בניית מדשאה ותכנון מערכת השקייה

תת-פורום זה מכיל שירשורים חשובים, מידע לפי נושאים, סרטונים מיוחדים ועוד..
כל הנוןשאים הנמצאים כאן 'נעולים'!
לצורך שאילת שאלות הבהרה, יש להיכנס ל'פורןם גינון' ולשאול את השאלות שם.
רצוי לצרף לינק למאמר המדובר ולהודעה הספציפית.

Re: בניית מדשאה ותכנון מערכת השקייה

הודעהעל ידי שלומי קאפח » 23 אוגוסט 2011,14:04

קוללללללללללללו

איזה כיף לראות שאתה עוד כותב ומעדכן בפורום.

חשבתי שהעבודה המתישה עם המתחחת הכניסה אותך |-) חורף.

ועכשיו להערות

1 בגזרת הנמר להוריד את ההשקייה לפעמיים ביום במקום שלוש (הנמר מצהיב ) :lol:
2 כשאתה מצלם את הדשא תשתדל שהצילום יהיה או שמש על כל הדשא או צל על הכל.
3 תעלה תמונות ועידכונים כל שבוע פשוט חגיגה לעיניים.(אני כבר מכור זה כמו סדרה בהמשכים)

כל הכבוד אלעד ושתמשיך לראות ירוק .

שלומי
שלומי קאפח
המלאך הנודד
המלאך הנודד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 23 אוגוסט 2011,14:04

שלומי וכל מי שמתעניין..
שימו לב לתמונה הגדולה של המדשאה. לחצו עליה פעם אחת ואח"כ, לחצו פעם נוספת על ה'זכוכית מגדלת' להגדלה נוספת !

ואז, אפשר לראות את החלק היפה והמוצלח של המדשאה - קליטה מעולה - עולים עמודי תפרחת של הדשא שיוציאו בקרוב גם זרעים !!

אלעד יתאפק עם הקצירה והכיסוח וייתן לדשא לגדול ולגדל עלים ותפרחות וכך העלים יבצעו יותר פוטוסינטזה, יפתחו בית שורשים חזק ובריא יותר וכמובן שהדשא יתעבה יותר מהנביטה של הזרעים שיתפזרו בצורה טבעית
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אלעד5 » 23 אוגוסט 2011,14:04

ולגבי ההשקייה..
אז כמו שאמרתי עבר שבוע של השקייה 3 פעמים ביום ועקב הסימנים הטובים לעיל ממחר כבר יורד ל-2 השקיות ביום
אחת ב6:30 והשניה ב12:30 (הורדתי את ההשקייה של שעה 16)
ועוד שבוע נראה מה שפת הגוף של המדשאה ובתוכנית לרדת להשקייה של פעם ביום מוקדם בבוקר...
כמו כן ביום שישי בע"ה אתחיל לתפור את כל הרווחים שלא הצטופפו להם או שלא היו צמודים על מנת לעודד צמיחה אופקית...
נצ'טמע
"מי שזורע רוח קוצר סערה..."
אלעד5
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי אלעד5 » 24 אוגוסט 2011,14:04

אז ככה -
אתמול בלילה הצלחתי לסדר את הנזילונת שהייתה בראש המערכת
טיפ ראשון ממני אליכם - אל תתקמצנו בטפלון תקנו כמה יחידות שיהיה וכשאתם מלפפים לא להתקמצן!
אח"כ זה יותר מבאס לפרק הכל רק כדי לראות שמה ששמתם לא מספיק בכלל
טיפ שני- על מנת לשמור על האחיזה של הטפלון בכל הברגה הקפידו לגלגל את הטפלון עם כיוון ההברגה אחרת היא תתרופף או במקרה הגרוע-תגורד ע"י ההברגה.
לגבי הדלועים שפרחו מהדשא-
לצערי הבן תלש אחד לפני שהוצאתי ושתלתי במקום נפרד אבל לא נורא- צמחו עוד 2, 1 במקום אחר במדשאה והשני - מחוץ לדשא!
מה שגורם לי לשנות את החשיבה ואני מפנה אצבע לא לשטיח הדשא שבא עם זרעים אלא לקומפוסט שבא עם זרעים סמויים!
לא נורא מעז יצא מתוק-העברתי למקום משלהם ונראה מה יצא מהם...
נערך לאחרונה על ידי אלעד5 בתאריך 24 אוגוסט 2011,14:04, נערך פעם אחת בסך הכל.
אלעד5
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי שלומי קאפח » 24 אוגוסט 2011,14:04

ראובן אורן כתב:שלומי וכל מי שמתעניין..
שימו לב לתמונה הגדולה של המדשאה. לחצו עליה פעם אחת ואח"כ, לחצו פעם נוספת על ה'זכוכית מגדלת' להגדלה נוספת !

ואז, אפשר לראות את החלק היפה והמוצלח של המדשאה - קליטה מעולה - עולים עמודי תפרחת של הדשא שיוציאו בקרוב גם זרעים !!

אלעד יתאפק עם הקצירה והכיסוח וייתן לדשא לגדול ולגדל עלים ותפרחות וכך העלים יבצעו יותר פוטוסינטזה, יפתחו בית שורשים חזק ובריא יותר וכמובן שהדשא יתעבה יותר מהנביטה של הזרעים שיתפזרו בצורה טבעית

ראובן ואלעד

הגדלתי את התמונה של הדשא ובאמת רואים בבירור את הקליטה והתפרחת של הדשא. :y:

פשוט כיף להסתכל ולראות את הירוק הירוק הזה.

עלה והצלח.

שלומי
שלומי קאפח
המלאך הנודד
המלאך הנודד

הודעהעל ידי עמיחי_ » 24 אוגוסט 2011,14:04

כל הכבוד!

(תגיד התמונה משמאל בפרופיל שלך זה אתה אחרי הקמת הדשא?)

עכשיו החוכמה היא איך הדשא יראה בקיץ הבא.

ראיתי המון דשא שנקלט יפה בשנה הראשונה. מעט דשא מושלם בשנה השניה. האמת, שבכל שלושת השנים שאני נוגע בגינון, ראיתי רק דשא מושלם אחד. ממש מושלם. כולו ירוק ב-100 אחוז, צפוף מאוד וחזק, בלי שום אזור מצהיב, דליל, מכופף או נגוע. פשוט מושלם. זה היה בקיבוץ לביא בצפון. לדעתי זה היה קוקויה.

בכל אופן, דשא, אחרי שדורכים עליו שנה, משנים את ההשקיה מפה לשם, וכמובן החורף עושה את שלו, אז המשימה הגדולה באמת, להביא אותו למצב מושלם (ועוד ללא חומרים כימיים)

בהצלחה!
נערך לאחרונה על ידי עמיחי_ בתאריך 24 אוגוסט 2011,14:04, נערך פעם אחת בסך הכל.
עמיחי_
גנן באימונים

הודעהעל ידי אלעד5 » 14 ספטמבר 2011,14:04

טוב אז עכשיו אחרי חודש שאתם כוססים ציפורניים( :?: ) הגיע הזמן לעדכן לפני ששלומי יאכל את האצבעות גם... :*
אז ככה לגבי הדשא שעלה גבוה-עשב בר שייצא במלוא עוזו לאחר ההשקיות של הדשא-בגלל זה חשוב לקחת את הזמן(לא כמוני) ולבצע חיטוי טרמי!!!
במרבדי הדשא שקיבלתי התגנבו להם כל מיני יבליות(קוקויה או דרבן לא באמת משנה לי מה זה היה) זיהוי שלהם ע"י פריחה בצורת צלב...
rsz_תמונה3.jpg
פריחת היבלתיים

יש לתלוש בהקדם אלו-זנים קשים למיגור אם השתרשו!!!
לעומת זאת ראו מה יפה פריחתו של האל טורו-
rsz_1פריחה_אל_טורו.jpg
יצאה תמונה אומנותית ממש... הייתה לפני שעברה ריסייז

מכיוון שעשב הבר גדל למימדים עצומים(רק לגובה-30 ס"מ!!!) הייתי חייב לכסח למרות שהשאיפה לתת לאל טורו להשתרש ע"י פיזור הזרעים - לחכות עם הכיסוח בזמן הפריחה הראשונה
ככה זה נראה עכשיו
rsz_דשא_מכוסח.jpg

הכתמים הם או איזורים שבהם העשב בר הסתירו לאל טורו את האור או מקרים בהם השוליים לא נקלטו לגמרי...
עכשיו קל לראות איפה צריך לפזר חול ובעיקר רואים שרוב החיבורים התאחו ממש יפה(לדעתי)
Off Topic
חשוב לציין לאחר הכיסוח לתת לדשא יומיים לרפא את הפצעים ולא להשקות בזמן זה

לפי התמונה רואים שהדשא קצוץ קצת נמוך מדי-לא כ"כ טוב לאל טורו אבל זו כבר בעיה במכסחת וצריך למצוא דרך להגביה את הגלגלים וכך הדשא יהיה לו גובה שיעזור לו להתגבר על הפולשים...
ככה הוא התחיל לפני כחודש-
rsz_1תמונה.jpg
דשא שבוע לאחר ההנחה

נתראה ונתעדכן בהמשך...
אלעד5
גנן עם עתיד

שכחתי לעדכן-
במהלך הכיסוח ברוב חלמאותי כיסחתי את אחד המתזים על הדרך כבר החלטתי לשנות את הפריסה מ W לפריסה סימטרית (3 מול 3)
אחרי שחפרתי - חשפתי - חיברתי - הזזתי - בדקתי - תיקנתי - ו..כיסיתי שמתי לב שהלחץ במתז שהזזתי לפינה הרחוקה כרגע לא מקבל מספיק לחץ!
הוא נפתח אבל המים מזדרזפים להם החוצה :@
ואז הבנתי שיש בעיה באיזון לחצים- העורק הימני מזין 4 מתזים ואילו השמאלי רק 2!
לכן אצטרך או לחבר את העורקים ולסגור את המעגל (בשאיפה לקבל לחץ שווה)
או שאחבר את המתז הפינתי לעורק השני... וכך תהיה חלוקה שווה 3 מול 3!
בנוסף צריך לדאוג לעוד 3 מר של דשא לתיקונים במקומות בהם לא נקלט הדשא או לאיפה שנגמר לי...
Off Topic
אתמול הייתי ב"הידרושופ" שגם מהאתר וגם מהחברים פה בפורום קיבלתי רושם של רציניים. ברם, אתמול נסעתי אליהם כדי לקנות מתזים (להוסיף ולחדש)
ראשית - היה להם רק את הדגם הפשוט (לי היה את הPRO)שנית כשביקתי לדעת את הספיקה ורדיוס ההשקיה לא הייתה להם דרך לדעת! :shock: :? מדהים- שאלתי אותם איך אתם יכולים להרכיב למישהו מערכת בלי לדעת איזה רדיוס או איזו ספיקה אתם נותנים לו???
מזל שיש את אדון גוגל והם הצליחו (לאחר רבע שעה) למצוא משהו. קצת חובבני מצידם
אלעד5
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי סקיבה » 14 ספטמבר 2011,14:04

הי אלעד,

הידרושופ מומחים בהידרופוניקה - גידול מבוקר על מצע מנותק (למשל אם יש איזה צמח שתרצה לגדל בארון סגור, או במרתף נסתר, ולתת לו את כל צרכיו באופן מלאכותי...)
לכן קוראים להם "הידרושופ"! ולא פלא שאין להם מושג בגידול דשא.
יש חנויות מקצועיות לתחום הגינון - הגרעין, עמיר, עומר, הכל-בו לגן..., וכו'.

כל טוב,
אמיר
בטבע אין תופעות על-טבעיות.
אבל באופן טבעי, יש כמה תופעות נשגבות מבינתנו...

:shake: :nod: ^_^
סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

כן אבל אם אתה מוכר משהו הכרות מינימלית עם הפריט זה א׳ב׳ אחרת מבחינתם זה סתם משהו שמוציא מים...
היי אבל כנראה שזה רק אני ומה שאני מצפה מהם או בכלל
אלעד5
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי שלומי קאפח » 14 ספטמבר 2011,14:04

אלעד ידידי ורעי.

עזוב אותך ממתז שבור.

תראה איזה יופי של דשא ירוק ומרהיב הצלחת לטפח.כל הכבוד תמשיך להעלות תמונות ואנו נמשיך להנות.

המשך טיפול קל ונעים.

שלומי.
שלומי קאפח
המלאך הנודד
המלאך הנודד

שלומי היקר,
התגעגעתי להתכתבויות בינינו ולמילים חמות ממך, תוכל להגיב מה עדיף אם לסגור מעגל או לחלק 3 ו3?
תודה!
אלעד5
גנן עם עתיד

אלעד5 כתב:שלומי היקר,
התגעגעתי להתכתבויות בינינו ולמילים חמות ממך, תוכל להגיב מה עדיף אם לסגור מעגל או לחלק 3 ו3?
תודה!

אלעד שלום.
עדיף לסגור מעגל.
הוספת מתז סהכ 6 מתזים כפול 400 ליטר למתז =2400 ליטר.
תזכיר לי מה הספיקה של המיים בצינור זה?
חוששני שעברת את סף הספיקה (מקווה מאוד שאני טועה).
שלומי.
שלומי קאפח
המלאך הנודד
המלאך הנודד

הודעהעל ידי ארץ הצבי » 14 ספטמבר 2011,14:04

אלעד, כל הכבוד על התיעוד, קראתי את כולו, המלא וזה בוודאי לוקח זמן ומאמץ ( התיעוד), למרות זאת מספר הערות מהירות, כבר כתבתי לך תגובה בעניין viewtopic.php?f=9&t=4903&start=20
אין לי כמובן כוונה להוריד את הרוח מהמפרסים שלך ובוודאי שעשית כל אשר ידעת.
ראיתי בתיעוד שלך שאתה אכן יודע כי יש להשתמש בחול נחלים ( חול מתוק ,כתבת) ולכן אחזור על ההמלצה להשתמש בו עתה על מנ ת לסגור מרווחים וליישר שטחים, אגב שטח ישר אינו אומר בהכרח שטח מפולס אלא שטח אחיד , אפשר ליצור גם גבנונים ושיפועים בתנאי שיוצרים השקייה מתאימה.
עתה לנושא ההשקייה, כבר השקעת , מה טוב, אישית הייתי שם פופאפ כדי לשחרר את הבעייה בכיסוח. לעומת זאת, אמליץ לך , אם מתזים ואם פופאפ, לחפור מחדש מסביב ומתחת לכל מתז ולמלא את הבור בחצץ מסביב ומתחת למתז, דבר זה ימנע את שקיעתו אשר האדמה ספוגה במיים וימנע גם צמיחה דשא מודברת סביבו בגין עודפי מים, דבר הקורה לעיתים קרובות כאשר הדשא גבוה.
נקודתית, את האלטורו קוצרים מאוד גבוה, נמנעים מחשיפת שורשים לשמש ונותנים להם אפשרות לגדול בספרילה שזה הייחוד של האלטורו ונותן לו את הקפיציות.
בהצלחה ושוב כל הכבוד על התמונות והתיעוד. :y: :rain: :sun:
העולם הולך ונכחד, רק אנו יכולים להצילו!!!
סמל אישי של המשתמש
ארץ הצבי
גנן מתקדם

שלומי קאפח כתב:
אלעד5 כתב:שלומי היקר,
תודה!

אלעד שלום.
עדיף לסגור מעגל.
הוספת מתז סהכ 6 מתזים כפול 400 ליטר למתז =2400 ליטר.
תזכיר לי מה הספיקה של המיים בצינור זה?
חוששני שעברת את סף הספיקה (מקווה מאוד שאני טועה).
שלומי.

הספיקה שנמדדה היתה מעל 3 קוב לשעה כך שלא נראה לי שזו הבעיה
אז אתה גם בעד לסגור מעגל- אסיים לארגן את המדרשים הצרוכים ואתחיל בעבודה
תודה לכולם בינתיים
אלעד5
גנן עם עתיד

אלעד שלום.

אם כך סגור מעגל ובזה נפתרת הבעיה.

אם המתז לא עולה בכל זאת יש כנראה סתימה במתז .פתח נקה והכל מסתדר.

בהצלחה ואל תשכח לעדכן.

שלומי.
שלומי קאפח
המלאך הנודד
המלאך הנודד

הודעהעל ידי תמיר אילן » 15 ספטמבר 2011,14:04

שאלות למומחי הדשא:
1. אפשר להשתמש בצינור טפטפות רגיל שקוברים באדמה לפני שמניחים את הדשא כדי להשקות את השורשים ישירות? האם חורי הטפטפות לא ייסתמו ע"י אדמה או שורשים? המטרה היא גם חיסכון במים, ובעיקר לאפשר השקיה במים מטוהרים (שאסור להתיז על הצמחים)

2. האם אל-טורו הוא דשא רך למגע? או שהוא "דשא ייצוגי" שמשמש רק ליצור אפקט ירוק... האם הוא זן שיודע להסתדר עם מעט השקיה?
איזה עוד זנים נעימים לישיבה שהם עמידים בישראל? יש אלטרנטיבות ליצירת משטח נעים לישיבה/שכיבה שלא מצריכות גיזום (או לפחות לא מצריכות גיזום כל שבוע/שבועיים?

3. למי שיכול לחכות... כדאי להניח מרבדים בסוף חורף / תחילת אביב כדי לנצל את הגשמים, האדמה הרטובה והתעוררות הדשא?
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 16 ספטמבר 2011,14:04

תמיר1 כתב:שאלות למומחי הדשא:
1. אפשר להשתמש בצינור טפטפות רגיל שקוברים באדמה לפני שמניחים את הדשא כדי להשקות את השורשים ישירות? האם חורי הטפטפות לא ייסתמו ע"י אדמה או שורשים? המטרה היא גם חיסכון במים, ובעיקר לאפשר השקיה במים מטוהרים (שאסור להתיז על הצמחים)

2. האם אל-טורו הוא דשא רך למגע? או שהוא "דשא ייצוגי" שמשמש רק ליצור אפקט ירוק... האם הוא זן שיודע להסתדר עם מעט השקיה?
איזה עוד זנים נעימים לישיבה שהם עמידים בישראל? יש אלטרנטיבות ליצירת משטח נעים לישיבה/שכיבה שלא מצריכות גיזום (או לפחות לא מצריכות גיזום כל שבוע/שבועיים?

3. למי שיכול לחכות... כדאי להניח מרבדים בסוף חורף / תחילת אביב כדי לנצל את הגשמים, האדמה הרטובה והתעוררות הדשא?

1. לא ! תשכח מהפטנט הזה ! מתאים להצמחת מדשאאות שיפועיות כמו שרואים בכניסה לכל מיני ערים גדולות. לאחר שהדשא נקלט, כמובן שהצנרת נסתמת והרוטינה היא לנתק הצינורות ממערכת ההשקייה ו..לשכוח מהם. גם השחלת צינור בתוך צינור לא פותרת את האגרסיביות של השורשים החודרים לכל חור. הפיתורן המוצע הוא הזרמת חומר קוטול שורשים ברוטינה במערכת. צינורות כאלו משמשים להשקייה של 'קני סוכר' באפריקה (ע"י יועצים ישראלים, כמובן), על ערוגות מוגבהות ('טרפםזיות) כשהצנרת מחופה בחצץ .. בקיצור.. תשכח מזה.

2. אל-טורו הוא דשא רך ונוח לשכיבה עליו גם ללא חולצה. להבדיל מהאגרסיביים יותר - באפלו, דרבן, קוקויה' שממש שורטים ופוצעים את העור. האל-טורו, נקרא כך (אל טורו - 'שור') בשל ההתפצלות של העליןם שלו ל2 סעיפים, כמו קרניים של שור. לא מפונק מדי. זקוק לכ 6 שעות שמש ביום ואם מטפלים בו נכון, הוא דשא מעולה. היחיד שיותר רך ממנו הוא ה'סופר אל-טורו, אבל הרבה יותר מפונק ונראה זוועה לאחר דריכה מרובה.

3. כן, בהחלט !! לתחח את האדמה לבצע 'חיטוי תרמי'. לתת לגשם להשקות היטב ולהעיר את כל הזרעים הרדומים וכל זאת בלי לקמפסט את האדמה, אלא רק לתחח כמה שניתן.

אפריל הוא מועד מעולה להנחת מרבדים, בייחוד שלאור השנה האחרונה, כמחצית ממנת הגשם השנתית, ירדה במאי ! חיסכון נכבד במים מהברז !
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי מגדיאל » 29 אפריל 2012,14:04

בנושא טפטפות ולחץ...
על קו הטפטפות יש לי ווסת לחץ 1.4 מכסה לבן, כשאני מפעיל את הטפטפות נשמעות נקישות קלות למשך מספר שניות ואז הכל עובד בצורה תקינה, אני מניח שזה מילוי של הצינור בלחץ.
הוספתי עוד טפטפות והארכתי את הצינור הקיים לחלקה חדשה, כמו כן באיזור שלי מזה מספר חודשים יש בעיות לחץ מים (רגע אחד זרם חזק ורגע אחר זרם חלש מאוד).
עכשיו כשהתחלתי להפעיל שוב את הטפטפות נשמעות נקישות לאורך כל ההשקייה לפעמים חלשות ולפעמים חזקות, אני מניח שזה בעקבות שינוי לחץ, פתחתי את הבורג המכוון למקסימום בווסת.
החלק החשוב הוא לא הנקישות אלה חוסר מים שמגיעים בסופו של דבר לשתילים.
האם לפי מה שתיארתי החלפת הווסת בווסת של 2.5 יכול לעזור לפתור את הבעיה?
מגדיאל
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי שלומי קאפח » 29 אפריל 2012,14:04

מגדיאל כתב:בנושא טפטפות ולחץ...
על קו הטפטפות יש לי ווסת לחץ 1.4 מכסה לבן, כשאני מפעיל את הטפטפות נשמעות נקישות קלות למשך מספר שניות ואז הכל עובד בצורה תקינה, אני מניח שזה מילוי של הצינור בלחץ.
הוספתי עוד טפטפות והארכתי את הצינור הקיים לחלקה חדשה, כמו כן באיזור שלי מזה מספר חודשים יש בעיות לחץ מים (רגע אחד זרם חזק ורגע אחר זרם חלש מאוד).
עכשיו כשהתחלתי להפעיל שוב את הטפטפות נשמעות נקישות לאורך כל ההשקייה לפעמים חלשות ולפעמים חזקות, אני מניח שזה בעקבות שינוי לחץ, פתחתי את הבורג המכוון למקסימום בווסת.
החלק החשוב הוא לא הנקישות אלה חוסר מים שמגיעים בסופו של דבר לשתילים.
האם לפי מה שתיארתי החלפת הווסת בווסת של 2.5 יכול לעזור לפתור את הבעיה?

מגדיאל שלום.
האם יש לך ברז חשמלי אחרי ווסת הלחץ?
בדרך כלל נקישות מופיעות בברזים החשמליים.
ואז הבעיה היא במחשב ההשקיה שנותן פולסים לסירוגין לברז החשמלי.
תפתח את סוף הקו ותפעיל את ההשקיה
אם המים מגיעים לסירוגין לסוף הצינור
משמע שמה שהבעיה כנראה במחשב ההשקיה.

אם אין ברז חשמלי אחרי מפחית הלחץ
ראה הודעה זו מבוטלת.

שלומי
שלומי קאפח
המלאך הנודד
המלאך הנודד

הקודםהבא

חזור אל ארכיב גינון

מי מחובר