הגינה של יוסי מ

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

הגינה של יוסי מ

הודעהעל ידי יוסי מ » 04 פברואר 2018,14:04

שמי יוסי, ואני צפוי לעבור לבית עם גינה (כ 150 מר אדמה) בכרמיאל בעוד חודש.

הגינה כיום.
מכיוון שעדיין לא עברנו לגור בבית, הדבר היחיד שיש שם כרגע זה ערימת קומפוסט.
מזה כחודש אנחנו מקפידים להפריד פסולת. מה שהגיע מהצומח עובר לפח נפרד שאותו אני לוקח למגרש פעם בשבוע ומוסיף לערימה בשיטת השכבות.
מכיוון שאין לי חומר יבש לכסות את הערימה, אני אוסף עלים בשכונה. (מקווה שבקרוב אוכל להשתמש בחלק מערימת הקומפוס כחומר יבש.)
הערימה כרגע סובלת מזבובונים. יתכן שזה בגלל הכיסוי החלקי שאני שם מעל הערימה (כי הוא מאפשר לחות בשכבה העליונה). אבל ניסיתי להוריד אותו ליום אחד ולא ראיתי שיפור.

אדמת הגינה. הקבלן הרים את מפלס המגרש בכ30 סמ ע"י הוספת אדמה בגוון חום.
אני כבר יודע שחלק מפסולת הבניה נטמן מתחת לשכבה זו. לכן בכל מקום בו אשתול אני אחפור לעומק ואנקה.

תכנון עתידי.
יש לי מקום ל7 עצים:
4 עצים בצלע המערבית במרחק 2.6 מטר זה מזה: שקד (למאכל), רימון, תפוז, לימון.
3 עצים בצלע הדרומית במרחק 3.6 מטר זה מזה: מנגו אבוקדו ואשכולית.
רצינו גם תאנה וקלמטינה אבל יש מגבלות מקום.

אני מתכנן לקנות את העצים בעוד כחודש.
אם יש טיפים לגבי בחירת זנים ספציפיים או משתלה מומלצת באיזור מגוריי אני אשמח. (לגבי נטיעה וטיפול אני כבר ראיתי שיש פה הרבה מידע.)

השקיית העצים תהיה במיי שתיה. לצערי לא תכננו הפרדה של מי המקלחות. יתכן שיתוקן בעתיד.

שאלה לגבי עץ האבוקדו: קראתי שלצורך ההפרייה יש צורך בשני עצים. בעץ בודד יש פרחים זכריים ונקביים אבל הבנתי שהם לא פורחים בו זמנית ולכן יש צורך בעץ מסוג A ועץ מסוג B הפורחים בזמנים שונים.
האם זה נכון? האם יהיה קל למצא במשתלה עץ עליו כבר מורכבים גם A וגם B?

אני מתכנן להשביח את האדמה עי קומפוסט מייצור עצמי. לגדל ירקות עונתיים. חושב גם על לול עם 4 תרנגולות. (ואולי גם 2 ארנבים וחתול.)

קצת על עצמי.
שמי יוסי. דוקטור למתמטיקה ומחשבים.
עובד כמהנדס אלגוריתמים במפעל גדול.
בן 44. נשוי פלוס 3 (גילאי 6 4 ו1).
גר עדיין בשכירות אך בקרוב זה מסתיים.
נרשמתי בעבר לפורום לפני כ6 שנים בכינוי "שלגון". אך לא הייתה לי אז גינה ולא הייתי כל כך פעיל.

מצורפת תמונה של ערימת הקומפוסט לאחר הסרת חלק מהכיסוי.
קבצים מצורפים
קומפוס2ט.jpg
יוסי מ
גנן חדש

Re: הגינה של יוסי מ

הודעהעל ידי ראובן אורן » 04 פברואר 2018,14:04

ברוך הבא יוסי :clap:

טוב, נראה שאתה בעניינים, די טוב ! :bow:

אז.. רק כמה 'דגשים' או חידוד..

ערימת הקומפוסט.. התחלה יפה! נסה לאלתר איזשהי 'מסגרת' לערימה - משהו בסדר גודל של כ 1.5 על 1.5 מ' או יותר
אפילו מ 4 'משטחים' או.. 'גדר' כלשהי.. ותמשיך להוסיף חומר.. כן, בשכבות כמו שאתה עושה. 'ברחשים'.. לא נורא, זה סימן טוב.. שחם ולח שם.
כעת כשעדיין קר ובמיוחד אם... ירד גשם, תשאיר / שים כיסוי ניילון על כל הערימה. כי הימים די חמים כעת והרבה נוזלים מתאדים. לא, אין צורך להרטיב הערימה, כי החומר הצמחי שאתה מערים שם, פולט הרבה נוזלים בתחילת התהליך - 'שריפת סוכרים'. אין צורך לערבב או להפוך עדיין. פשוט תמשיך להעמיס... כי התהליך הראשוני של הקומפוסטציה, גורם לצמצום הנפח בכ 70% ! בחורף כשקר, זה קצת יותר איטי ו.. ה'מושבה' של המיקרואורגניזמים רק בתחילתה..
זכור שאתה יכול לייסד עוד ועוד 'ערימות', בעיקרון.., בכל מקום שרתה עומד/מתכנן לשתול עץ.. יהיה מצויין אם תייסד שם ערימת קומפוסט. זה יטייב את הקרקע לעץ העתידי.

כן, כשתגיע לשתילת העצים.., השתדל לחפור בור עמוק.. לכל עץ, כדי לוודא שלא החביאו משהו 'למטה'. :y:

ולפני שנמשיך והחברים יצטרפו.. כמה שמש יש בצלע המערבית??
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אלקנה » 04 פברואר 2018,14:04

ברוך הבא יוסי
אלקנה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי יוסי מ » 04 פברואר 2018,14:04

ראובן אורן כתב:ולפני שנמשיך והחברים יצטרפו.. כמה שמש יש בצלע המערבית??

תודה רבה על ההנחיות.
לגבי השמש בצלע המערבית אני צריך לבדוק (אני אהיה שם בסופש).
בעקרון הדבר היחיד שיכול להסתיר את השמש זה הבית אז בטוח יהיו שם כמה שעות טובות של שמש.
יוסי מ
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 04 פברואר 2018,14:04

:y:

נמתין קצת לעוד תובנות ועצות מהחברים..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי איתן גנזי » 04 פברואר 2018,14:04

כמה הבהרות לגבי עצי פרי. אבוקרו אטינגר יכול להיות לבד ולא צריך עץ מפרה. אבוקדו אס צריך מפרה, מקובל לנטע אטינגר ליד האס. אם אין מקום אז רק אטינגר. אין סיכוי שיצליח לך מנגו בכרמיאל. האבוקדו הינו ירוק עד, והוא עץ ענק. קח בחשבון שלא יעשה צל לעצים אחרים. שתול אותו בצפון הגינה.
נשירים יחגגו אצלך. תשמור אותם קטנים מכסימום 2.5 מטר גובה בעזרת גיזום, לא צריך הרבה פירות שלא תוכל ליקטוף. הכי טוב להסתובב בשכונה ולראות איזה עצי פרי מצליחים באיזור.
עוד משהו קטן, לימון, לדעתי מיותר בגינה. כל השכונה שם בטח מלאה בלימונים. מה תעשה כשיבשילו לך 250 לימונים על העץ ביחד? עדיף תפוח ואגס לפחות אפשר לאכול אותם.
(250 לימונים זאת אומרת 24370 כוסות תה.....חחחחחחחה :rofl:)
איתן גנזי
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי יוסי מ » 05 פברואר 2018,14:04

איתן, תודה רבה על ההבהרות!
זה בהחלט גורם לי לבחון מחדש כמה מהעצים ברשימה.

אלקנה כתב:ברוך הבא יוסי

תודה :)
יוסי מ
גנן חדש

הודעהעל ידי תמיר אילן » 05 פברואר 2018,14:04

אבוקדו: חפש עץ אבוקדו ששני הזנים, האס ואטינגר (או A & B אחרים), משולבים בו או ע"י הרכבה או שפשוט שתלו שניים צמודים והם עם הזמן מתחברים. או לשתול אטינגר ואח"כ תרכיב עליו ענף האס.

לימון: אני כן ממליץ על לימון או ליים. אצלי זה הפרי הכי שימושי כי מעבר לתה (ולפי החישוב שלי מ-250 לימונים יצא רק 1000 כוסות תה; אני אוהב הרבה לימון בתה) אצלנו בבית הלימון משמש לסלטים, להכנת לימונדה, לעוגות וקציפות מעולות, והעודפים - מתנה למשפחה ולשכנים וחברים (אני סוחט ומקפיא כשיש הרבה לשימוש מאוחר יותר).

קומפוסט: לשם התחלה קנה קומפוסט - והרבה. עד שיהיה לך מספיק קומפוסט מייצור עצמי עבור כל הגינה יעבור זמן. הקומפוסט הביתי יהיה טוב לתחזוקה מתמשכת ולא לטיוב התחלתי של כל הגינה

שקד: אומרים שזה עץ רגיש שסובל הרבה ממחלות. הייתי שותל במקומו תפוח/אגס/שזיף וכד'

אם יש אפשרות לתקן מה שהיה צריך לתכנן מראש (הפרדת צנרת מים אפורים ושחורים) אז כשתגיע לזה תקרא מה יש לפורום להציע. בכל מקרה, עדיף למחזר מים אפורים לניאגרות (עובד אצלי יפה בלי ריחות) מאשר לעצים כי כנראה נוצר נזק הדרגתי לאורך השנים מההשקייה במים אפורים - גם אחרי טיהור.

כדאי ליצור פינת תבלינים קרובה לכניסה כלשהיא לבית.
לתכנן ערוגה לירקות עליים באזור מוצל כך שתוכל למשוך את עונת העליים גם בקיץ. ירקות קיץ לעומת זאת צריכים כמה שיותר שמש.

בהצלחה
תמיר
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 05 פברואר 2018,14:04

אצטרף ל תמיר ואחזק, 2 נקודות

עץ לימון - העץ הכי חשוב בגינה. הפרי הכי פרקטי ושימושי מהגינה.. למטבח
יש לי גינה די קטנה, רבל עם עץ לימון ענק, עם לימונים ענקיים, כ 300 לימונים מ 3-4 דורות, עליו, לאורך כל השנה
ובנוסף.., גם עץ למוןקוואט עם לימונים קטנים ונפלאים - חותכים עם הקליפה ו.. לתוך כוס תה -נפלא. כבר כ 25 השנים ולא מתחרט לשנייה

פינת תבלינים - פינה עם הרבה שמש ו.. קרוב למטבח. פשוט ופרקטי. תבלינים זה למטבח!
אם זו תהיה פינה עם קיר בהיר במפנה דרומי מלא, עוד יותר טוב. הקיר "יכפיל" את מנת האור / שמש שהצמחים מקבלים ו..עם אדמה טובה וחיפוי טוב, חלק גדול מהתבלינים ישרדו ויניבו גם בחורף.
ו..ממליץ ליצור לתבלינים, 'ערוגה מוגבהת' - פרקטי, נוח ו..אתה בונה לך את ה'אדמה הטובה', לבד, מבלי לחשוש מ'הפתעות' נסתרות

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי יוסי מ » 11 פברואר 2018,14:04

שיניתי מעט את רשימת העצים ואת מיקומם בעקבות העצות הטובות.

1. המנגו הוחלף בתאנה (נראה שבכרמיאל קר מידיי לעץ מנגו).

2. שקד עוד לא החלטנו. הייתי רוצה להשאיר. גם מבחינת הנוף עם הפריחה המרהיבה וגם כי אנחנו מאוד אוהבים לאכול שקדים.
אבל יש קושי גם מבחינת ההפרייה (אי סבילות עצמית. אולי ניתן לפתור עי הרכבה כמו באבוקדו?) וגם כי מדובר בעץ רגיש שנתקף בקלות.
אם נוותר על השקד, כנראה ששזיף פיסרדי יתפוס את מקומו. (בודקים גם אופציות נוספות - תפוח\אגס\אפרסק).

הרשימה המעודכנת:
צלע דרומית. רימון, תפוז, לימון, ואשכולית.
צלע מערבית. תאנה, שקד\שזיף, אבוקדו אטינגר (האחרון ימוקם בפינה הצפון מערבית של המגרש כדי למזער הסתרת שמש לשאר העצים).

ראובן אורן כתב:כמה שמש יש בצלע המערבית??

בעונה הזו יש שמש החל מ10-11 ועד השקיעה.

תמיר אילן כתב:קומפוסט: לשם התחלה קנה קומפוסט - והרבה. עד שיהיה לך מספיק קומפוסט מייצור עצמי עבור כל הגינה יעבור זמן. הקומפוסט הביתי יהיה טוב לתחזוקה מתמשכת ולא לטיוב התחלתי של כל הגינה

אני מתכנן לעשות את זה בשלבים. בשלב הראשון האיזור של העצים.
אני מבין שערימת הקומפוסט שלי לא תספיק.
יהיה לי גם קומפוסט מיצור ביתי מחבר שאמר שיש לו עודפים. ואם זה לא יספיק, אני גם אקנה כמה שקים.
יוסי מ
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 11 פברואר 2018,14:04

אשאיר לאחרים לענות לגבי העצים
ו.. לגבי קומפוסט.. הכמות הנדרשת כ'בעיטת פתיחה' היא 15 ליטר לכל מ"ר
זה אומר שכבה אחידה של כ 5 ס"מ על פני האדמה

כעת תוכל לעשות חישוב, לפי השטח שלך, כמה קומפוסט אתה צריך
וזו רק 'בעיטת הפתיחה'
לא כולל כשליש שק / 6-8 ליטר לכל עץ שיישתל.

תתחיל אזור אזור.. לא חייב את כל הגינה במכה אחת.
בוחרים רצועת אדמה / ערוגה, מתחחים והופכים עם קילשון, לעומק כ 30 ס"מ
מפנים פסולת, מרסקים גושים ואז מפזרים קומפוסט והופכים שוב את האדמה, כדי לערבב ולהצניע את הקומפוסט לתוך האדמה

יופי של עבודה.. החלק הכי הכי בגינה - להספיג את האדמה בדשן הכי הכי טוב - הזיעה שלך :whew: :whew: :y:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 11 פברואר 2018,14:04

יש סיבה אישית לבחירת שזיף פיסארדי?
אם לא, אני ממליץ על שזיף סנטה רוזה - אחד הטובים (כמובן עניין של טעם)
אפשר גם עץ בוסתן עם יותר מזן שזיף אחד
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי יוסי מ » 11 פברואר 2018,14:04

מבין העצים שבחרתי, הוא היחיד עם תעדוף משיקולי נוף (הצבע המיוחד של העלים והפריחה המרהיבה).
(שאר העצים נבחרו בעיקר בשביל הפרי.)

עץ בוסתן זה רעיון מאוד מעניין.
אני אצטרך ללמוד יותר על נושא ההרכבות.
נראה שזה פותח המון אפשרויות, בייחוד בגינה משפחתית עם מגבלת מקום.
יוסי מ
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 11 פברואר 2018,14:04

אכן, 'רב-בוסתן' הוא פתרון מעולה.
שווה להתייעץ עם מומחה בנושא, כמו גלעד רייכנברג 054-6432572
שהוא מומחה להרכבות
כדאי להתייעץ איתו לפני רכישת כל עץ
ואלי אף להזמין ממנו עץ מורכב או שיבצע ההרכבות אצלך..
שווה לדבר איתו :y:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי איתן גנזי » 11 פברואר 2018,14:04

היי יוסי. לגבי קומפוסט, אני נוהג לקנות בלה של קוב או קוב וחצי במכה אחת. יוצא יותר זול משקים, משאית עם מנוף מניחה את הבלה היכן שאתה רוצה, ולא צריך לסחוב שקי קומפוסט כל השנה. והכי חשוב, תמיד יש לך קומפוסט זמין ובכמות מתחת ידך. דרך אגב, אני שם 30 ליטר למ"ר בשלוש השנים הראשונות. אחר כך ארד ל 10/15 ליטר בשנה.
איתן גנזי
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי יוסי מ » 27 מאי 2018,14:04

עברנו לדירה החדשה.
עדיין בבאלגן של מעבר דירה (קשיים להשיג טופס 4, ריהוט חסר, והמון בעיות שהשאירו אנשי המקצוע).

עדכונים מהגינה.
לאחר התלבטות רבה הוחלט להכניס בכל זאת גם שקד וגם מנגו לגינה. את שניהם ראיתי בגינה אחרת בשכונה, כך שאני מבין שיש סיכוי. אם לא יצליחו, הם יוחלפו בעתיד. העצים הללו שווים עבורי את המאמץ ואת מקום בגינה גם אם יש סיכון לאי הצלחה.
בהתאם להמלצה של איתן החלפתי את עץ הלימון בעץ אחר (בחרנו אגס): מבחינת צריכה, אנחנו צורכים בערך לימון אחד בשבוע לעומת כ10 אגסים. בעתיד אני מתכנן להכניס לימון ננסי לגינה.
את עניין ההרכבות אני דוחה בכמה שנים. אני מעוניין לנסות ללמוד בעצמי וזה יקח זמן. אני אעזר במומחה רק אם אנסה ולא אצליח.
רשימת העצים המעודכנת: אבוקדו אטינגר, שקד אום אל פאחם, תפוז וולנסיה, קלמנטינה אור, מנגו מאיה, אגס ספדוניה, רימון (לא ברור איזה זן, אבל המוכרת הבטיחה שהוא מייחור של עץ עם טעם משובח).

כל העצים כבר הוכנסו לגינה. העצים נקנו צעירים. כולם בתחילת אפריל.

תהליך נטיעת העצים: חפרתי בור בעומק של כ 70 סמ (תכננתי עומק של מטר, אבל האדמה הקשה הכניעה אותי) לתוכו הכנסתי שק של 25 ליטר קומפוסט קנוי מעורבב עם האדמה. במחשבה לאחור, היה צריך כנראה יותר משק אחד על נפח אדמה כזה.

השתדלתי ליצור צלחת סביב כל עץ (בקוטר צר בשלב זה כי השורשים עדיין לא הספיקו להתפשט לרוחב). אני בתהליך של יצירת חיפוי ענפים דקים סביב כל העצים והצמחים.

השקיה 3 פעמים בשבוע - דלי לכל עץ.

אני מאוד רוצה עצים נוספים – (תאנה, אפרסק, שסק, תות, לימון ננסי). וכנראה שבאביב הבא אני אקנה כמה.

שתלתי ירקות קיץ (עגבניה חציל מלפפון וקישוא). כבר יש עגבניות ראשונות.

ערימת הקומפוסט: הערימה כבר לא מושכת זבובונים וככה הרבה יותר קל. אני משתמש בעשבים שצמחו אצלי בגינה בתור חיפוי. אבל הכמות אוזלת מהר. יש בערימה מגוון חרקים. צרצרים, גוקים, אורי כדורי והמון נמלים. הנמלים דיי מטרידים אותי. כמויות אדירות בגינה ונתפסו גם כמה עשרות בתוך הבית, מתוכם 3 על השיש. בעקבות קריאת שרשורים ישנים, השתמשתי אתמול באבקת borax. בחלק מהמקומות נראה שזה עזר אבל בחלק לא. אני מתכנן לנסות שוב בשבוע הבא.

מצורפות תמונות מהגינה.
קבצים מצורפים
2גינה קדמית.jpg
הצד המערבי. שתילי עגבניה ומלפפון, עצי אבוקדו שקד ורימון
2גינה קדמית.jpg (109.58 KiB) נצפה 15658 פעמים
2בורות.jpg
הבורות שחפרתי (הילדים שמחו לעזור)
2בורות.jpg (129.43 KiB) נצפה 15658 פעמים
אבודקו2.jpg
עץ האבוקדו נראה סובל ברוחות אז קשרתי אותו יותר מאת האחרים
אבודקו2.jpg (102.13 KiB) נצפה 15658 פעמים
מנגו קומפוסט2.jpg
עץ מנגו וערימת הקומפוסט
מנגו קומפוסט2.jpg (117.54 KiB) נצפה 15658 פעמים
נבטי אבוקדו2.jpg
נבטי אבוקדו האס שנבטו בערימת הקומפוסט והועברו לגינה
נבטי אבוקדו2.jpg (140.25 KiB) נצפה 15658 פעמים
יוסי מ
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 27 מאי 2018,14:04

יוסי..

מוריד הכובע על שקדנותך והדיוק בביצוע :y:
במיוחד לגבי 'נטיעת העצים' !

לגבי ערימת הקומפוסט - היא 'מתהווה' כעת..
ואתה מספר שכבר יש טחבייות ('אורי כדורי') וזה נפלא!

שמור על לחות הערימה! השקה אותה כמו 'ערוגה' - שפריץ קטן מלמעלה פעמיים בשבוע ו.. כסה עם איזשהו ברזנט / שמיכה ישנה / שטיח ישן.. - להסתרתה מפני שמש / שמירת הלחות
(אם היא כבר בצל, סליחה.. לא זוכר הכל). הנמלים יברחו משם, עם הלחות הגבוהה ו'מושבת האורגניזמים' תלך ותגדל.
פקח עין.. אם שכנים עם מדשאות, קוצרים את הדשא. 'כסחת הדש' היא אוצר לערימת הקומפוסט ו.. הם זורקים!

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 27 מאי 2018,14:04

הסיכויים לקבלת אבוקדו פורה בהנבטה מגלעין לא גבוהה. כנראה שצריך יהיה להרכיב עליו בהמשך
גם סיכויי העץ להתפתח באדמה גירנית לא גבוהים (מניח שבכרמיאל האדמה גירנית); לשם כך קונים שתילי אבוקדו (מכול הזנים) שהורכבו על כנה מערב-הודית (המותאמת לאדמת ארצנו).

מודה שגם אני גידלתי אבוקדו מגלעין (לא זה השתול באדמה) והוא נמצא בעציץ לטובת הרכבות
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי דובי » 27 מאי 2018,14:04

המלצה קטנה ממני.

מערכת השקיה - זה לא יקר, אבל יעיל. הגינה אוהבת סדר ועקביות.

אצלי , מהרגע שהתחלתי עם צינורות השקיה מסודרות מאורגנות היבול כמעט הכפיל את עצמו
דובי
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי יוסי מ » 28 מאי 2018,14:04

ראובן אורן כתב:
שמור על לחות הערימה! השקה אותה כמו 'ערוגה' - שפריץ קטן מלמעלה פעמיים בשבוע ו.. כסה עם איזשהו ברזנט / שמיכה ישנה / שטיח ישן.. - להסתרתה מפני שמש / שמירת הלחות
(אם היא כבר בצל, סליחה.. לא זוכר הכל). הנמלים יברחו משם, עם הלחות הגבוהה ו'מושבת האורגניזמים' תלך ותגדל.

יש כיסוי לערימה. ואני משקה פעם בשבוע בערך ליטר מים (בכל פעם שאני מכניס חומר חדש).
אגב, נראה שהבורקס הפחית באופן משמעותי את הנמלים שהיו בערימה.
הנמלים שנשארו בגינה מגיעים כנראה ממקומות אחרים.

תמיר אילן כתב:הסיכויים לקבלת אבוקדו פורה בהנבטה מגלעין לא גבוהה. כנראה שצריך יהיה להרכיב עליו בהמשך
גם סיכויי העץ להתפתח באדמה גירנית לא גבוהים (מניח שבכרמיאל האדמה גירנית); לשם כך קונים שתילי אבוקדו (מכול הזנים) שהורכבו על כנה מערב-הודית (המותאמת לאדמת ארצנו).

מודה שגם אני גידלתי אבוקדו מגלעין (לא זה השתול באדמה) והוא נמצא בעציץ לטובת הרכבות

הכוונה הייתה כמו שלך.
יש לי אטינגר מורכב שנקנה ממשתלה.
אם הנבטים של ההאס יצליחו, אני מקווה שאצליח להרכיב ענף.
(כנראה שהיה עדיף לשים את הנבטים בעציץ עם אדמה טובה במקום בקרקע. בפעם הבאה..)

דובי כתב:המלצה קטנה ממני.

מערכת השקיה - זה לא יקר, אבל יעיל. הגינה אוהבת סדר ועקביות.

אצלי , מהרגע שהתחלתי עם צינורות השקיה מסודרות מאורגנות היבול כמעט הכפיל את עצמו

תודה. זה אחד הדברים שאני מתכנן לבחון בעתיד
יוסי מ
גנן חדש

הבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־7 אורחים