עזרה - עץ אשכולית

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

עזרה - עץ אשכולית

הודעהעל ידי דניאלה » 17 פברואר 2020,14:04

שלום לכולם,
לפני כחודש נחשפתי לפורום הנהדר הזה והחכמתי מאוד. ללא ספק הגינה שלי היתה נראית אחרת עם הידע שרכשתי כאן אבל נעבוד עליה לאט לאט...
אשמח לעצתכם בנוגע לעץ אשכולית בגינתו. כפי שאתם יכולים לראות בתמונה המצורפת, מצב העץ בכי רע, לאחר שעשינו איתו כל טעות אפשרית. כבר כשנשתל שמנו בטעות טפטפות עם ספיקה כפולה מהטפטפות של שאר העצים, כך שהוא קיבל כמות כפולה של מים (96 ליטר בשבוע במקום 48). שמנו לב לטעות מההתחלה אבל זה לא נראה לנו קריטי... להוסיף חטא על פשע, שתלנו נענע לידו מתוך מחשבה שהנענע תדאג לעודפי המים. ובנוסף, לא דישנו את העץ הרבה, מעט קומפוסט ומעט 202020. לפני מס' חודשים, כשהעץ התחיל להראות ממש רע, הוספתי דשן בשחרור איטי. מצב העץ התחיל להשתפר - הוציא עלים חדשים ויפים והמון ניצני פריחה שאת רובם הורדתי. בזמן האחרון מצבו התדרדר ואני חושבת שכנראה עודפי המים, פלוס הנענע שחנקה אותו מביאים למצב הזה. אשמח לשמוע את דעתכם בעניין.
בנתיים הורדתי את כל הנענע (בהשקיה אטפל מאוחר יותר. בחודש וחצי האחרונים אני לא משקה בכלל את הגינה בשל הגשמים), הוספתי אפר עצים מהקמין ותה קומפוסט. בתחילה חששתי להוציא את השורשים של הנענע כיוון שלהבנתי השורשים של עצי ההדר יחסית שטחיים, אבל הבנתי שאין ברירה והתחלתי לחפור. הוצאתי המוני שורשים שהסתובבו סביב העץ (באורך כולל של כמה מטרים!), אבל אני לא בטוחה שהוצאתי את הכל. אני מקווה שלא פגעתי גם בשורשים של העץ עצמו... האם ניתן לעשות עוד משהו על מנת לשפר את מצבו של העץ?
בנוסף - עכשיו כשחפרתי נראה לי שהאדמה כיסתה גם כמה סנטימטרים מהגזע עצמו. האם צריך להשאיר אדמה רק ממש מעל השורשים?

תודה רבה!
דניאלה
קבצים מצורפים
IMG_20200217_1408092.jpg
IMG_20200217_1408092.jpg (67.95 KiB) נצפה 12666 פעמים
IMG_20200216_0852431.jpg
IMG_20200216_0852431.jpg (71.62 KiB) נצפה 12666 פעמים
דניאלה
גנן חדש

Re: עזרה - עץ אשכולית

הודעהעל ידי ראובן אורן » 18 פברואר 2020,14:04

שלום דניאלה
אכן, לפי דברייך, העמקת לנבור בפורום - הרבה ידע נצבר, אבל 'קצת' מבולבל
אנסה לעשות לך קצת 'סדר'

א. נענע - תמיד בעציץ גדול או אדנית גדולה ו.. פעם בשנה (בחורף) מרוקנים העציץ, משמידים הכל למעט ענף או שורש אחד או שניים ו..'מחזור חדש' ואז העלים יהיו שוב ענקיים ולא קטנים, כי הנענע 'חונקת' את עצמה.

ב. יש לך עץ צעיר. לא צריך לקבל יותר מ 30-40 ליטר בשבוע! כן, בשבוע.. בקיץ!
וגם זאת, תמיד ב 2 מנות - כל 3 ימים 15-20 ליטר. לא משקים כל יום.
רק כך, העץ ילמד להוריד שורשים לעומק, שירדפו אחר המים המחלחלים.

ג. העץ כבר עם שורשים. אין שורשים מתחת לגזע אין! אז לא צריך טפטפת מסביב לגזע, כי אין שם שורשים!
הטפטפת צריכה להיות מונחת בהיקף העץ. רחוקה כ 40 ס"מ מהגזע! :!:

ד. לא צריך שום דשן! במיוחד לא 20.20.20 - הוא רק יגרום לצימוח מוגזם ולא פרופורציונלי של העץ וישבש את האיכות של הפרי!

ה. יש מספיק מינרלים באדמה ! :nod:

ו. למה הורדת 'ניצני פריחה'? למה? :cry: :cry:

ז. העץ צריך גיזום מכוון - לגזום כל ענף שפונה 'פנימה' לתוך העץ. לעץ יהיו אך ורק ענפים וענפונים היוצאים 'החוצה'. רק כך, העץ יקבל שמש שתעבור דרכו וכך גם הרוח, תעבור ותמנע הצטברות של לחות

ח. סביב לעץ תהייה 'צלחת' - גבוהה במרכז, ליד הגזע ועמוקה בשוליים. בתוך התעלה העמוקה שבשוליים, יהיה מונח צינור הטפטפת. את הצלחת ואת הצינור, לכסות בגזם גס והרבה ורצוי מהעץ עצמו.

ט. שום גזם מהגינה לא יוצא מהגינה! שום גזם. הכל חוזר לאדמה.. לעץ.

י. לא צריך שום 'תכשיר נגד מזיקים' - לא להוסיף כלום! לא 'קונפידור' ולא שום דבר אחר

חוץ מזה, לא לגעת בעץ. לתת לו להתפתח ו'להתבטא' בלי להוריד לו פרחים או ניצנים !!
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דניאלה » 18 פברואר 2020,14:04

תודה ראובן על תשובתך המהירה. אתייחס להערותיך:
א. אכן, למדתי זאת מנסיוני. עכשיו כשעקרתי את הנענע שתלתי קצת בעציץ, להבא לא אשתול באדמה.
ב. העץ היה אמור לקבל 48 ליטר בשבוע, קיבל כמות כפולה בשל טעות שלא טרחנו לתקן... ההשקיה היתה 3 פעמים בשבוע. עכשיו כשאסדר את הטפטפות אדאג שיקבל 30-40 ליטר בשבוע, מפוצל לפעמיים או שלוש.
ג. הטפטפות היו מסביב לגזע, בערך 20 ס'מ מהגזע. לא הבנתי את כוונתך, ברור שיש שורשים לעץ :D . אני בהחלט מקבלת את המלצתך להגדיל את היקף צינור הטפטפות ולהכניס אותו לתעלה מכוסה בגזם.
ד. טוב, אחרי הקריאה פה בפורום אני בהחלט יורדת מה202020. התחלתי לגדל גם תולעים לא מזמן, אני מקווה שבקרוב אוכל להתחיל להשתמש בהומוס (כרגע הכמות עדיין קטנה מדי..)
ו. הורדתי ניצני פריחה כי היו עשרות, זה היה מוגזם יחסית לגודל העץ. אחרי מה שאמרת על ה202020, אולי זה מה שגרם לפריחה מוגזמת. השארתי כמה פרחים בודדים על כל ענף ונהנינו מכ-30 אשכוליות השנה. ביחס לגודל העץ אפילו זה היה נראה לי יותר מדי.
ז. התמונה שצילמתי היא אחרי גיזום, אני אגזום עוד קצת. לא רציתי לכסח אותו יותר מדי...
ט. בהחלט, אני עושה זאת כבר כעת. ערימת הקומפוסט הראשונה לקחה המון זמן עד שכמעט ויתרנו, אבל עכשיו זה עובד יותר מהר. והטיפים שלך יקצרו את משך ההכנה עוד יותר :)

בקיצור, אני מבינה שכעת הכי כדאי פשוט להניח לו.

רק שאלה אחרונה - איך אני יודעת כמה מהגזע צריך להיות בתוך האדמה? כפי שכתבתי קודם, אני חושבת שבטעות האדמה כיסתה חלק מבסיס הגזע, ומנסיון העבר גם זה לא טוב לעץ.

שוב תודה!
דניאלה
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 18 פברואר 2020,14:04

לגבי ג. אבהיר.
לשתיל צעיר, יש שורש מתחת לגזע
לעץ צעיר אין שורשים מתחת לגזע! אין.
ישנה הסתעפות ל 3-4 שורשים שהולכים לצדדים, להיקף ו..למטה, לכן אין כל טעם להצמיד הטפטפת לגזע. המים מגיעים לאוסטרליה ולא לשורשים של העץ הצמא

למעשה, אם תתרחקי מהעץ ותביטי עליו.. הרי שהאדמה היא קו סימטריה. תפרושת השורשים למטה, נראית כמו תפרושת הענפים למעלה (ולא בכדי..)
אטז כל שנה, להגדיל את הירף הצלחת ב 10 ס"מ ובחלקה החיצוני, העמוק, להטמין את צינור הטפטפת ולכסות בגזם.

כן, מן הסתם ה 20.20.20 שיבש את המטבוליזם של העץ..

אם תהייה צלחת יפה - נמוכה בשוליים וגבוהה, קרוב לגזע, בעייתך נפתרה - הביטי באיור המצורף

צלחת עץ.jpg

בעיקרון, אסור שהאדמה תעבור את 'תפוח ההרכבה' שנראה ברור

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דניאלה » 21 פברואר 2020,14:04

תודה ראובן.

הלכתי לבדוק עכשיו את תפוח ההרכבה, ולא כ'כ ברור לי. בגזע שהיה מעל האדמה לא רואים כלום. בחלק שהיה מתחת לאדמה רואים משהו שלא ברור לי אם זו הרכבה ממש נמוכה או עץ פצוע. אין לי מושג בהרכבות, אבל למיטב ידיעתי לא עושים הרכבות כ'כ קרוב לשורשים, לא? מה דעתך? אני מצרפת תמונות, מקווה שזה ברור. (האדמה כיסתה את הגזע עד מעל לעיגול הלא ברור הזה).
שוב תודה ושבת שלום!
קבצים מצורפים
IMG_20200221_1219261.jpg
IMG_20200221_1219261.jpg (63.41 KiB) נצפה 12638 פעמים
IMG_20200221_1220141.jpg
דניאלה
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 23 פברואר 2020,14:04

בוקר טוב

לא קל לזהות מי מהן היא ההרכבה

הרכבה.jpg
הרכבה.jpg (64.88 KiB) נצפה 12616 פעמים

אבל בכל מקרה, מציע להשאיר 'חשוף' את ה'משהו' התחתון ( ה כחול )

אולי זו הרכבה ואם לא, הרי שזו נפגיעה בגזע שחייבת להירפא

ממליץ שוב! להייטיב את הצלחת. שתהייה צלחת עם שוליים נמוכים (ההיפך מהמצב העכשווי !!)
כדי שמים הממלאים את הצלחת, לא ידעו בגזע

שולי הצלחת נמוכים, כ 25 ס"מ עומק והאזור שסביב לגזע, גבוה - ההיפך הגמור מהמצב כעת ! ראי תמונת ה'חתך' שצרפתי למעלה !

כמו כן, מציע לנקות את הגזע.. ואת ה'פצעים' למרוח ב'משחה שחורה' - 'תפזהיל'
אחרת.. העץ ימות

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דניאלה » 24 פברואר 2020,14:04

תודה ראובן. באמת לא טיפלתי עדיין בצלחת של העץ, יטופל.

הסימון האדום שסימנת בתמונה - זהו חתך שנגרם מחוט שהיה קשור לעץ ולמוט קיבוע. הגזע התעבה ושכחנו להסיר את החוט... לשמחתי זה נראה שטחי.

עכשיו שאלה בנוגע לעץ אחר - שזיף פיסרדי.
אני מצרפת תמונות של לפני ואחרי גיזום שעשיתי. העץ עדיין נראה די צפוף, למרות שהורדתי הרבה, ואני לא יודעת אם זה בסדר להוריד כמות כזו או שנניח לו לשנה זו. בנוסף, כופפתי כמה ענפים לצדדים בעזרת קשירתם לחבל ולאבן. נראה לך תקין? פשוט נראה שכל הענפים בכיוון למעלה ולא מתפרשים לצדדים...

שוב תודה על הזמן שאתה מקדיש למענה.
דניאלה
קבצים מצורפים
IMG_20200207_0800431.jpg
IMG_20200207_0800431.jpg (44.72 KiB) נצפה 12600 פעמים
IMG_20200224_0843021.jpg
IMG_20200224_0843021.jpg (62.68 KiB) נצפה 12600 פעמים
דניאלה
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 25 פברואר 2020,14:04

בוקר טוב

פשוט.. הגזע מתפצל ל 2 ענפי משנה
א. הורידי את הענפים האחרים
ב. ב'ענפי המשנה, הורידי כל ענף שפונה 'פנימה'
ג. לשני ענפי המשנה יש 'אמירים' - ענף מרכזי גבוה - חתכי אותו בגובה 1.5 מטר. שיהיה עץ נורמאלי.
ד. כך גם עם שאר הענפים, חתכי בגובה 1.5 מטר וכך 'תאלצי' את העץ להתרחב ולצמוח לצדדים ולתפוס נפח

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דניאלה » 25 פברואר 2020,14:04

בוקר טוב!
אז להוריד את הענפים שקשרתי אליהם חבלים? ולהשאיר רק את 2 ענפי המשנה?
באופן כללי לגבי החבלים - ראיתי שעושים את זה ברימון. זו לא שיטה שטובה לכל העצים?

תודה והמשך יום טוב :)
דניאלה
דניאלה
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 25 פברואר 2020,14:04

רימון, מחליטים איך לגדל אותו - כ'שיח' או כ'עץ'

שיח = נמוך ועם הרבה ענפים היוצאים מלמטה
עץ = גזע + 2-3 ענפי משנה המתפצלים בהמשך

תחליטי לבד איך את רוצה לגדלו. אבל מציע, לעלות ב'רמה' אחת. כלומר, לקשור ענפים (וזה יפה ונוח!) היוצאים מעל ההסתעפות הראשונה.

מצ"ב סכמה כללית של גיזום עץ

גיזום עץ.jpg
גיזום עץ.jpg (25.1 KiB) נצפה 12588 פעמים

גזע המתפצל ל 2-3 ענפי משנה וכל ענף משנה, במרחק של כ 30-40 ס"מ מתפצל לעוד 2 ענפים.. וכך הלאה.

הרעיון די פשוט, אם מביטים מקרוב על הענף - גוזמים מעל 'עין' שמכוונת כלפי 'חוץ' הגיזום כחצי ס"מ מעל ה'עין' ואז, משם, יצא ענף חדש

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דניאלה » 25 פברואר 2020,14:04

:y: תודה!
דניאלה
גנן חדש

הודעהעל ידי דניאלה » 16 מרץ 2020,14:04

שוב שלום לכם :)
אז בעקבות הטיפול לאשכולית יש עכשיו הנצה של עשרות עלים! בעיקרון זה חיובי, אבל זה נראה שיש גם המון התחלות של ענפים חדשים, כנראה בעקבות הגיזום. אני מצרפת שתי תמונות, מקווה שתצליחו לראות. האם להוריד כבר עכשיו התחלות של ענפים לכיוונים לא רצויים / להוריד כמות באופן כללי?

תודה,
דניאלה
קבצים מצורפים
IMG_20200315_1732021.jpg
IMG_20200315_1732021.jpg (75.39 KiB) נצפה 12442 פעמים
IMG_20200315_1731311.jpg
IMG_20200315_1731311.jpg (60.38 KiB) נצפה 12442 פעמים
דניאלה
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 16 מרץ 2020,14:04

כן

יפה יפה

יותר קל כעת, עם היד להסיר ענפונים, בתנועה קלה

בשלב ראשון, הסירי 'אחד כן, אחד לא', כדי לשמור על מרחק של כ 10 ס"מ בין 'עין' ל'עין' / ענפון לענפון

בשלב שני, הסירי כל ענפון הפונה 'פנימה', לכיוון מרכז העץ

בשלב השלישי, ענפים שאמורים להתנגש (ענפונים היוצאים מענפים סמוכים) הסירי כדי שלא יתנגשו

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דניאלה » 17 מרץ 2020,14:04

תודה ראובן :)
דניאלה
גנן חדש

עזרה - עץ אפרסק

הודעהעל ידי דניאלה » 13 אפריל 2020,14:04

שלום לכולכם וחג שמח!

הפעם אשמח לעזרתכם עם עץ אפרסק :)

אני מצרפת תמונה, העץ עם ממש מעט עלים חדשים, הרבה פחות ממה שזכור לי בשנים קודמות בתקופה הזו. היום כשתליתי עליו זבבוק שהכנתי, גיליתי על ענף 2 חיפושיות, מצרפת תמונה. חיפוש מהיר ברשת העלה שזו חיפושית קפנודיס, שאתם בטח מכירים, והזחלים שלה יכולים לאכול את כל העץ מבפנים. הורדתי את החיפושיות, אבל אין לי מושג אם הספיקו להטיל או לא. יכול להיות שהעץ נראה כך כי הוא כבר גוסס? איך אפשר לדעת? והאם מוכר לכם טיפול אורגני בחיפושית/הזחלים שלה?
אני רק אוסיף שלפני שנתיים-שלוש ראינו נקודות של שרף זולג מהעץ ואחרי התייעצות עם שכן נתנו לעץ קונפידור. (כמובן שלא אכלנו מהפירות באותה שנה). עכשיו אני בכיוון יותר אורגני ורוצה להימנע מחומרים כאלו.
בנוסף, יש לעץ מס' עלים חדשים שמתקמטים בצבע אדום - מצורפת תמונה. הנחתי שאלו כנימות למרות שלא הצלחתי לראות אותן. אולי גם קשור לחיפושית?

תודה רבה!
דניאלה
קבצים מצורפים
IMG_20200413_1518341.jpg
IMG_20200413_1518341.jpg (52.55 KiB) נצפה 12172 פעמים
IMG_20200413_1215421.jpg
IMG_20200413_1215421.jpg (55.43 KiB) נצפה 12172 פעמים
IMG_20200413_1214211.jpg
IMG_20200413_1214211.jpg (68.28 KiB) נצפה 12172 פעמים
דניאלה
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 13 אפריל 2020,14:04

היי דניאלה, מועדים לשמחה

א. כייף לקרוא פוסט של אחת שקראה והשכילה ויודעת... באמת! כולל ה'קונפידור' והידיעה שזה מגיע לכל מקום וגם לפירות.. :clap:

ב. מציע לקטום את ה'אמיר' (הענף המרכזי) בגובה כ 2 מטר (סימנתי מקווה שזה אכן 2 מטר - מעל לצומת הענפים)

אפרסק.jpg
אפרסק.jpg (51.49 KiB) נצפה 12168 פעמים

ג. לגבי ה'קפנודיס' - מציע לבדוק העץ כולו, במיוחד בגזע, אם אן 'סימנים' של 'קידוח והטלה'
העץ עדיין לא גדול וזה לא קשה ולא מסובך.

ד. לגבי העלים - עלים צעירים וחדשים, תמיד אדומים. הקיפול יכול להיות מביקור של 'תריפסים' - הקטנים המעופפים. האמא מתיזה הורמון 'ציטוכינין' שגורם לעלה להתקפל, כדי להטיל בפנים ביצים שתהיינה מוגנות.
לא הייתי 'נבהל' מזה יותר מדי.. רק תפתחי עלה כזה וראי אם אכן יש שם 'קטנים' - ביצים או צעירים.

ה. בגדול, יתכן שהעץ סובל ממשהו שמפריע לו.. חשוב לבדוק את הגזע והענפים העבים מקרוב, מטעמי 'קפנודיס' !
בדקי גם בתחתית הגזע, קרוב לאדמה ובאותה הזדמנות, פני משם את האדמה והעמיקי הצלחת בשולים, כדי שהשוליים יהיו יותר נמוכים מאזור הגזע. אסור שאזור הגזע והקליפה, יהיו לחים. לחות שלהם, מרככת את הקליפה ועושה חיים קלים וטובים ליצורים 'נוברים' כמו החיפושית

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דניאלה » 19 אפריל 2020,14:04

שלום לכם,

ראובן, בדקתי את הגזע של האפרסק ולא ראיתי חור שנראה כמו חור נבירה. נקווה שאכן הן לא הספיקו להטיל בעץ.

אז גזמנו את העץ, וחפרנו תעלה לצינור הטפטפות של העץ. נתתי לו גם קצת הומוס (נוזל), ואני רוצה להוסיף גם אפר מהקמין - נתתי לו מנה במהלך החורף, אבל קראתי עכשיו שאתה ממליץ לפזר שכבה עבה של 3 ס'מ! לא שמתי כ'כ הרבה... לתחח ולפזר את האפר בחלק הפנימי של מעגל הטפטפות או מסביבו?

לגבי העלים האדומים המקופלים - זו לא אדמומיות של עלים חדשים, אלא כתמים אדומים ומקומטים באמצע העלה. לא מצאתי כנימות/חרקים כך שכנראה המזיק כבר עבר לעלה אחר...

דווקא בעץ אשכולית כן מצאתי כנימות/תריפסים על גבי עלים חדשים מקופלים. עלים נגועים אני פשוט תולשת... גם לו נתתי הומוס ואוסיף עוד אפר מהקמין.

ושאלה אחרונה לגבי חיפוי - יש לי הרבה עשבייה מהגינה, כבר שלוש ערימות כיסחתי עם המכסחת והוספתי לקומפוסט (הוא בהחלט עובד מהר יותר ככה, תודה על הרעיון!), ובערמה הנוכחית חשבתי להשתמש לחיפוי של ערוגת ירקות שאנחנו מקימים. הבעיה היא שאני בטוחה שיש שם המון זרעים של צמחי בר, כיוון שלא עקרנו אותם בזמן. יש לך רעיון מה לפזר במקום? או שנפזר ונעשה חיטוי תרמי נוסף? חלק מהשתילים כבר שתלנו, כך ששם אני אצטרך למצוא פתרון אחר..

תודה רבה,
דניאלה
דניאלה
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 19 אפריל 2020,14:04

כייף לקבל 'שאלות' מתלמידה משקיענית.. באמת שמח..

לגבי האפר עצים, כמובן שליד הטפטפות.. אחרת כיצד יגיע הזרחן / אשלגן, לשורשים?
כן, כמות יפה ממנו, ואם תצליחו לתחח מעט את האדמה בתעלה ולהצניע את האפר בפנים, זה יהיה נפלא. מהר מאוד תראו את התוצאות - 'בלי מזיקי עלה' בשום עץ.

אכן, התחבטות לא קלה.
ובמחשבה שנייה - כן, לבצע חיפוי עם העשבים הללו. אומנם, לכאורה, המים שהערוגה תקבל יאלצו את הזרעים לנבוט.. אבל, חוץ מהמים המעודדים נביטה, יש לזרעים גם 'שעון פנימי' המכוון לעונת החורף ולא לקיץ. על כן, יהיו לך מעט נביטות מהזרעים. ממש מעט ו..לאט.

אם יש לך ערוגה ב'המתנה'.. אכן, למלא אותה ב'חומר', להשקות היטב ולכסות בניילון שקוף לשבוע. החום יחסל את רוב (90%) הזרעים.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: הגינה שלי - דניאלה

הודעהעל ידי דניאלה » 31 מאי 2020,14:04

בוקר טוב לכולם!
יש לי מס' שאלות בנוגע לגינת ירק:
1. יש לי נמלים בפרחים של הקישואים, יש סיבה להיות מוטרדת? הנמלים לא מונעות גדילה של הקישוא, השאלה אם הן סמן של כנימות או מזיק אחר...
2. איך יודעים מתי לקטוף קישוא ומלפפון? כשמגיע לגודל שנראה לי טוב? זוכרת שקראתי פה פעם שמישהו גידל מלפפון עד לאורך של 30 ס'מ ויותר...
3. למרות שניסיתי להקפיד על מרווחי שתילה 'לפי הספר', יש עלים של קישוא ודלעת שמצלים על שתילים אחרים. אני מניחה שבסדר להוריד אותם? יש להם הרבה עלים...
4. חלק מהקישואים קצת מנופחים, זה אומר שאני משקה יותר מדי? (אני משקה פעם ביומיים לחצי שעה, טפטפת של 2ל/ש. בשבוע של השרב השקתי כל יום)

תודה רבה!
דניאלה
דניאלה
גנן חדש

Re: הגינה שלי - דניאלה

הודעהעל ידי ראובן אורן » 31 מאי 2020,14:04

היי דניאלה

1. הנמלים בפרחי הקישוא לא מזיקות ולא 'מביאות כנימות'. פשוט נהנות מהאבקה הרבה שהפרח מייצר - חופשי חופשי

2. שאלה לא קלה. מלפפונים להחמצה, קוטפים כשהם קטנים יחסית ואז קליפתם דקה.
מלפפונים / קישואים לאכילה / בישול, נותנים להם להכפיל גודל, מאכסימום 20-25 ס"מ
מלפפון בן 30 ס"מ גידלתי לצורך זרעים. טעמו גרוע!

3. כן, ללא היסוס.. להסיר עלים שמצלים על צמחים אחרים - אכן

4. כל זמן שאינם מתפוצצים, הרי את משקה נכון. ייתכן והאדמה אצלך, מחזיקה מים - בדקי זאת ע"י תחיבת אצבע לתוך האדמה. אם מרגישים לח לא משקים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־80 אורחים