למטהרי 'מים אפורים' - בנוגע ל'וויסטגו'

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

למטהרי 'מים אפורים' - בנוגע ל'וויסטגו'

הודעהעל ידי ראובן אורן » 23 פברואר 2010,14:04

זכיתי השבוע לביקור של 'מר ביוקלין' - גרי
תוך כדי שיחה על הרבה נושאים, התברר לי ש'קצת' שגיתי בנושא 'תפעול הוויסטגו' :?

כשאמרתי לגרי "..במקרה היום הכנתי מנה חדשה... ערבבתי כפית גדושה עם כמעט ליטר מים חמימים.. לפני כ..שעה.."

"לפני שעה ?! מה פתאום ?!" - כמעט ירה בי

אה...בה... אה... גמגמתי קלות... והוא הסביר לי - מכינים את המנה ונותנים לחומר לעמוד לא יותר מ 5-10 דקות בתוך הכלי ! ואחר כך, מיד מיסמים - מוזגים לכל הכיורים או למיכל 'הצפת השומנים' וכו'. אחרת, "הם אוכלים אחד את השני, מחוסר מזון אחר"

הסמקתי, ירדתי על ברכי, שילבתי כפות ידיים וביקשתי סליחה רבה

אז.. הבנתם את הרעיון ?! מכינים את הכמות הדרושה, מהניסיון שלכם ולאחר 5-10 דקות מוזגים לכיורים או למיכל השומנים.
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: למטהרי 'מים אפורים' - בנוגע ל'וויסטגו'

הודעהעל ידי ארץ הצבי » 25 פברואר 2010,14:04

טוב,במקרה ראיתי את המכוניתשל גרי עם כל המדבקות עליה וניחשתי שהוא לא סתם בשטח, בכל מיקרה יש ליהרבה לכתוב בנושא ואני אתפנה לכך בקרוב, אחרי אולימפיאדת החורף :P
העולם הולך ונכחד, רק אנו יכולים להצילו!!!
סמל אישי של המשתמש
ארץ הצבי
גנן מתקדם

הודעהעל ידי תמיר אילן » 10 מרץ 2010,14:04

אני הוספתי וויסטגו למפריד השומנים ישירות, כלאמר לא שמתי לב להוראה לערבב קודם בליטר מים...
בכל אופן, זה היה לפני כחודשיים ועדיין אין ריח במפריד השומנים. אבל כן יש הצטברות של ג'יפה על הדפנות של חבית הפרדת השומנים, אז אולי צריך להיכנס לרוטינה חודשית - ריח או לא ריח...

אגב, אני גם פיזרתי קצת וויסטגו בחביות הסינון שלי כשנסתמו, בתקווה שישתחררו, אבל זה לא קרה. :oops:
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 29 אפריל 2010,14:04

עידכון של ניסיון מצטבר..

מאחר והצנרת כבר נקייה למשעי.. הרבה זמן לא הרחתי שום 'ריח חשוד' מהכיורים, פתחי הניקוז של המקלוחות או האמבטיה, לכן איני יוצק לשם 'וויסטגו'.

פעם בשבוע / שבועיים, אני פותח את הפקק של 'חבית הצפת השומנים' ומריח אם יש ריח 'לא טוב'. אם יש, אני שופך פנימה חצי כפית של אבקת 'וויסטגו' - בלי לערבב קודם במים..! עובד נפלא !

פעם בחודש / חודש וחצי ('לפי הרגש') אני מפזר כרבע כפית של האבקה על האדמה של 'חבית הסינון', בין הצמחים הגדלים שם לתפארת - אני חושב שזה מרענן ומעשיר את המושבה של 'הסנן ביולוגי' וגם מזרז את התפרקות החומר האורגני הנשאר למעלה כשהמים מחלחלים למטה, במהלך הסינון

כאמור, אני לא 'אוגר' מים מטוהרים, אלא .. הם זורמים חופשי, כל הזמן דרך 2 צינורות אל הערוגות. צינור אחד קבוע - 'שתול' מתחת למדשאה וצינור שני - 'גמיש' שאותו אני מנייד לפי הצורך, מעץ מסויים לערוגה מסויימת או למדשאה.

איזה יופי המערכת עובדת - עם 2 החביות שבהתחלה וחבית הסינון שבסוף..

חשבתי הרבה על .. אם להגביה את חבית הסינון, שנמצאת בהפרש גבהים של כ 10 ס"מ מעל פני השטח המושקה. כעת לאחר שהצטבר הרבה ניסיון, אני רואה שאין צורך בכך - הפרש הגבהים המינימלי הזה, יותר לחץ נמוך בצינורות ההשקייה והזרימה היא איטית וסולידית.. קלאסי

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 29 אפריל 2010,14:04

ראובן אורן כתב:עידכון של ניסיון מצטבר.. פעם בשבוע / שבועיים, אני פותח את הפקק של 'חבית הצפת השומנים' ומריח אם יש ריח 'לא טוב'. אם יש, אני שופך פנימה חצי כפית של אבקת 'וויסטגו' - בלי לערבב קודם במים..! עובד נפלא !

אצלי מפריד השומנים הוא חצי חבית כחולה פתוחה למעלה. על דופן החבית גדל לאט לאט משהו צמחי/אצתי אבל כבר כמה חודשים שלא שמתי וויסטגו ואין שום ריח חוץ מריח סבון נעים... לעומת זאת בחבית המשאבה שאחרי חביות הסינון כל כמה זמן אנ
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

:shock:
OOOOOOOPS
הודעה נשלחה בטרם עת... כנראה רמז להפסיק להתקשקש ולצאת לעבוד על מפריד השומנים למטבח...
אז בקיצור: בתחתית של חבית המשאבה הטבולה, שאחרי חביות הסינון, כל כמה זמן מצטברים מים שחורים. התקנתי בשבוע שעבר ניקוז לתחתית ועכשין אני יכול פעם בשבוע לנקז את החבית אל העצים הקרובים, אבל זה סימן שהסננים הביולוגיים שלי לא מספיק ביולוגיים עדיין... האם צמחי מים בחבית יעזרו? המשאבה משאירה לפחות 1/3 של המים בחצי חבית אבל אני חושש שהשורשים יפריעו למשאבה :evil: אז אולי להוסיף שם וויסטגו?
יש עצות?
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 29 אפריל 2010,14:04

תמיר1 כתב::shock:
OOOOOOOPS
הודעה נשלחה בטרם עת... כנראה רמז להפסיק להתקשקש ולצאת לעבוד על מפריד השומנים למטבח...
אז בקיצור: בתחתית של חבית המשאבה הטבולה, שאחרי חביות הסינון, כל כמה זמן מצטברים מים שחורים. התקנתי בשבוע שעבר ניקוז לתחתית ועכשין אני יכול פעם בשבוע לנקז את החבית אל העצים הקרובים, אבל זה סימן שהסננים הביולוגיים שלי לא מספיק ביולוגיים עדיין... האם צמחי מים בחבית יעזרו? המשאבה משאירה לפחות 1/3 של המים בחצי חבית אבל אני חושש שהשורשים יפריעו למשאבה :evil: אז אולי להוסיף שם וויסטגו?
יש עצות?

בכל מקום שבהם המים עומדים ובמיוחד כשמדובר במים מטוהרים שבהם אין או יש רק מעט כלור, יתפתחו 'חיים' - אצות ומיקרוארגניזמים.

על כן, אם משתמשים במיכל 'איסוף / הכלה' של מים מטוהרים, יש למצב אותו כ'אגן ירוק' עם צמחי מים צפים ואפילו אפשר להוסיף גמבוזיות, אם רוצים.

את המשאבה יש להציב מאחורי 'מחסום' רשת כלשהו כדי למנוע כניסת 'מרחפים' שונים - שורשים / דגים

לא וויסטגו !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן אורן כתב:
בכל מקום שבהם המים עומדים ובמיוחד כשמדובר במים מטוהרים שבהם אין או יש רק מעט כלור, יתפתחו 'חיים' - אצות ומיקרוארגניזמים.

על כן, אם משתמשים במיכל 'איסוף / הכלה' של מים מטוהרים, יש למצב אותו כ'אגן ירוק' עם צמחי מים צפים ואפילו אפשר להוסיף גמבוזיות, אם רוצים.

את המשאבה יש להציב מאחורי 'מחסום' רשת כלשהו כדי למנוע כניסת 'מרחפים' שונים - שורשים / דגים

לא וויסטגו !

במיכל האיסוף יושבת משאבה שפועלת הרבה פעמים ביום, כך שקשה להגיד שהמים עומדים, אבל בגלל שהמשאבה לא יכולה לרוקן את המיכל (תמיד נשארים כ-20 סמ מים בחבית) המים השחורים נעשים מרוכזים יותר ויותר...
גם בניאגרות יש מצב דומה שנשארים מים בניאגרה והם הופכים לשחורים. גם שם לשים צמחים?
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 30 אפריל 2010,14:04

תשמע.. זה רעיון !
אבל כבר השיגו אותך ! היה פעם בשוק מתקן עם אדנית שמחליף את המכסה של הניאגרה והוא בעצמו יציקת פלסטיק של 'אדנית'+ מכסה עם 2 חבלים היורדים לתוך מי הניאגרה. המים עולים באופן נימי ומרטיבים כל הזמן את האדמה. כך אפשר לגדל צמחי בושם, בשרותים.

ולענינינו - מעולם לא היו לי 'מים שחורים' בניאגרה, כי מדובר במי ברז המכילים כלור.

ולענינך - אם יש לך ברז תחתון לריקון / ניקוי תקופתי, אז פעם בחודש, שוטפים את הג'יפה החוצה

לחילופין, עוצרים לחצי יום, כניסה של מים חדשים ולתוך המפלס הנמוך מוזגים נוזל ניקוי המשמש לבריכות דגים - מחסל אצות.
אפשר גם להשתמש ב'אקונומיקה - תתחיל בחצי כוס ותראה אם המינון מתאים ועובד לגבי נפח המים שנשארים למטה. זה אמור לטפל בהם תוך כשעה.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 01 מאי 2010,14:04

ראובן אורן כתב:תשמע.. זה רעיון ! אבל כבר השיגו אותך ! היה פעם בשוק מתקן עם אדנית שמחליף את המכסה של הניאגרה והוא בעצמו יציקת פלסטיק של 'אדנית'+ מכסה עם 2 חבלים היורדים לתוך מי הניאגרה. המים עולים באופן נימי ומרטיבים כל הזמן את האדמה. כך אפשר לגדל צמחי בושם, בשרותים.

ולענינך - אם יש לך ברז תחתון לריקון / ניקוי תקופתי, אז פעם בחודש, שוטפים את הג'יפה החוצה
לחילופין, עוצרים לחצי יום, כניסה של מים חדשים ולתוך המפלס הנמוך מוזגים נוזל ניקוי המשמש לבריכות דגים - מחסל אצות.
אפשר גם להשתמש ב'אקונומיקה - תתחיל בחצי כוס ותראה אם המינון מתאים ועובד לגבי נפח המים שנשארים למטה. זה אמור לטפל בהם תוך כשעה.

הפטנט של אדנית על הניאגרה היה במטרה לגדל צמחים בשרותים בלי להצטרך לזכור להשקות אותם, לא? זה לא ממש עוזר לשמור על המים מלהשחיר כי השורשים לא נכנסים לניאגרה אלא המים עולים בנימיות אל האדנית.
עכשיו, שיש לי ניקוז לחבית המשאבה שאוספת את המים מהסננים הביולוגיים, אני מנקז את החבית כל יומיים שלושה לצמחים הסמוכים כך שנראה לי שההשחרה במיכל זה נפתרה. השלב הבא אצלי זה להחליף את ה"חבית שעל הגבעה" באגן ירוק ואז אני מקווה שגם תפתר בעיית המים המשחירים באסלה.
כיום אני באמת מוסיף "מכסה או שניים" של אקונומיקה לניאגרות פעם בשבוע...
תודה על התגובה!
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 01 מאי 2010,14:04

תמשיך לחשוב ולהתדיין עם עצמך בנושא עד שתגיע למצב של 'מערכת עצמאית' ככל האפשר. לתת לה להיות עצמאית וטבעית ככל הניתן, בלי שאתה תצטרך לעבוד 'קשה מדי'.

התחושה שלי היא..שזה המצב הקלאסי - פשוט אוהב את זה כש.."הכל זורם ומתפקד לבד"

מחיל לחיל !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 02 מאי 2010,14:04

ראובן אורן כתב:תמשיך לחשוב ולהתדיין עם עצמך בנושא עד שתגיע למצב של 'מערכת עצמאית' ככל האפשר. לתת לה להיות עצמאית וטבעית ככל הניתן, בלי שאתה תצטרך לעבוד 'קשה מדי'.
התחושה שלי היא..שזה המצב הקלאסי - פשוט אוהב את זה כש.."הכל זורם ומתפקד לבד"
מחיל לחיל !

תודה על העידוד! אני כותב פה בעיקר כדי להתדיין עם כל בעלי המערכות למיניהם וללמוד מהצלחות ומטעויות של אחרים.
מסכים שזה צריך "לזרום" כמה שאפשר בלי התערבות.
ביום שישי הכנתי מפריד שומנים למים של המטבח מתוך כוונה לא לערבב אותם עם המערכת הסננים שמטפלת במים האפורים האחרים (עד עכשיו מי המטבח נשפכו לאזור בגינה בלי כל טיפול). מצאתי 3 אדניות ענק זרוקות (מאלה שמשמשות בפרויקטים ציבוריים - כמטר אורך ו50 סמ רוחב ועומק, ואני מתכוון לחבר אותם בטור בעזרת ניפלים שיש להם קרוב לתחתית, לשים בהם טוף וצמחים וליצר אגן של זרימה אופקית תחתית. בסוף להוציא אותם להשקיית עצים וגינת ירק. האם רעיון הפרדת מערכות זאת בכלל נחוצה או שאני סתם מבזבז משאבים?
אם כן, האם נראה לך שמפריד שומנים וכמה אדניות גדולות עם טוף וצמחים מספיקים לטהר את מי המטבח כדי להשקות איתם גינת ירק או שעדיף רק לעצים?
כרגע כל מי המטבח (כיור+מדיח) יוצאים יחד כי לא הספקתי להפריד המדיח מהכיור. אבל גם אחרי שאזרים את המדיח ל"ביוב" (בור רקב) עדיין מי הכיור במטבח מכילים לא מעט סבון כלים כי המדיח משמש לחלבי וכל הבשרי, וסירים בכלל, נשטפים ביד.
אשמח לקבל ייעוץ. :? תודה!
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 מאי 2010,14:04

האדניות - יופי של רעיון רק.. תיקון אחד !
יש להניח אותן במדורג כדי שהמים המטוהרים או 'חצי מטוהרים' שיוצאים מתחתית אדנית אחת, יכנסו/יזרמו למרומי האדנית הבאה בתור. אין כל טעם בהזרמה בין האדניות, בחלק העליון או בחלק התחתון - המים חייבים לעבור את 'מסלול התלאות', מלמעלה עד למטה בכל אדנית. כך הם ישאירו בעת החילחול את ה'מרחפים' בתוך החול / טוף, לטובת שורשי הצמחים שיעכלו אותם ומהתחתית יצאו מים נקיים.

גם אצלי מתרקם רעיון של הפרדת מי הכיורים במטבח - עוד לא עשיתי את זה, כי המטבח נמצא בחלק הקדמי של הבית והמערכת העובדת, נמצאת בחלק האחורי.

בכוונתי, להפריד את הצנרת שמתחת לכיור, באופן כזה שמי השטיפה של 'מדיח הכלים' ילכו ישירות לביוב ואילו מי הכיורים המכילים כמות קטנה יחסית של סבון, ילכו לכיוון מיכלי / מערכת הטיהור

בתחילה חשבתי על הזרמה ישירה של מי הכיורים (ללא מי המדיח כמובן !) אל הערוגות. אך מאחר והגינה הקדמית משמשת לנוי וישיבה..., איני רוצה ליצור שם כל מפגע של ריח אפשרי של חומרים אורגניים נרקבים ועל כן החלטתי לבנות שם 'מיני מערכת טיהור'.

ייתכן והרעיון שלך עם האדניות, יתאים גם לי ! 8)

יופי !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 02 מאי 2010,14:04

ראובן אורן כתב:האדניות - יופי של רעיון רק.. תיקון אחד ! יש להניח אותן במדורג כדי שהמים המטוהרים או 'חצי מטוהרים' שיוצאים מתחתית אדנית אחת, יכנסו/יזרמו למרומי האדנית הבאה בתור. אין כל טעם בהזרמה בין האדניות, בחלק העליון או בחלק התחתון - המים חייבים לעבור את 'מסלול התלאות', מלמעלה עד למטה בכל אדנית. כך הם ישאירו בעת החילחול את ה'מרחפים' בתוך החול / טוף, לטובת שורשי הצמחים שיעכלו אותם ומהתחתית יצאו מים נקיים.

מיקום יציאות המים (כמו שאצלך אין דרך קלה להביא את מי המטבח אחורה) יכול לאלץ לייצר מערכת כפולה. אבל שאלתי היתה האם הרכב המים מכתיב טיפול שונה במי המטבח ממי הכיורים והמקלחות? וגם האם אפשר להשקות עם המים המטוהרים באגן ירוק כזה או אחר את הירקות או רק עצים?
בענין הזרימה בין האדניות, אם המטרה היא ליצור "מסלול תלאות" כלאמר הכי ארוך שאפשר למים לזרום בין השורשים, אז בגלל שאורך האדנית גדול פי שניים מהעומק שלה נשמע הגיוני לאלץ את המים לזרום מאדנית לאדנית בתחתית דווקא. אם נשפוך מתחתית אדנית אחת לחלק העליון של האדנית הבאה המים יתפזרו על פני האדנית והמסלול שלהם יהיה העומק שהוא 50 סמ, במקום האורך שהוא מטר! בנוסף, אם הזרימה היא מתחתית לתחתית אפשר לשמור על הפרש גבהים קטן מאד של סנטימטרים ספורים בין אדנית לאדנית, לעומת 50 ס"מ בין אדנית לאדנית אם הזרימה היא מתחתית ל"עילית". כל זה כמובן אם האדנית מכילה טוף לכל העומק - בלי חללים בתחתית ובלי חול ב"עילית".
הצעה משולבת: מים נשפכים ל"עילית" של האדנית הראשונה שמכילה טוף למטה וחול למעלה (וצמחים כמובן). משם והלאה המים עוברים מתחתית לתחתית באדניות שמכיות רק טוף דק וצמחים. מה דעתך/כם
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 מאי 2010,14:04

לגבי הרכב המים - כתבתי למעלה "..להפריד את הצנרת שמתחת לכיור, באופן כזה שמי השטיפה של 'מדיח הכלים' ילכו ישירות לביוב ואילו מי הכיורים המכילים כמות קטנה יחסית של סבון, ילכו לכיוון מיכלי / מערכת הטיהור"

בתחילה חשבתי על הזרמה של מי הכיורים (ללא מי השטיפה של מדיח הכלים) בצורה ישירה אל העצים והצמחים, ללא אגירה. חשבתי לעצמי ש.."הם מכילים 'חומר אורגני" וכו'..
אבל במחשבה שנייה ושלישית, 'נזכרתי' שבסה"כ מדובר הדי הרבה דטרגנטים וסבון כלים שבו אנו משתמשים לצורך מירוק סירים ותבניות, עם או בלי להכניסם למדיח. על כן, חשובה בכל זאת, מערכת טיהור שתטפל במים ו'תכשיר' אותם.
מסיבה זו, חשובה מערכת שתעבוד לא פחות טוב מהמערכת המטפלת במי המקלחות והאמבטיות, כי יתכן ומדובר בכמות גדולה יותר של סבון. וסבון כלים, בד"כ, מכיל יותר חומר פעיל משמפו או סבון לרחיצת ידיים. ואני לוקח בחשבון את העובדה שמי מכונת הכביסה שלנו, לא מכילים כמעט סבון כי אני משתמשים בחומץ או כל אמצעי אחר.
כמובן שאם ננקוט בהליך טיהור נכון, המים יהיו כשרים ומתאימים להשקיית ירקות ועצי פרי.

לגבי ה'טכניקה' - אני מבין שאתה לא כל כך אוהב את 'השיטה המדורגת' שאני מציע, כנראה מטעמים של מורפולוגיה או טופוגרפיה של השטח שלך - :) גם אצלי קיימת אותה בעייה - מדובר בשטר מישורי ללא שיפועים שיאפשרו דרוג.
אין ספק ! אצטרך לשבור את הראש על זה.

אבל.., אין ברירה ! אם תזרים מים למרומי האדנית הראשונה ואחריה הזרימה בין יתר האדניות תהיה בין החורים שבמפלס התחתון, שאר האדניות שלאחר האדנית הראשונה, 'לא יעשו את העבודה' כמעט ! המים מהאדנית הראשונה, יזרמו במפלס התחתון, דרך ה'אקוויפר' של הטוף, כמעט ללא הפרעה. מעט מאוד כימיקלים יבלעו ע"י שורשי הצמחיםהשתולים במרומי הטוף שבאדנית.

כל הרעיון של בניית 'שכבות סינון' במיכל / חבית הוא בעובדה שהמים מותירים מאחוריהם, תוך כדי חילחול, את כל מה שהם נושאים איתם והחלקיקים המרחפים הללו, נותרים בחול / אדמה שבשכבה העליונה ונבלעים ע"י השורשים שבאדמה / חול

נמתין ונראה אולי למישהו יש עוד השגות בנושא..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 03 מאי 2010,14:04

דווקא אצלי הטופוגרפיה היא מדרון די גדול כשהבית באמצע - בגלל זה יש לי את ה"חבית על הגבעה" שמקבלת את המים המסוננים מהמשאבה. כלאמר, אני יכול לייצר "מפלים" בין האדניות רק חבל לי להנמיך את נקודת האיסוף הסופית כי זה יקטין את השטח הפוטנציאלי שיושקה בגרויטציה (3 אדניות עם זרימת מפלים יוצר הפסד של 150 סמ לעומת 50 ס"מ בהצעה שלי.
הייתי רוצה לחדד את הנקודה, ואשמח אם יצטרפו גם בעלי הנסיון והדעה האחרים בפורום: נאמר באחד השירשורים על סננים ביולוגיים שיתכן וצריך לוותר על האדמה/חול לטובת טוף דק בשכבה העליונה כדי למנוע סתימות. אם כך אז סינון של מים אפורים בזרימה אופקית באדנית טוף הומוגנית באורך 100 ס"מ ובעומק 50 ס"מ יהיה אפקטיבי באותה מידה כמו סינון בדרימה אנכית דרך אותה אדנית, כי המים עוברים את אותו נפח בדיוק. לשם כך צריך לגרום למים לזרום בשכבה עמוקה של כמעט 50 ס"מ. אפשר לשלוט על עומק שכבת המים בזרימה האופקית ע"י הגבהת צינור היציאה כמעט עד פני הטוף, וכך לקבל זרימה איטית ועמוקה דרך שטח חתך גדול של טוף ושורשים.
הנחת היסוד בטענה שלי לשוויון בין הזרימות היא שהחתך בשתי הזרימות הוא הומוגני. טוף דק מלמטה עד למעלה. רק בסנטימטרים הראשונים והאחרונים של האדניות, ליד פתח הכניסה ופתח היציאה, נשים טוף גס כדי להשיג פיזור מהיר של המים מהצינור לכל חתך האדנית ולהיפך. אגב, גם השיפוע משפיע:ככל שהשיפוע מתון יותר הזרימה איטית יותר (ובזרימה חופשית כמ בנחל גם עמוקה יותר)
אם פיספסתי משהו ויש בין חברי הפורום הידרולוג אשמח ללמוד ממנו כי אני לא הידרולוג, סתם מהנדס מכונות, אם כי בעברי הרחוק תכננתי בפלורידה מערכות טיפול למי נגר עילי (בעברית פשוטה למי גשמים) עבור מתקני סילוק אשפה (בעברית פשוטה מזבלות) :lol:
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 03 מאי 2010,14:04

את הרעיון על החלפת ה'חול' ב'טוף דק / גרוס', אני העלתי, לאחר ניסיון מצטבר של שנה ו.. הפקת לקחים
אצלי עדיין לא החלפתי את החול בטוף גרוס, אלא נתתי למערכת לנוח במשך החורף עם הזרמה אקראית של 'מי גשם', ובמקביל גם ריעננתי את הצמחייה - גיזום מאסיבי + דילול. ה'מנוחה' היטיבה עם המערכת וכשחזרה לתפקד, הפעולה מתבצעת על הצד הטוב ביותר ובינתיים גם גדלו כל הצמחים ואיכות המים המסוננים - מעולה.

דיברתי כמובן על המצב ה'רצוי' והקלאסי' - כניסת מים מלמעלה ויציאתם ... מלמטה.
אם תחפש בפורום את השרשור של 'שלומי' ("שלומי... השמע קול !" להיכן נעלמת ?!). תראה את המערכת שבנה שלומי, על פי הדרכתי.
לשלומי היה אילוץ של מפלס ישר. על כן בנה בריכה עם 'מסלול ייסוקים' למים. המים ממיכל הפרדת השומנים, נכנסים לבריכה מלמעלה וממשיכים לסרום לאיטם (!) בין מחיצה למחיצה , דרך חור תחתון בכל מחיצה + צמחי גדה השתולים בטוף דק המונח על טוף גס המשמש כ'שכבה ביולוגית'.

זה אילוץ והפתרון הכי טוב, מול האילוץ הנתון

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אילן1 » 03 מאי 2010,14:04

ראובן אורן כתב:את הרעיון על החלפת ה'חול' ב'טוף דק / גרוס', אני העלתי, לאחר ניסיון מצטבר של שנה ו.. הפקת לקחים
אצלי עדיין לא החלפתי את החול בטוף גרוס, אלא נתתי למערכת לנוח במשך החורף עם הזרמה אקראית של 'מי גשם', ובמקביל גם ריעננתי את הצמחייה - גיזום מאסיבי + דילול. ה'מנוחה' היטיבה עם המערכת וכשחזרה לתפקד, הפעולה מתבצעת על הצד הטוב ביותר ובינתיים גם גדלו כל הצמחים ואיכות המים המסוננים - מעולה.

אני משתמש בחול במיכל הסינון, ולא ראיתי בעיה של אטימה.
בכל מקרה אפשר "לגלח" שכבה עליונה של חול ולהחליף אותה, לא?

אגב, אצלי במערכת הגומא ביצע "דילול עצמי" בסוף החורף.
הוא הוציא פרחים, ואז בתוך מספר ימים כל הענפים הגבוהים התייבשו לחלוטין
ובמקומם צמחו ענפים חדשים.
השבוע אירוס הביצות פורח לראשונה, פרח סגול יפהפה.
אילן1
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 03 מאי 2010,14:04

תלוי בת כמה המערכת שלך
ועם זאת, למדתי בתקופת החורף - המנוחה וה'הבראה' של המערכת, שהחומר האורגני מתעכל ונעלם מהחול, אם מקלים על העומס של המערכת

מצטער שלא הבהרתי עצמי נכון - הבעייה העיקרית של הגומא, היא לא כל כך הגבעולים שלו, אלא יותא 'בית השורשים' האגרסיבי שלו. הוא כיסה אצלי כ 3/4 משטח החבית ודיללתי את הצמח עם בית השורשים עד לשטח של חצי חבית ואולי קצת פחות.

אצלי פורחת קאנה צהובה במלוא תפארתה..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 03 מאי 2010,14:04

קצת סטינו מנושא וויסטגו אבל אני מתלבט בשאלות הבאות (יש לי תשובות אבל הייתי רוצה אישוש להשערות שלי)...
א. אחרי הפרדת שומנים, וסינון וטיהור ביולוגי כפי שאנחנו עושים בחבית או באדנית, אפשר להשקות גינת ירק או שעדיף רק לעצים???
ב. אם אפשר להשקות ירקות, האם לכל הירקות או רק לירקות שלא באות במגע עם המים (כלאמרגדלות לגובה ולא בתוך או על פני האדמה)
ג. האם הייתם מבחינים בין מי מטבח מטוהרים למי מקלחות וכיורים מטוהרים
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־80 אורחים