי עם גינה גדולה, שקיבלנו כבר מוכנה (לטוב ולרע), אין לי מושג בשום דבר בה למעט להגיד מה עצי הפרי שנמצאים בה, וגם לא את הזנים אלא רק את הסוגים (תפוז, קלמנטינה, פומלה, אבוקדו, לימון, שסק, מנגו, תפוז סיני, ורימון..).
לאחר שקראתי פה בפורום החלטתי להיכנס יותר לעומק העניינים, בזמן החופשי המצומצם מאוד שלי, ולנסות לטפל קצת יותר טוב בגינה, לאחר שהבנתי שמהגנן לא תגיע הישועה.
הגינה סובלת מכנימות מרובות, ופייחת מלווה, עץ המנגו עבר כיסוח מסיבי לפני מספר חודשים עקב כך, עד לגזע (בהמלצת הגנן), והתאושש יפה. אך יש לי הרבה עצים ושיחים שעדיין סובלים. כמו כן כל פעם שאני מנסה לגדל תבלינים תוקפים אותם תולעים והורגים לי את הצמח.
בתור התחלה רציתי עזרה בטיפול בבעיות אלו ולאחר מכן להתחיל להבין איך אני יודע מה יש לי בגינה, עם מה אני מתמודד - זנים, אדמה, עומק, מצבה הכללי. ובתקווה לטפח את הגינה בצורה נכונה ובריאה.
לגבי אורגני - אנחנו כמובן מעדיפים שהכל יהיה אורגני כמה שניתן, אך אנו לא פנאטים לנושא, בעיקר מתוך כבוד לסביבה, כך למשך עברה ריסוס נגד נמלות אש ויתושים כשנשברנו מכמות היתושים.
בתודה מראש על כל עזרה שאקבל. מקווה שאני אכן אצליח לשרוד את הפורום עם חוסר הנסיון שלי וברמת הידע הבסיסית מינוס שלי.
מצורפות תמונות שלי התולעת (איזו תולעת זו ומה ניתן לעשות), ומצב הכנימות על עץ הרימון.

אוקיי מתקשה קצת עם התמונות, כשאצליח להבין את העניין אעלה תמונות
סמל אישי של המשתמש
אורן י.
גנן חדש

Re: הגינה שלי - אורן

הודעהעל ידי ראובן אורן » 04 יוני 2017,14:04

היי אורן וברוך הבא :clap:

'פשוט'.. תחליט מהיכן אנו מתחילים.., אחד אחד כזה.. יהיה הכי יעיל
אם אתה מתחיל מעץ מסויים, צלם אותו במבט כללי שנראה את כולו
עוד תמונה מקרוב - הקטע של הגזע המתפצל לענפי משנה ועוד תמונה של הגזע באדמה
ואם ישנה 'בעייה' מיוחדת - פייחת, "תולעים".. וכו', עוד תמונת תקריב, תעזור.

ניתן להכניס תמונות 'לנדסקייפ' עד גודל של 800/600

צימצום תמונות, יכול להתבצע בקלות עם תוכנה חינמית - PIXresize

אנחנו לא 'פנאטיים' או 'משוגעים' בעניין האורגני.
פשוט, כל מה שאנו מציעים פה, הוא לא 'דימיונות' ו/או 'הצעות', אלא דברים שנוסו לאורך שנים ונמצאו יעילים ונכונים
אני לדוגמא, כבר כ 20 שנים בנושא ו..זה עובד :)
בלי דשנים, בלי 'כימיקלים' ואז... בלי 'מזיקים'
נשמע מופרך? נועז? קונפירטיבי? אולי.. אבל זה עובד.
אם לא מרססים חומרי רעל על האדמה, לא הורגים את המיקרוביוטה שבתוכה - שלל המיקרואורגניזמים הזעירים שמבצעים סימביוזה ענקית עם האדמה ומפרקים חומר אורגני ל.. אבות מזון זמינים לשורשים.
בלעדיים, הצמחים יהיו חלשים וחולים ויזמיני מזיקים שתפקידם די פשוט - להיות 'סניטרים' ולחסל כל צמח חולה ולהחזירו לאדמה..
כמו שכתוב ב'חתימה' שלי..
כן, זה עובד. פשוט.. ועובד :!:

** הערה קטנה, כפי שהזכרתי, ישנה תקלה מסויימת בפורום. לא מקבלים תזכורת במייל, על תגובה לשאלותיך וכו'
אז, עד תיקון התקלה, שווה לבדוק.. כי עונים כאן מהר ויעיל :geek:

אז.. קדימה.. מתחילים :wink:
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 04 יוני 2017,14:04

את רמות השבים אני מכיר כי גיסתי גרה שם. האדמה נוטה לחוליות ואם הגינה היתה מוזנחת סביר שחסר הרבה קומפוסט באדמה - גם כדי להזין את הצמחים וגם כדי להחזיק את המים, "שלא יברחו לאוסטרליה" כמו שרובן נוהג לומר. אז זה אחד הדברים שכדאי להתחיל אתם.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

ממש לא התכוונתי שאני לא פנאט כמו החבר'ה פה - לא מה שאני חושב על החברים פה, להיפך, נראית חבורה טובה של אנשים ולכן אני פה .. :) רק שאני לא אעשה שינויים דרסטיים בחיי בשביל זה כרגע. אני מאמין שזה עובד, ובין היתר גם בגלל זה אני תמיד אעדיף את הגישה האורגנית-אקולוגית, לגמרי מאמין ביחסי הגומלין בין החיים.
אז אכן התמונה היתה גדולה מידי.
תמונה של התולעת על הנענע שלי
worm (Custom).jpg
תולעת התבלינים שלי
worm (Custom).jpg (45.84 KiB) נצפה 25045 פעמים

ועץ הרימון:

IMG_4621 (Custom).JPG
IMG_4621 (Custom).JPG (149.63 KiB) נצפה 25045 פעמים

IMG_4505 (Custom).JPG

IMG_4496.jpg

תודה!
סמל אישי של המשתמש
אורן י.
גנן חדש

תמיר אילן כתב:את רמות השבים אני מכיר כי גיסתי גרה שם. האדמה נוטה לחוליות ואם הגינה היתה מוזנחת סביר שחסר הרבה קומפוסט באדמה - גם כדי להזין את הצמחים וגם כדי להחזיק את המים, "שלא יברחו לאוסטרליה" כמו שרובן נוהג לומר. אז זה אחד הדברים שכדאי להתחיל אתם.

אני מאמין, אפילו כמעט בטוח, שחסר פה, אך עדיין לא יודע מה לעשות עם זה, איזה אני צריך, ואיך להשתמש בתבונה. :oops:
מה זה אומר אדמה חולית? חולית זה מתחת לקלה לפי מה שאני רואה בטבלאות ההשקיה. :?:
כמו כן יש לי גם הרבה עבודה מחכה לי על מערכת ההשקיה שכרגע משקה ללא כל מחשבה מיוחדת מאחוריה.
קיצר, הרבה עבודה, אני צריך להתפטר מהעבודה שלי כדי שיהיה לי זמן לטפל בגינה כמו שצריך להביא אותה לבסיס טוב לתחזוקה שוטפת..
סמל אישי של המשתמש
אורן י.
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 04 יוני 2017,14:04

נו, התחלנו..

על הנענע יש זחלים (לא 'תולעים') של לבנין הכרוב, כנראה. הפרפר הלבן עם הנקודה השחורה בחלק העליון של הכנף.
אין 'ריסוס' או מגננה נגדו. פשוט אסוף את הזחלים לקופסה - אפילו עם העלים ו.. תן לדגים באקוואריום או בבריכה, או לציפורים.. ואם אין.. אז 'תלחץ להם על האוזן' או בשקית ניילון קטנה ולזבל.
הם בד"כ נמצאים מתחת לעלה או בחלק המוצל שלו - לא אוהבים שמש (מכאן אפשר להסיק שהנענע לא בשמש מלאה). לאחר מכן, חתוך את הנענע כ 5 ס"מ מעל האדמה ו..תן לה מים. זה מה שהיא אוהבת - שמש ומים ו..תהיה כמו חדשה. [בהזדמנות ספר גם היכן היא צומחת? באדמה? בעציץ? אדנית? - תמונה יכולה לעזור ]

לגבי הרימון
קודם כל, יישרתי את העץ.. שיעמוד יותר טבעי.. :P
הרימון נראה ותיק מאוד - רימון יכול לגדול ולצמוח כמו 'שיח' - הרבה גזעים, כמו אצלך. אם רוצים, אז גוזמים ומעצבים אותו לצורת עץ. זה אומר לחתוך את הגזעים הדקים ולהשאיר גזע אחד או שניים, הותיקים והעבים.

הפייחת, לא מפחידה אותי ולא את העץ. קטן עלינו.
היא מופיעה בצד הצפוני של העץ או ב'תוכו', היכן שיש צל.
העץ צפוף מאוד , עם המון ענפים במרכז - שמש ורוח לא יכולים לעבור דרכו..
זה אומר ש.. הצד הצפוני שלו בקושי עם פרחים ופירות, אבל עם פייחת.

אז, בלי לפחוד מה"מטלה" שאני מפיל עליך.., תתחיל בקלות ובעדינות, בלי לחץ
כפפות - כי.. הרימון קוצני.. חבל"ז !
ומזמרה

הכנס הראש והידים לתוך העץ ולהתחיל לקטום / לגזום, כל ענף שפונה פנימה, לתוך העץ. ענפים שיוצאים החוצה, כמו רדיוסים, להשאיר.
תתחיל מצד אחד של העץ ותלך סביב כשאתה קוטם את הענפים הלא ממושמעים. קטום אותם קרוב לגזע !

זה השלב הראשון. כשתסיים, נמשיך. :hai:

את הענפים שאתה קוטם, אסוף בערימה ליד. הם לא עוזבים את הגינה !! שום גזם, לא יעזוב יותר את הגינה :!: נדבר על כך, בהמשך

התחלנו.. שום דבר לא מעניין כעת. רק קיטום הענפים הפונים פנימה. זה הכל

כן, תכין לימונדה קרה.. וכובע.. :)

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דובי » 05 יוני 2017,14:04

ברוך הבא לעולם קסום ונפלא. חלק את החיים שלך לשניים, עד הפורום, ו מהפורום והלאה.... :D בהצלחה
דובי
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי אורן י. » 05 יוני 2017,14:04

ראובן אורן כתב:נו, התחלנו..

על הנענע יש זחלים (לא 'תולעים') של לבנין הכרוב, כנראה. הפרפר הלבן עם הנקודה השחורה בחלק העליון של הכנף.
אין 'ריסוס' או מגננה נגדו. פשוט אסוף את הזחלים לקופסה - אפילו עם העלים ו.. תן לדגים באקוואריום או בבריכה, או לציפורים.. ואם אין.. אז 'תלחץ להם על האוזן' או בשקית ניילון קטנה ולזבל.
הם בד"כ נמצאים מתחת לעלה או בחלק המוצל שלו - לא אוהבים שמש (מכאן אפשר להסיק שהנענע לא בשמש מלאה). לאחר מכן, חתוך את הנענע כ 5 ס"מ מעל האדמה ו..תן לה מים. זה מה שהיא אוהבת - שמש ומים ו..תהיה כמו חדשה. [בהזדמנות ספר גם היכן היא צומחת? באדמה? בעציץ? אדנית? - תמונה יכולה לעזור ]

הנענע יושבת במרפסת שפונה מזרחה, בתוך עציץ. רצינו שהתבלינים יהיו נגישים למטבח (המרפסת זו הכניסה לבית והמטבח בצד הצפוני שלו.
ברוזמרין כמעט לא נגעו הזחלים, אך את הבזיליקום הם חיסלו גם. ראיתי באיזה שרשור שלך על השכשוכית, נראה לי שאני אעשה גם אחת ואולי זה יקדם את העלמותם למרות שיש כבר לא מעט ציפורים פה. רק מקווה שלא יביא עוד עורבים כי יש פה הרבה.

ראובן אורן כתב:לגבי הרימון
הכנס הראש והידים לתוך העץ ולהתחיל לקטום / לגזום, כל ענף שפונה פנימה, לתוך העץ. ענפים שיוצאים החוצה, כמו רדיוסים, להשאיר.
תתחיל מצד אחד של העץ ותלך סביב כשאתה קוטם את הענפים הלא ממושמעים. קטום אותם קרוב לגזע !

את הענפים שאתה קוטם, אסוף בערימה ליד. הם לא עוזבים את הגינה !! שום גזם, לא יעזוב יותר את הגינה :!: נדבר על כך, בהמשך

אז זהו, עבדתי על זה קצת היום, פחות כיף להתחכך בכנימות ונמלי אש (חטפתי כמה עקיצות), ומקווה שלא גזמתי יותר מידי, לא בטוח אם זה הכיוון בדיוק אבל בהחלט נראה יותר מאוורר, בחלקו הגבוה יותר וויתרתי לעצמי קצת. אני בכלל שוקל להנמיך אותו כמו ששמעתי בהרצאה של אבי על גיזום (הקישור לווידאו שהיה פה) כדי שיהיה יותר נוח לטיפול. נגיד עצי השסק גבוהים וקשה להגיע לטפל ולקטוף פירות עד שכבר יוצא (אפרופו - האם את הפירות היבשים יש להוריד מהעץ או שהם לא מפריעים? כי הם לא נופלים לבד.. אותו כנ"ל לגבי פירות נרקבים של עץ התפוז והפומליות?), אבל כרגע נראה לי שגזמתי לא נכון אם זה הכיוון.

תודה על העזרה.

דובי כתב:ברוך הבא לעולם קסום ונפלא. חלק את החיים שלך לשניים, עד הפורום, ו מהפורום והלאה.... :D בהצלחה

תודה! לחלוטין נראה שזו תקופה חדשה.
קבצים מצורפים
רימון 1.jpg
רימון 2.jpg
סמל אישי של המשתמש
אורן י.
גנן חדש

לא יודע למה התמונות יוצאות על הצד..
סמל אישי של המשתמש
אורן י.
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 05 יוני 2017,14:04

אורן י. כתב:לא יודע למה התמונות יוצאות על הצד..

כי אתה מצלם לאורך ! תמיד צלם לרוחב
הטלפון יודע ליישר וגם המחשב יודע ליישר

צילמת תמונה לאורך.. כדי להראות את העץ? יופי. תיישר אותה במחשב ובצע שמירה. ואז היא תופיע כאן עומדת.

2 דקות ואני מיישר לך את זה...
רגע...

שניייה............:whew:

זהו.. כעת הן עומדות... :P

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן אורן כתב:צילמת תמונה לאורך.. כדי להראות את העץ? יופי. תיישר אותה במחשב ובצע שמירה. ואז היא תופיע כאן עומדת.
:P

מצולמת על הצד אך במחשב היא מיושרת.. אפילו ניסיתי לסובב אותה לצד השני ועדיין היא עולה לאתר על הצד. לא ברור.
סמל אישי של המשתמש
אורן י.
גנן חדש

תשובות

'שכשוכית'.. זה 'קערת שכשוך'? חחח יפה !
כן, בתקופת הקינון.. המון ציפורים מלקטות 'חלבונים חיים' אפילו הצופייות.
רק ש.. בולבולים מתים על בזיליקום ועל פלפלים.. מכל הסוגים :!:
(מעל לפלפלים ובזיליקום, אני תולה דיסקים על חוט דק - הם מסתובבים מהרוח ומנצנצים לבולבולים בעיניים ! :wink:

תכניס תמונה של עציץ הנענע.. עם משהו לקנה מידה. ו.. כמה זמן הנענע כבר בעציץ הזה? :nod:

רוזמרין 'חריף' מדי. אין לו מזיקים

יפה, עבדת הרבה על הרימון. מתחילים לראות משהו..
יש כבר פרחים? פירות??

קח אויר ו.. סולם.. ותמשיך בגיזום.. עוד קצת.. שהפנים יהיה נקי - הכלל המוביל - 'שציפור תוכל לעוף בחופשייות דרך העץ'

העץ כמובן גבוה מדי. בשלב ראשון, יש 'לגלח' אותו מלמעלה לגובה של מאכסימום 3 מטר.
משהו כזה - לחתוך ישר ___________________

(מעריך שסימנתי בערך ב 3.5 מטר.. אם הכלבה.. באורך 1 מטר.. :rofl: )

[תקליק על התמונה ואח"כ שוב על 'זכוכית המגדלת' - הגדלתי התמונה... :o ]

רימון 1.jpg

אין לי 'בעיה' עם זה שימשיך להיות עם 3 או 4.. 'גזעים'.. זה יכול להיות נחמד. בשלב הבא, נביט יותר מקרוב ונחליו איזה מה'גזעים', לחתוך ולהיפטר מהם.

(ואז אולי.. כמה חבלים.. שימשכו ה'גזעים' לצדדים ויהיו קשורים ליתדות באדמה..., נראה..)

ו.. השלב הבא... צינור הטיפטוף בקוטר די יפה - אוהב את זה.. אבל...
סמן את מיקומו על האדמה. תרים אותו ותלה אותו על העץ ואז, טוריייה ו.. תעלה עגולה, ברוחב כ 15-20 ס"מ ובעומק - 25 - 25 ס"מ. צינור הטיפטוף ייכנס לתוך התעלה ואתה תכסה הצינוא ותמלא את התעלה בגזם ובכל חומר צמחי שיש לך. זה נקרא 'חיפוי' ! כל הצינור לא יהיה חשוף לשמש והעץ.., לא ישתה 'תה' בקיץ ! הטיפטוף בתוך התעלה (כמו 'צלחת') איכותי יותר וממוקד יותר לטובת השורשים.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

אורן י. כתב:
ראובן אורן כתב:צילמת תמונה לאורך.. כדי להראות את העץ? יופי. תיישר אותה במחשב ובצע שמירה. ואז היא תופיע כאן עומדת.
:P

מצולמת על הצד אך במחשב היא מיושרת.. אפילו ניסיתי לסובב אותה לצד השני ועדיין היא עולה לאתר על הצד. לא ברור.

נכון, המחשב מיישר..
אז כשהיא ישרה, בצע 'שמירה' ותוודא שהיא אכן עומדת יפה

זה מה שעשיתי.. לוחץ על L או על R לצורך סיבוב התמונה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הנענע היא חדשה, נקנתה איפשהו על ידי אישתי בתור עציץ קטן, לא שרד את המתקפה של הזחלים.
יש לי בעיה עם האדמה תחת העצים - כמו שראית כל החלק הזה של הגינה (קרוי בפינו "הפרדס") מכוסה ביוטה או משהו כזה, ומעליה אבני צוף. לא יודע מה תפקידה. לפנות את יוטה והצוף בערוגה תחת העץ?
ד"א, 3.5 מטר זה כמעט הצמרת, כל העץ זה 4 מטר גובה בערך.
שוב תודה.
סמל אישי של המשתמש
אורן י.
גנן חדש

נענע שורדת הכל. וודא שאין עליה זחלים. העבר אותה לעציץ גדול, מינימום 10 ליטר ('דלי') ותראה שהיא תתחדש, אפילו מפיסת שורש קטנה

יופי.. גמרנו עם יריעות ועם אבני 'טוף'. זו מלאכה של 'מתכנן נוף' שלא מבין כלום באדמה..

הרבה עבודהה, אבל.. יופי טופי! כי הזיעה :whew: זה ה'דשן' הכי הכי טוב לאדמה ! :geek:
את כל אבני הטוף, אסוף ושמור ב'באלה' או באיזו פינה - זה יהיה אולי שימושי, בהמשך.. לטובת 'שבילים' בין ערוגות הירקות (חכה חכה.. מה שאני הולך 'להפיל' עליך.. :lol: ). בייחוד לחורף.. אפשר ללכת על שבילים אלו, מבלי להתמלא בבוץ.. ולשמור על יחסים טובים עם האישה.. בלי להכניס בוץ הבייתה.. :lol:

את היריעות.. אסוף ו... למזבלה. אם אפשר להציל מהן חתיכות סבירות, בלי יותר מדי חורים.. שמור כמה בתור 'רשת צל' להמשך ('מיחזור' זה אחלה !)- יש צמחים וירקות שלא אוהבים כל כך 'שמש ישראלית'.., או אם תרצה לגדל 'ירקות חורף' (חסה, בצל ירוק.. וכו') גם בקיץ.. זה יסייע להצללה.

העץ נראה לי הרבה יותר גבוה.. אולי אני טועה.
בגדול, עץ בגינה של אנשים ולא 'פרדס' או 'מטע' של חקלאים, צריך להיות בגובה נורמאלי שמתאים לקטיף פירות בלי לטפס על סולמות גבוהים ולהסתכן. "ילד, לך תביא שניים שלושה רימונים'.. :nod:
זה אומר שעץ שאנו מגדלים מההתחלה, יהיה בגובה מאכסימום 2 מטר ועם ענפים הנופלים / משתפלים מלמעלה, לצדדים ולמטה.

אז.. תבדוק מה גובה הרימון ואת החיתוך, עשה בגובה של 2.5 מטר.. בשלב הראשון הזה.

[תכין 'פינה' בחצר.., משהו בסדר גודל של כ 2 מ' על 2 מ' ואת כל הגזם והעשבים.. תרכז רק שם.. ]

** נדמה לי שראיתי פירות שנפלו מהעצים.. זרוקים על האדמה?!
לא! ככה הם ישמשו כ'מדגרות' לכנימות, ברחשים ושאר מזיקים. פירות רקובים, ייכנסו מתחת לערימת הגזם .. בפינה ההיא :nod:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן אורן כתב:יופי.. גמרנו עם יריעות ועם אבני 'טוף'. זו מלאכה של 'מתכנן נוף' שלא מבין כלום באדמה..
הרבה עבודהה, אבל.. יופי טופי! כי הזיעה :whew: זה ה'דשן' הכי הכי טוב לאדמה ! :geek:
את כל אבני הטוף, אסוף ושמור ב'באלה' או באיזו פינה - זה יהיה אולי שימושי, בהמשך.. לטובת 'שבילים' בין ערוגות הירקות (חכה חכה.. מה שאני הולך 'להפיל' עליך.. :lol: ). בייחוד לחורף.. אפשר ללכת על שבילים אלו, מבלי להתמלא בבוץ.. ולשמור על יחסים טובים עם האישה.. בלי להכניס בוץ הבייתה.. :lol:

חששתי שזה מה שתגיד :doh: זו תיהיה עבודה לחודש הקרוב נראה לי, יש חלק גדול מאוד מעוצב בשיטה זו, ואכן עוזר נגד בוץ.
ראובן אורן כתב:העץ נראה לי הרבה יותר גבוה.. אולי אני טועה.
בגדול, עץ בגינה של אנשים ולא 'פרדס' או 'מטע' של חקלאים, צריך להיות בגובה נורמאלי שמתאים לקטיף פירות בלי לטפס על סולמות גבוהים ולהסתכן. "ילד, לך תביא שניים שלושה רימונים'.. :nod:
זה אומר שעץ שאנו מגדלים מההתחלה, יהיה בגובה מאכסימום 2 מטר ועם ענפים הנופלים / משתפלים מלמעלה, לצדדים ולמטה.

כן זה מה שאני אשמח להשיג בסופו של דבר. העץ נמדד כ-4 מטר (לא בעין :wink: ), אז זה אומר שאני צריך לגזום כמעט חצי עץ. :o
ראובן אורן כתב: תכין 'פינה' בחצר.., משהו בסדר גודל של כ 2 מ' על 2 מ' ואת כל הגזם והעשבים.. תרכז רק שם.. נדמה לי שראיתי פירות שנפלו מהעצים.. זרוקים על האדמה?!

זה מה שייקרא הקומפוסט שלי? צריך לשים בבור? בכלי מסויים? או שסתם בערימה על האדמה?
לא הספקתי עדיין לפנות את הפירות, היו הרבה, שכבר החלו להרקיב על העץ והוא מתחיל כבר להוציא פירות חדשים אז הורדתי אותם מהעץ. מקווה שלא גרמתי נזק.
תודה רבה על התשובות המהירות והעזרה הגדולה, זה חיסכון ענק בזמן ובנזקים שהייתי עושה לולא עזרתך.
לא אציק יותר היום, כבר מאולחר ולפי הפוסטים מאתמול כבר בקרוב זמן שינה :D
לילה טוב!
סמל אישי של המשתמש
אורן י.
גנן חדש

חחחחחחחחחחחחחח

הכי חשוב ש.. לא נבהלת ממני ולא נפלת ברוחך :bow:

כן, זו תהייה פינת ה..קומפוסטציה - שם הכל יתמחזר ויהפוך לקומפוסט.. לבד !
לאט לאט אכניס אותך לעניינים ותראה כמה שזה פשוט

לא! לא 'קומפוסטר' מפלסטיק ! :shake: ממנו לא יצא לעולם קומפוסט. באחריות ואנ י יודע על מה אני מדבר.

לא, גם לא 'בור' ! תתחיל לשכוח מזה. אין קומפוסט בבור - רק גוש של סירחון 'אנאירובי'

פשוט.. ערימה על האדמה.. כמו בתחתית היער. כן, פשוט.
(בסוף גם אלמד אותך, איך נהייה מהערימה הזו, קומפוסט שחור, פריך ועם ריח נפלא של אדמת יער וכל זאת.. תוך חודש ימים - 30 יום !! :nod: )

פשוט 'פינה', רצוי באזור מוצל, אפילו בין 2 עצים..
אפשר לתחם את ה'פינה' הזו ב 3 או 4 קירות מלוחות עץ - לפרק ממשטחים.. או כל מה שמוצאים בערימות 'פסולת בניין'. מין 'מכלאה אסתטית' עם גדר בגובה של 60 או 80 ס"מ
בשביל הסדר והניקיון. זה הכל.

לילה טוב

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי חיקושית » 06 יוני 2017,14:04

כייף לקרוא את ההדרכה שלך ראובן. לומדת המון ממנה, ובעיקר נהנית מחוש ההומור שלך.
לי יש עץ רימון חבל"ז כמה שהוא מסכן, אבל אני מסורה לעופות היקרות שלי, וכל מה שמסביב מוזנח.
חיקושית
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 06 יוני 2017,14:04

חיקושית כתב:כייף לקרוא את ההדרכה שלך ראובן. לומדת המון ממנה, ובעיקר נהנית מחוש ההומור שלך.
לי יש עץ רימון חבל"ז כמה שהוא מסכן, אבל אני מסורה לעופות היקרות שלי, וכל מה שמסביב מוזנח.

חחחח.. חייקוש.. :inlove:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אורן י. » 06 יוני 2017,14:04

אז יש הרבה עבודה, אבל מתקדם לאט ובטוח, הגינה במבט טיפה יותר "מלומד" נראית דווקא קצת יותר טוב ממה שחשבתי
באדמה ישנם תולעים, שזה אמור להיות סימן טוב. גיליתי שמתחת לאבני הטוף יש אדמת חמרה. הציפורים שרות מסביב, והדבורים עובדות.
סידרתי פינה לקומפוסט. הרימון מתאושש מדהים, רוב הכנימות והפייחת כבר נעלמו. יש עוד המון עבודה אבל כיף להתחיל לראות תוצאות.
תליתי שכשוכית קטנה, מקווה במקום שלא יפחדו להגיע אליו - במרפסת הכניסה לבית.
מי שתכנן את הגינה לא היה מקצועי משהו, כך שצמוד לקיר הבית ישנם שתי שורות של עצים, והשורה השניה מוסתרת על ידי הראשונה ולכן לא מקבלת כמעט שמש והעצים נראים ככה.
קצת תמונות:

לילה טוב.
קבצים מצורפים
IMG_4683.JPG
הרימון מתאושש
IMG_4687.JPG
פינת הקומפוסט
IMG_4686.JPG
פינת הקומפוסט תקריב
IMG_4648.JPG
הדבורה מאיה
IMG_4684.JPG