הגינה שלי - אורן

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: הגינה שלי - אורן

הודעהעל ידי ראובן אורן » 07 יוני 2017,14:04

יופי
ניתן לרימון להתאושש מה"התעללות" בו :P

התפוז.. גם בהזדמנות ראשונה.. להיכנס 'פנימה' ולקטום הענפים הפנימיים ו..ענפים הפונים פנימה.

פינת הקומפוסט מעולה. יש לך כבר 'פינה' מהקירות ! עוד 'קיר' קבוע מימין.. וקיר זחיח מלפנים - שניתו יהיה לפותחו, כדי להיכנס עם מגרפה/קילשון לצורך ערבוב / היפוך. אבל יש עוד זמן.. זו רק תחילת של 'ערימה' ותחילתו של 'רומן' מקסים, עם הגזם של גינתך ועם אדמתה.

2 שאלות:

מה עשית עם הענפים?
יש לך 'מכסחת דשא' ?
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אורן י. » 18 יוני 2017,14:04

ראובן אורן כתב:יופי
התפוז.. גם בהזדמנות ראשונה.. להיכנס 'פנימה' ולקטום הענפים הפנימיים ו..ענפים הפונים פנימה.

את הגיזום של התפוז בפנים עשיתי כבר במקביל לרימון, שדרך אגב התאושש ממש יפה, לדעתי כבר 70% מהפייחת ירדה. (גם שטפתי אותו עם מים, אח"כ מים וסבון - לא היה שטיפה מוצלחת במיוחד, ולאחר מכן מים שוב.)
לגבי התפוז - האם זה הזמן לכסות אותו ברשת נגד זבובים ושאר מעופפים? האם גם את הקלמנטינות? ומה עושים עם המנגו - זקוק לטיפול מיוחד כלשהו? ---> כולם כבר עם הרבה פירות עליהם.
ראובן אורן כתב:מה עשית עם הענפים?
יש לך 'מכסחת דשא' ?

את הענפים הכנסתי גם לערימה של הקומפוסט, למרות שהבנתי שזה פחות מוצלח. ואין לי מכסחת דשא לגרוס אותם לשבבים קטנים.
אבל לקחתי גם את הגזם של הדשא והוספתי לשם (הגנן שלנו הוסיף לי לשם את הגזם של הדשא של השכנים)
מה שכן - אין לי מספיק זבל אורגני ליצור שכבות, אנחנו לא מצליחים לאסוף כמות גדולה. גם כמה זמן אפשר להשאיר זבל אורגני בבית לפני ששופכים אותו שם? יש פחים מיוחדים לזבל האורגני עד שמוסיפים אותו לקומפוסט? אני לא רוצה לשים שם בלי לכסות בשכבה יבשה כדי שלא יסריח..

ושאלה אחרת לגמרי - אני מחפש צמח שיכסה לי את החומה של החצר באותו אזור, סוג של "גדר חיה" עם פרחים יפים צבעוניים ושיהיה רב עונתי אם אפשר, המלצות?
סמל אישי של המשתמש
אורן י.
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 18 יוני 2017,14:04

עזוב 'רשת' לכיסוי
לא צריך ! לא לתפוז, לא לקלמנטינה ולא למנגו !
למדת כבר איך לאוורר את העץ ו..נוכחת ש..זה עובד! אז תמשיך לאוורר ו'לפתויח' את שאר העצים ו.. לא יהיו לך 'מזיקים' - כן, זה פשוט כל !
לגבי המנגו... יש לו בית שורשים מאוד רחב ! אז.. תדאג לתחח מסביב לגזע בקוטר הקרוב להיקף הענפים של עץ המנגו. לאחר התיחוח, כסה את האזור המתוחח ב'חיפוי', כמה שיותר עבה.
אין לךך מכסחת, אז תחתוך הענפים עם מזמרה ו..להכניס אותם לצלחות ו..מתחת למנגו. ענפים גדולים ועבים, אל תכניס לערימת הקומפוסט - זה רק יאט התהליך.

אל תמהר להתחיל עם הכנסת 'זבל אורגני' מהמטבח, לערימה. לאט לאט! ה'ערימה' רק מתחילה להיווצר ולאט לאט יגיעו לשם הרבה 'יצורי אדמה' שיתחילו לעבוד עליה. רק לאחר שתתחיל ה'אווירה' ותהיה שם חגיגה של 'מיקרוביוטה', אז אפשר להתחיל עם 'זבל אורגני' מהמטבח.
עלים ושארייות 'חצי יבשות' - קליפות תפוחי אדמה, בננות וכדומה.. אתה כבר יכול להכניס ברוטינה, רק לזכור לעשות שקע במרכז הערימה, לשים הקיפות באמצע ו..לכסות עם חומר משולי הערימה.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אורן י. » 18 יוני 2017,14:04

ראובן אורן כתב:עזוב 'רשת' לכיסוי
לא צריך ! לא לתפוז, לא לקלמנטינה ולא למנגו !
למדת כבר איך לאוורר את העץ ו..נוכחת ש..זה עובד! אז תמשיך לאוורר ו'לפתויח' את שאר העצים ו.. לא יהיו לך 'מזיקים' - כן, זה פשוט כל !

עונה אחרונה התפוז היה מאוורר יפה ועדיין היו זבובים בפירות. בקלמנטינה לא היה כלום - הפירות היו מושלמים. המנגו פעם ראשונה שאני רואה שהוא מוציא פירות והוא ממש היה מלא בפייחת ועצוב, שטפתי אותו היטב, והוא נראה מתחיל להתאושש. גם פומלות היו פירות טובים בלי מזיקים.
אז בטוח בכל אופן לא לכסות?
מה הכוונה ה"לתחח" את המנגו?
לגבי הקומפוסט - פשוט ערימה רק של גזם דק? בלי שום דבר אחר? זה יגיע מהר מאוד לגבהים.. פשוט לתת לזה להמשיך לגבוה?
תודה.
סמל אישי של המשתמש
אורן י.
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 18 יוני 2017,14:04

כבר למדת וראית שעץ מאוורר היטב (גיזום ענפים פנימיים.. וכו') לא סובל מפייחת וגם לא מהרבה מזיקים אחרים.

אז תאוורר את המנגו... לא תהייה פייחת. כי פייחת זה לא מזיק. זה תפטיר נבגים של פטרייה.. כמו ה'שחור' במקלחת לא מאווררת ! אותם נבגים.

רשת טובה נגד מעופפים אבל עוצרת את זרימת האויר ואין איוורור מספיק.

יודע מה זה 'זבבוק'? עשה על זה חיפוש בפורום או בגוגל. 'המצאה' פשוטה, שלי.
לבקבוק תכניס כמה עלים צעירים של תפוז.. מעוכים היטב ו..תלה על העץ, באזורים מוצלים, לפחות 3 בקבוקים.

לתחח מסביב לגזע של המנגו, ברדיוס של 2 מטר ואם יש מספיק 'חומר ירוק', לכסות את כל השטח הזה, בכמה שיותר חיפוי.
(מנגו הוא עץ טרופי.. וזו הסביבה שהוא אוהב ו.. בית שורשים רחב !)

ערימת קומפוסט לא תגיע לגבהים ! ערימה בגובה של מטר, תוך 3 ימים תהפוך לערימה בגובה 30 ס"מ - רק התהליך הראשוני - 'שריפת סוכרים' (שחרור נוזלים) גורם לצמצום הנפח ב 70% !!!

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי רונית מ » 19 יוני 2017,14:04

אני עוקבת אחרי השירשור הזה ונהנית:
ראובן עם הסבלנות האינסופית למתחילים, מרגישים שאתה נהנה ללמד.
ואורן עם גינה גדולה ולא מתייאש מההנחיות - עובד ונהנה ומרגישים את ניצני האהבה לאדמה והחשיבה הטבעית הנכונה.
כיף גדול!
רונית מ
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי אורן י. » 20 יוני 2017,14:04

רונית מ כתב:אני עוקבת אחרי השירשור הזה ונהנית:
ראובן עם הסבלנות האינסופית למתחילים, מרגישים שאתה נהנה ללמד.
ואורן עם גינה גדולה ולא מתייאש מההנחיות - עובד ונהנה ומרגישים את ניצני האהבה לאדמה והחשיבה הטבעית הנכונה.
כיף גדול!

יאסו, אני שמח שגם אנשים אחרים נהנים מהשטויות שאני מקשקש כאן :D
ואכן הסבלנות של ראובן היא באמת אין סופית, מדהים, ועוד נראה שיש בך עוד הרבה התלהבות מהעניין למרות שבטח כבר ליווית הרבה מאוד אנשים וזה רק אותם שאלות שוב מההתחלה.. שאפו, לא מובן מאליו. אני מבחינתי הייתי מביא אותך לאיזה תקופה אליי לסגור את כל הפינות, מה שהיה לוקח לך זמן קצר במקום כל ה"סיבוב" הזה שאני עושה, אבל מצד שני למרות חוסר הזמן זה באמת כיף, ובסוף אני עוד אלמד מזה גם משהו :rock:

אז הנה כמה תמונות עדכון:
קבצים מצורפים
IMAG0544-778x583.jpg
עץ המנגו
IMAG0545-778x583.jpg
מנגו
IMAG0539-778x583.jpg
הרימון הגזום
IMAG0557-778x583.jpg
הקומפוסט
IMAG0552-778x583.jpg
הדשא המסכן, לא ברור למה..
סמל אישי של המשתמש
אורן י.
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 20 יוני 2017,14:04

טוב, נו.. בלי 'הערות', אני לא יכול...

המנגו... צמא !
תתחיל לקרוא את 'שפת הגוף' שלו - העלים 'שפוכים', חם לו / להם
עץ עם עלים גדולים, שותה מים גם כדי לצנן עצמו ע"י אידוי
ו.. אני.. לא אוהב את ה'חצץ' למטה. :doh:
האבנים קולטות ואוגרות חום מהשמש וכשמגיע סוף סוף הערב הצונן, האבנים ממשיכות להקרין חום שנאגר.. ולעץ חם.
עדיף לפנות 'צלחת' מסביב לעץ, כמעט בקוטר העץ (לא הגזע.., העץ!) ועל האדמה החשופה (רצוי מאודגם לתחח / לאוורר אותה), להערים שכבה של חיפוי.

ערימת הקומפוסט - תמצא מישהו שזורק מטבח ישן קח ארון עם דלתות (אם אין דלתות, לא נורא) ותסיר את הדיקט שמאחור ו.. יש לך יופי של 'מסגרת' ל'פינת הקומפוסט'.
זה ישמור על הערימה שלך מפני חום. ישמור על לחות גבוהה ויהיה יותר 'מסודר'.

דשא - תרים את המכסחת ב 2 דרגות. ותפסיק ל'כסח' למשך שבועיים. כי אתה מתעלל בו, מקרקף אותו ! הוא צריך עלים כדי לקלוט שמש ולבצע פוטוסינטזה !!! אתה לא משאיר לו עלים... מסכן

ו.. משקים אותו רק... בבוקר ! כן, רק בבוקר מוקדם. פעם בשבוע.. 20 דקות.

התעלפת?! לא נורא.. 8)

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אורן י. » 21 יוני 2017,14:04

ראובן אורן כתב:ו.. משקים אותו רק... בבוקר ! כן, רק בבוקר מוקדם. פעם בשבוע.. 20 דקות.
)

ממש לא התעלפתי. טוב קצת, אבל רק מהחום והעבודה הקשה. :rofl:
כמה מים המנגו צריך בפעם בשבוע הזו? והאם כל העצים אצלי יושקו פעם בשבוע? כי הוא מחובר למערכת ההשקיה..
בקרוב התיקון :shock: ...
סמל אישי של המשתמש
אורן י.
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 21 יוני 2017,14:04

כמה מים המנגו צריך בפעם בשבוע הזו? והאם כל העצים אצלי יושקו פעם בשבוע? כי הוא מחובר למערכת ההשקיה..

עץ בוגר / מניב נדרש (כמובן באביב קיץ..) לכמות של 40-50 ליטר בשבוע וזאת ב 2 מנות - כל 3 ימים 20-25 ליטר

לא, לא משקים כל יום. לעץ בוגר יש שורשים עמוקים - שוב.. העץ 'למטה'.. נראה כמו העץ 'למעלה'. אז 10 דקות כל יום.. זה מעליב אותו ומצחיק אותו.., כי המים לא מגיעים לעומק.

כך לגבי כל העצים הבוגרים
חשוב להקפיד על כך, במיוחד בעת הליבלוב, הפריחה, החנטה וכמובן התפתחות הפירות. בעיקר חשובה ה'יציבות' - השקייה קבועה בלי 'קפיצות'. אחרת.. מתחילים פיצוצים בפירות ושאר התפרעויות של העץ

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן אורן כתב:עץ בוגר / מניב נדרש (כמובן באביב קיץ..) לכמות של 40-50 ליטר בשבוע וזאת ב 2 מנות - כל 3 ימים 20-25 ליטר
כך לגבי כל העצים הבוגרים

טוב, אז עברנו להשקיה של פעמיים בשבוע. נקווה שזה באמת יעבוד.
המנגו באמת לא קיבל הרבה מים, בבדיקה מעמיקה יותר שלו אכן כל השורשים הם שטחיים והולכים לכיוון העצים האחרים שם יש יותר השקיה, כי כל ההשקיה של העץ היתה על צינור של כ20 ס"מ עם 3 טפטפות עליו או משהו כזה, שהיה בנוסף מונח על הגזע, לא פלא שהוא מסכן. אז עם הילדה על הידיים החלנו במלאכת גיזום קלה (של עצים מסביב בעיקר), ואחרי מקלחת, אוכל והשכבה, יצאתי שוב עם פנס ראש והתחלתי לעבוד... :sweat:
תמונה שווה אלף מילים אז בבקשה:
קבצים מצורפים
IMG_4693.JPG
הצ'ופצ'יק הקטן שם זה כל צינור ההשקיה
IMG_4696.JPG
סוג של צלחת וצינור השקיה יותר מתאים עובר בתעלה. לאחר תיחוח
IMG_4703.JPG
וחיפוי עם הגיזום שנעשה מוקדם יותר
IMG_4704.JPG
תמה מלאכתי להיום. לילה טוב
סמל אישי של המשתמש
אורן י.
גנן חדש

הודעהעל ידי אלקנה » 21 יוני 2017,14:04

יפה מאוד!
העיקר הוא ההשקיה בזיעה...
החיפוי ששמת יתייבש ויתפרק לאטו, ומדי פעם תצטרך לחדש אותו
אלקנה
גנן מתקדם

אלקנה כתב:יפה מאוד!
העיקר הוא ההשקיה בזיעה...
החיפוי ששמת יתייבש ויתפרק לאטו, ומדי פעם תצטרך לחדש אותו

תודה.
ואין בעיה, יש עוד הרבה מאיפה שהוא הגיע :P
סמל אישי של המשתמש
אורן י.
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 22 יוני 2017,14:04

בוקר טוב :sun:

אוהב תלמידים כמוך ! :bow:
[.. שמת לב לשורשים השטחיים.. וכו' :clap: ]

מתחילים לראות גינה.. 'אדמה'.. נכון?!

יופי טופי. כל קטע זמן, 'תכבוש' עוד חלקת אדמה ועוד אחת... ועוד אחת עד שהשמשונית השחורה תעוף מהגיחנה ובמקומה, יהיו ערוגות מסודרות עם כל ירקות העונה

:y:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 25 יוני 2017,14:04

אם אפשר להוסיף: הצלחת מסביב לעצים צריכה להיות כמו צמיג חתוך באמצע; כלומר שקע מסביב לעץ כשהמפגש של הגזע עם האדמה גבוה יותר.
זה יגרוןם למים להיקוות בהיקף ולא צמוד לגזע.
אחרי זה תוסיף עוד הרבההההה חיפוי
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי אורן י. » 25 יוני 2017,14:04

תמיר אילן כתב:אם אפשר להוסיף: הצלחת מסביב לעצים צריכה להיות כמו צמיג חתוך באמצע; כלומר שקע מסביב לעץ כשהמפגש של הגזע עם האדמה גבוה יותר.
זה יגרוןם למים להיקוות בהיקף ולא צמוד לגזע.
אחרי זה תוסיף עוד הרבההההה חיפוי

זה לא נראה ככה בתמונות אבל זה אכן המצב במציאות, תחת חיפוי העלים ישנה גומה מעט עמוקה יותר מפני השטח, בה שוכב צינור הטפטפות. :y:
סמל אישי של המשתמש
אורן י.
גנן חדש

הודעהעל ידי אורן י. » 01 יולי 2017,14:04

הזבבוקים התחילו לעבוד. כבר יש כמה זבובים בתוכם וכל מיני זבובונים, נראים כמו ברחשים כאלו. תמונות של הזבובים הראשונים :clap:
בשביל יתושים לעשות מים ושמרים?
קבצים מצורפים
IMAG0595-600x800 (Custom).jpg
IMAG0595-600x800 (Custom).jpg (92.72 KiB) נצפה 20131 פעמים
IMAG0597-600x800 (Custom).jpg
IMAG0597-600x800 (Custom).jpg (71.85 KiB) נצפה 20131 פעמים
IMAG0596-600x800 (Custom).jpg
IMAG0596-600x800 (Custom).jpg (78.53 KiB) נצפה 20131 פעמים
סמל אישי של המשתמש
אורן י.
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 01 יולי 2017,14:04

יפה..
ברגע שנכנס הזבוב הראשון.. רק מתחילה החגיגה.. הרעש של הראשונים 'יקרא' לבאים בתור.

ללכדת היתושות.. משתמשים באותה תמיסה מתוקה ! ולתוכה מוסיפים חצי כפית שמרים

כי השמרים מגיבים (משחררים פד"ח - פחמן דו חמצני) עם סוכר

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אורן י. » 25 יולי 2018,14:04

היי חברים, אחרי שנה של הזנחת הגינה (יותר מידי עבודה) אני חוזר להשקיע שוב ולטפח אותה.
בינתיים יש פינת קומפוסט שמתבשלת כבר שנה ורק לאחרונה התחלתי להשתמש בו.
עץ הרימון שטיפלתי בו שנה שעברה נראה טוב ובריא. ועץ מנגו אחד גדל מאוד יפה השני עדיין חולה למרות פתיחת הערוגה וסידור ההשקיה.
אלה תמונות לתת קצת תמונת מצב עדכנית:

IMAG1628-800x600.jpg
אבוקדו שפתחתי לו ערוגה

IMAG1643-800x600.jpg
פינת קומפוסט

IMAG1625-800x600.jpg
פינת קומפוסט

IMAG1640-800x600.jpg
עץ רימון שהיה חולה ומלא פייחת שנה שעברה

IMAG1626-450x600.jpg
חרקים בקומפוסט. האם להיות מוטרד או שהם טובים לנו?
IMAG1626-450x600.jpg (64.28 KiB) נצפה 11918 פעמים
סמל אישי של המשתמש
אורן י.
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 25 יולי 2018,14:04

יפה יפה
כרגיל.. כמה הערות בונות:
לגבי עץ האבוקדו
צלחת יפה אבל.. היא אמורה להיות מלאה לגמרי בחומר חיפוי. ממש שלא יראו בכלל אדמה.
ותעמיק אותה קצת, כ 15 ס"מ עומק ו.. מלא הכל בחומר צמחי. רצוי חומר גרוס כמו שאתה מכהיס לקומפוסט
לחיפוי יש חשיבות רבה, גם בקיץ וגם בחורף (ראה בארכיב..) ובמיוחד לעצים טרופיים כמו אבוקדו
ו.. כל שנה, תגדיל את קוטר הצלחת ב 10 ס"מ והחלק הכי עמוק של הצלחת, יהיה בקוטר והחלק הכי גבוה, יהיה ליד הגזע.., כמו 'סומבררו', שמי ההשקייה לא יתקרבו לגזע אלא להיקף העץ. כי השורשים 'למטה' נראים כמו שהעץ נראה למעלה ו.. באמצע, מתחת לגזע, אין שורשים.

לגבי 'פינת הקומפוסט' - נראה מצויין! תמיד שיהייה לך, ליד.. שק או מיכל עם 'חומר יבש' - כסחת דשא או עלים.. וכדומה.
מגיע משלוח של פסולת לחה מהמטבח.. אתה שופך אותה תמיד, במרכז הערימה - כמו בתמונה :clap: ו.. מכסה אותה בשכבה של כ 10 ס"מ 'חומר יבש' מהשק.
אם אין לך חומר יבש לכיסוי, גרוף חומר מהשוליים .. למעלה ולמרכז.. וכסה את החומר הלח החדש.

כך, לא יגיעו ולא יתנחלו כל מיני יצורים. זה כמובן לא מפריע לאף אחד.. רק נוצרת שם 'סביבה חיה'.. עם לטאות ושמממיות שבאות לאכול אותם.. והשמחה רבה

לגבי עץ הרימון - נראה יפה מאוד. תביט פנימה, לתוך העץ ואם יש ענפים שפונים פנימה, מה היקף ו..למרכז.. גזום אותם! כי הם יוצרים צל בתוך העץ, לא נותנים לאויר ולשמש לחדור וגם לא מייצרים פירות וגם.. מונעים מעבר אור מצד דרום לצד צפון של העץ. לכן יש מעט מאוד פרי בצידו הצפוני.
העץ צריך להיות 'שקוף' שציפוק תוכל לעוף דרכו והענפים כולם, יוצאים מהמאכז ו..החוצה

יישר כוח ! :y:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־6 אורחים