שירשור תרנגולות מטילות: האכלה

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

שירשור תרנגולות מטילות: האכלה

הודעהעל ידי בני ש » 21 אוקטובר 2010,14:04

אז דיברו פה על שרשור תרנגולות, וזה נשמע כמו רעיון מוצלח. אני חיפשתי שירשור כזה בתחילת הדרך, שבו יש מצבור של מידע רלוונטי.
אני מציע לחלק לנושאים (האכלה, דיור, אילוף, בידור ומשחקי חברה..?). מנהל הפורום מוזמן בכיף לשחק עם זה איך שרואה לנכון.
אני לא רואה עצמי כמומחה, רחוק מזה (סה"כ ותק של מס' חודשים), ובכל זאת אחלוק מה שלמדתי ואולי יהיה פידבק מחכים.

SDC10335_400.jpg
הלו, יש מישהו בבית? מה עם האוכל?
SDC10335_400.jpg (48.84 KiB) נצפה 13357 פעמים

תערובת
יש לנו ארבע תרנגולות ערביות צעירות, ועד לאחרונה האכלנו אותם ספורדית בשעות לא קבועות ומכל הבא ליד. ניצלנו עד תום כמה קילו של תערובת מטילות שקיבלנו, ופיזרנו פעם ביום, ובתוספת שאריות של ירקות, חלות טריות ששכנים אוהבים משום מה לזרוק ועלים של מה שהיה פעם צמח מטפס שופע.
עכשיו גילינו שאפשר לקנות תערובת במפעל של שדה אילן (50 ש"ח לשק של 25 ק"ג). לצערי זו לא תערובת אורגנית, אבל לפחות לא מכילה אנטיביוטיקה והורמונים. אם מישהו מכיר מקום יותר זול ואיכותי, שיגיד.

SDC10136_400.jpg
מוכנות לשינה
SDC10136_400.jpg (57.4 KiB) נצפה 13357 פעמים

האכלה
אחרי שהן מתעוררות בבוקר (כשהשמש עוד מפהקת) הן רעבות. וכשתרנגולות רעבות, יש רעש. זה מתחיל בבקשה מנומסת "בווואאאהה?" ונגמר בתזמורת של צעקות "בוווואאאאאאההה!!". אז במקום לקום מוקדם בבוקר (לפני שהשכנים יתעוררו..) ולהרגיע את הבנות, אני ממלא בערב כוס תערובת בתוך מתקן האכלה מאולתר (בקבוק קנקל חתוך שתלוי מעל צלוחית פלסטיק, כשבתחתית הבקבוק יש חורי יציאה).
אחרי שהבנות מתמקמות לשינה, הן לא ירדו לאדמה, לא חשוב מה, ככה שהאוכל מחכה להן בבוקר וכולם מרוצים. בהמשך היום זורקים מדי פעם חתיכות לחם או שאריות, איך שיוצא.

כפי שנאמר, לומדים תוך כדי..
בני ש
גנן באימונים

Re: שירשור תרנגולות מטילות: האכלה

הודעהעל ידי יובליאת » 22 אוקטובר 2010,14:04

אם מישהו יודע איפה אפשר לקנות תערובת אורגנית אנו נשמח לדעת.
תודה,
ליאת.
יובליאת
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 22 אוקטובר 2010,14:04

יובליאת כתב:אם מישהו יודע איפה אפשר לקנות תערובת אורגנית אנו נשמח לדעת.
תודה,
ליאת.

בעבר השתתפתי בדיון בנושא - די בעייתי !

רוב היצרנים ""דואגים"" מאוד לבריאות העופות ובריאותנו ומוסיפים לגרעינים השבורים או המושרים למיניהם, גם כל מיני מינרלים וויטמינים ומה איכפת להם אם את אורגנית או שאת רוצה שהתרנגולות שלך יהיו אורגניות?! הם 'יודעים' מה טוב ומה 'בריא' :(

המסקנה הייתה שהכי כדאי להכין את ה'תערובת' לבד ממיגוון רחב של גרעינים - חיטה, תירס ועוד שמות שאני כבר לא זוכר. אפשר להיכנס לרוטינה של השרייה מקדימה במים של הגרעינים ולתת להן 'מנה לחה' - הן מאוד אוהבות את זה.
הנה לינק לאתר המסביר על התערובות הרצויות

http://www.lionsgrip.com/recipes.html

כמו בן, אם את מצליחה להשיג 'מזון ליונים', ממקור אורגני, הוא מכיל סוגי גרעינים החביבים מאוד גם על התרנגולות.

כדאי להתקשר ל'מילובר' ולבדוק אפשרות לרכישה של גרעינים מסוגים שונים
מכון תערובת "מילובר" - טלפון 049853201
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי זוהר218 » 22 אוקטובר 2010,14:04

שירשור מבורך,
מה תנאי הדיור שלהן, הבדלים בין הזנים וכו'.
האם מספיקה גדר ומלונה של כלב או יש עוד דרישות.

מתי נקבל התראות במייל על ההודעות החדשות?

הודעהעל ידי ראובן מהעמק » 22 אוקטובר 2010,14:04

כמי שגידל הרבהשנים מטילות אני חושב שיש לי מה להוסיף. היום אני מגדל 150 יוני תעופה+תרנגולות ננסיות מזן סירמה .אין ביצה יותר בריאה מגידול עצמי וגם טעימה לדעתי.ואיפה ההרגשה הנהדרת לאסוף את הביצים .הזן שממש נותן בייצים נקרא לגהורן. הזן הזה נותן ביצים כמעט כול השנה לעומת שאר הזנים שמטילים רק בתקופת הריבוי שזה מעט מאוד. תרנגולת שמטילה סדיר חייבת הרבה אוכל זמין תמיד עם הרבה סידן .אין מספיק אוכל .אין בייצים. התערובת שנותנים למטילות נקראת סטרטר יש בה הרבה דברים שלא הינו רוצים להכניס לשרשרת המזון שלנו . אם ניתן תערובת שהיא רק על טהרת זרעים בלבד שזה אומר תירס חיטה דורה וכאלה. נקבל בערך 60% מהיכולת הטלה אבל ביצים בריאות כמובן .צריך להוסיף הרבה ירק כדי שהחלמון יהיה כתום וטעים . כול זה טוב ונכון אם הצלחנו להשיג לגהורן צעירות מה שכמעט בילתי אפשרי. מה שאפשר להשיג זה תרנגולות שכבר לא כלכלי לחקלאי להחזיק הן מטילות אבל בערך 20 ביצים בחודש.ואצלנו עם תערובת זרעים אולי נקבל 15 ביצים . ישנם כמה מכוני תערובת. יש בכפר ויתקין .בשדה אילן.ובעוד כמה מקומות שמוכרים והכי טוב במושב רנתייה . אחת הסיבות שהפסקתי לגדל זה הצורך להשאיר להם מזון קבוע מה שמושך עכברים . ביונים אין לי בעיה כזו הכמות של האוכל נגמרת עד הגרגר האחרון אבל אם מישהו מוצא דרך להשיג אפרוחות או פרגיות של לגהורן אני מוכן להתחיל מחדש. בגלל האכזבה מהביצים שנמכרות בסופר. ביצים של תנובה ממש זוועה!! הבצים של משק גליקסמן ממש טובות וטעימות עם צבע נהדר אבל לא תמיד ניתן להשיג וגם מחיר של בית מרקחת. ועוד משהו למי "שמגדל" קומפוסט. זבל עופות זה זרז מעולם אחר. אני מוסיף זבל יונים תוך 24 שעות הערימה מגיעה ל72 מעלות חבל על הזמן
ראובן מהעמק
גנן חדש

הודעהעל ידי זוהר218 » 22 אוקטובר 2010,14:04

איזה סוג ירק חביב עליהן?
בכפר השכן בכל חצר יש תרנגולות בלאדי שמסתובבות בחצר איך הסוג הזה?
עוד שאלה: חקלאים שמחליפים להקה מטילה, הזקנות הולכות לשחיטה רגילה או להשמדה?
תרנגולות ש"מוצלות" מסוללה של חקלאי עדיין יטילו או שהן זקנות?

הודעהעל ידי ארז » 23 אוקטובר 2010,14:04

ירק שחביב על התרנגולות הוא רגלת הגינה ועוד כל מיני נבטים למיניהם במיוחד של קוצים עלים של עץ תות
לגבי תערובות לתרנגולות וורסלה לגה מוכרת תערובות יעודיות לתרנגולות ועוד תערובות מאוד איכותיות וללא כל השטויות שמוסיפים מכוני תערובת
כמו כן תערובת השרייה/ הנבטה התרנגולות חולות עליה (אם אתה מגדל תוכים או פינקים את השאריות של הזרעים זרוק לאדנית תשקה ותתן להן)
לגבי תערובות אורגניות אני לא מכיר כאלה לתרנגולות בארץ ואני בספק אם יהיה כלכלי לרכוש כאלה
לגבי לחם אני לא ממליץ לתת אותו כלל לתרנגולות ולמעשה לאף חיה שתגדלו שלא בתור חטיף מזדמן
אין שכל אין דאגות
רק הגוף צועק והחברה סובלת
ארז
גנן מתקדם

הודעהעל ידי ראובן מהעמק » 23 אוקטובר 2010,14:04

מטילות שגמרו את הקרירה בשביל החקלאי עדיין מטילות המון . לצערי הן הולכות להשמדה הבשר שלהן כמו פלדה הן לא שוות לאכילה . לחם אפשר לתת רק בתור חטיף הן מתות עליו . תרנגולות נהנות מכול סוגי הירק אפשר לתת להן הכל .אין דבר שהן אוהבות כמו שילשולים וחרקים מתות על חלבונים. מי שמציל תרנגולת כזו מהשמדה עושה מצווה גדולה ומקבל תגמול המון ביצים לעומת תרנגולות הבלדי\ערביות. אפילו שלחקלאי היא כבר לא משתלמת היא לא זקנה. זו תרנגולת שתטיל עוד כמה שנים. לקחת חיה שמאכילה אותנו ומוחזקת בכלוב צר כמעט בגודל שלה שהיא לא יכולה אפילו להסתובב ולתת לה כלוב מרוווח עם אוכל טוב זו באמת מחווה אצילית עם תמורה ענקית . לא צריך לול ענק בשביל 3-4 תרנגולת מטר X מטרX על שניים יהיה בהחלט סוויטה מפנקת עם אופציה לתת להן חופש פעם בשבוע זה יהיה ממש גן עדן בשבילן . אז יאללה חברים תעשו עוד משהו טוב לעולם ולכם
ראובן מהעמק
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 23 אוקטובר 2010,14:04

כמה מילים מידע מצטבר ומניסיון מקסים של שנה (בלבד ! :( ) של גידולך 2 מטילות נפלאות (ערביות) עם 2 ביצים טרייות כל בוקר.

א. לגבי 'חיסול לו זקנות' - מצטרף ל'רובן מהעמק'. לא אלאה אתכם בסיפורי הזוועה של תהליך 'חיסול לול' ! זה יותר מזעזע מהדימיונות הכי גרועים שלכם ! יש סרטים על כך באינטרנט ודי לחכימא..

היה לי שק תערובת גדול עם מיכל להזנה אוטומטית - פשוט להתקנה וכן מים חופשי, כל הזמן, במיכל דומה.
פעלתי הרבה לפי תחושות
כל הרחימה של צמחי בר שתלשתי מהגינה, הייתי מכניס ללו שלהן ומחליף את המצע הקודם, גם בפינת ההטלה / שינה שהייתה ארגז עץ סגור ומוגן בפני גשם (עם פתח ל'חצר').
ה'חצר' שלהן הייתה שטח של כ 2 על 2 - רצפת רשת מורמת מעל פני האדמה בגובה של כ 30 ס"מ ומכותה בשכבה עבה של עשב וקש..
בנוסף, קערה גדולה שלתוכה היינו מעניסים כל מיני שארייות צמחוניות מהמטבח - פתיתים, ירקות מבושלים, אורז ומעט שארייות לחם
פעם עד פעמיים בשבוע, הייתי מוציא אותן לגינה הגדולה ל'יום כיף' - חגיגה לעיניים ! עד עכשיו אני צוחק מההנאה שלהן ומקולות האושר בעת שהיו חופרות באדמה ומגלות שלשול או כל חרק אחר

הן היו למעשה ה'קדם קומפוסטר' שלי וכל החומר שהוצאתי מהכלוב שלהן - עשב ישן מעורב בלשלשת, היה חומר 'מדליק' ! גורף אותו לערימה עם כמות גדולה של עלים מעץ המנדרינה הענק, יוצר ליד הקיר העתיק, ערימה גבוהה ובבוקר משקה אותה
תארו לעצמכם את המראה הנפלא של קיר עתיק בן 100 שנים שלאורכו 8 או 10 ערימות מהבילות ומעלות אדים, בגוונים שונים - מירוק חום ועד לשחור
וכמובן.. החוויה של ארוחת בוקר משותפת, אנחנו ו3 הילדים - כל בוקר ב 6 וחצי עם חביתה מ 2 ביצים וסלט ירקות מהגינה.. :sun:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארז » 23 אוקטובר 2010,14:04

יש שתי דרכים להשיג תרנגולות לגהורן לצורך גידול מטילות
1) רכישה של אפרוחים של מטילות במכוני הדגרה (כל ארגז מכיל 50 אפרוחים)
2) לעקוב אחרי משאיות המובילות תרנגולות לשחיטה לא פעם נופלות להן תרנגולות שחסרות את היכולת ללכת ונשארות על הכביש
רק תלבשו אפוד זוהר כדי עם פנסים מהבהבים שלא ידרסו אותכם לרוב הנהגים לא שמים לב למי שעוצר בצד ורץ לאסוף תרנגולת
קחו בחשבון שהתרנגולות הללו יהיו מסריחות עם פציעות על הרגליים וכמעט חסרות יכולת ללכת תצטיידו באנטיביוטיקה
סבלנות והבנה שלפעמים אתם יכולים להסתכן ולנסות להציל תרנגולת אבל שנייה לפני שתגיעו אליה רכב שלא ראה אותה ידרוס אותה מול הפנים שלכם
אין שכל אין דאגות
ארז
גנן מתקדם

הודעהעל ידי מנשה » 23 אוקטובר 2010,14:04

אפשר לקנות ממפעלים שבו מגדלים את המטילות, בעברי עבדתי במפעל שכזה (בשבילי זה לא חווה, אלא מפעל לביצים) שלאחר כ 7 חודשים של גידול התרנגולות, כשיורדת להם התפוקה, היו מוכרים אותן למשחטות, אבל תמיד היו באים לולנים והיו לוקחים מעט מהעופות להוסיף ללולים שלהם.
סמל אישי של המשתמש
מנשה
גנן באימונים

הודעהעל ידי בני ש » 24 אוקטובר 2010,14:04

ראובן אורן כתב:היה לי שק תערובת גדול עם מיכל להזנה אוטומטית - פשוט להתקנה וכן מים חופשי, כל הזמן, במיכל דומה.

ראובן, יש מצב שתפרט על המתקנים? אצלי אילתרתי משהו נחמד, אבל קנקל הפוך מספיק ל3-4 ימים, אני מחפש פתרון ארוך טווח, כנ"ל למים.
אם אפשר, תמונות, שירטוטים ומצגת תלת מימדית עם קריינות וכיבוד קל? (או שלא?) :lol:
בני ש
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 25 אוקטובר 2010,14:04

בני ש כתב:
ראובן אורן כתב:היה לי שק תערובת גדול עם מיכל להזנה אוטומטית - פשוט להתקנה וכן מים חופשי, כל הזמן, במיכל דומה.

ראובן, יש מצב שתפרט על המתקנים? אצלי אילתרתי משהו נחמד, אבל קנקל הפוך מספיק ל3-4 ימים, אני מחפש פתרון ארוך טווח, כנ"ל למים.
אם אפשר, תמונות, שירטוטים ומצגת תלת מימדית עם קריינות וכיבוד קל? (או שלא?) :lol:

...כבר עבר הרבה זמן...

לגבי מתקן למים - רצוי מאוד שהוא לא יהיה עם כמות גדולה, כדי לאלץ אותך לנקות אותו מפעם לפעם. הם צוברים מהר מאוד ירוקת ואצות

לגבי מתקן לתערובת, מצאתי נוסחה למתקן הכי פשוט ויישמתי אותו בעבר גם כמתקן האכלה לחתולים, כשהייתהנ לי 'התפוצצות ' בגינה, של 16 חתולים

זה הרעיון הבסיסי - ארגז / קופסה - מפלסטיק או מעץ שאליהם מחובר צינור פלסטיק קשיח שאותו ממלאים בתערובת.
לתרנגלות יש 'אתגר' של השגת האוכל וזה עושה להן מעניין בחיים.
את מהירות זרימת האוכל, אתה קובע על פי המירווח שבין הצינור לארגז

מתקן האכלה.jpg
מתקן האכלה.jpg (9.3 KiB) נצפה 13252 פעמים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי בני ש » 26 אוקטובר 2010,14:04

תודה על האיור.
אז הניחוש שלי היה די נכון, כי זה מה שיש שם עכשיו:

מתקן_האכלה.jpg
מתקן_האכלה.jpg (19.62 KiB) נצפה 5499 פעמים

קנקל חתוך עם חורים למטה שמזרימים תערובת לפי הצורך, לתוך משטח פלסטי (מכסה קוני) שמחובר לקנקל בבורג כשמפריד ביניהם הפקק (למרווח). צריך רק לשדרג איכשהו לחיבור שק או מיכל גדול יותר.

מה שבאמת לא הבנתי, זה איך אמור לפעול מתקן שתיה (בהנחה ולא אהיה זמין מספר ימים). יש לך או למישהו אחר רעיון ליישום מתקן שתיה באמצעים ביתיים?
ממה שה"חוש הטכני" (נגיד..) אומר, צריך להסתמך על עיקרון הואקום, איכשהו למנוע מהנוזל שבמיכל הגדול לזרום למיכל השתיה, עד שהמים מגיעים לרמה מסויימת. או אולי משהו שכולל ניאגרה משומשת.. אבל אני לא מצליח לחשוב על יישום בשטח.
מישהו?
בני ש
גנן באימונים

הודעהעל ידי זוהר218 » 26 אוקטובר 2010,14:04

די דומה לשלך רק מיועד למים.
מתקו מים פשוט

הודעהעל ידי ראובן אורן » 27 אוקטובר 2010,14:04

א. כדי להגדיל את כמות האוכל הנמצאת ב'מתקן ההאכלה', אל תשתמש ב'קנקל', אלא בצינור מים או צינור ביוב (אפור או כתום) בקוטר של כ 20 ס"מ.. ככל שיהיה גבוה יותר, תוכל להכניס לשם כמות גדולה יותר של מזון ולא להיכנס ללחץ אם אתה עוזב את הבית לשבוע..
את המתקן שהכנתי לחתולים (זו הייתה תקופת שיא של ..16 חתולים בחצר !), 'ייצרתי מ'ארגז משאית' צעצוע שאליו חיברתי ב 2 ברגים, צינור כתום בקוטר של כ 15 ס" ובאורך / גובה של כ 70 ס"מ - נכנסה שם כמות רבה של מזון ! את הפתח העליון, כיסיתי במיכל גדול של מזון תינוקות, כדי שלא תיכנס רטיבות.
הצינור הותקן כאמור בגובה של כ 2 ס"מ מעל לתחתית הארגז וזה מונע מהמזון לזרום חופשי ויוצר להם עניין ואתגר, 'להשיג מזון'..

לגבי מתקן המים - הרעיון הוא פשוט ! 'קנקל' מלא במים שהפייה שלו שקועה בקערה היכולה להכיל מים בגובה של 1-2 ס"מ. ברגע שמפלס המים בקערה יורד, נכנס אויר לבקבוק והוא משחרר עוד מנה של מים.

אבל.. 'קנקל' זה רק 2 ליטר ! כמות קטנה ! ואסור להשאיר את התרנגולות בלי מים !

אז יש את המתקן שהביא 'זוהר' - זה כבר יותר רציני - מיכל עם 16 או 18 ליטר !

בנוס,, תמיד ניתן להניח מעל למתקן המים, את צינור המים עם אקדח ההתזה ולכוון אותו שיטפטף לאיטו.. טיפה אחר טיפה...

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי בני ש » 16 נובמבר 2010,14:04

מזל טוב!.. סוף סוף - ביצים!
אחרי 4 חודשי המתנה, תרנגולת ראשונה עשתה מאמץ ועשתה את תפקידה בלול. אולי זה קשור לקליפות הביצים שנתתי להן לפני כמה ימים, אולי סתם הגיע הזמן -
מה שבטוח, זה שמשהו עובד כמו שצריך. אגב, היא הטילה איפה שבא לה.. לא במקומות המיועדים. אבל שיהיה.
קבצים מצורפים
SDC10412_400.jpg
ובקן לה, 2 ביצים..
SDC10412_400.jpg (73.95 KiB) נצפה 13063 פעמים
בני ש
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 17 נובמבר 2010,14:04

מזל טוב !
מניסיוני.. פשוט הגיע הזמן, וזהו :-)

אשריך..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארז » 17 נובמבר 2010,14:04

בני המון מזל טוב על הביצים אם אינך הולך להדגיר אותם כדאי שתמקם ביצה אחת
בתאי ההטלה של התרנגולות כדי שיבינו ששם הם אמורות להטיל
אין שכל אין דאגות
ארז
גנן מתקדם

הודעהעל ידי בני ש » 17 נובמבר 2010,14:04

ארז, תאי ההטלה נמצאים בתוך ה"בית".. הם לא נכנסו לתוך הבית אפילו לא פעם אחת, ומאוהבות בסולם שנמצא לידו.
יש לך רעיון איך לשכנע אותן שהבית אחלה ויהיה נעים בלילות הקרים שיבואו, או שהן כבר אמורות להבין את זה לבד?
קבצים מצורפים
SDC10404_400.jpg
הבית
SDC10404_400.jpg (60.69 KiB) נצפה 13039 פעמים
בני ש
גנן באימונים

הבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־78 אורחים