קליןטק 2010 - לא הכל ירוק !

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

קליןטק 2010 - לא הכל ירוק !

הודעהעל ידי אודי דגן » 04 יולי 2010,14:04

בשבוע שעבר הלכנו אבי ואני לתערוכת קלינטק - כפי שעשינו גם בשנה שעברה. (למרות שאז היא נקראה אחרת, אינני זוכר בדיוק איך. ראובן ידע).
לכל אלו מביניכם שלא הספיקו להגיע, תנו לי להרגיע אתכם - לא נורא ! השנה לא הפסדתם כלום.
שלא כמו בשנה שעברה בה הייתה התערוכה ענקית וכללה מגוון אין סופי של נושאים בעלי זיקה אקולוגית, השנה הייתה התערוכה מצומצמת לביתן אחד, כשלא פחות מ 50% מהדוכנים עסקו במכירת פאנלים סולאריים ! התחרות הפרוצה גרמה לחברות מהתחום לצוץ כמו חמניות פונות לשמש.
אני אישית, לאחר שחקרתי לעומק את התחום, הבנתי שנכון להיום לא אשקיע בלוחות סולאריים על גג ביתי, ולכן קיצרתי בחצי הזמן את הביקור בתערוכה. :?
אבל לא על זה רציתי לספר. מים אפורים היו הנושא שבו רציתי "לחפור" עוד, ובכל התערוכה היו רק 4 ( :!: :cry: :evil: ) דוכנים שעסקו בתחום, כששנים מהם פשוט הכעיסו אותי !!
הראשון, שאת שמו לא נזכיר -לא משום כבוד אליו אלא כי לא לקחתי ברושור ואני לא זוכר את שם החברה :( , "מערכת" מערכת מים אפורים מיובאת שכללה מיכל פלסטיק בנפח 40 ליטר, המוזן במי המקלחת כיורים (לא מטבח) ומכונת הכביסה, ולה כמה רשתות פלסטיק לסינון גס בכניסה (לסינון שיער וכדומה), משאבה טבולה בהספק נמוך ויציאה למערכת טפטפות לגינה. וזהו...
לא סינון דק, לא בקטריות, לא טיהור ולא נעליים ! אפילו אין אופציה להחזיר את המים למיכל ההדחה.
שאלתי את המוכר בדוכן אם ידוע לו שכל המים שנכנסים למיכל מזוהמים ברמה כזו או אחרת , וזורמים ישר לגינה (לצמחי המאכל שלנו) ומשם למי תהום ? "אני לא מבין בזה " הוא ענה, וביקש שאחזור מאוחר יותר לדבר עם הבוס - להלן היבואן. איך הרגשתי ? ככה :evil: :cry: :twisted: :shock:

אתם מבינים ? והמחיר אגב ? רוצים לנחש ? עזבו, נחסוך לכם את הניחושים - 4500 ש"ח. זיל הזול. שווה לכל כיס.
ציינתי בפניו שצינור גינה, כמה מחברים וקצת גרוויטציה עולים 100 ש"ח ויוצרים את אותה המערכת כמו שלו. הוא מילא פיו מים (לצערי לא אפורים).
אודי חופר בידיים
אודי דגן
גנן עם עתיד

Re: קליןטק 2010 - לא הכל ירוק !

הודעהעל ידי אודי דגן » 04 יולי 2010,14:04

אז מה יעשו אלו שלא מבינים ? יקנו !!
לידי עמדו זוג מבוגר שגילה עניין רב במערכת ואף שקל להזמין אחת ! ברור היה לי מלשמוע את השיחה בינם ובין המוכר כי אין להם שמץ הבנה באקולוגיה אלה רק במדעי עומק הארנק.... שלם היום 4500 ש"ח, והחזר ההשקעה מובטח בתוך 3-4 שנים, תלוי כמה זמן תתקלח וכמה מכונות כביסה של תחתוני סבא תעשה...

מארגני התערוכה בדקו מי ירוק באמת ומי לא ? כנראה שהתשובה ברורה. מזל שראובן לא הצליח להגיע. מסכנים מה שהיה קורה להם.
דוכן שני שעסק במחזור מים אפורים מכר מערכת אחת יפה בעלת כמה שלבי סינון, סרקולציה של המים ותאורת UV. מערכת מרשימה לכל הדעות- ואקולוגית למשעי. אבל לידה נמכרה המערכת הזולה יותר שבעיקרון פעלה כמו זו הראשונה עליה סיפרתי.
מים מהבית ישר לגינה. שאלתי את החבר,ה הצעירים והנחמדים הכצעקתה, והתשובות המתחמקות הסתכמו בזה שמי שקונה מערכת כזו הוא כבר "מודע אקולוגית" ולכן ישתמש בכביסה בחומץ או ב"כדור הכחול" (שאבא שלי קנה ונעדכן אם הוא בא לבקר עם בגדים נקיים בפעם הבאה :D ), וכמובן גם בסבון כלים אקולוגי וכו'.
"אבל גם בכביסה עם הכדור הכחול שמים קצת מרכך" הטעמתי. "נכון" ענה לי הצעיר הנבוך והראה לי ראש מקלחת ונטורי שחוסך עד 8 ליטר למקלחת. (אבא שלי קנה ונעדכן אם הוא הגיע נקי לביקור אצל הנכד בפעם הבאה :lol: )

אז מה המסקנה ? לחקור ולחפור לפני שקונים, ושלא כל מי שמצהיר "ירוק" באמת איכפת לו מאקולוגיה !
אודי חופר בידיים
אודי דגן
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 04 יולי 2010,14:04

ח ח ח ח ח.....

אני שמח בדבר אחד !

שחברי הפורום והצופים בפורום, לא יפלו בפח של 'מערכות לטיהור מים אפורים' ב4,500 ש"ח או ב 20,000 ש"ח ("ההשקעה מחזירה את עצמה..." וכו')

לא, לא התעמתתי עם אף לא אחד מאלה, אולי קצת התעצבתי קלות על השקר והרמייה המסתובבים בחוץ. מנסים 'לדפוק קופה' ולא מטעמים אקולוגיים, אידיאולוגיים.. וחבל

אף לא אחד מאיתנו, יעז להשתמש במערכות כאלו לגינה ה הוא מגדל ירקות ופירות אורגניים לצרכי ביתו

על כן, כל ה'סודות' לבניית מערכת ביתית 'בלי כסף' - שטוחים וגלויים כאן לעיני כל והנבונים ישכילו..

ואני יודע שיש כמה וכמה 'חברות טיהור' ש'קצת' כועסות עלי, בגלל זה..

לא נורא, יש הרבה שכועסים עלי ! בגלל כל מיני 'דברים ירוקים' הנכתבים כאן בפורום, ולא רק על ידי, אלא גם על ידכם - "משוגעים" לא פחות ממני

תודה אודי
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 04 יולי 2010,14:04

אודי דגן כתב:בשבוע שעבר הלכנו אבי ואני לתערוכת קלינטק - כפי שעשינו גם בשנה שעברה. (למרות שאז היא נקראה אחרת, אינני זוכר בדיוק איך. ראובן ידע). לכל אלו מביניכם שלא הספיקו להגיע, תנו לי להרגיע אתכם - לא נורא ! השנה לא הפסדתם כלום.
שלא כמו בשנה שעברה בה הייתה התערוכה ענקית וכללה מגוון אין סופי של נושאים בעלי זיקה אקולוגית, השנה הייתה התערוכה מצומצמת לביתן אחד, כשלא פחות מ 50% מהדוכנים עסקו במכירת פאנלים סולאריים ! התחרות הפרוצה גרמה לחברות מהתחום לצוץ כמו חמניות פונות לשמש.
אני אישית, לאחר שחקרתי לעומק את התחום, הבנתי שנכון להיום לא אשקיע בלוחות סולאריים על גג ביתי, ולכן קיצרתי בחצי הזמן את הביקור בתערוכה. :?
אבל לא על זה רציתי לספר. מים אפורים היו הנושא שבו רציתי "לחפור" עוד, ובכל התערוכה היו רק 4 ( :!: :cry: :evil: ) דוכנים שעסקו בתחום, כששנים מהם פשוט הכעיסו אותי !!

גם אני הייתי שם (ביום רביעי). אני לא מסכים עם אודי. לא היו שם 50% חברות לעניני פאנלים. יותר קרוב ל-80% :lol: :lol: :lol:
אבל ברצינות: לי היה מענין כי אני שוקל ברצינות התקנת פאנלים וההתלבטות שלי היא אם לעשות את זה לבד או להשתמש בחברת התקנה.
הדבר שממנו אני חושש יותר מכל זה התמודדות עם הבירוקראטיה של האישורים (מועצה, חשמל, מינהל, מכס אם מזמין פאנלים מחו"ל).

אודי, מה הרתיע אותך מהענין, שאתה כותב שלא תשקיע בלוחות סולאריים? אתה מחכה לירידת מחירים או לטכנולוגיה אחרת?
יש לצפות שעם ירידת המחירים גם הסובסידיות יירדו - שזה הגיוני כי בשביל זה נותנים סובסידיות...

בענין כדור הכביסה, היית חוסך לאבא שלך אלו קראת את הביקורת של ארץ הצבי על כדור "הפלא". לא נורא, אפשר למלא את הכדור בחומץ :?: :lol:
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ארץ הצבי » 04 יולי 2010,14:04

אודילה, כבר מספר פעמים שאתה מכניס את אביך לעניינים, לי נוצר הרושם כי כדאי לי להיות איזה בן שלו, כזה , מאומץ, הרי הוא רוכש הכל, אצלי הוא יעשהא ת אותם הוצאות אבל עם אידיאולוגיה,,זרוק לו את הכדור הכחול , ירוק אפילו צהוב ראיתי, מגנטים ואינפרא אדום וכוכוכוככו. חומץ,,,,,כןןן.
ולתמיר, אין ספק כי חייבים לראות, כמו במיחזור מים , כל אנרגיה מתחדשת כאופציה, לי לצערי אין גג מספיק גדול כדי להצדיק השקעה אשר עולה בארץ היום , פי כמה מאשר בחול בלי ביטחון שהחוזים עם חברת חשמל ימשיכו להיות מעניינים,בנוסף , יש עדיין המון שאלות אקולוגיות בתחום הפאנלים: החומרים מהם הם מיוצרים מכילים רכיבים מאוד רעילים ותוחלת החיים שלהם עדיין לא בדיוק ברורה, המידע הטוב בנושא הוא כי המודעות לבעייה התעוררה ובגדול ועתה עובדים במרץ לפיתוח מוצר נקי יותר אשר בין היתר לא יפגע , בעת הייצור בפועלים , ראה ילדים, סיניים :idea:
העולם הולך ונכחד, רק אנו יכולים להצילו!!!
סמל אישי של המשתמש
ארץ הצבי
גנן מתקדם

הודעהעל ידי תמיר אילן » 04 יולי 2010,14:04

ארץ הצבי כתב: יש עדיין המון שאלות אקולוגיות בתחום הפאנלים: החומרים מהם הם מיוצרים מכילים רכיבים מאוד רעילים ותוחלת החיים שלהם עדיין לא בדיוק ברורה, המידע הטוב בנושא הוא כי המודעות לבעייה התעוררה ובגדול ועתה עובדים במרץ לפיתוח מוצר נקי יותר אשר בין היתר לא יפגע , בעת הייצור בפועלים , ראה ילדים, סיניים :idea:

אם היית פעם ב"חדר נקי" שבו מייצרים פרוסות סיליקון או פאנלים היית נדהם למראה הסטריליות שעולה על כל חדר ניתוח. אמנם הדאגה של היצרנים היא לנקיון המוצר כדי לקבל נצילות מירבית אבל התוצאה היא, למיטב ידיעתי, שהעובדים לא נחשפים לכלום בתהליך זה. באיזה הקשר אתה מציין את הילדים הסיניים? אגב גם בגרמניה מייצרים פאנלים...

כמובן שיש תוצרי לואי לתעשיה זאת, ופיתוחים חדשים של תאים פוטו-וולטאיים אורגניים בדרך רק שיש שם נצילויות מאד נמוכות - אחוזים בודדים - לעומת 14 עד 17 אחוז בפאנלים המתקדמים.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 05 יולי 2010,14:04

'שיטת השקשוקה' - חודרת וכבר שלחה שורשים לכל מקום בו יש סיכוי שאנחנו נחסוך כסף, או יותר נכון, נשלם פחות ל'חברות השקשוקה' (ח. חשמל, 'מפעלי ים המלח' וכו')

כל עוד לא תהיה בשוק, מערכת אמינה וסבירה - גם מבחינת כושר ייצור ואגירת החשמל וגם מבחינת המחיר, אני לא מתחיל לחשוב על כך. בייחוד כש'שיטת השקשוקה' מאלצת אותי להזרים את החשמל שאני מפיק, בבית שלי, אל 'חברת השקשוקה' כדי שהכל 'יעבור דרכם'. אור השמש והאנרגיה שלו, אינם נחלת 'חברת השקשוקה', בדיוק כמו 'גראס' או 'אלו-ורה' שחברות התרופות, לא יכולות להוציא עליהם 'פטנט', כי אלוהים השיג אותם.

השיטה עובדת גם במדע ובחברות הטכנולוגיה המתקדמת - מחפשים פתרונות מתקדמים ל"תאי סיליקון" שנמצאים כבר בטבע. האינטואיציה שלי אומרת שהפיתוחים הגדולים ביותר בנושא, כבר נמצאים, בטבע ! ב'רקמה צמחית' זו או אחרת. כי.. מתחת לפני השטח, בעולם הצומח וה'אנזימים', מתרחשים הרבה הרבה תהליכים עתירי אנרגיה המבצעים פעילויות אדירות, בשקט וברמות אנרגייה מזעריות.. ע"י שימוש באנזימים ועוד..
מי שזוכר וקרא את 'אנכי הרובוט' של איזאק אסימוב - יש את הסיפור על 'רובוט אל76 שהלך לאיבוד'. 'מחוסר מעש' הוא בונה 'דיסנטו' - מכשיר שבד"כ הוא 'חזיר זולל חשמל' והרובוט, מחוסר מעש, בונה מכשיר משוכלל יותר, מגרוטאות בחצר כשמקור האנרגייה היחיד, הוא... 2 סוללות של פנס כיס !

בשרשור 'מים מים מים', מופיעה שם המצאה / גילוי של 'מקור אנרגיה' אדיר ! [b]מים ![/b] זוכרים?!

מבחנה עם כ 100 CC של מים רגילים, החשופה ל...'גלי רדיו' ו"המים בוערים" ובטמפרטורות גבוהות מאוד ! מדוע זה לא מיושם? מים לא חסרים !

חברות השקשוקה (נפט) שוב ?!

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארץ הצבי » 05 יולי 2010,14:04

תמיר1 כתב:
ארץ הצבי כתב: יש עדיין המון שאלות אקולוגיות בתחום הפאנלים: החומרים מהם הם מיוצרים מכילים רכיבים מאוד רעילים ותוחלת החיים שלהם עדיין לא בדיוק ברורה, המידע הטוב בנושא הוא כי המודעות לבעייה התעוררה ובגדול ועתה עובדים במרץ לפיתוח מוצר נקי יותר אשר בין היתר לא יפגע , בעת הייצור בפועלים , ראה ילדים, סיניים :idea:

אם היית פעם ב"חדר נקי" שבו מייצרים פרוסות סיליקון או פאנלים היית נדהם למראה הסטריליות שעולה על כל חדר ניתוח. אמנם הדאגה של היצרנים היא לנקיון המוצר כדי לקבל נצילות מירבית אבל התוצאה היא, למיטב ידיעתי, שהעובדים לא נחשפים לכלום בתהליך זה. באיזה הקשר אתה מציין את הילדים הסיניים? אגב גם בגרמניה מייצרים פאנלים...

כמובן שיש תוצרי לואי לתעשיה זאת, ופיתוחים חדשים של תאים פוטו-וולטאיים אורגניים בדרך רק שיש שם נצילויות מאד נמוכות - אחוזים בודדים - לעומת 14 עד 17 אחוז בפאנלים המתקדמים.

תמיר , אני לא רואה את הקשר בין הסטריליות של המפעלים ( כן , ביקרתי) ולבין המרכיבים של מוצריהם.. ובקשר לילדים הסיניים, הם בייחוד מפרקים , בלי שום מיגון את ה"זבל" האלקטרוני שלנו וכאשר זה מגיע גם לתאים פוטווולטאים הם נחשפים לחומרים דליפים המוכלאים בהם, בשכר של 1/4-1/2 דולר ליום! :idea:
סמל אישי של המשתמש
ארץ הצבי
גנן מתקדם

הודעהעל ידי אודי דגן » 05 יולי 2010,14:04

הצבי, אבא שלי יגיע איתי למפגש הפורום ותוכל להסביר לו על עניין החומץ. אני חושב שהוא כבר משלב חומץ בכביסה, לא יודע באיזה מינונים. דווקא אבא שלי לא קונה כל דבר. (אולי כלי עבודה.. :) ) אבל הוא מוכן לשמוע על הכל.חשובה לו הסביבה, ונראה לו סביר להוציא 100 ומשהו ש"ח על כדור עם מינרלים בתוכו שאמור (ואמור זה גם שם של דג) להספיק ל 1000 כביסות. בטוח חסכוני ונקי יותר מכמה עשרות ק"ג של דטרגנטים באבקה.
כשתפגשו תבין שלא במקרה יש לו תחנה מטאורולוגית ביתית ממוחשבת (תשאל אותו מה הייתה מהירות הרוח הממוצעת בינואר 99 ותקבל תשובה מדוייקת :shock: ), שיש לו שעוני מים שמבקרים את שעון המים הדיגיטלי החדש שהרכיבה המועצה (וגילה שיש שם חיוב עודף מוזר :evil: ).
אודי חופר בידיים
אודי דגן
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי אודי דגן » 05 יולי 2010,14:04

תמיר, אותי הרתיע העניין של 80,000 ש"ח שאין לי להשקיע בפאנלים :( :x
המחירים יורדים כל הזמן. גדי מרון, חבר של המשפחה ממושב מולדת, היה בין הראשונים בישראל שקנה פאנלים לשימוש ביתי והרכיב על גג ביתו מערכת (שאת הספקה אינני זוכר) לאחר ששיגע את כל 5 החברות שהיו אז בארץ. מדובר על לפני משהו כמו 5-6 שנים.
הוא קיבל מחיר מועלה (לאותה התקופה) והשקיע 110,000 ש"ח. אותה מערכת היום, עולה 70,000 ש"ח ונותנת הספק קצת יותר גבוה. נכון שהמחיר שנותנת חברת החשמל ירד מאז, אבל עדיין גדי בוכה בלילות על אותם האלפים שנשפכו..
ממה שהבנתי בשיחות בתערוכה עם אנשי הפאנלים, המחיר של קילווואט למעלה לרשת עוד ירד בעתיד, ומי שקונה מערכת יקבל התחייבות למיר באותו הרגע בשוק - רק ל 5 שנים... לא הבטחה מי יודע מה כשאתה משקיע 80,000-100,000 ש"ח.
החזר ההשקעה היום נאמד על 7 שנים לעומת 10 לפני כשלוש ארבע שנים. (יצא לי משפט שהמורה ללשון לא בטוח הייתה מאשרת :? )
ומה לגבי טכנוגיות טרמו-אלקטריות ? היום כבר יש מגדלי שמש שמייצרים חשמל לטורבינות גז, רוח וקיטור. מתי יפתחו מערכת ביתי כזו ? לא אכפת לי גנרטור קטן על הגג עם כמה מראות מרכזות קרניי שמש לכמה אלפי מעלות. נוכל להתיך סגסוגות פלדה על הגג וגם לייצר אנרגיה ירוקה :D
אודי חופר בידיים
אודי דגן
גנן עם עתיד

אודי דגן כתב:הצבי, אבא שלי יגיע איתי למפגש הפורום ותוכל להסביר לו על עניין החומץ. אני חושב שהוא כבר משלב חומץ בכביסה, לא יודע באיזה מינונים. דווקא אבא שלי לא קונה כל דבר. (אולי כלי עבודה.. :) ) אבל הוא מוכן לשמוע על הכל.חשובה לו הסביבה, ונראה לו סביר להוציא 100 ומשהו ש"ח על כדור עם מינרלים בתוכו שאמור (ואמור זה גם שם של דג) להספיק ל 1000 כביסות. בטוח חסכוני ונקי יותר מכמה עשרות ק"ג של דטרגנטים באבקה.
כשתפגשו תבין שלא במקרה יש לו תחנה מטאורולוגית ביתית ממוחשבת (תשאל אותו מה הייתה מהירות הרוח הממוצעת בינואר 99 ותקבל תשובה מדוייקת :shock: ), שיש לו שעוני מים שמבקרים את שעון המים הדיגיטלי החדש שהרכיבה המועצה (וגילה שיש שם חיוב עודף מוזר :evil: ).

על בטוח, ובצורה הטובה ביותר, זה גם יכול להיות נושא לסיקור אם יהיה לאנשים כח וזמן.
מעבר לכף, אני יותר ויותר סקרן לפגוש את אביך :wink:
סמל אישי של המשתמש
ארץ הצבי
גנן מתקדם

הודעהעל ידי תמיר אילן » 05 יולי 2010,14:04

השיקול של מחירים יורדים הוא אכן שיקול חשוב.
אבל אין סיכוי בלי סיכון. בגלל ביקוש הולך וגדל יתכן שהמחירים יתאזנו בקרוב וקצב הירידה יקטן מאד.
לא שמעתי על הגבלה ל-5 שנים בהבטחת מחיר לקילו-ואט שחברת חשמל תשלם; זכור לי 20 שנה, אבל אבדוק ואדווח.
ככל שנכנסים לעסק הזה יותר מאוחר הסיכוי להפסיד את רכבת הסובסידיות גדל, כי יש מכסות לרמות מחירים שונות וככל שעובר זמן המיכסות עבור מחיר מכירה גבוה נגמרות.

למי שמתלבט (כמוני) כדאי לבדוק אפשרות של התקנה עצמית שיכולה לחסוך עשרות אלפי שקלים.

אשר לטכנולוגיות תרמו-סולאריות אין כמעט כאלה ברמה הביתית. לרוב מדובר בהליוסטאטים (שדות של מראות על פני הרבה דונאמים) שמכווונים למגדל גבוה ומייצרים קיטור המניע טורבינה שמייצרת מגאוואטים של חשמל. יש אמנם פיתוחים של מראות קעורות בקוטר גדול שמרכזות השמש על אזור קליטה של מנוע סטרלינג (סוג של מנוע חום) וזה מסובב גנרטור שמייצר חשמל. מערכת כזאת צריכה עיגון רציני נגד רוחות ומערכת הנעה בשני צירים לעקוב אחרי השמש במדויק. לדוגמא:
http://www.tubabe.com/watch/?v=lRMhaVrLLs0

יש חברת סטארט-אפ ישראלית ששכחתי את שמה שמנסה/ניסתה לפתח יחידה ביתית כזאת עם צלחת בקוטר 5 מטר - גם לא דבר פעוט לעגן על גג או שתופש הרבה שטח בגינה... :( אבל יכול לעשות צל מעל לאגן ירוק :lol:
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

אפשר להתחיל בקטן... ממש בקטן
ואתן כמה דוגמאות שכאיתי במו עיני ובאמת לא מסובך לביצוע עצמי, ללא כל השקעה.

א. 'תנור שמש' - מראה קעורה המרכזת את קרני השמש ל'מוקד' שבו ממוקם 'פוייקה' או תבנית עם תפוחי אדמה, עוף, כל תבשיל אחר

'מראה קעורה' נשמע 'מפחיד' ?! ממש לא ! כל אחד לפי כישוריו הטכניים - החל מסאג' הפוך או 'וואק' הפוך שאותו מצפים מבפנים עם 'נייר אלומיניום' ועד לקערת נירוסטה גדולה ומבריקה.

ב. לידיעתכם, ביקרתי אצל מישהו שרכש כמה קערות כאלו ומניח אותן בגינה, מול השמש, קערה אחת על השנייה, כל אחת לכיוון אחר. כשבכל קערה סוג אחר של פרי בשל. הוא מפזר על שברי הפירות מעט סוכר (כדי לזרז 'הפרשת מיצים' מהפירות) ואת כל השאר, עושה השמש. קערות הנירוסטה לוהטות ומתקבלת יופי של ריבה / קונפיטורה... טעמתי והתענגתי

ג. כל מיני ואריאציות של מראות משומשות כמיכל קוביה עם סיר או כלי בישול אחר העומד במרכז..
יש על כך ערך שלם ב ויקיפדיה - שווה עיון

אני יודע שמבחינתי זה הולך להיות אחד הפרוייקטים הבאים שלי - 'תנור סולארי' בחצר

הנה כמה ואריאציות / תמונות מויקי באנגלית
קבצים מצורפים
ALSOL.jpg
ALSOL.jpg (22.79 KiB) נצפה 8623 פעמים
GSO.jpg
GSO.jpg (14.58 KiB) נצפה 8624 פעמים
Solar_oven_Portugal_2007.jpg
Solar_oven_Portugal_2007.jpg (20.52 KiB) נצפה 8624 פעמים
Solar_tea_kettle.jpg
Solar_tea_kettle.jpg (15.51 KiB) נצפה 8625 פעמים
Solar-Panel-Cooker-in-front-of-hut.jpg
Solar-Panel-Cooker-in-front-of-hut.jpg (20.04 KiB) נצפה 8625 פעמים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

אכן, יש המון אפשרויות :wink:
בכלל לי מפריע שקולטי השמש שלי עובדים ב-OVER בלי לנצל את האנרגיה התמידית שיש להם חודשי קיץ ארוכים..... :oops: :oops:
סמל אישי של המשתמש
ארץ הצבי
גנן מתקדם

הודעהעל ידי אסף א » 05 יולי 2010,14:04

ראובן,הרעיון הכי טוב שנתקלתי בו זה לקחת קערה מפלסטיק(או כול חומר שאפשר לחורר ואחרי זה לאטום)עם כמה שיותר שטח פנים,
מלמעלה על שפת הכלי מדביקים נייר כסף די קשיח ואוטמים,
מאחור לפני שמדביקים את הנייר דופקים ניפל(קוראים לזה ככה?)ואוטמים אותו לניפל נחברים צינור שבאמצע שלו יש ברז,
שואבים קצת אויר מבפנם וסוגרים את הברז וזה מרכז רת השמש לנקודה ממש קטנה.
אפשר לשחק עם כמות האויר אבל להיזהר לא לשאוב יותר מדי כי זה נוטה להיקרע.
ניסתי עם מרשמלו וזה די חם,אני לא בטוח שזה יכין קונפיטורה...
אפשר גם לצבוע צנצנת בשחור מבחוץ ולהרתיח מים
אסף א
גנן עם עתיד

אני לא חושב שצריך לטרוח כל כך עם 'ניפל' וברז.. פשוט להכניס 'נייר אלומיניום' ועם סמרטות / כפפה, לדחוס אותו פנימה ו'לרקע' אותו שיהיה צמוד לקערה וזהו..

באחת מתוכניות ה'הישרדות', הוא ('בר') הדגים איך הוא מצית אש בעזרת פחית בירה ! משתמש בתחתית שהיא כעורה, ניקה והבריק אותה עם חול והניח מול עשמש עם כמה 'חומרי הבערה' וזה נדלק..

סאג' או 'וואק' ישנים, יכולים להיות מעולים לצורך זה, אם יודעים לעבוד קצת עם משחזת / מלטשת.. מלטשים ומבריקים ויש יופי של 'מראה'

בקרוב, אתחיל עם הפרוייקט הזה..

אפשר גם לאפות ככה לחם..!

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־137 אורחים