הגינה שלי

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

הגינה שלי

הודעהעל ידי ארסרט » 07 דצמבר 2011,14:04

היי לכולם
טוב אז ככה, אני וזוגתי גרים בירושלים, בבית של בני דודינו כלומר עם רצפה ארמנית ותקרות גבוהות.
יש לנו חצר ענקית ממש במרכז העיר.
בחצר עץ תות כבן 60, שיח גדול של שיבא, שיח גדול של עשב לימון, ועץ רימונים. יש גם שני מטפסים מעצבנים של קיסוס, כמה קקטוסים ועוד כמה עציצים שנותרו מהקיץ.
בחודש האחרון, לאחר שהיה ארוכה בחול התחלתי בפעולות תחזוקה של הגינה והאדמה.
בוצע גיזום מסיבי לעץ התות שמייצר כמויות ענקיות של "פסולת", גיזום עדין לעץ הרימון, השיבא ועשב הלימון.
יצרתי 5 ערוגות, בהן הפכתי את האדמה לסירוגין באופן יומיומי לאורך שבוע, דישנתי בקומפוסט קנוי, הוצאתי שאריות של שורשים, אבנים וכו'.
ממה שזכור לי מהחורף האחרון או יותר נכון מהאביב החצר כולה היתה מלאה בירק, אני חושב שהאדמה עשירה באופן מרובה בגלל התותים הרבים שנפלו עליה.
באופן כללי הגינה שלנו מלאה בציפורים לאורך כל שעות היממה.
בכל אופן באביב האחרון עקרתי מאות חוביזות שהגיעו לגובה של 2-3 מטר.
לאחר הגיזום ורענון העדמה טמנתי פקעות מערוגה מסביב לעץ התות. בערוגה נרקיס, נרקיס ריחניף צבעוני אדום, צבעוני כחול, פרזיה ושתי שתילים של נרקיסים.
לאחר הטמינה הוספתי מעל הפקעות מעט קומפוסט, כיסיתי באדמה והשקיתי מאז בכל 3 ימים.
בערוגה נוספת שתלתי שתיל קטן מונבט של כרובית, שתיל קטן מונבט של כרוב, שלושה שתילים מונבטים של חסה, שתיל של לבנדר, לימונית, מליסה רפואית, מרווה.
וארבעה שתילים מחולקים לשלוש כל אחד של כוסברה ופטרוזיליה, ושני בצלים שנבטו אצלי בבית אחד אדום ואחד סגול
אני יודע שזה לא הזמן הנכון לשתול כוסברה ופטרוזיליה אבל קיבלתי אותם במתנה וגם בגינה הקודמת שלי שתלתי בתקופה זו והשתילים שרדו את החורף הקר והמשיכו לפעול באביב בקיץ לאחריהם.
בערוגה נוספת שתלתי כ - 20 שיני שום ישראלי. ובעוגה אחרת 2 תפוחי אדמה חומים גדולים.
בשתי ערוגות נוספות זרעתי זרעים בשורות, בין כל שורה כ 35 ס"מ. ובין כל זרע מרווחים לפי טבלאות במצאתי באתר.
זרעתי: סלק, מנגולד, תרד, כרוב, כרובית, כרישה, צנונית, שומר, קולורבי, רוקט, ברוקולי וכרישה.
יצרתי פסים לאורך הערוגות בעזרת מקל של מטאטא בערך בעומק של 1 ס"מ וכיסיתי בחזרה באדמה.
מאז אני משקה כל יומיים בערך בעדינות.
אשתדל להעלות תמונות עוד היום
אז ככה:
רציתי לדעת האם:
- יש לי כמה זרעים של דלעת טעימה מאוד שאכלתי לאחרונה, אני יודע שהזמן של השתילה הוא אביב, השאלה אם יש טעם לשתול עכשיו או לאחסן את הזרעים במקום יבש וחשוך ולשתול עם בוא האביב?
- שאלתי כבר בשרשור אחר אודות השום שטרם כיסיתי, האם יש טעם לכסות עכשיו האם כדאי גם לכסות את הפקעות של הפרחים? ראיתי שיצאו שני ניצנים בינתיים...
- האם יש סיכוי שיתפתח משהו מזרעים של כרובית וברוקולי שזרעתי ישירות באדמה?
- מה קצב ההשקיה בשלב הנוכחי טרם ההנבטה, כי בינתיים אני לא רואה שהגשם מגיע? האדמה שהפכתי לא היתה ממש יבשה כי היתה הצפה של גשמים לפני כשבועיים שלושה.
- קראתי פה שכדאי לצבוע את הענפים שנגזמו מהעץ בצבע עץ או משהו כזה, מישהו יכול להגיד אולי אם כדאי לי או האם יש בזה צורך ממשי ואם זה מצריך הוצאה כספית נוספת?

בתודה לכולם בהצלחה לי, לנו, ולאדמה
ארסרט
גנן באימונים

Re: הגינה שלי

הודעהעל ידי ראובן אורן » 07 דצמבר 2011,14:04

יפה..
א. חסות - זרע או שתול הרבה! לא 3 ! :) לפחות 20 ! הם כל כך טעימות.. שאחר כך תצטער למה לא גידלת יותר.. מירווחים של 6-10 ס"מ בין אחת לשנייה

ב. תפוחי אדמה - הטמנת תפודים שלמים ?! :o

ג. חורף זה הזמן !! לפטרוזיליה, סלרי, כוסברה.. ועוד - ראה בקישורי הפורום, את 'טבלת מועדי זריעה ושתילה' (ותלמד אותה ע"פ, עד שבוע הבא.. :lol: )

ד. דלעת - לשטוף היטב את הזרעים, עם סבון, משארייות הציפה של הדלעת - הציפה היא חומר מעכב נביטה ! לאחר מכן להכניס הזרעים לאיזו 'רשת' מאוררת ולתלות לייבוש, במקום מוצל ומאוורר, למשך כשבוע. תוכל לזרוע אותם לקראת סיום החורף - מרץ אפריל. כבר יהיה יותר חם ותרוויח השקיות מהגשמים המאוחרים. רק קח בחשבון שכל זרע יכול לגדל צמח שימלא לך את הגינה, אם יושקה מספיק טוב. יתאים לגדל 2-3 צמחים ולתת להם לרוץ לאורך (הרבה אורך) כשהם קרובים אחד לשני (לעודד הפרייה ביניהם) או לאלץ את הצמח לגדול בצורה ספיראלית צפופה.

ה. כרובית ובקוקולי - "מה הסיכוי"?!? כמו כל זרע וצמח ! הם צמחי חורף וברור שיצמחו !

ו. לךאחר זריעה, יש לשמור על אדמה לחה באופן קבוע עד לנביטה - אפשר להקל על העניין עם חיפוי לאחר הזריעה - חיפוי דק של 5 ס"מ יספיק והוא ישמו על האדמה מפני התייבשות.

ז. לאחר גיזום, יש למרוח את הגדמים וה'פצעים' במשחת עצים שחורה - 'תפזהיל'.

ח. שום - קיבלת שם תשובה - ראה כאן viewtopic.php?f=9&t=5143&p=46354#p46353
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

תודה
בקשר לחסות לא היו לי יותר זרעים אז כרגע נסתפק בזה.
תפוחי אדמה, חיכיתי שיוציאו עיניים חתכתי לשלוש וטמנתי באדמה
הכוונה שלי לגבי הכרובית והברוקולי היתה כי היו לי שתי חבילות של זרעים והיה רשום צורת זריעה(משתלה) בנידול לחבילות אחרות שבהם רשום ישירות באדמה.
שאלתי היא גם זהה לגבי הכרישה. עד כמה שאני יודע שיש זרעים שקל להנביט אותם ואחרים שקשה יותר...
בקשר לחיפוי בערוגות של הנביטה, זה לא מונע מהנבטים לקבל אור שמש שהוא חיובי להתפתחותם בשלבים הראשונים?
אשמח לקבל תשובה בקשר לפקעות ואם כדאי לחפות גם אותם
ושוב המון תודה
א
ארסרט
גנן באימונים

אהה ויש לך אולי מושג כמה אמורה לעלות חבילה קטנה של קילו אחד של "תפזהיל"
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי אלעד5 » 07 דצמבר 2011,14:04

החיפוי לא מפריע להם, להפך ככה הלחות נשמרת וגם האדמה לא מקבלת על הראש מהשמש ובסביבת הזרעים הטמפרטורה נשמרת יותר טוב מה שמעודד אותם לנבוט (לחות + טמפ')
ואלא אם יש לך פרדס קילו זה הרבה מדי לצרכן כמוך... תנסה לבקש בשרשור "קח-תן" אולי מישהו יקפיץ לך או שתקפוץ אליו.
לגבי חיפוי - תמיד טוב יותר עם חיפוי מהסיבות שציינתי לעיל מה גם שזה מה שקורה בטבע מצטברת שכבה על שכבה של עלים ושאר דברים שמתפרקים לקומפוסט
אנחנו סתם חקיינים של הטבע!
"מי שזורע רוח קוצר סערה..."
אלעד5
גנן עם עתיד

ארסרט כתב:תודה
בקשר לחסות לא היו לי יותר זרעים אז כרגע נסתפק בזה.
תפוחי אדמה, חיכיתי שיוציאו עיניים חתכתי לשלוש וטמנתי באדמה
הכוונה שלי לגבי הכרובית והברוקולי היתה כי היו לי שתי חבילות של זרעים והיה רשום צורת זריעה(משתלה) בנידול לחבילות אחרות שבהם רשום ישירות באדמה.
שאלתי היא גם זהה לגבי הכרישה. עד כמה שאני יודע שיש זרעים שקל להנביט אותם ואחרים שקשה יותר...
בקשר לחיפוי בערוגות של הנביטה, זה לא מונע מהנבטים לקבל אור שמש שהוא חיובי להתפתחותם בשלבים הראשונים?
אשמח לקבל תשובה בקשר לפקעות ואם כדאי לחפות גם אותם
ושוב המון תודה
א

חסות - תיכנס ל'קח תן' ותכתוב שם - "אני צריך זרעי חסה ! " :lol: - קלי קלות
תפוחי אדמה - יופי
חוץ מגזר, את כל הזרעים אפשר להנביט במנבטה ( ע"ע) ואם מקפידים על ההנחיות ליצירת מנבטה, אפשר בקלות להגיע להנבטה תוך 48 שעות. גזר חייבים לזרוע באדמה, כי הוא לא אוהב שמעבירים אותו. שאר האשרושים אפשר לזרוע ישירות באדמה, לא צריך מנבטה
ברוקולי, אפשר כך ואפשר כך. כרובית כרוב, כדאי במנבטה, כי הגידול שלהם ממילא ארוך מאוד.
כרישה, קח בחשבון שזה גידול ארוך מאוד ! כדי לקבל כרישה כמו בסופר (אבל יותר טעימה ואורגנית) צריך לגדל אותה שנתיים. בדנה הראשונה היא תיראה מאכסימום.. כמו בצל ירוק
החיפוי לא מפריע לנבטים - הם רגישים לאור ויודעים איפה זה ה'למעלה', כמו שהשורשים יודעים איפה זה ה'למטה' (יש להם 'ג'יירו' :nod: ). הם יחדרו דרך החיפוי בקלות, גם אם יהיה בעובי 15 ס"מ.

פקעות - א. להטמין הרבה ! בגושים צפופים ולא 'אחד פה ואחד שם' - צריך שהן יתנו 'הופעה'. ואם ישתלו בצפיפות, יוציאו גם 'בנות'.
הנרקיסים הרגילים, רצוי לטמון בערוגה רגילה - אין להם בעייה לקבל מים גם בקיץ - הם לא ירקבו!
כל הפקעות / גאופיטים האחרים, צריך להוציא מהאדמה, בסוף הפריחה ועם קמילת העלים, אחרת ירקבו מההשקייה הקייצית. כשהעלים הירוקים שלהם מתייבשים, עוקרים ומאחסנים בדלי עם 'קש' עד לסתיו הבא. או... ששותלים אותם בעציצים, או בערוגה שלא מקבלת בכלל השקייה ואז מכסים אותה בקרטוןם ואומרים להם 'לילה טוב' עד לחורף הבא

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

טוב, קצת תמונות כמו שהבטחתי וגם רציתי
בקשר לקקטוסים, אני יודע שהם בכלי קטן מדי וגם יש להם סטיה רצינית שלא כמו לבעליהם :)
אני שוקל לשתול אותם באדמה במקום להעביר למיכל גדול יותר, מה עדיף? איך אני יכול ליישר אותם קצת? אם אני אשתול באופסייד זה יעזור?
מישהו יודע אם זו ריג'לה ואולי מה זה העלה המחומש הירוק הזה?
קבצים מצורפים
100_5173.jpg
שני הקקטוסים
100_5173.jpg (81.78 KiB) נצפה 5050 פעמים
100_5174.jpg
מבט לרוחב
100_5174.jpg (99 KiB) נצפה 5050 פעמים
100_5179.jpg
ריגלת הגינה??? אולי מישהו יודע
100_5179.jpg (104.46 KiB) נצפה 5050 פעמים
100_5180.jpg
ערוגה זרועה: כרישה, תרד, סלק עלים, קצת שום, תפוחי אדמה, כרוב סגול שהונבט
100_5180.jpg (107.46 KiB) נצפה 5050 פעמים
100_5181.jpg
רקפות, נרקיסים, כרזנטמות, פרזיות, צבעונים
100_5181.jpg (99.46 KiB) נצפה 5050 פעמים
ארסרט
גנן באימונים

היום במהלך עבודות יומיות נתקלתי בשכנה הצעקנית בעודה מקללת וטוענת שכרתתי את עץ הרימון. ושהיא מאוד כועסת עלי!!
בכל אופו, את הגיזום עשה חבר שהוא גנן מקצועי, העץ הניב פרי בשנתיים האחרונות בערך 10 רימונים ותמיד נראה מאוד עצוב.
לאחר שהיא חדלה מצעקותיה, הבטתי בעץ העצוב ותהיתי אם הוא באמת כרות וגזום מדי או שיש סיכוי סביר שאזכה לזרוק על הזכנה בראש השנה הבא רימון :twisted:
כדאי לשים עליו את החומר הזה שדיברת עליו ששכחתי כרגע את שמו? האם הוא גזום מדי ולא יתפתח שוב?
קבצים מצורפים
100_5182.jpg
עץ רימון שנגזם באכזריות
100_5182.jpg (95.93 KiB) נצפה 5050 פעמים
100_5183.jpg
ערוגה עם שום וחיפוי בעלי עץ תות
100_5183.jpg (106.67 KiB) נצפה 5050 פעמים
100_5184.jpg
ערוגה בחלק הימני - פרזיות, נרקיס, חסות נבוטות, כרוית נבוטה, כוסברה פטרוזיליה לואיזה מרווה מליסה לבנדר שתילים, בחלק השמאלי זרועה תרד, ארוגולה, כרובית, ברוקולי
100_5184.jpg (94.42 KiB) נצפה 5050 פעמים
100_5185.jpg
ערוגה זרועה סלק, סלק עלים, כרישה, גזר, קולורבי, צנונית, שומר, תרד, ארוגולה
100_5185.jpg (93.62 KiB) נצפה 5050 פעמים
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי צברי נוגן » 07 דצמבר 2011,14:04

גינה יפה הרקפות ממשלתה?
לדעתי הרימון בסדר גמור הוא עבר גיזום חזק
אני לא יודע אם בשנה הבאה יהיו רימונים אבל בטוח שבשנה שלאחר מכן יהיו יותר מ10 רימונים
נערך לאחרונה על ידי צברי נוגן בתאריך 07 דצמבר 2011,14:04, נערך פעם אחת בסך הכל.
לק"י
יהודי זה הכי אחי
צברי נוגן
גנן אורגני

טוב, אז ככה

תכניס תמונות יותר גדולות (עד 640*480 ) עם ה"בולים" האלו.. לא רואים כלום !

לא זה לא ריג'לה. רגלת הגינה עם עלים בשרניים בצורת.. 'רגל' - כף רגל מכאן שמה - 'רגלה'. הענפים אדמדמים ובשרניים

רימון, נראה גיזום די טוב - חייב למרוח הגדמים ב'משחה שחורה'

מיכל של כ ליטר וחצי (אין פחות) עולה כ.. 70-80 ש"ח

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

צברי נוגן כתב:גינה יפה הרקפות ממשלתה?
לדעתי הרימון בסדר גמור הוא עבר גיזום חזק
אני לא יודע אם בשנה הבאה יהיו רימונים אבל בטוח שבשנה שלאחר מכן יהיו יותר מ10 רימונים

תודה,
הרקפות נקנו במשתלה, מתנה מאמא :)
אני מתכנן אולי לצאת למילואים אז אצטייד ברימונים לקראת ראש השנה הבא רק בכדי להוכיח לשכנה :@
ארסרט
גנן באימונים

ראובן אורן כתב:טוב, אז ככה

לא זה לא ריג'לה. רגלת הגינה עם עלים בשרניים בצורת.. 'רגל' - כף רגל מכאן שמה - 'רגלה'. הענפים אדמדמים ובשרניים

אני מצטער על הגודל של התמונות, קראתי פה בפורום, למרות שהתפתיתי לשאול איך להעלות תמונות והיה רשום מקסימום בגודל 400/300 אז שינית את הגודל של כולן.
אנסה לשנות שוב לגודל הרצוי לתמונות הרלוונטיותץ
אני מצטער אבל לא הבנתי לגבי הרגלה? אני בא מהמטבח ושם היינו קוראים לזה רגלת הגינה/ריג'לה/פרפרנה, זיהיתי את זה לפי העלים בצורת רגל שכרגע לא בשרניים עדיין והגבעול הבשרני אדמדם.
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי רפי_ק » 07 דצמבר 2011,14:04

ראובן אורן כתב:רימון, נראה גיזום די טוב - חייב למרוח הגדמים ב'משחה שחורה'

אני קניתי משחת עצים של חברת FLOWER המשחה בצבע אפור שחור, בקבוקון של כ-300 מ"ל (לא יודע בדיוק הוא לא לידי כרגע) עלה לי 36 ש"ח.
לדעתי זה די והותר עבור גינה כזאת.
רפי_ק
גנן מתקדם

ארסרט כתב:
ראובן אורן כתב:טוב, אז ככה

אני מצטער על הגודל של התמונות, קראתי פה בפורום, למרות שהתפתיתי לשאול איך להעלות תמונות והיה רשום מקסימום בגודל 400/300 אז שינית את הגודל של כולן.
אנסה לשנות שוב לגודל הרצוי לתמונות הרלוונטיותץ
אני מצטער אבל לא הבנתי לגבי הרגלה? אני בא מהמטבח ושם היינו קוראים לזה רגלת הגינה/ריג'לה/פרפרנה, זיהיתי את זה לפי העלים בצורת רגל שכרגע לא בשרניים עדיין והגבעול הבשרני אדמדם.

תכניס תמונה יותר גדולה של הצמח, ואז נראה אם זה ריג'לה..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

זו 640/480
קבצים מצורפים
100_5176.jpg
רגלת הגינה
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 08 דצמבר 2011,14:04

לא, לא חושב שרואה בתמונה ריג'לה
המרכז למעלה, חובייזה / חלמית
השאר עשבונים עונתיים.
אולי זה שבצד שמאל למטה.. אולי ריג'לה, אבל רשה לזהות. הגבעול שלו אמור להיות אדמדם

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארסרט » 09 דצמבר 2011,14:04

טוב, אז הגשם הגיע כמובטח.
הפעם יצאתי עם מעיל וכובע ובמשך כחצי שעה מילאתי דליים מפתחי המרזבים :)
אני מנסה לחשוב על מיקום למיכל בו אוכל לאגור מי גשם, בינתיים מילאתי חמישה דליים וכד גדול של 30 ליטר.
אני רוצה להתחיל במלאכת הקומפוסט.
אגרתי ביומיים האחרונים דלי עם שאריות רטובות מהמטבח של פירות וירקות ומעט אורז מלא מבושל.
ביום יום אני מכין לפרנסתי אוכל מבושל צמחוני טבעוני לבית הספר בו לומדת זוגתי, אז מחלק גדול מהקליפות והפסולת אני מכן ציר ירקות טעים.
קראתי רבות במאמרים המפורסים פה על הכנת קומפוסט וקומפוסטרים.
החלטתי כי אני אתחיל ביצירת ערימה בפינה בגינה שאותה אגדר ברפסודות עץ ואצור לה גג עם דיקט שאספתי אתמול בבוקר.
זה נראה לי ישתלב יפה בנוף של הגינה, יהווה פתרון לבעייה של בת הזוג שלי - שמצד אחד מפחדת מתולעים מאוד מצד שני משתדלת לחפש אותן בכל דבר שיש לנו בבית :D

כמה דברים שלא הצלחתי כל כך להבין:
- האם צירוף של פסולת מבושלת מאט את הקצב של הפירוק או שאין לכך משמעות(באופן עקרוני מדובר בירקות מבושלים ללא שמן או מלחים למיניהם) ?
- האם הפסולת היבשה(במקרה שלי גזם שאספתי בשק מעץ התות שברשותי ומעט עץ הרימון שנגזם) חייבים להיות יבשים? כי כרגע רובם מעט לחים..
- האם אני חייב למיין אותם לפי גדלים, כי נקראה לי שרובם פחות או יותר באותו גודל?
- יש לי בערך כחצי דלי עם פסולת רטובה מהמטבח, הבנתי שלא כדאי להוסיף קליפות ביצים בשלב הראשוני אבל יש בו פסולת מפומלה שלמה, האם לא כדאי להשתמש בה לעת עתה?
- האם לחלק את תכולת הדלי בשתי שכבות או ליצור שכבה אחת משולשת ראשונית על מנת להתחיל בתהליך ובשלב השני להוסיף פסולת נוספת?
- יש לי חצי שק קומפוסט, האם כדאי להוסיף מעט ממנו בשלב הראשוני של היצירה? או לחכות מעט? או שבכלל לא? ואם כן באיזה חלק להוסיף לחחלק הרטוב או היבש?

עוד החלטתי וביצעתי העברה של שני הקקטוסים שברשותי לאדמה.
הכלים שהם היו בהם היו קטנים מדי והשורשים התחילו להיות סיבוביים.
אני מניח שהזמן יעשה את שלו והם יטמעו באדמה וימשיכו לצמוח, בתקווה שבאופן ישר יחסית ולא באלכסון..
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ארסרט » 09 דצמבר 2011,14:04

תהיתי לדעת, קניתי לפני כחודשיים שקית זרעים של שומר במשתלה.
זרעתי אותם אבל לא זו הנקודה.
מה ההבדל בין זרעים אלו שנמכרים במשתלות לבין זרעי שומר שמוכרים בחנויות תבלינים?
שקית של זרעים במשתלה עולה לערך 7 שקלים כולל מע"מ ומכילה כ-30 גרם (לפי שקילה שלי)
שקית של זרעים בחנות תבלינים עולה לערך 4 שקלים ומכילה 100 גרם.
האם הזרעים בחנות התבלינים אינם מתאימים לזריעה?
שאלתי זהה גם לזרעי כמון?
והאם ניתן להנביט זרעי כוסברה שקניתי גם כן בחנות תבלינים? והאם יוצא מהם צמח הכוסברה (גד השדה) או תוצאה אחרת?
זרעי חילבה רבים שברשותי?
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 09 דצמבר 2011,14:04

ארסרט כתב:תהיתי לדעת, קניתי לפני כחודשיים שקית זרעים של שומר במשתלה.
זרעתי אותם אבל לא זו הנקודה.
מה ההבדל בין זרעים אלו שנמכרים במשתלות לבין זרעי שומר שמוכרים בחנויות תבלינים?
שקית של זרעים במשתלה עולה לערך 7 שקלים כולל מע"מ ומכילה כ-30 גרם (לפי שקילה שלי)
שקית של זרעים בחנות תבלינים עולה לערך 4 שקלים ומכילה 100 גרם.
האם הזרעים בחנות התבלינים אינם מתאימים לזריעה?
שאלתי זהה גם לזרעי כמון?
והאם ניתן להנביט זרעי כוסברה שקניתי גם כן בחנות תבלינים? והאם יוצא מהם צמח הכוסברה (גד השדה) או תוצאה אחרת?
זרעי חילבה רבים שברשותי?

המזווה שלך וחנות התבלינים הם 'מחסן זרעים' מעולה וכדאי ורצוי להשתמש בהם, גם בגלל המחיר הנמוך וגם בגלל הטריות ! בטוח שזרעים הנמכרים כ'תבלין' הם יותר טריים מזרעים ארוזים עם 'תאריך תפוגה'.
כך גם לגבי קטניות - שעועית, פול, חומוס..

כל דבר שנקנה עם 'כותרת' של ייעוד, יימכר במחיר גבוה יותר, מאשר בתפזורת. כך גם עם זרעים. מישהו קנה זרעים של כוסברה בחנות התבלינים ושקל וספר ומיין וארז בשקיות יפות עם שם ותמונה.. ועל כן, זה יותר יקר.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ראובן אורן » 09 דצמבר 2011,14:04

ולגבי ערימת הקומפוסט. אענה בקצרה כי.. עוד מעט שבת !

אל תתחיל עם חומר מהמטבח.
תתחיל עם חומר מהגינה - כסחת דשא, עלי שלכת, פסולת גיזום..
אם יש לך 'מכסחת דשא, שים הכל בערימה על הדשא ו'טחון' את הכל במכסחת - האפקט של החומר הטחון יהיה מהיר מאוד כי שטח הפנים היחסי שלו גדול יותר ! תוך כנמה שעות הוא יתחמם בתחילת תהליך הפירוק המזופילי - 'שריפת סוכרים'.

תעמיס ערימה של 1 מטר גובה של חומר מהגינה בלבד, ותצפה בהתפרקות המהירה - תוך 3-4 ימים הערימה תרד בנפחה בכ 70% !
רק לאחר שבוע (רצוי שבועיים) תתחיל עם החומר מהמטבח. אחרת, הערימה תהיה אנאירובית ותסריח.

כשתהיה לך הרימה של חומר צמחי מהגינה שלמטה היא כבר החלה להשחיר.., עשה שקע במרכז ומלא אותו בזבל האורגני מהמטבח, שפוך עליו שכבה של כ 2 ס"מ קומפוסט קנוי ואז.. כסה בחומר ישן מהתחתית, או בחומר צמחי גרוס נוסף

קיבלת מתכון ל'קומפוסט אינסטנט'.

שבת שלום

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר