חקלאות כיס

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

חקלאות כיס

הודעהעל ידי תמיר אילן » 26 יולי 2011,14:04

לא, לא מדובר במשהו שאפשר להכניס לכיס אלא לניצול כיסי אדמה בשטח סלעי.
במסגרת שירשור זה אוסיף מדי פעם תמונות של כיסי חקלאות אצלי בשטח.

אז יש לנו כיס בזיליקום שמניבים כבר שנה שניה. התחילו מענפים שתקעתי באדמה - שאריות מטבח. השנה גם צומחים חדשים מנביטות ספונטאניות (בלי התערבות ממני). הכיס בנוי מאחור -למעלה סלע טבעי ולמטה טרסה מאבנים. כ-1.5 מטר אורך ו-0.5 מטר רוחב (אגב כיס כזה זה יום עבודה קשה של סיכול, בניה, ואיסוף אדמה מקומית) לשמירה על הלחות יש כמה ס"מ של גבבה. מאחור רואים כיס גבוה יותר של חציל בודד.

בתמונה השניה רואים את החציל בכיס עם גבבה לשמירת הלחות וצימצום העשביה.
קבצים מצורפים
תצלום-מוקטן0007.jpg
חציל משתיל שקיבלתי במפגש פורום האחרון (תודה לתורם). חציל ראשון מציץ כאילו מבויש
תצלום-מוקטן0007.jpg (46.29 KiB) נצפה 11793 פעמים
תצלום-מוקטן0008.jpg
כיס בזיליקום ושני שיחי עגבניות לגיוון. שנה שניה לבזיליקום שהתחיל מייחורי שאריות מטבח, ויש צעירים שנבטו לבד
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

Re: חקלאות כיס

הודעהעל ידי רפי_ק » 26 יולי 2011,14:04

יפה מאוד :y:
רפי_ק
גנן מתקדם

הודעהעל ידי ראובן אורן » 26 יולי 2011,14:04

קלאסי !
אוהב את זה.. ממש טבעי

הצעה אחת, 'אל תפחד' מצמחי בר שגדלים בסמיכות ובצמידות לחציל או עגבנייה ושאר ירקות, במיוחד כאלה עם עלים גדולים.. 'חלמיתיים' כאלו כולל קוצים וברקנים. זה טוב לירקות ! המזיקים אוהבים ומעדיפים את צמחי הבר על פני הירקות שלנו. טפח אותם ואל תמהר לעקור אותם

'כל דעביד רחמנא, לטב עביד'..
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי סער » 27 יולי 2011,14:04

איזה יופי אהבתי :)
סמל אישי של המשתמש
סער
גנן אורגני

הודעהעל ידי תמיר אילן » 27 יולי 2011,14:04

ראובן אורן כתב:הצעה אחת, 'אל תפחד' מצמחי בר שגדלים בסמיכות ובצמידות לחציל או עגבנייה ושאר ירקות, במיוחד כאלה עם עלים גדולים.. 'חלמיתיים' כאלו כולל קוצים וברקנים. זה טוב לירקות ! המזיקים אוהבים ומעדיפים את צמחי הבר על פני הירקות שלנו. טפח אותם ואל תמהר לעקור אותם
'כל דעביד רחמנא, לטב עביד'..

מה שאתה אומר, ראובן זה שלמרות שצמחי הבר לוקחים משאבים (מים, שמש, מינרלים) התועלת של משיכת המזיקים עולה על הנזק?
כמה סמוך וצמוד אתה מתכוון? בין הכיסים ומסביבם או ממש בתוך הכיס סנטימטרים מהצמח המתורבת?
פסיכולוגית זה קשה להשאיר אותם באותה ערוגה (גם זה לא יוצא יפה עם איזה ברקן עושה פוזה מול המצלמה :P )
ערימת הקומפוסט גם היא מפעילה כוחות משיכה אדירים על כל העשבים השוטים שגדלים מסביב...

לענין המזיקים, תמיד חשבתי שדוקא המתורבתים רגישים יותר למזיקים לא זוכר שראיתי כנימות על ברקן :?: :-? אולי בגלל שאף פעם לא חיפשתי.
האם לא עדיף לשים שתיל טבק בקצה כל ערוגה/טרסה/כיס?

נ.ב. האם החציל שמבצבץ הוא בלאדי? לפי הצורה הלא חלקה, אני משער שכן
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 27 יולי 2011,14:04

הם נמצאים במפלסים אחרים - צמחי הבר מגיעים לעומקים גדולים יותר מהירקות
נבטו אצלי באחת המנבטות, 2 שתילים של איזשהו 'סולני' - צמח בר. העברתי אותם ושתלתי אותם בצמידות לצמחי החציל. אחד כבר נאכל והשני, עדיין שורד עם הרבה חורים

אני חושב שב'גינה' שלך שהיא ממש 'חיק הטבע' - זה מצב קלאסי לגדל ירקות בצורה כזו..

חופשי.. איך שבא לך.. אל תשקה אותם במיוחד, תן להם לחיות ולמות כמו שהם יודעים

ראיתי חקלאות כזו בסרטון על סין.. מדהים ! החקלאי מזיז קוצים ועשבי בר וחושף כרוב ענק ללא כל חור...
זה מסתדר לי יפה.. צמחי הבר אהובים עליהם יותר..

כן, הוא נראה בלאדי קלאסי.. מקווה שיצליח גם אצלי... :rock:

טבק, כמו שיבה..

המקומיים, קלאסיים !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 31 יולי 2011,14:04

עוד כיסים
קבצים מצורפים
כיסי תבלינים.jpg
כיס תבלינים: לואיזה, עשב לימון, נענע, ועוד
כיס מעורב - עגבניה תירס חמניה פלפל.jpg
כיס ירקות מעורבים: עגבניה, תירס, חמניה, פלפל
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 31 יולי 2011,14:04

התמונה השנייה, עם הלואיזה והלמון גראס.. מדליקה !!

מקנא.. :y:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 31 יולי 2011,14:04

יבול כיס - בקטנה
קבצים מצורפים
בציר ראשון - זן ירוק ואדום.jpg
בציר ראשון - מעורב זן אדום וירוק
בציר הענבים הראשון.jpg
בציר ראשון, ואני יגע
בציר הענבים הראשון.jpg (69.25 KiB) נצפה 11677 פעמים
תוצרת.jpg
עגבניות, פלפלים, ופסיפלורות - העגבניות סדוקות אבל טעימות. הפלפלים לא כל כך..., הפסיפלורות טעימות
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 31 יולי 2011,14:04

תמיר בשעה טובה.
יופי טופי.
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 31 יולי 2011,14:04

אפרופו ענבים
השנה היא השנה הראשונה שבה אני נהנה מהמוסקט ההמבורגי השחור' - עונג שלא יתואר !
אני לא קוטף אשכולות כי האשכולות מעורבים - שחורים + ירוקים. מי שרוצה.. יוצא לסוכה ומתחיל לזלול

פשוט נפלא במתיקותו..

ולכל מי שיש גפן עם ענבים שמתחילים להבשיל - התחילו להוריד עלים ! כל עלה שמסתיר מהאשכול את השמש - הורידו אותו. הענבים מבצעים את הפוטוסינטזה של המתיקות, העלים לא שימושיים כעת! קחו מזמרה והתחילו להסיר עלים, במיוחד את אלה שמעלה לאשכולות וכך תקבלו ענבים בשלים ומתוקים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 01 אוגוסט 2011,14:04

תופעה משונה: הגפן הכי מפותחת אצלי (שטיפסה 5 מטר לגובה בשנתיים האחרונות ומניבה המון אשכולות) נהרסת ע"י הצרעה המזרחית. זאת הצרעה הגדולה! (לעומת הצרעה הגרמנית הקטנה).
הן עוקצות את הענבים ברגע שהם מתרככים ופשוט הורסות הכל. לא יודע איך לטפל בהן... אולי לבנות בשבילן זבקבוק עם חורים גדולים? היבול של הגפן הזו כנראה הלך... מפתיע שהן לא נטפלות לגפנים המרוחקות מהבית שגם שם יש ענבים בשלים.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

טל ביקש תמונה של האספרגוס. אז צילמתי הבוקר תוך כדי השקיה אבל רצית תמונה טובה יותר ונכנסתי לויקיפדיה.
גיליתי שלא פשוט לגדל אספרגוס. זה פרויקט של 3 שנים לפני שהוא מניב ואז אפשר לצפות לתנובה ל-25 שנה.
ההוראות:
לאספרגוס דרושה קרקע רכה, חולית ולא לחה מדי, וכן חום. לרטיבות מתמשכת במהלך החורף תיתכן השפעה מזיקה. לפני תחילת החורף מכינים ערוגות ברוחב 1.9 מטר ובעומק של כף חפירה, ומדשנים בכמות כפולה מבדישון רגיל של שדות. נועצים בערוגה מוטות במרחק של 0.9-0.6 מטר זה מזה, עליה יוצרים תלוליות מהקרקע שנחפרה, שמתנשאות לגובה הקרקע המקורי. על תלוליות אלו מפזרים בזהירות את צמחי האספרגוס בני השנה עד שנתיים ומכסים בקרקע, ורצוי בעוד שכבת דשן כך שרק ראשי התלוליות מבצבצים. עתה מכסים בעוד שכבת קרקע כך שראשי הצמחים נמצאים בעומק של כ-3 סנטימטר מתחת לפני הקרקע. בסתיו מקצרים את הענפים לגובה 16 סנטימטר, מדללים את הערוגה ומכסים בגובה 8-10 סנטימטר בדשן ישן. בחודשי החורף מסלקים את הצמחים הגסים ומכסים בעוד שכבת קרקע בת כמה סנטימטרים. בשנה השלישית מגביהים את הערוגות באדמה עבה וחולית כך שהצמחים יימצאו בעומק 16 ס"מ. עתה ניתן להתחיל בקטיף האספרגוס. סוף עונת האספרגוס חופף להבשלת הדובדבנים, וחל בדרך כלל ב-24 ביוני. הערוגות מניבות יבול טוב במשך 25 שנה. בתחילת השנה מדללים אותן ובמהלך השנה מזבלים אותן בדשנים שונים.

לפחות טל גרם לי לגלות כל מה שלא עשיתי עד עכשיו :rock: (ועכשיו יהיו לי יסורי מצפון אם לא אעשה זאת :@ )
קבצים מצורפים
פרי האספרגוס.jpg
פרי האספרגוס
אספרגוס גבוה.jpg
בכיס האספרגוס: 7-8 שיחים בשיא הגובה (כמטר)
אספרגוס גבוה.jpg (51.86 KiB) נצפה 11634 פעמים
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

צמחי הפלפל שלי נראים רוב הזמן כאילו הם מיובשים למרות שהם מקבלים מים כל יום והאדמה מכוסה גבבה.
הנה צילום של פלפל במצב יחסית טוב. בנוסף, אני נאלץ להוריד את הפלפלים ירוקים כי אם אחכה עוד טיפה הציפורים יעשו בהם שמות (בעצם - חורים גדולים).
כתוצאה מכך הפלפלים לא בשרניים ומתוקים.
תקעתי פרופלר של מאוורר ששבק על ברזל מכופף כך שזה מסתובב ברוח. אולי זה יבריח הציפורים :cry:
קבצים מצורפים
פלפל.jpg
עלים מקופלים כלפי מעלה
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי טל אשרוב » 01 אוגוסט 2011,14:04

תודה רבה תמיר ! :y:
אבל לא אמרת שיש לך כבר אספרגוסים? ומה עושים עם הפירות שלו?
סמל אישי של המשתמש
טל אשרוב
גנן אורגני

טל אשרוב כתב:תודה רבה תמיר ! :y:
אבל לא אמרת שיש לך כבר אספרגוסים? ומה עושים עם הפירות שלו?

צריך להבחין בין שני סוגי צימוח:
א. יש ענפים שגדלים ואח"כ יוצאים להם פירות אדומים/חומים ומהפירות האלה יוצאים זרעים. ענפים כאלה יוצאים להם מדי פעם מבית השורשים ואח"כ מתייבשים ונובלים.
ב. יש את הנצרים (Shoot) שזה מה שאוכלים. לפעמים קוראים לזה אספרגוס ולפעמים קוראים כך לכל הצמח.

בפירות לא עושים שום דבר, לע"ד, חוץ מאשר שימור מחזור זרעים.
כפי שכתבתי לך בפרטי, יצאו לי 1-2 נצרים - כנראה בטעות בצמח שנשברו לו ענפים בסערה.
מקווה שיהיה לי זמן להשות מה שהמליצו בויקיפדיה (יותר מאשר לגזום אותם...להערים אדמה ועל זה קומפוסט (כדשן))
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 01 אוגוסט 2011,14:04

תמיר1 כתב:צמחי הפלפל שלי נראים רוב הזמן כאילו הם מיובשים למרות שהם מקבלים מים כל יום והאדמה מכוסה גבבה.
הנה צילום של פלפל במצב יחסית טוב. בנוסף, אני נאלץ להוריד את הפלפלים ירוקים כי אם אחכה עוד טיפה הציפורים יעשו בהם שמות (בעצם - חורים גדולים).
כתוצאה מכך הפלפלים לא בשרניים ומתוקים.
תקעתי פרופלר של מאוורר ששבק על ברזל מכופף כך שזה מסתובב ברוח. אולי זה יבריח הציפורים :cry:

נראים לא כל כך טוב ! לדעתי... החום שהאבנים צוברות, מוקרן בהמשך לעלים ו'מטגן' אותם מכל הכיוונים - מאו חם להם ! הסביבה לא מוצלחת עבורם !

ולגבי הציפורים (בד"כ בולבולים ! הם מתים על פלפלים - עלים צעירים ופירות), מאוד פשוט ויעיל - דיסקים תלויים !!
מעל "עץ" הבלרינות שלי, מסתובב לו דיסק אחד בלבד שעושה את העבודה ושומר על הבלרינות מפני הבולבולים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ראובן אורן » 01 אוגוסט 2011,14:04

תמיר1 כתב:תופעה משונה: הגפן הכי מפותחת אצלי (שטיפסה 5 מטר לגובה בשנתיים האחרונות ומניבה המון אשכולות) נהרסת ע"י הצרעה המזרחית. זאת הצרעה הגדולה! (לעומת הצרעה הגרמנית הקטנה).
הן עוקצות את הענבים ברגע שהם מתרככים ופשוט הורסות הכל. לא יודע איך לטפל בהן... אולי לבנות בשבילן זבקבוק עם חורים גדולים? היבול של הגפן הזו כנראה הלך... מפתיע שהן לא נטפלות לגפנים המרוחקות מהבית שגם שם יש ענבים בשלים.

ביום שישי, טרפתי ענבים בעמידה. אחד נפל לי על הבוץ. הרמתי והיה מלוכלך.. אז דחפתי אותו לתוך הזבבוק הקרוב.. סתם ככה..

הבוקר, ראיתי מהומה בזבבוק - הייתה שם צרעה גדולה שחיפשה כמובן פתח למעלה ו.. לא מצאה. פתחתי לה את הפקק ושיחררתי אותה.

הריח של הענב שתסס בפנים, שיגע אותה !!! נכנסה בקולות דרך חור של כ 8 מ"מ

יש לי קן צרעות במרכז הגפן, על הגג של הסוכה. ויש המון ענבים. אף אחד לא 'עקוץ' או אכול.

הן אוכלות כל מיני 'דברים' שהן מוצתאו על הקלמנטינה - נראה ל י 'חיות' ושותות מים מהעלים הלחים

אנחנו חיים בסדר ביחד

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 02 אוגוסט 2011,14:04

ראובן אורן כתב:
ביום שישי, טרפתי ענבים בעמידה. אחד נפל לי על הבוץ. הרמתי והיה מלוכלך.. אז דחפתי אותו לתוך הזבבוק הקרוב.. סתם ככה..
הבוקר, ראיתי מהומה בזבבוק - הייתה שם צרעה גדולה שחיפשה כמובן פתח למעלה ו.. לא מצאה. פתחתי לה את הפקק ושיחררתי אותה.
הריח של הענב שתסס בפנים, שיגע אותה !!! נכנסה בקולות דרך חור של כ 8 מ"מ. יש לי קן צרעות במרכז הגפן, על הגג של הסוכה. ויש המון ענבים. אף אחד לא 'עקוץ' או אכול. הן אוכלות כל מיני 'דברים' שהן מוצתאו על הקלמנטינה - נראה ל י 'חיות' ושותות מים מהעלים הלחים. אנחנו חיים בסדר ביחד

אולי אצלך יש צרעה גרמנית? יש לי גם את אלה אבל את הגרמניות לא ראיתי נטפלות לענבים. המזרחיות -הן הצרעות הגדולות (3-4 ס"מ) - או שאוכלות או שעוקצות או גם וגם, ופשוט לא משאירות ענב שלם (בשל) על האשכול. כלום אי אפשר לאכול מגפן זאת. :@ :@ :@

למי פתרונים? :worried:
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 אוגוסט 2011,14:04

אכן, שלי הן הגרמנייות :y: מקסימות ! מלקקות דבש מהעלים של הקלמנטינה וןגם אוכלות את הכנימות חופשי..
...בדקתי כעת ב'ויקי' ואכן ! הן אוכלות 'טל דבש' וכנימות וגם זבובאים ! צ-ד-י-ק-ו-ת !
"הצרעה הגרמנית חובבת טל דבש שמפרישות כנימות היושבות על גזעי עץ השקד וענפיו. היא חובבת גם בשר ואוכלת גם את הכנימות עצמן. היא נמשכת גם לפגרים וטורפת גם את הזבובאים המגיעים אליהם.."

הצרעה המזרחית לא כל כך צמחונית ! - אומניבורית ! אוכלת ענבים וגם סטייקים !
היום אכלתי ענבים בסוכה ואחת כזו עגיעה וריחפה לי מעל לראש.. תוך מספר שנייות, הגיעו 2 גרמנייות והעיפו אותה משם.. מדהים !

תכניס לזבבוק כמה ענבים מפוצלחים ונגועים וגם שארית של בשר או 'בונזו'. עשיתי את זה פעם, כשהייתה לנו מיתקפה של המזרחיות ! בנו לנו קן בחומה שמעל לחנייה שלי והתחילו לבנות עוד קינים בכל פינה.. עד שהזמנו את המדביר של ה'מקומית' (היה בלחץ מהן !! ח ח ח ח)
2 זבבוקים שהכנסתי פנימה "בונזו" וחתיכת עצם עם שארית בשר... היו מלאים בהן.. זה עובד !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־131 אורחים