דצמבר ינואר בגינה

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

דצמבר ינואר בגינה

הודעהעל ידי ראובן אורן » 21 דצמבר 2010,14:04

לאחר שעונת הפרי נסתיימה, מן הסתם גם גזמתם את העצים..
(ו..לא שכחתם למרוח את הגדמים ב'משחת עצים)
יופי
פסק זמן קטן ל'טיפול תקופתי' בכלי הגינון
מכסחת דשא
חשמלית - לנקות עם מברשת מכל שארייות הכסחת שמחזיקות לחות. להפוך ולקרצף שארייות ובוץ, גם מהחלל התחתון, מסביב לאזור בו מסתובב הלהב. לבדוק את הלהב, אם הוא חד. אם לא, זה הזמן להשחיז אותו. מי שיש לו 'ידיים ימניות', לפרק את הלהב - חשוב לזכור ! הבורג הראשי הוא עם 'הברגה הפוכה'! מסובבים ימינה כדי לפתוח ו..שמאלה כדי לסגור ולהדק - להשחיז את הסכינים על 'אבן משחזת' או עם 'דיסק השחזה'. למי שאין או לא יודע, אפשר להשחיז הסכינים גם עם 'משוף / שופין'. לסיום, ולאחר שהסכין נקייה וחדה, להתיז עליה מעט תרסיס שמן WD40, למניעת חלודה.
מוטורית - לרוקן דלק, לבדוק שמן, להחליף מסנן אויר, לנקות או להחליף את ה'פלג'/מצת. חשוב ! לפני שמטפלים בהשחזת הלהבים ולפני שמטים את המכסחת, לכל צורך שהוא, יש לרוקן את השמן תחילה, אחרת, השמן ירטיב את מסנן הנייר ויוציא אותו מכלל שימוש. אין להשאיר במכסחת ובכל כלי מוטורי אחר, דלק לתקופה של יותר מחודש, במיוחד במנועי '2פעימות' העובדים על תערובת שמן /דלק 4%. התערובת מתפרקת ופוגעת באטמים של הקרבורטור - זאת כבר למדתי על בשרי, וכך לימד אותי הדוקטור מטבעון.

כלי חיתוך וגיזום
מזמרות מכל הגדלים והסוגים - להכניס לכיור ועם 'סקוטצ'ברייט או 'צמר פלדה' וסבון, לנקות היטב את הלהבים, לייבש מהמים ולרסס בספרי שמן - במיוחד את הציר. מי שיודע איך להשחיז.. זה הזמן להשיחז ולחדד את הלהבים ולכוונן את הבורג המרכזי, כדי שהלהבים יהיו צמודים אחד לשני, בלי חיכוך חזק מדי.

טוריות ומעדרים, מעדרונים
לנקות מבוץ, לבדוק את הלהבים שלהם - הם מתקהים במשך הזמן מאבנים. גם אותם אפשר להשחיז ולחדד. כמה גננים מיקצועיים, שאני מכיר, עושים זאת פעם בשנה !

כללי

לבדוק תמוכות לעצים צעירים. אולי צריך לחזק, אולי הגיע הזמן להסיר אותם.

בינואר נהוג לגזום את הורדים. החליטו שוב על הצורה שאתם רוצים לתת לורד שלכם וגיזמו אותו עם מזמרה חדה ו..לא לשכוח למרוח את הגדמים ב'משחת עצים'. אפרופו, ורד מעמיק שורשים כמו עץ, לכן אפשר לקשט את הצלחת שלו, כמו עצים, בפרחים עונתיים, כמו פיטוניות, לוע הארי, כובע הנזיר ועוד. אין להם שורשים אלימים ועמוקים והם לא יפריעו לעצים או לורדים, אלא יטפסו עליהם (כובע הנזיר, אפונת מאכל, אפונה ריחנית..) ויתנו מופע יפה של צבעים וריחות.

הזדמנות לתקן שיפועים, צלחות ותעלות בגינה - לאחר הגשם שירד, ראינו את כיווני זרימת המים בגינה. אם צריך, מתקנים ומשפרים, כדי להרוויח השקייה אחידה של מי הנגר בכל הגינה.
מקווה שהמנה שירדה, תספיק לגינה.. כי המנה הבאה החזויה, תגיע בעוד כ 10 ימים !
(הבוקר השקיתי כמה מקומות בגינה - זרעתי שוב זרעי ירקות חורף והרוחות המזרחיות החזקות, מיבשות את הגינה :doh: )

"חילוץ עצמות" - להפוך ולערבב את ערימת הקומפוסט. אולי ספגה הרבה לחות והשכבות התחתונות, לא מקבלות מספיק אויר ומתחילות להסריח - פירוק אנאירובי.. הופכים ומערבבים ו... הגוף מתחמם יופי :sun:

עוד רעיונות ועצות מועילות?!
הבמה שלכם :geek:
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: דצמבר ינואר בגינה

הודעהעל ידי בני ש » 21 דצמבר 2010,14:04

לוודא שאין מקווי מים מיותרים (קערות וכלים אחרים שהיו בחוץ), כדי למנוע מהיתושות להתחיל לחשוב על התנחלויות חדשות..
בני ש
גנן באימונים

הודעהעל ידי דרור » 30 דצמבר 2010,14:04

יש קישור להדרכה איך להשחיז?
דווקא בפורום של עשה זאת בעצך בתפוז המליצו לא להשחיז לבד... כי קל להרוס (שם דיברו על מזמרות).
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 30 דצמבר 2010,14:04

דרור כתב:יש קישור להדרכה איך להשחיז?
דווקא בפורום של עשה זאת בעצך בתפוז המליצו לא להשחיז לבד... כי קל להרוס (שם דיברו על מזמרות).

מי שלא מכיר את נושא ההשחזה, עדיף שיפנה לנפח / מסגר מקומי, או אם יש באזור חנות לכלי גינון המבצעת טיפול כזה.

ברמת העיקרון, ההשחזה היא רק מצד אחד של הלהב ואת הצד השני יש לנקות היטב כדי ש 3 הלהבים ינועו אחד ליד השני, כשהם צמודים לגמרי

אחד מהתחביבים שלי, זה עבודה עם ברזל / פלדה ולכן אני יודע להשחיז די טוב. בייחוד שאני מייצר מדי פעם סכינים ופגיונות מיוחדים מפלדה.., עם ידיות מעץ זית ! :)

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דרור » 07 ינואר 2011,14:04

ראובן אורן כתב:
דרור כתב:יש קישור להדרכה איך להשחיז?

מי שלא מכיר את נושא ההשחזה, עדיף שיפנה לנפח / מסגר מקומי, או אם יש באזור חנות לכלי גינון המבצעת טיפול כזה.

ברמת העיקרון, ההשחזה היא רק מצד אחד של הלהב ואת הצד השני יש לנקות היטב כדי ש 3 הלהבים ינועו אחד ליד השני, כשהם צמודים לגמרי

... :)

חבל... דווקא נראה לי שבמחסן שירשתי יש את כל הכלים, מאבן ידנית ועד משחזת (אבן ומברשת) עם מנוע 3 פאזות...
ואני מרגיש כמו בסיפור על קדוש שנותן אגוזים למי שאין שיניים...

ראובן אורן כתב:...אחד מהתחביבים שלי, זה עבודה עם ברזל / פלדה ולכן אני יודע להשחיז די טוב. בייחוד שאני מייצר מדי פעם סכינים ופגיונות מיוחדים מפלדה.., עם ידיות מעץ זית ! :)

ראיתי... מרשים!!
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 31 ינואר 2011,14:04

אני מתחיל לקבל מצב רוח יותר טוב..
נראה שהגינה וצמחי החורף, היו זקוקים גם הם לכמה וכמה 'מנות קור' - נמאס להם מהקיץ.
הגינה מתחילה להתנהג יותר 'נורמאלי' ואני, בהתאם, זורע סיבוב נוסף.. חסה, פטרוזיליה, כוסברה - כל מה ש'לא תפס' ו..לא נבט מתחילת החורף :roll:

מאוד הרגיזו אותי 2 קרחות קבועות במדשאה 8) - כבר הרבה זמן ! הדשא צמח שם בקושי ומאוד דליל.
אתמול החלטתי לטפל בקרחות. לקחתי את הקילשון והתחלתי לנעוץ אותו לעומק, כדי לחורר ולאוורר את האדמה.
בנעיצה השלישית... פ-ג-ע-ת-י ! הקילשון הזדעזע ו'ניגן'. המשכתי בעדינות ונעצתי אותו בשולי העב"מ שזיעזע אותי.. ו.. הפלא ופלא! אבן גדולה שנעקרה בקלות.
עוד כמה נקירות ועוד אחת, דומה
שטפתי אותן עם זרם מים וטפחתי לעצמי במצח ! איך זה קרה?!
לפני הרבה שנים, מצאתי בין ההרים שלידינו, מערום של אבנים שטוחות, יפהפיות. העמסתי אותן על האוטו ו.. השתמשתי בהן ליצירת שביל של אבני מדרך, בין השטח המרוצף לבים סוכת הענבים שלי, כשהן מוקפות דשא אלטורו לתפארת.
לאחר כמה שנים, הוצאתי אותן והשתמשתי בהן לטובת בריכת הדגים.
מסתבר ש.. 2 מהן נשארו מתחת לדשא והתכסו בשכבה של כמה ס"מ טובים של אדמה.

הרגשתי כמו ארכיאולוג.. :shock: :D

* אם יש לכם במדשאה, אזורים שסבלו מדריכה מרובה במיוחד, זה הזמן לטפל באדמה שהתהדקה. קחו קילשון ותיקעו אותו באדמה (גם אם יש שם דשא) במרחקים קבועים כמו הרווח שבין שיני הקילשון. עשו זאת כל עוד האדמה לחה ורכה. לא להפוך את האדמה ! לתקוע כמה שניתן, לנענע ולחלץ הקילשון החוצה, ושוב.., ושוב.. בכל האזור הסובל מאדמה מהודקת לאחר "בר מיצווה או מסיבת ריקודים על הדשא.

ידידנו 'שחיין' מצפת, סיפר לי כי פינק במיוחד את הדשא שלו ובכל החורים שעשה עם הקילשון, פיזר כופתיות זבל. אבל את זה הוא עשה, למיטב זכרוני, לקראת האביב.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־83 אורחים