ייחורים ייחורים ייחורים..!

תת-פורום זה מכיל שירשורים חשובים, מידע לפי נושאים, סרטונים מיוחדים ועוד..
כל הנוןשאים הנמצאים כאן 'נעולים'!
לצורך שאילת שאלות הבהרה, יש להיכנס ל'פורןם גינון' ולשאול את השאלות שם.
רצוי לצרף לינק למאמר המדובר ולהודעה הספציפית.

Re: ייחורים ייחורים ייחורים..!

הודעהעל ידי סקיבה » 16 יולי 2010,14:04

הצ'ופצ'יק, זו ה"עין"! החלק הכי חשוב בכל הסיפור!
כמו שאמרת, משם מתחיל הכל...

לא להוריד, ולהיזהר לא לפגוע בעיניים.

להתראות אצל אבי,
אמיר
בטבע אין תופעות על-טבעיות.
אבל באופן טבעי, יש כמה תופעות נשגבות מבינתנו...

:shake: :nod: ^_^
סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי איתי 1 » 16 יולי 2010,14:04

ואת הצ'ופצ'יקים שמתחת לאדמה..ז"א המקום שממנו אני רוצה שיצאו השורשים..להוריד?

תודה!
איתי 1
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 16 יולי 2010,14:04

איתי ש כתב:ואת הצ'ופצ'יקים שמתחת לאדמה..ז"א המקום שממנו אני רוצה שיצאו השורשים..להוריד?

תודה!

איתי...,

תן לי סיבה אחת.. למה להוריד?!
מאיפה 'המצאת' את זה ?!
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אסף א » 16 יולי 2010,14:04

נצל"ש,לפני כמה שבועות הכנתי יחורים של ערבה בעובי שיפוד!!!
לקחתי ערבה וחתכתי לחתיכות של 10 סמ כול אחת, כולם תפסו אפילו הסוף של הענף איפה שזה ממש דק.
ללא ריסוס,ללא בקבוק פשוט מקל בתוך אדמה(100% הצלחה)אבל חלק זרקתי כי תכננתי שחלק לא יהיו טובים(צרות של "עשירים" :D ).
וגם יחורים של גפן-שמונה מקלות בעובי של עיפרון בנתיים 3 תפסו (יש שורשים,עלים ,מקל עדיין ירוק) גם בלי ריסוס,בלי בקבוק אבל אני חושב שגם השאר גם תפסו פשוט לוקח להם יותר זמן בגלל שהם יותר קטנים .
פשוט כוס חד פעמית מלאה במצע גן(לא היה לי כוח להביא אדמה רגילה)תוקעים את המקל בפנים משקים מדי פעם שמתי אותם על המנוע של המזגן וזהו.
דרך אגב הצליחו לי גם כאלו שיש להם שתי קומות של עיניים -אחד בתוך האדמה והשני בחוץ.
בדיוק כמו שראובן כותב-טבעי זה הכי טוב. :D
והגפן לא היייתה מעוצה בכללל.
עריכה:מבטיח שתזכו גם בתמונות.
אסף א
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 16 יולי 2010,14:04

ערבה קל מאוד להשריש ולייחחר כי הענפים הצעירים שלה, מכילים כמויות גדולות של 'הורמון השרשה'

מי שרוצה להפיק 'הורמון השרשה', לימדתי כאן, לקחת ענפים צעירים של ערבה ולהשרות בתוך מים והנוזל המתקבל מכיל הרבה הורמון השרשה.

יש לשמור על כמה כללים פשוטים ו.. זה מצליח, די בקלות !

(ולא מזיק קצת.. 'אצבעות ירוקות' - :mrgreen: ...)

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי איתי 1 » 16 יולי 2010,14:04

אני יודע..?
מהעיניים אמורים לצאת העלים אז מורידים ובמקום עלים הייחור מוציא משם שורשים, כי המקום מכוסה אדמה..!

נשמע טוב לא?
איתי 1
גנן באימונים

הודעהעל ידי גיא12 » 17 יולי 2010,14:04

איתי ש כתב:אני יודע..?
מהעיניים אמורים לצאת העלים אז מורידים ובמקום עלים הייחור מוציא משם שורשים, כי המקום מכוסה אדמה..!

נשמע טוב לא?

תן לטבע לעשות את שלו.. הוא לא צריך את ה"עזרה" הזאת :D
סמל אישי של המשתמש
גיא12
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי איתי 1 » 18 יולי 2010,14:04

אז:
תמונה

את העיניים (בריבוע) אני משאיר גם מעל וגם מתחת לאדמה..

ואת מקום חיבור העלה (בעיגול) מומלץ לאטום ? אולי לקטום את העלה לא כל כך צמוד ולאטום?

תודה רבה
איתי 1
גנן באימונים

הודעהעל ידי סקיבה » 18 יולי 2010,14:04

עלית על זה! :lol:

כל התשובות נכונות.
שבוע טוב,
אמיר
בטבע אין תופעות על-טבעיות.
אבל באופן טבעי, יש כמה תופעות נשגבות מבינתנו...

:shake: :nod: ^_^
סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי איתי 1 » 18 יולי 2010,14:04

:D

תודה רבה על התשובות!
איתי 1
גנן באימונים

הודעהעל ידי תמיר אילן » 19 יולי 2010,14:04

1. ערבה: גזמתי לי דלי מלא ענפים צעירים מעץ גדול בסביבה, בשביל להשתמש בעלים כתה השרשה. בנוסף, גזמתי כמה ענפים כדי לייחר לי עץ משלי (לשתול ביציאה של בור הרקב :) )
זכרתי שראובן כתב שלייחורים עדיף ענף מעוצה ושמן (לורד 2 ס"מ :P ) אז גזמתי 2 ענפי משנה עבים שירדו למטה וסתם הפריעו לגישה לעץ. אח"כ נזכרתי שקראתי שענפים שיוצאים מהגזע ( אבל לא מהאדמה: נצרים? חזירים?) אמורים להיות יותר טובים לייחור. אז בשורה התחתונה, מה עדיף לייחור: ענף מעוצה ושמן 2-3 ס"מ שיוצא מענף משנה או ענף של 1 ס"מ שיוצא מהגזע קרוב לאדמה, או ענף רך וצעיר של חצי ס"מ שגזמתי מהגובה?

2. יש לי בעייה בהבנה של עיקרון הייחור: הבנתי את ההדרכה (בפורום וגם במפגש האחרון) שיש לקחת ענף באורך של כ-20 ס"מ עם 4 עיניים. להכניס לאדמה מעורבת עם קומפוסט, לכסות עם בקבוק ולדאוג להתיז מים על הענף. אני לא מבין למה יש לשמור על חלק הענף שמעל האדמה לח. הרי השורשים אמורים לצאת מהעיניים שבתוך האדמה, לא? לא יותר הגיוני לשמור את האדמה לחה כדי לעזור לחלק שבאדמה להוציא שורשים? מאחר והענף סופג לחות דרך הקליפה שלו (עדיין אין לו שורשים ובהנחה שאין עלים) אז החלק שבאדמה יספוג יותר לחות מאשר החלק שבאוויר. יש גם אסכולה שאומרת להשרות את הענף במים לכמה ימים; האם זאת אסכולה מוטעית מיסודה?
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 19 יולי 2010,14:04

ייחורים - עם ההתמקצעות וייצור 'הורמון השרשה' תוכל לייצר בקלות ייחורים גם מ'עפרונות' :lol:
אחדד את הנושא - רצוי שהענף הנלקח לצורך ייחור יהיה ענף מלבלב. כיוון שאזן 'ההורמונים משתוללים אצלו בדם'. אני משתדל לחתוך ענף כזה שיוצא מענף ותיק יותר, עם חתיכה מעוצנ מהענף הותיק - מעין T קטן בבסיס - זה תמיד מצליח !
ענף היוצא מהגזע = 'חוטר'
ענף היוצא מהשורש = 'נצר'
(ככתוב - "ויצא חוטר מגזע ישי ונצר משורשיו יפרה")
'חזירים' אלו ענפים היוצאים מתחת ל'תפוח ההרכבה' והם כמובן שייכים ל'כנה' של עץ פראי וקשוח ואין להשתמש בהם - במקרה שמדובר... בעץ מורכב כלשהו

לגבי הייחור עצמו
כדאי ומומלץ, קרוב למועד חיתוך הייחורים [b]לאטום את החלק התחתון והעליון שלהם (שני ה'גדמים') במשחת עצים או בטבילה בשעווה, כדי שלא יאבדו מים ויתיבשו וכן כדי למנוע חדירת חיידקים או פטריות.
החשיבות שבריסוס המים על הייחורים, או בשמירתם באזור לח מאוד, היא קריטית ! יותר מהשקיית האדמה. לאדמה מספיק שתהיה עם מעט לחות, לצורך תחילת יציאת שורשים ראשונים - תהליך הלוקח כ 10 ימים.. בינתיים, אם לא תשמור על לחות של הענף / ייחור, הוא יתייבש וימות, עוד לפני שיתחילו לצאת שורשים[/b]

באחד מ'בתי החרושת' לייחורים, בסביבה שלי, מדובר בחממות ענקיות עם שולחנות ארוכים ועליהם ארגזים עם שקיות פלסטי מלאות ב'אדמה' (טוף גרוס דק מ 2 סוגים) ובהם שתולים ייחורים - לאחר הרכבה או לצורך גידול 'כנות'. מלמעלה, מערפלים המתיזים מים הרוטינה קבועה, ללא הפסקה. מזובר בעשרות אלפי ייחורים.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 19 יולי 2010,14:04

ראובן אורן כתב: רצוי שהענף הנלקח לצורך ייחור יהיה ענף מלבלב. ... עם חתיכה מעוצנ מהענף הותיק - מעין T קטן בבסיס - זה תמיד מצליח !
ענף היוצא מהגזע = 'חוטר'; ענף היוצא מהשורש = 'נצר' (ככתוב - "ויצא חוטר מגזע ישי ונצר משורשיו יפרה")
'חזירים' אלו ענפים היוצאים מתחת ל'תפוח ההרכבה' והם כמובן שייכים ל'כנה' של עץ פראי וקשוח ואין להשתמש בהם...
לגבי הייחור עצמו
כדאי ומומלץ, קרוב למועד חיתוך הייחורים [b]לאטום את החלק התחתון והעליון שלהם (שני ה'גדמים') במשחת עצים או בטבילה בשעווה, כדי שלא יאבדו מים ויתיבשו וכן כדי למנוע חדירת חיידקים או פטריות. החשיבות שבריסוס המים על הייחורים, או בשמירתם באזור לח מאוד, היא קריטית ! יותר מהשקיית האדמה. לאדמה מספיק שתהיה עם מעט לחות, לצורך תחילת יציאת שורשים ראשונים - תהליך הלוקח כ 10 ימים.. בינתיים, אם לא תשמור על לחות של הענף / ייחור, הוא יתייבש וימות, עוד לפני שיתחילו לצאת שורשים[/b].

עפ"י ההגדרות שלמעלה סוג אחד של ענפים שגזמתי מהערבה היו חוטרים בעובי כ-1 ס"מ עם עלים. סוג שני היו ענפים שמנים יותר שחתכתי (ואפילו חתכתי עם T כפי שהסברת ביום שישי ולמעלה) הם מעוצים בעובי כ-3 ס"מ ולהם ענפי משנה עם עלים אבל להם עצמם לא היו עלים כמדומני (זאת אומרת שהם עצמם לא ליבלבו אבל ענפים קטנים של חצי ס"מ שגדלו מהם כן ליבלבו). במי כדאי להשקיע לייחור: בחוטרים (1 ס"מ)? בענפים הותיקים (2-3 ס"מ)? או בשניהם? (תחרות??? אמרו האריה והג'ירפה :lol: )

בקשר ללחות הבנתי :idea: (סוף סוף; כשמסבירים לי לאט אני מבין מהר :) ) שגם האדמה צריכה להיות רטובה/לחה/מנוקזת וגם האויר סביב הייחור צריך להיות לח. כלאמר אין הכרח להתיז ולהרטיב את כל הענף (קצת קשה לקלוע דרך המכסה :wink: ) אלא שהעיקר לכסות עם פלסטיק ואז האדמה הרטובה בהתאדותה יוצרת סביבה לחה לייחור. אם כך, כדאי להשאיר את הפקק על הבקבוק כדי לשמור על הלחות קרוב ל100% לחות. כל עוד אין עלים, אין פוטוסינטזה. וכל עוד אין פוטוסינטיזה, לא צריך החלפת אויר כמעט. אני בכיוון?
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 19 יולי 2010,14:04

תשקיע בכולם !
תעשה מזה 'ניסוי מדעי' וציין לפניך את אחוזי ההצלחה
גם כשאני משתמש ב'חוטר', אני משתדל שתהיה לו 'חתיכה חומה' מקליפת הגזע..

בקשר ללחות הבנתי שגם האדמה צריכה להיות רטובה/לחה/מנוקזת וגם האויר סביב הייחור צריך להיות לח. כלאמר אין הכרח להתיז ולהרטיב את כל הענף (קצת קשה לקלוע דרך המכסה ) אלא שהעיקר לכסות עם פלסטיק ואז האדמה הרטובה בהתאדותה יוצרת סביבה לחה לייחור. אם כך, כדאי להשאיר את הפקק על הבקבוק כדי לשמור על הלחות קרוב ל100% לחות. כל עוד אין עלים, אין פוטוסינטזה. וכל עוד אין פוטוסינטיזה, לא צריך החלפת אויר כמעט. אני בכיוון?

לא !

החשיבות של 'אדמה לחה' היא משנית ! מעט מים מגיעים אל האדמה עקב הריסוס וזה מספיק ! עודפ מים יגרום לסביבה אנאירובית סביב השורשים, עקב הצפה. ועל כן הדגמתי גם אפשרות של יצירת חורי ניקוז בתחתית הבקבוק לשלילת מקרים כאלו. גם השורשים צריכים לנשום. 'סביבה מימית' מוצפת,תגרום לריקבון הייחור.

אם תשאיר את הפקק על הבקבוק, לא תהיה כל תנועת אויר בתוך הבקבוק והתוצאה - ריקבון של הענף עקב פטריות

יש 2 אסכולות (ואפילו יותר..) לגבי מצב הייחור - האחת - בלי עלים לחלוטין והשנייה, עם 2-4 עלים ו... לחתוך חצי מהעלה - גם לצורך קליטת לחות

אף פעם לא בתוך מיכל סגור הרמטית, "עם פקק" - ממש לא !

במקום בקבוק, לימדתי פעם על אפשרות אחרת, לתקוע הייחורים בעציץ ואת כל העציץ להכניס לשקית ניילון גדולה ושקופה ו..מנופחת. השקייה אחת לפני העטיפה, מספיקה לשמור את הסביבה בלחות גבוהה, אך כאמור, ישנה סכנה של פטריות עקב חוסר תנועת אויר בתוך ה'בלון' הזה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 19 יולי 2010,14:04

ראובן
עכשיו כשלמדנו איך עושים יחור,יש לי מזמרה קבועה באוטו.
כמו שהבנת מקום לא חסר לי.

מה שלא הבנתי עד עכשיו,ממה אפשר להכין יחור ואז לשתול כעץ שיצא כמו עץ האם
ומה חייב להיות מורכב?( שהרי אז אין טעם בהכנת יחור).

אבי
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 20 יולי 2010,14:04

בהחלט ! בסוף תקנה גם פאוץ' - אמנם זה לא כל כך מודרני כבר, אבל... שימושי

מזמרה קטנה, חדה וממזרית + סכין חדה או.. 'לדרמן' טוב שמתאים לכל השימושים.

למעשה.., לא מעניין אותך בכלל אם מדובר בעץ מורכב או לא. תמיד 'תקח' ענף בהנמצא בחלק העליון של העץ - לא מתחת ל'הרכבה' ואז.. אתה מסודר! כל ענף מכיל את הגנים של העץ שבפרי שלו חשקת.

עד לרכישת מיומנות והצלחות של 100%, ראוי להקפיד ולבחור בענפים מלבלבים וצעירים כשבבסיסם חתיכה חומה ומעוצה.

אם הכנת 'תמיסת הורמון' מענפי ערבה, אז.. מכינים את כל הייחורים - מנקים אותם מעלים מיותרים, קוטמים לאורך מתאים, טובלים ב'משחת עצים' ו.. מכניסים לתוך 'תמיסת ההורמון' למשך לילה - את כל הייחורים בתוך כוס עם תמיסה בגובה 3-4 ס"מ של תמיסה.
משאירים למשך לילה ואפשר קצת יותר, אם 'אין זמן'.., ואחרי כן מתפנים לשתילה

עם הזמן, אחוזי ההצלחה עולים ועולים.

מאחר ואין לך בעייה (_תודה לאל!) של 'משאבי מקום' אולי הגיע הזמן שתארגן לך 'חממה' שתשמש כ'מעבדה' לצרכים אלו.

לכסות את האדמה ביריעת פלסטיק עם ניקוז לכיוון ערוגה או צלחת. על דכבת הפלבטיק, ריבוד של 5-10 ס"מ של 'טוף שישמש כשכבה מחלחלת למים שיגיעו מלמעלה ויהיה נוח לעמוד שם.
סגירה עם קירות שקופים, כלשהם - תתחיל לפקוח עין על לוחות פרספקס 'מיותרים' ו/או 'פלסטיק גלי' שקוף, כדי לאפשר כניסת אור מאכסימליתץ. המיקום המתאים, הוא הצד הצפוני של הבית - 'אור' אבל בלי שמש ישירה.
למעלה, 'גג' מחומר שקוף או רשת כלשהי
שולחנות רשת בגובה נוח
ערימה של עציצים
מיכל עם אדמה טובה
ומלמעלה - 2-3 'מתזים / מערפלים'

ו..אתה מסודר - אחלהנ של 'הילטון' ללך ולצמחים ולייחורים

התקן חובה לכל גינה מ 'רבע דונם' ומעלה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 20 יולי 2010,14:04

ראובן אורן כתב: ראוי להקפיד ולבחור בענפים מלבלבים וצעירים כשבבסיסם חתיכה חומה ומעוצה.
אם הכנת 'תמיסת הורמון' מענפי ערבה, אז.. מכינים את כל הייחורים - מנקים אותם מעלים מיותרים, קוטמים לאורך מתאים, טובלים ב'משחת עצים' ו.. מכניסים לתוך 'תמיסת ההורמון' למשך לילה - את כל הייחורים בתוך כוס עם תמיסה בגובה 3-4 ס"מ של תמיסה.
משאירים למשך לילה ואפשר קצת יותר, אם 'אין זמן'.., ואחרי כן מתפנים לשתילה

מאחר ואין לך בעייה (_תודה לאל!) של 'משאבי מקום' אולי הגיע הזמן שתארגן לך 'חממה' שתשמש כ'מעבדה' לצרכים אלו.
.....שולחנות רשת בגובה נוח
.....ומלמעלה - 2-3 'מתזים / מערפלים'

הפרדתי את כל העלים של ענפי הערבה שגזמתי מהענפים הצעירים...ולא זכרתי אם את הורמון ההשרשה עושים מהעלים או מהענפים :?
אז הכנסתי את העלים למים :lol: אבל שמרתי את הענפים בדלי נפרד, כך שהערב אכתוש את הענפים ואוסיף להם מי מזגן.
בשירשור אחר viewtopic.php?f=9&t=2783&p=10892&hilit=%D7%94%D7%95%D7%A8%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%99+%D7%94%D7%A9%D7%A8%D7%A9%D7%94#p10892
כתבת להכות את הענפים הצעירים של הערבה מכות יבשות ואז להשרות במים לשבוע-שבועיים; מה זה מכות יבשות (לצמחים; לאנשים אני יודע :wink: ). האם ניתן להאיץ את התהליך ליומיים-שלושה ע"י השארת הדלי בשמש כל היום?
באותו שירשור כתבת לשים את הייחורים בהורמון ההשרשה המתקבל למשך כשבוע, אבל בשירשור הנוכחי אתה כותב שמספיק לילה אחד... האם ההבדל נעוץ בעונה? קיץ מספיק יום - חורף צריך שבוע? או שזה מתייחס להבדל בין ייחורים של צמחים שונים?

מאחר וגם לי יש את ה"בעיה" של אבי, אני מתכנן חממה מתחת לבית כשצד מזוגג פונה דרומה או מזרחה. למה התכוונת בשולחן רשת? אפשר לקבל מפרט טכני לבניה? בקשר למתזים /מערפלים יש לזה שם מוצר/חברה? קונים בחנויות לגינון/חקלאות? מחברים לטיימר?

הרבה שאלות... אני יכול לחכות עד אחרי הצום :wink:
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

ח ח ח ח כן, הרבה שאלות
אבל איזה יום יותר מתאים לכך מאשר ..'ט' באב' - חלק מהעינויים.. :lol:
[מודה באשמה ! גם היום לא יכולתי להתעפק ו'ביליתי' כעת שעה ארוכה בגינה..]
נו, ננסה לענות..

את ההורמון מפיקים מהענפים הצעירים מהליבלוב הצעיר. הם מכילים את רקמת הקאלוס הגדולה יותר ולכן בה יש גם יותר הורמונים.
(דרך אגב, אפשר לבצע ייחורים גם מעלים ואני לא מדבר על 'השרשת רקמות במצע מזון' - אבל זה כבר עולם אחר)
אז.. ענפים ולא עלים
כן, אני חותך אותם לפיסות בגודל של כ 5-6 ס"מ ומרסק אותם / מועך אותם כדי לזרז את העליך - 'שטח הפנים' גדול יותר וכו'
החומר הזה מתפרק ומבאיש מהר ויש לשומרו בקרור ורצוי להכין כל פעם, כמות קטנה לצרכי השרשה.
לא בשמש ! רקינת ה UV משמידה הרבה דברים חיים, מזרעים ועד לחומרים פעילים שלא מכוסים ע"י קליפה.
לילה או שבוע - לפי התוצאות בשטח. בד"כ מספיק לילה אחד. אבל, אם התיזמון לא מתאים לך. הם לא 'יתקלקלו' כל עוד הם בתוך הנוזל עם ההורמון.
היריעה ארוכה ולכל צמח ועץ יש את ה'פינוקים' שלו. לא לכולם ולא בכל מקום מספיק לילה אחד. שוב, עניין של ניסיון נצבר.
השתמשתי בהורמון מענפי ערבה, מספר פעמים ובהצלחה. במשך השנים, למדתי את התנאים הקלאסיים אצלי ואני מצליח יפה, גם ללא הורמון.

לגבי ה'חממה', בתגובה הבאה...

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

חממה / 'מעבדה'
למעלה כבר נתתי קוים כלליים - אמשיך ואפרט

כן, צד מזוגג הפונה לכיוון דרום, זה נכון. יש להוסיף לכך אפשרות של הצללה מבחוץ, למקרה של ימים חמים. פעם (ואולי גם היום.. היו מסיידים בסיד לבן את הדופן הפונה דרומה, לדחיית חלק מהאור החזק. כל אילתור יכול להתאים - 'צלונים' או וילון מתרפל, יריעת בד וכדומה.
חשוב ליצור בחלק העליון ובתחתון פתחים שניתן לפתוח ולסגור. אויר חם יצא מלמעל ואויר טרי וחדש, יכנס מלמטה. תנועת האויר חשובה לאיורר קבוע וכן לצורך הסעת חום עודף החוצה.
טמפרטורת החממה אמורה להיות באזור ה 25-30 מעלות ועם לחות גבוהה. כן, צריך ורצוי תרמומטר! ויסות החום, כאמור, ע"י משחק עם ההצללה או עם פתח האויר העליון.
איני יודע אם כבר הביאו לארץ מתקן פשוט וחכם שראיתי בחממה לגידול צמחים אצל חבר. מתקן הפועל על 'בוכנה' התקועה בתוך שפורפרת עם כוהל, כמו 'מדחום'. הכוהל מתפשט בחום, דוחף את הבוכנהוזו מחוברת למנוף הפותח וסוגר את שלבי חלון האיורור.
הרעיון הכללי הוא שכל הקירות, כולל הגג יהיו מצופים ב'רשת מגוולוונת'. זה נוח מטעמים טכניים - על הרשת אפשר לתלות עציצים, אדניות וכן מהרשת שבגג, כולל חיבור ותלייה של צנרת מים (מיד אבדוק אם יש לי תמונה מחממה של החבר) וכמובן לתלייה של כלי עבודה... הכי נוח. כך גם אצלי המחסן כלי העבודה - רשת מגוולונת מגדר ישנה שהתאמתי ל 2 דפנות ועל הרשתות תלויים רוב כלי העבודה - פלאיירים, פטישים, מברגים וכו'

לגבי הרצפה, כתבתי למעלה - שוב.., כי חבל על המים ואפשר למחזר אותם
שולחנות - מסגרת ברזל מגולוון - מברזלי זוית (30 או 40 מ"מ) בגובה נוח לעבודה, בעמידה או בישיבה + מדף תחתון לאיחסון עציצים, מיכלים עם אדמה, קומפוסט וכו'
על המסגרת של השולחן, להתקין 'רשת' מפלסטיק או ברזל מגולוון. שוב לא צריך להיכנס להוצאות גדולות! תחתיות ודפנות של ארגזי פלסטיק, ישמשו כשולחן מעולה ושארייות/עודפי המים יטפטפו לרצפה

כמו שיש 'ממטרות', יש גם 'מתזים' מסוגים שונים ויש גם 'מתזונים' זעירים ו..יש גם 'מערפלים' התלויים מהגג ומרססים 'ערפל' של מים עם כיסוי מעולה - פריט שכיח מאוד בכל החנויות וגם במשתלות, אתה יכול לראות אותם, תלויים על התקרה.
הם חסכוניים וצריך לכוון אותם לפעולה במירווחי זמן - כל שעה כמה דקות וכו'
יש סוגים רבים של מערפלים שונים, מהזולים שנראים כמו ממטרות קטנות, ועד ל"היי-טק" - מערפלים אולטרה סוניים, כמו 'מכשיר אדים קר'

שיפצורים ורעיונות
הרצפה יכולה גם להיות מכל חומר אחר, כולל ריצוף של קרמיקה :mrgreen: אבל מניסיון של מקצוענים, ראיתי שריבוד ביריעת פלסטיק ועליה שכבה של טוף, זה הכי נוח והכי פופלרי. לא מחליקים והמים לא מציפים ונשארת גם אווירה לחה.

רצוי שכל מערכת המים תהיה 'אוטונומית' ותכלול 'מים נקיים' בלבד - מי גשם או מי מזגנים. אלו כידוע מים ללא מלחים ומתאימים מאוד לעציצים, מיכלים, אדניות ושאר 'מיכלי הנבטה או ייחור. בנוסף, לא תהיה בעייה של סתימת המערפלים ע"י אבנית.
מה עוד? תאורה מוגנת מפני לחות

עוד?! 2 ונטות, אחת למטה להכנסת אויר ואחת למעלה להוצאת אויר

חשוב שתהיה זרימת אויר בתוך החממה, או ע"י ונטות או ע"י מאוור כלשהו

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי